Records sneuvelden bij zwem en atletiekkampioenschappen Houdt Dat in 't oog Tennissplinters Roll v. d. Baumen, Hoppe, de Vlies en J. v. Staveren wonnen Karamoy Leids tenniskampioen Tennisprofs speelden in Scheveningen MAANDAG 25 JULI 1960 DE LEIDSR CXitlKAN i PAGINA 9 Eén maand voor de Olympische Spelen VlÊPOA»eSEWJMEG0»'1eeiAG 2 ZWEMMEN IN AMERIKA EN JAPAN De 19-jarige Amerikaan Mike Troy vierde op de tweede dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen te To ledo grote triomfen. In de eerste plaats verbeterde hij zijn eigen wereldrecord op de 200 meter vinderslag en tevens maakt hij deel uit van de ploeg van de Indianapolis Athletic Club. die het we reldrecord op de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren aan Japan afhandig maakte door een tijd te noteren van 8 min. 17 sec. Mike Troy, die op 13 juli j.l. te Evans- ville het wereldrecord, dat reeds met 2-16.4 in zijn bezit was. verbeterde tot 2.15.kwam nu tot een tijd van 2 min. 13.4 sec. Met hem kwam ook Lance Lar son met 2.14 onder het bestaande we reldrecord. De ploeg, bestaande uit Mike Troy, Peter Sintz, George Breen en Alan So- mers, kwam op de 4 x 200 meter tot 8 min. 17sec. en bleef daarmee 1.7 sec. onder het wereldrecord, dat sinds 26 juli van het vorige jaar met 8.18.7 op naam stond van een Japanse ploeg. Bij de Amerikaanse zwemkampioen schappen heren in Toledo (Ohio) wer den zondag nog drie wereldrecords ge broken. Lance Larson won de finale van de 100 meter vlingerslag in 58.7 sec., waarmee hij 0.3 sec. beneden het wereld record bleef, dat hij twee maanden gele den op 59.0 sec. stelde. De nieuwe ster op de rugslag Tom Stock (18 jaar) verbeterde met een tijd van 2 min. 16.0 sec. het wereldrecord op de 200 meter. Het officiële record stond op naam van Frank Mc Kinney, die in 1959 tot 2 min. 17.8 sec. kwam. Dit jaar maakte George Bittck 2 min. 17.6 sec., zodat drie Amerikanen aan de top van de ranglijst op dit nummer figureren. Verder stelde de Indianapolis Atletic Club het wereldrecord op de 4 x 100 me ter wisselslag estafette scherper. Frank Mc Kinney, Jastremski, Mike Troy en Sintz kwamen tot 4 min. 9.2 sec., ruim een seconde onder het wereldre cord. dat Australië twee jaar geleden op 4 min. 10.4 stelde. Tijdens de Japanse zwemkampioen schappen te Tokio sneuvelde ook een wereldrecord, namelijk dat op de 200 meter rugslag dames, dat de 18-jarige Japanse s'tudente Satako Tanaka her overde op de Amerikaanse Lynn Burke, die dit de vijftiende van deze maand stelde op 2.33.5. Sataka kwam nu tot eerv tijd van 2 min. 33.3 sec., waarmee zij an derhalve seconde beneden haar toppres tatie op deze afstand bleef, die dateerde van 2 april 1960, toen zij te Tokio met 2.34.8 en nieuw wereldrecord vestigde. De Westduitse atleet Carl Kaufmann heeft tijdens de Duitse atletiekkampioen- schappen in het Olympisch stadion te Berlijn een nieuw Europees record ge vestigd op de 400 meter met een tijd van 45.4 sec. Het oude record stond op naam van Kaufmann met 45.7 sec. en dateert van 15 juni j.l. Kaufmann bleef met zijn 45.4 slechts 0.2 sec. verwijderd van het wereldcecord van de Amerikaan Louis Jones, dat dateert van 30 juli 1956. NIEUW FRANS 5000 METER RECORD De Fransman Michel Bernard heeft zaterdag in het stadion Colombes in Parijs het nationale record op de 5000 meter gebracht op 13 min. 55.6 seconden. Het oude record stond met een tijd van 14 minuten 5.8 seconde ook reeds op zijn naam. 80 METER HORDEN IN 10.5 De succesvolste atlete bij de Oost- Duitse atletiekkampioenschappen, die zondag in Leipzig werden besloten, was ongetwijfeld Gisela Birkemeyer. De Berlijnse atlete veroverde drie titels: zaterdag de 100 meter in 11.6 seconde, zondag de 80 meter horden in 10.5 se conde een nieuw wereldrecord en de 200 meter in 23.8 seconde. Een bij zonder goede prestatie leverde ook Hil- drun Claus, die het Duitse record ver springen tweemaal scherper stelde: 6.28 meter en vervolgens 6.30 meter. Siegfried Valentin, die onlangs het wereldrecord op de 1000 meter op zijn naam bracht, slaagde niet in zijn opzet het Europese record op de 1500 meter, dat met 3.38.2 op naam staat van de Tsjech Jungwirth, te verbeteren. Va lentin kwam tot 3.40.9, waarmee hij der de staat op de wereldranglijst van dit jaar. Grodotzki werd tweede met een tijd van 3.43.2. De 46.9 seconde die Karl Storm op de 400 meter liet afdrukken betekende een nieuw Oost-Duits record. Doris Muller was met 53.15 meter de beste dame bij het discuswerpen, vóór Irene Schuch met 52.65 meter. De 800 meter heren werd in 1.47.7 ge wonnen door Matuschewski, bij de dames tenslotte was de titel met 2.08.3 voor Ursula Donath. Eenvoudiger Goedkoper Off. dealer Gebr. van Ulden Verdamstraat 6 Telef. 23041 (Advertentie) De Zeenw Piet Rentmeester is zondag als vierde geëindigd in de 260 km. lange wegwedstrijd om de „Veith-prijs", met start en finish in Landau. In de eind sprint werd hij verslagen door Emil Reinecke, Hans Junckermann en Fried- rich. Wimbledonkampioene Maria Est her Bueno heeft zich, evenals te Wim bledon, in de internationale Zwitserse kampioenschappen te Gstaad superieur getoond aan de Zuidafrikaanse Sandra Reynolds. In de finale van het dames enkelspel won de Braziliaanse met 6-2. 6-3. pe Australiër Roy Emerson werd voor de tweede maal in successie win naar van het herenenkelspel. In de eind strijd versloeg hij de Engelsman Davies, die zaterdag verrassend wimbledonkam- ploen Fraser had uitgeschakeld, met 6-4. 9-7, 6-2. Venezuela heeft met 2-1 de leiding genomen in de Daviscupwedstrijd voor de tweede ronde van de Noordameri- kaanse zone te Caracas tegen Nieuw- Zeeland. Het heren-enkelspel van het inter nationale tennistournooi van Traven- munde in zondag gewonnen door de Zweed Jan Erik Lundquist. In de finale versloeg hij Ramanathan Krishnan uit India met 7-5, 6-1. Het dames-enkelspel eindigde met een zege voor de Zuid-Afrikaanse Be renice Vukovic, die in de finale met 7-5, 6-4 van haar landgenote Reneé Schuurman won. Nieuw Loosdrechiweek goed ingezet Maris in twee sets verslagen WIELRENNEN Olympische baan- ploeg verloor in Duitsland Wielerronden voor amateurs De Castricumer Kees Lute heeft zon dag de Ronde van zijn woonplaats ge wonnen. Hij zegevierde in de eindsprint van de 100 km. lange rit overtuigend vóór M. Pronk uit Warmerhuizen. W. Sonneveld (Uitgeest). J. Ottenbros sr. (Alkmaar) en H. Entink (Amsterdam). Voor allen werd dezelfde tijd afgedrukt 2 uur 18 min. 32 sec. De Ronde van Haarlem voor amateurs is zondag gewonnen' door Coen Visser (Santpoort), die de 100 km. aflegde in 2 uur 30 min. 17 sec. De uitslag was voorts: 2. Van Lachterop (Amsterdam): 3. Schuuring (Amsterdam); 4. Koolhof (Amsterdam)5. Duiker (Beverwijk) allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Bredanaar Cees van Amsterdam heeft zaterdag de klassieke ronde van Midden Zeeland voor amateurs en on- afhankelijken gewonnen. Hij legde het 202 km. lange parkoers over Zuid-Beve land en Walcheren en met start en finish in Goes af in 4 uur 55 min. 05 seconden. De ronde werd ditmaal gekarakteri seerd door de strijd tussen de équipe, die door de KNWU is geselecteerd voor de wereldkampioenschappen en waar van Mik Snijder, Jan Hugens, René Lotz en Van der KlUndert aan de start waren gekomen en de overige ploegen. De uitslag was: 1. C. van Amsterdam (Breda) 4.55.05; 2. K. Lute (Castricum); 3. A. Sluis (Badhoevedorp); 4. W. Die- perink (Barchem); 5. Van Vlierberghe (België); 6. M. Snijder (Halfweg). Al len in dezelfde tijd als de winnaar. De Nederlander Bas Maliepaard is zondag winnaar geworden van een 123 km. lange wegwedstrijd in de omgeving van de Belgische plaats Diest. Hij ver sloeg in de eindsprint de Belg Hofmans. De tijd van beiden was 3 uur en 8 mi nuten. De Belg Van Gompel werd derde met 20 seconden achterstand* Na hem finishten, in dezelfde tijd, Anthonis, Mortiers, Luyten en Schaeckens. Er wa ren 58 deelnemers. LEIDSE REN- EN TOERVER. SWIFT De uitslag van de 3e zomertrainingsrit is: A en B klasse, 42 km.: 1. W. v. d. Berg, tijd 1.05.15; 2. J». v. d. Berg; 3. A. v. Kempen; 4. K. v. Velzen; 5. W. de Jongh. C klasse, 42 km. 1. P. v. Engelen; 2. P. de Jong; 3. J. v. Beek; 4. A. Sikking; 5. W. v. d. Poel: 6. E. v. d. Werff; 7. C. v. Dam; 8. W. Warmerdam. A.s. dinsdagavond geen training. In een veld van internationale wielrenners (i.v.m. de a.s. Olympiade te Rome) werd Bertus Zoet 5e bij de amateurs in Gilze (Brabant). Gerben Karstens, werd j.l. zater dag 2e in de Ronde van Drente voor nieuwelingen, afstand 115 km. met 120 deelnemers. Bertus Zoet werd 12e in de Ronde van Delft bij de amateurs en Freddy Leemans werd 6e bij de aspiranten. In de Ronde van Haarlem werd C. Schijff 4e bij de nieuwelingen en Freddy Leemans 2e bij de aspiranten. In de klassieke wedstrijd, de 8e ronde van Bladel over een afstand van 105 km. wist A. Kloosterman zich uit een veld van 140 renners als 4e te plaat sen. Cor Kloosterman en Bert Wolswijk eindigden in het peloton. Piet Kooyman werd 5e in Zegge (Brabant) uit een veld van 60 amateurs 100 km. Vandaag start deze renner in Zeist, a.s. zaterdag in Rijen en zondag in Alnbon (Brabant). De Nederlandse Olympische baan- ploeg heeft zondag in Friesenheim voor 3000 toeschouwers de landenomnium tegen de Duitse Olympische kandidaten met 75 verloren. Van de vier onderde len wonnen onze landgenoten er slechts één, de sprint. De nationale kampioen Ad de Graaf werd namelijk zowel in de twee ritten deux als in de rit a quatre eerste. Ook Mees Gerritsen won een rit. Het individueel eindklassement van de sprint was: 1. De Graaf (Ned.) 3 pnt; 2/3 Gerritsen (Ned.) en Rieke (Did), beiden 6 pnt. In de ploegenachtervolging over 4 km. was de Duitse ploeg (Edler, Fred Gieseler, Magold, Renz) duidelijk ster ker dan de Nederlandse combinatie Legrand, Oudkerk, Nijdam, Nikkesen. De tijden waren resp. 4.46.5 en 4.54.0. De tijdrit over een baanronde werd in 20.4 seconde gewonnen door Dieter Gieseler. Mees Gerritsen en Rieke deel den de tweede plaats met 20.5 seconde en Ad de Graaf werd vierde in 20.7 seconde. De Duitser Renz tenslotte werd win naar van een klassementswedstrijd. Baanwedstrijden in Wageningen Op de Wageningse wielerbaan zijn zondag wedstrijden gehouden voor ama teurs en professionals. Een omnium voor profs werd gewon nen door Peter Post met 10 punten vóór Jan Derksen (11 punten), Joop Captein (12 pnt) en Wout Wagtmans (17 pnt). De uitslagen van de onderdelen waren: Sprint: 1. Derksen; 2. Captein; 3. Post, 4. Wagtmans. Klassementswedstrijd over 5 km.: 1. Post 8 min. 30.4 sec.; 2. Captein; 3. Derksen; 4. Wagtmans. Achtervolging over 4 km.: 1. Post 5 min. 2,8 sec. (nieuw baanrecord); 2. Derksen; 3. Captein; 4. Wagtmans. Handicaprace over 2 ronden: 1. Wagt-, ■mans; 2. Post; 3. Captein; 4. Derksen. Bij de amateurs zegevierde de Hage naar Piet van der Touw op alle num mers. De afvalrace won hij vóór Peere boom en Hoogwout, in een wedstrijd over 5 km. liet hij met een tijd van 6 min. 43.0 sec. Sachsioni en Noomen achter zich en in een rit over onbeken de afstand versloeg hij Haubrich en Peereboom. 33 Landen voor wereldtitels wielrennen Tot nu toe hebben 33 landen inge schreven voor de wereldkampioenschap pen wielrennen, die van 3 t.m. 14 augustus in Oost-Duitslahd worden ge houden. Alle baannummers worden in Leipzig verreden uitgezonderd de stayer-nummers, die in Karlmarxstadt worden gehouden. Op het Sachsenring- circuit wordt de strijd om de wegtitels geleverd. Belgische sprinUHel voor Jos Debakker Jos Debakker heeft zondag op de baan in Rocour met succes de Belgische sprint-titel, professionals, verdedigd. In de finale versloeg hij in twee ritten Willy Vannitsen, die in de halve finales Frans Aerenhouts had uitgeschakeld. De tegenstander van Debakker in de halve finales was Flechet. Petrus Oelibrandt bleef kampioen der achtervolgers. In het bijprogramma onderscheidde zich Ab Geldermans. HU won met een totaal van 17 punten een Internationale omnium (sprint, klassementswedstrijd en afvalwedstrijd) vóór de Belg Jan Adriaenssens (14 pnt), de Italiaan Pam- bianco (13 pnt) en de Fransman Mas- trotto (6 pnt). Opnieuw is Lex Karamoy erin ge slaagd beslag te leggen op de titel in het heren enkelspel A van het Roomburg Toernooi. Natuurlijk had de Leidenaar het voordeel van eigen banen. Zijn tegenstander Maris, kam pend met een onwillige spier, kwam net uit Duitsland en was wat murw gespeeld door de vele tennisevene- menten van de laatste tijd, maar dat neemt toch niet weg, dat het voor Karamoy een uitstekende prestatie was. Maris wist, dat zijn heil in de aan val lag. Stug oplopend zocht hij het steeds met diepe slagen op de back hand van zijn tegenstander. Maar na een aanvankelijk gelijkopgaande strijd, brak Karamoy door de ser vice van zijn tegenstander, won zijn eigen en bracht daarna de service- game van Maris en dus ook de eer ste set op zijn naam (6-2). Maris veranderde van taktiek, pro beerde het nu met een duel uit het achterveld, maar de Leidse spreiding bracht hem buiten adem. Keer op keer deden de schuine forehand sla gen van zijn tegenstander hem ver uit het veld lopen en moest hij zijn backhandhoek onbeschermd laten. Karamoy verzamelde game na game. Bij 3-0 viel Maris terug op zijn oude spel, net-aanval, wat hem weer winst opleverde. Karamoy beging de fout nu steriotiep te passeren langs de lijn en Maris rekende daar mee. De stand werd weer gelijk (3-3). Maris raakte echter vermoeid. De zachte duikballen dwongen hem om dicht op het net te volleren en daar mee riskeerde hij door een weg springende topspinlob te worden verschalkt. Karamoy won snel twee gamesi (5-3), kwam matchpunt, maar een misverstand kostte hem de game. Toen hij een bal van Maris die uit was moest retourneren omdat de scheidsrechter dit niet aangaf, rea geerde Maris, bijzonder sportief, door de bal hoog voor het net terug te geven om zodoende Karamoy als nog de gelegenheid te geven het punt makkelijk te scoren. Daar hij er eohter wat ontmoedigd bij stond begrijpelijk, want hij gaf de par tij gewonnen verkeerde Karamoy in de mening dat zijn slag fout was en hoewel de scheidsrechter weder om niets zei, meende Karamoy dat hij op z'n belangrijk punt geen ca deau mocht accepteren en sloeg de bal in het net. Beide spelers waren er volkomen uit. Maris won de game, maar Kara moy verzamelde weer genoeg vecht lust om ook de laatste game, die hem van het kampioenschap scheidde, bij elkaar te slaan (6-4). Tevoren had E. Schneider de kam pioen handen vol werk gegeven in een partij volgens het finale pa troon. Schneider bleek een zeer zwakke forehandvolley te hebben, en daar richtte Karamoy al zijn sla gen op, maar pas na 8-6, 6-4 moest Schneider zijn tegenstander felicite ren. Maris had het wat makkelijker gehad tegen Koerts, die moeie had met de stopvolleys van Maris (6-3, 7-5). Om de derde en vierde plaats won Schneider van Koerts. Jenny Seven was bijzonder sterk. Van mevr. Pufkus, die met 6-0, 6-0 van H. v. Rijn had gewonnen, won zij met 6-2, 6-3. De herendubbel heeft bijna de grootste verrassing van het tournooi opgeleverd. De nationale kampioe nen Goris/Karamoy stonden 1-6, 3-5 achter tegen Herok/Sonnevil die bijna foutloos speelden. Vooral de zachte returns van Sonneville ver oorzaakten veel fouten bij zijn te genstanders, die voortdurend te snel wilden afmaken. Karamoy/Goris vochten echter terug en wonnen de tweede set met 7-5, maar pas bij 4-4 in de beslissende fase konden zij. doordrukken in een bijzonder span nende game, waarin beide partijen prachtige staaltjes van volleren ten beste gaven. De kampioenscombina tie won tenslotte met 1-6, 7-5, 6-4. Het gemengd dubbel werd 'n zege voor mej. Seven/Goris over mej. Van Rijn/Karamoy. In B. werd Toet onbedreigd win- De onheilsprofeten uit Den Bilt had den het bij het verkeerde eind. Geen depressie met regenbuien teisterde Scheveningen. Er scheen een heerlijk zonnetje, toen de tennisprofs van Jack Kramer zaterdag hun entree maakten op de Metsbanen. Het begon met de ontmoeting Cooper- Anderson, een duel tussen de Wimble- don-kampioen 1958 en de mém, die in dat jaar sterk favoriet was voor de titel, maar door een enkelblessure zijn kansen zag verloren gaan. Anderson verloor met 8—6, 2—6, 6—2. De uitsla gen waren verder: Segura versl. Ol- medo 61, 63; Segura/Olmedo versl. Cooper/Anderson 108, 46. 64. De uitslagen van de wedstrijden die zondag gespeeld zijn, waren: Cooper versl. Segura 6—3, 3—6, 10—8; Ander son versl. Olmedo 3—6, 64, 62; An- derson/Olmedo versl. Cooper/Segura 6—3, 6—4. naar. Een zege die des te gemakke lijker werd, toen in de andere helft F. Luyck tegen Ripassa na een voor sprong van 6-0, 1-0 zijn schouders verstuikte en moest opgeven. Ripas sa was te onvast om Toet maar te bedreigen (6-2, 6-2). In de dubbel waren Kluivers en Koekebakker de triomfators over J. v. Steenis en Koole. Mej. Jansen won van mej. Overdijkink en mej. Wieriks/Ubbink werden kampioen in het gemengd dubbel ten koste van mej. v. Ulden/Noordman. In de C-afdeling was P. Punt te wijs om in het straatje van Ubbink te komen. De laatste bepaalde zich er toe de bal in het spel te houden, maar de volleys van Punt gaven de doorslag. Mej. v. Ulden, die in B van mej. Nyeboer verloor, nam nu revanche èn de kampioenstitel door haar te verslaan. De damesdubbel was voor mevr. De Wollf/mevr. Wieriks; de herendubbel voor Meijer en Olthuis. De uitslagen zUn: C. H.E. finale: W. Punt—J.T. Ubbink 7-5, 8-6. DE. finale: mej. v. Ulden—mej. I. Nijeboer 7-5, 6-3. D.D. finale mevr. F. L. de Wolff en mej. E. Heymansmevr. J. Wieriks en mevr. Zitman 6-3, 6-3. G.D. finale: mej. Th. Hoedemakers en F. Vitringa—mej. I. Nijeboer en J. T. Ubbink 6-4, 2-6, 7-5. H.E. troostronde finale D. de Bruyn— J. Boon 4-6, 6-0, 6-1. D.E. troostronde finale mej. H. H. F. v. d Moortel—mej. v. Deursen 8-6, 6-3. B. H.E. finale: A. ToetL. Ripassa 6-2, 6-2. H.D. halve finale: J. Kluivers en W. KoekebakkerL. Ripassa en E. J. Oost 6-3, 4-6, 6-4; finale: J. Kluivers en W. Koekebakker—J. v. Steenis en C. Koole 6-4. 6-3. D E. finale: mej. J. M. Jansen—mej. J Overdijkink 6-4, 6-4. D.D. finale: mej. M. Jansen en mej. M. Wieriksmej. A. Pino en mej. J. Over dijkink 9-7, 7-6. G.D. halve finale: mej. M. Wieriks en H. J. Ubbinkmej. L. v. Ulden en J. Noordman 4-6, 6-2, 6-1; finale mej. M. Wieriks en H. J. Ubbinkmej. J. Over dijkink en C. Koole 6-8, 7-5, 8-6. H.E. troostronde finale W. Koekebak kerR. Karsten 6-0, 3-6, 6-2. D.E. troostronde finale mevr. H. Kas tenmevr. A. Wljckerveld-Bidom 2-6, 6-4, 6-3. A. H.E. halve finale L. KaramoyE. Schneider 8-6, 7-5; W MarisJ. Koerts 6-3, 7-5; finale L. KaramoyW. Maris 6-3, 6-4; 3e en 4e plaats: E. Schneider F. Koerts 6-1, 6-0. H.D. finale: L. Karamoy en H. Gorris —F. Sonneville en H. A. K. Herok 1-6, 7-5, 6-4. DE. halve finale: mevr. I. Pufkens— mej. H. v. Rijn 6-0, 6-0; finale: mej. Seven—mevr. I. Pufkens 6-2, 6-3. D.D. finale: mej. M. Weurman en mej. Seven—mej. E. Rinkel en mej. H. v. Rijn 6-2, 6-2. G.D. finale: mej. Seven en H. Gorris— mej. H. v. Rim en L. Karamoy 6-2 7-5 De zeilers van De Kaag en De Braassemermeer zijn op de twee eer ste dagen van de Nieuw Loosdrecht- week niet onverdienstelijk voor de dag gekomen. Natuurlijk was haar aantal niet zo groot heel begrij pelijk overigens na de drukke twee laatste weken maar dat was maar goed ook, want er zijn zeillief- hebbers genoeg te vinden, ook in de omgeving van Loosdrecht. Intussen schijnen de jubilea in de zeilerswereld aan de orde van de dag, want de Nieuw Loosrechtweek, welke thans aan de gang is, vindt plaats in het kader van het 25-jarig jubileum van de Watersportvereni ging „Het Witte Huis". Bijna 300 inschrijvingen tekenen ook hier de animo in de zeilerswereld. Door goed weer begunstigd ving de ze wedstrijdreeks zaterdagmiddag aan. Er had ongetwijfeld wat meer wind kunnen staan, zeker op zon dagmiddag, toen het wedstrijdcomité zich gedwongen zag alle wedstrijden een uur uit te stellen, hetgeen na tuurlijk een van te voren reeds be keken wedstrijddag betekende, want het was bijna half negen toen de laatste scheepjes binnenkwamen Intussen zijn er levendige wed strijden te zien geweest, want het was merkwaardig, dat nagenoeg alle drie races met zeer weinig wind een aanvang namen, doch telkens kwam de wind gedurende het verloop van de strijd meer door en dat schept dikwijls vooral bij nogal draaiende en zoekende wind tal van verrassin gen. Verrassingen waren er al in de eerste wedstrijd, die der Flyings, want terwijl de Belg Vincent du Boullay, die was ingeschreven, niet kwam opdagen, werd wel deelgeno men door de Zuid-Afrikaan Jac. Koper, die in Engeland woonachtig is en met verlof hier te lande in de boot van C. Gülcher aan de wed strijden deelnam en het uitstekend deed. Nu was het wel zo, dat hy tweemaal winnaar werd door fouten van zijn naaste concurrenten, doch wat is het zeilen en zeilend winnen dikwijls anders dan profiteren van de fouten van een tegenstander? In de eerste wedstrijd op zaterdag lag Henk Kraan, die zonder Jacques zeilde, aan kop, toen hy bij boei 9 de overwinning cadeau gaf door op 'n afstand van 200 meter voor zijn volgers de boei te vergeten. Toen hij zijn fout bemerkte was het al reeds te laat en hij moest zich met de vierde plaats tevreden stellen. Jac. Köper won. 2. Alers. 3. U. Ja ger. Zondagmorgen was het de Sneek-zeiler U Jager, die tot twee maal toe door fouten de leiding aan Köper afstond, maar deze ook weer heroverde. Toen hij voor de derde maal een fout maakte, slaagde hij er evenwel niet in deze te herstellen en Köper won voor de tweede maal op enigszins fortuinlijke wyze. De Fries Jager werd nu tweede, de Kat der de en Kraan vierde. In de derde wedstrijd scheen Kraan revanche te zullen gaan nemen, vooral toen hy meer wind in de zeilen kreeg. Met de Kat op de tweede plaats had hij lang de leiding, maar ook nu kon hy het niet bolwerken en niet alleen de Kat, die tenslotte eerste werd, maar Hei was zo warm De 24-jarige tennisreus Barrv Mackay heeft zich vrijdag voor eigen publiek van zijn slechtste zijde doen kennen. Tydens de halve finales van het Amerikaans kam pioenschap verharde banen te Chi cago wierp Barry Mackay, geprik keld door de onverwachte tegen stand van de niet-geplaatste Jon Douglas zijn racket tot tweemaal toe tussen het publiek op de tribune achter zich. De toeschouwers reageerden met een fluitconcert, hetgeen Mackay nog meer van zijn stuk bracht, zo dat zijn slagen overal terechtkwa men behalve op de helft van zijn tegenstander. By elke misslag die hij maakte werd de Amerikaan luide toegejuicht. De dupe van dit alles werd een elf-jarig jochie, dat als ballenjon- gen fungeerd Hy wekte dusda nig de woede op van de geprikkel de Mackay dat deze hem een bal tegen het hoofd smeet zodat hij moest worden vervangen. Mackay won tenslotte toch nog met 4-6, 6-4, 10-12, 6-3 en 6-3. Na afloop had hy maar één ver ontschuldiging: het was zo warm.. De temperatuur bedroeg inderdaad byna 40 graden celsius in de scha duw. ook Jager, Stenhuis en Jeltes slaag den erin hem te passeren, zy het dan dat de laatste ternauwernood enkele centimeters voor hem over de eindlyn ging. Felle strijd werd eveneens weer ge leverd in de Valkenklasse met de Kaagzeilers Rolf v: d. Baumen en Hoppe als grootste der matadoren, want zy hebben resp. twee en één overwinning behaald. De Hagenaar nam eide eerste wedstryden voor zyn rekening en zeilde hierin per fect. In de derde evenwel kreeg hij danig met pech te kampen doordat zyn fokkeval brak en toen hy deze had hersteld volgde een nieuwe breuk. Hy moest er zelfs voor in de mast klimmen. Dat dit een plaats in de achterhoede tot gevolg had, laat zich begrypen. De Leidenaar Hoppe nam toen zijn plaats in de kop in en slaagde er eveneens in tot een over winning te komen. Hans Willems was ditmaal de beste in de Finnjollenklasse. Zaterdag was hy niet gestart, doch in de beide wedstrijden van zondag werd hij winnaar. En weer was het zaterdag een Kaagzeiler, die de overwinning behaalde, n.l. Rudi Bakker, die bo vendien zondag een tweede en een derde plaats noteerde. Zijn clubge noot C. Wolzak werd zaterdagmiddag tweede, doch kwam zondag niet ver der den tweemaal een vijfde plaats. In de 12 M2 Sharpieklasse startte J. van Staveren zaterdag niet, doch de Oudeweteringer gaf de winnaar van die middag, J. L. Evers, geen schijn van kans door tweemaal als eerste binnen te komen. L. Borra deed het evenmin onverdienstelijk, want in alle drie wedstrijden bezette hy de tweede plaats. Dat het er in de 16 M2 Streep- klasse ook fel toegaat, bewijzen de resultaten op ondubbelzinnige wyze. Drie winnaars werden genoteerd in drie wedstryden n.l. Ozinga, Sie- brand en Agterof, drie deelnemers kwamen elk met een tweede plaats naar voren, n.l. Dwarshuis, Taselaar en Bodegraven en over de verdere volgorde viel al vrijwel eenzelfde beeld, waarmee we maar willen zeg gen, dat de concurrentie groot genoeg is om nog in verre toekomst strijd te verwachten. Verdere uitslagen luiden: Olympiajollenklasseeerste prys- winnaars T. M. de Vries (2 maal), en J. Saltzherr, in de Vrijheidsklas se: C. de Haas Jr., J. F. Kesting en J. R. de Vries, in de Pampusklasse: M. Blok (2 maal), en O. P. Besse- ling, in de 12 Voetsjollenklasse: F. Speckmann (2 maal) en W. H. van 't Hoogerhuijs, in de Jeugdklasse A: W. Hoveling (2 maal) en J. Swart, in de Sternklasse: J. Visser (2 maal) en H. F. v. d. Rest, in de Flying Ju niorklasse: C. Gülcher 2 maal) en B. Noordanus. PAUL ELVSTRÖM EUROPEES KAMPIOEN IN DE FINNJOLLENKLASSE De Nederlander Hans Sleeswijk is op de derde dag van het Europees kampioenschap in de Finnjollenklas se te Oostende twee plaatsen in de algemene rangschikking gedaald. Zo wel de Fransman Pinaud, die de tweede race van zaterdag de zesde van het kampioenschap won, als mede de Belg Nelis, de winnaar van de vyfde race, streefden onze land genoot, die nu de vijfde plaats be zet, voorbij. De Deen Elvstrom mocht beide keren niet tot een ereplaats komen, hij bleef leider in het klas sement. In de 5e race werd Slees- wijk vierde, in de 6e vyfde. De uitslag van de zevende en laat ste race luidt: 1. Nelis, 2. Kuhweide, 3. Anderson, 4. Knights 5. Elvström, 6. Sleeswyk, 7. Pinaud (Fr.), 8. Koop, 9. Valli, 10. Podoiski. Na af. loop van de race diende Pinaud 'n protest in tegen de Deen Elvström. Het eindklasement luidt: (de beste zes races telden): 1. Paul Elvström (Denemarken) 5074 p.; 2. Willy Kuh weide (W.-Dld) 4870 p.; 3. André Nelis (België) 4518 p.; 4. Yves Pi naud (Fr.) 4326 p.; 5. Hans Slers- wyk (Ned.) 3472 p.; 6. Goran An derson (Zweden) 2615 p.; 7. Jack Night (Eng.) 2534 p.; 8. Klaus Koop (Oost-Dld) 1566 p.; 9. Jouko Valli (Finl.) 1361 p.; 10. Andrezei Podoiski (Polen) 1193 p. In Zuid-Frankryk zijn zondag op de rede van Bendor de wedstryden begonnen om het Europees kampi oenschap in de Star-klasse. De uit slag van de eerste race was: A. De. barge-A. de Dokay, Frankrijk; 2. echtpaar Quina, Portugal; 3. A. Ma- rino-A. Famica, Italië; 4. P. Fischer- C. Winderlich, Duitsland; 5. dr Pi-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9