2)e Zingende Zwammen Zeven miljoen aan rijksdaalders nog niet in omloop Base ball aan de Noordpool VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Koperen centen zijn er het meest In het door de Minister van Fi nanciën gepubliceerde verslag om trent de toestand van het Nederland se muntwezen wordt medegedeeld, dat gedurende 1959 de volgende hoe veelheden munten zijn vervaardigd: rijksdaalders 7.200.000 guldens kwartjes 8.000.000 dubbeltjes 44.000.000 stuivers 4.000.000 centen 36.000.000 Minister antwoordt op vragen van kamerlid over kreet in de nacht' Omstreeks half1 elf in de avond van 12 juli werd een peloton van de compagnie van het regiment Menno van Coehoorn in een kazerne te Maastricht gewekt door een officier: .Jongelui, het is nu alarm. Russische troepen zijn West-Duitsland binnen gevallen. We dienen zo snel moge- ijk achter het gebouw aangetreden te staan". In het donker kleedden de militairen zich snel aan. Later bleek dat zij waren opgeroepen voor een nachtelijke alarmoefening. In schriftelijke vragen heeft het Tweede Kamerlid Borst (CPN) de ninister van defensie gevraagd of hij liet van mening is, „dat door het ilarm slaan op bovenomschreven vijze de sfeer van de koude oorlog en de geest van vijandschap tegen andere volkeren opzettelijk worden jevorderd en dat dit als ontoelaat baar moet worden beschouwd". Minister S. H. Visser heeft op de vragen onder meer geantwoord, dat de betrokken officier op eigen initia- ief deze wijze van alarmering heeft jebruikt; de beide overige pelotons tverden zonder de genoemde woor- ien gewekt voor de oefening. Kort voor het tijdstip van het alarm was deze oefening met alle kaderleden besproken, waarbij onder meer werd bepaald dat geen lichten mochten vorden ontstoken, teneinde de recru- ;en te leren zich ook in het donker inel te kleden en zich gereed te naken om uit te rukken. Na onderzoek is gebleken, aldus de ninister, dat bij de militairen door leze wijze van alarmeren geen on- ;erustheid was ontstaan, men ge- Iroeg zich rustig en normaal. Het is gebruikelijk, aldus de minister, aan oefeningen een bepaalde veronder stelling ten grondslag te leggen en in deze geest werd de gedane mede deling door de soldaten opgevat. De minister is niet van mening, lat de gebezigde wijze van alarme- •ing ertoe heeft bijgedragen de sfeer van koude oorlog en de geest van vijandschap tegen andere volkeren e bevorderen. De opzet daartoe is :eker niet aanwezig geweest en hij icht dan ook geen termen aanwe- :ig voor een terechtwijzing aan de betrokken officier, zoals het Kamer- id had gevraagd. Voor deze muntslag zijn gebruikt 108.000 g muntzilver, 90.000 kg nik kel en 86.000 kg brons. Zilveren guldens werden in 1959 niet meer aangemaakt, omdat van deze munt voldoende voorraad is. De behoefte aan de andere munten is bij het publiek nog steeds groot, zodat het voorlopig nodig zal zijn, de fabricage daarvan in het zelfde tempo voort th zetten. De nieuwe rijksdaalders worden pas irn omloop gebracht als de voor raad toereikend is. De vervaardiging van deze laatste nieuwe munt werd in de tweede helft van 1959 ter hand genomen. Uit het verslag blijkt, dat de munt- circulatie nog steeds blijft stijgen. In 1959 werden de volgende aantallen munten in omloop gebracht: gulden 4.900.773 kwartjes 7.856.000 dubbeltjes 27.654.000 stuivers 6.924.500 centen 42.437.000 De eigenaar van circus Van Be ver, de in Terheyden verblijvende heer H. van Bever, heeft vandaag te gengesproken, dat hij zijn circus heeft verkocht. Op een persconfe rentie had de perschef van een an der circus, Boltini, meegedeeld dat het circus Van Bever naar Martini que was verkocht. Volgens de heer Van Bever is deze mededeling volkomen onjuist. Hij heeft zijn circus met de tentmeester verhuurd aan de groothandelaar Cor- sani op Martinique en zal in novem ber 1961 weer zelf met zijn circus gaan reizen. Omdat de fiscale lasten de laatste tijd zwaar op het bedrijf drukten en de kinderen Van Bever goed werk bij circus Boswelli in Zuid-Afrika konden krijgen, heeft de heer Van Bever zijn circus tijde lijk verhuurd. Op Martinique zal het voor televisiedoeleinden worden ge bruikt, aldus de heer Van Bever. Duikers aan Katwijks kust geven het nog niet op 89.772.273 Zoals uit deze cijfers blijkt, be staat ongeveer de helft van de mun ten uit centen. In dezelfde tijd, dat 27.654.000 nikkelen dubbeltjes in omloop werden gebracht, vloeiden 10.237.000 oude zilveren dubbeltjes terug naar het muntdepöt. DAMES en HEREN KAT. GABARDINE OQ QC REGENJAS normaal ƒ47,50 Alleen bi] MAISON SPIER koopt U met plezier HAARLEMMERSTR. 109 t/o Bata, Leiden Zichtzendingen op aanvraag Ook staking bij de „Droogdok" Bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij N-V. is vanochtend ook ien wilde staking uitgebroken. De lirectie deelde mede, dat ongeveer icht en negentig pet. van het aantal irbeiders, circa 1250 man, het werk ïeeft neergelegd. Gisteren werd in le vergadering van de onderne- ningsraad als eis gesteld een loons verhoging van tien gulden per week. )eze eis wees de directie af. Over lo- len kan zo deelde de directie mede - uitsluitend in het georganiseerd •verleg op landelijk niveau worden [esproken. Na deze afwijzing zijn de irbeiders in staking gegaan. Verkouden DAM PO (Advertentie) Schoonmaakbeurt in twintig seconden Dat het ernst is met de bouw van de nieuwe garage aan de Rijnsburgerweg blijkt wel uit het feit, dat men vandaag begonnen is met de constructie van de schoonm^kmachine in de eerste garages, de oude tram-remise, die -blijft staan, maar grondig ge restaureerd wotdt. De schoon- maakmachine is een vernuftig geval, dat voorzien is van groote draaiende borstels en fonteinen. De bus rijdt een poort binnen, verbreekt een gerichte lichtstraal, waardoor de machinerie in wer king wordt gesteld. De borstels draaien en het voertuig wordt met nevelfijne waterstralen be spoten. Duur van de wasbeurt: twintig seconden. ROTTERDAMSE INBREKERS GEPAKT De Rotterdamse politie heeft de 28-jarige kok B. R. en de 21-jarige ndtroo" G. P., beiden uit Rotterdam, aangehouden. Zij hebben bekend in ie nacht van woensdag op donder- iag jl. bezoeken te hebben gebracht aan enkele zakenpanden in het cen trum van de stad. Zoals wij schre den werd door de heren in enkele winkels een ravage aangericht en in ien kledingmagazijn hebben zij zich n het nieuw gestoken, met achter- ating van ondergoed, sokken e.d. De politie had er lucht van gekre- [en dat R. er meer van zou weten n toen men bij hem thuis een kijk- e ging nemen trof men er textiel- [oederen, afkomstig uit de bewuste winkel, aan. R. was niet thuis, maar con gisteravond laat worden aange- louden. Zijn maat werd vannacht [epakt. Het tweetal had gisteravond ïog ingebroken in twee scholen. In een ervan werd drie gulden buitge- naakt. DIEFSTAL IN DE HAVEN De politie van Amsterdam heeft e 24-jarige havenarbeider L. B. angehouden, die de af gelopen nacht iet drie gloednieuwe reservewielen esloopt van auto's die ter verzen- ing gereed stonden op het haven- omplex van de KNSM, naar zijn mis was gereden. De politie kreeg n waarschuwing van de bewakings- lienst op het terrein en achtervolg- e de auto van de havenarbeider. In ijn woning trof de politie een nieu- /e transistorradio en een taperecor- ler aan, eveneens van diefstal in de ïaven afkomstig. De waarde van de intvreemde goederen bedraagt cir ca 750. BU AUTOBOTSING OMGEKOMEN De 40-jarige godsdienstonderwijzer M. Bos uit Doornspijk is gisteravond omstreeks elf uur bij een autobot sing te Wezep verongelukt. Hij bracht het in Wezep wonende echt paar Limburg, dat bij hem op be zoek was geweest, met zijn auto naar huis. Op.de Zuiderzeestraatweg zwenkte hij linksaf om daar heti Polwegje in te slaan. Een achter hem rijdende autobestuurder uit Noord- wijk, de heer R., was op deze ma noeuvre niet bedacht en botste in volle vaart tegen de reeds draaiende auto. De heer Bos werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Het echtpaar Limburg werd gewond naar een ziekenhuis in Zwolle ver voerd. De heer R- uit Noord wijk werd niet gewond. Beide auto's wer den ernstig beschadigd. De heer Bos was vorig jaar gehuwd. De schilderijendiefstal te Amsterdam Scotland Yard komt helpen bij onderzoek De Amsterdamse politie heeft via Interpol, de internationale politie organisatie, een telexbericht doen uitgaan naar Scotland Yard in Lon den met de mededeling, dat de offi cier van justitie geen bezwaar heeft tegen de overkomst van Yard-detec tives naar Amsterdam in verband met het onderzoek naar de diefstal der vier kostbare schilderijen in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. uit een woning aar de Sloestraat. De politie deelde desgevraagd mee de komst van Britse detectives toe te juichen, vporal omdat ze nog over te weinig gegevens beschikt van de Engelse makelaar Cook, die me: doe ken naar ons land kwam om te trach ten deze te verkopen, en diens bei de Britse vrienden, Scaramanger en Skes. Tot dusver heeft de hoofdste delijke politie van Scotland Yard nog geen antwoord gehad op de vraag om inlichtingen over de anteceden ten van de drie Britten. Er is geen sprake van dat Neder landse rechercheurs naar Londen zullen gaan voor het onderzoek, zo deelde de politie mee. Gisteren heeft de recherche op nieuw de 29-jarige makelaar Robert Cook gehoord over diens aangifte van de diefstal, doch dit onderhoud heeft weinig opgeleverd ter ophel dering van de affaire. Ook een on derzoek naar de huidige verblijf plaats van Cooks secretaresse, de 29-jarige mejuffrouw Cath Dent Brocklehurst, die de make'aar korte tijd heeft geassisteerd bij het leggen van contacten in Amsterdam, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Heintje Davids weer op de planken Henriëtte Davids heeft na 20 jaar, weer een toneelrol ingestudeerd: ze zal een (venijnige) schoonmoeder spelen in de Amerikaanse klucht „een huis vol herrie". Met Johan Boskamp als tegenspeler en voorts leden van het „toneelgezelschap Jo han Kaart" zal zij vanaf 1 septem ber a.s. een reeks avonden in „de kleine komedie" te Amsterdam op de planken staan. De thans 78-jarige Heintje Davids werkte 54 jaar vooral aan cabaret en revue. Over haar wederoptreden zegt zij: „ik heb meer zenuwen voor dit stuk dan voor tachting revues, maar mijn rol ken ik. Daarvoor heb ik veertien dagen vakantie geno men". OOSTENRIJKER UITGELEVERD Op 30 juli is in Roosendaal door de Koninklijke Marechaussée aange houden een Oostenrijker, die pen ningmeester was van een vereniging van slechthorenden in Oostenrijk. De man was er met de kas Van deze vereniging vandoor gegaan, waar door hij deze vereniging voor een bedrag van ongeveer 9000 heeft benadeeld. Dezer dagen is hij aan Oostenrijk uitgeleverd. Brutale autodief eindelijk gepakt De politie te Amsterdam heeft gisterochtend op de Jac. van Len- nepkade de 30-jarige koopman J. H. afkomstig uit Krommenie aangehou den, die verdacht wordt van diefstal van een aantal auto's uit Alkmaar, tenminste zes, welke hij in de hoofd stad zou hebben verkocht. De politie had het signalement van de man, die reeds enkele weken werd gezocht, verspreid onder de garage houders en autohandelaren. Dit heeft vanochtend geleid tot de ar restatie van de man. Hij had de af gelopen nacht uit Alkmaar twee wa gens weggenomen, waarvan, zo deelde de politie mede, nog geen aangifte was gedaan. Op de rijbewij zen, die de eigenaars van de wagens in de auto's hadden laten liggen, had H. inmiddels reeds zijn eigen foto geplakt. Hij had nog een aantal fo to's van zich zelf op zak om deze voor hetzelfde doel te gebruiken. In Amsterdam heeft de man, die inmid dels op transport naar Alkmaar is gesteld, een drietal wagens ver kocht. NIET ONTPLOFTE BOM LAG NAAST SPOORLIJN Op korte afstand van de drukke spoorlijn Amersfoort- Apeldoorn-En- schedé is de 50-jarige arbeider D. van de Bunt uit Barneveld eergister- middag tijdens graafwerkzaamheden met zijn schop gestoten op een niet- ontplofte brisantbom van naar schat ting 500 kg. Vermoed wordt dat in het weiland vlak naast de spoorlijn nog meer niet ontplofte-projectielen uit de laatste oorlog liggen. De mijnopruimings- dienst zal waarschijnlijk vandaag het oorlogstuig onschadelijk maken en het terrein afzoeken. In het terrein, dat klaar wordt ge maakt voor de bouw van een nieu we fabriek, komen nog vele bom- trechteïs en wrakstukken van ka potgeschoten treinen voor. In de oorlog werd deze spoorlijn, die de rechtstreekse verbinding met Duits land vormt, v^le malen per dag door Engelse vliegtuigen bestookt. Per dag passeren hier 130 treinen. Op het weiland hebben sinds^ 1945 koeien zonder hinder VEE- EN KAAS- TENTOONSTEï LING. IN GOUDA. Donderdagmorgen is in Gouda de tiende Goudse vee- en kaastentoon stelling geopend. De opening werd verricht door de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz. Mr. Klaasesz sprak in zijn openingstoespraak over het belang van een hoog gemiddelde in de kwaliteit, dat naar zijn gevoel belangrijker is dan het streven naar maximale prestaties door enkele uit schieters. De commissaris bepleitte het instellen van een prijs voor het hoogste gemiddelde, behaald door willekeurig uitgekozen dieren. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Zaanland" (29/8). ss „Apherat" (3/9). Australië ss „Oronsay" (3/8). Brazilië: mr. „Eem- land" (1/9), ss „Apherat" (1/9). Ca nada: ss „Rotterdam" (28/8), ms „Prins Willem van Oranje" (19). Chili: ms „Worms" (1/9). Indonesië: ss „Dortmund" (28'8). Ned. Antillen: ss „Helicon" (30'8). Nieuw Zee land: ss „Corintic" (1/9). Suriname: ms „Memnon" (31/8). Unie van Z. Afrika en ZW Afrika: ms „Pretoria Castle" (28/8), ss „Averdijk" (30/8). Brits-Oost-Afrika: ss „Afrika" (1/9). De Amerikaanse atoomduikboot „Seadragon" heeft de Noordpool be reikt. De commandant van de Sea dragon" is er in geslaagd de Noord pool via de Canadese archipel, d.w.z. zonder het Amerikaanse continent te verlaten, te bereiken. De vaart is gedeeltelijk onder en gedeeltelijk boven water ondernomen. Amerikaanse zeelieden, die de „Seadragon" hadden verlaten, speel den aan de Noordpool een partijtje base-ball. De zon scheen helder en het vroor maar twee graden celsius, aldus de radioboodschap van kapi tein-luitenant Steele. Zij spioneren niet Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft medegedeeld, dat in West-Duitsland en West-Ber- lijn ongeveer 16.00 agenten en mede werkers van de inlichtingendiensten van het Sowjetblok werkzaam zijn. De woordvoerder, dr Plueck van het Westduitse ministerie voor aan gelegenheden geheel Duitsland be treffende, verklaarde dat dit cijfer gebaseerd is op bewijzen, verstrekt door ambtenaren van het Oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid, die naar het Westen zijn gevlucht. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar hebben zich volgens dr Plueck 1.270 agenten en medewer kers aan de Westduitse autoriteiten overgegeven, gemiddeld meldden er zich zeven per dag. Overstromings ramp in India De minister voor irrigatie van In dia heeft in het parlement medege deeld, dat bijna een miljoen mensen zijn getroffen door ernstige overstro mingen, die zich de laatste negen da gen in Orissa, een der oostelijke sta ten van het land, hebben voorge daan. Volgens voorlopige berichten uit vier districten van deze staat zijn daar 27 mensen om het leven geko men. Een gebied van ongeveer 7.009 vierkante kilometer zou door het wa ter van zeven rivieren zijn over stroomd. De overstroming van de rivieren de Baitarani en Brahmani is de ernstigste in de geschiedenis en tal van huizen zijn beschadigd of Nog immeri speuren de jeug dige duikers voor Katwijks Noorderstrand naar overblijfse len van „Brittenburg", een oude Romeinse verserking, die vóór het jaar duizend in de zee ver zwolgen is. Op de foto, die gis termiddag bij de uitwatering gemaakt werd, ziet men voor aan in de boot, de heer Toen- breker, leider van de expeditie, vergezeld van een ander lid van de Onderwaterjagersclub, ge reed voor enige duikproeven. De zee ïb tamelijk wild en he laas ondervindt men nog veel last van kwallen. De jagers hou den er echter de moed in, ook al heeft prof. dr. Brunsting als zijn mening te kennen gegeven, dat grondverschuivingen hoogst waarschijnlijk de laatste resten van dit castellum hebben opge- -uimd. Het onderwatertoestel, dat uit Cannes moet komen, heeft vertraging ondervonden. Volgens de laatste berichten zal het vanavond op ScTiiphol arri veren. De marine heef' gister middag bakens lijnen basalt blokken, meetinstrumenten en een scheepskompas in bruikleen afgestaan. De bakens hebben de duikers dringend nodig om aan te geven, welke gebieden zij doorzocht hebben en welke niet. weggevaagd. Aan de oogst en vee stapel is grote schade toegebracht. Verwacht wordt, dat het dodencijfer in de getroffen staat veel hoger zal zijn dan het voorlopige aantal, dat in het parlement werd opgegeven. In het district Bhadrak zouden volgens een gouvernementsambte naar ongeveer vijftig mensen om het leven zijn gekomen, terwijl gevreesd wordt, dat de rijstoogst ter waarde van ruim elf miljoen gulden geheei verwoest is. De overstromingen, die veroor zaakt zijn door de buitengewoon zware moesonregens, hebben dui zenden giftige slangen uit hun schuil plaatsen verdreven, er zijn reeds tal van gevallen van slangenbeten ge meld. De radiozender de „Stem van Havanna" heeft gemeld, dat een niet geïdentificeerd vliegtuig donderdag avond boven de Cubaanse provincie Pinar del Rio heeft gevlogen en daar het vuur heeft geopend op twee mi litairen. Eén van de soldaten werd gewond. De Franse chansonnière Edith Piaf, die 8 juni in ernstige toestand in het ziekenhuis van Neuilly werd opgenomen, is thans zover hersteld dat zij binnenkort het ziekenhuis kan verlaten. Zij zal echter voorlo pig rust houden en het is niet waar schijnlijk dat zij de eerste tijd al kan optreden. Op het spoorwegemplacement te Maastricht is omstreeks half acht gisteravond een uit de richting Heer len komende goederentrein tengevol ge van een onjuiste wisselstand te gen een stilstaande goederentrein ge botst. De machinist werd licht ge wond; hij werd naar een ziekenhuis in Maastricht overgebracht. De ma teriële schade is gering. De 28-jarige Giesbeekse arbeider Ribbers, heeft bij een ongeluk in een van de fabriekshmallen van de „Na tionale staalindustrie" in Dé Steeg het leven verloren. R., die in gezel schap van een mede-arbeider met een karweitje in de fabriekshal bezig was, is onder een verschuivende U-balk terecht gekomen en' tenge volge van zware inwendige verwon dingen kort na opneming in het Velpse ziekenhuis overleden. Een mede-arbeider, die eveneens getrof fen werd, liep ernstig letsel op. Verkorte werkweek bij De longs Machinefabriek De Jongs Machinefabriek N.V. te Hazerswoude heeft vergunning ge kregen om met ingang van 1 oktober a.s. de verkorte werkweek van 47 uur in te voeren. De vergunning is verleend door de vakraad van de metaalindustrie en geldt voor 300 werknemers.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5