T OOG GERICHT OP ROME »De Vluchteling van ,Cayenne« Bij de bronnen van de MODERNE OLYMPISCHE SPELEN DE WORDING VAN DE SPORT IN OEROUDE TIJDEN Jan Stenhuis klopte Dietrich, drie-wedstrijden-winnaars verloren Bij de wereldkampioenschappen wielrennen: regen ie Leipzig C DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 DE LËIDSh (JOUNANT 999 AUTOMOBILISME Athol Graham, een 36-jarige technicus die op de Zoutvlakten bij Bonneville een poging heeft ondernomen om het wereld snelheidsrecord te land te verbeteren, is gisteren verongelukt. Bij een snelheid van 480 km. per uur verloor zijn wagen het Jinker voorwiel waarna deze onbe- x stuurbaar werd en omsloeg. Graham het bestaan het zwaarst was. Hier speel- werd in zeer eTO!,lge t0estand naar een den mannen te paard een soort polo, dat ,iekenhuls vervoerd waar hij aan de ge- L".?. /"Xï'it, 5ÏÜ. volgen van zijn verwondingen is over- leden. Goed besluit van de Hollandweek 1 Eens, toen de wereld verscheidene duizenden jaren jonger was, moet de mens in één van zijn ontwikkelingssta dia belangstelling hebben gekregen voor zaken, die niet meer in direct verband stonden met de strijd om het dagelijks bestaan. Toen, bij die eerste opflikkering van het menselijk vernuft, ontstond in be ginsel ook datgene, wat wij nu aandui den met het begrip „sport". De mens van Cro-Magnon, Java of van Peking, die in de spelonken, welke hem tot woon- en schuilplaats dienden, zijn werpspeer beproefde op de afbeelding van een hert of cipe reeds „sport' heeft gehad. Op een door een diepe af grond gemarkeerd terrein traden des nachts de honderden ruiters aan, die elkaar bestreden om het bezit van een brandende bal. Talrijk waren de slacht offers die bij dit „festijn" vielen, maar In verband met de a.s. Olympische de prijs was de moeite waard: het mooi- Spelen zullen wU in de komende ste meisje van de stam of een prachtig VOETBAL De jaarvergadering van de Afdeling 'T. paard. Leiden van de KNVB wordt dit jaar ge- dagen enige artikelen publiceren Qok in Amerika worcjen de sporen houden op vrijdagavond 23 september als voor-beschouwing op dit vier- Van een vroegere sportbeoefening ge- in „De Burcht" jaarlijks grote gebeuren. WU begin- vonden. De Azteken in Mexico speelden Competitie-aanvang De competitie nen vandaar met het ontstaan van een .soort kaatsspel, waarbij het zo ruw van de Afdeling Leiden begint op zater- j a j Aj-j toeging, dat de beoefenaar er dikwijls dag 10 en zondag 11 september a.s. het leven bij inschoot. In Afrika wordt veelal de dans als de ZWEMMEN oorsprong van de sport beschouwd, de KANAALZWEMMERIJ WEER dans die vaak dagenlang duurde en uit- BEGONNEN puttend was als weinig andere dingen. Maar dat neemt niet weg, dat hier ook De 22-jarige Engelsman Michael Jen- xue up ue tuLucciuius - wedstrijden werden georganiseerd in nings is maandag het Kanaal overge- jeros, bedreef in prin- mülennium vóór Chr. een der haardste- speerwerpen en hardlopen. zwommen in de richting Calais-Dover, u.pc Accua „opuac", al zullen cultische ^enT,v?n ?nze ]?eSm?ay-mT van Toch wa5 ook daar de sport nog niet Z{jn tijd bedroeg 13 uur en 31 minuten, bijgedachten daaraan niet vreemd zijn ?e Eufraat en de Tigris bewoonden, en volledig losgemaakt van haar diverse Jennings was dit seizoen de eerste, die geweest. Maar het feit. dat hij een han- S.°PV,°S delc bij-oogmerken en het was aan de er in slaagde de tocht te volbrengen. Het deling verrichtte, die geen onmiddellijk "v Gnekse beschaving voorbehouden het record van de overtocht van Frankrijk .mens sana in corpore sano" te berei- naar Engeland staat met 10 uur en 50 minuten op naam van de Egyptenaar i apcieu was geiegu. Hassan Abdel Rehim. geen souverelne levensuiting, maar een de sport in oeroude tUden. heen, vanaf de oudste beschavingen en in alle continenten. Bij de Sumeriers, nut afwierp, stempelde hem tot een we zen, dat het in zich had om uit te groeien tot een sportbeoefenaar in de moderne zin van het woord. Hij wierp latuurlijk niet om sport te beoefenen. Hij was bezeten van de ge- - dachte, dat het door hem getekende dier in werkelijkheid bestond. Dat dier moest hij in zijn macht krijgen, daar voor diende de handeling in het duister van het oude rijk, om nog maar te zwlj- g0vrde„iHittietÜ,n' it j ken- waarmee de grondslag van de mo- Maar in al deze gevallen was de sport derne olympische spelen was gelegd, een souvereine levensuiting, maar een lijn speer natuurlük niet om sport te ondergeschikte, het zU als voorbereiding - - - voor de jacht, hetzij als voorwaarde jor de oorlog. Als we bij de wording van de sport stilstaan, komen we tot de erkenning, ue ue, OU,«er da' ff sprake kan zUn van sport.en der grotten. Hoe vreemd het ook klinkt, sportiviteit, als het spel ontbreekt. Zon- sport ontstond uit een diep wortelend "hon}° ludens is sport m de ware bijgeloof. zin^van het woord onmogelijk. -.. - -r- Het hogedrukgebied, dat dagenlang zy, evenals Derksen en Post en trou- lijk: misschien waren het de lichame- ongeveer 1600 vóór Chr. Prachtig be- midden-Europa deed baden in tempe- wens bijna alle andere deelnemers, ziin lijke oefeningen met een deels religieus schilderde vazen tonen ons afbeeldingen raturen, die soms boven de 30 graden ondergebracht in een vlak bij het sta- nm Ar a An oa a af. a wAAr- ti«a uitstegen, werd gistermiddag meedogen- dion in een landelijke omgeving ge- karakter, die ten doel hadden de weer- van z.g. „stierspringers". Het is merk- baarheid van de mens op te voeren, of waardig, dat in een tijdperk toen vrij- loos op de vlucht gejaagd door felle legen vakschool voor apothekers, °waar misschien was het wel /envoudig de wel overal ter wereld het begrip spor- bliksemschichten. En mét het onweer zij zich in volkomen rust kunnen voor kwam de regen, de grootste vijand van bereiden op de komende strijd. Er is wereldkampioenschappen wielren- door de Oostduitsers alles in het werk gevechten tiviteit nog slechts in embryonale aanwezig was, hier in het bekken van de Z«ór,m deCT^r»'" ri Middellandse Zee. één der gevaar- nen, die morgen in Leipzig moeten be- gesteld om het de deelnemers zoveel der jneest^gra- ginnen. Met zorg werd deze ontwikke- mogelijk naar de zin te maken. Zelfs vordt tussen het internaat en de wie- wikkelingsgang van wat eens „sport" lijkste, maar ook één U„B unlwl«JI zou worden genoemd door de eeuwen cieuze takken van sport werd beoefend, ling in de weerstoestand door het inter- Want vrijwel geen actie vergt zoveel nationale wielerleger gadegeslagen, lerbaan, een afstand van een paar kilo- van de lenigheid en concentratie van de Want de overigens volijverige organisa- meter, met autobussen een pendeldienst beoefenaar, als het springen over een toren hebben geen rekening gehouden onderhouden om de deelnemers heen en aanstormende stier. met eventuele stagnatie van het pro- weer te rijden en over de maaltijden Toch kan ook hier nog sprake zijn ge- gramma, dat bij voortduren van de zijn onze jongens vol lof. weest van een religieuze ritus. Immers regen wel eens in de war zou kunnen Voor het eerst staat de Nederlandse de stier was het heilige symbool van lopen. Men hoopte nu maar, dat de ploeg onder controle van de Bever- Mmos, vandaar de sage van de Mi- weergoden in de loop van vandaag en wijkse sportarts J. H. M. Rolink. Hij is notaurus, maar het is wel zeker, dat desnoods pas morgenochtend het publiek de mooiste sprong wist te beter humeur zullen geraken. appreciëren en ook dat is één van de t-,d'énuine T.apti voorwaarden voor de moderne sportbe- ,rriD® regen was ook een tegenvaller schred< oefening voor een deel van de Nederlandse baan- eerste scnrecu Buiten Kreta volgde de sport een ge- «■"ateurstayers Buis. Van dér J™J« "Sewijd door de onverwoestbare heel andere ontwikkelingsgang. In het en mHn ko.I?den. maandag verre oosten werd de grondslag gelegd "df nAjj -e J daartoe officieel door de KNWU aange zocht en werkt nauw samen met chef der Ruit, die op zijn eerste schreden op het organisatiepad SMIRNOV NA VAL OVERLEDEN De Russische amateur-stayer Smirnov, c uuoscii wcau u i unubid i - vlakke baan °eën"cuitu"ur' mët° eïn"'morcfe insllg v?n het Alfred Roschstadion hun trai- en in de eindeloze vlakten van Azië ningsrondles draaien, terwijl de sprln- kwam één der meest ruwe sporten tot *,ers ^rf Lxraaf. Gerritsen en Paul met die vorig jaar deelnam aan de wereld OLYMPISCH VERLEDEN EN HEDEN ontwikkeling. de achtervolgers Nijdam en Van der kampioenschappen wielrennerf te Am- Het eerste was het geval in China, Lails |n de profs Derksen en Post een sterdam, werd zondag op de baan van De eerste moderne Olympische waar Kong Fun reeds omstreeks 2700 ®1:n.dde .^®g opgingen. Maar net toen Tula (Rusland) het slachtoffer van een Spelen werden in 1896 te Athene gehou- vóór Chr. de half-medische, half-reli- 5etf ™ldqags hun beurt zou zijn om ongelukkige val. Smiimov, die in trai- ------ n_ gjeuze leefregels vaststelde, waaruit de de, Y00T Jan Derkaen ning was voor de wereldkampioenschap- uer Wie geen vrouwen waren, in ru ver- Yoga voortkwam en in Japan waar de HA^Alrct^tA^^'.^Ai^0^61111611' vielen schillende takken van sport gestreden, grondbeginselen van het latere Jiu-Jitsu de eerste regendruppels. tot ontwikkeling kwamen. De Nederlandse amateurs waren zón- Het tweede kwam voor aan de rand dagavond onder leiding van Arie van liep. Enkele uren later bezweek hij in van de Gobi-woestijn, waar de strijd om Vliet in de Messestad aangekomen, waar een ziekenhuis aan zijn verwondingen. t.w.: atletiek, zwemmen, roeien, gym nastiek, worstelen, schermen, wielren nen, gewichtheffen, schieten en tennis. De Fransman baron Pierre de Cou- pen te Leipzig, kreeg in volle vaart een lekke band. waardoor hij tegen de baan smakte en een schedelbasisfractuur op- bertin is de grondlegger van de tegen woordige Olympische Spelen. In 1908 had Londen de primeur van de eerste vrouwelijke deelnemers. In datzelfde jaar nam Nederland ook voor het eerst aan de Spelen deel. De eerste zwemmer, die op de 100 meter vrije slag beneden de minuut bleef, was Johnny Weismuller, de later beroemd geworden film-Tarzan. Amsterdam viel in 1928 de eer de beurt de 9e Olympiade te organiseren. De ongeveer 300 Nederlandse deelne mers vergaarden zes gouden, negen zil veren en vier bronzen medailles. De 24 Nederlandse deelnemers, van wie de helft vrouwen, aan de Spelen te Los Angeles (1932) behaalden met hun kleine groepje een gouden en zes zilve ren medailles. In de tempel van Hera, nabij het Griekse plaatsje Olympia, wordt iedere vier jaar de Olympische fakkel ontsto ken, die door estafettelopers naar het organiserende land wordt gebracht. Het Olympische dorp in Rome telt 10 restaurants, kapperszaken, schoon heidsinstituten, een winkelcentrum, een postkantoor, een bank en een openlucht bioscoop. Drie scooters zullen iedere landen ploeg ter beschikking staan voor een snel vervoer door het Olympische dorp. De deelnemers en officials zullen in 1500 flats worden ondergebracht. Na de Spelen trekken Italiaanse rijksambtena ren in deze nieuwe huizen. Zoid-Korea zal 36 atleten naar Rome afvaardigen. Onder hen zijn twee vrouwen. De Finse Olympische ploeg zal 120 personen tellen, ongeveer 100 deelne mers en 20 officials. 86 Landen in totaal hebben voor de Spelen, die op 25 augustus a.s. begin nen, ingeschreven. De Olympische Spelen in 1964 zul len in Japan worden gehouden van 23 mei tot en met 14 juni. Dit voor hen, die dat graag nu reeds weten. Nederland zal bij de 17e olympische spelen, die over ruim drie weken in Rome beginnen, worden vertegen woordigd door ca. 144 atle ten en officials t.w. ca. 110 heren en 34 dames. Tot dus ver werden definitief inge schreven: Atletiek (10): Verspringen: Henk Visser. Kogelstoten heren: Cees Koch. Discus werpen heren: Cees Koch. Marathon: Fran's Künen. Tienkamp: Eef Kamerbeek en Herman Timme. 800 me ter dames: Gerda Kraan en Ine ter Laak-Spijk. Hoog springen dames: Nel Zwier en Dini Hobers. Verspringen dames: Joke Bijleveld. Over een eventuele af vaardiging van Wemmy Spie renburg (verspringen da mes), Els Nieuwpoort (800 meter dames), Jan van Uden (400 meter heren) en Henk Heida (800 meter heren) zal nog nader worden beslist. Boksen (3): Bantamge- wicht: Jan de Rooy. Licht gewicht: Wim Gerlach. Zwaarweltergewicht: Bas v. Duivenbode. Gymnastiek (5): Voor de teamwedstrijd en de indivi duele wedstrijden: Bep Ipen- burg-Drommel, Ria van Vel- sen, Nel Fritz, Nel Wambach en Ria Mijburg. Door de blessure van Dolly van der Meulen is nog één plaats va cant. Kandidaten zijn Liene- ke Majole en Ali van Essen- Zondervan. Hockey (16): L. S. Mulder, G. de Ruiter, J. Leemhuis, G. Overdijkink, Th. Terlin- gen, P. Buteux van der Kamp, H. Wagener, F. Fio- wordt een keuze gemaakt uit J. Beunder, A. Geurts, H. Huysman, R. Knuppe, C. Lagrand en C. Weyzen. Roeien (15): Skiff: Redelé. Twee zonder stuurman: Ne- reus (Veenemans en Blaisse) Twee met stuurman: Argo (Wientjes, Van Dis en Bos, stuurman). Double scull: Rentmeester en Bakker. Vier met stuurman: Njord (Moer- ~yC}CDe Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen let, J. van Gooswilligen, Th. van Dijck, F. Hooghiemstra, C. Dekker, E. Zwier, J. W. van Erven Dorens, W. de Beer en Th. van Vroonho ven. In Nederland zullen als reserves beschikbaar blijven: H. Both en C. Coster van Voorhout. Kano (6): Kl-klasse (1000 meter): C. Weyzen: K2- klasse (1000 meter): A. Geurts en R. Knuppe. Kl- estafette (4x500 m.) in Rome man, Stelma, de Ruiter, H. Wamsteker en Klumperbeek, stuurman). Algemeen reser ve: Vervloet. Algemeen stuurman-reserve: Pennink. Schermen (6). Degen in dividueel: Max Dwinger. Flo ret individueel dames: Elly Botbijl, Nina Kleyweg en Dany van Rossem. Floret teams dames: in Rome wordt een ploeg van vier scherm- sters geformeerd uit: Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes-Hanepen, Dany van Rossem en Riet Noels. Waterpolo (11): Ingeschre ven werd een waterpoloploeg van elf spelers. Alle namen zijn nog niet definitief be kend. Wielrennen (14): Baan- ploeg: tijdrit over 1000 me ter: Piet van der Touw. Sprint 1000 meter: Ad de Graaf en Piet van der Touw. Tandem 2000 meter: Mees Gerritsen en Marinus Paul. Ploegachtervolging 4 km.: Henk Nijdam, Piet van der Lans, Jan Oudkerk en Theo Nikkesen. Algemeen reserve: Jan Legrand. Wegploeg: ploegentijdrit 100 km.: Jan Hugens, Lex van Kreunin gen, René Lotz en Ab Sluis. Individuele wedstrijd 175 km.: Jan Hugens, Lex van Kreuningen, René Lotz en Ab Sluis. Algemeen reserve: Jan Janssen. Worstelen (3): Grieks-Ro meins: bantamgewicht: L. C. Alflen. Lichtgewicht: L. G. A. Piek. Weltergewicht: A. Rosbag. Zeilen (7): Drakenklasse: Van Duyl, stuurman, Van den Berg en Dudok van Heel jr., bemanning. FD-klasse: Verhagen, stuurman en Lau- tenschütz, bemanning. Re serves: Helder en Van Meg- gelen. Zwemmen: De zwemmers en zwemsters worden nog nader aangewezen. De laatste dag van de door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging en de Kon. Watersportvereniging „Loosdrecht" ge organiseerde Hollandweek I is tenslotte dank zij het goede weer de beste van de vier wedstrijddagen geworden. Het was zonnig weer met een vrij aardige bries, zodat de lichtweer-zeilers ditmaal niet zo gemakkelijk op de eerste plaatsen kwamen. Dat bleek al dadelijk in de Flying Dutchmanklasse waar de Duitser V. Diet rich zaterdag en zondag van de wind stilte had geprofiteerd door als eerste te eindigen. Er was in de laatste wed strijd veel meer strijd, vooral van de zijde van de „Aalsmeer"-zeiler Jan Sten huis, die in deze wedstrijdserie reeds en kele aardige resultaten had geboekt. Een heel goede plaats verzekerde hem nu ook wellicht van de hoofdprijs, reden waarom Stenhuis er alles opzette om zijn grote rivaal Dietrich achter zich te hou den. Daarin is hij ook volkomen geslaagd, in de eerste plaats doordat hijzelf de tweede plaats wist te veroveren achter Heike Blok, maar tevens, omdat de Duitser het bij deze sterkere wind hele maal niet-kon klaren, zodat hij tenslotte met de zevende plaats genoegen moest nemen. Met 115 punten, drie punten meer dan Dietrich legde Stenhuis beslag op de hoofdprijs. De strijd in de 12 M2 Sharpieklasse had ditmaal een geheel ander beeld, om dat B. Kraan jr., zich reeds verzekerd wetend van de hoofdprijs, zich niet zo sterk meer inspande en met de derde plaats genoegen nam achter T. Vlek en A. Borra. B. Kraan eindigde met een to taal van 111 punten als eerste in het eindklassement. In de 16 M2 Streepklasse viel gister morgen nog moeilijk te zeggen wie uit eindelijk hoofd prijswinnaar zou worden, want de onderlinge strijd was hier steeds zeer groot geweset en niemand had de eindoverwinning reeds in zijn zak. S. Ozinga won de laatste wedstrijd vóór Schiet en Olde Agterhuis, zodat hij win naar van de hoofdprijs werd met 99 pun ten. J. Saltzherr boekte gisteren zijn derde overwinning in de Olympiajollenklasse, waarmee hij zijn eerste plaats in het eindklassement veilig stelde. In de Vrijheidsklasse waren ook nog verschillende candidaten voor de hoofd prijs toen aan de laatste wedstrijd be gonnen werd. Geen wonder dus, dat er een vinnige strijd ontstond tussen S. H. de Jong, F. Imhoff en Korswagen, om er slechts enkele te noemen. De Jong won tenslotte van de Kaagzeilers, want zijn eerste plaats in de laatste wedstrijd vóór Neleman, Imhoff en Korswagen, verze kerde hem van de hoofdprijs met 140 punten. De Pampusklasse vertoonde al een zelfde beeld, ditmaal evenwel zonder G. Biesot, die in deze Hollandweek al heel bescheiden voor de dag is gekomen in tegenstelling tot vorige wedstrijden. Nu ging de strijd om de hoofdprijs aller eerst tussen O. P. Besseling en J. Sijte- ma, terwijl A. Arendse en E. van Essen evenmin nog kansloos waren. Geen won der, dat de concurrenten dus alles op alles zetten om van deze wedstrijd zo veel mogelijk voordeel te behalen. Bes seling was daarbij de gelukkigste, want hij won de race en van Essen, Sijtema en Kuylman moesten met de volgende plaat sen genoegen nemen. In de Sternklasse had E. Cancrinus na eigen successen en het falen van v. d. Rest op zondag nieuwe moed gekregen op het beste resultaat en dat is hem ten slotte ten deel gevallen door in de be slissende strijd te winnen van v .d. Rest üie tweede werd met Visser en v. Vliet op de volgende plaatsen. De Hagenaar Rolf v. d. Baumen, die zich reeds zeker wist van de hoofdprijs, deed het gisteren heel kalm aan, stelde zich tevreden met de derde plaats, won dus de hoofdprijs met 130 punten, maar de Leidenaar E. J. Hoppe smaakte het genoegen ditmaad weer eens als eerste te eindigen, hetgeen hem zelf zal zijn meegevallen na de minder succesvolle wedstrijd op zondag. Zou het toch aan het lichte weer en niet aan zijn hersteld schip gelegen hebben? Voor de jeugdige W. Hoveling was de spanning van drie gewonnen wedstrijden blijkbaar ook groot genoeg geweest om het in de laatste race wat rustiger te doen Rudi van Kranen werd winnaar, J. Oerlemans tweede, T. Poorter derde, W. Stutterheim vierde en tenslotte kwam Hoveling als vijfde binnen. Zijn hoofd prijs met 89 punten werd niettemin zijn beloning. In de Flying Juniors ging de strijd om de hoofdprijs tussen H. J. Schipper en Annelies Vunderink. De Witte Huis zeiler won de laatste race vóór zijn grote concurrente en daardoor bleef hij met 108 tegen 94 punten winnaar van de hoofdprijs. Eén goede buitenlandse overwinning was er tenslotte toch ook op deze Hol landweek. Het was de Nieuw Zeelander R. Roberts, die er in de Finnjollenklasse in slaagde de eer der buitenlanders hoog te houden. Wel kwam hij in deze laatste wedstrijd als tweede man aan achter Hans Willems, doch deze had zaterdag een wedstrijd gemist wegens werkzaam heden en de twee eerste en één tweede plaats waren voor deze niet genoeg om de hoofdprijs te winnen. Deze ging nu naar Roberts met 90 punten tegen Wil lems 80. De verdere uitslagen luiden: 12 Voetjollenklasse A: J. J. van 't Hoo- gerhuys 77 punten. Idem B: H. J. Muntinga 74 punten. Valkenklasse B: J. A. J. Heidendahl 55 punten. 12 M2 klasse B: A. van Veen 64 pnt. 16 M2 Streepklasse B: Z. de Leeuw 62 pnt. Olymixiajollenklasse B: L. G. Vis 64 punten. Vrijheidsklasse B: D. van Ely 134 pnt. Pampusklasse B: G. J. Legrom 53 pnt. Sternklasse B: M. Poulie 83 punten. Jeugdklasse B: mej. M. L. van Duyl 121 punten. Overeenstemming NSF en Gom. Prijsvragen Inzake toekomstige toto De Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijsvragen zullen on der het voorbehoud dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal het ontwerp tot wijziging van de loterijwet aanvaardt gezamenlijk aan de minister van justitie en van onderwijs kunsten en wetenschap pen een plan voorleggen met betrekking tot de organisatie van de toekomstige nationale totalisator waarover, zo kun nen beide organisaties zeer tot hun ge noegen meedelen, in principe overeen stemming is bereikt, ook voor zover het betreft de verdeling der gelden en de bestuurssamensteling. Door beide orgu- nisaties wordt vertrouwd op een hechte samenwerking in het belang van de sport en van de organisaties op het gebied van maatschappelijk werk, gezondheidszorg en cultuur, zowel nationaal als inter nationaal. WANDELSPORT Op de Israëlische ambassade in Den Haag hebben de heer en mevrouw Cidor gistermiddag de Israëlische deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse ontvan gen. Het levenslustige groepje uit Israël heeft er een weinig formele ontvangst van gemaakt. Een kwartier nadat de wandelaars in de ambassade waren ge arriveerd overstemde de zang al het gesprek. Tot grote vreugde van majoor b.d. J. N. Breunese ook de leider van de Vierdaagse afstandsmarsen was op deze „receptie" aanwezig werd een ruime plaats ingeruimd voor het Vier- daagse-lied. Tien minuten later was zelfs die grote kamer van cle ambassade te kein, zodat het gezelschap de tuin opzocht. Onver moeibaar waren de Israëli's in het de monstreren van hun nationale volksdan sen. SCHAKEN Tien Nederlandse hoofdklassers, van nogal uiteenlopende speelsterkte, de Wcstduitser Diemer en de Belg Coningha zijn gisteravond aangetreden voor de eerste ronde van het tournooi om het open kampioenschap van Nederland. Diemer trok de meeste aandacht, niet alleen omdat hij het veel omstreden Blackmar-Diemer speelde, doch vooral om het slotspel. dat ingeleid met een dame-offer Speyer in enkele zetten, via een promotlccombinatie tot opgeven dwong. Van gehalte was evenzeer de strijd tussen ir. van Donk (Dordrecht) en de Twentse kampioen Quakkelaar. De laat ste koos de Loewenthal-variant van het Siriliaans, doch had van de aanvang af zwaar spel. Via een dubbel-pionoffer kon wit de stelling insnoeren en toen vrg geforceerd winnen. Jongsma ver sloeg de jeugdkampioen Frans Kuypers; de laatste had na een moeilijke begin fase bijna een gelijkspel gereikt toen hij een onjuiste combinatie uitvoerde. De remise tussen Goris en dr. Mulder was niet enerverend. Coninghs (België) ver loor van de Utrechtenaar Verholst. De laatste offerde kort na de opening een stuk voor twee pionnen. Hoewel deze actie niet geheel strategisch verantwoord was kwam zwart er spoedig mee in het voordeel en won vervolgens vrij regel matig. Meddeler (Heerlerheide) zal het zwaar te verduren krijgen in dit gezel schap. Tegen Jansen (Waterlandskerkje), kwam hij door de opening in positionele moeilijkheden, die uitgroeide tot beslis send materieel nadeel. De uitslagen van de tweede ronde van het dames kampioenschap luiden: mej. Broersemevr. Beelaerts van Blokland 10; mevr. Vreekenmevr. Timmer 01; mevr. van Aalstmevr. van der Ven V2Vï! mej. Bruinenbergmevr. Heemskerk afgebroken. DOOR OTTWELL BINNS 37) „Wil je me beroven, idioot? Het is tenminste ee.i geruststelling, te we ten dat mijn juwelen veilig in Cayen ne liggen." „,Jou beroven? Dat heb je glad mis. Ik zoek naar je apotheek. Ik vermoed wel dat je zoiets in voor raad hebt, en ik heb er iets van nodig." „Voor je vriend?" „Juist." „Als ik je vertel „Houd maar op, ik wil geen over eenkomst 4net je sluiten. Ik zal wel vinden wat ik zoek. Maar als je me tijd spaart, en zegt waar de apotheek ligt, zal ik zorgen, dat het je zo ge makkelijk mogelijk gemaakt wordt. Dat is alles wat ik je kan beloven." „Dat is voldoende. In mijn kapdoos, daar in de hoek, zul je alles vinden wat we aan verplegingsartikelen be zitten. Ze is niet gesloten." Sandy Muir opende de aangewezen doos snel, en ontdekte een grote fles kininetabletten, een weinig aspirine, en een flesje met kaliumpermangaat- kristallen. „Prachtig", meende hij. „Ik zal dit hele zaakje van je lenen. Zo gauw ik je weerzie zal ik „Ga je van hier weg?" riep de vrouw wild uit. „Vanzelfsprekend, of denk je, dat we je gezelschap aangenaam vin den?" „MaarZij hield even op, en ging dan verder, terwijl haar sterti trilde van angst: „Je zult me toch niet achterlaten zoals ik hier lig? En Philibert. „Wees maar niet bang. Die is vei lig in de hut vastgebonden!" „Maar", ze schreeuwde luid van angst, „als je ons zo hulpeloos hier laat liggen, zullen we sterven. Het zit hier vol slangen. Gisteren no? heeft André er hier in de tent een doodgeslagen. Als er een binnenkroop terwijl ik hier lig, machteloos me te bewegen, zou ik gek worden van angst. U zult toch zo wreed niet zijn? O neen, dat kunt u me niet aandoen!" Haar vrees was ongeveinsd, maar voor één keer m zijn leven kon San dy de angstbede van een vrouw aan- horen zonder er door geroerd te wor den. „Houd je kalm. De slang die jouw of die Filbert zou durven bijten, sterft aan een vergift dat veel geme ner is dan zijn eigen gif. Maar daar je per slot van rekening toch een vrouw bent, zal ik je een kans geven. Voor ik ga zal ik je touwen een wei nig losser maken, zodat je jezelf kunt bevrijden. Als je verstandig bent, houd je je zolang koest, en bewaai je krachten voor die tijd." Zonder hier nog een woord aan toe te voegen verliet hij de tent, de lan taren met zich nemen, en borg de medicijnen zorgvuldig weg in de boot. Dan ging hij naar de hut, rolde zijn zieke vriend behoedzaam in een de ken en droeg hem naar de kano. Ver volgens riep hij het meisje, dat ter stond verscheen. Terwijl hij haar be hulpzaam was, aan boord te klimmen, ontdekte hij een uitdrukking van be zorgdheid op haar gelaat. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „O, mijnheer, u zult die vrouw toch niet zo achterlaten? Als André en Pedro niet terug zouden komen, zou ze van honger omkomen, of de vam piers zouden haar het bloed uit haar lichaam zuigen. Vergeef me, mijn heer, maar ik „Doe maar geen moeite. Het toont dat je een gevoelig hart hebt, dat je zo spreekt. Ik ga direct even naar de tent terug om haar touwen zover los te knopen, dat zy zichzelf verder kan .bevrijden. Ik zal het zodanig inpik ken, dat tegen de tijd dat wij een uur weg zijn, zij zich los heeft kunnen wringen." „U is geen haatdragende vijand," sprak het meisje met dank in haar stem.^ Adèle was echter blijkbaar niet van dezelfde mening, ze wachtte zwijgend tot de Schot zijn werk vol bracht had, en viel tot giftig uit: „Wou je me zo achterlaten? Hulpe loos?" „Dat valt nogal mee. Over een uur heb je deze touwen los, je hoorde eigenlijk dankbaar te zijn." „Dankbaar?" Haar donkere ogen bliksemden van haat, en haar knap gezicht was vertrokken van vreselij ke woede. „Ik vervloek je, ik spuw op je, lage schurk!" Beide bedreigingen bracht zij stipt ten uitvoer, maar de Schot lachte haar in haar gezicht uit. Ze raasde nog onverminderd door, toen hij de tent reeds verlaten had. „Wat een verduivelde helleveeg," mompelde hij in zichzelf. „Verschrikkelijk, zo heb ik het nog nooit meegemaakt!" De halve maan, een ijl, zilveren voorwerp, zweefde glanzend boven de boomtoppen, toen hij tenslotte de kano van de wal afduwde. Het water rimpelde zich onder de beweging van het vaartuig, en schitterde in het maanlicht, als een spiegel van vloei baar zilver. „Die helderheid komt ons goed van pas," meende hij opgewekt, „zo lo pen we tenminste geen gevaar op een zandbank terecht te komen." Hij stak zijn pagaai in het water en begon voorzichtig de kronkeling van het riviertje te volgen, zachtjes een van zijn geliefkoosde liedjes neu riënd. Kalm schoof het bootje tussen de donkergroene muren van het woud voort. HOOFDSTUK X. „Luister eens!" Jules zat op een omgevallen boom zijn ontbijt te verorberen en hief waarschuwend de vinger op. Harbo- rough merkte zijn plotseling gespan- nen houding, en luisterde toe. In zijn oren klonk een zwak monotoon ge stamp, of eigenlijk geen gestamp, doch eigenlyk een zoemen, dat van ver weg aangezweefd kwam, niet te defineren. „Hoort u het?" vroeg Jules. „Ja, het lijkt wel het gestamp van een motorboot, die tegen stroom op vaart."' „Juist, maar wie zouden het kun nen zijn?" „Dat is moeilijk te raden," meende Harborough lachend. Jules keek een ogenblik angstig. „Tot nog toe hebben wij niets an ders dan geluk gehad," meende hij. „Maar als die duivels van het bangr* enig vermoeden van de waarheid ge kregen hebben Wordt vervolpd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9