»De Vluchteling van Cayenne« Holland won Regenboogstrijd van Friesland op het nippertje met 0.1 punt Goed besluit van Jubileum Kaagweek JUBILEUM KAAGWEEK TEN EINDE Goede start van Sleeswijk in Ostende Ab Wassenaar uit Lisse de snelste van de kleine jongens Leidse Tenniskampioenschappen brachten eerste verrassing VRIJDAG 22 JULI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA S De Kaagzeilers ie sierk voor de gasten uitCuragao: 102.3-63 pnt. De Jubileum Kaagweek heeft tenslotte ook weer haar einde gekregen en als we het goed zien, dan mag zfj bijzonder geslaagd genoemd worden. Eigenlek was zij dat zaterdag al na, het uitstekend geslaagde hoogtepunt van dit gouden jubileum en deze veertigste Kaagweek: het Koninklijk bezoek en het Admiraalzellen ter gelegenheid daarvan. De Kaagweek is echter meer: het Is ook het sellersfestyn, waarop de watersport liefhebbers uit alle delen van het land eikaars krachten willen beproeven; het is echter ook het feest, waarop de zeilers kunnen profiteren van goed en slecht weer, van zonneschijn, van regen, storm en wind, met kansen voor de sterken en zwakken. Waarmee we maar willen zeggen: de Kaag is een belevenis voor leder, die van watersport houdt. Hoevelen het er sljn geweest? Statistici mogen het uitrekenen, wij houden ons maar by ronde getallen: het waren er duizenden en nog eens duizenden. De watersport in deze tijd, waarin om uitkomst voor de vrUe tyd wordt geroepen, is meer dan dit een weldaad en daarom zouden we de Kaagweek in ons water sportlandje niet graag willen missen, zodat we maar weer hopen op het volgende Sneek-zeiler Hoekstra hoofdprijswinnaar bij de Regenbogen De laatste dag van de Kaagweek was zeker niet de slechtste, doch een der beste, weliswaar ook nu in de morgen met te weinig wind, maar des middags met 'n stevige bries, die op deze laatste slag om de prijzen voldoende waarborg was voor genoeg enerverende strijd. Dat begon trouwens 's morgens al zonder wind, want wilden de Hollan ders in de teamstrijd der Regenbogen tegen de Friezen nog iets bereiken, dan zou er gevochten moeten worden. En dat geschiedde. Natuurlijk leverde het begin een periode van positiekiezen op, het aftasten van eikaars krachten, maar daarin kon men aanvankelijk niet zo veel bereiken, omdat men niet kon gaan waar men wilde, doch geheel afhanke lijk was van het hier of daar doorko mend vlaagje wind. Toch lagen de leden van het Hollandteam al spoedig in gun stige positie en was er redelijke kans op 'n behoorlijk resultaat. Wel nam de Fries Hoekstra al spoedig de kop om onbereikbaar weg te lopen, maar de Hollanders stelden geenszins teleur. Sieverts 2, Bakker 3, Kist 5, Hofland 8 en tenslotte Gebuis als tiende. Het zou evenwel nog beter worden, want in het kruisrak van Dieperpoel terug in de tweede ronde waren de plaatsen 2 t.m. 5 voor de Hollanders, wat reeds 30 punten betekende. Bakker met drie Friezen achter zich was altijd nog goed voor 3 of 4 punten, maarhoe meer de finish in zicht kwam, des te meer drongen de drie laatste Friezen op en Bakker werd tenslotte op de laatste plaats gedrukt: 1 punt kwam er dus slechts bij, totaal 31 tegen de Friezen 24.1, een verschil dus van 6.9 punt. De voorsprong der Frie zen bedroeg woensdagavond 6.8, dus Holland won met het kleinst mogelijke verschil 0.1 punt, zodat de eindstand werd: Holland 81.2 punt, Friesland 81.1 pnt. Aan de Friezen de revanche tijdens de Sneekweek, wanneer de '40e team wedstrijd tussen Holland en Friesland wordt gehouden. het De strijd in de Pampusklasse tussen de teams van De Kaag en de Zeilclub Asiënto uit Curagao is ditmaal wel zeer ongelijk geweest. Op de laatste dag leden de gasten wel hun grootste ne derlaag, want de drie eerste plaatsen waren reeds voor de Kaagzeilers door v. d. Harst, Ouwerkerk en Biesot, ter wijl Pauli en Greenlink er resp. nog een vijfde en zevende plaats aan toe voegden. Punten: de Kaag 37.1, Curagao 18. Eindstand: De Kaag 102.3, Curagao 63 punten. De strUd om de pryzen. Dat het er op deze dag heet aan toe ging in de strijd om de prijzen, laat zich begrijpen, want 'n goede prijs, een hoofd- of wisselprijs, óf extra prijs in deze Jubileum Kaagweek met zo grote deelname te behalen, strekt de winnaar ongetwijfeld tot eer. In de Vrijheidsklasse was de strijd fel. De Hagenaar De Vries begon giste ren met 6 punten voorsprong op Bouw van Wijk en moest deze achter zich hou den om te winnen, maar de zeiler uit Woubrugge liet zich niet vangen en won met fraaie voorsprong. Hij verza melde 124 punten tegen De Vries, die als derde aankwam 120. Behalve de wissel- prijs en de hoofdprijs verwierf Van Wijk tevens de zilveren medaille van H.M. de Koningin. In de Pampusklasse was de strijd zo mogelijk nog heviger. Besseling, De Ruyter en Biesot stonden gistermorgen resp. op 55, 54 en 53 punten. Genoeg reden voor spanning. De Sassenheimer wierp daarbij wel enigszins roet in het eten door ditmaal als eerste uit de strijd te komen, Besseling werd tweede, De Ruyter vijfde en Biesot kwam niet in de prijzen. De eindstand: 1. P. Besseling 76 pnt; 2. H. J. de Ruyter 67 punten. De W.V. Braassemermeer was met Jac. en B. Kraan goed vertegenwoor digd. Jac. Kraan won gisteren zijn Als de Kaagweek nu ten einde is, dan mag men een belangrijke pe riode in de geschiedenis van de KZRV „De Kaag" afgesloten ach ten, een periode, die met ere in de vroegste Kaaggeschiedenis zal mo gen worden genoemd. WU hebben altijd bewondering voor het werk van pioniers en de heer Van Hooi- werff is in zijn speciaal vak op watersportgebied een pionier ge weest. Maarzonder aan de nu reeds meermalen genoemde grote kwaliteiten van deze grote pionier te kort te doen, is het werk van alle opeenvolgende besturen met de huidige voorzitter, de heer L. van der Steur aan het hoofd, nog altijd geen pionierswerk geweest? Elk Jaar immers groeide de Kaag en de Kaagweek, elk jaar stonden de bestuurderen voor nieuwe en nieuwere dingen, welke elke keer opnieuw pionierswerk vereisten. Of was het ditmaal geen pioniers werk deze Jubileum Kaagweek zó te doen verlopen, dat alles op de minuut en op elke wens klopte? Hulde, drievoudig hulde, want alles was weer af. Als „pers" weten wij daar wel een en ander van, want we kijken dikwijls wel eens achter de scher men en telkens opnieuw mogen we onze verwondering en bewon dering uiten, dat alles op de Kaag week telkens maar weer toch zo goed „voor elkaar" is: de persboot, waardoor het mogelijk is de wed strijden te volgen zoveel maar no dig en wenselijk is, het verzorgen der uitslagen met alle verdere no dige gegevens om de lezers én na tuurlijk de Kaagbezoekers al die dagen de nodige voorlichting te geven. Als we toch de inderdaad ver diende complimentjes aan het uit delen zijn, dan mogen we ook wel uitvoeriger zijn: de heer Nater, gérant van de Kaagsociëteit, die de vele kelen en monden van drank en spijt voorziet, de postbode, die dagelijks met zijn bootje van War mond komt om de Kaagbewoners van de nodige post te voorzien, de broodbakker, die onvermoeid nog eens 'n tweede keer langs komt, de groenteman die zorgt dat het nie mand gedurende het verblijf op het water aan iets ontbreekt? Tenslotte aan hem die nu al 27 jaar lang de bootdienst van War mond naar de Kaagsociëteit onder houdt, de heer N. Kortekaas, die onvermoeid op vaste tijden zorgt, dat degenen, die de Kaag en wed strijden willen bezoeken, geregeld overkomen naar de sociëteit: we zouden nog wel zo door kunnen gaan, maar we volstaan ermee te zeggen, dat het raderwerk van het Kaag-evenement ook nu weer per fect draaide. Wat zulks aan in spanning kost in zulke overbezette dagen, alleen ingewijden weten het en uiteindelijk is zulks slechts te danken aan de niet genoeg te lo ven activiteiten van het Kaagbe- stuur. Daarom, ere wien ere toekomt! tweede wedstrijd in de Flyings, Bart Kraan werd voor de derde maal winnaar in de Sharpies. Eindstanden: Jac Kraan 72 pnt; Kamerling 52 pnt. In de Shar pies: B. Kraan 86 pnt; L. Borrx 68 pnt. In de Valkenklasse had Rolf v. d. Baumen vijf punten achterstand op Zuiderbaan, maar door de laatste wed strijd te winnen klasseerde hij zich toch nog aan de kop: 1. E. Rolf v. d. Baumen 81 pnt; 2 E. J. Hoppe 74 pnt; 3. H. D. Zuiderbaan 72 pnt. De Drakenklasse liet ditmaal nog eens 'n ander beeld zien. Jan Bier had aan vankelijk wel de leiding doch zakte later af en Klomp kwam aan de kop en won, 2. Jan Bier, 3. Ir. J. de Jongh; 4. ir. C. P. Hofkes. Eidstand: 1. J. Bier 50 pnt; 2. Ir. J. de Jongh 39 pnt. In de strijd der Regenbogen ging het ook weer warm toe. Alberda en Hoek stra stonden in punten gelijk, maar ter wijl Bakker in de eerste groep won, wist Hoekstra zijn stadgenoot Alberda eronder te houden door als tweede te eindigen achter .Cor Kist. Hoekstra won de hoofdprijs met 56 pnt, veroverde de wisselprijs dus ook en tenslotte nam hij de extra prijs, de zilveren medaille van de Commissaris der Koningin in Fries land mee terug naar Friesland. In de 16 M2 Streepklasse werd B. N. Ooms eerste met de Sneekzeiler Th. de Haan als tweede. J. Nederveen kwam ditmaal niet in de prijzen, maar legde toch beslag op de hoofdprijs met 79 pnt. Koos de Jong moest in de laatste wedstrijd de eerste plaats aan Leverland laten, eindigde zelf als tweede, maar werd met 101 punten hoofdprijswinnaar, terwijl C. A. Visser beslag legde op de hoofdprijs in de Olympiajollenklasse, hoewel Sj. Haaksma uit Oegstgeest dag- prijswinnaar werd. In de 12 Voetsjollenklasse A werd H. J. Savonlje gisteren eerste, maar de hoofdprijs ging naar F. Daniels uit Leid- schendam. De prijzen in de overige klassen wer den als volgt gewonnen: Valkenklasse B: Hoofprijs A. Th. Vel- slnk 84 pnt; 2. W. J. C. Steenland 70 pnt. Olympiajollenklasse B: 1. W. v. Schoo- neveldt 61 pnt; 2. G. Maks 61 pnt. Sternklasse B: Hoofdprijs: R. L. Kluin 91 pnt; 2. P. Beumer 89 pnt. 16 M2 Streepklasse B: hoofprijs: H. van Agtmaal 91 pnt; 2. B. F. A Brandt, Wassenaar 59 pnt. 16 M2 Puntklasse: hoofdprijs: ir. F. Engelbert van Bevervoorde 42 pnt; 2. J. van Bergen, Boskoop 40 pnt. Pampusklasse B: hoofprijs: D. Veer man 63 pnt; 2. J. W. Lemson 38 pnt. 12 Voetsjollenklasse B: hoofdprijs: M. Meijer 79 pnt; 2. C. Zant Jr. 76 pnt. Jeugdklasse B: hoofdprijs: R. van Reij, Leiden 101 pnt; 2. M. Berger 75 pnt. Jeugdklasse C: hoofdprijs: A. Th. van Kranen; 2. D. J. van Kampen 63 pnt, 12 Voetsjollenklasse A: hoofdprijs: F. Daniels 65 pnt. Vrijheidsklasse C: hoofdprijs: B. J. v. d. Laan 60 pnt. Flying Juniors: hoofdprijs: G. A. van Montfrans 37 pnt. Sternklasse A: hoofdprijs: H. F. v. d. Rest 102 pnt. Jeugdklasse A: hoofprijs: G. L. Woort- man 102 pnt. Hans Sleeswijk, de 25-jarige Neder landse vertegenwoordiger in het Euro pese kampioenschap in de Finnjollen- klasse, dat gisteren te Oostende is be gonnen, heeft een goede start gehad. Zo wel in de eerste als in de tweede race legde hij beslag op de tweede plaats, waardoor hij thans in het algemeen klassement na de eerste dag ook de tweede plaats bezet achter de Westduit ser Willy Kuhweide, die de eerste man che won en in de tweede als derde finishte. Beiden hebben een ruime voor sprong op de Deen Paul Elvstrom, de grote favoriet voor de titel, welke het vorige jaar te St. Moritz werd gewon nen door onze landgenoot Koos de Jong, die zijn titel niet kan verdedigen. Zoals bekend heeft De Jong zich teruggetrok ken voor de olympische selectiewedstrij den, waardoor Sleeswijk, die ook voor Nederland uitkomt op de olympische zeilwedstrijden te Napels, werd afge vaardigd naar Oostende. Elvstrom olym pisch kampioen 1948, 1952 en 1956, won weliswaar de tweede race, maar liep 'n grote achterstand op in de eerste race, waarin hij niet verder kwam dan de negende plaats. De stand na de eerste dag: 1. Kuh weide 1807 pnt; 2. Sleeswijk 1682 pnt; 3. Elvstrom 1330 pnt; 4. Nelis 1029 pnt; 5. Pinaud 904 pnt; 6. Knights 886 pnt; 7. Anderson 779 pnt; 8. Koop 536 pnt; 9. Valli 485 pnt; 10. Podioski 243 pnt. WANDELEN DE VIERDAAGSE VAN NIJMEGEN De landing van de Belgische parachu tisten in de Ooy-polder bij de Waal, die in het verleden steeds het spectaculaire openingsnummer vormde van de Nij meegse vierdaagse, zal dit Jaar niet plaats vinden in verband met de ge beurtenissen in Kongo. Dit was het belangrijkste nieuws van de persconferentie, die majoor bd. J N Breunese, gistermiddag in Nijmegen hield ter gelegenheid van de 44ste Vier daagse. die van 26 t.m. 29 Juli a.s. wordt gehouden. Verder gaf de voorzitter van de KNVBLO de cijfers van de buitenlandse deelname, die dit jaar 3242 bedraagt Het grootste contingent vormen de Brit ten met 2324 man. Zwitserland komt met 661, Canada met 67, Israël met 41, de Ver. Staten met 34 en Duitsland met 74 man Verder is België vertegenwoordigd met 16 burgers en zijn er aanmeldingen binnengekomen uit Frankrijk (5), Italië (1), Luxemburg (11), Nieuw Zeeland (2), Noorwegen (4) en Pakistan (2). ATLETIEK NIEUW DISCUS-RECORD VOOR CORRY HUYGEN Tijdens de Rotterdamse atletiekkam- oioenschappen, die gisteravond op de Tenyto-baan in Rotterdam zijn gehou den, verbeterde Corrie Huygen van Hol- landia haar Nederlands record discus werpen met 29 cm. Zij wierp de discus 48.63 meter. Het oude record stond sedert 15 mei van dit jaar op haar naam met 48.34 meter. PAARDESPORT DE JAARLIJKSE WEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIë De jaarlijkse ontmoeting tussen de Nederlandse en Belgische ruiters (seni oren en junioren) zal zondag 14 augus tus ln het gemeentelijk sportpark te Lisse worden gehouden. De Nederlandse ruiters hebben deze wedstrijd de laatste drie maal gewonnen. TOUR DER VERENIGDE NATIES: „De Torpedo-pleog wikt, maar Ome Joop gooit roet in 't eten". De ze variant op een bekend spreek woord deed opgeld in de étappe naar Heeze. De bloemen van de burge meester waren volgens de jongelui een Torpedo-aangelegenheid. Ome Joop besliste echter dat de sprint deze dag verreden zou worden tus sen de kleinste jongens van iedere ploeg. Nog was Torpedo zeker van z'n zaak, want hun kleinste Fred v. Zonneveld, kan er ook wel wat van. De sprint werd verreden om het voetbalveld van Leende en toen bleek, dat Fred bij het nemen van dc bochten er niet zo makkelijk door kwam. Verschillende kleinere jon gens konden dit beter. Toch kwam de winnaar van deze dag uit onze omgeving. Ab Wassenaar en Wim Sloos vochten een fel duel. Ab Was senaar bracht met een half wiel de étappe op z'n naam en Lisse het eer ste succes. Wim Sloot van de Voor- schotense ploeg werd tweede, Fred v. Zonneveld zevende. Toen ging het op Heeze aan, waar de kleine jon gens de sprint nog eens over moch ten showen. Ab Wassenaar werd nu ook in een gele trui gestoken, naast Rob Faber, die 's morgens de gele trui op Zaalberg veroverd had. Deze gele trui, het jaarlijkse cadeautje van Heeze, werd hem omgedaan door de burgemeester In Heeze bleek men ook nog een Tourmiss te bezitten. Rob Faber had deze ceremonie 's morgens in Breda al ondergaan. Voor de Lissers was het helemaal een gelukkige dag, want in Breda hadden ze ook al een premie ver diend met z'n zessen, door als eerste klaar te zijn met hun slaaphoek. De ze premie is door Ome Joop uitge vonden ter aanmoediging voor treu zelaars. In Heeze was 't hele dorp uitgelopen en met de fanfare voor op ging men naar 't „Dorpscentrum", waar de renners overnachtten. Rob Faber is via enkele karwei tjes en z'n tweede plaats in de tijd rit, nu de officiële Gele Truidrager, met Zaalberg als tweede. De Nobo- ploeg uit Ede heeft met Gruissen aan net hoofd de strijd nog niet opgege ven. In het ploegenklassement zijn zij er in geslaagd met een enkel punt de leiding van Torpedo voor van daag over te nemen. Ze hebben zich een rotje gelopen", vertelden de ver slaggevers via de telefoon. De volgende pleisterplaats zal Ven- lo zijn'. WIELRENNEN BAS MALIEPAARD WON IN BELGIë De Nederlander Bas Maliepaard is als winnaar te voorschijn gekomen uit een veld van 65 renners in de wegwedstrijd over 275 km. om de grote prijs van Vlaanderen te Zedelghem. De tijd van Maliepaard bedroeg 6 uur 48 min Op de tweede plaats eindigde de Belg Noel Fore, derde was zijn landgenoot Scheurt en vierde Kerckhove. Geplaatste A-speler H. Gerok verslagen door P. Dominicus De wedstrijdleiding van het Roomburg tournooi, zag gisteren haar eerste ge plaatste A speler verliezen. De als num mer drie geklasseerde speler H. Gerok was niet opgewassen tegen outsider P. Dominicus, die consequent de netaanval hanteerde. Gerok speelde vooral zwak uit het achterveld en toen hij later de aanval probeerde over te nemen, produ ceerde Dominicus enige Juweeltjes van passeerschoten, die Herok verder alle lust ontnamen om ermee door te gaan. Merkwaardig genoeg richtte Jjerok al zijn slagen op de backhand van Domi nicus, die «vel zijn sterkste kant is. Het werd regelmatig 6-2, 6-2 voor Domini cus, die het tegen medeclubgenoot F. Koerts moet opnemen. In de andere A partijen verliep alles volgens „Plan". Karamoy won van de herkansende Tiele en Lodeizen van Tulleken. In het dubbel waren Nyeboer-Schnei- der te sterk voor Bonte-Knol. Mej. Rin kel kon haar betere volleys niet in ga mes omzetten tegen mej. Overdykink, maar haar grotere slagenrepertoire gaf haar uiteindelijk 7-5 en 6-3. In B slaagde Van Steenis erin de eer ste set tegen Moerel te winnen met 6-2. maar ook nu weer zakte hy daarna wat af. Moerel bleef vasthouden en slaagde erin Van Steenis tot een basisline duel te verleiden. Dat resulteerd voor Moe rel in 7-5, 6-2. F. Luyck kreeg een geladen H. Ub- bink tegenover zich. Het waren weder om de vele dubbele fouten op eigen service, die maakten dat Ubbink met zijn betere groundstrokes niet tot setwinst kon komen. Luyck had minder missers; accepteerde gelaten de enkele aces en vloeiende passeerkogels van zijn tegen stander, die twee setpunten in de eerste en vier in de tweede set met 5-7, 12-12 verloor. Bij de dames verraste mej. I. Nyeboer door een overwinning op mej. L. van Ulden. De laatste heeft ongetwijfeld meer slagen op haar repertoir, maar de schui ne topspin forehand van mej. Nyeboer compenseerde deze ruimschoots. Mej, v. Ulden forceerde teveel en verloor snel de eerste set (2-6). Ze wijzigde haar spel, maar mej. Nyeboer had zich reeds in de wedstrijd vastgebeten. Vechtend om elk punt hield ze haar iets harder slaande tegenstandster bij en slaagde er bij 6-6 in om door te drukken (8-6). Een avontuurlijke partij speelde mej. M. Jansen tegen mej. N. Kettner. Mej. Jansen kreeg na 7-5, 5-2 zeven match- punten tegen, deed die te niet en won met 7-5 en daarna met 6-0 de beslissende set! In C was de enige onverwachte uitslag de nederlaag van C. Swart tegen H. v. Nes. De uitslagen zijn: C. H.E. derde ronde: W PuntG. Overdijkink 6-3, 7-5; M. M. Mendel—G. Verdoes 6-2, 6-2; J. T. Ub binkF. P. v. Straaten 6-1, 6-1; C. Hen- drikseA. Koemans 7-5, 6-3; vierde ron de H. v. Nes—C. Swart 6-4, 6-2. D.E. tweede ronde: mej. E. Heymans —mej. E. Engelenburg 6-4, 2-6, 8-6; der de ronde: mej. I. Nijeboer—mevr. L. Kuenen 6-2, 6-3. H.D. tweede ronde: v. d. Bijl en Hoog werf KroonH. Goekoop en J Goekoop 6-2, 6-3; A. Koemans en C. Koemans— Posma en Verhoef 6-2. 6-3; F. Olthuis en H. MeyerH. v. Zwleten en v. Leeuwen 8-6, 7-5; J. J. Pino en J. Blanken—J. Keilerhuis en Blankendaal 7-5, 8-6. D.D. tweede ronde: mevr. Wieriks en mevr. Zitmanmej. Sloot en mej. v. Griensven 6-3, 8-6. G D. derde ronde: mej. I Neyeboer en J. T. Ubbinkmej. Haarsma en J. W Gast 6-1, 6-2; mej. Tieleman en J. P. Burkimej. v. Deursen en G. A. M. Hooeeveen 6-2, 6-3; mej. v .d. Koogh en W. Puntmevr. Wieriks en A. J. Staver- man 6-4, 2-6. 6-3 B. H.E. derde ronde: J. A. A. Moerel— J v. Steenis 2-6, 7-5, 6-2; A. Toet—W. Punt 6-1. 6-2; F. LuykH. J. Ubbink 9-7, 12-10. D.E. tweede ronde: mej. Wieriksmej. v. d. Moortel 6-1, 6-3; mej. Nijeboer— mej. v. Ulden 6-2. 8-6; derde ronde mej. Jansenmej. Kettner 5-7, 7-5, 6-0. D.D. eerste ronde: M. Jansen en M. WieriksE. Goekoop en L. v. Ulden 6-1. 6-3 halve finale: mej. Jansen en M Wieriksmej. Reidt en N. Kettner 6-3, 6-4. G D. eerste ronde: mevr. de Jong en W. J. de Jongmej. N. Kettner en J. Kluivers 6-1, 6-2. A. H.E. eerste ronde: H. NijeboerJ. A. A. Moerel 6-3, 6-3; E. Knol—P. W. Tiele 6-1, 6-4; herkansing: L. Karamoy— P. W. Tiele 6-2, 6-3; F. Sonneville—J. A. Moerel 6-3, 6-0; F. KoertsF. E. Artes 6-0, 6-0; tweede ronde: P. DominicusH. A. K. Herok 6-2, 6-2; E. SchneiderN. Hoog- teillng 6-1, 6-2; F. SonnevilleJ. Holle man 6-0, 6-3; J. Lodeizen—K. Tulleken 6-2, 6-4. H.D. eerste ronde: E. Schneider en H. NijeboerE Knol en F. Bonte 6-3, 6-1. D.E. eerste ronde: mej. L. Rinkel— mej. J. Overdijkink 7-5, 6-3. BRAND „BIJ ABONNEMENT" Vannacht is tijdens onweer de bliksem ingeslagen in een landbouw- schuur van de boerderij „Madura" van de fam. Van Maldigern nabij De Cocksdorp op Texel. De brandweer van Cocksdorp bestreed het vuur, maar de schuur, waarin hooi en enige landbouwwerktuigen waren opgesla gen, was niet meer te redden en brandde geheel uit. Het is voor de zesde maal in de afgelopen jaren dat afwisselend een van de twee schuren, die de boerderij „Madura" telt, is afgebrand. Twee amateurrenners voor de wereld kampioenschappen en de Olympische spelen, Piet van der Lans en Marinus Peul, zijn door valpartijen tijdelijk uit geschakeld. Piet van der Lans kwam zondag op de baan aan de Kromme Zandweg in Rot terdam tijdens een koppelwedstrijd ten val en liep een diepe vleeswond aan zijn rechterarm op. Marinus Paul viel dins dagmiddag tijdens de training in het olympisch stadion en kwam met zijn hoofd op de betonnen baan terecht Ge vreesd werd ,dat hij een hersenschud ding had opgelopen maar hij schijnt er met een shock af te komen. Beide renners zullen echter niet uit komen in de ploeg, die morgenavond in Friedenheim (Duitsland) een achtervol- gings- en sprintwedstrijd rijdt tegen West-Duitsland. Het ziet er echter wel naar uit, dat zowel van der Lans als Paul bijtijds hersteld zyllen zijn om be gin augustus deel te nemen aan de we reldkampioenschappen in Leipzig. Om geen verdere risico's te lopen werd gisteravond de sprintfinale van de tral- ningswedstrijden in het olympisch sta dion niet meer verreden toen er enkele regendruppels vielen. In die finale had den zich Gerritsen, van der Touw en Nolten geplaatst. Ook de uurswedstrijd van de stayers werd niet uitgereden we gens regen. Wierstra werd nu na 39 mi nuten winnaar. Hij had een afstand van 52.4 km. afgelegd. De volgorde was ver der: 2. Koch; 3. Buis (amateur), 4. van Houwelingen; 5. Romijn (amateur), 6. van der Meulen (amateur) en 7. Hui- zinga (amateur). MASPES VERBETERT WERELDRECORD VAN ARIE VAN VLIET Tijdens wedstrijden op de olympische wielerbaan in Rome heeft wereldkam pioen Antonio Maspes het wereldrecord 200 meter met vliegende start verbeterd en gebracht op 10.8 sec. Het record stond sedert 9 september 1955 (Kopenhagen) met 11 sec op naam van onze landge noot Arie van Vliet. Onlangs had Maspes dit record reeds geëvenaard. Scheepsberichten ALGOL 22 juli te Brisbane; ALM- DIJK 21 juli van Kaapstad naar Port Elisabeth; ALPHACCA 22 juli van Aden naar Karachi; BATJAN 21 juli van Halifax; 22 juli te Searsport; BUSSUM (t) 22 juli te Rio Grande; CALAMARES 21 juli van Baltimore naar Cristobal; CALTEX DELFT (t) passeert 21 juli Socotra naar Abadan; CALTEX NEDERLAND (t) 22 juli te Londen; JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT 21 juli van Aden naar Fremantle; KAMPERDIJK 21 juli van New York naar Antwerpen; MAASHAVEN 21 juli van Takoradi naar Las Paimas; MERSEYLLOYD 21 juli te Houston; NAESS TIGER (t) 22 juli te New York; OOTMAR- SUM 21 juli van Antwerpen naar Mamilton; ZAANLAND 21 juli van Montevideo naar Las Paimas; ZUI DERKRUIS 21 juli van Aden naar Suez. DOOR OTTWELL BINNS J8) Van wat er het volgende half uur met hem gebeurde, kon Langdon zich later vrijwel niets herinneren. Twee keer gedurende de behandeling door de Schot raakte hij geheel buiten westen. Toen eindelijk de wonden uitgewassen en verbonden waren, lag hij doodstil met gesloten ogen op de grond, terwijl de regen op zijn ge zicht kletterde. Sandy Muir liet hem alleen en begon een stevige waterdichte hut op te bouwen, intussen onophoudelijk in zichzelf brommend: „Lieve hemel, wat heeft die kerel een pech. Morgen zal de koorts hem volkomen in haar macht hebben, en ik heb maar twee of drie kinine- tabletten bij me." Zo snel hij kon werkte hij in de duisternis verder. De storm hield on verminderd aan, en de regen bleef met kracht doorstromen, maar de duis ternis verminderde een weinig, waar door zijn taak vergemakkelijkt werd. Toen eindelijk de hut gereed was, beurde hij Langdon zorgzaam op en droeg hem naar de hangmat. „Blijf hier maar rustig liggen, en probeer een beetje te slapen. Maar eerst zal ik je tien gram kinine in geven en over een half uurtje nog een even grote hoeveelheid. Misschien houdt het de koorts weg." Hij hielp zijn gewonde metgezel zo goed hij kon en maakte daarna be grijpend dat het onbegonnen werk zou zijn, te trachten in deze stortbui een vuur aan te maken, een blik vlees open, om hiermee en met een paar harde beschuiten zijn avondmaal te nuttigen. „Ik denk niet dat het goed voor je is, iets te eten, ventje. Het is het beste een aanval van koorts uit te hongeren. En bovendien zo ziek als je bent denk ik niet dat je iets bin nen zult kunnen houden." Dudley Langdon verlangde niet in het minst naar eten. De herinnering aan de stinkende adem van de jaguar maakte hem nog steeds misselijk, en de wonden in zijn benen en zijn borst brandden alsof ze behandeld waren met helse steen, terwijl het dreunend geluid van de regen in zijn oren overstemd werd door een voortdurend kloppen en hameren alsof zijn trom melvlies moest barsten. Met aijn ogen wijd open lag hy te luisteren naar het helse concert van de regen, en af en toe kon hij bij het licht van de bliksem een blik werpen op de ge stalte van de Schot die buiten op een pak bagage zat, terwijl het water over zijn gezicht en door zijn baard stroomde. Uren gingen voorbij. De pijn welke zijn wonden veroorzaakten werd on draaglijk. Ondanks de door de regen veroorzaakte koelte die door het dak van de hut heendrong voelde hij zich gloeiend heet. Het leek hem of zijn huid in vlammen stond. Hij wist dat de koorts was gekomen en wanhopig vocht hij er tegen, zonder resultaat Hij begon hevig te rillen en verloor alle begrip van tijd en plaats. Aller lei wilde droombeelden schoven in fantastische vormen aan zijn ijlende geest voorbij. Tot tegen de morgen bleef de storm doorrazen. Toen bedaarde hij, de re gen hield op te vallen en de maan kwam door de aan flarden gereten wolken te voorschijn, een vreemd licht werpend op het door regen door weekte bos, en de rivier weer her scheppend in een lint van vloeibaar zilver. Donkergevleugelde dieren vlo gen de schuilplaats binnen. De Schot hoorde ze binnenvliegen en trachtte met behulp van zijn lantaarn de oor zaak van het vleugelgerucht op te sporen, hetgeen hem echter niet ge lukte. Na «nige ogenblikken hield het gefladder op en Sandy staakte zijn zoeken. Hen begon te knikkebollen, maar werd plotseling weer wakker doordat de gewonde enige woorden mompelde in zijn koortsijlen. Hij keerde zich onderzoekend naar hem om en ging te keer bij hetgeen hij toen zag. „Wel vervloekte, smerige beesten." Drie huiveringwekkende beesten hadden zich op het lichaam van Lang don neergezet, een op zijn hals, de ander op zijn borst en de derde op zijn blootliggende arm. Hun vleugels trilden als die van een rustende vlin der, terwijl hun koppen gebogen wa ren in een gruwzame maaltijd. Sandy Muir begreep maar al te goed, wat dat voor beesten waren vampiers, die druk bezig waren bloed te zuigen uit het lichaam van zyn machteloze, vriend. Snel vatte hij de eerste van de arm en vertrapte het dier woest onder zijn hakken De twee anderen lieten uit eigen beweging los, en fladderden wild in het rond, verblind door het licht van zijn lantaarn. Hij slaagde erin een hunner neer te slaan en te doden, maar de andere vond de weg naar buiten en vloog weg in de nacht. Be zorgd boog hij zich dan over de be wusteloos liggende Langdon en on derzocht de plaatsen waar de beesten hun gruwelijke maaltijd gevierd had den. De ruwe tongen hadden op deze plekken de huid geheel weggelikt en langzaam welde het bloed uit de ge kwetste plaatsen te voorschijn. „Vervloekte ondieren", mompelde hij toornig, wetend hoezeer dit bloed verlies zijn vriend moest hebben ver zwakt. Met grote angst zag hij de komende dag tegemoet. Zijn vrees ging volkomen in ver vulling. Langdon had hoge koorts. De door de jaguar opengehaalde plek ken toonden sporen van infectie en de plekken waar de vampiers hadden gezeten waren rood ontstoken. „God helpe je, jongetje", mompelde de Schot, want hier kan geen mense lijke hulp alleen niet veel meer baten." Hij maakte zijn ontbijt gereed en onder het eten overdacht hij zorg vuldig hoe hij het beste handelen kon. Hoofdschuddend keek hij naar de zieke man in de hut „Het zal je geen steek helpen, al blijven we hier de hele week, jochie", meende hij bij zichzelf. „En als die smerige boevenvangers weer terug kwamen en hoorden wat je allemaal uitkraamt zouden ze zeker lont ruiken." Opnieuw dacht hij een tijdje na, en kwam dan tot een besluit „Juist een van die stores van Chinks Dat is het beste. Ik heb geld genoeg en Chinks zal zijn mond wel houden." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3