PROCES-POWERS vandaag begonnen Koster Onderwater met zilver onderscheiden De V.N. ontwapenings commissie bijeen Koninklijk zilver voor W. Noordenbos Vakbonden veroordelen staking; maar ook beleid van directie Werkspoor KVP-congres in Amsterdam KORTE golf Geen gratie voor blanke in Kenya WOl. ii DAG 17 AUGUSTUS 1960 DE LEinSE CDTTRANT PAGINA B Record-sprong per parachute De Amerikaanse luchtmachtkapi tein Joseph Kittinger heeft dinsdag een nieuw record gevestigd met een parachutesprong uit ,een ballon bo ven de woestijn van Nieuw Mexico van ruim 31 km. Het is nog niet bekend van welke hoogte Kittinger gesprongen is. Vol gens een woordvoerder van de lucht macht ligt deze echter tussen de 31.350 en 31.500 meter. Kittinger opende zijn parachute op een hoogte van 6.350 meter na een vrije val van vier minuten en 38 seconden. Hij was na 13 minuten en 8 seconden weer op de grond. Men schat, dat hij tijdens zijn vrije val met een snelheid van circa 725 km per uur naar beneden is ge komen. Kittinger heeft drie records ge broken. Hij bereikte een hoogte van zeker 31.350 meter. Het vorige hoog terecord voor een bemande ballon- vlucht bedroeg 31.250 meter. Hij brak het record voor ballonvluchten met open gondel en maakte boven dien de langste vrije val. Amerika op het beklaagdenbankje In de zuilenhal van het vakbonds gebouw te Moskou is vanochtend het proces begonnen tegen Francis Po wers. de piloot van de 1 mei bij Sverdlowsk neergehaalde Ameri kaanse U-2. Powers is vandaag 31 jaar gewor den. Voor Powers' echtgenote en ouders zijn speciale zitplaatsen in een soort theaterloge gereserveerd, rechts van het podium waarop de drie militaire rechters gezeten zijn. Radio-Moskou verklaarde dinsdag in een binnenlandse uitzending, dat Powers niet de enige en belangrijkste misdadiger op het beklaagdenbankje zal zijn, als zijn proces begint. „Op de beklaagdenbanken zullen de im perialistische kringen van de Ver- ZOETERWOUDE Burgemeester H. J. J. A. Smeets speldt de jubilerende koster de zil veren eremedaille van Oranje Nassau op. Links mevr. Onderwater. De heer C. J. Onderwater, alhier, herdacht gisteren de dag, waarop hij 40 jaren geleden in dienst trad als koster van de parochie van St. Jans' Onthoofding in de Zuid-buurt. Hoe wel de viering van dit jubileum zal plaats hebben on zondag 21 augustus a.s. waren de kinderen van de jubi laris toch naar de ouderlijke woning aan de Zuidbuurtseweg 28 gekomen. Ook de HoogEerw. Heer Deken P. J. A. Juffermans en het bijna voltallige kerkbestuur (één van de leden was door ziekte verhinderd) waren aan wezig om de jubilaris te feliciteren. Verder kwam ook de burgemeester, de heer H. J. J. A. Smeets, zijn ge lukwensen aanbieden. Deze memoreerde, dat het onder Deken Mosmans z.g. was, dat de toen 22-jarige heer Onderwater werd benoemd tot koster. De jubilaris is altijd een grote steun geweest voor de H.H. Geestelijken, die hij diende. Dit jubileum, zo deelde de burge meester mede, is niet alleen doorge drongen tot de dorpsgemeenschap, doch zelfs tot H. M. de Koningin, die de jubilaris dan ook de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver heeft toegekend. Nadat de burgemeester het ere metaal had opgespeld, wenste hij de jubilaris toe, dat deze de onder scheiding nog vele jaren zou mogen dragen. A.s. zondag zal de jubilaris reci piëren van 3-4 uur in het Don Bos- cohuis. ALPHEN AAN OEN RIJN Ter gelegenheid van zijn veertig- Jarig arbeidsjubileum bij de Leerhoe- ve N.V., ontving de heer W. Noor denbos, chef-boekhouder aldaar, de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau welke on derscheiding de jubilaris in de be stuurskamer van het bedrijf door de loco-burgemeester, wethouder C. M. Deerenberg is opgespeld. De voorzitter, de heer L. Kreuger uit die Beemster, had te voren en kele woorden ter begroeting gespro ken, waarna de directeur de heer W. Plomp, de heer Noordenbos namens directie en bestuur toesprak. Hij ge tuigde van de plichtsbetrachting van de jubilaris, die hij voorts dank bracht voor zijn grote activiteit. Hij bood vervolgens een geschenk on der couvert aan. Namens het personeel van het be drijf sprak de heer D. de Bruyn waarderende woorden. Hij bracht dank voor de prettige omgang met het overige kantoorpersoneel. Mevr. Noordenbos ontving bloemstukken van de directie en van de heer De Bruyn en de heer Noordenbos mocht een televisie-radiotafel in ontvangst nemen. De heer J. de Jager, als oudste collega, had zijn gelukwens op rijm gesteld, waarbij het uiteraard aan de vrolijke noot niet ontbrak. De heer Noordenbos sprak woor den van dank voor de hartelijke hul diging en de geschenken. Loco-burgemeester C. M. Deerenberg nadat hij de jubilaris het Koninklijk wenst mevrouw Noordenbos geluk, zilver heeft opgespeld. O. aan enkele buurtbewoners - er ligt een woonwagenkamp niet ver daar vandaan - de toegang tot zijn zaak had ontzegd omdat hun optre den hem niet beviel. Dit zou repre sailles van de uitgestotenen hebben uitgelokt. De politie stelt een onder zoek in. Personeel in dienst van koppelbazen De erkende vakbonden van werk nemers in de Metaalnijverheid me nen, dat de directie van de N.V. Werkspoor te Utrecht geen goed be leid heeft gevoerd ten aanzien van de voorbereiding van de werkclas. sificatie. De arbeiders, zo menen de vakbonden, weten niet waaraan zij toe zijn, omdat de voorlichting bij zonder pover is geweest. De vak bonden distancieren zich dan ook van dit directie-beleid, evenals zij zich distancieren van de wilde sta king, die is uitgebroken en die de vakbonden ten scherpste veroorde len. Men acht het onverstandig dat de directie van Werkspoor 'n aan tal personen een hoger uurloon heeft gegeven, terwijl er voor hen nog geen functie-omschrijving is. Dit is gisteren door de gezamen lijke vakbonden medegedeeld, 'tij dens een vergadering van personeel van Werkspoor te Utrecht. Ook heb. ben de vakbonden de directie van Werkspoor te kennen gegeven, dat zij er ernstige bezwaren tegen heb ben, dat werkspoor personeel in de fabriek laat werken, dat in dienst is van zogenaamde koppelbazen. Dit personeel dient, aldus de vakbonden, zo spoedig mogelijk de fabriek te verlaten. Inmiddels heeft de directie van werkspoor toegezegd, dat men aan deze figuur op korte termijn een eind zal maken. De vakbondsbe stuurders hebben een beroep op de arbeiders gedaan het werk normaal voort te zetten om een verder ge sprek tussen de directie en de bon den over de werkclassificatie moge- lyk te maken. De vertegenwoordi gers van het Werkspoor-personeel hebben op deze vergadering ernstige verwijten gericht aan het adres van de ondernemingsraad en de zoge naamde kleine commissie. Men wens te op korte termijn nieuwe verkie zingen voor deze raad en commissie, omdat, zo deelde men mede, het ver trouwen in de leden van deze col lege's ernstig is geschokt. Hotel in Venlo met stenen bekogeld Wraak van woonwagenbewoners De exploitant van het hotel-café restaurant „De Kraal" aan de Kal- denkerkerweg te Venlo, de heer Van O., heeft gisteren bü de politie ge meld dat onbekenden maandag avond een zestiental glas-in-lood ramen van zijn zaak met stukken beton en stenen in scherven hebben gegooid. Vernielingen op kleinere schaal waren door een groep van tien a vijftien personen al eerder ge pleegd. Er was toen glaswerk en porselein stukgesmeten en voorts waren er een barkruk en terrasmeu- bilair vernield. Maandagavond werd het café met stukken beton en ste nen bekogeld. Een tiental gasten, dat er logeerde, vertrok onmiddel lijk. De schade beloopt ongeveer 1500 tot 2000 gulden. De exploitant heeft echter ook bedrijfsschade om dat hij zijn zaak voorlopig niet her openen kan. De oorzaak van het feit dat het café en de inventaris nu al verschil lende malen zijn beschadigd, is er waarschijnlijk in gelegen, dat Van Met militaire eer Herbegrafenis op Erekerkhof Loenen Op de erebegraafplaats in Loenen, Veluwe, heeft gisteren de herbegra fenis plaats gevonden van de stoffe lijke resten van Nederlanders, die in de laatste wereldoorlog het leven lieten en in massagraven in het bui tenland waren begraven. Vandaag waren er onder degenen, die werden herbegraven, twee mili tairen en de herbegrafenis geschied de daarom met militaire eer. Het gold hier de stoffelijke resten van de militairen G. Kroon uit Apeldoorn en H. D. van der Wezen uit Rotter dam. Het trompetterkorps van de huzaren van Boreel uit Amersfoort speelde plechtige muziek. Voorts stond aangetreden een vuurpeleton van het dertiende bataljon garde- fuseliers „Prinses Irene" uit Schalk haar. De directeur van de Neder landse oorlogsgravenstichting dr. P. W. den Hartogh, die de plechtigheid met enkele woorden had ingeleid, sprak na de beaarding namens de familie enkele dankwoorden. Op de Westkruiskade te Rotter dam is gisteren de 18-jarige Lea Im- pelman, toen zij uöt een bioscoop kwam, dodelijk verongelukt. Even nadat zij op haar fiets was gespron gen kwam zij in botsing met een bromfietser. Door het slingeren bots te zjj tegen de aanhangwagen van een passerende Duitse vrachtauto. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis op de Coolsingel ver voerd, waar bleek, dat het meisje reeds overleden was. DE RUSSEN KWAMEN TOCH De uit 82 leden bestaande ontwa peningscommissie der Verenigde Na ties is dinsdagmiddag in New York begonnen. Tot aller verrassing namen ook de afgevaardigden van de landen van het oostelijk blok, met inbegrip van die van de Sowjet-Unie, die zich tot dusver uitdrukkelijk tegen bijeen roeping van de ontwapeningscom missie hadden uitgesproken, aan de conferentie deel. Naar uit kringen der Verenigde Naties werd vernomen, waren pogin gen van de Sowjet-Unie om behalve de landen van het oostelijk blok ook andere delegaties te bewegen niet aan de bijeenkomst van de commissie deel te nemen, mislukt. Als gevolg hiervan heeft Moskou op het laatste moment besloten alsnog aan de be sprekingen deel te nemen. De leider der Amerikaanse dele gatie, Henry Cabot Lodge, verklaar de gemachtigd te zijn aan de Sowjet- Unie twee nieuwe voorstellen voor te leggen betreffende stopzetting van de productie van splijtbaar mate riaal. De Verenigde Staten zijn bereid voor vreedzame doeleinden 30.000 kg U-235 (gezuiverd uranium dat wordt gebruikt voor de aanmaak van kernwapens) beschikbaar te stellen, en stellen de Sowjet-Unie voor, een zelfde voorraad daarvoor aan te leggen. Aldus zal tegelijker tijd een aanzienlijke vermindering van de dreiging van kernwapens In de tadiorubriek „Kaarten ~op ta fel' is meegedeeld, dat de Katholieke Volkspartij op 22 oktober e n con gres in Krasnapolsky te Amsterdam zal houden. Op dit congres zullen alle belang rijke punten uit het verkiezingsma nifest worden nagegaan. Men zal zien wat cr reeds tot stand kwam en wat nog moet gebeuren. Speciaal zal aandacht worden ge schonken aan de Europese en de we reldpolitiek. De 72-jarige P. L. uit Middel burg is om het leven gekomen door een aanrijding. Een bestelauto sloeg op de Vlissingseweg bij Vlissingen rechtsaf zonder voldoende op het verkeer op het naast de rijweg ge legen rijwielpad te letten. De heer P. L., die per bromfiets in de rich ting Middelburg reed, werd gesne den en kwam in botsing met de be stelauto. Hij overleed vrijwel onmid dellijk. worden verkregen, zo zei de Ameri kaanse gedelegeerde. Mocht de Sowjet-Unie niet met een dergelijk plan kunnen instem men, dan zouden de Ver. Staten be reid zijn met de Sowjet-Unie mee te doen om in achtereenvolgende fasen de produktie van splijtbaar materiaal voor bewapeningsdoeleinden te sta ken. De Ver. Staten verklaren zich bereid, onder internationaal toezicht, hun voornaamste fabrieken van ver rijkt uranium en plutonium te slui ten als ook de Sowjet-Unie gelijk waardige fabrieken wil sluiten. Dé Russische afgevaardigde, de onder-minister van buitenlandse za ken Koeznetsof, beschuldigde de Verenigde Staten en hun westelijke bondgenoten ervan elke wezenlijke ontwapening te verhinderen „om hun internationale politiek op een machtspositie te kunnen blijven grondvesten". De Sowjet-afgevaardigde besloot met de verklaring, dat het ontwape- ningsvraagstuk moet worden behan deld in de komende Algemene Ver gadering der Verenigde Naties. De Italiaanse afgevaardigde Orto- na was van oordeel, dat het Russische voorstel tot het voeren van ontwa peningsbesprekingen tussen de ver schillende regeringshoofden tijdens de volgende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, slechts propagandawaarde heeft, om dat de staatshoofden alleen nuttig kunnen ingrijpen op een gebied, dat reeds voldoende is voorbereid voor een akkoord. De Cubaanse afgevaardigde steun de het Russische denkbeeld. Hierna werd de zitting verdaagd tot woensdagmiddag half vier Neder landse tijd. Nabij Dijon in Midden-Frank rijk is zondag een plezierboot met veertig mensen omgeslagen, nadat het vaartuig door een rukwind te gen de oever terecht was gekomen. Zevenpassagiers verdronken en één wordt nog vermist. De rest der op varenden kon de '.ant bereiken. In de Westfalse stad Luebeck heeft de fontein in het centrum zon dag bier in plaats a an het gebrui kelijke water geproduceerd. Dit door de bevolking zeer gewaardeerde ver schijnsel was een geste van een plaatselijke bierbrouwer, die inder tijd ook de fontein heeft geschon ken. Sindsdien verschaft hij op zijn verjaardag zijn medebewoners via de fontein gratis bier. Bij de kust van Mozambique is zondag een zeilboot omgeslagen ten gevolge van ruw weer. 27 Afrika nen kwamen om het leven. In de Oostenrijkse Alpen zijn de afgelopen vier dagen negen berg beklimmers om het leven gekomen. enigde Staten, de aanstichters van Washington's agressieve buitenlandse politiek zitten", aldus radio-Moskou. Een groot gedeelte van de 2.000 plaatsen in de zuilenhal van het vak bondsgebouw is gereserveerd voor buitenlandse diplomatieke vertegen woordigingen. Elke missie heeft ge middeld drie toegangsbewijzen ont vangen, voor het hoofd en voor de militaire attaohé's. Naar gisteren verluidde, zouden ambassadeurs van de westelijke mogendheden het pro ces echter niet bijwonen. Vice-president Nixon gelooft niet, dat het proces-Powers het prestige van de Verenigde Staten in het bui tenland afbreuk zal doen. „De volkeren van de vrije wereld en de verstandige mensen achter het IJzeren Gordijn zijn zich zeer goed bewust, dat de Verenigde Stater, slechts hebben getracht zich tegen een onverhoedse aanval te bescher men", zo verklaarde hij op een pers conferentie in Washington. Powers verklaart zich schuldig De Amerikaanse vlieger Powers heeft zich woensdagochtend schuldig verklaard aan het hem tenlaste ge legde. Powers zei dit, nadat de secretaris van de rechtbank, majoor Afanasjef, de telastelegging had voorgelezen. De president, luitenant-generaal Borisoglebski, vroeg na het voorle zen: „Beklaagde Powers, begrijpt u de bewoordingen van de telastelegging tegen u en bekent u dat u schuldig bent?" Powers antwdordde: „Ja, ik beken dat ik schuldig ben". De Engelse minister van koloniën zal de Engelse koningin niet aanbe velen Peter Poole, 'n Engelsman, die in Kenya ter dood is veroordeeld we gens moord op een zwarte bediende, gratie te verlenen. Dit is officieel in Londen bekendgemaakt. Poole zal morgem/donderdag in Nairobi worden terechtgesteld. Het is de eerste maal, dat in Engels Afrika een blanke wegens moord op een neger wordt terechtgesteld. De veroordeling heeft onder de blanke bevolking van Kenya grote opschudding doen ontstaan. Ook een deel van de Engelse puiblieke opinie wenst, dat Poole, die 28 jaar is en in een opwelling van woede zou hebben gehandeld, gratie wordt verleend. Poole's advocaten gesteund door enkele leden van het Lagerhuis en een deel van de pers, besloten ten slotte zich tot de minister van ko loniën te wenden om gratie te ver zoeken. De Londense advocaat van Poole had gisteravond een onder houd met de minister, maar deze wei gerde gratie aan te bevelen. Dit zou waarschijnlijk bij de Afrikaanse be volking van Kenya ontevredenheid hebben veroorzaakt. Massa-arrestaties bij Cubaanse marine Volgens een New Yorks radiosta tion is een groot aantal tegenstanders van Fidel Castro in de Cubaanse ma. rine gearresteerd. De premier en zijn broer Raul zouden de actie op de ma rinebasis Casablanca persoonlijk heb ben geleid. De arrestaties zouden zijn verricht nadat bij een marineofficier, die overboord viel van het jacht, waar mee hij uit Havana wilde ontsnap pen, documenten en een tas met 7.000 dollar in beslag werden genomen. Dit zou ongeveer een maand geleden zijn gebeurd. Wat bij een gegeven paard niet mag, maar op de jaarlijkse nonymarkt in Remmel bij NHw

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8