LiUKLGAT Scherp Oud Leiden siddert onder het geweld Begin groot werk Soekarno's donderrede WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSK COUKrtN'l PAGINA 2 M Ddóf Pief* p UGf], 98 Betonnen palen van 16'/t meter lang worden op de Nieu we Rijn bij de Hooigracht ge heid voor de brede Gansoord- brug., welke hier in aanbouw is. Over het water ligt een soort spoorbrug, waarop de heimachi ne met- heistelling (ruim 25 me ter hoog) heen en weer kan rij den. Het heiblok, dat de oude huizen in de omgeving doet sid deren weegt vijf ton. Drie weken blijft de firma Rietveld uit Rotterdam hier aan het werk. Daarna begint men met een deel van de bovenbouw van deze oeververbinding, die een belangrijke schakel vormt in de toekomstige Noord-Zuid verbinding door Leiden. De foto is gemaakt aan het begin van de Hooigracht. (Foto De Leiclse Courant) HOUTEN PLANNEN MAKER A. C. WIEMER (31) hebben wij in dit blad al eens aan u voorge steld als de man, die Leiden in hout opbouwt. Hij maakt nl. maquettes van Leidse plannen. Werkt ze op schaal uit, steekt ze uit hout en plakt ze op board. Hij bouwt aan de toekomst. Enige tijd geleden plaat sten we zijn maquette van het toe komstige stationsplein. Er stond zelfs een molentje De Valk op, dat echt draaien kon Zó verknocht is onze bouwer aan imitatie van de werke lijkheid. Dit echt draaien van de wieken noodzaakte hem echter een opschrift bij het geval te plakken, s.v.p. niet aan de wieken draaien, Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, zn van I. Dis telveld en J. de Bolster; Elizabeth Johanna, dr van G. J. Brussel en C. J. J. de Romijn; Cinderella Apolonia Marie, dr van J. Heijkoop en M. Veltkamp; Johannes Anthonius Ge- rardus Maria, zn van A. P. M. van Lier en G. W. C. gtaats; Marco Lo- dewijk Hubertus, zn van T. W. J. Gruwel en E. A. Streeder; Arno Ed win, zn van B. A. van der Steen en M. G. de Wekker; Boukje, dr van J. Wiebes en M. A. van Oort; Frede- rika Derkje, dr van J. Ike en J. C. Vos. Overleden: J. Meijer, 44 jaar, echt- gen. van D. Parlevliet; G. Zwanen burg, 57 jaar, echtgen. van F. Groen. Gehuwd: A. Stik voort en J. C. v. Helden; B. K. E. van der Veen en A. Verheul. Gemeente Leiden stelt de raad voor te kopen de panden Zuidsingel 47 2.100), Sionsteeg 7, Korte Ag- nietenstraat 10 (ƒ2250), ten behoeve van de stadssanering. Voorts heeft men beslag kunnen leggen op het pand Jorissteeg 34 2250), dat afge broken moet worden in verband met dé noord-zuidverbinding. POTLOOD EN GEEST Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. Rosmalen, 9. ree, 10. koe, 11. os, 13. ten, 15. s.s., 16. ets, 18. log, 20. laan, 22. gat, 24. paal, 26. lok, 29. rail, 31. pa, 32. uk, 34. reep, 36. gas, 37. reis. Verticaal: 2. o.r., 3. set, 4. meel, 5. L.K., 6. Eos, 7. nest, 8. poel, 12. stap ,14. nog, 17. Saar, 19. gal, 21. naar, 23. top, 25. Lier, 27. kam, 28. mug, 30. Lee, 33. ka, 35. pi. No. 527. Horizontaal: 1. het O. van de 3 Macedonische schiereilan den die in de Aegeïsche Zee voor uitsteken, 5. zoen, 7. muzieknoot, 8. gast, 10. vlinderbloemige plant, 11. afnemend getij, 12. gekheid, 13. wees gegroet-gebed, 14. salaris (Vlaams), 15. bloedhuis, 16. bloeiwijze, 17. wa ter in N. Brab., 18. meisjesnaam, 19. gebogen, 21. stad in Italië, 22. uit roep, 23. ligplaats v. schepen, 24. hoekbalkon. Verticaal: 1. bergweide, 2. schei kundig element (afk.), 3. dorp in N. Brab., 4. Zeeuwse hoeve, 5. vreemde munt (afk.), 6. matig karig, 9. eme ritus (afk.), 10 roofdier, 11. wild zwijn, 12. stad in Algerië, 13. levens lucht, 14. bekend dier, 15. rivier in O. Azië, 17. behoeftig persoon, 19 term bij het boksen (afk.), 20. schar nier van een hengsel, 21. godsdienst (afk.), 22. uitroep. Oplossing morgenavond. LIMETZ, zondag 14 augustus 1960. De zondag werd ingezet met het zingen van de H. Mis in Gomme- court, een klein kerkje, behorend bij de parochie van Pastoor Smits. Het kerkje was aardig bezet en de aan wezigen waren kennelijk ontroerd. Tijdens de mis werden een negro spiritual, een fluitsolo en een gitaar duet uitgevoerd. Tijdens het Maria- lied na de mis waren er velen, die hun ontroering niet konden bedwin gen. Leuk was het daar de namen van Joop Kleine en The a v. Harte- veld te horen afroepen, als leden van de club de Limetz, die binnenkort in Leiden in het huwelijk zullen tre den. De dag werd verder aan de nodige repetities besteed en besloten met een culturele avond, die zeer in de smaak bleek te vallen. Wij maakten een onvervalste boerenmaaltijd mee. maken en eten van het pas geslachte varken, hetgeen tot de zware wer ken gerekend mocht worden. In verband met de zeer drukke dag, die ons te wachten staat wer den de nachtverblijven vroegtijdig opgezocht. Voor sommigen zou van vroeg sla pen echter weinig komen wént het „bal de Nuit" was begonnen en we moeten zeggen, dat dit een afgrijse lijk kabaal veroorzaakte, dat weinig met muziek te maken had. Deze nacht wordt ook de koningin van Limetz gekozen. Wij zullen er niet bij zijn. LIMETZ, Maria Hemelvaart 1960. Vandaag het hoogtepunt van ons verblijf in Limetz. De Hoogmis, waar bij vele inwoners van dit dorp aan wezig zijn. Dit is één van de weini ge dagen, dat onze goede Limetzne- zen een kerk bezoeken. Wanneer de Holladers er zijn zullen zij niet overslaan. De voltallige gemeente raad met Madame le Maire aan het hoofd is aanwezig en het kerke puilt eens één keer uit. Zelfs in het por taal staan de gelovigen. Hier het zelfde als in Gommecourt; dankbare mensen en een stichtende, indruk wekkende plechtigheid. Op deze mo menten voelen we echt dat we hier niet alleen maar zijn om plezier te maken. Zoveel te beter. Na een vrij haastig ontbijt werden de repetities weer hervat want het gaat er nu om spannen. De costumes voor de kleine optocht werden uit gereikt. Deze cortège heeft nu het karakter gekregen van een reclame optocht. Voorop de Garde-champêtre met zijn trom en bel. luidop zijn tekst afroepend om allen op te wek ken de voorstelling van de Hollan ders bij te wonen. Het was een fleu rige stoet die door de straten trok. Wat nog nooit was voorgekomen geschiedde vandaag. Onze voorstel ling begon precies om half tien. We hadden het niet voor mogeliik ge houden. maar precies om half tien sprak mej. Toos de Wit haar inlei ding en vlot achtereen werden de oroerammaounten afgewerkt. Het pubhek was biizonder enthou siast. zo dat zelfs gebiseerd moest worden. Iedereen heeft aan dit pro gramma ziin aandeel bijgedragen Teer veel succes oogstten natuurlijk de zeer populaire Dolf Delfrado en de talentvolle Fine Kenswil, die ook enkele Franse chansons ten gehore bracht. Dit kleine groepe o.l.v. An- dré Helder wist het gehoor uitzon derlijk te boeien. Een éénacter een maskerspel, Nederlandse volksliede ren en dansen vormden verder het programma. Madame le Maire sprak hartelijke woorden van dank en droeg kap. J. W. de Jong voor aan de gemeenteraad als ereburger. Een zware maar zeer geslaagde dag. Voor eten was er nauwelijks tijd, maar dat wordt ingehaald. Er resten ons nu nog enkele dagen van betrekkelijke rust. Aan het eind van ons verblijf zal de gemeenteraad ons weer de erewijn aanbieden, een ge beurtenis waarvan elk jaar opnieuw zeer genoten wordt. JOOP KOEVOETS, Chef d'equipe. een verzoek, dat bijv. door de ar chitect van het Stationsplein, ir Bak ker prompt in de wind werd gesla gen. De heer Wiemer is ook de maker van de grote maquette Leiden Zuid West, de maquette die thans 'n plaats heeft gekregen in het door de brand weer op het Bevrijdingsplein ge bouwde glazen gevalletje. Het ding trekt veel bekijks, zoals bijgaande foto laat zien. Ergens mid den in dit ontwerp van Zuid West ligt een flatje dat voor de heer Wie mer bestemd is. Want ondanks het feit, dat hij al sinds 1956 in dienst is van de gemeente Leiden, woont hij nog in Rotterdam, waar hij voorheen als assistent-maquettebouwer in dienst was. Iedere dag tuft hij. met zijn auto'tje op en neer, maar met verlangen zien hij zijn vrouw en dochtertjes uit naar het moment, dat ook voor hen een sleutel beschik baar is. Want dit flatje is des heren Wie- mers ideaal, zelfs al heeft hij op zijn werkkamer, vijf hoog op het stadhuis het volgende gedicht (vrij vertaald uit het Engels) aan de muur hangen: „Men zocht mij op in m'n nieuwe flat en vroeg of ik last van muizen had, maar het waren geen muizen, 't was geen rat 't was buurman die radijsjes at". In het kader van de vakantie bezigheden voor de jeugd heeft ook de speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier" drie weken achtereen grote ac tiviteit getoond. Een onvermoeibaar dames-comité o.l.v. mevr. A. Rozier- Mooy maakte de uitvoering van een zeer aantrekkelijk programma mo gelijk, dat de jeugdige vakantiegan gers iedere dag weer opnieuw een verrassing bezorgde. Tweede vliegerwedstrijd van de Leidse Jeugdtour In de loop van de dag was reeds duidelijk geworden, dat er een re corddeelname voor de vliegerwed strijd zou zijn. 68 kwamen er deze avond naar het Zwarte Pad, waardoor de totaal deelname op 105 in twee avonden kwam. De jury trad deze avond dan ook in dubbele sterkte aan, waar- ckir»r toch binnen het uur de uitslag bekend was. De groter jongelui had den veel werk van de vliegers ge maakt en er waren dan ook prach tige modellen te bewonderen. 't Leverde een prachtig schouw spel op, waarvan een zeer groot aan tal kijkers heeft genoten. De vlie gers van Cor Veldhuijzen en Henk Gravemaker kregen de hoogste pun ten voor model, afwerking en ver siering. Met het oplaten waren zij echter iets te voorzichtig, waardoor Jan Zierikzee en Hannie v. d. Laan, die ook heel mooie vliegers hadden, hen voorbijgingen. Ook Tony Roe lof se wrong zich nog tussen de prijs winnaars, vooral door de rustige stand van zijn vlieger. Jan Zierik zee, die de gehele dag aan zijn vlie ger had gewerkt, zoals zijn moeder vertelde, zag zijn moeite beloond met een Bingo-spel. De puntenuitslag van deze avond was: 1 Jan Zierikzee, 2 Hennie v. d. Laan, 3 Henk Gravemaker, 4 Tony Roelofse, 5 Cor Veldhuisen. REIS CLUB VAN „DE LEIDSE COURANT" NAAR LUXEMBURG Zaterdagmiddag vertrokken de le den van de ^eisclub „De Leidse Cou rant" met hun dames vanaf Molen De Valk voor een trip naar Luxem burg. Over Utrecht werd gereden naar Maastricht, maar eerst vertoef de men even te Valkenswaard voor het avondmaal. In Maastricht wer den allen ingekwartierd in hotel „Neuf",waarna na een „opfrissertje", de avond gezellig in de stad werd doorgebracht. Zondagmorgen was het half zes reeds appèl voor de vroeg mis. Na een stevig ontbijt ging de reis via Luik de Belgische Ardennen in. Allen genoten van het zonover goten landschap. In Clervaux werd de inwendige mens verzorgd, waar na men door het steeds wisselende landschap reed, met als einddoel het zo lieflijk toeristenplaatsje Vianden. Ondanks dat de zon zich door regen had laten verdrijven, was de stem ming opperbest. Een groepje waagde zich in Vianden zelfs in de kabel baan, waar men ondenveg kennis kan maken met enige wilde zwijnen. Hierna vertrok men naar het hotel „Victor Hugo", waar een uitstekend diner klaar stond. Des avonds kon men het oude bolwerk, sprookjes achtig verlicht, aanschouwen. Na een heerlijke avond en nachtrust woon de het gezelschap in de prachtige oude kerk de H. Mis bij en ging men na een „stevig" ontbijt weer verder genieten van de niet te vergeten schoonheden. We reden door Ettel- brück, waar langs de straten prach tig versierde altaren en kapellen al ler aandacht trokken op deze Maria- dag. Verder ging het door Dickirch naar Bastogne, waar de koffie traag door het filter zakte. In Namen trok onze uitstekende chauffeur Van Bui telaar, „Jaap", allen met de bus naar boven, waar men vanaf de Citadel een schitterende aanblik op de stad en de Maas kreeg. Hier gebruikte men hoog en droog de lunch en toer de daarna door naar Brussel, waar vele schone bouwwerken en ook „het manneke" bezichtigd werden. In stromende regen ging het toen op Antwerpen aan. Korte tijd later zat men in de Nederlandse zaak van v. d. Valk te, Brasschaat, „Dennen hof", weer bij zonneschijn te genie ten. In Oosterhout bij „De Kanon nier" hebben allen zich te goed ge daan aan een uitgebreid „Hollands diner"; het was moeilijk daar mee door te gaan. Na een gezellige rit door de duisternis bereikte het ge zelschap zeer voldaan om tien uur weer de stad van vertrek. Nieuwe directeur ledermuseum Vrijdag 26 augustus zal de direc teur van het Nederlands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer", brigade-generaal tit. der artillerie b.d. C. A. Hartmans zijn functie" overdragen aan de heer A. C. Paar- dekooper. De staatssecretaris van de fensie (land- en luchtmacht) de heer M. R. H. Calmeyer, zal de overdracht bijwonen als oud-voorzitter van de museum-stichting. De overdracht ge schiedt te 15.00 uur in het museum te Leiden. Ter gelegenheid van deze over dracht richt de opvolger van briga de-generaal Hartmans in een der za len van het nuseum eer. tentoonstel ling in, getiteld; ,,'s Konings Rok", een expositie van tot het bezit van het museum behorende schilderijen, aquarellen en tekeningen van Neder landse 19e eeuwste kunstenaars, be treffende in Nederland gedurende de jaren 18131890 gedragen unifor men. Deze tentoonstelling zal na de overdracht worden geopend. Zij duurt tot en met 30 september a.s. Leiden koopt tuinland aan Korte Vliet Met de eigenaar-gebruiker van het perceel tuinland, gelegen aan de Korte Vliet in de Bos- en Gasthuis- polder, welke eigenaar tevens pach ter is van de percelen tuinland, even eens gelegen aan de Korte Vliet, zijn onderhandelingen gevoerd omtrent de aankoop van eerstgenoemd per ceel en pachtontbinding van laatst genoemde percelen. Laatstbedoelde percelen zijn onlangs door de ge meente aangekocht. Het bezit van en de vrije beschikking over eerstge noemd perceel en de'vorenaangedui- dé pachtontbindingen zijn nodig voor de stadsuitbreiding ter plaatse. De aan te kopen grond en de pacht- vrij te maken gronden zijn nl. ge legen in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest". De onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de eigenaar bereid it om het perceel sectie O no. 2103 aan de gemeente te verkopen voor een bedrag van 10.000,en om mede te werken aan de onmiddellijke pachtontbinding van de percelen tuinland (O nrs. 2102 en 2080, beide ged.), een en ander tegen betaling aan hem van een schadevergoeding van 80.000,in totaal, vermeer derd met de door de inspecteur der directe belastingen, alhier, terzake van deze schadevergoeding vast te stellen belastingschade. Aangezien de gemeente, ter reali sering van het uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwestv, de beschikking be hoeft over terrein gelegen ten zui den van de Haagweg nabij de Stu dentenflat, zijn met dc eigenaar, de heer N. L. van Paridon, alhier, on derhandelingen gevoerd inzake de aankoop daarvan. Deze hebben ertoe geleid, dat hij de grond aan de ge meente te koop heeft aangeboden voor de prijs van 5,per m2 (d.i. pl.m. 11.300,in totaal), benevens een door de gemeente aan hem te betalen vergoeding van 2.000,we gens levering van het verkochte vrij van pacht en andere gebruiksrech ten. Laatste Berichten De Nederlandse regering acht de Indonesische stap even teleurstel lend als zinloos. Zij ziet niet in, welk belang hiermede kan worden ge diend. De verbetering van de be trekking tussen beide landen, waar toe Nederland steeds de deur heeft opengehouden, is hierdoor van de kant van Indonesië welhaast onmo gelijk gemaakt, aldus een officiële mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Omtrent de rede van president Soekarno kan nog het volgende wor den medegedeeld: Over de ontbinding van de Masju- mi en de socialistische partij zei Soe karno, dat deze gedragslijn ook zal worden gevolgd t.a.v. andere par tijen, zoals groeperingen, die niet meer zijn dan splinterpartijen. Deze zullen niet als partijen worden er kend en andere partijen, die duide lijk contra-revolutionair zijn, zullen worden weggevaagd door de bezem der ontbinding". .Alleen die partijen, welke de hui dige revolutionaire grondwet onder schrijven, alsmede het politieke ma nifest van de president, de theorieën van de geleide democratie en de ge leide economie, het Indon. socialis me en „het Indon. nationale wezen" zullen overblijven. De president zei voorts, dat een landhervorming in Indonesië zou worden ingevoerd. Dat zou afschaf fing van alle buitenlandse rechten en alle koloniale concessies beteke nen. De grondeigendom voor het volk zou uitgebreid worden. De maxi mum- en minimum-grootte van eigendom zou geregeld worden. Hij sprak enthousiast over de re volutionaire beweging in Afrika. „Zet uw strijd voort, broeders en zusters in Afrika, uw overwinning zal zeker komen. In Indonesië kam pen wij nog steeds met verschillende moeilijkheden, maar Pinnen de grens van onze bescheiden mogelijkheden willen wij onze uiterste steun geven wanneer dit nodig is". De president kondigde een politiek van kracht aan in de campagne om Westelijk Nieuw-Guinea. Hei zei tot de conclusie gekomen te zijn dat het geen zin had te bedelen. Zoals zijn opperste adviesraad had aanbevolen „moeten wij de politiek van bevrijding voor West-Irian uit voeren op revolutionaire wijze revolutionair ir de zin van de Indo nesische nationale revolutie". Hij voegde er aan toe, dat natio nale kracht beslissend zou zijn. Na tionale kracht, die de som is van al le politieke, economische, sociale, burgerlijke en militaire krachten, die te vinden zijn in een volksstaat, welke in hun totaliteit staan tegen over de krach van de Nederlandse imperialisten. Bij die confrontatie zal duidelijk worden wie sterk is, wie de win naar is. (Ongecorrigeerd) Veel bekijks voor houten dwergstad Gebr. W. A. van Eek zijn op het Sta tionsplein te Leiden in opdracht van de aannemers begonnen met de grondwerkzaamheden voor de bebou wing van het Stationsplein. Zoals men zich zal herinneren heeft de aannemer beloofd, dat bin nen veertien dagen na het raadsbe sluit met het voorbereidende werk begonnen zou v. orden. Zoals de foto van het karwei vanmorgen laat zien is men nauwelijks over tijd. Binnen kort wordt de eerste paal geslagen, over twee jaar staat hier een indruk wekkende gevelwand, die Leiden eindelijk het e.itrée zal bieden, dat dc stad nodig heeft. De afbraak van de panden rond de Haverzaklaan is bijna voltooid. Er staan nog twee woningen met hardnekkige bewoners. (Foto: De Leidse Courant) Het glazen huisje in Leiden zuid west, waarin een maquette van dit stadsdeel, één op duizend is geplaatst, trekt veel bekijks. De maker van dit stuk werk in de afmetingen 3.18 X 1.50 meter, is de heer A. C. Wie mer, die in opdracht van de gemeen te alle maquettes bouwt, (zie ook onder „Sleutelgat").

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2