Italianen oppermachtig in sprintnummers; vierde plaats voor Derksen Teleurstellend weekeinde voor Nederlanders in Leipzig Henk Buis derde in saaie stayersfinaie DAMES DEELDEN DE LAKENS UIT DUITSE WIELER80HD PROTESTEERDE „Leipzig" in cijfers Von Fersen derde achler Oostduilsers MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 DE f.EIDSE COURANT Regenboogbuien Sprint profsMaspes (It.) Sprini amateurs: Gaiardoni (It.) Amateur stayers: Stolze (O-DI.) De Italiaanse directeur van het sprinterscircus heeft zijn contract zaterdag avond voor een jaar verlengd. Want de 28-jarige Antonio Maspes. die in 1959 in liet Olympisch stadion te Amsterdam een einde maakte aan de kortstondige over heersing van de jonge Fransman Michel Rousseau, bleef in Leipzig aan de top van de aan bioedarmoe lijdende sprinterswereld. Wie ook had deze perfecte atleet, die een paar weken geleden op de super snelle Olympische wielerpiste in Rome in 10,8 sec. een fantastisch nieuw wereld record over de laatste 200 meter reed, de voet dwars moeten zetten? Dat kon de Jonge Belg Jos de Bakker beslist niet, tegen wie Maspes in de halve finale in 11.2 sec. een nieuw baanrecord voor Leipzig vestigde. Het was in de eindstrijd waarin Maspes tot tweemaal toe 11,6 sec. noteerde evenmin weggelegd voor de 10 jaar oudere Zwitser Oscar Plattner, wiens berucht geworden sluwheid een te gering tegenwicht betekende in de ten gunste van Maspes doorslaande schaal. Derksen teruggewezen. Maspes wereldkampioen, Plattner tweede en Debakker derde. Het was een teleurstellend resultaat voor de Neder landers, die zo graag nog een keer Jan Derksen op het erepodium hadden ge zien. De kans daarop leek groter dan een Jaar geleden in Amsterdam, tnen Derk sen aan de linkerzijde van Maspes de derde nrijs in ontvangst mocht nemen, maar de jaren gaan voor de 41-jariee Amsterdammer zwaarder tellen. De schemte van zijn eindschot begint bot te worden. Daardoor was Derksen in de halve finale niet opgewassen teeen Platt ner en moest hij in de strijd om de derde plaats de eer. zij het pas na een belle, aan de Belg laten. Dit sointkampioenschap was door de overmacht van Maspes enerzijds en het gebrek aan macht van ziin belagers an derzijds een van de oninteressantste sinds het verdwijnen van een Reg Har- ris en Arie van Vliet, nu toeschouwer op de Alfred Roschbaan. Masnes gaf in de eerste halve finale tegen Debakker een proeve van zijn ko meetachtige snelheid. Zeker 300 meter voor de eindstreep zette de Italiaan aan, vloog Debakker voorbij en liet ondanks die lange spurt 11.2 sec. afdrukken. De bakker was er zo van ondersteboven dat hij in de tweeede rit een grove blunder maakte. In de veronderstelling dat Mas pes naast ziin achterwiel zat reed De bakker in de laatste bocht scherp om hoog. Het zou te scherp zijn geweest als Masnes inderdaad de hem toegedachte positie had ingenomen. Maar de Itali aan had een meter achter Debakker ge reden en accepteerde de uitnodiging dankbaar toen de Belg de deur zo wijd open zette. In de eerste rit van de andere halve finale kwam Plattner gelanceerd en schoof Derksen in het laatste rechte eind onweerstaanbaar voorbij. Toen het daarna de beurt aan Derksen was om uit de gunstige tweede positie de aanval in te zetten kwam de Amsterdammer tien centimeter tekort. „Troetelkinderen". Het noodlot had dus gewild, dat Derk sen om de derde plaats tegen Debakker moest rijden, die uit vorm naar Leipzig was gekomen. Debakker had toen de steun ingeroepen, en met toestemming van Derksen gekregen, van dr. Rolink. die in enkele dagen de Belg ziin zelf vertrouwen deed herwinnen. En nu moesten de twee troetelkinderen van de Nederlandse arts tegen elkaar uitkomen. Derksen won eerst met een korte snurt, maar in de volgende rit bleef Debakker hem van kop de baas. In de belle leidde Derksen nog in de laatste bocht. Toen kwam de iump van Debakker. die Derk sen op de streep met een kwart wiel klopte. In de finale tenslotte werd Plattner dooi Masnes overklast. Toen de Zwitser in de eerste rit het sur-place niet meer volhield en demarreerde overbrugde Masnes in een lange rush de zeker drie longten, die Plattner was uitgelopen. Nog een keer moest Masnes aantreden om zijn titel veilig te stellen. Plattner had de kep moeten nemen, reed bij het uitkomen van de voorlaatste bocht scherp omhoog en dwong zo Maspes de leiderspositie od. Er volgde een fel slot- duel, waarin Masnes met tien centimeter de baas bleef. De beste man, de aller beste man had inderdaad gewonnen. liet zien, grensde aan he ongelooflijke. Nadat hij in de eerste rit de Belg. die het vorig jaar in Amsterdam zijn op komst in de sprinterij met een fraai© vierde plaats achter Gasparella, Gaiar doni en de Fransman Gruchet aankoi- digde, met een tijd van 11.2 seconde over de laatste 200 meter een half wiel ach ter zich had gelaten, had Gaiardoni nog Onze landgenoot Derksen (links) wordt tijdens de sprint voor profs door de Belg De Bakker uitgescha keld voor de derde plaats. slechts een rit nodig om zijn positie te consolideren. Sterckx was gewoon ner gens, toen Gaiardoni opieuw een lange spurt inzette en nu een tijd van „slechts" 11.3 seconde liet afdrukken. De Belg. djo in de halve finale de Brit Handley had verslagen, bleef maar liefst vier lengten achter. De strijd om de derde plaats eindigden in een verdiende zege van de 28-jarige Londenaar Dave Hand ley, op de Deen Kurt Melby. die in de halve finale in de bekwame handen van Gaiardoni, slechts een speelbal was ge weest. Amateursprinters. Italië heeft de suprematie op de sprint, zowel bij de profs als de amateurs, kun nen behouden. De 21-jarige robuuste Venetiaan Santé Gaiardoni, wiens naam in Romens jargon „sterke man" betekent, was zonder twijfel de kroon der ama teursprinters waardig, die hij zondag middag in een weinig opwindende finale tegen de Belg Sterckx veroverde. In Maspes en, na de debêcle van Gaspa rella, in deze Gaiardoni bezitten de Ita lianen twee topfiguren in de sprint die ver boven de anderen uitsteken. Wat Gaiardoni in de finale tegen Sterckx De stayersfinale van de amateurs, die het daverende slotstuk van de episode „Leipzig" van de wereldkampioenschap pen had moeten worden, heeft alleen de 20.000 Oostduitse toeschouwers bevre diging kunnen schenken. Zij immers kon den zich na afloop de kelen schor schreeuwen over hun nieuwe wereldkam pioen Stolze en de tweede plaats voor Wustrow. Maar uit het oogpunt van wie lersport was deze rit een volled'ae mis lukking, een langdurige en saaie demon stratie van onmacht en onkunde. Eenzijdige vertoning. Henk Buis, die zich het vorige jaar in Amsterdam door een ongelukkige beslis sing van de wedstrijdcommissarissen de derde plaats zag ontgaan, zorgde er ten minste voor, dat Nederland bij de cere monie protocolaire ook dit keer was ver tegenwoordigd. De jonge renner uit Vijf huizen was de enige buitenlander, die niet voor de Oostduitse staatsamateurs het hoofd boog. Maar ook hij schoot in kracht tekort om aan deze eenzijdige vertoning enige kleur geven. Geen en kele maal kon Buis een serieuze aanval op het Oostduitse bolwerk voor hem in zetten en toen Wustrow in de laatste twee minuten een vergeefse aanval op de leiderspositie van Stolz deed en los van de rol raakte, bezat de Nederlander niet eens meer de kracht om de tweede plaats, die zo maar voor het grijpen lag, te veroveren. Voor Bert Romijn was een weinig eer volle vierde plaats weggelegd. Hij be moeide zich in de gehele wedstrijd niet met de anderen, reed zijn eigen tempo, maar bleek achteraf toch niet voldoende reserve opgespaard te hebben om in het slot nog een rol van betekenis te spelen. Integendeel. Toen Wustrow ten slotte op Stolze ging jagen werd de jonge Rijswijker nog gedubbeld. Naar de achterhoede. Leen van der Meulen viel het meest tegen. De Amsterdammer had van kop mogen vertrekken, maar bij de eerste de beste aanval van Stolze na vijf mi nuten raake hij het contact met zijn nog ongeroutineerde jonge gangmaker Wal raven kwijt en verdween in de achter hoede. Van der Meulen was een onbe duidende figurant, omdat de Pool Beek nog voor de helft afstapte. Van het verwachte duel tussen de drie Oostduitsers en de drie Nederanders kwam niets terecht. De loting was voor onze landgenoten bijzonder gunstig ge weest Van der Meulen immers mocht van kop vertrekken voor de Fransman Godelle, de Oostduitser Stolze, de Pool Beek, de Oostduitser Wustrow, de Ne derlanders Romijn en Buis, de Fransman Giclos en de Oostduitse oud-wereldkam pioen Meister. Binnen tien minuten hadden Stolze en Wustrow echter het heft reeds in han den genomen. Buis en Romijn hadden zich op de derde en vierd plaats genes teld, terwijl Van der Meulen achter Go delle in zesde positie reed. Eerste lap voor Van der Meulen. De Amsterdammer probeerde nog een maal terug te komen. Na 17 minuten werkte hij zich naar voren maar strand de op Buis, die zich hevig tegen zijn landgenoot verzette. Dit was de defini tieve klap voor de Amsterdammer, die na 21 minuten de eerste lap kreeg. Hij bleef trouwens niet de enige, want ook Beek, de beide Fransen en de teleur- i stellende Meister werden al spoedig door het Oostduitse leiderskoppel gedubbeld. Alleen Buis en Romijn bleven voorlo pig onbereikbaar voor Stolze en Wus trow. Maar zij konden evenmin de Oostduitsers bedreigen. Wel probeerde Buis enkele malen wat dichter bij het hechte blok te komen. Zijn pogingen liepen echter op niets uit, zelfs niet toen Wustrow in de laatste minuten van de helpers langs de kant toestemming kreeg om met Stolze uit te vechten wie van de twee Oostduitsers de regenboogtrui zou mogen aantrekken en faalde. Revanches zijn voor Amsterdam Tenminste drie wereldkampioenen zullen zich maandagavond 15 augus tus in het Olympisch Stadion in Am sterdam aan de Nederlandse wieier- liefhebbers presenteren: de wereld kampioen der profsprinters Antionio Maspes, de nieuwe titelhouder bij de de amateurs Marcel Delattre en de kampioen bij de profstayers, die vrijdag a.s. pas bekend zal zijn. Mas pes rijdt in het sprintnummer in Am sterdam tegen de Zwitser Oscar Plattner, de Belg Jos de Bakker en onze landgenoot Derksen, die samen met de Italiaan de laatste vier van dit wereldkampioenschap vormden. Marcel Delattre zal met de Franse achtervolgingsploeg voor Rome uit komen tegen de Nederlandse moge lijken Van der Lans, Oudikerk, Nik- kesen en Nijdam. Van wie de laatste evenals trouwens de derde prijswin naar bij de amateurstayers, Henk Buis, in de huldiging betrokken zal Het dames rennen blijft toch een vreemde eend in de wieler- bijt. Bij de huldiging van de drie prijswinnaressen in de achtervol ging kreeg de zwartharige ve dette Marie Terese Naessens be halve de zilveren medaille als extraprijs een stapel lakens en slopen voor haar uitzet De Belgische was in de finale met duim 50 meter geklopt door de 23-jarige Engelse Beryl Bur ton die op overtuigende wijze haar vorig jaar in Luik verover de wereldtitel prolongeerde. Een tijd van 4.06.1 waarmee deze huis moeder in Leeds haar superio riteit op dit nummer uitdrukte, was een prestatie van wereld klasse. Een derde plaats was voor de knappe Russin Shogina, die de Oostduise Elle een paar meter achter zich liet. worden. Die achtervolgingsrit wordt achter de schermen een strijd tussen Arie van Vliet en Toto Gerardin, die verantwoordelijk zijn voor de trai ning en de samenstelling van de ploegen. De Franse ploeg zal zeer waarschijnlijk naast Delattre bestaan uit Nedelec, Claud en Suire. Uiteraard zullen in dit revanche- programma ook de professional stayers starten. Na de matige ver toning van zondagmiddag heeft de heer Bessem besloten de amateur- stayers tegen zijn aanvankelijke voornemen in niet uit te nodigen. De Westduitse wielerbond heeft besloten bij de internationale wieler federatie (UCI) te protesteren tegen het feit dat vrijdagavond, tijdens de huldiging van de wereldkampioen achtervolgers van de profs, de West duitser Rudi Altig, het „Deutsch- landlied" na enkele maten al werd afgebroken. Inmiddes is ook bekend geworden dat de Oostduitse televisie op het moment waarop Altig werd gehul digd de uitzending, zoals verklaard werd „wegens regen" heeft onder broken. Kort na de huldiging werd het weer droog. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Loting voor de stayers Gisteren is de loting verricht voor de series van de professional stayerwed strijden. De 18 ingeschreven deelnemers werdenin drie series ingedeeld, waar van de eerste twee zich rechtstreeks plaatsten voor de eindstrijd. De nummers drie, vier en vijf van elke serie strijden in de herkansing om de resterende drie finaleplaatsen. De genen, die in de series als zesde en ze vende eindigen, zijn uitgeschakeld voor verdere deelneming. De indeling is als volgt: Eerste serie: Timoner (Spanje), Ver- schueren (België), Godeau (Frankrijk), Van Houwelingen (Nederland), Galati (Zwits.), Webb (Austr.) en Honl (Ita lië). Tweede serie: Bücher (Zwits.), De Paepe (België), Pizzali (It.), Koch (Ne derland), Retrain (Fr.) en Simic (Oost) Derde serie: Wierstra (Nederland), Marsell (Did), Raynal (Fr.), Proost (België), Musone (It.) en Gomila (Spanje). SPRINT AMATEURS Eerste halve finale: eerste rit: 1. Gaiar doni (It.) laatste 200 meter in 11.6 sec.; 2. Melby (Denemarken): tweede rit 1. Gaiardoni 12.1 sec., 2. Melby. Tweede halve finale: eerste rit: 1. Sterckx (Belg.) 13,1 sec., 2. Handley (GB); tweede rit: 1. Sterckx 11.5 sec., 2. Handley. Om de derde en virde plaats: eerste rit: 1. Handey 12 sec., 2. Melby; tweede rit 1. Handley 12.8 sec., 2. Melby. Om de derde en vierde plaats: eerste rit: 1. Gaiardoni 11.2 sec. (nieuw baan record), 2. Sterckx; tweede rit 1. Gai ardoni 11.3 sec., 2. Sterckx. Uitslag: 1. Gaiardoni, 2. Sterckx, 3. Handley. SPRINT PROFS Eerste halve finale: eerste serie: 1. Maspes 11,2 (nieuw baanrecord), 2, De bakker; tweede serie: 1. Maspes 12.1 sc., 2 Debakker. Tweede halve finale: eerste serie: L Plattner 12.1 sec., 2. Derksen; tweede serie: 1. Plattner 12.0 sec., 2. Derksen. Om de derde en vierde plaats: eerste rit: 1. Derksen 12,2 sec., 2. Debakker; tweede rit: 1. Debakker 11.9 sec., 2. Derksen; belle 1. Debakker 12.0 sec., 2. Derksen. Om de eerste en tweede plaats: eerste rit: 1. Maspes 11.6 sec., 2. Plattner: tweede rit: 1. Maspes 11.6 sec., 2. Platt ner. Uitslag: 1. Maspes, 2. Plattner, 3. De bakker. STAYERS AMATEURS Derde rit (50 km.). 1. Stolze (O. Did.) 42 minuten 28.4 seconden, 2. Romijn (Nederland) op 65 meter, 3. Viola (It.) op 230 meter, 4. Godelle (Frankrijk) 520 meter, 5. Hardcastle (GB) op 1120 mtr. Finale (1 uur): 1. Georg Stolze (O. Nederlandse deelnemers hebben zich zondag superieur getoond in een wegwedstrijd voor professionals in Keulen. De 220 km lange rit, die door velen werd beschouwd als laat ste voorbereiding voor het wereld kampioenschap op de weg, eindigde in een sprintzege van de Zeeuw Riet Rentmeester met een tijd van 6 uur en drie minuten. Ook de volgende vier plaatsen werden bezet door Ne derlanders, daarvoor zorgden resp. Piet Damen, Jaap Kersten, Toon van der Steen en Wout Wagtmans, die allen in dezelfde tijd als de winnaar arriveerden. Michel Stolker is zondag als vijftiende geëindigd in de 287 km lange wegwedstrijd „De ronde van de drie zustersteden" in België. Hij finishte met een achterstand van 5 minuten op de winnaar, de Belig Wil ly Schroeders, die de afstand reed in 7 uur en 14 minuten. De ceremonie protocolaire na de fi nale amateur stayers in Leipzig. VLiU.: Wustrow, 2e (OJ>.), Stolze, le (OJD.), Buis, 3e (Ned.), met hun gangmakers, v.Ijij.: Rommel, Erden- b erger en De Graaf. Eerste vlag in Olympisch dorp De eerste vlag is gehesen in het Olympische dorp. Het is het dundoek van Soedan waarvan zaterdag een deel van de ploeg in Rome arriveer de. Zeven basketball-spelers en twee boksers meer dan de helft van de ploeg die de Soedan afvaardigt maakten dat het Olympisch dorp zijn eerste vlag kreeg. Het Olym pisch reglement schrijft nl. voor dat pas een nationale vlag mag worden gehesen, wanneer tenminste de helft van het aantal ingeschreven deelne mers zijn intrek in het Olympisch dorp heeft genomen. Soedan is het eerste land dat aan die bepaling vol doet. OLYMPISCHE WEG GEOPEND De Italiaanse minister van Open bare Werken, Benigno Zaccagnini, heeft zaterdag de „Olympische weg" geopend. De weg, die ongeveer 20 kilometer lang is verbindt het cen trum van Rome met de twee voor naamste sportcentra, die in het noor den en zuiden van de stad liggen. De minimum snelheid op deze weg be draagt 40 km. p.u., de maximum snelheid 70 km p.u. Did.) achter Erdenberger in 1 uur: 68.9 kilometer, 2. Wustrow (O. Did.) achter Rommel, op 35 meter, 3. Buis (Ned.) achter De Graaf, op 120 meter, 4. Ro mijn (Ned.) achter Wiersma op 420 mtr., 8 Van der Meulen (Ned.) achter Wal raven op 3640 meter. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Op zaterdag 6 aug. werd Bert Zoet le bij de amateurs in Schiedam, over een afstand van 100 km., 120 deelnemers en zondag 7 aug. ook le in Landsmeer 80 km., 100 deelnemers, ook de prestatie beker mocht hij in ontvangst nemen. In een nieuwelingen wedstrijd te Den Hout (Brabant) wist N.N. zich 2e te plaatsen en Nol Kloosterman 5e (70 km.). In een adspirantenwedstrijd te Alk maar wist Fred Leemans zich 2e te plaatsen (afstand 25 km.). Gekleurdesport Dennis Brutus, secretaris van het Zuidafrikaanse comité voor de sport die van plan was naar Rome te rei zen, heeft van zijn regering geen vergunning gekregen het land te ver laten. De heer Brutus was van plan met het Internationaal Olympisch Comité te spreken over de positie van de niet-blanke sportlieden in de Unie van Zuid-Afrika. De mogelijkheid bestaat dat Britse parlementariërs onder leiding van Chris Chataway, oud-wereldrecord houder op de 5000 meter, in Rome bij het I.O.C. als woordvoerder van de heer Brutus zullen optreden. OLYMPISCHE ROEISELECTIE Klaus von Fersen, de Duitse skif- feur die bij de Europese kampioen schappen vier keer een tweede plaats bezette, leed zaterdag tijdens de Olympische selectiewedstrijden tussen Oost- en West-Duitsland in Duisburg een verrassende nederlaag. Halverwege de finale, toen Von Fer sen op de derde plaats lag, sloeg de Westduitse kampioen tweemaal ach ter elkaar een „snoek", waarbij zijn boot kantelde. De scheidsrechter stopte de wedstrijd om de zwem mende Von Fersen uit het water te laten halen en toen bleek dat de dol van de skiff het had begeven. De finale werd overgeroeid, maar Von Fersen kwam hierin niet vorder dan een derde plaats achter de Oostduit ser Acham Hill (7.45.8) en Gerds (7.49.5). Wim van Est is zaterdag als achttiende geëindigd in een sterk bezette internationale wielerwed strijd over 100 km. voor professionals Winnaar werd Rik van Looy in 2 u. 23 minuten, voor de Fransman Stabl- sinky en de Italiaan Pambianco. Een ijshockeyploeg bestaande uit Nede.rlanders (Klein en Van Dijk), Belgen en in Europa vertoe vende Canadezen onder wie de oud-spelers van Den Haag Zukiwski en Guay zal een tournee maken door Zuid-Duitsland en Italië. Rapid JC leed zaterdagavond in een vriendschappelijke wedstrijd te gen FVB Bottrop een 60 nederlaag. Bij de rust hadden de Duitsers al een 4—0 voorsprong.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7