Scherp OLYMPISCHE 999 SPELEN Winkeliers van de Morsstraal protesteren Succes voor de estafetteploeg Italië won 100 km-tijdrit Nederland vierde Pastoor P. Braak plotseling overleden VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 DE l.RIDSP COURANT PAGINA 2 Door de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage werd het aanleggen van elektrische installaties in de po likliniek van de afdeling verloskun de van het Academisch Ziekenhuis opgedragen aan Ergon Electric voor een bedrag van ƒ21.176. PROF. SASSEN NAAR MEXICO. Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, zal optreden als vertegenwoordi ger van de Leidse Universiteit, de ge meentelijke universiteit te Amster dam, de Technische Hogeschool te Delft en het Internationaal Instituut van Sociale Studiën te 's-Gravenhage bij de derde algemene conferentie van de association internationale des uni- versités, die van 6 tot 12 september te Mexico zal worden gehouden en zal tevoren de vergadering van het bestuur van de association te zelfder plaatse bijwonen. WEER VISVERGIFTIGING IN LEIDEN? Tienduizenden vissen in het water van de Witte Singel en de Rijn (Gal gewater) trekken de aandacht van de voorbijgangers. Verschillende exemplaren zijn al gesneuveld, andere zwemmen in doodsnood dicht onder het waterop pervlak. Het vermoeden bestaat dat de vissen evenals vorig jaar vergif tigd zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Ronald Lammert Gerar- dus, zn van R. W. Heinen en J. P. v. d. Meij; Alexander, zn van A. Kiel en J. Steenbergen; Paulus Arthur, zn van B. G. J Berntzen en H. J. Smit; Angela Johanna Elizabeth, dr van F. W. Moormann en J. M. Fasel; Johannes Cornelis Bartholomeus, zn van C. A. van Noort en H. T. Noordermeer; Theodorus Johannes Maria, zn van F. J. M Giezen en C. M. T. Kerkvliet; Annemiek Alice, dr van W. A. Urban en S. van Boc- hoven. Overleden: J. Keereweer, 54 jaar, man; A. P. Opdam. 80 jaar, echtgen. v. H. Chrispijn; C. de Cocq, 74 jaar, man; T. de Roode 62 jaar, man. Gehuwd: A. F. J. Sanders en C. Cuny; C. A. Werd^kker en 1. Ket ting; M. J. Kuijl en S. R. Groen; S. Jansen en C. Tsseveld; H. G. Brandt en J. Schijfsma; S. Heemskerk en J. den Ouden; P. J. Limburg en K. Strik; H. de Vroede en M. Kwast; A. Ouwerkerk en L. den Os; C. F W. Rietveld en J Betram; C. A. ten Veen en M, H. Roosendaal; C. Var- kevisser en J. van den Berg; A. B. Hoexum en J. de Vos; C. Schrave- sande en J. T. Jansen. APOTHEKERS DIENSTEN Geopend Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24809. De films in de week van 26 aug.2 sept. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „You're never too young", alle leeftijden. (Donderd.: „De zwarte or chidee", 18 jaar). Lido: „Echt iets voor Conny" alle leeftijden. Luxor: „Soldaten in nylons", 14 jaar. Studio: „Doctor at sea", alle leefty- den. Trianon: „De bruiden van Dracula", 14 jaar. Rex: „De vrouw met de zweep", 14 jaar.- LEIDEN K A T W IJ K Brcestraat Voorstraat (Advertentie) POTLOOD EN GEEST No. 536. Horizontaal: 1. preekstoel, 5. voedsel, 6. muzieknoot, 7. plaats in België, 9. jongensnaam, 10.— buiten haven. 11. Rom. keizer beroemd om zijn rechtvaard'gl'Cid. 13 ontkenning (spreekt.), 15. wiel, 17. knaagdier, 19. titel (afk.), 21. water in N. Brab., 22. gem. in Over. Verticaal: 1. hoenderachtige vogel, 2. heden, 3. gem. in Gelderl., 4. sala ris, 5. boom, 8. vogel, 9. inwendig lichaamsdeel, 12. vissoort, negenoog, 14. gebod, 16. vogel, 18. voorzetsel, 20. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 535. Horizontaal: 1. erg, 4. adé, 7. laan, 8. ui, 9. kim, 10. zon, 11. Leda 4 Lea, 15 icns, 17. ree, 19. dom, 21. er, 22. Mode, 23. las, 24. mat. Verticaal: 1. elk, 2. rail, 3. gamelle, 5. duo, 6. einde, 10. Zaanddm, 12. Dee, 13. pare, 16. soda, 18. era, 20 met. ALPHEN AAN OEN RIJN Tweejarig meisje verdronken Gevaarlijke toestand bij de vijvers In de vijver langs de J. P. Coen- laan is donderdag het meisje Yvonne Dissel uit de Van Riebeekstraat, bij na 2 jaar oud, verdronken. Ze was met moeder wezen winkelen, deze bracht even een boodschap bij de buren en in dit ogenblik is de kleine meid de straat uitgelopen, de Coen- Iaan overgestoken en vermoedelijk via het grasgazon regelrecht het wa ter ingelopen en onmiddellijk ge zonken. Omstreeks 12 uur werd het kind gemist, om kwart voor een werd ze door een der omwonenden met een uark opgehaalu. Dokter Ste- houwer constateerde, dat medische hulp hier niet meer kon baten. De vijver die maandagmorgen nog stijfvol lag met waterplanten, was juist die middag schoongemaakt. Het is overigens niet de eerste maai dat hier een kind in het water is geval len; gelukkig was er steeds nog bij tijds hulp. Men vraagt zich in de omgeving van de J. P Coenlaan ech ter ernstig af óf het maar niet be ter is, dat de gemeente langs de ga zons aan de trottoirzijde een Jage af rastering naakt, die althans de kleu ters tegenhoudt. De grasgazóns lopen glooiend naar het water, dat by hoge stand gelijk ligt met de grasrand. Poeliers uit gehee' andere delen van de gemeente brengen hier hun een den, die door de omwonenden wel vet gemaakt worden. Maar de kin deren leren zo de gang naar het water. De .-i.uatie langs de vijver Zoutmanstraat is even gevaarlijk. Daar is bovendien nog een extra gevaarlijke plaats. Er komt tussen de weilanden door een smal stromend slootje, dat water stort in de vijver. Daar heeft zich bij een brugje een zandplaat gevormd, heel ondiep met helder water, waar de jeugd gere geld speelt. Maar het ondiep^. gaat direct over in diep en met kroos- vorming is dat niet te constateren. Ook hier moet wat gebeuren. Om wonenden waarschuwen geregeld, maar in onbewaakte ogenblikken blijven ongelukken soms niet uit. SCAMBLE-WEDSTRIJD OP MOTOREN Zaterdag 3 september zal opnieuw een. evenement zijn intrede doeri in de reeks van bijzonder gebeurtenis sen waarvan men een jaarlijks te rugkerend gebeuren wil maken. Het betreft dan een motor scamble-wed- stryd in drie klassen (175. 250 en 500 cc), die gehouden zal worden op een hiervoor bij uitstek geschikt ter rein achter de industriehaven en om 2 uur zal aanvangen. Na afloop, om ongeveer half zeven zal in hotel „Toor" de prijsuitrijking plaatsvin den. Een beker, geschonken door de Coca-Cola-industrie te Alphen staat als hoofdprys hierop gesteld. Het gemeentebestuur heeft inmid dels zijn medewerking verleend, evenals de grondeigenaar. Het be treft een experiment, dat, als het naar men wel verwacht, naar bere kening zal slagen, in een jaarlijks gebeuren wordt omgezet. De wedstrijden worden georgani seerd door de Alphense Motor-, auto- en bromfietsclub „Rijnland" in samenwerking me4 de Goudse Cross club „De IJsselrijders". De totale lengte van het parcours, wedstrijd zal bestaan in vijf voor komen alsmede een heuvel-afdaal- opgave, beloopt ca. 900 meter. De wedstryd zal bestaan, invijf voor ronden en 10 finale-ronden, zodat de circa 50 deelnemers ,die men ver wacht, elk ongeveer ïO km. zullen moeten ryder Men zal starter, in twee series per klasse en deelnemen aan een winm.ars- en een verliezers- ronde. Het ligt voorts in de bedoe ling van de organisatoren om tot slot een handicaprace alsmede een afval race te houden. Definitief hebben reeds ingeschre ven o.a. onze streekgenoten Van Dobben (Zwammerdam), Heyboer (Moerkapelle) - beiden gaan naar de 6-daagse in Oostenrijk - en De Wit (Leiden), allen senioren en de juniorryder Stam (Oegstgeest)) Zondag 28 augustus ora h uur be gint men ter plaatse te trainen. HILLEGOM Watersnood. In de nacht van woensdag op donderdag, ongeveer om kwart over een, werd Hillegom ver gast op een stortbui die tot gevolg had dat in de Brouwerlaan een wat lager gelegen woning, bewoond door de familie Z., onder water liep. Door dat de riolen en waterputten het wa ter niet konden verwerken kwam het in de woning van de fam. Z. naar boven er werd het een vuile boel van jewelste Dit euvel schynt mede veroorzaakt te zijn doordat de pomp in de riolering bij de Van Budden- borgstraat niet werkte. De motor van deze pompinstallatie is al enige tyd in reparatie. Opk de Prins Hendrik straat stond blank en in de Meidoorn- straat liep het water ook enige hui zen binnen. Bevorderd. De opperwachtmees ter le klas P. Maat, behorende tot de groep rykspolitie Hillegom, is be vorderd tot opperwachtmeester. N00RDWIJK DE EERSTE WEEKMARKT Reeds enkele maanden geleden werd door de gemeenteraad goedge keurd de instelling van een weke lijkse marKt alhiei. met de bedoeling deze vóór het badseizoen open te stellen. Doordat het goedkeurings besluit van G.S. niei afkwam, kon hieraan geen involg worden pege ven, doch gistei en was het dan zo ver dat de weekmarkt kon aanvan gen. Op de Prins Bernhardstraat stonden een 40-tal pramen opgesteld, terwijl een viertal standwerkers hun welsprekend, eid ten gehore brach ten. Er was voor d ze markt een zeer grote ba ngstelling en er wer den goede zaken gemaakt. Bij de aanvang waren tegenwoordig B. en W. en verscheidene raadsleden. Woningbouw Het architecten bureau Th. N. J. Geels en G. Kam steeg te Oegstgeest heeft, namens B. en W. net .-ouwen van 32 woning wetwoningen an de v. d. Mortelstr. en Rozenburg opgedragen aan v. d. Marel's Bouwbedrijf te Katwijk aan Zee voor het bedr- g van f 382.900,-. Benoeming Ir M. Ch. J. v. d. Weijden, thans werkzaam by de Rijkswaterstaat directie bruggen, is benoemd tot hoofdingenieur by de dienst van gemeentewerken te Lei den. Kunstz wemshow in r.et Golf bad Onder auspiciën van de evene- mentscommisie zal hedenavond om 8 uur de waterballetgroep „The bathing Beauties'" een grote kunst- zwemshow geven in het Golfbad. Het programma vrmeldt verde nog kunstzwemdemonstraties ei een wa terpolo wedstrijd van de zwemver eniging „De Meeuwen" uit /mster- dam. Voor deze gelegenheid zal het bad worden voorzien van onder- en bovenwatervarlichting. RIJNSBURG ORANJEFEESTEN ZIJN ZEER GOED GESLAAGD Alhier werden woensdag en don derdag de Oranjefeesten gehouden. De eerste dag werd ingezet met een vis wedstryd in het Kanaal voor de jeugd van 8-14 jaar, waaraan ruim 40 hengelaartjes deelnamen. De eer ste prijswinnaar was Hans van der Gugten, 2e B. de Mooy 3e W. van Til burg en 4e A. ten Donkelaar. Verder werden 's morgens diverse kinder spelen gehouden o.a. zaklopen waar van eerste pryswinnaar werd W. Zwaan, 2e J. van Delft en 3^ G. Ra- vensbergen. Was ophangen kon het beste Tineke de Mooy die de eerste prijs won, 2e Marja van Egmond, 3e Mar ja Jagersma en 4e Lineke Zwaan. De middag was wel het hoogtepunt van deze dag, n.l. de schoolkinderen optocht, waarvan door de jeugd veel werk was gemaakt. Vele leuke ideeën waren uitgebeeld. Honderden ingezetenen en ook vreemdelingen stonden langs de route om dit in ogenschouw te nemen. Na afloop kregen de kinderen op school een grote zak met snoep. De eerste dag werd besloten met eën stoelen dans en een concert in de muziektent. De tweede dag. De donderdag werd, evenals woens dag, geopend met een viswedstrijd in het Kanaal, waaraan ruim 50 henge laars meededen. De pryswinnaars wa ren de heren Elderink le, 2e P. Ver- hey, 3e P- Ravensbergen, 4e R- v. Eg- mond en 5e C. Hogewoning. Verder werden prijswinnaars in de behen digheidswedstrijd voor auto's: Beb van Klaveren no. 1, 2.e C. Beekhuis, 3e L. van Egmond en 4e C. v. d. Mey. Ringrijden met rywielen le prys R. van Dommelen. 2e P. v. d. Zon 3e M. Glasbergen, 4e D. Postma. Tonrollen le Leo Heemskerk, 2e Joop Iterson en 3e Beb Star. Tobbetje steken: le Noort en Brussee, 2e Bouwman en Brussee 3e de Mooy en van Delft, 4e v Wageninge en Teljeur, 5e Star en Ronner. De ronde van Rijsburg had tot resultaat dat Kerpershoek eerste werd, 2e Bas Glasbergen. 3e Adrie Heemskerk, 4e P. Paauw. Ringryden bromfietsen le Bas Glasbergen, 2e de Vletter, 3e P. de Rover en 4e C. Beekhuis. Des avonds werd een kruiwagen- race gehouden, welke werd gewonnen door Anth. Heemskerk en echtge note, 2e de heer Kruysman en mej. Zwaan, 4e Leo Heemskerk en Anke de Mooy. Het Oranje-bestuur kan weer met genoegen op deze twee feestdagen terug zien. De Nederlandse estafetteploeg zorgde er op de 4x500 meter voor dat de triomf compleet werd. Met grote overmacht toen Chick Wey- zen finishte lag hij zeker 30 meter voor op zijn concurrenten heeft Nederland tn de eerste serie de over winning behaald. De uitslag van deze (eerste) serie was: 1 Nederland (Knuppe, Geurts, Lagrand en Weyzen) 8 min. 04,32 sec., 2 Groot Brittannië 8.17.29, 3 Oos tenrijk 8.20.16, 4 Zwitserland 8.26.40 5 Zuid-Afrika 8.29.21, 6 Tsjechoslo- vakije g.t. In tegenstelling tot de andere ka no-series gaat bij de estafettes al leen de nummers 1 en 2 over naar de halve eindstrijden. De overige ploegen komen in de herkansingen, die vanmiddag worden afgewerkt. WIELRENNEN Sluis boekte een byzonder fraai re sultaat. Zij eindigde namelyk op de vierde plaats met een achterstand van 4 min. 42.0 seconden op Italië. De uitslag van dit nummer was: 1 en Olympische kampioen Italië 2.14.33. 2 Duitsland 2.16.56 (zilver), 3 Rusland 2.18.41 (brons), 4 Neder land 2.19.15. PROTEST TEGEN NEDERLAND. Geruime tijd na afloop van de tijd rit op de weg diende Zweden, dat als vijfde achter Nederland was geëin digd, een protest in tegen de Neder landers, omdat die niet het gehele parcours gereden zouden hebben. Het ging hier om misschien 25 tot 30 me ter. Na elke ronde n.l. moesten de deelnemers direct na de streep een korte lus maken om dan het parcours in tegengestelde richting te beryden. Na de eerste ronde hadden de Oran jemannen deze lus inderdaad niet ge heel afgelegd. WATERPOLO De eerste gouden plakken van de ze Olympische Spelen zijn veroverd door de Italianen. Hun wegploeg voor de 100 km tijdr't werd onbe dreigd eerste met een voorsprong van 2 minuten 23 seconden op de Duitsers, vertegenwoordigd door de Oostduitse ploeg, terwijl de Russen beslag legden op de derde plaats. De Nederlandse ploeg bestaande uit Huge'ns, Lotz, v. Kreuningen en Voor groep 4 van het Olympisch waterpolotoernooi is vrijdagmorgen gespeeld een ontmoeting Frankrijk- België, die door Frankrijk met 32 werd gewonnen. Bij de rust was de stand gelijk: 11. HOCKEY PAKISTAN—AUSTRALIë 3—0 In het marmeren-stadion werd vrijdagmorgen tijdens een grote hit te de eerste wedstrijd voor het Olym pische hockeytoernooi gespeeld. Pa kistan won met 3-0 van Australië, na een 0-0 stand bij de rust. Het was een duel voor groep b. De wedstrijd werd geleid door de Nederlandse scheidsrechters L. A. Elgershuizen en J. P. A. van Balle- goyen de Jong. Onder de toeschou wers bevond zich de gehele Neder landse hockeyploeg. Dekleermaeker het gisteravond in zyn inleidend woordje tot de jaar vergadering in het clubgebouw zei- de. Aan het eind van dit verenigings jaar, in juni 1961 hoopt de vereni ging het achtste lustrum op feeste lijke wijze te vieren. Over het afgelopen seizoen zeide de voorzitter, dat het wat de voetbal prestaties betreft geen bijzonder goed seizoen was. Wel werden twee senio renelftallen kampioen, n.l. het vijfde ëJMiet negende, maar het eerste elftal moest een harde strijd levéren om zich in de tweede klasse te handha ven. Er was zelfs een beslissingswed strijd tegen RK-AVV voor nodig. Dat de vereniging overigens kern gezond haar veertigste levensjaar is ingegaan bleek uit de jaarversla gen die door secretaris A. H. Rijn beek, penningmeester Th. Donath en hoofdjuniorenleider R. Gottenbos werden uitgebracht. Het aantal leden en donateurs steeg tot 780 Er kon een batig saldo worden geboekt van ƒ426.70. Aan de terreinen werd veel zorg besteed. Een probleem blijft echter vooralsnog, vooral door de groei van de jeugd afdeling, het tekort aan kleedgele genheden. Er zijn plannen gemaakt voor kleedkamers en een tribune, maar de kosten daarvan zijn enorm. De vereniging heeft in de persoon van de heer Poulus op een voortref- felyke trainer beslag kunnen leggen. De samenwerking met de gemeente Wassenaar was ook in het afgelopen verenigingsjaar uitstekend. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. H. Rynbeek, W. J. Pee- ters en G. Suurenbroek bij acclamatie herkozen. De verkiezing van de elftalcommis sie had tot resultaat, dat van de zit tende leden werden herkozen de -he ren N. van Leeuwen en A. l'Ami. Nieuw benoemd werden de heren J. van Steen, A. van Leeuwen en D. van Leeuwen. Besloten werd een lustrum-com missie in het leven te roepen, die het bestuur zal bijstaan in het voorbe reiden van de viering van het veertig jarig bestaan. Laatste Berichten SASSENHEIM Hedenmiddag omstreeks kwart voor twee is plotseling overleden de zeereerw. heèr P. Braak, pastoor van de parochie van Sint Pancratius te Sassenheim. Pastoor P. Braak werd geboren 29 okt. 1890 en priester gewijd 15 aug. 1915. Sinds 18 dec- 1941 was de overledene herder van de parochie te Sassenheim. Amerikaans diplomaat uit Sowjet-Unie gewezen Het Sowjet-Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft de at taché Winters van de Amerikaanse ambassade gelast de Sowjet-Unie te verlaten. In oktober 1959 werd de Amerikaan se attaché A. Langelli uit de Sowjet- Unie gezet, nadat hij betrapt was op het overhandigen van spionage-in- structies, een geheime inkt en een grote som gelds aan een Amerikaan se agent. Bij het onderzoek naar de zaak van de gearresteerde Ameri kaanse agent hebben de bevoegde autoriteiten de medeplichtigheid van andere functionarissen van de Ame rikaanse ambasade te Moskou, in het bijzonder van attaché Winters, vastge steld, aldus Tass. De leden van een loterij clubje van een bedrijf in Weesp. die zich dezer dagen verheugd bij hun penning meester aandienden om hun deel op te eisen van de prijs van f 10.000 die zy meenden gewonnen te hebben, kwamen bedrogen uit. Het bleek dat de penningmeester niet een kwart lot met het nummer dat hij aan de leden van de club had opgegeven had gekocht, maar wel het geld dat hem daarvoor ter beschikking was ge steld in eigen zak had gestoken. Hij is nu penningmeester af. Bovendien heeft de politie proces-verbaal tegen hem opgemaakt. DE HUIDZIEKTE. De overledene in Leeuwarden is eën 34-jarige gehuwde vrouw, moeder van drie jonge kinderen. HOOGMADE Pleister-actie EHBO. Door de leden van de plaatselijke EHBO wordt a.s. zondag na alle H. Missen op het kerkplein een actie gevoerd om te trachten de bestaansmiddelen der vereniging weer wat aan te zuiveren. Later wy hopen, dat de leden, op wie zovele malen reeds een beroep is gedaan bij verschillende ongeluk ken, niet te vergeefs zullen aan kloppen. Thee-visite op straat, ,,want we hebben toch niets te doen" WASSENAAR „BLAUW ZWART" VEERTIG JAAR. De R.K. Sportvereniging „Blauw Zwart" is aan haar veertigste levens jaar begonnen, ofwel aan haar „twee de jeugd", zoals voorzitter J. P. J. De winkeliers van de Morsstraat te Leiden hebben gistermiddag een uur lang een soort sit-downstaking gehouden als protest tegen het feit, dat de Morspoortbrug is afgesloten wegens restauratie en de gemeente geen noodbrug wil aanleggen. Het zal maar veertien dagen duren heeft de gemeente gezegd, maar in die veertien dagen komen de klan ten van deze winkeliers, die aan de andere zijde van het water wonen, niet meer kopen, omdat zij dan een wandeling moeten maken via de Steenstraat en dus maar een winkel dichter in de buurt opzoeken. „We hebben èen rekest aan b. en w. gestuurd," vertelde ons gistermid dag de heer Van Steyn, eigenaar van een melkwinkel, die samen met me vrouw Matze de actie leidt. „Zonder resultaat overigens. Voor dit rekest heb ik 48 handtekeningen verzameld. Iedereen was bereid het verzoek om een noodbrug te steunen en met recht en reden. Sommigen hadden deze week nog géén klant in de winkel gezien. Omzet van een an der: zegge en schrijve vyftien cent. U begrijpt dat alle winkeliers zich gedupeerd voelen en het toch wel onaardig van de gemeente vinden, dat zy niet de helpende hand wil x-eiken. Met een bescheiden brug zyn we al geholpen. Men kan desnoods een zolderschuit nerhen en deze over de breedte van het water leggen." „Wilt u geen kopje thee," er is ge noeg in de pot, vroeg ons een van de dames, die in de openlucht gezellig thee-visite hielden. We hebben gedronken op het wel slagen van de actie, waarvan de start overigens al dadelijk in het water viel, want goed en wel waren alle tafels en stoelen en het servies op straat of de eerste druppels van loodzware regenwolken vulden de kopjes. (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2