Eerste Australische krant was het produkt van dwangarbeiders HERFST EN WINTER HOWE HAD DRUK NKT IN ZIJN ADEREN Ons voedsel in de vakaniietijd Tarwe en een varken in ruil voor een vrouw DE LETDSE COURANT Velen worden pas na hun dood geëerd. Een dier velen was George Howe. Een j Engelse rechter had hem verbannen naar i Australië. Daar werd hij „krantenboer" en had hij de grootste moeite om een blad voor een paar stuivers aan de man 1 te brengen. In 1938 werden twaalf losse nummers van dat nieuwsblad in Londen te koop aangeboden voor f 400,en tegen woordig kost een nadruk van één nummer van de eerste jaargang zowat f 35, Het kan verkeren! De 5de maart 1803 was een belangrijke dag in de geschiedenis van Australië. Op die dag ver scheen namelijk het eerste nummer van de eerste jaargang van de eerste Australische krant, „The Sydney Gazette and New South Wales Advertiser". Reeds de eerste nummers gaven een bloeiend beeld van Sydney's jeugd jaren. Toen zyn van de pers kwamen, was het immers nog maar nauwelijks vijftien jaren ge leden, dat de eerste blanken geland waren bij Sydney Cove om de nieuwe nederzetting te stichten. Sydney was kort na 1800 een plaats met een bevolking, die voornamelijk bestond uit banne lingen en dwangarbeiders. Zij hadden Engeland moeten verlaten „in het belang van hun land" (zoals men toen placht te zeggen). Deze mensen, die wegens strafbaar geachte feiten naar Aus tralië waren gedeporteerd, vonden het deeg, waaruit 'n nieuwe natie moest worden gekneed. Een dier bannelingen heette George Howe. Hij was de man, die de Sydney Gazette begon en (wat meer zegt) in leven wist te houden. Toch waren er in die jaren ook reeds honderden vrije kolonisten bezig om boerenbedrijven op te zetten langs de Hawkesbury-rivier. Kooplie den en zakenlui weerden zich in de jongestad. Slimme, vooruitziende mannen als John Mac- arthur waren begonnen met de fok van Merino- schapen en legden toen de grondslagen voor het wol-land Australië. En rood geüniformeerde trots rondstappende officieren van het New South Wales Corps legden in die dagen de grondslagen voor aanzienlijke particuliere ver mogens. De atmosfeer in de stad werd bepaald door een wonderlijke mengeling' van laat-achttiende- eeuwse élégance en van grimmig strenge auto cratische bepalingen en maatregelen in de sa menleving der dwangarbeiders, der „boeven", die aan de hoede en het gezag van leger- of marine-officieren waren toevertrouwd. Het laat zich denken, dat in die omgeving geen plaats was voor een vrije pers, zoals wij die kennen. De krant van Howe Zoal hij niet „vrij" was, toch was George Howe's krant dapper en levenslustig. De pioniersgeest, die toch in Australië rondwaarde, proeven wij op iedere bladzijde. ,Wij openen geen kanalen voor Politieke Discussies of Persoonlijke Critiek". schreef Howe in zijn eerste hoofdartikel, „voor lichting is ons enig doel". Howe bracht scheeps tijdingen, het verslag van de verkoop der ge redde waren van een gestrande schoener, offi ciële mededelingen van de Gouverneur en het Ministerie van Koloniën, allerlei nieuws betref fende Europa, vleesprijzen, stand van de tarwe oogst, hoe een wijngaard aan te leggen, en wat dies meer zij. Voorts nieuwtjes uit het society- leven van Sydney. Bovendien kruidde hij de inhoud met verslagen van grappige voorvallen en met anecdotes. Deze laatste rubrieken doen zijn krant nu nog leesbaar zijn en geven een idee van het geestelijk klimaat in het jeugdige Sydney met zijn heterogene bevolking. Sommige anecdotes en verslagjes zijn onderhoudend, an dere grimmig, maar er zijn er ook die grof en gewaagd aandoen. Wij lazen het verslag van een dame, die op straat een rijtuigje ondersteboven gooide; van een boer, die zijn vrouw verkocht voor zes schepel tarwe en een varken; van een pseudo-zelfmoordenares, „die een mes over haar keel haalde met bijna noodlottig gevolgd". De man Howe Veel meer dan op journalistiek gebied lagen Howe's verdiensten hierin, dat hij met onbuig zame vasthoudendheid steeds weer optornde te gen de financiële moeilijkheden van zijn jonge onderneming. Hij was begonnen met de Gazette op verzoek van Gouverneur King, die hem een drukpers je ter beschikking had gesteld in een schuur op het erf van Government House. De Gazette was onderworpen aan officiële censuur en de regering bepaalde de gedragslijn van het blad, maar Howe moest de eerste jaren alle financiële risico zelf dragen. Pas in 1811 kreeg hij enigszins vaste grond onder de voeten, om dat toen de betrekking van gouvernements- drukker werd geschapen en Howe, als zodanig, een salaris kreeg van ruim f 700,per jaar, voor die tijd een niet onaardig bedrag. Howe, in 1769 in West-Indië geboren, zou nooit zijn geslaagd als hij geen drukinkt in zijn aderen had gehad. Zijn vader was drukker en George werkte als jongeman voor de Londense Times. Toen hij 31 jaar oud was, bracht een schip met dwangarbeiders hem tegen zijn zin naar Sydney. Waarom hij gestraft werd, is niet bekend. Vermoedelijk echter voor een van die betrekkelijk lichte vergrijpen, waarop in die dagen vaak zware straffen stonden. Hoe dit zij, Gouverneur King, die Howe's vaardigheid en gaven waardeerde, verleende hem in 1806 onvoorwaardelijke gratie. Met ijzeren volharding werkte Howe voor zijn krant. Kleur en formaat moest hij in de eerste jaren herhaaldelijk wijzigen. Nu eens was het papierschaarste, dan weer politieke 'spanning, waarmede hij te kampen had. Doch geldgebrek bleef zijn voornaamste bron van zorg. Op een gegeven ogenblik had hij minder dan 300 abon- né's, waarvan de helft geen cent betaalde. Howe publiceerde oproepen in zyn krant en verklaar de zich bereid, de abonnementsgelden in koper geld, graan of wissels te zullen aanvaarden. Doch het had weinig resultaat. Toen ging Howe zelf op stap en trok hij van huis tot huis om de gelden te incasseren. Mijlen en mijlen legde hij af door de wildernis om zijn abonné's te be reiken. Het was inderdaad een eenmanszaak; Schrijven, zetten, drukken, rondbrengen en geld ophalen. Toch stierf Howe niet als een arm man, want toen hij in 1821 de ogen voor immer sloot, liet hij een fortuin na van bijna f50.000,voor die tijd een behoorlijk ver mogen. De Gazette Na zijn dood nam Howe's zoon Robert de krant in handen en na Robert's dood (1829) hielden zijn exécuteurs-testamentaire de Gazette in le ven tot 1842. In dat jaar verdween hij van het Australische toneel. Toch is hij thans nog een waardevolle bron voor de Australische geschie denis en in sommige bibliotheken zijn de jaar- Een gravure uit 1802 van de 15 jaar oude nederzetting rond de Sydney kreek, zooals George Howe haar gekend heeft gangen speciaal geprepareerd om te voorkomen, dat inkt en papier door de tand des tijds worden aangetast. In 1824 begonnen William Charles Wentworth en Dr. Wardell (oud-hoofdredacteur van de Londense „Stateman") een tweede krant in Australië, de „Australian". Dit blad was pole misch en strijdbaar. Het trok ook van leer tegen de autoriteiten, die tenslotte het onderspit dol ven en de censuur op de „Australian" en de Gazette ophieven. Stellig is George Howe's betekenis voor de Australische pers groot geweest, temeer, cmdat hij behalve de Gazette ook tal van officiële documenten publiceerde (als gouvernements- drukker) en bovendien in 1806 begon met een jaarboek, „Australian Magazine" geheten, ge vuld met godsdienstige, letterkundige en an dere wetenswaardigheden. George Howe schonk Australië dus niet slechts de eerste krant, maar ook het eerste tijdschrift of periodiek. Een grote, moderne stad staat tegenwoor dig op de plaats van het primitieve .Syd ney van 150 jaar ge leden. Neem geen loopje met de hygiëne Het is prettig om in de vakan tie, hoe we die dan ook door mo gen brengen, een beetje te breken met de dagelijkse sleur. We mo gen dan graag de bedden „recht trekken", het stof afnemen wat verwaarlozen en de bereiding van onze maaltijden een tikkeltje ver eenvoudigen. Wie er geen zin in heeft om in die tijd iedere dag boontjes af te halen, postelein uit te zoeken of andijvie schoon te maken, mag best blikgroenten gebruiken, vooral wanneer er wordt gezorgd voor toevoeging van een rauwkostscho- teltje van kropsla, komkommer of tomaat. Zo'n beetje rauwkost vergt niet zoveel tijd van klaarmaken, alleen met de sla kan het wel eens wat vervelend zijn. Soms zijn die kroppen zo vuil, dat reiniging ervan alleen moge lijk is met heel veel water en met nog meer geduld. Een stuk komkommer Voor de meeste kampeerders is het klaarmaken van sla daarom veel te ingewikkeld, om van het bewaren van deze groente nog maar niet te spreken. De hoofdzaak bij het vereenvou digde eten is en blijft, dat men met al dat gemak geen waarde volle voedingsstoffen tekort komt. Met tomaten en met een stuk komkommer behoeft zelfs een kampeerder geen moeilijkheden te hebben., die kunnen uit het vuistje worden genuttigd. Ditzelfde geldt voor bananen, perziken, peren, druiven, pruimen en ander fruit. U krijgt dan ook waardevolle mineralen en vitami nes binnen. Waar u ook terecht komt in Europa, overal zijn er wel rauwe vruchten te verkrijgen. Eet ze zo mogelijk dagelijks, maar eet er niet teveel ineens! Zorg dat u niets te kort komt Ter volledigheid dient hier te worden vermeld, dat het gebruik van vruchten wel belangrijk is, maar dat zij verse groenten niet volledig kunnen vervangen. Gewassen handen Voorts dient bij het klaarmaken en opeten van alle voedsel in de vakantie evengoed als in andere tijden voldoende reinheid in acht te worden genomen. We zouden dat niet nog eens extra vermelden wanneer er niet veel vakantiegangers altijd weer een loopje met de hygiëne nemen. Zie er dus ook op toe, dat er met het eetgerei wordt omgegaan zoals u dat gewend bent en dat er minstens even vaak handen wor den gewassen als anders! Veel oplettendheid vraagt ook het omgaan met voedingsmiddelen als melk, karnemelk, yoghurt en alle produkten die daarvan kun nen worden bereid. Gaat iedereen er niet alleen voor zorgen, dat hij zijn driekwart liter (alles inbegrepen) binnen krijgt, maar laat hij er ook op let ten, dat bacteriën geen gelegen heid krijgen lekker in de melk te gaan woekeren. Flessemelk verdient de voor keur, de flessen (met inhoud) moe ten zo koel mogelijk worden be waard op een zo donker mogelijk plekje. Losse melk moet voor het gebruik worden gekookt. Op trektochten Behalve de melk zelf en de melk in verschillende gedaanten, bestaat er ook nog zoiets als kaas en dat moet u op trektochten goed ont houden. Kaas i- een zeer waardevol ei witrijk voedingsmiddel, u kunt praktisch overal kaas kopen en ze laat zich gemakkelijk vervoeren. Vooral jonge mensen die er ge zamenlijk zonder ouders of vol wassenen op uit trekken, dienen deze eenvoudige voedingsvoor schriften goed in acht te nemen. Allerlei huishoudelijke zaken"en voorschriften zijn hun vaak niet bekend en dan gaan ze zo maar ineens voor zichzelf „koken". Dat het eten dan minder smakelijk is, valt hen wel op, maar dat het ge vaarlijk is voor de gezondheid be seffen ze helaas pas als het te laat is. dr. ALFREDA BRIEDé. Twee voorbeelden van de herfst- en wintercollectie van de Romeinse hoe- denontwerper Tita Rossi: links de kachelpijplijn": een hoed van groen fluweel welke naar achteren wordt gedragen. Rechts een „torenachtige" creatie van kersenrode fluweel. De anders gelijkmatige schaduw van het fluweel wordt hier gebroken door ingenaaide plooien.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4