»De Vluchteling van Cayenne« a Schrootdief bij ontvluchting door wachtmeester neergeschoten Zesduizend dollar verdwenen Ballon-satelliet duidelijk te zien Pastoor P. Braak vierde 45-jarig priesterfeest LDe Zitt ende Zwammen DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSË COUHANT Zaterdagavond is de 42-jarige dat het hem te machtig werd; hij gaf koopman K. S. uit Amsterdam bij een zich daarna in de nacht van zater- opslagplaats van oude metalen van dag op zondag over aan de politie die de heer Evers te Ilpendam bij een het terrein had afgezet. Hij bleek te ontvluehtingspogmg door een schot zijn de 26-jarige koopman J. F. K., wachtmeester der rijkspoli- eveneens uit Amsterdam. Zowel S. n °^e jk, getrofen. als K. hadden al veroordelingen we- pe handelaar in oude metalen had gens diefstal achter de rug. zaterdagavond twee mannen met een Het slachtoffer was gehuwd en bakfiets zien rijden op de Kanaal- vader van vijf kinderen. De kogel- dfjk te Ilpendam en hij vermoedde wond is vermoedelijk door de mond dat die op weg waren naar zijn op- in de longen terecht gekomen, slagplaats waar enige weken gele den ook al ongenode gasten waren geweest. De heer Evers rapporteerde zijn bevindingen aan de wachtmees ter der rijkspolitie te Ilpendam, die zich terstond op weg begaf om eens poolshoogte te nemen. Onderweg kwam hem een zoon van de metaalhandelaar tegemoet met de mededeling dat de twee man nen bezig waren spullen uit de op slagplaats op de bakfiets te laden. De wachtmeester en de zoon zijn zo fjj( zending per KLM dicht mogelijk naderbij geslopen constateerden, dat de twee mannen reeds twee zakken op de bakfiets Uit een met een lijntoestel van de hadden geladen. De wachtmeester °p 5 a^gustus j.l. door een verzocht de zoon van de heer Evers Amsterdamse Bank aan een Amen de rijkspolitie te Landsmeer op de kaanse bankinstelling verzonden pak- hoogte te stellen en namens hem om ket met 60000 dollar is ongeveer assistentie te vragen. 6000 dollar verdwenen. De opspo- In afwachting van die assistentie ringsdienst van de PTT heeft, nadat kroop de wachtmeester dichterbij en de vermissing door de Amerikaanse toen hij het tweetal op ongeveer vijf- posterijen was geconstateerd, een uit- tien meter genaderd was. richtte hij gebreid onderzoek ingesteld. Hieruit het licht van een lantaarn op hen. is gebleken dat de diefstal niet in Hij riep meteen „blijf staan, politie," Nederland kan zijn gepleegd. Het maar de twee mannen zetten het op pakket - de dollarbiljetten waren een lopen. De wachtmeester riep deugdelijk in dik karton verpakt - daarna driemaal „halt, of ik schiet," is onbeschadigd in een verzegelde en loste een waarschuwingsschot. De postzak gedeponeerd. De postzak twee mannen kwamen echter niet werd in de laadruimte van het lijn- meer te voorschijn. Vlak daarop toestel geplaatst. Het vliegtuig heeft hoorde de wachtmeester achter zich op weg naar New York geen tussen- geritsel en zich omdraaiend zag hij landing gemaakt. Het is volgens de op 35 m afstand de schim van een opsporingsdienst van de PTT vrijwel man, die in gebukte houding liep. zeker dat de diefstal in Amerika is De wachtmeester riep daarop „geef gepleegd, je nu maar over," maar de man .dacht daar blijkbaar niet aan, want hij kwam niet naderbij. De wacht meester loste daarna een schot .in lage richting en kort daarop kwam de. man op hem af onder het uiten van vloeken en van de woorden ,.ik ben getroffen," daarna zakte hij in een. Het bleek dat hij, de 42-jarige K. S., dood was. Bij het onderzoek vond men o.m. een dolkmes zijner zakken. Lifters overvielen hun gastheer men en hield zich daar schuil tot- GROTE EXPORT VAN TOMATEN Reeds vele weken achtereen zijn de tomaten zowel wat betreft het aantal kilo's als de prijs welke er voor wordt betaald, het belangrijk ste exportprodukt van de Nederland se tuinbouw. De laatste weken worden regelma tig 910 miljoen kg tomaten per week vanuit ons land geëxporteerd. Daarbij is West-Duitsland de belang rijkste afnemer, terwijl Engeland de tweede plaats bezet. In de eerste week van augustus bedroeg de totale Nederlandse toma- tenexport 9160 ton. Hiervan ging 7496 ton naar West-Duitsland. Naar Engeland gingen in deze week 1370 ton tomaten en naar Zweden 136 ton. Naar België en Luxemburg werden 158 ton tomaten uitgevoerd. De uitvoer naar België wordt be lemmerd door de heffing welke be taald moet worden bij uitvoer. Bel gië heeft namelijk de grens voor to maten uit de EEG-landen gesloten maar voor Nederland is een uitzon dering gemaakt, mits een minimum prijs wordt gegarandeerd. .Tot eind oktober is deze B.Frs 5.50 per kg. Wanneer de veilingprijs in ons land daalt beneden deze minimum prijs wordt een hefing opgelegd. Voor maandag was deze heffing 7 cent per kg: vorige week liep deze van 69 cent. Voor Luxemburg gold tot op he den deze regeling niet maar met in gang van 16 augustus is de uitvoer van Nederlandse tomaten naar dit land ook slechts toegestaan met in achtneming van de voor België gel dende minimumprijs. Dan zal dus ook bij uitvoer naar dit land een hef fing betaald moeten worden indien de veilingprijs in ons land beneden deze minimumpriis ligt. Op het ogen blik ligt de veilingpriis van de goe de Nederlandse tomaten tussen 30 en 35 cent per kg. SASSENHEIM Parochiegeschenk: herstel der kerkramen Twee jongelui van ongeveer 19 jaar een oud hebben zaterdagavond de be stuurder van een auto beroofd, die hen een lift gaf. t De andere man was ontkomen; hij De heer J. O. uit Weesp zag de was via een sloot in een moerassig Jongelui staan op de grens van Am- gebied in de omgeving terechtgeko- sterdam en Diemen. Zij zeiden naar Hilversum te willen, waarop de heer O. aanbood hen tot Weesp te bren gen. De jongens namen dit aanbod aan. In Weesp gekomen bij het huis van de heer O. vroegen de jongelui of zij nog even wat mochten drinken. Binnenshuis gaven zij hun gastheer plotseling een duw en bedreigden zij hem met een mes en een ploerten doder. De heer O. werd gedwongen zijn portefeuille met dertig gulden De Amerikaanse Ballonsatelliet, af te geven, doch kreeg niettemin die enkele dagen geleden is gelan. een steek in de hand met het mes. ceerd is gisteravond om kwart over Hij vluchtte zijn huis uit en waar negen als een zeer heldere ster aan schuwde de politie. Toen men kwam de hemel te zien geweest. Hij was kijken waren de jongens verdwenen, vannacht nog drie maal te zien en Tot nu toe ontbreekt elk spoor van wel om vijf minuten voor half 12, de jongens, verder om half twee en tenslotte om vijf minuten over half vier. De satelliet verschijnt als een heldere ster hoog aan het zuiden. Hij be weegt zich zeer langzaam zodat op het eerste gezicht moeilijk is hem De door de provinciale waterstaat van Noord-Holland in samenwerking met de betrokken gemeentebesturen en de planologische dienst Zeeland voorgenomen telling van badgasten aan het zeestrand is thans definitief afgelast, zo vernemen wij van de zijde van de provinciale waterstaat. Voor het welslagen van een derge lijke telling is namelijk goed stabiel strandweer vereist. Men wil trachten dit onderzoek het volgende zomer seizoen alsnog uit te voeren. Het gemeentebestuur van Dor drecht heeft desgevraagd met na druk verklaard, dat het niet waar is, dat B. en W. uit zuinigheidsoverwe gingen zouden hebben besloten de Nederlandse vlag, wanneer die bij voorkomende gelegenheden van de openbare gebouwen wappert, bij zonsondergang niet binnen te halen en haar gedurende de nacht te la ten waaien. Dit heeft minister Toxo- peus geantwoord op vragen van het tweede kamerlid Moorman (KVP). Gisteren was het 45 jaar geleden dat pastoor P. Braak tot priester werd gewijd. Op uitdrukkelijk ver langen van de bijna 70-jarige herder der St. Pancratiusparochie werd dit feest voor het grootste gedeelte ker kelijk gevierd. Zondagavond had in de parochiekerk allereerst een plech tig Lof plaats, door de jubilaris ge celebreerd. Tijdens deze plechtigheid, die door een groot aantal parochianen werd bijgewoond, werd de pastoor vanaf de preekstoel verwelkomd door ka pelaan v. d. Does. In de 19 jaar van uw pastoraat hebt gij een plaats in ons hart ge kregen. Onze dankbaarheid voor uw arbeid, die veelzijdig is en waarbij de jeugd bij u op de eerste plaats staat, is zodanig, dat wij allen God bidden dit werk te zegenen. Geza menlijk werd hierna tot Maria en St. Pancratius gebeden om ook in de toekomst de vruchtbare arbeid van de jubilaris te zegenen. Een zeer groot aantal parochianen heeft gistermorgen om 9 uur gehoor gegeven aan de wens van hun her der om aanwezig te zijn bij de plech tige Hoogmis, die de jubilaris met assistentie van de kapelaans Veld- huyse en Paardekoper opdroeg. Hierbij waren ook aanwezig loco burgemeester wethouder A. Voge laar en wethouder J. Schrama. Het zangkoor onder leiding van de heer M. Post zong voor deze gele genheid de drie-stemmige Missa Pontificalis van Perosi en de wisse lende gezangen uit de mis van Ma- ria-ten Hemelopneming. De feestpredikatie weid gehouden door de rector van huize St. Bernar- dus, de zeereerw. heer De Greef. Aan het slot van de plechtigheid zong het zangkoor het „Ave Verum" van Mozart. Originele middagbijeenkomst 's Middags had in de grote zaal van het KSA-gebouw een bijeen komst plaats met als bijzonderheid dat alle aanwezigen Pieter's en Pe- tronella's waren, naamgenoten van de jubilaris, die hiervan onkundig was gelaten. Om drie uur trad de jubilaris onder het zingen van een welkomstlied door de aanweizigen, de zaal binnen. Nadat allen hadden plaats geno men, sprak de heer P. L. Frijters, voorzitter van het Priestercomité, 'n woord van welkom, waarna de heer P. Ydema de reden uiteenzette van de organisatie van deze middag, die DOOR BROER OVERREDEN oIn Oosterend (Fr.) is gisteravond van een stilstaande ster te onder- de 14-jarige S. Vellinga uit Wommels scheiden. verongelukt. Sjirk fietste naast een m door broer Tied.e bestuurde vracht- Heel wat Nederlanders blijken in waSen- In het dorp Oosterend bij het de afgelopen nacht en vrijdag de Poseren van een brug trachtte hij door de Amerikanen gelanceerde z«n, br°<? °°r te komen Hierbij ballonsatelliet met het blote oog te raakte hij de leuning van de brug, hebben waargenomen. Op dat mo- waardoor hij viel en door zijn broer ment waren zij zich evenwel niet r?ie^ vrachtwagen werd overre- bewust dat het de nieuwe satèlliet dfn' H« werd overgebracht naar het was. Bij de sterrewachten in Lei- Antonieziekenhuis in Sneek, waar den en Utrecht zijn diverse mei- de loop van deze nacht aan de dingen over „een vreemd hemel- bekomen verwondingen is overle- lichaam" binnengekomen. De heer den. H. C. M. Schrijver uit Santpoort be- v leefde het wonderlijke schouwspel ongeveer drie kwartier na het mid dernachtelijk uur van vrijdag op za- Een drie ton wegende scheeps- terdag. „Ik was juist van plan mijn schroef is maandagmiddag bij een woning binnen te gaan, toen ik op dok van de Nederlandse Dok- en een hoogte van 60 a 70 graden een Scheepsbouwmaatschappij in Amster- heldere bol in de hemel zag bewe- dam-Noord van drie meter hoogte uit gen" zei hij. „Het leek me bepaald de takels van een drijvende bok ge- geen ster, hoewel hij wel de licht- vallen. Twee dokwerkers, die op de sterkte van een flinke ster had. Ik schroef stonden, liepen verwondingen heb de bol van kwart over twaalf op. De 53-jarige W. G. van der H. tot ongeveer vijf voor half een met moest in een ziekenhuis worden op- mijn blote oog van west naar oost genomen. Het ongeluk ontstond, toen kunnen volgen". de lier van de bok losschoot. geheel in het teken stond van de jeugd der parochie en erop wees dat het welkomstlied een symboli sche hand geweest was van alle aan wezige Pieten en Petronella's, ko mende uit alle geledingen der pa rochie. Na een „Feesthymne" van A. M. de Hoog-Nooy gedeclameerd door mej. G. Huyks en waarin tot uiting kwam de schone roeping van het priesterschap, zong het jongenskoor o.l.v. M. Post het Ave Maria, Jong zijn wij en Kareltje. Van het spel der kleinen, o.l.v. zr. Maria „45 jaar" werd door de jubila ris intens genoten. Gift voor herstel der ramen. In dit spel der herinneringen ■werden door de kleinen uitgeheeld de vele standplaatsen van de jubila ris als kapelaan en pastoor. Gekleed in nationale dracht brachten zij ge schenken aan met aan het slot op een kruiwagen het bedrag dat door de parochianen is bijeengebracht Volgens de wens van de jubilaris zal dit gebruikt worden voor het herstel der kerkramen. Namens de R.K. Middenstandsver eniging overhandigde de heer P. Duivenvoorde symbolisch een ge schenk, bestaande uit de vernieu wing van de tabernakeldeur en van het inwendige. Aan het slot van deze bijeenkomst sprak de jubilaris een woord van dank voor de ontzaglijk leuke mid dag hem bereid. Hij zeide niet te hebben geweten, dat Sassenheim zó rijk gezegend was met naamgenoten. De pastoor was diep getroffen door de hem aangeboden gaven en hij bracht dank aan allen die door hun werk, voorbeelden, gave en ge bed medewerking verlenen aan de bloei der parochie. Om half vijf werd de viering van dit jubileum besloten met een dank- lof. BENOEMINGEN BIJ DE KRUISHEREN Pater J. A. Eering, Kruisheer, uit het klooster te Zoeterwoude is be noemd tot assistent van de novicen- meester te Neeritter. Pater Eering was* gedurende twee jaren gods dienstleraar aan de Kath. Nijver heidsschool voor meisjes te Leiden. Pater Th. Scheerder, Kruisheer, die kapelaan was te Voorburg, is be noemd tot kapelaan van de parochie van de H. Kruisvinding te Rotter dam. De 27-jarige bedieningsman G. Ubels uit Beverwijk is zondagoch tend tijdens zijn werkzaamheden bij de Hoogovens te IJmuiden om het leven gekomen. Hij begaf zich tij dens een storing in de namengtrom- mel van de sintelfabriek in de trom mel zonder dat deze tegen inschake ling was vergrendeld. Toen de trom mel ging draaien raakte de heer U. bekneld. Hij was gehuwd doch had geen kinderen. De 6-jarige Anna Maria Donker is op het Zuiderplein in Rotterdam aangereden door een autobus, toen zij overstak. Ernstig gewond werd het meisje naar het Zuiderzieken huis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. OOR OTTWELL BI N NS 45) Dit ogenblik was zeer spoedig aan gekomen. Buiten weerklonk het ge luid van bijlslagen. Het meisje be woog zich, haar oogleden trilden en openden zich dan snel. Een seconde later wendde zij haar hoofd om, en keek recht in de.ogen van Langdon. Dudley beantwoordde haar blik van ontsteltenis met een glimlach. Ogenblikkelijk maakte deze blik echter plaats voor een uitdrukking van vreugde en opluchting Meteen stond zij snel op en naderde hem. „Oh, monsieur Langdon", fluisterde zij blij. „Bent u beter? Is de koorts geheel verdwenen?" „Koorts, had ik koorts, zei u?" in formeerde hij met vreemdzwakke stem, terwijl hij haar onderzoekend bleef aankijken. „Oh.ik dacht dat het een jaguar was." „Dat was het begin," antwoordde zij vlug. „Maar de koorts was veel er ger. Heel vaak hebben Sandy en ik gedacht dat u zou moeten- sterven. Maar nu zult u snel beter worden. Heel gauw zult u weer sterk en ge zond zijn. En daarvoor dank ik de goede God." Zij sprak met een ingehouden hef tigheid, die hem verbaasde Hij kon niet begrijpen, waarom zij zo ont roerd kon zijn, waarom zij zo duide lijk verheugd kon zijn over het feit dat hij, een vreemde voor haar, te ruggekomen was uit de vallei des doods. Maar haar belangstelling in zijn welstand deed hem onuitspreke lijk goed. Meer dan twee jaar lang had hij niemand van haar sekse mo gen aanschouwen, en zoals zij daar voor hem stond, een felle gloed in haar donkere ogen, en haar gelaat blozend van vreugde over zijn gezondheids toestand, scheen zij hem het schoon ste schepsel, dat hij ooit had aan schouwd. Al het andere vergetend, zochten zijn gedachten naar de reden van haar belangstelling voor hem, en plotseling sprak hij, nog steeds met zwakke haperende stem: „Uu heeft meverzorgd?" „Ja," antwoordde zij eenvoudig. „Monsieur Sandy en ik hebben samen tegen de koorts gevochten, en met Gods hulp hebben we gewonnen."' „Ik ben u grote dank verschul- dan nieuwsgierig. „Ik weet niet wie u is, maar „Ik," gaf zij ten antwoord met een lachje dat hem in de oren klonk als het kabbelen van een beekje, „ik heet Mimi." „Mimi? Mimi?" Hij herhaalde de naam verschillende malen luidop, als of hij zich afvroeg of hij die naam ooit meer gehoord kon hebben en vroeg dan haastig: „Mimi.... Wat?" De uitdrukking van grote blijd schap verdween plotseling van haar gelaat alsof zij een klap gekregen had. Een kleur van verlegenheid vloog over haar wangen, maar kalm wist ze te antwoorden: „Mimi! Alleen maar Mimiten minste voor u, die mijn vriend moet zijn. Nu zal ik monsieur Sandy gaan roepen. Hij zal bijna sterven van vreugde als hij verneemt, dat u wer kelijk weer beter bent." Snel wendde zij zich om, voor hij gelegenheid had, nog iets te zeggen en liep haastig weg uit de hut. Een peinzende blik kwam in de ogen van Dudley Langdon. „Mimi," fluisterde hij in zich zelf. „Mimieen aardige naam. Ik weet zeker, dat ik haar nooit tevoren ge zien heb." Het meisje snelde intussen zo haas tig zij kon stroomopwaarts naar de plek waar zij Sandy hoorde kappen, onderwijl zijn naam roepend. „Sandy." Sandy Muir kwam ogenblikkelijk naar haar toegerend. „Uw vriendbracht zij uit. „Hij is wakker geworden. De koorts is ge heel verdwenen en „Dat is prachtig nieuws, juffie!" onderbrak hij met een blijde klank in zijn stem. „Heb je al met hem ge sproken?" „Ja, en monsieur Sandy, hij heeft heeft me naar mijn naam ge vraagd en „Nu al! En heb je hem gezegd wie je bent?" „Ik heb gezegd: Mimi, meer niet. Maar hij was nieuwsgierig, maar maarZij hield een ogenblik op, en vervolgde dan smekend: „Mijnheer Sandy, zult u mijn geheim bewaren?" „Wees maar niet bang, juffie. Dud ley zal hem van mij niet vernemen, voor je er zelf toestemming voor geeft. Lieve hemel! Wat ben ik blij dat hij weer beter is." Hij begon harder te lopen. Het meisje volgde hem langzamer, en toen zij het kamp bereikte, durfde ze de hut niet binnen te gaan. Zij ontdekte het ontbijt dat de Schot klaargemaakt had, zette zich op een kist, die voor stoel dienst deed en trachtte iets te eten. In het begin bleef het bij een po ging. De stemmen van de twee vrien den in de hut, bereikten haar duide lijk, die van de Schot opgewonden van vreugde, die van de zieke zwak en stokkend. „Zij heet Mimi. En Je dankt het aan haar, dat je nog tot de levenden be hoort. en dat Je nog vrij bent. En het is ook aan haar te danken, dat ik nog tegen je kan praten Hoe dat kan? vraag Je. Wel, nadat die tijger je zo lieflijk geaaid had, was je er verbazend slecht aan toe, je ijlde van de koorts, en de wonden zagen er uit alsof bloedvergiftiging onafwendbaar was. Daarom ging ik op zoek naar een of andere woud-winkel, in de hoop daar medicijnen machtig te kun nen worden, en misschien iemand die verstand had van wondverzorging Maar ik kwam terecht in een kamp vol met schurken. Twee waren geluk kig op stap om een van hun verdachte plannetjes uit te voeren en toen kwam dat meisje midden in de nacht naar me toe kruipen om me te waarschu wen voo de plannen van de andere twee de een was een kerel met de idiote* naam van Filbert en de an dere was een kat van een wijf en ze waren van plan mij te vermoorden en jou naar de gevangenis terug te bren gen." Bij deze woorden schrok Mimi de Faramond op. Plotseling herinnerde zij zich, dat zij de Schot nooit had in gelicht omtrent de juiste plannen van Philibert en zij beschuldigde zichzelf ervan een onvergeeflijke fout ge maakt te hebben Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3