Fidel Castro bekent kleur MOEILIIKHEDEN MET 1200 SPIJTOPTANTEN IN INDONESIë De Mali federatie De „Karei Doorman" wel naar Japan DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COllRAN Tsjombe leeri zijn landgenoien luisieren In Kilóbelobe in Katanga heeft premier Moise Tsjombe (links) een nieuw radiostation geopend, dat is gebouwd door Amerikaanse en Belgische technici. De foto toont Tsjombe tijdens' zijn openingsrede. Brandt kandidaat kanselierschap Het dagelijks bestuur van de West- duitse socialistische partij heeft burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn officieel kandidaat ge steld voor het kanselierschap. De 46-jarige burgemeester heeft de nominatie, die nog bevestigd moet worden op het partijcongres van no vember in Hannover, onmiddellijk aanvaard, en zal dus in de verkie zingen van het volgend jaar in het strijdperk treden tegen de 85-jarige Adenauer, die sinds 1949 de West- duitse regering heeft geleid en erin geslaagd is de meerderheid van zijn Chr.-Democratische Unie bij elke verkiezing te vergroten. In de toespraak waarin hij de be noeming aanvaardde, heeft Brandt zich duidelijk gedistantieerd van de neutraliteitspolitiek die zijn partij vaak is aangewreven. „Er mag on der het Duitse volk geen twijfel be staan over het feit, dat een regering, geleid door de socialisten, het land vast in de Westelijke gemeenschap zal houden en in de veiligheidsorga nisaties waarbij Duitsland zich heeft aangesloten. De bescherming tegen het communisme moet gegarandeerd zijn", aldus Brandt. Geen Dominicaanse suiker Gasfles zaaide paniek In Indonesië bevinden zich twaalf honderd personen, die wachten op een visum om naar Nederland te kunnen reizen. Diplomatieke autoriteiten en amb tenaren van het departement van justitie te Den Haag hebben deze personen geselecteerd uit een grotere groep. In welk tempo zij naar Ne derland zullen worden overgebracht hangt af van de onderhandelingen, die op het moment in de Indonesi sche hoofdstad worden gevoerd tus sen vertegenwoordigers van de Indo nesische regering, het hoofd van de (binnenkort vertrekkende) Neder landse diplomatieke missie, dr Vixse- boxse, en vertegenwoordigers van de Britse ambassade. De vraag is nl. of Indonesië zal toestaan, dat Nederlandse ambtena ren, die tot voor kort met het on derzoek van de spijtoptanten waren belast, in Djakarta blijven. Zij zou den dan niet de diplomatieke status genieten, maar als gewoon burger voor de Engelse ambassade het in- De regering van de republiek Soe dan heeft zich, in afwachting van een oplossing voor de breuk in de Mali-federatie door het uittreden van Senegal, tot Ivoorkust gewend ter verzekering van de bevoorra dingsverbindingen. De bevoorrading van Soedan via de spoorwegverbin ding vanuit Dakar, de hoofdstad van Senegal, is sinds de „staatsgreep" van Dakar verbroken. In Europese kringen in Bamako acht men het veelbetekenend, dat Soedan, dat geen uitweg naar zee heeft, zich voor zijn bevoorrading tot Ivoorkust heeft gewend, dat onder leiding staat van de pro-Franse pre mier Felix Houphout-Bolgny, en niet tot Guinea, dat buiten de Fran se Gemeenschap staat. De Soedanese leiders erkennen de afscheiding van Senegal niet en stel len zich op het standpunt, dat de Mali-federatie niet kan worden ont bonden en blijft bestaan. Hun argu ment is, dat de Senegalese leiders moeten buigen voor de wil van de bevolking der beide gebiedsdelen, die een samengaan verlangt. President De Gaulle en zijn mi nisters zijn woensdagavond in Parijs bijeen geweest om het gevaar voor de Franse gemeenschap te bespreken dat uit de breuk in de Mali-federa tie kan voortvloeien. Na afloop van het overleg werd in kringen rond de regering verklaard, dat de Franse regering besloten heeft de verdere ontwikkeling af te wach ten. De Arabische Liga De ministers van buitenlandse za ken van de landen der Arabische Liga hebben woensdag plannen goed gekeurd voor hulp aan vrijwilligers uit Arabische staten, die zich willen aansluiten bij de Algerijnse verzets beweging. De ministers zijn sinds enkele da gen in de Libanese badplaats Sj toe- ra bijeen. Zij hebben ook een reso lutie goedgekeurd om pogingen aan te wenden bij de Verenigde Naties teneinde de V.N. zelf het toezicht te doen uitoefenen op de zelfbeschik king in Algerië. Volgens de resolutie zullen de lan den van de Arabische Liga bij de bevriende landen, in het bijzonder in Azië en Afrika, de diplomatieke pogingen om de erkenning van de „Algerijnse voorlopige regering" in tensiveren. lichtingenwerk verrichten. In principe is de regering in Den Haag wel bereid het toelatingsbeleid voor de spijtoptanten te verruimen. Tot nu toe is er een maximum van 2000 per jaar, maar dat maximum kan worden opgevoerd als de om standigheden dit vragen. Alvorens echter definitieve stappen te nemen zullen de onderhandelingen te Dja karta beëindigd moeten zijn. 't On derzoek naar de antecedenten van de spijtoptanten vraagt veel werk. Als de Engelsen hiermede zullen wor den belast, zullen zij de ervaring missen, die de Nederlandse autori teiten op dit gebied bezitten. ARRESTATIES IN GHANA Het Ghanese nieuwsagentschap meldt uit Koemasi in midden-Gha- na ,dat aldaar twee vooraanstaande leden van de Verenigde Partij, die in oppositie is tegen de regering- Nkroemah, zijn gearresteerd. De ar restanten zijn de plaatsvervangende algemene secretaris van de partij Baidoo en de voorzitter van de par tij-afdeling in Koemasi, Addai. De arrestaties zijn verricht over eenkomstig de Ghanese „wet op de preventieve hechtenis", waarin onder meer is bepaald, dat de politie ar restanten tot vijf jaar kan vast hou den, zonder dat zij worden berecht. Op het ogenblik wordt een tachtig tal personen, over het algemeen op politieke gronden, ingevolge deze wet in arrest gehouden. Perscensuur. De volksvertegenwoordiging van Ghana heeft een door de minister van voorlichting ingediend wetsont werp aanvaard dat voorziet in een voor bepaalde gevallen geldende perscensuur en verhindering van de invoer van „geschriften, waarvan de inhoud strijdig is met het openbare belang". Het zal in het vervolg in Ghana ook verboden zijn dagbladen, boe ken of andere geschriften, die niet voor publikatie zijn goedgekeurd, te drukken, te verspreiden of te ver kopen. De minister van voorlichting verklaarde als introductie van het wetsontwerp, dat er in Ghana „ele menten zijn, die het werk van de regering voortdurend kleineren en afkeuren". Van welingelichte zijde te Tokio is donderdag vernomen, dat de Japanse regering heeft besloten de Indone sische nota, waarin Japan werd ver zocht de toestemming voor het be zoek van het vliegkampschip „Karei Doorman" aan Jokohama van 8 tot 12 september in te trekken, van de hand te wijzen. President Soekarno had in zijn no ta de Japanse regering ervoor ge waarschuwd, dat het bezoek van de „Karei Doorman" aan Japan ern stige gevolgen zou kunnen hebben voor de Indonesische-Japanse betrek kingen. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres machtiging verzocht om een streep te halen door de voorgenomen aankoop van 322.000 ton suiker uit de Dominicaanse Re publiek. Eerder dit jaar heeft Eisenhower een soortgelijke maatregel genomen tegen Cuba. In zyn boodschap aan het Congres, nam Eisenhower er nota van dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Republieken, die momenteel in Costa Rica verga deren, eenstemmig de Dominicaanse „agressie en interventie" tegen Ve nezuela hebben gelaakt. Eisenhower wees er op dat de Ver enigde Staten zich hadden aangeslo ten bij de landen die de diploma tieke betrekkingen met de Domini caanse Republiek hadden verbroken. Russische plannen voor ruimtevaart Rusland is van plan nog een serie raketten bij. wijze van proef de ruim te in te sturen, om het grote aan tal problemen, dat verband houdt met de veiligheid van de mens in de ruimte en zijn behouden terug keer naar de aarde, op te lossen, zo heeft de Russische geleerde Alex ander Toptsjef, vice voorzitter van de Russische academie van natuurwe tenschappen, woensdag op 'n pers conferentie in Moskou meegedeeld. Toptsjef zei, dat aan de vlucht van de „Arknik", het ruimteschip dat de Russen kortgeleden gelanceerd heb ben, een serie proeven vooraf was Een gasfles, waarvan de dop afschoot heeft woensdagochtend een enorme ontploffing veroorzaakt in de woning van de familie C. Akkerman aan het Ceramplein 50 in Amsterdam Oost. De woning werd vrijwel geheel ver nield en in de omgeving sneuvelden vele ruiten. De vrouw des huizes sprong, overdekt met brandwonden van één hoog in de achtertuin, de zoon liep ernstige brandwonden op vooral aan het gezicht. De heer A. brandde handen en gezicht. Allen zijn naar het O.L.V.-Gasthuis overgebracht. Foto: de brandweer in actie aan de achterzijde van het perceel. gegaan. Het feit, dat wij onze ruim teschepen steeds groter maken, heeft alleen maar ten doel de weg te be reiden voor de bouw van een derge lijk schip, dat alle voorwaarden ver vult voor een bemande ruimtevlucht, aldus de Rus. Op de vraag of een mens, als hij in plaats van de beide honden in de „Arknik" had gezeten, veilig naar de aarde teruggekeerd zou zijn, ant woordde de Rus met nadruk: Ja. Toptsjef wilde niet ingaan op de vragen van verslaggevers naar de plaats waar de ruimtecabine en het ruimteschip waren neergekomen. „Dat zijn geen wetenschappelijke vragen" zei hij. Een Libanees vrachtschip is woensdag bij Gibraltar gezonken na een aanvaring met het Panamese tankschip „Esso Switzerland", dat 26 opvarenden van het vrachtschip heeft opgepikt. 3 Mensen worden vermist. Het Russische Zuidpoolstation „Vostok" heeft woensdag een nieuw kouderecord geregistreerd: 88,3 gra den onder nul celcius. Het oude re cord, 87,4 graden onder nul, dateer de van 25 augusus 1958. Het werd eveneens door waarnemers van .Vos- tok" geregistreerd. Bij een treinongeluk in öoim- bra in het westen van Portugal zijn dinsdag twee mensen om het leven gekomen en 50. gewond. Het ongeluk gebeurde op acht km van Coimbra. De locomotief van een passagiers- trein kwam op een brug in botsing met een vrachtauto en stortte daar na in de rivier de Ceira. De ouders van de Amerikaanse •vlieger in Russische gevangenschap Francis Powers zijn vandaag per vliegtuig uit Moskou naar Kopenha gen vertrokken. Zij zijn elf dagen in de Sowjet-Unie geweest, waar zij de openbare behandeling van de rechts zaak tegen hun zoon hebben bijge woond. Overbelicht familiekiekje óver het gordijn 'i Is rood De Cubaanse premier Fidel Cas tro heeft woensdag in een toespraak van bijna twee uur tot een bijeen komst in Havanna van de Cubaanse federatie van vrouwenverenigingen uiting gegeven aan zijn vriendschap voor de Sowjet-Unie en communis tisch China. Hij lanceerde ook weer zijn gebruikelijke aanval op het „Noord-Amerikaanse imperialisme", dat hij beschuldigde van „uitbuiting, onderdrukking en overheersing" van Latijns-Amerikaanse landen Volgens Castro was zijn eigen re gering „de beste en flinkste op het gehele Amerikaanse vasteland". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, heeft woensdag de ministers van buiten landse zaken van de landen van de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) die te San José in Costa Ri ca bijeen zijn, met nadruk verzocht de interventie van de Sowjet-Unie en andere communistische landen in de aangelegenheden van het weste lijk halfrond krachtig te veroorde len. „Wij moeten hier ook onze ernsti ge bezorgdheid te kennen geven over het feit, dat de Cubaanse rege ring dit optreden van de communis tische landen aanmoedigt" zei hij. De ministers bestuderen op het ogenblik de beschuldiging, dat de communistische invloed op Cuba zó groot is geworden, dat er sprake is van inmenging in de zaken van het westelijke halfrond. De Amerikaanse minister merkte op, dat de communistische partij van Cuba, hoewel zij onder een andere naam optreedt, de enige politieke partij op Cuba is, die actief mag zijn. Senaat tegen Castro. De Amerikaanse senaat, die op 't ogenblik het wetsontwerp voor het programma van hulp aan het bui tenland beliandélt, heeft een amen dement goedgekeurd krachtens het welk elk land automatisch geschrapt zal worden van de lijst van hulp- ontvangende landen, indien het wa pens zou leveren of economische steun van welke aard ook zou bie den aan de Cubaanse regering van Fidel Castro. In het gebied van Bhadrak in de Indiase staat Orissa zijn ongeveer vijftig mensen om het leven geko men tengevolge van grote overstro mingen. 100.000 Mensen hebben van het hoge water te lijden en men vreest dat de rijstoogst geheel ver loren zal gaan. In de Braziliaanse staat Sao Paulo is een bus met leerlingen van een school in Sao José do Rio Preto in een rivier gestort. Vijftig inzitten den kwamen om het leven. De Duitse alpinist Franz Merkt, die in de oorlog aan beide benen werd gewond en nu een houten kunstbeen heeft, is er in geslaagd de bijna vierduizend meter hoge Breit- horn in het Zwitserse kanton Wallis te beklimmen. Deze prestatie van de 38-jarige bergbeklimmer, die op zijn tocht door een gids werd vergezeld, Eerst nu is deze foto vrij gegeven van de dramatische hereniging van het gezin Powers, na de zitting van de is enig m de annalen van het Al- knjgsraad m Moskou: we zien van links naar rechts: mevrouw Powers, Francis Powers ziin ouders en daar pmisme. achter, gedeeltelijk zichtbaar, de zuster van de piloot.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7