Warmond nam harte'ijk afscheid van prof. Van der Boog assess ««ssteHsre rasa 5 Naam verongelukte liftster bekend Honderd jaar oude boerderij afgebrand H.Mis voor Honderdjarige Opa Akei boom ie Hazerswoude Geen verlol meer voor gestraite psychopaten ZATERDAG 23 JULI 1960 DE LEIDSE COURAN1 WARMOND Carta van der Zalm gaai maandag prijs ophalen Een week (per trein) naar Wenen het gebruik van melk. Zó heeft de nationale jury, waarin onder meer zitting had de bekende tekenaar- schilder Eppo Doeve, het ook gezien. Over het algemeen weet een tienjarig meisje nog niet wat ze in de toekomst worden wil. Voorlopig zijn er nog een aantal schooljaren daar denkt Carla alleen nog maar aan. In elk ge- Carla tekent graag en werkt het val wordt er (nog) niet gedacht aan meest naar eigen initiatief zonder een beroep waarin haar tekentalent voorbeeld. Ze gebruikt het Liefste tot uiting kan komen. Het is trouwens felle kleuren in dikwijls grote vlak- nog vroeg genoeg om daaraan te den ken. Haar vormgeving is (natuur- ken. Maar thans staat Garla van der H. lijk) nog kinderlijk en het is op te- Zalm, het Warmondse tekenaresje, op et is maandag een gewichtige dag kengebied geen wonderkind, maar het punt te gaan genieten van een voor de tienjarige Carla van der verschillende van haar werkstukken prijs die zij tóch met tekenen heeft V??. U1* Warmond. Dan zal zij na- verrassen toch door een bepaald-ge- gewonnen, mélijk om 1 uur in Amsterdam in de vorderde ontwikkeling in kleur- en Vader en Moeder Van der Zalm zijn trein stappen die haar en haar be- vormgevoel. Ook de prijswinnende blij voor hun dochter en zuster Li- geleider, een goede vriend van de fa- tekening, fris-onibeholpen van vorv» dewijde, het hoofd van de St. Ursu- milie van der Zalm naar Wenen getuigt daarvan, waarbij nog kwam laschool vindt het ook al een hele zal voeren, de hoofdstad van Oosten- bet gelukkige aspect dat haar teke- eer. Maar toch zullen ze maar weer rijk. Deze reis is, wij hebben het njng )){ürect to the point' was, meteen blij zijn als Carla over tien dagen ge reeds eerder m ons blad vermeld, de de roos die de opdracht inhield: zond en wel weer thuis is. eerste prijs van een tekenwedstijd, die in het kader van de internatio nale melkdiag in mei van dit jaar was uigesohreven (voor ons land onder- auspiciën van he Nederlands Zuivel- bureau). Kinderen in 15 landen heb ben er aan deelgenomen. Voor ieder land waren prijzen beschikbaar en de eerste prijs bestond, zoals gezegd in een reis naar Wenen, tien dagen uit en thuis. Het was te voorzien dat van de opbrengst hiervan te kunnen aanbie. gelegenheid, om prof v. d. Boog, die den als blijk van bijzondere waar- Oorspronkelijk zou de reis per vlieg- Warmond gaat verlaten wegens zijn dering en hoogachting. Het zal u tuig worden gemaakt maar dat von- benoeming tot pastoor-deken van zeker tot voldoening stemmen dat den de heer en mevr. Van der Zalm Schiedam, persoonlijk afscheid te door alle lagen der bevolking gul en toch wel een beetje griezelig. Boven- nemen, zeer druk gebruik werd ge. spontaan werd gegeven, waaruit gij dien zou Carla dan moederziel alleen maakt. Er had zich een comité ge- gerust de conclusie moogt trekken moeten reizen .zonder een bekend vormd om de scheidende professor, dat gij in de harten der parochianen gezicht in haar omgeving, en dat zou thans pastoor-deken, een blijk van een bijzondere plaats inneemt, voor een tienjarige, zelfs al is die niet erkentelijkheid en waardering aan Hierna bood spreker prof. v. d. zo verlegen, toch wel wat moeilijkhe- te bieden. Vele parochianen waren Boog een door de heer en mevrouw den kunnen geven. Een treinreis is hiertoe in de keurig gerestaureerde Flint artistiek opgemaakt bloemstuk voor de achterblijvenden wèl zo ge- zaal van hotel De Zon bijeengeko- aan, waarbij de bloemen en blade- ruststellend. men. In zijn toespraak bracht pas- ren waren vervangen door bankbil- toor Gussenhoven prof. v. d. Boog jetten die tezamen een belangrijk dank dat hij aan de parochianen ge- bedrag uitmaakten. Prof. v. d. Boog Juist vandaag is voor Carla de zo- legenheid gegeven had persoonlijk toonde zich zeer getroffen door deze mervacantip inee»aan Zii is overee- afscheid van hem te nemen. Wij al- even spontane als hartelijke huldi- de vffide Was der S°nt Ur- SP"*". waren zeer ver- ging. Hij zeide iSt geschenk gaarne fn,io rvi «„2+ ï-r, c<w&m heugd toen wij uw eervolle benoe- te zullen aanvaarden om hiervoor f rw re j ming vernamen, maar no die vreug- iets aan te schaffen dat voor hem 'n ber naar de zesde Ot zetegen de de wat bezonken komt ook de blijvende herinnering zal zijn aan de grote reis opziet. Helemaal met, ze weemoed boven. Als men thans prettige jaren die hij als assistent verheugt zich kinderlijk op het vele zyn oor luisteren legt is het steeds van de pastoor in het parochiële le- nieuws dat ze onderweg en ra de wa^ men hoort: „Jammer dat hij ven van Warmond heeft doorge- mooie stad Wenen zal beleven. Ze weggaat". Ik ben het hiermede vol- bracht. Hij bracht het comité en de wil van de reis een dagboek bijhou* komen eens want in de zeven jaren parochianen hartelijk dank voor dit den en zal dus wel haar ogen goed de hebt gij de Warmondse pastorie grootse geschenk. Van de gelegen- kost geven. Bij aankomst in Wenen trouw en met ijver geassisteerd. heid om persoonlijk van hem af wordt Carla (evenals de 14 andere scheid te nemen werd een zeer druk prijswinia ars) „opgevangen", ze lo- Iedere parochiaan kent en waar. gebruik gemaakt, waarbij deken v. geert in een der Gasthaüse van het deert u en uw preek, die gij iedere d. Boog heeft kunnen ervaren hoe Oostenrijkse Jeugd-Rode Kruis. zondagmorgen in de parochiekerk zeer zijn werk in de parochie op prijs Het programma van het verblijf in hield, had steeds een aandachtig ge- werd gesteld. Wenen ziet er zeer aantrekkelijk uit. hoor, omdat gij de kerkbezoekers Er zijn rondleidingen langs- de grote steeds iets te zeggen had dat het bezienswaardigheden van de stad, overwegen meer dan waard was. Wil - I- wadelingen in het Prater, een boot- Ten alle tijde waart gij bereid te V0'Q6nd |33r Op'GIOing V3fl tocht op de Donau, enz. en zondag helpen en door uw bereidwillig- woont ze de H-Mis bij in de beroem- heid konden de kerkelqke feesten de St. Stephansdom. Het is een eer- jjï®* luister worden gevierd. Gij e ste-klas reis waaraan alle zorgen dlt alles onverplicht en belangeloos, De raad van bestuur der Sint gTt Steffi nS ÏÏSXïïtfw taak op zich genomen bij de Paro- de universiteit te Nijmegen in sep- chianen geld in te zamelen om u de tember 1961 in aanvang te doen ne men. Men verwacht, dat de poorten van de Nijmeegse universiteit op de ge noemde datum ook voor de toekom stige tandartsen zullen opengaan. De liftster die gisternacht by het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht werd gedood, is de 36-jarige Jose- fina Cunera Maria Grootaerts uit Amsterdam. Eerst gistermiddag slaagde de Utrechtse politie er in, enkele familieleden te bereiken die haar konden identificeren. Mejuf frouw Grootaerts reed mee met een auto, die tegen een op de vlucht strook naast de rijksweg Utrecht Amsterdam geparkeerde aanhang wagen opvloog. De aanhanger was niet verlicht. Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van de heer De Boer aan de Waver onder Vinkeveen. De brandweren van Vinkeveen en Ou derkerk aan de Amstel konden niet verhinderen, dat woonhuis en schu ren afbrandden. De brand is ver moedelijk ontstaan op de hooizolder. De ongeveer honderd jaar oude houten boerderij aan de Waver dijk in Waver (gemeente Vinkeveen) brandde tot de grond toe af en van de inboedel kon niets worden gered. De bedrijfsboer, de heer J. van Straten kon zich met zijn vrouw en vijf kinderen in veiligheid stellen. Hij was tegen brandschade verze kerd. De brandweer vermoed dat hooi- broei de oorzaak van de brand is geweest. Omstreeks tien uur gisteravond hoorde de boer een krakend geluid in de stallen dichtbij. Toen hij pools hoogte ging nemen ontdekte hij dat de tassen hooi, die hier waren op gestapeld, in lichterlaaie stonden. Hij waarschuwde zijn vrouw en telefo. neerde vrijwillige brandweer van Vinkeveen. Toen deze via de slechte polder wegen de afgelegen boerderij bereikt had, was er niets meer te redden. De boer had inmiddels zijn kinderen, van 3 tot 7 jaar, uit bed gehaald en naar buiten gedragen. Meer heeft hij niet kunnen redden. De brandweer, die de vuurmassa met vijf stralen bestreed, moest om streeks middernacht de ongelijke strijd opgeven. Boising eisi een dode Donderdagavond is bij het verkeersplein te Oudenrijn een Volkswagen op een geparkeerde vrachtauto gereden. Van de inzittenden werd een liftster, mej. J. Grootaerts gedood, terwijl de chauffeur ernstig gewond in het zie kenhuis te Utrecht moest worden opgenomen. De wagen werd totaal ver nield. tandartsen te Nijmegen Een veehouder, de heer J. Kor- tenoever, heeft in de Moordrechtse Ringvaart een niet ontplofte bom gevonden, die daar sinds de tweede wereldoorlog moet hebben gelegen. De bom heeft een lengte van ander halve meter en een diameter van twintig centimeter. Op het projec tiel is de aanduiding „Flezug Fieber- bein" ontcijferd. De heer Kortenoever deed zijn ontdekking, toen hij het vuil uit het talud van de ringvaart voor zijn boerderij verwijderde. De Rijkspoli tie in Moordrecht heeft de mijnop- ruimingsdienst van de vondst op de hoogte gesteld. OFFERBLOKKEN IN KERK GELICHT Onbekenden hebben in de katho lieke kerk in Aardenburg de inhoud van twee offerblokken gestolen en een derde offerblok aangebroken achtergelaten. Men vermoedt, dat de inbrekers in hun v/erk zijn ge stoord .Men meent, dat de dieven met de toestand ter plaatse op de hoogte waren, omdat de pastoor een week op retraite is en de kapelaan reeds weken in het ziekenhuis ligt. De diefstal werd ontdekt nadat de koster 's-morgens de kerk had ge opend. De dieven hebben vermoede- delijk 75 tot 100 guldon bemachtigd daar de offerblokken wekenlang niet zijn gelicht Een paar maanden geleden heeft zich een zelfde inbraak voorgedaan in de katholieke kerk van de buurt- gemeente Sluis. Het echtpaar Liefkes uit de Fre- derik Hendriklaan in Don Haag is gisteravond bij een botsing in deze stad om het leven gekomen. De 51- jarige mevr. D. A. Liefkes-Meerdink, die aan het stuur zat, verleende geen voorrang aan de met zeer hoge snel heid rijdende 21-jarige automobilist H. M. uit Leidschendam. Het echtpaar werd bij de hotsing ernstig gewond. De 67-jarige F. H. Liefkes overleed kort na aankomst in de Ursulakli- niek te Wassenaar, zijn echtgenote overleefde hem slechts enkele uren. AALSMEERS CORSO NAAR BINNENSTAD VAN AMSTERDAM Naar B. en W. van Amsterdam aan de raad hebben medegedeeld zal het bloemencorso van Aalsmeer dit jaar weer een gedeelte van het stadscen trum binnenrijden. Hierdoor zullen vele tienduizenden mensen méér van het jaarlijkse corso kunnen ge nieten. De bloemenstoet zal dit jaar gewijd zijn aan het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Padvindersbe weging. BELGISCHE INVASIE IN ZEELAND Vele duizenden Belgen, die de Belgische nationale feestdag vier den, hebben gisteren een groot deel van Zeeland overspoeld, 's Morgens vroeg waren zij de grens gepasseerd in lange rijen auto's en autobussen, waardoor het verkeer op vele plaat sen werd ontwricht; in Breskens, waar zij moesten wachten om met de veerboot naar Walcheren te wor den overgezet, strekte de rij wach tende auto's zich toen uit over et telijke kilometers. De provinciale stoombootdiensten in Zeeland hebben de gehele donder dag met drie veerboten ononder broken gevaren. Van enige stagna tie op deze lijn is geen sprake ge weest. Het bezoek aan Middelburg, waar het marktdag was en waar ook een ringrijderij werd gehouden, was zeer groot. Niet alleen Belgen, maar ook vele andere vreemdelingen als Fransen en Duitsers brachten er een bezoek. Oonaangename verrrassing De stroom Belgische toeristen be leefden echter een onaangename ver rassing in winkels en café's, waar men de Belgische frank voor niet hoger dan 7,- tot 7,20 per 100 frank wilde innemen. In Zeeuws Vlaanderen maar ook rond Breda en Maastricht, waar men op het ogen blik haast meer Belgische dan Ne derlandse voertuigen ziet) waren de winkeliers en caféhouders nogal hui verig voor de koers die zij op hun beurt van de banken zouden ont vangen Op de wisselmarkt in Am sterdam is de laatste dagen een druk waar te nemen op de Belgische va luta als gevolg van de politieke toe stand in de Congo. Is de koers voor Belgisch bankpa pier normaal 7,50, gisteren kwam ze niet hoger dan rond 7,40. BLINDE VERWIERF MIDDENSTANDSDIPLOMA Te Delft zijn gisteren de monde linge examens afgenomen voor het middenstandsdiploma. Onder de ge slaagden was een blinde kandidaat de heer L. Sterkman uit Rotterdam. Aangezien hij uiteraard niet aan het schriftelijk gedeelte kan deelnemen hadden de examinatoren speciaal voor hem een aantal mondelinge op gaven samengesteld. De heer Sterk man is wikkelaar van beroep en heeft het voornemen in Rotterdam een eigen zaak te beginnen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. IX. data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argeninië: ms. „Westland" (28-7); Australië: ss. „Middlesex" (24-7) ss. „Ballarat" (26-7); Brazilië rns. „Saar- stein" (28-7); Canada: ss. „Arkadia" (24-7), ms. „Westerdam" (28-7); Ned. Antillen: ms. „Oranje Nassau" (26- 7);Ned. Nw. Guinea: ss. „Groote- kerk" (25-7); Nieuw Zeeland: ms. „Mount Maunganui" (24-7); Surina me: ms. „Foseidon" (26-7); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Car narvon Castle" (24-7), ss. „Wonogi- ri" (26-7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. STEUR VAN 175 KILO BIJ HOEK v. HOLLAND GEVANGEN Vanmorgen heeft de „Sch. 68" een steur aangevoerd op de Schevening- se afslag. Schipper F. van Dokkum van de Sch. 68 ving het beest van morgen voor Hoek van Holland. Met z;jn voor de wateren in onze om geving zeer uitzonderlijke vangst keerde hij naar Scheveningen terug, waar bleek dat zijn buit 175 kilo woog. Voor 690.werd de firma Pronk eigenaar van de enkele hon derden mijlen uit zijn koers geraakte De tienjarige Yvonne E. Scl aas- berg uit Den Ilaag is gisterochtend na een aanrijding met een bestel auto door een Duitse bus overreden en gedood. Het meisje maakt© plot seling een zwenking naar links op de Soestdijksekade in Den Haag terwijl de bestelauto nog op geen twee meter afstand achter haar reed. Zij werd docr de bestelwagen tegen het wegdek geworpen, vlak voor een Duitse bus. Het linkervoor wiel van ie bus reed over hot meis je heen «-n zij overleed ter plaatse. N00RDWIJK PATER H. VAN DER MEER S.J. De ter beschikking gestelde psy- chopatische delinquenten zullen ingevolge een te verwachten beslis sing van de betrokken ministers gedurende het eerste jaar van hun verpleegtijd niet meer buiten de in richtingen mogen verblijven. Dit is een van de meest belang rijke en eerste maatregelen, die ten aanzien van deze kwestie te ver wachten zijn en waaruit blijkt dat de regering in de toekomst meer aandacht zal besteden aan de be veiliging van de maatschappij. Als gevolg hiervan zal o.a. de af deling van ter beschikking gestel den van de St. Willibrordus-Stich ting te Heiloo worden opgeheven. De geneesheer- directeur, dr J. P. de Smet, verklaarde naar aanleiding hiervan de verantwoordelijkheid voor de verpleging van deze patiën ten niet meer te kunnen aanvaar den, daar hij het personeel mist'om deze maatregel te kunnen uitvoeren. Binnen twee jaar zal te Nijmegen een nieuwe inrichting worden ge- Pater Haye van der Meer S.J. uit opend, waar de ter beschikking ge- Noordwijk, wordt op 26 juli te Inns- stelden in de toekomst verpleegd bruck priester gewijd. Op 4 septem- zullen worden. Het personeel van de ber zal pater v. d. Meer in de St. stichting te Heiloo zal in zijn geheel Jeroenskerk te Noordwijk zijn eer- naar Nijmegen worden overge- ste plechtige H. Mis opdragen. plaatst. (Tel.) De burgemeester van Huissen in de Betuwe, die drie maanden met ziekteverlof is geweest, zal maandag a.s. weer in functie treden. Op 27 januari van dit jaar diende de ge meenteraad een motie van wantrou wen tegen de burgemeester in, in verband met een grondtransactie met een plaatselijk internationaal expeditiebedrijf. Op deze motie volg de een onderzoek vanwege het pro vinciaal bestuur van Gelderland. Van de zijde van dit bestuur is thans meegedeeld^ dat de burgemees ter maandag 25 juli zijn ambt weer zal uitoefenen. BLIKSEM IN VAKANTIEHUISJE Tijdens een onweersbui, die ge paard ging met een wolkbreuk, is gistermiddag bij Barneveld de blik sem geslagen ra een vakantiehuisje bij de boerderij van de heer Ceelen. Van het kam peerhuisje, op de zolder waarvan zeven ton hooi lag opge slagen, bleef niet veel meer dan de muren over. De bewoner van het huisje, een hartpatiënt, lag bij het uitbreken van de brand te bed. Hij werd door de bewoners van omlig- Op de honderdste verjaardag van de heer Herman Akerboom, te Haierswoude-RHndiik heeft nastaar r gende huisjes in veiligheid gebracht Koene in de voorkamer van de „eeuwling" vanmorgen het H. Misoffer opgedragen. v.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7