LEIDSE MEISJES BIVAKKEREN IN NOORDWIJKERHOUTSE BEEMDEN Prinsheerlijk in 'n koeienstal Paardenmarkt herleefde met flinke aanvoer Wijnliande. Sster Eerste echte skelterbaan van Nederland Geslaagd experiment van R.K. Vakantiebezigheden PONDERDAG 28 JULI 1960 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 4 VOORSCHOTEN Historische optocht ging de markt vooraf 26 juli i960: de dag, waarop de paarden markt te Voorschoten nieuw leven werd ingeblazen. Zo zou men het kunnen stellen als men let op de inzet van deze historische dag. Dit was het verloop: om half negen kwamen het gemeentebestuur van Voorschoten en een groot aantal ge nodigden op convocatie van het „Comité tot viering van de 28e juli" bijeen in de raadzaal der gemeente, waar de voorzitter van het comité, dr. M. S. Kamminga, in het kort 'n historisch overzicht gaf van het ont staan, de groei, het verval en de herleving van de Voorschotense paardenmarkt. De markt is van zeer oude datum. Het eerst wordt de markt in offi ciële stukken genoemd in het jaar 1204, toen Voorschoten het markt- recht kreeg, een privilege, dat aan de steden was voorbehouden. Uit ge schriften van die tijd blijkt, dat er van heinde en verre mensen naar deze marktplaats kwamen, die toen 2 weken duurde. Alleen op de markt mocht handel gedreven worden, daarbuiten niet. Het was toen een kruismarkt waarvoor tolgelden werden geheven. In de loop der tijden is het ka rakter van de markt veranderd. Het werd veemarkt en nog weer later paardenmarkt. In de glorietijd van het paard telde de markt een aantal paarden van 2000-3000 stuks. 1959 was het dieptepunt in de ge schiedenis. Om de traditie te hand haven werd nog een paard op de markt geplaatst. De braderie, in het leven geroepen om de markt wat meer luister bij te zetten, was de eerste jaren van haar opzet geslaagd te noemen, maar de belangstelling zowel van de midden- Pilscner per pul 47 ct. Oud Bruin per pul 42 ct. Super Pilsener per fles 42 ct. Origineel Brouwersglas 30 ct. Glas met voet 60 ct Deze aanbieding is tijdelijk. „;i O*»-*, (Advertentie) Een groep uit de historische op tocht, die aan de paardenmarkt voor afging. stand als van het publiek taande en deze aktiviteit was niet in die staat de dag van 28 juli in ere te houden. Dit jaar heeft zich een comité ge vormd, dat zal proberen elk jaar op nieuw de traditie van de paarden markt in leven te houden. Het zou jammer zijn als deze historische dag voor Voorschoten verloren zou gaan. Het comité gaat van het standpunt uit, dat Voorschoten in de randstad Holland gunstig ligt voor een paar denmarkt en zeker als de aandacht wordt gericht op luxe- en pony- paard. Burgemeester L. de Kool beant woordde dit historische overzicht met een humoristisch toespraakje. De historie had duidelijk gespro ken en hij bracht dank aan de ini tiatiefnemers om de paardenmarkt in stand te houden. Burgemeester hoopte dank ook, dat vanavond ge zegd kan worden: 28 juli 1960 is ge slaagd. Hierna begaf het gemeente bestuur zich in open calèches, die kwamen voorgereden voor een rij toer door het dorp. Een kleine doch fleurige historische optocht werd ge houden. Deze bestond uit een groep Jagers in kleurrijke uniformen uit een voorbije tijd. Een groep boog schutters, een groep met gevolg van Jacoba van Beieren. Verder liepen mee de beide plaatselijke muziekge zelschappen en een groep militairen van de Koninklijke Marine. Ruiters te paard gingen de stoet vooraf. Op het brandweerplein nabij de Molenlaan werd de stoet ontbon den en even over tien kon burge meester L. de Kool de paardenmarkt openen. Hij zeide hier, dat het ka rakter van de markt veranderd was. De hele situatie was in de loop der jaren gewijzigd, maar de traditie zal in ere worden gehouden. De braderie is verdwenen, de middenstand biedt haar waren weer aan van achter de ramen, maar er is weer markt. Hij wenste de kooplui een goede markt en een goede handel en voor de rest iedereen een aangename feestdag. Hierna overhandigde de heer P. C. Kraayeveld burgemeester L. de Kool het bekende witte kruis, dat aan de paal hoort het teken van de vrijheid en het symool van de markt en een bakje haver. Even later stak de burgemeester het kruis in de paal en voerde de haver aan een paard, waarmee de markt voor geopend werd verklaard. Om even 10 uur kon de heer P. C. Kraayeveld mededelen, dat reeds 200 dieren ter markt waren gebracht. Voorwaar al een mooi succes. Direct na de opening begon het gedraaf van de paarden en werd er gehan deld. De handel was willig, hoewel niet druk. De belangstelling van de zijde van het publiek was geweldig. De Voorstraat was druk bezet. Over al schalde de muziek uit de verster- Burgemeester de Kool opent de markt met het aanbieden van een bakje haver aan een der aangevoerde paarden. kers van de opgestelde vermakelijk heden, en vanaf de toren speelde Carillonmuziek. Een geroezemoes van druk pratende mensen, schal lende muziek, hinnikende paarden; feestgedruis, dat bij een paarden markt hoort. Bodegraalse primeur Hoewel in Nederland de skelter- sport nog nauwelijks is gestart en tot dusver hier en daar gereden werd op ijsbanen of sintelbanen, zal Bode graven vrij zeker de eerste echte skelterbaan krijgen. Naar de mening van de KNAC, het leidinggevend li chaam voor deze sport in Nederland, is nergens de gelegenheid zo ge schikt als in de Bodegraafse Kuil. Er zal worden aangelegd een asfalt- baan van circa 300 m., die tevens geschikt zal zijn als rolschaatsbaan en veilig-verkeerstuin, d.w.z. waar in de jeugd al spelende wegwijs wordt gemaakt in de regels voor het verkeer. De raad der gemeente zal hedenavond over een en ander be slissen. Het ligt in de bedoeling bij gelegenheid van de Najaarsmarkt in september a.s. de eerste skelter- wedstrijden te doen houden. Hier voor is een team uitgenodigd uit Helmond. Voor de overige exploi tatie zal een stichting worden ge vormd. De rechtbank te Frankfort heeft woensdag een verzoek tot in vrijheidstelling van de voormalige rechterhand van Adolf Eichmann, de oud-SS-officier Hermann Krumey, afgewezen. De 55-jarige Krumey wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan de moord op honderd duizenden Joden in Hongarije in '44. Burgemeester De Kool plaatst het marktkruis in de banpaal van de markt. In de Zonneveldsloot, vlak naast de boerderij van boer Van Eeden, heb ben de meisjes een paradijsje gevon den. Het liefst zouden ze hier het grootste deel van de dag doorbren gen. De konijnen ontbreken ook hier niet, maar ze hoeven geen kennis te maken met het water. Kalkoen kan geen goed doen, maar konijnen worden vertroeteld BIJ BOER VAN EEDEN, bezijden de Leeweg in Noordwijkerhout, hebben de koeien in de stal plaats gemaakt voor 17 meisjes uit de stad. Dit lijkt een ongepaste en niet erg fijne opmerking, maar het is daarentegen een voldongen feit, dat de meisjes in kwestie er buitengewoon mee in hun sas zijn. Om de waarheid te vertellen: ze hebben zelden zo'n heerlijke vakantie gehad. De 17 meisjes komen uit Leiden en behoren tot de St. Leonardusgroep van de stichting R.K. Vakantiebezig heden. Met 6 stafleden en onder aan voering en goede zorgen van mevr. C. v. d. StaakLagerberg van de Rijn- en Schiekade, zijn zij afgelo pen maandag in de beste welstand in Noordwijkerhout aangekomen en zij zullen er blijven tot de volgende week woensdag. Van 16 tot 26 augustus komt er een grotere groep van 45 kinderen (de Jozef-, Hartebrug-, Petrus- en Lodewijksgroepen) naar dezelfde boerderij om er, weer onder leiding van mevr. v. d. Staak, hetzelfde ple zier te zoeken als de zesde klasser- tjes van de Leonardus in de vrije na tuur tot nu toe volop gevonden heb ben. „Het is de eerste keer, dat wij een echt bivak hebben", zo vertelde ons mevr. v. d. StaakLagerberg, toen wij gisteren het jolige troepje een bezoek brachten,, „en ik moet zeg gen, het experiment is ons allemaal geweldig meegevallen. Tot vandaag hebben we reusachtig weer gehad; we hadden het gewoon niet beter kunnen tr/ffen". Achter ons hoorden wij een luid gegil. Een aantal kampeerstertjes stoof uiteen voor een kalkoense haan van imposante afmeting. „Nee", ver klaarde de leidster, „die kalkoen mo gen ze niet erg". De koele verhou ding bleek wel wederkerig te zijn, want het dier liet het vrolijke stel vierkant links liggen en maakte zich alleen maar kwaad in het wilde weg, omdat kalkoense hanen nu eenmaal kwaad dienen te zijn. Het eten was net afgelopen en we volgden mevr. v. d. Staak naar de grote stal. Links en rechts lagen zij aan zij de matrassen en luchtbedden, netjes op de plaats waar anders koeien, als zij niet meer kunnen pro fiteren van het jaargetijde buiten en het malse gras, loom liggen te me diteren over hun koeieleven. Aan de stang boven de stenen go ten voor het voer hingen de hand doeken en washandjes en links bo ven de ingang vloog een zwaluwen- paar bedrijvig in en uit; het woont daarbinnen boven een balk en de jongen kwetterden van de honger. Onder het nest lag begrijpelijkerwijs geen bed; de ondervinding had al geleerd..... Zwemmenen konijnen. Om onze voeten dartelden enkele kleuter-poesjes en bij tijd en wijle glipte er een konijn de stal binnen. „Daar zijn de kinderen dol op", zei mevr. v. d. Staak, „als ze de kans schoon zien, nemen ze die langoor zelfs mee naar bed". Met een vrachtauto zijn de meis jes naar haar kamp gereden, dank zij de goede zorgen van de heer Baak. Ze vervelen zich geen moment. Er is zwemwater, de Zonneveldsloot, naast de boerderij, dus veilig in de buurt. Ze zijn er bijna met geen stok uit te krijgen, vooral 's avonds wordt hier geplenst. Maar als mevr. v. d. Staak het welletjes vindt komen de meisjes er zonder veel tegensputteren uit. „Want gehoorzaam zijn ze allemaal, we heb ben geen enkele last van ze", ver zekerde ons mevr. v. d. Staak tevre den. Na het eten wordt de vaat gespoeld. De meisjes vinden dat helemaal geen straf. Ook bij deze „vakantiebezig heid" zijn de konijnen tegenwoordig. Links de leidster der Leidse Leonar- dus-meisjes, mevr. C. v. d. Staak Lagerberg. DEHALVE ZWEMMEN maken de meisjes ook graag wandelingen naar de bossen rond Noordwijk en 's avonds springen ze bij de boer op de tractoren, op weg naar de koeien in de wei als die gemolken moeten worden. 110 Pannekoeken. En eten dat ze kunnen. We heb ben een paar cijfers gehoord; het is niet mooi meer. Gisteren had mevr. v. d. Staak, die al het eten zelf kookt, 110 pannekoeken gebakken. „Dat is zeker voor morgen ook?", hadden de meisjes verbaasd geroepen, maar een half uur later waren al de 110 pannekoeken in de maagjes verdwe nen. Per dag verorberen de dametjes 6 enorm grote broden en ze zijn verzot op andijvie met gehakt (zalig) en trouwens ook op appelmoes. De rode kool doet het ook best. Er was er een, die het nog even wilde aanzien, maar toen ze even geproefd had kwam er ronduit voor de dag met excuses aan de betreffende moeder „bij moeder vind ik de rode kool „vies", maar deze lust ik wel, hoor". De meisjes maken hun eigen bed op, maar ze hebben geen corvee. De vaten worden gewassen in een grote teil met sop. Mevr. v. d. Staak wast af en ieder meisje droogt haar eigen spullen af; de theedoeken hangen voor het grijpen. Deze regeling vol doet uitstekend; de meisjes hoeven dus nooit te zeggen: nu ben jij aan de beurt voor afdrogen en ik lekker niet. Na het eten gaan ze óf even het water in, of er wordt een spel letje gedaan. Om kwart over acht ligt iedereen onder de wol (de staf waarschijnlijk niet, daar lieten dames zich echter niet over uit). „Maar ze slapen niet, hoor". Mevr. v. d. Staak laat ze nog een uurtje hun gang gaar en dan komt ze tegen half tien de stal bin nen en roept met „generaaV'-stem: „meisjeshet is de hoogste tijd". En dan dan slapen ze meteen als mar motten, tenminsteals er geen konijn in de buurt is. 's Morgens is het om half acht op staan. Dan begint er weer een nieu we, welgevulde dag voor de Leidse meisje, die zich in een gezonde om geving naar hartelust maken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4