Romantisch feest in kunstzaal P. A. Scheen SXe Zütrende Zwommen WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Scheen moge de verleden tijd zijn van schijn en bij het woord schijn zou de gedachte „schijn bedriegt" kunnen opveren maar Pieter Scheen in Den Haag is nóch verle den tijd nóch bedrieglijk van wezen. Scheen verschijnt ieder jaar met een heerlijke zomerten toonstelling van de romantiek en de Haagse school, welker kunstgenre wel verleden tijd scheen, doch het niet is. De Haagse kunstkenner werd dit jaar zelfs ge ridderd als dank van de overheid voor zijn hartstochtelijk vechten voor de schilderkunst van de vorige en het begin van deze eeuw, een ge vecht dat hij leverde behalve door wetenschappelijke arbeid; hij schreef een omvangrijk naslagboek door met technische kennis van zaken en feilloos kunstzinnig aan voelen het waardevolle uit het waar deloze te ziften. De jaarlijkse tentoonstellingen in zijn (uiterlijk) bescheiden kunsthan del aan de Zeestraat waar de ge hele pers op af komt zijn daarvan een zich herhalend bewijs, want wat daar te zien is (tot en met zaterdag 3 september) getuigt zowel van ver fijnde smaak als van een scherpe keuze. Er is niets tweede-rangs bij onder de tentoongestelde werken. Het zijn er te zamen 60, alle van huiskamer-formaat, zodat het voor degenen, die een geheel museum in een of twee uur afdoen en de „Nacht wacht" mooi vinden, omdat ze zo groot is, Scheen beter kunnen voor bijgaan. Maar aan die 60 schilderijen en schilderijtjes heeft de ware liefheb ber al te veel en ook de lezer, want het zou een opsomming wor den van Koekkoeks, Springers, Nuy- ens, Schelfhouts, Weissenbruchs, Ver- schuurs en nog vele andere namen. Wij voor ons het is helaas een zeer dure smaak zijn altijd „weg" van Barend Koekkoek (1803-1862) en onze verrassing was dus onge veinsd van deze grootste, ook in zijn tijd reeds zeer beroemde, land schapsschilder van de romantiek bij Scheen drie voortreffelijke kleinere werken aan te treffen. Hierbij afgedrukt wordt een re productie van een van zijn winterse bosgezichten. Behalve dit, is er nog een opgewekt „gezicht op Kleef" (waar deze Nederlandse schilder eën groot deel van zijn leven woonde) en een wonderlijk-teer „winterge- zicht met stad op de achtergrond". Wie de afdruk van het bosgezicht ziet, wordt gemakkelijk herinnerd Hooibergen brandden in Odijk en Houten Werk van pyromaan In de streek bezuiden Utrecht, langs de weg van Odijk naar Houten zijn vannacht drie hooibergen afge brand, waarbij het duidelijk is dat de branden door een pyromaan moe ten zijn gesticht. Omstreeks een uur werd brand ontdekt in een hooiberg aan de Ach terweg onder Odijk. Twintig ton vers- gewonnen hooi ging hier door het vuur verloren Een half uur later stond een hooiberg met 75 ton aan de Houtenseweg, eveneens onder Odijk, in lichterlaaie. Ook deze berg ging verloren. Tegen drie uur werd het vuur ontdekt in een hooiberg aan de Prins-Bernhardweg onder Houten. Hier kon de brandweer door snel in grijpen de schade tot een minimum beperken. De brandweren van Odijk en van Houten zijn de gehele nacht in touw geweest en bleven gealar meerd- De rijkspolitie is direct met speu ren begonnen doch nog zonder resul taat. Het zoeken is naar een brom fietser. Een bewoonster van de boer derij waar de eerste brand uitbrak, heeft n.l. omstreeks kwart voor een het geluid van een bromfiets op het erf eehoord- aan tekeningen in de „Katholieke Illustratie" van honderd jaar gele den, welke tekeningen dikwijls ook zeer goed waren. Deze soort voor stellingen van een bosweg met een kerkje en een kasteeltje waren toen schering en inslag. Het waren aar dige plaatjes, en dat zijn het nóg, maar het is de moeite waard in kleur en toets te zien, wat de in dit land- schaps-genre eigenlijk geniale Ba rend van het "vat afgezaagde gege ven heeft gemaakt. Het is poëzie in kleuren, wat kalme en rustige poë zie, maar toch een echt en onver valst natuurgedicht. De romantiek heeft op 't gebied van poëzie niet zo veel schoons be werkt; in de schilderkunst bepaald wèl. Om nog een voorbeeld te geven: zo is er Cornelis Springer (1817- 1891), een andere beroemdheid, deze echter in stadsgezichten. Er is van hem o.m. een schilderij „Achter de Westerkerk te Enkhuizen", dat wij graag gestolen zouden hebben, om dat we het niet betalen kunnen. Evenals trouwens dat jeugdwerk van de zeer begaafde Wijnand Nuyen, die niet ouder werd dan 26 jaren, maar in die afgemeten tijd tot een onzer gevoeligste en meest bewogen romantici volgroeide. Daarvan is zijn op 19-jarige leeftijd vervaardigd „landschap met boerenwoning" al een volmaakt bewijs. Nu maken wij er een eind aan, om toch niet in een opsomming van 60 schilderijen te vervallen! Daartoe kan men de keurige, met reproduc ties ook enkele in kleuren ver luchte kataloog raadplegen, welke als rondleiding dient voor deze even keurige, in de zin van kieskeurige, als kleurige tentoonstelling. Verdriji die ondragelijke Rbeumatiek nit Uw lijf - Begin toch óók 'n Krnschen Ennr. Wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich al lengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloedzuiverende samenstelling van Kruschen. Niet minder dan 5 minerale zouten zetten uw organen de kracht bij om weer jeugdige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen jaren over de hele wereld. (Advertentie) Auto twee maal door trein gegrepen Bestuurder meegesleurd Gisteravond om kwart over tien is op een particuliere overweg in de lijn Amersfoort-Zwolle onder de buurt schap Hooglanderveen bij Nijkerk een auto door twee treinen gegrepen. De auto werd eerste gegrepen door de trein uit de richting Nijkerk en even later door een trein uit de richting Amersfoort. De trein, die de auto het eerste greep is na het ongeluk weer verder gereden. Na ruim drie uur vertraging hebben de reizigers uit de sneltein de reis kunnen voortzetten in een andere trein. De sneltrein zelf bleek zo zwaar beschadigd, dat er niet meer mee gereden kon worden. De wrak stukken van de auto, een lichte vrachtwagen liggen over een afstand van 800 meter langs de baan ver spreid. Men vermoedt dat de auto eerst door de goederentrein aan de voorzij" geraakt werd en vervolgens door de sneltrein aan de achterzijde. Het stoffelijk overschot van de 51- jarige groentehandelaar E. Bouw. de bestuurder van de verongelukte auto, werd omstreeks twaalf uur van nacht gevonden; het was twee kilo meter meegesleurd in de richting Amersfoort. Berkelse arts wordt psychiatrisch onderzocht Teneinde hem psychiatrisch te kun nen onderzoeken is dr. O., de tot le venslang veroordeelde arts uit Ber- kel, van Leeuwarden overgebracht naar het huis van bewaring te Gro ningen. Het onderzoek dat, naar men ver wacht wel enkele maanden zal du ren, zal worden verricht door prof. Baan. hoogleraar te Groningen. Zoals bekend werd dr. O. tot levens lang veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Dit j'aar stond hij terecht als verdachte van moord op een me degevangene, voor welk feit de recht bank te Leeuwarden wederom le venslang eiste. Er werd echter geen uitspraak gedaan, daar de rechtbank een nader onderzoek naar de geeste lijke vermogens van dr. O. gelastte. Knipperlicht Installatie bij spoorovergang Prinsenbeek De beruchte spoorwegovergang in de gemeente Prinsenbeek, in de spoorlijn Breda-Rotterdam, wordt woensdag 31 augustus aanstaande voorzien van een automatische knip perlichtinstallatie. Op de weg zal te. vens een geel extra voorwaarschu- wingslicht worden geplaatst. Nadat een jaar geleden in Prin senbeek een kind door een trein werd gedood, besloot men in deze gemeente die vele overwegen rijk is drie overwegen op te heffen. De beruchte overweg kan echter pas gesloten worden wanneer rijkswater staat een parallelweg heeft aange legd. Vooruitlopende hierop hebben de spoorwegen de overweg, waarop deze parallelweg zal aansluiten, reeds van een automatische beveili gingsinstallatie voorzien. Van de zijde van waterstaat wordt meegedeeld, dat de aanleg van de parallelweg kortgeleden is aanbe steed. Binnenkort zal met de werk zaamheden worden begonnen. In no vember hoopt men de weg gereed te hebben. Personenbusje ramde bestelauto Drie doden, een zwaargewonde Drie mensen zijn gisteren te on geveer 21.30 uur om het leven geko men en een ernstig werd gewond bij een verkeersongeluk op de weg van Valkenswaard naar Eindhoven. Een personenbusje. dat van Val kenswaard naar Eindhoven reed, wil de een colonne auto's inhalen. De be stuurder merkte telaat een bestel wagen, die van de andere kant kwam. De materiële schade is aan zienlijk. De ernstig gewonde is de bestuur der van het personenbusje, die al leen in de auto zat. De drie inzitten den van de bestelauto werden allen gedood. Het zijn de electricien A. Gerrits uit Valkenswaard, die de wa gen bestuurde, de monteur F. Ja cobs en de monteur Reinders. Van de eerste twee slachtoffers is bekend dat zij gehuwd waren en twee res pectievelijk vier kinderen hadden. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 24 augus tus geen audiëntie verlenen. omtrent de laatste ontbreken de ge gevens. Het personenbusje reed in een co lonne autobussen van Valkenswaard naar Nijmegen. Bij Treeswij k pas seerde de colonne een stilstaande vrachtauto rechts van de weg en kwam daardoor wat naar het midden toe. Toen het buisje, dat geen deel van de colonne uitmaakte, wilde in halen kwam juist de bestelauto van de andere kant aan. Het busje schep te de bestelwagen in de flank en kwam er boven op terecht. G., de bestuurder van de bestelwagen, werd op slag gedood, de andere twee over leden kort na het ongeluk in het St. Jozefziekenhuis te Eindhoven. „Laai maar in" Meubilair van broer verduisterd Tegen een 29-jarige gedetineerde zeeman uit de hoofdstad, die beken de dat hij nagenoeg het gehele meu bilair van zijn broer tijdens diens vakantie uit het huis had verduis terd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek geëist Op verzoek van zijn broer was hij in mei jl. als huisbe waarder opgetreden. „Ik heb een vent laten komen en gezegd laai maar in," aldus verdachte, die als motief voor zijn daad opgaf een be lediging, die zijn broer hem zou heb ben aangedaan. De opbrengst van het meubilair had hij omgezet in drank. Op de vraag van de president waar de goederen ter waarde van meer dan 2 mille waren gebleven, zei verdachte: ..Kan ik u niet vertellen." De politie heeft alleen een aantal souvenirs, die verdachte ook had ver duisterd en voor 35 gld. aan een caféhouder had verkocht, kunnen achterhalen. Verdachte, die al een achttal ke ren terzake van diefstal en verduis tering is veroordeeld, bekende voorts nog een aantal elders gepleegde bal dadigheden. De raadsman achtte de oorzaak van de mislukkingen in het leven van zijn cliënt het gebrek aan leiding. Hij verzocht een gecombi neerde straf met toezicht op te leg gen. Visser vermoordde vogels „Met bijzondere wreedheid heeft hij vogels vermoord", zei de officier van justitie in zijn requisitoir tegen een 24-jarige visser uit Katwijk aan Zee. Deze stond terecht wegens vo- geldiefstallen en wegens een samen met met zijn broer gepleegde fiet sendiefstal. De officier van justitie vorderde tegen deze nog niet eerder veroordeelde verdachte negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, drie jaar proeftijd, toezicht van het Ned. Ge nootschap voor reclassering en af trek van de drie maanden voorarrest. In Katwijk aan de Rijn had de ver dachte op diverse tijdstippen op een terrein van de Leidse Duinwaterlei dingmaatschappij twee kalkoenen, een kip, een haan, een eend en een gans gestolen. Waarom hij dit had gedaan kon hij niet vertellen. De fiets was gestolen op Buitenpost bij Achtkarspelen. Hiervan zei raads man mr Meijer dat de broers de dag tevoren in Delftzijl waren ge drost van hun schip. Via Groningen en Leeuwarden wilden de broers naar huis. Zij konden echter geen lift krijgen en na 24 uur te hebben gelopen had verdachte toen de fiets gepikt. De broer was achterop gaan zitten en later had verd. het karre tje verkocht. De raadsman wees op de gunstige rapporten en hij vertelde dat de visser nu kans heeft op een' eigen wonning. Tot dusverre woonde hij met elf mensen in drie kamers. Ook is zijn plaats op het schip nog vrij. De officier van justitie meende echter bij verdachte wel degelijk een misdadige intentie te hebben be speurd, want de gestolen dieren zijn met bijzondere wreedheid afgemaakt en bovendien heeft verdachte bij herhaling gestolen. Uitspraak 30 aug. Leidenaar werd tijdens .gezellig' uitstapje beroofd Taxichauffeur voor de rechter De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr E. A. J. Hillen, heeft tegen de juist gisteren 33 jaar geworden Haagse taxichauf feur A. A. D. wegens opzettelijk ge pleegde heling een gevangenisstraf van acht maanden gevorderd. Op 23 april van dit jaar is D. met een Leidenaar, een kellner en een collega taxi-chauffeur een avondje gezellig uit geweest. Besloten werd, dat D. de auto van de Leidenaar zou rijden. Na in Den Haag diverse za ken bezocht te hebben, gingen ze verder in Amsterdam de bloemetjes buiten zetten. De Leidenaar die 'n goed gevulde portefeuille bij zich had, zou op de terugweg, terwijl hij zijn roes lag uit te slapen, van deze portefeuille beroofd zijn. De kellner zou D. en de andere taxichauffeur ieder een bedrag van 200.hebben gegeven. De ver dachte gaf toe dit bedrag te hebben ontvangen. Zowel de kellner, de 26. jarige A. G. v. d. V. als de 27-jarige chauffeur H. den B., beiden uit Den Haag, ontkenden echter hier iets van af te weten. Beiden hadden op de terugweg in de auto liggen slapen. V. d. V., die gedetineerd was, werd door de recht bank, na raadkamer, conform de eis van de officier van justitie onmid dellijk in vrijheid gesteld. Ook tegen Den B. vroeg de officier van justi tie vrijspraak. De raadsman, mr H. G. Schoon hoven, betoogde ten aanzien van D. dat zijn cliënt de nodige drank op had en zich niet voldoende had gerealiseerd, dat het geld van dief stal afkomstig zou zijn. Hij vroeg de rechtbank de chauffeur een korte gecombineerde straf op te leggen, waarvan een groot deel voorwaar delijk. Uitspraak in beide zaken op 30 augustus. Een gevangenisstraf van één jaar met aftrek heeft de officier van jus titie voorts tegen D. geëist omdat D. ervan wordt beschuldigd op de avond van de vijfde mei 2100 van de aannemer W. J. M. v. d. H., met wie hij op stap was geweest, te heb ben weggenomen. Verdachte ver klaarde in zijn rechterzak twee bil jetten van 1000 en een van f 100 te hebben gevonden. Volgens zijn zeggen zou hij die van de aannemer gekregen hebben. VALSE DOLLARS IN AMSTERDAM Een met een Duits accent Engels sprekend, Italiaans type heeft giste ren in Amsterdam valse dollarbiljet ten uitgegeven. Twee winkeliers uit de Kalverstraat namen zonder arg waan biljetten van vijftig dollar aan. Toen zij deze bij de bank wilden in wisselen, krijgen zij te horen dat ze vals zijn. De politie acht het niet on waarschijnlijk dat meer valse biljet ten in omloop zijn gebracht. Zij houdt zelfs rekening met de moge lijkheid, dat men te doen heeft met een van de lieden die af en toe in Europese landen opereren ter ver spreiding van vals geld. Ze geven in 'n stad slechts enkele biljetten uit en verdwijnen dan weer naar een ander operatieterrein. De biljetten zijn goed nagemaakt. Wilt U iets weten Route per fiets van Oegstgeest naar Vaassen over Hilversum, id. over Utrecht. 1. - Oegstgeest, Leiden, Leimuiden, Uithoorn, Hilversum, Baarn, Hoeve laken, Voorthuizen, Garderen, Vaas sen. 2, - Oegstgeest, Leiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Voort- huieen, Apeldoorn, Vaassen. Beide afstanden rond 130 km. Vraag: Route van Valkenburg (L.) naar Roelofarendsveen. Antwoord: Valkenburg, Meerssen, Sittard, Roermond, Weert, Eindho ven, 's Hertogenbosch, Utrecht, Al phen, Woubrugge, Roelofarendsveen. Afstand plm. 225 km. Fanclubs. Kunt u mij de cor respondentieadressen van de Elvis Presly-fanclub en Freddy Qainn fanclub verstrekken? aldus J. J. v. d. -V. Deze fanclubs gaan wel eens over in andere handen. Het laatst ons be kende adres voor beide door u ge noemde clubs luidt: J. Bolt, Gelhin- gestraat 25A, Groningen. Kastanjeboom verplanten. Wan neer kan ik mijn 4 jaar oude kastan jeboom verplanten? vraagt B. v. d. L. Het beste kunt u deze kastanje boom verplanten zodra het blad af gevallen is. Maak tijdig het nieuwe plantgat klaar, twee a drie steken diep al naar de wortelkluit groot is en de breedte ook naar verhouding. Leg er wat verteerde mest bij, die u na het planten door de grond kunt werken. Rooi de boom met zoveel mogelijk wortels. Gekneusde wortels terugsnijden. De boom moet in het nieuwe plantgat precies even diep komen te staan als ze gestaan heeft, rekening houdend met eventueel nazakken van de grond. Bij voor zichtig en op tijd planten kan de beworteling nog vóór de winter plaats hebben. Haarlemse bloemen- keuring bij de wisseling der seizoenen Wat de Haarlemse bloemcnkeurin- gen betreft staat men op de twee sprong der seizoenen: er zijn nog volop gladiolen, een uitgesproken zomerartikel, maar daarnaast is de herfstbloem bij uitnemendheid de dahlia ook in volle opmars. C. Geerlings uit Heemstede, stelde een mooi groepje dahlia's ten toon, waarvan d^r helderrode Scarlet Beau ty en Golden Melody een getuig schrift eerste klasse kregen. Heel mooi vonden we ook de cactusdahlia Sturmfackel: best van vorm en kleur. De fa. Van Veel en uit Sassen- heim etaleerde o.m. de rode decora tieve Vivo en Goudstuk en een aan tal zaailingen onder nummer, waar van verschillende een getuigschrift van verdienste kregen. Bruidegom, Baarn, zond reeds een flinke groep in en zal de komende weken stellig met nog grotere col lecties ten tonele komen. We noemen nu de gele semi-cactus Ton Affair, de decoratieve oranje Symbol en de oranje pompon Little Irene, die stuk voor stuk een getuigschrift eerste klasse kregen. Maarse, Aalsmeer, etaleerde o.m. de donkerrode Lucia, de helderrode decoratieve Emir (getuigschrift eer ste klasse) en de fraaie lichtgele cac tus Renown.. Ballego, Leiden ontbrak uiteraard niet op het appèl. Bijzonder fraai vonden we de grote decoratieve Orange Majesty, oranje met barn- steenkleurige forse bloemen. Aan deze variëteit werd een getuigschrift eerste klasse toegekend. De dieprose Bellatric, de heldergele Eclair en de aparte Black Jack verwierven een getuigschrift van verdienste. Ludwig Co, Hillegom, verover de met de decoratieve lila no. 30 een getuigschrift van verdienste en de fa. G. H. Lammerse uit Vijfhuizen zag aan de witte pompon Doxy de zelfde onderscheiding toegekend. Ludwig toonde daarnaast de prima rose Radiance en de witte semicac- tus Snow Mountain. De fa. Kops uit Hillegom voerde o.m. de donkerrode pompons A7 en A2 ten tonele, waar aan een getuigschrift van verdien ste werd toegekend. Prachtige gladiolen zagen we nog van P. Visser, St. Pancras, die een gouden medaille rijker werd. We noemen o.m. de merkwaardig getinte smoky Misty Morning, de rode Vul can, de fluweelrode Treasure en ver schillende andere variëteiten. K. Kooy uit dezelfde plaats bracht even eens prima gladiolen naar voren de rose Long Island o.m. terwijl C. S. van Bobben de Bruyn, Noord - wijk, .voortreffelijk materiaal bracht van de uitzonderlijk mooie Fire Flash, rood met purpermerk in het centrum. A. J. v. d. Zwet. Roelofarendsveen, toonde weer uitstekende lilium White Superior en van W. Schoehuis, Uit geest, noteerden we enkele Agapan- thus-zaailingen. O

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9