Aan bebouwing Stationsplein wordt binnen 14 dagen na raadsvergadering begonnen R.K. Mulo ■examen ie Leiden Gevelwand van 240 m. lang en 29 meter hoog ioster Beeld van de nabije toekomst waarop ook de schouwburg Opleiding leraar godsdienstige vakken DONDERDAG 21 JULI I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 CADORICIN Verbetering gym.-lokalen te Leiden Burgemeester en wethouders van Leiden stellen de raad voor een kre diet van 113.305.te verlenen voor: het verhouwen van een leslokaal tot Voor het examen A van de Stich ting: Het R.K. Mulo-examen, giste ren te Leiden gehouden, slaagden met het Middenstandsexamen: A. J. M. van Deuzen; J. A. Hoede- makers; C. G. J. M. de Jong; J. M. C. Koreman; H. S. J. M. Mom; J. G. M. van Rijn; A. M. Röling; J. T. F. Sauer; T. S. J. Steenbergen; A. M. A. Verpooij; A. A. Wolswyk; F.. C. M. van Rijn; E. W. v. d. Voort; S. B. M. Mooren. Het diploma zonder middenstands examen werd behaald door M. C. Vuurpijl. MULO-EXAMENS LEIDEN Voor het examen Mulo-A slaag- WETHOUDER JONGELEEN ÉN AANNEMER: Kantoorruimte al verhuurd aan Rijk ten behoeve van universiteit Gisteren meldden we het en vandaag liggen de uitgewerkte plannen vóór u: het Stationsplein krijgt volgens het ontwerp van de bekende Rotterdamse architect, A. D. Bakker een gevelwand van 240 meter en wordt 29 meter hoog. Maar wat meer is: binnen veertien dagen, nadat het raadsvoorstel is aangeno men beginnen de grondwerkers met de fundamenten van dit grote com plex. Over 2V» jaar is het klaar. Dit is de ernstige belofte van de aanne mersmaatschappij J. P. van Eeste ren; de directeur, de heer A. Leyten, heeft het toegezegd op een persbij eenkomst ^n het stadhuis te Leiden. Zo'n ernstige toezegging is ten aan zien van dit veel-bekritiseerde punt van de stad nog nimmer gedaan. Om de belofte kracht bij te zetten heeft de wethouder de maquette van het stationsplein 1966 vrijgegeven ter publicatie en van dit toekomstbeeld geven wy bijgaand een foto. Voorts vindt u hierbij een cliché-afdruk van het ontwerp. OOK DE AANNEMERS-MAAT SCHAPPIJ Van Eesteren, die zich aan dit project waagde, nadat het Rotterdams Bouwconsortium zich na veel strubbelingen had te ruggetrokken, heeft met moeilijkhe den te kampen gehad. Een van de eerste problemen was een financier te vinden, voor dit werk, dat 9 mil joen gulden moet kosten. Uiteinde lijk is het Philips' Pensioenfonds ge worden. Een ander vraagstuk was de bezetting van dit enorme com plex. Met middendeel wordt ge vormd door 91 luxe flatwoningen; links en rechts zyn kantoorgebou wen. Voorts zijn er op de begane grond een groot getal winkels. Voor Op de laatste dag van de te Lei den gehouden middenstandsexamens slaagden de volgende kandidaten: M. Rodenburg, Zoetermeer; J. de Ruiter, Abbenes; J. v. Rijn, Roelof- arendsveen; P. v. Rijn, Voorschoten; Th. v.d. Salm, Oude-Wetering; L. v. Santen, Stompwijk; W. Slappendel, Hazerswoude; J. Slingerland, Zoeter- woude; C. v. Starkenburg, Oegsgeest A. Swets, Hillegom; M. Tamboer, Abbenes; J. Teske, J. v. Velzen, J. Verhoog en J. Vlasveld allen te Lei den; J. Timmer, Bodegraven, M. Toet Wassenaar; H. v.d. Veek, Abbenes; H. v.d. Vegte, Valkenburg; J. v. Veld huizen, Wassenaar; A. Venne, Voor hout; G. Verburg, Leimuiden; C. Ver- bij, Boskoop; H. Verdegaal, Hazers woude; A. Verhagen, Leidschendam; W. M. Verhoef-Hienkens, Oegstgeest. J. Verhoef, Alphen a.d. Rijn; Th. Ver- mey, Rijp wetering; A. Vester, Voor bout; C. Vink, Nieuwkoop; A. van Vliet, Zoeterwoude; M. v. Vliet, Aar- landerveen; A. Volgering, Lange- raar; H. Vonk, Sassenheim; C. Voort- man, Langeraar; G. Vork, Aarlan- derveen; B. Vreeburg, Leiderdorp; H. Colla, Leiden; A. Vreugdenhxl, Hazerswoude; L. de Vroomen, War mond; J. van Waay, Zoetermeer; S. Wanrooy, Borne (Ov.); J. Warring- Couwenhoven, C. v. Weizen-Oostveen beiden te Leiden; B. v. Werkhoven Noordwijk; J. Windhorst, Hazers woude; G. de Wit, Bodegraven; H. de Wit, Katwijk a. Zee; M. de Wit, Lei derdorp; Ch. de Wolf, Leiden; A. v. 't Wout, Lisse; M. Ye-Glas, Leiden; R. Zinn, Voorschoten; C. Zuyder- duyn, Katwijk a.d. Rijn; J. Zwartjes Koudekerk a.d. Rijn. elk der afdelingen moest men voor lopig gegadigden vinden en vooral voor de zeer omvangrijke kantoor ruimte was dit geen eenvoudige op gaaf. Het Rijk heeft echter de op lossing gebracht. Alle kantoorruimte wordt voor gebruik ten behoeve uni versiteit ingericht. Ook voor prac- tisch alle winkels heeft men gega digden. Zó zullen er onder meer enige showrooms (auto's), een foto zaak, een lunchroom en een café- restaurant (op de hoek van de Sta tionsweg) worden gevestigd. Ook voor de woningen: vierkamer- woningen met moderne snufjes, be staat voldoende belangstelling. De huurprijs zal volgens de onderne mers beneden de tweehonderd gul den blijven; maar dat was de enige toezegging, die men kon doen. Jam mer genoeg heeft het Departement Volkshuisvesting geen goedkeuring gehecht aan een aanvrage om hier premiewoningen te mogen bouwen. Dit heeft de huurprijs aanmerke lijk verhoogd. In het andere geval had men hier waarschijnlijk op hu ren beneden honderd gulden kunnen rekenen. De Rijkspremie zou 5000 gulden per woning bedragen hebben en dit maakt op 91 woningen een be drag van bijna een half miljoen uit. Ondanks deze tegenslag heeft men de plannen kunnen doorzetten, zelfs de gebruikelijke hindernissen, zoals de rijksgoedkeuring, werden met élan genomen. De heer Leyten roemt de medewerking die de gemeente Leiden heeft verleend. IJET GEHELE GEBOUW heeft een inhoud van 100.000 kub. meter, het betonskelet wordt gefundeerd op 627 gewapend betonpalen. De flat woningen hebben op de begane grond een entree-hal, waarvan twee liftinstallaties de verbinding met elke étage onderhouden. Aan de achterzijde (zuidkant) van de flats ziin galerijen. Aan de voorkant be vinden zich vóór elke woning brede en diepe woonbalcons. De woningen bevatten elk vier kamers, een keu ken, een douchecel, een wasgelegen heid en een bergruimte. Deze berg ruimte is tevens zeer geschikt voor het drogen van de was, zoals dit te genwoordige bij elke representatieve bouw 't geval is: de architect maakt bezwaar met een pavoisering door gezinswas. „Zo'n wapperend llnge- riestel ontsiert de gevel". Maar het is de vraag of de huisvrouw er toe te brengen is de frisheid van haar was op te offeren aan een beter aan zien van de gevelwand. Op de begane grond is een brede overluifde toe gang naar het achter gelegen bin nenterrein aangebracht, voor expedi tie van de winkels. De driehoek van woningbloks (zie foto) biedt een par keerterrein van 3500 vierkante me ter, aan enige honderden auto's. Een bijzonder snufje van de woningen is, dat zij een automatische vuilnisva ten-afvoer bezitten. Een soort pater noster-lift zorgt voor het transport. Winkels en kantoren kunnen op verschillende wijze, naar inzicht van de gebruiker, worden ingericht. Dank zij een kolommenstelsel is het zelfs mogelijk, dat de woningen, indien daaraan in de toekomst behoefte mocht bestaan, anders ingedeeld worden. De kleinst moeelijk maten van één winkel zijn 8x25 meter. Pilsener per pul 47 ct. Oud Bruin per pul 42 ct. Super Pilsener per fles 42 ct. Origineel Brouwersglas 30 ct. Glas met voet 60 ct. Deze aanbieding is tijdelijk. was- en kleedlokaal en het vergroten den te Leiden. De dames: M. J. van de toestellenbergplaats bij het Hoogenboom, Bodegraven. D. Boet, gymnastieklokaal van de scholen voor Bodegraven. A. Blonk, Zoeterwou- gewoon en voorgezet lager onderwijs de. F- T. M. Bos, Bodegraven. G. aan het Noordeinde 40; het aanbou- W. v. d. Broek, Bodegraven. M. W. wen van een was- en kleedgelegen- Frak, Leiden. J. H. Kleen, Katwijk heid en het veranderen van een leer- aan ^*ee- W. Verdoes, Katwijk middelenbergplaats in een toestellen- aan Zee*. H. G. Vooijs, Katwijk aan 'bergplaats bij het gymnasieklokaal Zee. W. v. Vreedendaal, Rijnsburg*, van de school voor gewoon liager on- Oegstgeest*. J. G. v. d. derwijs aan de Pasteurstraat; S «X Gn hte verbeteren van de kleedruimte v, Wetering. A. en de toestellenbergplaats by het Lr £enL£;.SV gymnastieklokaal van de school voor Hoogerbrugge, Zegveld. AG. gewoon lager onderwas aan de Hoge Amersfoort, Bodegraven. N. v. Mors weg Leeuwen, Leiden. J. Brussee, Oegst- het aanbouwen van een was- en geest. A. Rijlaarsdam, Alphen a. d. kleedgelegenheid, van een toestellen- Rijn. G. C. Spierenburg, Katwijk bergplaats en van een overdekte a. d. Rijn. W. Smit, Voorschoten, fietsenberging by het gymnastiek- G. Marbos, Noordwijk*. P. A. Smit, lokaal van de school voor gewoon la- Oegstgeest. ger onderwijs aan de Munnikenstraat, De candidaten met een slaag- alle uitgaande van de Vereeniging den bovendien voor het midden voor Christelijk Onderwijs, alhier; standsdiploma, het treffen van akoestische voorzie- Afgewezen 3 kandidaten, ningen in de gymnastieklokalen aan het Noordeinde 40 en de Pasteur- straat; het vervangen van leden-radiatoren van de centrale verwarming door plaatradiatoren in de gymnastieklo- Vraae: Een abonnee naar I®!?".®™ -5^°£rAtm,'ieL?LPas" ?en ?dr.es' waar hÜ inlichtingen Wilt U iets weten? teurstraat en de Hoge Morsweg. kan krijgen omtrent bezienswaar- (Advertentie) GEEN GROSSIERS MEER OP DE BOOMMARKT Zoals eerder gemeld, is de bouw van het grossierscentrum aan de Rooseveltstraat thans zover gevor derd dat het pand naar alle waar schijnlijkheid eind augustus a.s in gebruik kan worden genomen. De groente- en fruitmarkt op de Boom- markt zal dan kunnen worden opge heven. De verordening, houdende aanwij zing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van verschillende markten en van veilingen van fruit zal met deze wijziging in overeen stemming moeten worden gebracht. zulks voor zover deze voorzieningen digheden in BrusseL Schrijft u eens geen onderhoud betreffen. een briefje aan het Belgisch Ver- keersbureau, Leidseplein 7, Amster- PACHT PESTHUISPOLDER dam. Men kan u daar alle gewenste BEëINDIGD inlichtingen verstrekken. Rustdagen Tour de France: De Met KI. van der Kwaak en Zonen, heer P. v. R. te L.: Volgens mij wa- te Oegstgeest, een overeenkomst aan ren er vorig jaar in de Tour géén te gaan tot ontbinding van de pacht rustdagen, volgens mijn collega van de percelen gelegen in de Pest- weL Dan heeft u collega gelijk, huispolder, zulks tegen betaling aan want in de Ronde van Frankrijk Van der Kwaak en zonen, voor- 1959 waren twee rustdagen. In noerryd, van een bedrag van 65.000.- Bayonne op 4 juli en in St. Etienne als vergoeding van bedrijfsschade op 12 juli. wegens de pachtontbinding, ver- Gevonden postduif: De heer P meerderd met de door de inspecteur de V. te Z. heeft een dode postduif der directe belastingen, alhier, ter- gevonden met 't ringnummer Belg. zake van deze schadevergoeding vast 57.313656 en zou graag de eigenaar te stellen belastingschade en met be- van deze postduif hiervan in kennis houd voor Van der Kwaak en zonen stellen. Schrijft u even een briefje van het kosteloos gebruik van de aan de Belgische Postduiven liefheb percelen, totdat en voorzover de ge- bersbond, Livornostraat te Brussel, meente deze gronden voor openbare doeleinden nodig heeft, doch uiterlijk tot 31 december 1962. -V-' CADORICIN 's-Weields besie haarglans- middel (Advertentie). /"\NGEVEER recht tegenover de parkeerhavens van het busstation bevindt zich de ruim 200 meter lange gevelwand van het nieu we woon-, winkel- en kantoorcomplex. De bebouwing zet zich voort om de hoek van de Stationsweg, waar rijkskantoren worden onder gebracht. Daarnaast bevindt zich de reeds thans bestaande bebou wing. Links van het Stationsplein bevindt zich een torenflat voor woningen en winkels, waarover thans nog onderhandelingen gaande zijn. Ook hierover zullen binnenkort nadere mededelingen worden gedaan. Geheel links op de tekening: DE SCHOUWBURG. Het is niet zeker of dit gebouw deze vorm zal krijgen. Uiterst rechts bovenaan de foto: het belastingkantoor, dat gebouwd wordt nabij het Plesman-viaduct Het hoge torengebouw rechts van het woning- winkelcomplex aan het Stationsplein is een torenflat, waarover de raad binnenkort, naar de wethouder van openbare zaken mee deelde, meer bijzonderheden zullen worden meegedeeld. IN LEIDEN: Met ingang van het nieuwe aca demiejaar zal de faculteit godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit in Leiden aan kandidaten in de theo logie, gelegenheid bieden zich te be kwamen voor het onderwijs in de godsdienstige vakken bij 't VHMO. Deze opleiding zal zijn afgestemd op eisen van de onderwijspraktijk. Volgens het thans vigerend acade misch statuut kan de kandidaat, met advies en onder goedkeuring van de Vraag abonnee: Zijn er nog ande re roepnamen dan Wim afkomstig van Wilhelmus. Zover ons bekend is, alleen nog de naam Willem en dan natuurlijk de verkleinwoorden zoals Wimmie, Willy en Wimpie. Abonnee l. J. W. uit Wassenaar vraagt of het bekende lied „Het vrouwtje van Stavoren" op waarheid berust of fantasie is. Antwoord: Het is slechts een le gende, hoewel een zeer oude. Dat behoeft echter niet uit te sluiten dat er in het verhaal een kern van waarheid zit, waaromheen de volks fantasie in de loop der eeuwen veel verdichtsels heeft geweven. Kleuterleidster. Wij raden mej. L. B. aan zich te wenden tot de op leidingsschool Vliet 8 te Leiden. Dienstplicht. Een jongeman, geboren 12-12-1933 vertoeft sinds enige jaren in het buitenland. Hij is Nederlander, buitengewoon dienst plichtig (hij kreeg enige malen uit stel van dientplicht en daarna alge hele vrijstelling). Het plan is naar Nederland terug te keren. Bestaat er kans dat hij bij terugkeer alsnog wordt opgeroepen om de dienstplicht te vervullen? aldus J. A. W. Het ligt er maar aan waarom deze jongeman vrijstelling heeft gekre gen. Als het b.v. geweest is omdat hij doorlopend in het buitenland ver toeft, dan is het niet uitgesloten dat hij bij terugkeer hier te lande als. nog wordt opgeroepen. Komt hij hier slechts met vakantie, dan is de kans op oproeping vrij gering. Wenst u zekerheid, dan kunt zich in verbin ding stellen met de afdeling Mili taire Zaken op het gemeentehuis waar hij staat ingeschreven. Verdeling kosten AOW. D. V. vraagt: moet een werkgever per soonlijk iets betalen voor een werk nemer voor de premie AOW? De premie AOW en AWW be draagt 6.75% in totaal. De werkge ver kreeg vermindering verevenings belasting 4%. De werkgever be taalt 1.6% en de werknemer betaalt 1.15%, tezamen 4 1.6 1.15% 6.75%. Daar staat tegenover, dat de werkgever aan de werknemer 5.6% compensatie moet betalen, in ruil waarvoor hij die 4% vermindering kreeg van de vereveningsbelasting. Vraag 2: Als de werknemer 65 jaar faculteit, een hoofdvak en twee bij- is en blijft werken, wordt er vakken kiezen, één bijvak kan be- geen premie AOW meer betaald, dus horen tot de vakken van een andere kan deze vraag ontkennend worden faculteit dan die der godgeleerdheid, beantwoord. De nieuwe leergang wordt niet al- Onderhoud tas en pluche tafel- leen voor aanstaande leraren by het kleed. 1. Hoe kan ik een Ieren VHMO maar tevens voor docenten actetas onderhouden? 2. Hoe moet aan kweekscholen, sociale academies ik een pluche tafelkleed opknappen? en andersoortige inrichtingen van aldus A. J. v. E. voortgezet onderwijs. 1. De tas kunt u behandelen met was, speciaal hiervoor in de handel De leergang is ingesteld, aldus is verkrijgbaar, of met was in de kleur van de zijde van de universiteit me- van de tas. degedeeld, omdat in steeds toene- 2. Uw tafelkleed kunt u wassen mende mate behoefte wordt gevoeld in sop van synthetisch wasmiddel, aan speciaal op dit terrein opgeleide Goed naspoelen. Niet wringen, doch leraren. Volledige bevoegdheid voor nat ophangen in de wind (niet in de het vervullen van een functie als zon) en goed opborstelen zodra het leraar in de godsdienstige vakken kleed droog is. by het VHMO wordt verleend op Werken in Zwitserland. Wij ra- grond van een met goedgevolg afge- den mej. A. v. W. of A. v. N. legd doctoraal examen in de god- aan zich te wenden tot het Gewes- geleerdheid. telijk Arbeidsbureau.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4