VOORAVOND VAN OLYMPISCHE SPELEN ln Rome gaan geruchten over de meest fantastische zwemtijden Roei-krater van Albano De roeiers zullen het niet gemakkelijk krijgen Uit en thuis bijeen in Olympisch dorp WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COUHmNT Hockeyploeg speelde warm partijtje tegen Polen Dinsdagmorgen leverden onze hoc keyploeg en die van Polen het dappere staaltje trainingsijver om bij een tempe ratuur van omstreeks 35 graden een volledige wedstrijd te spelen. Het was een nuttige partij tegen een taaie, vast houdende tegenstander, die zich een ideale sparringpartner toonde. De Oran- jeploeg won met 30 door twee typische „De Beer-doelpunten" en een prachtig schot van spil Van Gooswilligen. De uitslag is niet belangrijk. Het was op het nogal ongelijke veld van het ove rigens bijzonder mooie sportcomplex Acqua Acetosa ten noord-westen van het Olympisch dorp moeilijk voor de aanval iets met de passes uit het achter veld en de voorzetten van de vleugels te doen. Voor hetzelfde geld was het 50 of 70 geworden. Belangrijk was wel', dat het Neder lands elftal, dat was samengesteld uit De Ruiter, Terlingen en Leemhuis; Van Dijck, Van Gooswilligen en Wagener; Van Erven Dorens, Overdijkink, Da Beer, Zwier en Van Vroonshoven, de volle 2x35 minuten op hoge toeren kon blijven doordraaien ondanks „die kope ren ploert aan het zwerk" zoals Van Vroonshoven het uitdrukte. Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet in dehlé Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet zijn door het N.O.C. aangewezen om donderdagmiddag mee te lopen in het défilé bij de opening van de Olym pische Spelen. Evenals bij het vaststel len van het aantal deelnemers hebben de organisatoren ook ten aanzien van het aantal officials beperkende bepalin gen moeten opstellen. Nederland mag aan het défilé met slechts 4 officials deelnemen, waarvoor in de eerste plaats de chef de mission, de heer C. Kerdel, in aanmerking kwam. Voorts werden door het N.O.C. Fanny Blankers-Koen en Arie van Vliet aangewezen omdat zij oud-Olympische kampioenen zijn. Wie de vierde gelukkige zal zijn is nog niet uitgemaakt. Even lachenjongens, naar Erika TVaininrr N^rlprlanrl^rc trokken Cockie, Sits Posthumus gis- a. i aiuiiig i'icuciidiiuciö teren was het hopeloos maar nu ga ik J J 1_ 1 J weer lekker Erica Terpstra en Jopie aeea DUltenlanase Troost een serie 50-metersprints, ter- wijl Corrie Schimmel een paar banen „Spionnen versteld Staan verder aan het „kilometer-vreten" was. Gerrit Korteweg, de Delft se vlinder slagzwemmer, blijkt zich in het Romein se zonnetje uitstekend op zijn gemak te voelen. Enkele weken geleden tijdens de trainingsreis, zwom de lange student in het Olympisch bad de 100 meter vlin derslag in 1.03.9; dinsdagmiddag tijdens de oefeningen in het „rozenbad" legde hij de 200 meter af in 2 min. 26 sec. Een officieuse tijd, die maar liefst ruim 10 seconden onder het Nederlands record van Bert Sitters (2.36.9) ligt. De fraaie prestatie van Korteweg stimuleerde ook de anderen tot goede trainingstijden. Ada den Haan zwom zes, zeven maal achtereen een 50 meter schoolslag sprintje in 42 a 42.2. Ria van Velsen heeft haar oude vorm weer gevonden. Belangrijk is dat de Haagse de grote strijd met vertrouwen tegemoet ziet. Zij zwemt in haar 100 meter rugslag-serie op baan 4 en bij de training in het Olympisch bassin heeft Ria ontdekt zich in die baan prachtig te kunnen richten op de tien meter springtoren en de grote lichtmasten. „Die zorg, dat ik weer scheef zal gaan ben ik nu tenminste kwijt", zei Ria. Ook bij de vrije slag-zwemsters zat er vaart in. Cockie Gastelaars lijkt vrij wel over haar inzinking heen te zijn en onder leiding van Gerrit Korteweg Een merkwaardige vorm van gecom bineerde training was even later tot stomme verbazing van een handjevol spionnen van andere landen te zien. Tineke Lagerberg zwom enkele baan tjes rugslag-armslag om zich wat los te maken terwijl Jan Bouwman haar bij de voeten vasthield om de crawlbeen- slag te oefenen en zodoende voor de motor van het tandem te zorgen. Zo wordt dag-in-dag-uit in alle ba den in en rond Rome geoefend voor de grootste zwemwedstrijd aller tijden. Het is, dat wij de trainingstijd van Gerrit Korteweg zelf hebben zien afdrukken, anders zouden we het niet hebben wil len geloven, want overal doen geruch ten de ronde van de meest fantastische tijden. De ene dag hoort men dat Dawn Fraser 60.3 heeft gemaakt, de volgende dag gaat het verhaal dat Chris von Saltza de 100 meter in 60.2 heeft ge zwommen. De ene Australiër weet te vertellen dat Ilsa Konrads weer con stant onder de 4.50 op de 400 meter blijft, de volgende schudt zijn hoofd en beweert dat Ilsa veel te dik is geworden en blij zal mogen zijn met een bronzen medaille. De grote strijd Verenigde Sta ten—Australië tekent zich af. In de wandelgangen van de Romeinse trai ningsbaden is zij allang begonnen. De mooiste de slechtste De kleine stuurman van de Duitse acht luchtte zijn hart. „Dat is geen roeibaan meer, dat is gewoon een waterkolk." Het was een hard - maar rechtvaardig - oordeel over de baan van Albano, die door de Italianen zelf toch zo vol trots de mooiste roeibaan ter wereld wordt genoemd. Het was zelfs een heel hard oordeel. Ten koste van vele miljoe nen lires van de „Toto Calcio", de Italiaanse voetbaltoto, is dat kratermeertje van Castel Gandolfo - eigenlijk alleen maar bekend om zijn Frascati-wijnen en een onopgehelderde moord - herschapen in een ultra-moderne roei- en kano-baan. En de kleine stuurman ging - gründlich als alle Duitsers - verder: „Van de 365 dagen per jaar is er hier 320 dagen een hinderlijke wind, die het water op het meer sterk in beweging brengt. Nee, voor ons is het werkelijk geen pretje." Maar goed, de stuurlieden mogen dan mopperen over de wervel winden in het kratermeertje, de toeschouwers zullen alleen maar genieten van het Lago di Albano en zijn roeibaan. In een omgeving waar de wijngaarden worden afgewisseld door bossen, op een steen worp afstand van Castel Gandolfo, de' zomer-residentie van Paus Johannes XXIII, zullen over enkele dagen de Olympische kano- en roeiwedstrijden onder voor de toeschouwers ideale omstandigheden beginnen. Geen moeite is de Italianen te veel geweest. Om de toegangsweg tot het meer zo kort mogelijk te houden werd zelfs een 500 meter lange tunnel aangelegd door de bergrug die het Lago di Albano omsluit. Wild West langs Olympische straten „Ik bezie de loting voor de Neder landse Olympische roeiers met gemeng de gevoelens", zei dinsdagavond de heer Wil Lebrand, chef d'équipe van de Ne derlandse roeiploeg in Rome, na afloop van de loting voor de heats. Deze zul len op 30 augustus a.s. op het meer van Albano bij Castelgandolfo worden ge houden. Onze skiffeur Lex Redele zal, aange zien in alle bootklassen slechts de eerst aankomende van iedere serie recht streeks in de halve finale wordt ge plaatst, hoogstwaarschijnlijk in de her kansing moeten uitkomen. De Utrechtse student stuit in zijn serie op niemand minder dan de twee uitgesproken favo rieten, nu de Australiër Stuart Mac Ken- zie definitief niet aan de spelen deel neemt, namelijk de Russische suller Ivanov en de Pool Theodor Kocerka. In de dubbelt wee zijn de kansen van Jacob Rentmeester en Peter Bakker niet DE WAARDE VAN DE SPORT Aan de vooravond van de opening van de Olympische Spelen heeft Radio Va ticaanstad verschillende geestelijken en ook leken uitgenodigd hun visie te ge ven op de waarde van de sport. Mgr. A. Pavoni, voorzitter van de commissie voor geestelijke bijstand aan de atleten, zei, dat de Kerk altijd welwillend tegen over de sport gestaan had, zijnde een stimulans voor de jeugd en een gezond schouwspel voor het publiek. De prelaat verklaarde verder nog dat de sportieve bewegingen een harmonisch samenspel zijn van lichamelijke, organische en me thodische activiteiten die alle dienen om het menselijk lichaam meer geschikt te maken voor de vervulling van zijn taak in een perfecte samenwerking met de geest en met respect voor de natuur lijke wetten. De heer Giulio Onesti, voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité, zei, na verklaard te hebben dat de sport een der belangrijkste vormingsmiddelen voor het menselijk lichaam is: „wij moe ten echter waken, dat de buitensporige specialisatie geen afbreuk doet aan de geestelijke waarden, die de mens in ere moet houden en waarvoor hij verant woording verschuldigd is aan zijn schep per". Prof. Luigi Gedda tenslotte, oud-alge meen voorzitter van de Italiaanse Ka tholieke Actie benadrukte nog eens, dat de sport de verantwoordelijkheidszin stimuleert de ondernemingsgeest bevor dert en de persoonlijkheid vormt. „De sport laat hen, die ze beoefenen het le ven van een meer optimistische kant bekijken en de moeilijke zaken eerlijk tegemoettreden". Dc twintigjarige Ben de Roo, die In 1956 naar Australië emigreerde en zich het vorig jaar en dit jaar de tweede gymnast van Anstrallë kan noemen, Speciaal uitgeruste politiemannen te Zo is een leger van gauwdieven en zak- heeft zich in het olympisch dorp voor- paard patrouilleren om het olympische kenrollers op de Eeuwige Stad neerge- zien van charmant gezelschap. De ln dorp in Rome, dat wordt belaagd door streken. Op een wijze, welke herinnert Enschede geboren gymnast laat zich velerlei lieden met slechte bedoelingen, aan het wilde westen, dragen de politie- hier begeleiden door Marianne Heems- rotfn een karabijn ia een andelhoMM. kerk, Sita Posthnmua en A tie Voorbij. ongunstig. Weliswaar zijn de tegenstan ders niet mis, namelijk de Duitsers Just Jahn en Manfred Becher, de Amerika nen Kelly en Knecht, de sterke Fransen Duhamel en Monnerau, de Zuid-Sla- viërs Vlasic en Lovec en de Australiërs Tutty en Webb, maar men kent in het Nederlandse kamp de kracht van deze buitenlandse tegenstanders, uitgezon derd die van Australië. Ook hier in Rome treft men de Nederlandse namen van Bakker en Rentmeester onder de favorieten, vooral nadat onze landgeno ten hun krachten hadden getoond tij dens de grote internationale wedstrijden in Zürich. De Nereus équipe Veenemans en Blaisse zal zich welhaast zeker via de herkansing moeten klasseren, aangezien de tegenstanders in de twee zonder stuurman zeer sterk zijn. De twee met stuurman van Argo be staande uit de roeiers Wientjes en Van Dis en stuurman Bos treffen in Honga- reij, Spanje, Argentinië, Zweden en Denemarken niet zulke sterke concur renten en er bestaat een kans zij het een zeer kleine dat zij zich uit deze heat naar de halve finales kunnen roeien. De vier met stuurman van Njord be staande uit Klumperbeek (strmn), Moer man, Stelma, De Ruiter en Wamsteker, lootte in de derde serie tegen de ploe gen van de Ver. Staten, Tsjechoslowa- kije, Japan en Groot Brittannië. Brundage herkozen door IOC-congres Avery Brundage Is door het IOC- congres herkozen als president voor een periode van 4 jaar. Het congres heeft zich voorts bezig gehouden met de data van de Spelen in 1964 te Tokio. Japan is van plan ze te houden tussen 23 mei en 14 juni, maar Avery Brundage wees er op, dat deze data ongunstig zijn voor sommige lan den. Hij gaf de voorkeur aan de herfst. De Japanse afgevaardigden voerden evenwel aan dat de herfst het seizoen van de stormen was, en dat zij voorts de heté, vochtige zomermaanden wilden uitschakelen. Het congres zou zich na der over deze zaak beraden. Het maximum aantal sporten tijdens de spelen is teruggebracht tot 18, maar de Japanse afgevaardigden deelden mede dat zij bereid waren er 22 op het programma te plaatsen. Het congres besloot, dat het gehele vraagstuk van het amateurisme bestu deerd zal worden door een commissie. Deze commissie zal eventueel nieuwe leden kunnen toelaten. Door sommige leden werd betoogd dat het I.O.C. de aandacht van de interna tionale federaties behoort te vestigen op het feit, dat de winterspelen al te zeer gecommercialiseerd worden. Maar allen waren het er over eens. dat de winter spelen ook na die van 1964 te Innsbruck behoren te worden voortgezet. De moderne biathlon, een gecombi neerde schiet- en ski-wedstrijd die dit jaar voor het eerst bij de winterspelen te Squaw Valley werd gehouden, werd van het programma geschrapt. Antilliaanse Eriba Terpstra fotografeert haar ploeg genoten ln het olympisch zwemstadion. De strooien hoed flatteert haar onte genzeggelijk! werd voortgezet naar Rome. Maar de conditie en stemming hebben er niet on der geleden, dinsdagmiddag waren zij al ijverig aan het trainen in de omgeving van het Olympisch dorp. De Antilliaanse afvaardiging werd mogelijk door een goed geslaagde geld inzameling onder de bewoners van het overzeese rijksdeel. dee' nemers in Rome Het Olympische dorp is nu langzamer hand „volgeboekt". Maandagavond heel laat, omstreeks middernacht, arriveerde ook de Nederlandse Antilliaanse afvaar diging in de „Eeuwige Stad", waar de temperatuur nu bijna tropisch is. Het zijn voor de Curagaose atleten, een paar bijzonder vermoeiende dagen geweest. Zondagmorgen stapten zij in Willemstad in het vliegtuig, dat hen naar Schiphol bracht, vanwaar de reis De olympische fakkel nadert Ro me. Woensdagavond om vijf uur zal hij, op 48 kilometer van de Via Appia, op Romeins grondgebied komen. Over deze historische weg zullen de estafettelo pers na Castelgandolfo verder naar Rome gaan. In de Italiaanse hoofdstad zal met de fakkel tijdens een korte plechtigheid bij de tempel van Jupiter de Etruskische fakkel worden ontstoken, waarna de twee fakkels naar het Kapitool zullen worden gebracht. Daar zal de burge meester van Rome, Urbano Ciocetti, de driepoot aansteken, die is geplaatst op de „loggia" van het senaatspaleis. Als d'e Olympische fakkel het Kapitool be reikt, zal op de toren van dit gebouw de Olympische vlag worden gehesen. Donderdagmiddag zullen de Olympi sche vlag en de fakkel naar het Olym pisch stadion worden gebracht voor de openingsplechtigheid. Dc Russische turnsters trainen op muziek vanvolare", het succes nummer van de Italiaanse zanger Do- menico Mudugno. Zij verklaarden, dat dit nummer hun zeer goed te pas komt voor de vrije oefeningen en dat zij er ook tijdens de spelen van gebruik zul len maken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7