Scherp Feestelijke opening van 'n brede weg naar de nabije toekomst Schoolboeken Le den Zuid-West in 'n glazen huisje Rector magnificus komend studiejaar DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 DE LEIUSP mil KAN"' PAGINA 2 Minister Korthals walste de Churchill-laan binnen KANTOORGEBOUW LDM AAN GEMEENTE VERKOCHT Met de n.v. Leidsche Duinwater Maatschappij, alhier, gevoerde on derhandelingen hebben ertoe geleid, dat zij aan de gemeente te koop heeft aangeboden haar v.m. kan- hoorgebouw c.a. aan de Stationsweg no. 12 voor de prijs van 85.000,—. Het kantoorgebouw wordt vrij van huur en leeg opgeleverd. Aangezien het pand is gelegen in het Weder- opbouwplan „Stationsplein en om geving" is het bezit ervan voor de gemeente van belang. Vliegerwedstrijd Een pracht wind en eën uur lang geen regen bood gisteravond schitte rende gelegenheid om te vliegeren. 37 jongens tot 12 jaar kwamen met hun vliegers, allen met hoopvolle gezichten naar het Zwartepad, waar een vliegerwedstrijd werd gehouden Na afloop gingen er vijf met stralen de gezichten' naar huis: de prijswin naars. Het prijsuitreiken kon in een beschermende kring van grotere jon- ten tot een goed eind gebracht wor- gens, die de armen in elkaar haak- den. Voor de groteren is bij goed weer vanavond om 7 uur het feest weer op de zandvlakte aan het Zwartepad Reeds nu zijn hiervoor meer dan 25 deelnemers geboekt. De uitslag van de kleinen was: 1. Henk Sinteur 35'/2 p.; 2. Jeroen de Rooden 35 p.; 3. Jimmy Frederiks 35 p.; 4. Paul v. d. Post 341/; p.; 5-7 Koos Zierikzee 34 p.; Peter Koot 34 p.; Cock Veldhuizen 34 p. Boekhandel GEIJER voor BOTERMARKT 26 LEIDEN - TELEF. 20519 (Advertentie) De politiemuziek speelde zo-iets van „Ziet de boerinnekens" en alle aanwezigen waren tevreden. De Churchilllaan was open. Er werd ge- speeched en men dronk een opwek kend glaasje. De minister van Verkeer en Wa terstaat had een uur daarvoor met de stpomwals de laatste moeilijkhe den uit de .veg geruimd. Hij nam met ministeriële voorzichtigheid plaats in het zadel van een voertuig van de Ned. Bazaltmaatschappij en stuurde het met vaste hand door wat palen en hekken, die nog steeds een beletsel vormden tot deze verkeers weg. Het publiek juichte en de ge nodigden snelden vervolgens naar hun auto's om al; eersten van deze prachtige geasfalteerde weg gebruik te kunnen maken. De Churchilllaan toonde zich op haar best. De twee- baansverkeers.veg van ruime breedte wordt door heldere lan'aarns besche nen. Links en rechts beviilden zich rijwielpaden. De aanleg van de Churchillaan ge schiedde door de Nederlandse Ba- zalt Maatschappij, de aansluiting op de Haagweg werd gelegd in opdracht van de Rijkswaterstaat, die aan de Voorschoterweg in opdracht van de Provinciale Waterstaat. In de rede voeringen werd de samenwerking met dit tweetal geprezen. Het gezelschap, waaronder waren de minister van Verkeer en Water staat en mevr. Korthals, de burge meesters van Leiden en Voorschoten, alle wethouders van Leiden en wet houder Schrama van Voorschoten, gedeputeerde D. van der Kwaak, oud-wethouder van Leiden, leden van de dienst van gemeentewerken te Leiden, hoofden van dienst, voor zitter en secretaris van de Kamer POTLOOD EN GEEST No. 526. Horizontaal: 1. gem. in N. Brab., 9. buitenhaven, 10. rund, 11. rund, 13. voorzetsel, 15. stoom schip (afk.), 16. gravure, 18. plomp, 20. wandeldreef 22. opening, 24. langwerpig biok hout, 26. afval van vlas, 29. spoorrichel, 31. familielid, 32. klein Kind. 34. hoepel, 36. kookt men op, 37. tocht uitstap. Verticaal: 2. oude rekening (afk.), 3. sportterm, 4. bakt men brood van, 5. maanstand, 6. godin van de dage raad, 7. broedplaats v vogels, 8. lok roep voor eenden (Z.N.), 12. trede, 14. bijwoord, 17. zijtak Moezel, 19. bitter vocht. 2j akelig, 23. hoogste punt, 25. stadje in België, 27 heeft n haan. 28. insekt. 30. water in Z.H., 33. dam langs een water, 35. de Griekse letter p. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1 lethargie. 8. eed, 9 lei, 10. vr, 11. Eem, 13. R.N., 14. teler, 16. toon, 17. toch, 18. Tr ?es 20. ct, 22. eer, 23. a.v., 24. Uri, 26 are. 27. sanhedrin. Verticaal: 1. Leviticus, 2. eer, 3. t.d., 4. adel, 5. gl, 6. Ier, 7. Eindho ven, 11. eenre, 12. meter, 14. tot, 15. ros, 19. Eede, 21. tra, 23. Ari, 25. in, van Koophandel te Leiden, raadsle den van Leiden en Voorschoten, de commissaris van poltiie te Leiden en enige andere afgevaardigden van de Leidse politie, vertegenwoordigers van de Leidse brandweer met de on dercommandant, de heer W. A. Kos ten. Miniatuur Van de Churchilllaan reed men naar het 5 Meiplein (hoek Bevrij dingsplein) waa* de Leidse brand weer een glazen huisje heeft ge bouwd met achter het glas eer. grote maquette van Leiden-Zuidwest is geplaatst. Tekening van verschillen de punten in dit stadsdeel verluch ten het geheel. De minister toonde veel belangstelling voor deze stad- in-miniatuur. Wethouder Jongeleen gaf hem een verklaring, voorzover de bewindsman, die Leids burger is, al niet van Je plannen op de hoogte was. De speech die hij later na de wandeling via de Vijf Meilaan naar de Rooseveltstraat in de Ge meentelijke werkplaats hield, getuig de van grote kennis van zaken. Schakel Na een welkomstwoord door de burgemeester, zei minister Korthals hier, dat de aanleg van de nieuwe weg de groeikracht van Leiden be wijst. De Churchilllaan is een scha kel in het wegennet van Leiden: Zuidwest wordt er door ontsloten. Het verkeer in de te smalle Da Cos- tastraat zal verminderen, terwijl de laan tevens betekenis heeft als een gordelweg en wijkverbinding in het nieuwe wegenschema. Tegenover het kruispunt aan de Haagweg wordt een brug aangelegd, die een snelle verbinding met het Morskwartier mogelijk zal maken. Maar ook voor het doorgaand verkeer is de weg van betekenis. Een snellere verbin ding van Den Haag, via de Haagse Schouw en de Rijksweg 4a (bij Zoe- terwoude), komt tot stand. De minister acht het maken van ruime toegangen in een moderne groeiende stad onontbeerlijk. 400 jaar geleden was dit anders aldus drs Korthals. Toen had Leiden het over leven van het beleg juist te danken aan zjjn beslotenheid. Spr. verklaar de, dat hij met belangstelling de opening van het viaduct, dat de Lammenschansweg met de Trekvlie- LAAN IN EEN N0TED3P In het voorjaar 1958 ontving de N.V. Aannemingsbedrijf N. B. M. Zaandam de opdracht om een wegfundering te maken op het opgespoten terrein, te weten voor de 5-Meilaan. In aanslui ting daarop werd in april 1959 dit werk verder uitgebreid met de werkzaamheden voor de hier op aansluitende Churchill-laan, op hetzelfde opgespoten terrein gelegen. De totale lengte van deze wegen bedraagt 2'/t km dubbele baan, d.w.z. een opper vlakte van ca 38 000 m2, inclu sief de vele kruispunten en aan sluitingen van zijwegen; ver werk werd 20.000 ton funde ringsmateriaal, alles per schip aangevoerd en per auto naar het werk gereden. Enige stagnatie werd in de zomer van 1959 wel ondervonden door de lage ri vierwaterstanden. Tijdens de uitvoering van de Churchilllaan werd nog besloten de N. B. M. ook de aansluitingen aan de zijde van de Haagweg en van de Provinciale weg te laten maken. De fundering van deze wegen bestaat uit het Nederlandse fa brikaat Silex, een funderings materiaal van de Enci te Maas tricht. Hierop zijn tussenlagen aangebracht, waarna in de zo mer van 1960 de deklaag van warmasfaltbeton werd gemaakt. weg zal verbinden, tegemoet ziet. Leiden verwaarloost zijn verbindin gen met het grote wegensverkeers- net niet. Niet alleen zijn er goede contacten met de Rijksweg 4a, er ko men ook uitstekende aansluitingen op dè nog aan te leggen rijksweg 4B, en Rijksweg nimmer 4 (door een voor de universiteit aan te leggen gebouwencomplex) Ook in het noorden van Leiden zullen de nodige aansluitingen op provinciale wegen gemaakt worden. Spr. verklaarde tenslotte het een goede gedachte te vinden deze laan, die gelegen is niet ver van de plaats waar Leiden in 1574 bevrijd werd (Vliet en Vlietbrug) Churchilllaan te noemen, als herinnering aan de man, wiens naam "'oor ons sterk met het begrip bevrijding verbonden Nieuw tijdperk De burgemeester van Leiden sprak dankwoorden, allereerst tot de mi nister en echtgenote, vervolgens tot de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir A. Wiebes, tot de prov. waterstaat, tot de directeur van gemeentewerken en zijn staf, tot politie en brandweer (die het huisje aan het Bevrijdingsplein bouwde), tot de Ned. Bazalt Maatschappij en zijn directeur, de heel Prins, welke Mij vanavond als gastvrouwe op trad, tot de directeur van de Rijks werkplaats, die zijn lokaliteit voor deze bijeenkomst afstond, tot S.L.F. en Leidse Dumwatermaatschappij. Hij sprak van „een nieuw tijdperk voor Leiden", dat thans is ingetre den. Aan minister Korthals en diens echtgenote schonk hij een doos bon bons, versierd met een verkeers lichten-zuil, op welke doos een af beelding stond van het oude Leidse stadhuis. Het woord werd vervolgens ge voerd door de directeur van de Ned. Bazalt Maatschappij en door de bur gemeester van Voorschoten, de heer L. de Kool, die n een geestig speech- je, als goede buur, zich verblijdde in de vooruitgang van Leiden. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: Apotheek Doeza, Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085. CHURCHILLLAAN FR ZIJN NOG TWEE FEILEN aan de Churchillaan. Na alle goede dingen, die van deze weg gisteravond verteld zijn, mogen we daar wel even op wijzen. „Toen na het bal, de gasten joe lend waren heengegaan", zijn we nog even de gehele laan uitgereden naar beide zijden om te genieten van het moment: een nagelnieuwe weg voor je open en het gas niet te sparen. Eigenlijk waren we hiermee in over treding, want de Churchillaan mag nóg zo breed en veilig zijn, het „vijf tig kilometer" voor de bebouwde kom blijft geboden." De feilen waren: gebrekkige ver lichting en het (nog) ontbreken van duidelijke verwijzing aan beide uit en inritten van de weg. Een wegge bruiker op de Voorschoterweg zal goed moeten uitkijken naar de in gang van de Churchillaan en zelfs dan er misschien nog aan voorbij rijden. Hetzelfde geldt, zij het in ge ringe mate, voor de toegang aan de Haagweg. Maar voor het overige Een Duitse toerist, Leiden bezoe kend, heeft gistermiddag, tien minu ten opgesloten gezeten in een draai deur van Vroom Dreesmann aan de Breestraat. Het warenhuis was nog niet geopend. De bezoeker tracht te echter toch binnen te komen, met het gevolg dat de deur, na een kwart slag gedraaid te zijn in het slot viel en de arme toerist vóór noch achter uit kon. Hij heeft tien minuten op gesloten gezeten, tot verbazing van alle voorbijgangers. Tenslotte heeft een personeelslid van V D de Duit ser bevrijd. Een hond, die opgesloten was in een afgesloten auto op de Breestraat, raakte tussen de banken bekneld en jankte zo erbarmelijk, dat een voor bijganger een ruit insloeg en de hond bevrijdde. Mr.M. J. Blok zal in de komende raadsvergadering te Leiden beëdigd worden als loco-secretaris. Prof. mr. J. V. Rijpperda-Wierdsma, hoogleraar in het Nederlands Staats recht, is voor het komende studiejaar benoemd tot rector-magnificus aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Wierdsma is 57 jaar en volg de in 1948 prof. Kranenburg op als hoogleraar in het staats- en admi nistratief recht. Sinds 1951 doceert prof. C. H. F. Polak, administratief recht. Mr H. van Manen curator te Leiden Bij Koninklijk Besluit is mr. H. van Manen te Wassenaar benoemd tot Curator van de Rijksuniversiteit te Leiden. De heer Van Manen stu deerde te Leiden en legde aldaar in 1926 op 23-jarige leeftijd het docto raal examen in de rechtsgeleerdheid af. Na zijn studie trad de nieuwbe noemde Curator in dienst van de N.V. Assurantie Maatschappij „De Nederlanden van 1845", van welke maatschappij hij thans plaatsvervan- 1 gend hoofddirecteur is. Mr Van Manen treedt in de plaats van dr F. Kleyn, aan wie bij het zelfde koninklijk hesluit eervol ont slag onder dankbetuiging voor zijn vele verdiensten is verleend. De heer Kleyn, die gedurende 15 jaren Cu rator is geweest, had in verband met zijn gevorderde leeftijd de wens te.kennen gegeven zijn functie neer te leggen. BENOEMINGEN TE LEIDEN B. en W. van Leiden stellen de raad voor te benoemen aan het Gym nasium de heer Dr. Gerrit Kuperus, geboren 31 maart 1902 te, Akkrum, tot conrector, zulks met ingang van 1 september 1960, b. de heer Dirk Jan van Kooten, geboren 10 juni 1934 te Leiden, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis, zulks met ingang van 1 september 1960, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot het einde van de cursus 1960- 1961. II. te benoemen aan het Rembrandt- lyceum: de heer Pieter Bakker, geboren 20 september 1931 te Apeldoorn, tot tij delijk leraar in de aardrijkskunde, zulks alsnog voor het tijdvak van 27 juli tot 1 september 1960; III. te benoemen aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-ja- rige cursus en afdeling middelbare meisjesschool; a. de heer Abraham Sevenster, ge boren 2 december 1928 te Purmerend tot tijdelijk leraar in de -wiskunde, zulks alsnog voor het tijdvak van 27 juli tot 1 september 1960; b. de heger Pieter Bakker, geboren 20 september 1931 te Apeldoorn, tot tijdelijk leraar in de aardrijkskunde zulks alsnog voor het tijdvak van 11 juli tot 1 september 1960; c. mejuffrouw Johanna Gerarda Maria Vriens, geboren 11 december 1907 te Medan (Indonesië), tot tij delijk lerares in de aardrijkskunde, zulks met ingang van 1 september 1960, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot het einde van de cursus 1960- 1961; d. de heer Pieter Simon Klerk, ge boren 12 september 1914 te Ouden dijk, tot tijdelijk leraar in de wis kunde, zulks alsnog met ingang van 27 juli I960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1960-1961; e. mevrouw Cornelia Maria Catha- rina Jannetje Bakx-Ritman, geboren 25 maart 1905 te Leiden, tot tijdelijk lerares in de wiskunde, zulks alsnog met ingang van 27 juli 1960, tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1960-1961. f. de heer Antoon Spies, geboren 10 april 1934 te Medan (Indonesië), tot tijdelijk leraar in de wiskunde, zulks met ingang van 1 september 1960, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot 1 januari 1961. UDO TERUG VAN NKS-KAMP Van UDO in het NKS-kamp ont vingen we zeer goede berichten. Za terdag zijn de jongelui vol herinne ringen gezond en wel thuisgekomen. LOZE VISSERTJES Zaterdagmiddag gaf speeltuinver eniging Westerkwartier voor de kin deren een viswedstrijd in de Spoor- haven. De stationschef persoonlijk had het goed gevonden. In de groep jongens van 10 tot en met 13 jaar was de eerste prijs met 3 gevangen vissen voor Jan Went; 2 Koos de Water; 3. Herman Voge lenzang. Groep van 6 tot en met 9 jaar: 1. R. Holswilde. Na loting kre gen nog prijzen: Piet Segaar, Van der Heiden. De eerste prijs was voor Bram Beij die maar liefst 4 vissen had gevangen. Bij de meisjes kreeg de eerste prijs met drie vissen, Monica Retsema. Andere prijzen waren voor Lenie Westbroek, Bertha Miloo en Beppie Veldhuizen. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelma Cora dr van T. Leenhouts en C. Dubbeldam; An ton Cornelis zn van A. Viele en P. A. Griekspoor; Johan Christiaan zn van J. Ciere en C. Beij; Jacob Johan zn van M. van Muijen en J. M. Star; Carla Hendrika Maria dr van G. H. Bousie en S. Beij; Jan zn van M. van Dorp en M. Timmerman; Ronaldus Gerardus zn van G. J. Knappers en J. M. Barning; Nicolètte Caroline dr van N. Arens en L. J. Repko; Clasina dr van A. van der Kaay en W. van der Steen: Wilhelmina Maria dr van F. X. C. Vintges en M. E. Ouwer- kerk; Alfred zn van H. W. van Le- lyveld en F. Boreel; Johannes Pie ter zn van J. P. Schuiling en P. C. Zwanenburg; Lena Willie dr van H. Haasnoot en N. P. de Mol; Huig zn van H. Hazenoot en G. van der Plas; Dymphna Eugenie Maria Hendrica Josephina dr van F. E. G. Verhaegh en E. E. Lauw; Maria dr van L. van Duijn en D. Vlieland; Mieke Diana dr van A. J. de Vries en G. A. Boven Robert Michel zn van A. C. Korsuize en MM. de Wagt; Willem Jacob zn van K. Luitwieler en W. van der Niet; Carla Marjanne Susanne dr van J. Beij en S. Vermond; Perry zn van J. Schoemaker en J. van Zeist; Johanna Menke dr van D. J. de Jong en Y. Meijer; Edgar Ludwig An- tonius zn van H. B. Verwer en J. C. de Raadt. Getrouwd: W. Poeliejoe en J. E. M. van der Weijden; S. P. de Groot en F. C. de Winter; H. Verver en H. J. Favier; H. de Boer en J. S. C. Bave- laar; J. J. Bodrij en H. W. van den Bosch. Overleden: W. Kruit 62 jr man; G. Heemskerk 96 jr wed. van D. Zwaan T. Kralt 4 jr zoon; C. van Duiven voorde 87 ir man; C. de Gelder 60 jr vrouw; T. A. J. de Wolff 56 jr man. Laatste Berichten AMERIKAANSE BALLONSATELLIET TE ZIEN Ook in de komende nachten zal de Amerikaanse ballonsatelliet te zien zijn als een heldere ster die langzaam tussen de sterren doorbeweegt, aldus wordt medegedeeld door de sterren wacht in Utrecht. Hij zal bij elke overgang ongeveer twintig minuten zichtbaar zijn. De momenten waarop hij het best waarneembaar is zijn de volgende: In de nacht van 16 op 17 aug: om 22 uur 48, vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 53 hoog in het zuidwesten en om 2 uur 56 hoog in het zuidwesten. In de nacht van 17 op 18 aug.: om 22 uur 26 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 30 hoog in het zuiden en om 2 uur 34 hoog in het zuidwesten. In de nacht van 18 op 19 aug.: om 22 uur 04 vrij hoog in het zuiden, om 24 uur 10 hoog in het zuiden en om 2 uur 15 hoog in het zuidwesten. ROTTERDAMSE LEEUW IN MILITAIRE DIENST Een van de vier leeuwen, die de inmiddels afgebroken Koninginne- brug in Rotterdam flankeerden, is door de gemeente in langdurig bruik leen afgestaan aan het wapen van de verbindingsdienst. Dit ter herinne ring aan het feit, dat militairen van het tweede regiment genietroepen, waar de verbindingsdienst voor de oorlog deel van uitmaakte, bij de verdediging van de brug betrokken zijn geweest. De leeuw, die is ge plaatst op het terrein van de Elias Beekmankazerne in Ede, zal de her innering San de verdediging van Rotterdam levendig moeten houden. De maan lokt Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama een lezing van de raket- deskundige dr von Braun gepubli ceerd, waarin wordt gezegd, dat er plannen bestaan voor een krachtige viertraps „Saturn"-raket, die de voorloper kan worden van een be mand ruimteschip naar de maan. Er wordt thans gewerk aan een „Saturn"-raket met drie trappen, waarmee in 1964 de eerste proef- lancering kan worden gedaan. Deze drietrapsversie zou in staat zijn tot een zachte landing op de maan. Zij zou een nuttige lading van ongeveer tien ton in een baan om de aarde kunnen brengen en een lading van 500 tot 1000 kilogram naar de maan kunnen vervoeren. De meeste pres taties van de drietrapsversie wor den door de vierde trap verdubbeld, aldus von Braun.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2