m visie op televisie Prettige klant VIER DODEN IN WEEKEINDE Versnelde bouw van Scheveningse pier Fantastisch plan van Statenbonden 1400 Noordwijkse kinderen huldigden deken Brinkman Dokter Claudia (122) MAANDAG 25 JULI 1960 DE LEIPSE COURANT PAGINA 3 Een greep naar de fop De Duitse acrobaat Johannes Höch gemuth, die elke avond zijn vliegen de trapezekunsten in circus Boltini vertoont, heeft het zaterdagmiddag hoger op gezocht. Alsof de nok van het circus nog niet hoog genoeg is, presenteerde hij omstreeks het mid daguur en daarna nog eens om drie uur enkele staaltjes van zijn trapeze kunsten vijftig meter boven de wa terspiegel van het Amsterdamse IJ. Vlieger Eelco Schuller en zijn hef- schroefvliegtuig hielpen Höchgemuth daarbij een handje. Om tien uur stapte de Duitser zaterdagochtend op het vliegveld Zestienhoven bij Rot terdam naast de helicopterpiloot, die zijn bijzondere passagier met de wonderlijke opdracht naar Amster dam vloog. Achter het Centraal Sta tion stuurde Schuller zijn wentel wiek naar een hoogte van vijftig meter, waarna Höchgemuth benge lend aan een touw, enkele halsbre kende toeren verrichtte. Uiteraard trok deze stunt op het spitsuur even als enige uren daarna het nodige bekijks. Schuller demonstreerde dat met een helicopter alles mogelijk is, terwijl de Duitse trapezewerker met deze ongewone vertoning de aan dacht probeerde te vestigen op Cir cus Boltini, dat voor enige tijd zijn tenten in de hoofdstad heeft opge slagen. Höchgemuth maakt deel uit van de groep „Olympic", drie Duitse artiesten die in het circus hun vlie gende trapezekunsten vertonen. MIS uit IJmuiden. In het zich sterk ontwikkelde ge bied van IJmuiden is een nieuwe katholieke kerk gebouwd, een mo dern ruim en licht bedehuis, waar de t.v. camera's niet worden gehin derd door pilaren, maar een vrij uit zicht op het centrale punt, het al taar, hebben. Geen wonder daarom, dat het Katholiek kerkgenootschap de KRO heeft gevraagd, vandaar een t.v. misuitzending te verzorgen. Het is een vertrouwde plechtigheid ge worden door drs F. de Grijs devoot en leerzaam toegelicht. En dat we derom Wim Bary de cameraregie voerde, kon ons slechts verheugen; hij werkt indringend en brengt de kijker in gepaste religieuze sfeer. Leerzaam verder was de vaderlijke preek van pastoor W. Westerhoven over Gods wil. Steeds weer treffen de gebedsintenties voor zovele doel einden. KRO op zondagavond. Zwaartepunt van 't zondagavond programma was opnieuw èen BBC- film over een onderneming die ten doel had exotische dieren te vindeh voor de Londense dierentuin. Deze keer was de cameraman op zoek ge gaan naar Paradijsvogels, onder wel ke titel deze filmreportage trouwens werd uitgezonden. De rubriek Anno 1931 komt maar niet aan het einde en dus heeft de kijker alsnog ge noegen moeten nemen met oude journaalbeelden over historische ge beurtenissen, die menigeen niet meer interesseren. Elke vier weken treedt onder Anton Kersjes en ingeleid door Piet Pijnenburg voor de came ra'. Maar niet steeds wordt in de zelfde zaal geconcerteerd; men kan dat onder meer constateren aan de De garagehouder G. Poels aan de Rijksweg te Bergen in Lim burg, heeft op minder prettige wijze kennis gemaakt met een klant, die hij voor de rechter nog eens hoopt terug te zien. De onaangename automobilist vervoegde zich bij de garage houder met het kort afgebeten commando „Koelwater bijvul len". Terwijl de garagehouder zich haastte om aan „het bevel te voldoen" en naar binnen ging om water te halen, nam de klant spons en zeem, die bij de ben zinepomp lagen, om daarmee vet en vuil van de motor af te vegen. De heer Poels maakte daar aanmerking op, omdat de schoonmaakartikelen voor de ruiten bestemd waren. Hij werd daarop niet alleen vergast op een vloed van scheld woorden doch hij kreeg ook van z'n klant een klap op het hoofd, die hem een hersenschudding bezorgde. De onaangename be zoeker stapte vervolgens in zijn wagen en ging er vandoor. KRAANMACHINIST DODELIJK VERONGELUKT Op een kolenterrein van de Coö peratieve suikerfabriek te Dintel- oord heeft zich zateroagmorgen een ongeval voorgedaan, dat de 56-jarige A. van Peer uit Bosschenhoofd het leven heeft gekost. De heer van P. was met een kraan kolen aan het overzetten. Een ande re werknemer van de fabriek zag, dat de arm van de kraan plotseling met grote vaart naar beneden ging. Niets vermoedend ging hij verder, doch een kwartier later ontdekte hij, dat de kraan nog op dezelfde plaats stond en kreeg argwaan. Hij liep naar de kraan toe en zag onder de machine een grote plas bloed lig gen, waarvan hij -;o "schrok, dat hij niet verder durfde kijken, maar naar de directie ging. Deze stelde de rijkspolitie van Dinteloord op de hoogte die de kraanmachinist vond, zwaar verminkt tussen tandwielen en draden van de elektrische leidin gen. Men onderzoekt thans, wat er gebeurd is. De 62-jarige J. Coppens uit Den Bosch is zaterdagnacht ongeveer 12 uur, toen hij plotseling overstak op de Aa-brug in Den Boch, aange reden door een bromfietser. De voet ganger werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een zie kenhuis overleed. T/TUS BRANDSMA-KAPEL TE NIJMEGEN INGEWIJD wijze waarop de muziekklanken door de luidspreker van het t.v. toestel de huiskamer binnenkomen. Er is nog als eens verschil van kwaliteit. Het best voldoet de eigen KRO- studio. Verschillende Omroepen zijn er toe overgegaan, aan het NTS-jour- naal eigenlijk een verlengstuk toe te voegen. Zo heeft de Vara haar „Expresso" een interessante rubriek over het dagelijks gebeuren. We ver namen, dat ook de KRO spoedig iets soortgelijks zal invoeren. Zaterdag bracht de Vara de jazz-kampioenen Rita Reiss en Pim Jacobs op het scherm; we hoorden dat Nederland hun werkterrein zal blijven. Onlangs is de vraag gerezen, hoe precies de naam van de Sovjet-dictator moet worden geschreven. Nu heeft het Ned. normalisatie-instituut uitge maakt, dat het Chroetsjow moet zijn. Waarvan acte! De journalist Brakel en de jonge chauffeur, die ieder af zonderlijk van een wat arrogante po litieman in Amsterdam moeilijkheid hebben ondervonden, hadden elkaar gevonden in een gesprekje voor de camera. Voor de rechtbank zullen we er nader over horen. In vakantietijd worden er nog al eens ordinaire str'andkaarten verkocht. De Vara- spreker liet zien, hoe Japanse im port van dit soort groeten uit Noordwijk bevat. Amusement op zaterdag. Dc t.v. comedie „Claudia en Da vid" waarmee de Vara het zater dagse avondamusement bracht, stond echt in het teken van Willy van He- mert dus oppervlakkig, met veel uithaal van decor en in de letter lijke en figuurlijke zin „weing om het lijf". Er kwamen heel wat to nelisten aan te pas om dit niemen dalletje zonder veel inhoud aan de man te brengen. Een eurovisie-eve nement uit Nervi bracht beelden van niet te beste kwaliteit. Typisch was het ballet te zien gekoppeld aan de speelscènes uit Rossini's opera „De barbier van Sevilla". Komende uitzendingen. Dinsdag wordt de satyrische film comedie „Rare vogels" gedraaid; woensdag kan men via de Avro kij- Grote belangstelling Half Nijmegen was uitgelopen om zondag in de vooravond getuige te zijn van de inwijding van de kapel ter ere van prof. Titus Brandsma. Met deze menigte waren ook vele officiële genodigden uit het land naar de plaats gekomen, waar prof. Brandsma in januari 1942 coor de Gestapo werd gearresteerd en waar nu een blijvend monument voor hem is opgericht. Onder de officiële gas ten bevonden zich de enige overle vende zuster van de Dienaar Gods, zuster Barbara va., de Franciscanes sen uit Leeuwarden, premier De Quay en echtgenote, de commissaris der koningin in de provincie Gel derland, mr II. W. Bloemers, prof. Romme, prof. Schlichting, mgr dr Jan Olav Smit uit Rome en leden van de kerkelijke rechtbank, die het zaligverklaringsproces in eerste in stantie hebben gevoerd. De inwijding zelf geschiedde door mgr C. Kramer o.f.m., de uit China verdreven bisschop van Luanfu, die voorzitter is geweest van de bis schoppelijke rechtbank. Na de inwijding celebreerde hij een pontificale H. Mis in de nabij gelegen St. Augustinuskerk, daarbij geassisteerd door twee mede-gevan genen van Titus Brandsma, deken II. J. Kuyper uit Delft en pastoor J. J. Aalders uit Arnhem. De officiële rede in de kerk werd uitgesproken doo- de heer II. W. Aukes, biograaf van Titus Brands ma. Hij noemde de plechtigheid „een feest van dank en diep respect". In de vormgeving van de gedachtenis kapel is gewaakt, zei hij, voor een al te zeer op de persoon gefixeerde aandacht. „Het kruis reikt boven al les uit en stelt de verhoudingen zui ver". De heer Aukes verhaalde van het laatste levensjaar van pater Ti tus, waarin deze alles bevestigd heeft wat hij in zijn voorgaande le vensjaren schoen te zeggen. De heer Aukes besloot: „Hij is gestorven om dat hij anderen niet van hun lot kon overlaten. Hij is gestorven omdat al voor God leefde e.i in de heilige zaak van de vrijheid er het christelijke geweten vrij ijn stem had laten horen". Slachtoffers van water en verkeer Naar aanleiding van de stormscha de is een versnelde bouwwijze ont worpen, die bij het afwerken van de onderbouw van het naar het noorden gerichte toreneiland van de Scheve ningse pier zal worden toegepast. Dit gedeelte zal nu zonder houten steigerwerk worden afgebouwd. Men heeft daartoe een z.g. „overkragende" heistelling in de maak, die komt te rusten op een ingenieus onderstel, dat zich rollende of schuivende zo wel vooruit en achteruit als naar links en naar rechts kan bewegen. Deze constructie heit in overhellende toestand de betonnen palen voor de onderbouw en legt daarop een tijde lijke stalen balkenstel. Intussen zijn de werkzaamheden aan het naar het zuiden gerichte zonne-eiland weer volledig op gang gekomen. Zondagmorgen heeft een drijvende bok een gedeelte van de tijdens de jongste storm in zee terecht gekomen „Menckstelling" gelicht. Zoals be kend, is deze heimachine door het bezwijken van de houten stelling in zee terecht gekomen, waardoor de bouw van de Scheveningse pier werd vertraagd. De mast van de „Menck"- stelling is ernstig beschadigd. Ook de grote onderwagen is opgehaald. De bij de stelling behorende stoomketel ligt nog in zee. ken naar het songfestival in Knocke en donderdag brengt de NCRV ee* „Fedder-mysterie in een venduhuis". In het NTS-journaal van dinsdag zal een uitvoerige reportage worden ge geven van de inzegening van de Ti tus Brandsma-kapel te Nijmegen. Zowel het water als het verkeer hebben het afgelopen weekeinde weer slachtoffers geëist en zijn weer verschillende doden te betreuren. In Zandvoort raakte zaterdag de 21-jarige Amsterdammer bij het zwemmen in een mui aan het Noor- derstrand. Tegen de avond werd het ontzielde lichaam gevonden. Een zwager van de Amsterdammer, een Duitser, die eveneens in moeilijkhe den kwam te verkeren kon worden gered. Door onbekende oorzaak viel vrij dagavond een 64-jarige Zweedse matroos van zijn schip in de Hout haven en verdronk. Zaterdagmiddag omstreeks half een is op rijksweg nr 7 bij Wierin- gerwerf een verkeersongeluk ge beurd waarbij een dode te betreuren is en vijf gewonden. De 50-jarige heer S. C. Tijsen, een visser uit Den Oever, reed met zijn personenauto in de richting van Den Oever. Door onbekende oorzaak, kwam de heer T. op de linkerrijbaan toen uit tegenovergestelde richting een uit Duitsland afkomstige auto met een snelheid van ongeveer 100 km. aankwam. Een frontale botsing volgde, waarbij beide auto's totaal werden vernield. De heer Tijsen werd daarbij gedood. De vijf inzittende van de andere wagen werden van zwaar tot licht gewond. Allen werden overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar. Zaterdagmorgen is de 72-jarige wielrijder M. van Vught in Tilburg tegen een^rijdende auto gelopen en dodelijk verwond. De man werd naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd alwaar hij in de loop van de avond is overleden. Zaterdagavond omstreeks half ze ven zijn bij een botsing tussen een Engelse en een Duitse personenauto op de weg van Heerlen naar Schaes- berg de vier inzittenden, twee echt paren, vrij ernstig gewond. Het on geluk gebeurde doordat by het na deren van het vrij drukke kruispunt de ene auto «links wilde afslaan en de ander tegelijkertijd wilde inhalen. De gewonden werden naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht en ter verpleging opgenomen. Volgens de correspondent in Leopoldstad van de in Johannesburg verschijnende „The Star" heeft de Belgische regering reeds enkele maanden voor de onafhankelijkheid 't grootste deel van de goudvoorraad van Kongo. 15 ton, naar Brussel overgebracht. Ernstige vechtpartij tussen Chinese koks Tijdens een vechtpartij in de nacht van zaterdag op zondag tussen twee Chinese koks in hun woning aan de Oude Waal te Amsterdam heeft de 24-jarige Lee Teng Wong ernstige hoofdwonden opgelopen. De man is in zorgwekkende toestand in het Wees- perpleinziekenhuis opgenomen. Verdacht van het toebrengen van de verwondingen is aangehouden een 31-jarige Chinese kok. Agenten waren door buren gewaarschuwd met de mededeling, dat er in het betrok ken perceel een vechtpartij aan de gang was. Het voorwerp, waarmee de wonden moeten zijn toegebracht, werd nog niet gevonden. Men ver moedde, dat de dader het door het geopende raam in het water van de Oude Waal had geworpen. De politie heeft de vermoedelijke dader nog geen verhoor kunnen afnemen omdat de man voorgeeft geen woord Ne derlands te spreken. Men zal van daag de hulp van een Chinese tolk inroepen. Nederlandse soldaat in Frankrijk verongelukt Naar de Legervoorlichtingsdienst mededeelt, is gistermiddag omstreeks drie uur de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal verongelukt. Hij reed met drie an dere inzittenden in een jeep bij Mes- seix in de buurt van La Courtine in Frankrijk, waar zijn onderdeel, het 45ste bataljon infanterie, gelegerd is. In een haarspeldbocht raakte de jeep van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn. Hierbij kwam M. om het leven. De drie andere inzit tenden werden slechts licht gewond. Op de Nederlandse groenteveilin gen en in het bijzonder in het West- land is op het ogenblik een toenemen de aanvoer van tomaten. Het laat zich aanzien dat dit in de loop van de komende dagen in nog sterkere mate het geval zal zijn. De tomaten uit de stookkassen zijn thans name lijk vrijwel geruimd, maar de grote aanvoer van z.g. „koude tomaten" komt volop op gang. De prijzen op de veilingen hebben de laatste dagen een daling onder gaan. Voor de goede kwaliteit werd gedurende de laatste dagen van de afgelopen week op de veiling 40 tot 50 cent per kg. betaald. West-Duitsland is nog steeds- de voornaamste afnemer van de Ne derlandse tomaten, terwijl er voorts ook export plaats vindt naar Enge land, Zweden en België. Een auto, bestuurd door de 23- jarige A. S. uit Dordrecht is zondag morgen enkele kilometers buiten Til burg op de rijksweg naar Breda ter hoogte van Dongenwijk tegen een boom gebotst. De naast de bestuur der gezeten 24 jarige A. van Lies hout, eveneens uit Dordrecht, was op slag dood. De bestuurder van de auto is in het Sint-Elisabethzieken- huis in Tilburg met een hersenschud ding opgenomen. James Reston. eerste correspon dent van de „New York Times" te Washington, meldt in een telegram uit Chicago aan zijn blad: „De be richten van het afgelopen weekeinde over onenigheid tussen vice-presi dent Nixon en gouverneur Rockefel ler hebben gemaakt, dat slechts wei nig aandacht is geschonken aan één zeer merkwaardig punt uit de za terdag j.l. uitgegeven bekendmaking over het resultaat hunner besprekin gen. Rockefeller is er voorstander van, dat Amerika zijn steun verleent aan de totstandkoming van drie grote, niet-communistische statenbonden, namelijk een voor het westelijk half rond, een voor het Noord-Atlantische gebied en een federatie, die de Afri kaanse staten zou moeten omvatten. De Noord-Atlantische Statenbond zou zich de volgende taken moeten stellen: 1. Grotere economische sa menwerking. Deze zou ook moeten leiden tot opheffing van de tegen stelling tussen de „zes" en de „ze ven". 2. Uiteindelijke totstandkoming van vrijhandel en vrije concurrentie in het gehele Noord-Atlantische ge bied. 3. Meer samenwerking tussen alle Noord-Atlantische strijdkrach ten. Naarmate deze zou toenemen zouden de V.S. haar kunnen erken nen door kernwapens ter beschik king van de leiding der Navo-strijd- krachten te stellen. 4. Een evenredig aandeel der welvarende westerse landen bij de verlening van econo mische en technische hulp aan on derontwikkelde gebieden. Op het ogenblik wordt het grootste gedeelte van deze hulp door de Verenigde Staten verleend. 5. Het opstellen van één westers ontwapeningsplan, waar over vervolgens met de Sowjet-Unie zou moeten worden onderhandeld. De Afrikaanse Statenbond zou met de Noord-Atlantische federatie moe ten samenwerken, om een chaos in het zich snel ontwikkelende zwarte werelddeel te voorkomen. Hans Albers overleden De bekende Duitse toneel- en film speler Hans Albers is zondagochtend vroeg in een kliniek aan de gevolgen van een ernstige inwendige bloe ding bezweken. Hans Albers werd 22 september 1891 of 1892, (dit staat niet vast) als zoon van een slager in Hamburg ge boren. Reeds jong voelde hij zich tot toneel aangetrokken: als schooljon gen besteedde hij al zijn zakgeld voor de schouwburg. Albers liep de toneelschool af en kreeg al spoedig rolletjes in de klei nere cchouwburgen van Hamburg, Later in het Thalia-theater. Buiten Duitsland verkreeg hij bekendheid door zijn films. Hans Albers ontving enkele dagen geleden het kruis van verdienste uit handen van de bondspresident. In Leon, nabij Managua, de hoofdstad van Nicaragua, is een man gedood, toen een bom die hij bij een elektrische mast wilde plaat sen, ontplofte. In de hoofdstad zelf werden in de woningen van twee vooraanstaande functionarissen krachtige, nog niet ontplofte bommen ontdekt. Het drievoudig jubileum van deken J. P. A. Brinkman, 45 jaar priester, 25 jaar pastoor en 12'/» jaar deken van het dekenaat Noordwijk, hetwelk op 15 augustus a.s. door de parochia nen van St. Jeroen zal worden ge vierd, is reeds ingezet met een mas sale kinderhulde. Ruim 1400 school kinderen van alle katholieke onder wijsinstellingen in „binnen", ver deeld in twee bijeenkomsten in het Juvenaat en in hotel Royal hebben een daverende en spontane hulde ge bracht aan „mijnheer de deken", door het brengen van zang, decla matie, toneel, rei-dansen en zelfs jeugdige redenaars. Deze spontanie- teit van de jeugd werd nog verhoogd door de aanbieding van vele cadeaus, zo zelfs, dat de jubilaris als het ware hieronder bedolven werd. Een aar dige inzet van de viering van dit drievoudig jubileum.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3