DE ANDEREN Italiaanse mode voor herfst en winter alles EEN SCHAT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Links: een getailleerd pakje van violet en groene wol melange. Ontwerper Carosa hield het rokje kort. Mid den: Marucclli creëerde dit ensemble, dat bestaat uit een violet wollen tailleur met hemelsblauwe rok. De mouwen zijn iets langer dan driekwart. Rechts: een pakje van wol/shantoeng met astrakan knopen. Tijdens koude dagen kan er een astrakan bontkraag en fasje bij gedragen worden. Het ontwerp is van Schubert. Een korte avondjapon van Schu bert. De mouwtjes ontbreken geheel en het kraagje is vervangen door een bontstola. De rok is gedrapeerd en afgezet met bont. Lange zwarte handschoenen completeren het geheel De flacon is na lediging als bloemenspuit te gebruiken ME Dl CA - 's HERTOGENBOSCH (Advertentie! Op 31 augustus om hall twaalf opent mevr. Prof. C. W. Visser, hoog leraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, de achtste binnen- tentoonstelling van de „Floriade". De tentoonstelling die in het restaurant van het Ahoy'-gebouw wordt gege ven, heeft dahlia's als hoofdmotief. Een korte avondjapon van Ve- neziani. Als materiaal is goudkant gebruikt. Het ensemble valt in twee delen uiteen, een lijfje met vierkante hals en een korte rok. Er worden lange handschoenen en een rijke halsketting bij gedragen. Links: een purper zijden japon met blauwe wollen mantel van Veneziani. Midden: een mantel van beige-bruine tweed van Mingolini Gugenheim. Een kraagje ontbreekt; een kort „ceintuurtje" wordt door twee knopen vast gehouden. Rechts: een mantel van zwart en groene wol melange met bontkraag. Carosa is de ontwerper. Wilt U iets weten Een abonné uit Hazerswoude wil gaarne weten wat zijn zoon allemaal moet hebben om zich als zelfstandig hovenier te vestigen. Iemand, die zich als zelfstandig hovenier wil vestigen, moet ten eer ste meerderjarig zijn, voorts in het bezit zijn van de volgende diploma's: Algemene (of hogere) tuinbouwcur- sus, diploma Eerste knecht-hovenier en diploma Bedrijfsleer. Het diploma Algemene Tuinbouwcursus kan be haald worden met? een twee-jarige winter(avond)cursus. De beide an dere worden afgegeven door de Cen trale Commissie voor Hoveniers-vak opleiding. Hierover zal de directeur van een tuinbouwcursus, die er on getwijfeld wel bij u in de omgeving is, u kunnen inlichten. Tenslotte moet hij, die zich als zelfstandig hovenier wil vestigen, kunnen aantonen dat hij in de laat ste tien jaren vóór de vestiging twee jaar praktisch heeft gewerkt in een hoveniersbedrijf. Wil hij ook kran sen en ander bloemwerk gaan maken dan heeft hij daarvoor geen aparte vergunning nodig omdat het alge mene diploma daarin reeds voorziet. Wil hij op zijn bedrijf ook nog een winkel vestigen dan moet daarvoor een aanvrage worden ingediend bij de Kamer van Koophandel te Lei den. Het nieuwste model van de Engelse haarkunstenaar Alan Spiers is dit jeugdige, eenvoudige kapsel voor de komende herfst. Meneer Mulders tot zijn vrouw: „Waarom hebben wij eigenlijk nooit eens van die lekkere pudding? Het is altijd al mijn lievelingsgerecht geweest Beste meneer Mulders, u kunt tegenover uw gastvrouw toch ga lant zijn en haar eten prijzen, zon der de prestaties van uw eigen vrouw af te kammen. Voor haar is het namelijk helemaal niet aange naam over de tafel heen bekriti seerd te worden en bovendien is het ook voor de «gastvrouw pijnlijk, ten koste van een ander naar voren geschoven te worden. Deze opmerking was dus niet zo gelukkig gevonden als u wel had gedacht. Van hoofddeksel tot veeggerei. Ook de afgedankte alpinopet kan nog nuttig zijn. Men trekt hem doodeenvoudig over de bezem of schrobber en zo krijgt men een v prachtig stukje veeggerei waarmee men gemakkelijk onder de kast of andere meubels kan vegen. De muts, die al het stof meeneemt kan later gewoon uitgeklopt en schoongeklopt worden. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, dat een lampekap van een lichte kleur perkament erg gauw zfjn frisse aanzien verliest. Toch kan men de kap in zekere mate weer helder maken als men de opper vlakte met een paar flinke stukjes wittebrood afwrijft als er toe vallig wat voor de consumptie on bruikbare resten in de broodtrom mel zijn achtergebleven. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Het wordt ons huisvrouwen steeds gemakkelijker gemaakt! Waar men ook rondkijkt: bij de kruidenier, de groenteboer, slager of melkboer, overal is een grote verscheidenheid van allerhand geconserveerde le vensmiddelen te vinden. De ingeblikte of ingevroren groente en fruit,- de kant en klaar maaltijden, (Hollands en Indisch!) de flessen pap, vla, de pakken met alle ingrediënten voor gebak wij behoeven haast niets meer zelf te doen! Zelfs het bewerkelijke bla derdeeg ligt al bakklaar in de diep- vrieskasten op ons te wachten! Wij hebben zo'n pakje deeg alleen maar tot een dunne lap uit te rollen, en een beboterde vlaaivorm te bekle den, er een vulling in te doen (nu bijvoorbeeld vers'fruit!) en ons ge bak kan alweer in de oven. Och, waarom zouden wij ons het werk niet eens wat uit handen laten nemen en van zuke hulpmiddelen gebruik maken! Laten wij er voor de zondag eens een pruimenvlaai mee bakken! ZONDAG: tomatenbouillon, lams- coteletten, bleekselderij au gra- tin, aardappëlen, pruimenvlaai. MAANDAG: ramequin, sla, boter saus, aardappelpuree, cocosvla. DINSDAG: haché, postelein, aard appelen, gebakken banaan op chocoladevla. WOENSDAG: aardappelpudding met kaas, andijvie, druiven. DONDERDAG: aubergines gevuld met champignons, rijst, kervel saus, appelkoekjes. VRIJDAG: haring, stamppot rauwe spinazie, yoghurt. ZATERDAG: spinaziesoep, kaassla met geroosterd brood. RAMEQUIN In een beboterde vuurvaste scho tel worden laagsgewijs 150 gr. dun ne sneetjes brood en 200 gr. jong belegen in plakken gesneden kaas gelegd. 3 Eieren worden met zout, peper en noot losgeklopt, 1/2 1. melk erb(j gedaan en over het brood ge goten. Zodra het vocht erin is ge trokken wordt wat paneermeel over het brood gestrooid, een paar klon tjes boter erop gelegd en de rame quin in ongeveer 30 minuten in de oven gaar en lichtbruin gebakken. AARDAPPELPUDDING */t Kg. gare aardappelen in plak jes snijden en laag om laag met 100 gr. geraspte kaas, 50 gr. gesmolten boter, 3 losgeklopte eieren en wat gehakte peterselie in een vuurvaste schotel leggen (de bovenste laag moet uit plakjes aardappelen be staan). De schotel ongeveer 20 minuten in de oven zetten, de taart op een verwarmde schotel keren en op dienen met een tomaten- of cham pignonsaus," welke gedeeltelijk over de taart kan worden gegoten. U kunt niet weten Nagellak is niet alleen goed voor het kleuren van de nagels. Er zijn allerlei karweitjes, waar we die lak voor kunnen gebruiken. Denkt u er echter om dat ze brandbaar is, werkt dus niet bij open vuur! Nagellak is ten eerste een ladder stop in uw dure kousen, mevrouw. De lak kan tevens tegen een sopje. Vergulde gespen kunnen vrij lang hun kleur behouden, met nagellak. Ook doublé kan hiermede bewerkt' worden. Nagellak Is geschikt om kleine gaat jes in de waterleidingpijp te dich ten. Rnbberkruiken kunnen er mede ge dicht worden als ze een klein beetje lek zijn. Maakt u met nagellak uw vinger toppen prikvrij bij het naaien. Wrijft de vingertoppen een paar keer in. - Geeft u met nagellak kleurtjes aan uw sleutels, dan kunt u deze ge makkelijk herkennen, ook bij avond. Hebt u rafelende ceintuurs, smeert er wat nagellak op en het rafelen is voorbij. Gebruikt het gerust om een lek in het zink van het balkon of in het dak boven de erker van uw huis kamer mede te dichten. Werkelijk het houdt prima. YAN EEN JAPONNETJE Iedereen zoekt natuurlijk wel eens iets aparts, want welke vrouw wil niet min stens één jurk in haar gar_ derobe hebben die eens anders is dan anders. We zoeken de japon, die op de een of andere manier op valt. Nu moeten wemet onze keuze in dat geval wel bij zonder voorzichtig zijn, want er schuilen veel ad- dertjs onder het gras. De ze aankoop eist meer smaak, inzicht in eigen mogelijkheden, gevoel voor stijl enzovoort, dan het kie_ zen van een aardig zomer jurkje of een eenvoudig mantelpakje. Helaas zijn er dames, die zich in haar keuze vergis sen en dan bereiken zij niet dat wat zij er van ver wachten en is haar hele verschijning een teleur stelling. Ons model toont ons zo'n apart toiletje, dat geslaagd mag heten. Het is vervaar digd van een veredelde ka toenen stof, met 'n smaak vol dessin van kleine be scheiden blaadjes, uitge voerd in fijne zachte pas teltinten. De keuze alleen al van dessin en kleuren is voor Iedere vtouw van groot belang. Ons model met haar ravenzwarte haar kan deze zachte pasteltin ten hebben, maar andere vrouwen met licht haar en een lichte huid zou het misschien bleek en vaal maken. Dergelijke dames doen er beter aan om sprekender tinten en daarbij passende dessins uit te zoeken. Het model op deze illustratie is in wezen zeer eenvoudig. Het aparte van het geheel schuilt in de kraag, die de japon eigenlijk „maakt". Die kraag is bijzonder breed en valt over de schouder en wel zodanig, dat er nog een klein stukje van de bovenarm bedekt wordt. De coupe van zo'n kraag is natuurlijk van het allergrootste belang, juist omdat op dit deel van de japon de aandacht wordt gevestigd. De rok is wijd en aange- rimpeld. Door «de interessante kraag wordt het een apart japonnetje, al is de rest nog zo simpel. Eenvoud is kenmerk van het ware, laten we dat niet vergeten. Het is al voldoende wanneer en onderdeel van de japon uitspringt en de aandacht vryagt. Jurken die opvallende coupe of dergelijke hebben op meer dan één plaats, dus bijvoorbeeld iets bijzonders in de rok en iets anders in het bovendeel, voldoen al niet meer, want ze zijn te opvallend en verliezen daardoor hun kracht en kwaliteit. Dat is Iets, waarop men wel degelijk moet letten, omdat anders het doel voorbij geschoten wordt. Bovendien moeten vorm van de japon, kleur en dessin van de stof een harmonisch geheel vormen en bij de draagster pas-* sen. Ziedaar, het is een moeilijke opgave om zoiets uit te zoeken 1

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10