c: »De Vluchteling van Cayenne« In Noorderbuurise polder grond beschikbaar voor alle gedupeerde Leiderdorpse tuinders JOUR DE LISSE" Tonny Zeldenthuis in de gele trui, W. Rietveld in de groene OLYMPiADERE B en W zaten niet stil S)e Zingende Zwammen D DINSDAG 26 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Maandagavond werd op het parcours Spekkelaan, Loosterweg, Essenlaan en Achterweg de eerste etappe verreden van de vierde Tour de Lisse. Voor deze wedstrijd bestond van de zijde van het publiek zeer grote belangstel ling, waarbij vooral de jeugd flink vertegenwoordigd was. De Tour de Lisse is ook juist voor de jeugd in het leven geroepen. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam werden de ploegen met hun leiders voorgesteld aan het publiek. Hierna sprak tourbaas J. van Resteren, die een woord van welkom sprak en drukte de rcnncrtjes op het hart toch vooral goed uit te kijken, geen brokken te maken en sportief te strijden. Wethouder Jac. de Graaf die het startschot loste, sprak nog over de be langstelling van het gemeentebestuur voor de sport. Hierna vertrokken 48 renners om zo snel mogelijk de 4 ronden, een afstanden van 19 km, af te leggen. Bij de eerste doorkomst zagen we op komst de renners Rietveld, Lam- boo, Zoet, van Lierop en Vrijburg, gevolgd door een fel jagend peleton van 15 man. Deze eerste ronde ging met een snelheid van 35 km. per uur en dat 10 ATLETEN NAAR OLYMPIADE Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft, overeen komstig de voordracht van de KNAU. de volgende atleten voor uit zending van de Olympische Spelen I960 te Rome aangewezen: Dames: Verspringen: Joke Bijleveld (Cele besDen Haag); 800 meter: Gerda Kraan (Bataven Leiden); Ine TerlaakSpijk (RK EAVEnschede) Hoogspringen: Nel Zwier (Olym- piaWieringerwaard); Diny Hobers GACHilversum) Heren: Verspringen: Henk Visser (AAC Amsterdam). Marathon: Frans Künen (Sprint Breda). Discuswerpen en kogelstoten: Cees Koch (Pro PatriaRotterdam). Tienkamp: Eef Kamerbeek (PSV Eindhoven); Herman Timme (Kim- briaMaastricht). De KNAU overweegt eventueel nog met een aanvullende voordracht te komen. TWEE MET STUURMAN NAAR ROME Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in overeen stemming met de Nederlandse Roei- bond voor deelneming aan de Olym pische roeiwedstrijden alsnog aan gewezen de twee met stuurman van Argo t.w., de roeiers A. G. Wientjes (boeg) M. M. U. van Dis (slag) en J J. Bos (stuurman). op gewone tourfietsjes waarbij dan nog één kilometer geneutraliseerd werd gereden. De doorkomst na de tweede ronde was als volgt: Vrij burg, "Mens, Zoet, Rietveld, v. Rooy- en en daarachter het peleton. Voor het klassement van de groene trui werden punten gegeven aan de eer ste 5 renners, die na elke ronde de streep passeerden, waarbij no. 1 5 p. kreeg, no. 2 4 p. en zo vervolgens tot no. 5 1 punt. Na de derde ronde werd de streep het eerst gepasseerd door Rietveld met daarachter Zeldenthuis, Dege naars, Van Dijk en Van Lierop. Velen waren benieuwd, wie in de laatste ronde als eerste over de streep zou gaan, daar allen aan elkaar ge waagd waren. Het was ten slotte Tonny Zeldenthuis, die op 't juiste moment wegsprong en Rietveld en v. Lierop in de eindsprint wist te kloppen. Het duurde nog wel even voordat alle renners binnen waren, Toerbaas Jan van Resteren hijst de winnaar van de eerste etappe, Tonny Zeldenthuis, in de gele trui. want door het felle rijden van de kopgroep was het hele veld uiteen gevallen. Toen de laatste de finish gepas seerd was kregen we de gebruikelijke huldiging, waarbij tourmiss Leon- tientje Faas zich niet onbetuigd liet en de gele en groene truidrager de nodige eerbewijzen verschafte. De uitslag van de eerste etappe was als volgt: 1. T. Zeldenthuis 31 min. 34 sec., 2. W. Rietveld 31 min. 39 sec., 3. H. v. Lierop 31 min. 44 sec., 4. H. Mens, 5. J. Lamboo 6. J. Boot, 7. P. Vrij burg, 8. J. Deegenaars, 9. J. v. Rooy- en, 10. P. v. d. Lans, allen in dezelfde tijd als H. v. Lierop. Het klassement voor de groene trui luidt: 1. W. Rietveld 16 p., 2. T. Zel denthuis 9 p., 3. N. Zoet 6 p., 4. H. v. Lierop 6 p., 5. P. Vrijburg 6 p. Het ploegenklassement wordt aan gevoerd door de ploegen van Tissing en van Waja met een tijd van 1 uur 35 min. en 12 sec. De gezamenlijke melkhandel volgt op 10 seconden en Bronkhorst op 20 seconden. De strijdlustigste renner was N. Zoet, terwijl de prijs voor de groot ste pechvogel word toegekend aan A. Bon. Vanavond wordt de tweede etappe verreden, dit is een ploegentijdrit op de sintelbaan van het gemeentelijk sportpark en gaat over 10 ronden. Deze ritten worden afgewisseld door wedstrijden van de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek", waarbij ook de wereldkampioen- stayers der amateurs, Arie van Hou- welingen, aan de start zal verschij nen. Tijdens de behandeling van de Uitbreidingsplannen, in het bijzonder bij de besprekingen van het plan Meijepolder is in de raadszittingen steeds aangedrongen de gedupeerde tuinders zoveel mogelijk ter wille te zijn en hen aan een ander bedrijf te helpen. B. en W. hebben sceeds de toezegging gedaan alle mogelijke medewerking te willen verlenen. Zij hebben dit gedaan, niet alleen door zelf mogelijkheden te zoeken, maar ook, zoals in de raad verzocht was, alle daarvoor in aanmerking komen de instanties om medewerking te ver zoeken. Reeds op 8 januari 1959 heb ben zij het college van Ged. St. ver zocht alle mogelijke medewerking te willen verlenen om de gedupeerde tuinders elders aan een bedrijf te helpen, b.v. door toewijzing van door inpoldering beschikbaar gekomen of -komende gronden. Het antwoord hierop luidde dat het college van Ged. St. tot nu toe niet gelukt is, op provinciaal niveau een oplossing te vinden voor het compensatievraag- stuk in het algemeen. Wel was in een stadium van beslissing de oprichting van een stichting vervanging tuin- bouwgronden in Zuid-Holland. Deze stichting zou ten doel hebben: a. het verschaffen van vervangende gronden aan tuinderseigenaren en -pachters in Zuid-Holland die we gens stedebouwkundige maatre gelen de grond, waarop zij hun bedrijf uitoefenen, aan de over heid moeten afstaan en ontrui men; b. in bijzondere gevallen het ver schaffen van vervangende grond welke alleen langs minnelijke weg kan worden verkregen, aan andere agrarische grondgebrui kers en tuinders. Indien, aldus G.S., die (B-Drie- hoek-)plan voor verwezenlijkin vat baar blijkt, zullen daarmede voorna melijk verdreven tuinders kunnen worden geholpen, door tussenkomst van de uitstotende gemeente en be doelde op te richten stichting. De moeilijkheden van compensatie is, binnen de provincie de daarvoor be nodigde grond te verwerven. Alle gronden in de provincie zijn nu een maal in gebruik en nieuw land wordt slechts in geringe mate aangewon nen. G.S. konden derhalve voors hands nog geen toezegging doen. Op 9 januari 1959 hebben B. en W. zich gewend tot de hoofdbesturen van de CBTB en de LTB. Zij ver zochten deze besturen hen te advise ren omtrent de wijze waarop zij de gedupeerden aan een ander bedrijf zouden kunnen helpen. Van deze in stanties is op 5 februari 1959 ant woord ontvangen, dat zij een en an der gaarne met het college van B. en W. zouden bespreken Hierover is toen gesproken met de heren Kraaijenbrink van de CB TB, Tel van de LTB en Jorissen van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw. Tijdens dit onderhoud bleek, dat de bonden niet in de uit gifte van nieuwe land- en tuinbouw- gronden worden gekend Er is een „Rapport Hofstra" waaruit blijkt dat 25% van de beschikbaar komende grond bestemd is voor gedupeerden, 25% voor hen die tengevolge van ongelukkige pachtontbindingen van hun bedrijf werden gestoten en 25% voor ruilverkavelingen, terwijl 25% vrij is Op 30 januari 1960 hebben B en W zich gewend tot de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening met een afschrift van de no tulen van het verhandelde in de raadszitting van 12 januari 1960, be treffende de vaststelling van diverse uitbreidingsplannen. Medegedeeld werd, dat vele agrariërs hun gron den in de toekomst zullen moeten ontruimen om plaats te maken voor de woningbouw, als gevolg van de groei van de Randstad Holland in het algemeen en als gevolg van de realisering van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie in het bijzonder. Gevraagd werd om een toezegging, dat de gedupeerden bij voorrang geholpen zullen worden. De minister van Landbouw, en Visserij heeft dit schrijven ter af doening in handen gesteld van de minister van Financiën die mede deelde dat o.a. meerdere maatschap pelijke belangen tegen elkaar moe ten worden afgewogen en geen en kele toezegging kon doen. Aangezien B. en W. met deze re sultaten niet tevreden waren heb ben zij een onderhoud gearrangeerd met ir. J. Nysingh, rentmeester der Domeinen te Zwolle, die een belang rijk aandeel heeft in de uitgifte van nieuwe land- en tuinbouwbedrijven en daarin een jarenlange ervaring heeft. Tijdens dit onderhoud is gebleken dat de Staat der Nederlanden in de Noorderbuurtse polder in de gemeen ten Zevenhoven en Wilnis land ter beschikking heeft voor tuinders. De grootte van dit gebied bedraagt on geveer 80 ha zodat ongeveer 50 a 60 tuinders geholpen zouden kunnen LEIDERDORP Raadsagenda Vrijdag a.s. des avonds 3 uur komt de raad in open bare zitting bijeen ter behandeling van o.a. voorstel tot verhuur van de voormalige veldwachterswoning; be noeming onderwijzeres openbare 1. school; verhoging wethouderssalaris sen; wijziging ambtenarenreglement; de arbeidsovereènkomsten verorde ning; doortrekking waterleidingnet in de Zijldijk; krediet voor verbete ring van de woning Hoofdstraat 7; afwikkeling an arbeidsverhoudin gen bij de N.V. Steen- en KV'waren- fabrieken „Ouderzorg-De Ridder in liquidatie. Geboren: Cornelia d.v. W. de Jong en N. Kooyman. Getrouwd: Johannes de Jong 24 j. en Gerrie Zwanepol 27 j. Overleden: Cornelis Frederik Pie- kaar 77 j. Wat lezers schrijven TOEGANGSPRIJZEN CONCOURS- HIPPIQUE Oegstgeest, 22 juli 1960. Met belangstelling las ik, dat op vrijdag a.s. in de Leidse Hout een concours-hippique wordt gehouden. Dat dit evenement in het bijzonder voor de jeugd bestemd is, zal zeker worden gewaardeerd. Om deze waardering tot uiting te brengen zal de jeugd uit de omge ving het concours willen bezoeken. Teneinde vele teleurstellingen te voorkomen zou ik de organisatoren dringend willen verzoeken het en- tree-geld binnen redelijke grenzen te houden. Hoogachtend, C. LEGERSTEE. De 24-jarige landbouwer Klaas Bijland is onder Lioessens( gem. Oost- dongeradeel) verongelukt doordat hij beklemd raakte onder een tractor die van een dijk is gevallen. Nadat de tractor met een kraanwa gen was opgetakeld, kon het slacht offer worden bevrijd, maar het was toen reeds overleden. worden. De opzet was tuinders te helpen die elders waren verdreven. De aanmelding viel echter zeer te gen. Uit de praktijk blijkt, dat men liever zelf elders een plaats zoekt dan door rijk of gemeente te worden geholpen. In dit gebied, aldus B. en W. is grond voldoende voor alle tuinders uit Leiderdorp. Hieruit blijkt dus wel dat B. en W. niet hebben stilgezeten en al het mogelijke hebben gedaan om de be langen van de Leiderdorpse tuin ders, die, naar B. en W. verzekeren hun voortdurende aandacht hebben, te behartigen. Aetherklanken WOENSDAG 27 JULI 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. jeugd. 8.55 Tips v. d. voedingsmarkt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Gram. 10.00 Moderne theologie, le zing. 10.20 Gram. 10.30 Harp-recital. 11.00 Lichte muz. 11.30 Cabaret. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland, le zing. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 De we reld wil bedrogen zijn, lezing. 14.05 Omr.ork. en soliste. 15.00 V. d. jeugd. 16.15 Concertgeb.ork. en soliste. 16.30 Gram. 17.00 Versierde vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratieru briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.35 Orgelspel. 18.55 V. d. kind. 19.05 Holland-Festival: Harmonie- en Fanfareconc. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Metro- pole-ork. en sol. 20.40 Een stuk brood, hoorsp. 21.30 Gram. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Kamermuz. 23.05 Gesproken portret. 23.20 Moderne poëzie. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n, 298 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.09 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Bachkoor en -ork. 12.37 Alle-Dag-Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.10 Idem. 15.30 Interscholair jeugdtoernooi Haarlem 1960. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18.15 Het Spectrum, le zingen. 18.30 Leger des Heilsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Holland Fes tival 1960: Concertgebouwork. 21.05 Ruimtevaart: Grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezing. 21.20 Gram. 21.30 Koorzang. 21.55 Strijkork. en harp. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram 22 45 Avond- overd. 23.00 Holland Festival 1960: Concertgebouwork. en soliste. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30 -17.40 Int. Jeugdtourn. 20.OC Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- panorama. 20.50 Volksdansen. 21.30- 22.15 Song-Festival Knokke 1960. grammofoonplatenprogr. draadomroep (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: Die SchÖnbiunner, Sel. Friederike, Ballszene, The pe tite Waltz, Hora staccato, Lolly too dumdy, Dry bones. The man with a horn, Am I that easy to forget?, The blue room, Moonlight becomes you, Sugar blues. Tall story, Mack the knife, Yes! we have no bananas, Ma, he's making eyes at me. Any way the wind blows. Bewitched. Orchids in the moonlight, Begin the beguine, Apambichas, La Paloma, Chóro nr. 2, Carrapicho, Algo quevono se, Mu- siqueada jazmin guype, Cascada, Ghana, Ain't no use, Moonray, Yes terdays, Bag's groove. vatikaanse radio (25.67 m, 31.10 m, 41.21 m. 196 m.) 22.15 uur: De voorbereiding op de Ie Vatikaanse Kerkvergadering. DOOR OTTWELL BINNS Het meisje uitte een gil en strui kelde achterwaarts. De man volgde haar op de voet. In zijn ogen was wilde moordlust te lezen, waarvoor zijn gevangene ontsteld verder terug week. Toen hij zijn hand weer drei gend ophief, kromp zij in een en vluchtte met een snik in haar tent. De vrouw, die het toneeltje met be langstelling gevolgd had, lachte alsof zij zich vermaakte bij het verloop ervan. „Dat is de juiste manier, Philibert. Zo zal ze wel leren van je te gaan houdenals een hond die de hand likt, die hem slaat. Maar wat moeten we met die man aanvangen?" Zij knikte in de richting van de kano, die weer in zicht was gekomen, en recht op het kamp aanhield. Phi libert keek er enige ogenblikken met gefronst voorhoofd naar, en lachte dan grimmig. „Wat betekent een enkele man!" meende hij. „Ik weet hoe ik met een geweer om moet gaan!" Hij liep snel naar de boom waartegen hij zijn ge weer geplaatst had, en nam het wa pen op. De vrouw keek naar hem met een uitdrukking van vermaak op haar gezicht, en terwijl hij de veiligheidspal losgooide, sprak zij: „Altijd vlug om te handelen, niet waar, beste Philibert! Maar als die man nu eens een boodschap van Le Coq bracht; wat heel goed mogelijk is?" Philibert wierp weer een blik in de richting van de kano. „Dat is waar", erkende hij brom mend. „Maar dat zullen we spoedig weten. Ik ken de kerel niet, en Le Coq zal niet zo gek zijn, een vreemde in deze kwestie in zijn vertrouwen te nemen." Met zijn geweer gereed hield hij de naderende boot scherp in het oog, en plotseling sprak hy scherp: „Er zijn twee mannen in die kano. Onder dat stuk zeildoek ligt er een te slapen naar het schijnt. Als ze hier willen landen, moeten we op onze hoede zijn." Toen de nieuwkomer tegenover het kamp gekomen was, stuurde hij de kano naar de wal, passeerde handig een zandbank en bracht zijn vaartuig met een sierlijke draai langs de oever waar het spoedig vastliep. Een ogen blik later was hij eruit gesprongen en trok de boot hoger op het zand Dan richtte hij zich op en groette vrolijk. „Bonjour, madame, bonjour mon sieur! Wat is het een verduiveld hete dag." Philibert nam hem scherp op, en vervolgens ook de man onder het zeil. Dan meende hy langzaam: „Bonjour, monsieurIk ken uw naam niet." De nieuwgekomene, die vanuit zyn kano meer had gezien dan Philibert kon vermoeden, beantwoordde de on derzoekende blik met interest, en lacht dan onbezorgd, terwijl hij antwoordde: „Daar behoef je niet lang op te wachten. Ik ben Sandy Muir, uit Glasgow." „En uw metgezel?" informeerde Philibert scherp. „Komt hij ook vaneh Glasgow?" „Neen, die niet. Van die huidskleur worden er in Glasgow geen gemaakt. Het is een mulat; de arme drommel is door een jaguar erg toegetakeld, en ik ben bang dat hij het loodje zal leggen als er niet spoedig iets voor hem gedaan wordt. Hij heeft er een zware koorts bij gekregen. Misschien kunt u me helpen aan een flinke dosis kinine? Mijn voorraad is geheel op gebruikt." „Dat zal wel gaan", meende Phi libert. „Wij hebben nog wel vol doende denk ik Stomverbaasd hield hij op met praten toen de zieke in de kano plot seling begon te ijlen, en een aantal Engelse woorden gebruikte. Snel trad hy op de boot toe en keek onder de lap, die de zieke verborg. Dan blikte hij naar de Schot, die hem uitdagend aankeek. „Monsieur Sandy, uw mulat schijnt de Engelse taal goed meester te zijn!" „Dat komt van de koorts!" ant woordde de reus argeloos. „Die ziek te heeft wel meer veermde dingen op haar geweten." Philibert lachte zachtjes. „Inder daad, de koorts maakt de tong los. Het is dikwijls gebeurd, dat iemand in ijlkoortsen geheimen verried, die hij zijn hele leven lang zorgvuldig bewaard had Maar het is nog nooit voorgekomen, dat een man er een taal door machtig werd, die niet de zijne is. Dat is onmogelijk." De Schot was niet in het minst uit het veld geslagen. Hij had terstond een aannemelijke verklaring van het vreemde feit bij de hand. „Maar deze vent is afkomstig uit de Engelse ko lonie, waar het Engels de gewone omgangstaal is, snap je?" Philibert glimlachte goedkeurend om de handige verklaring. Er kwam een spottende glans in zijn ogen, en hij stond op het punt iets te zeggen, toen de zieke een waarschuwende kreet uitstiet: „Pas op, Jules de opzichter!" Deze woorden veroorzaakten een verrassende verandering in de hou ding van Philibert. Zijn spotlust ver dween, en het scheen of hij geloof hechtte aan de verklaring van Sandy. „Ach zo, is hij afkomstig uit de Engelse kolonie? Dat verklaart alles. Ik ben niet hardvochtig zelfs een arrne kerel van een mulat heeft recht op het medelijden van zijn mede mensen. Als u uw dienaar „Mijn vriend!" onderbrak de Schot hem. „Kijk, is hij uw vriend? Dan kan ik me uw bezorgdheid begrijpen. Als u uw vriend aan land wilt brengen, zullen we hem gaarne hier bij ons verzorgen tot de ziekte geweken is, en hij weer op krachten gekomen is. U zult ons toch wel toestaan, hem deze kleine dienst te bewijzen, uit naam van de naastenliefde?" Sandy Muir kauwde enige goen- blikken nadenkend op zijn rode baard. Hij had de plotselinge ver andering in de houding van de man zeer goed opgemerkt, en deze on verwachte menslievendheid kwam hem vreemd voor. Daar hij vanaf de rivier gezien had hoe de kerel het meisje, dat hij thans in de gesloten tent vermoedde, wreed geslagen had, stelde hij maar weinig vertrouwen in deze voorgewende naastenliefde. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5