S)e ftzidócGoti/ta/nt Belgische rechizetting van valse beschuldiging ULTIMATUM VAN DRIE DAGEN DE KONGO IN DE VEILIGHEIDSRAAD Naar de Veiligheidsraad Russen eisen terug trekking der Belgen Spanning in Stanleystad 700.000 televisie toestelen De lasien van de vrijheid zijn voor een ander DONDERDAG 21 JULI 1960 51ste JAARGANG No. 15071 Directeur J F. J. M, KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Loemoemba en de boze Belgen Telefoon: Directie Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 80015, 25594; Adverten ies 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is vannacht (om 02.15) uur Ned. tijd) bijeengekomen om de situatie in Kongo te bespreken. De Sowjet afgevaardigde heeft een resolutie ingediend, waarin binnen drie dagen terugtrekking van alle Belgische troepen uit Kongo wordt ge ëist. Tevens wordt voorgesteld dat de Veiligheidsraad een beroep doet op alle leden van de Verenigde Naties de territoriale onschendbaarheid van de republiek Kongo te eerbiedigen en geen acties te ondernemen, die een inbreuk op deze onschendbaarheid kunnen zijn. De Rus beschuldigde België ervan de jonge republiek „te willen verstik ken en verminken." „België zendt vliegtuigen met raketten naar Kongo en de Belgische troepen leggen versterkingen aan, hetgeen een bewijs vormt dat zij van plan zijn een langdurige oorlog te voeren." De afscheiding van Katanga stemt overeen met de wensen van de wes telijke en kolonialistische mogendheden" en kan worden gekenschetst als „economische agressie", aldus de Sowjet-afgevaardigde. De Sowjet-Unie protesteert met de meeste klem tegen de aanwezigheid in Kongo van een detachement Amerikaanse troepen, „onder het voor wendsel behulpzaam te zijn bij de evacuatie van vluchtelingen" en pro testeert eveneens tegen het afwijzen van het aanbod van Guinese troepen ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen. Het zenden van troepen, waarom de volkerenorganisatie niet heeft ge vraagd zou „elke poging om orde en rust in Kongo te doen weerkeren ernstig in gevaar brengen," aldus de Amerikaanse vertegenwoordiger Ca bot Lodge. De Verenigde Staten zullen het optreden van de Verenigde Naties in zake Kongo krachtig blijven steunen. Dit optreden is de beste manier om de orde te herstellen en om een spoedige terugtrekking in fasen van de Belgische troepen mogelijk te maken. Cabot Lodge herinnerde aan berichten „als zou de Sowjet-Unie recht streeks met troepen in Kongo tussenbeide komen" en verklaarde in dit verband, dat de Verenigde Staten enkele dagen geleden een formeel ver zoek van de Kongolese regering om het zenden van troepen hebben ont vangen. De Amerikaanse regering blijft echter by haar standpunt dat alle hulp via de Verenigde Naties moet lopen. „Met de andere leden van de Verenigde Naties zullen wij doen wat noodzakelijk is om de komst van troepen, waarom de volkerenorganisatie niet heeft verzocht te verhinderen." Hierna werd de zitting van de Veilig heidsraad tot vanavond (donderdagavond 20 uur Ned. tijd) verdaagd. Bij de aanvang van de vergadering heeft de secretaris-generaal van de UNO rapport uitgebracht. Hammarskjoeld zeide de toekomst „hoopvol, zoniet met absoluut ver. trouwen tegemoet te zien". Het is niet uitgesloten, dat de V. N-strijd macht in Kongo zal worden vergroot, maar hierover moet nog overleg ge pleegd worden. De Amerikaanse generaal Wheeler zal zich naar Kongo begeven om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid om verzanding van de Kongo te voorkomen. De V. N.-strijdmacht in Kongo kan geen partij zijn in interne conflicten, aldus Hammarskjoeld, kennelijk doe lend op de tegenstellingen tussen de premier van Katanga Tsjombe en de centrale regering. Maar de troepen zijn gemachtigd op het gehele grondgebied van de re publiek Kongo „als een eenheid" te opereren, zo liet hij er op volgen. Hammarskjoeld liet doorschemeren, dat hij Tsjombe hiervan op de hoogte heeft gesteld. „Het optreden van de Verenigde Naties in Kongo is het belangrijkste wat de volkerenorganisatie tot op he den heeft ondernomen. Wij staan bij een keerpunt in de geschiedenis. Het betreft de toekomst van Afrika en wellicht de toekomst van de wereld". Kongo beschuldigt. De tweede spreker was de verte genwoordiger van Kongo, Kanza. Hij zeide het te betreuren, dat Kongo België thans moet aanklagen wegens schending van het zeer onlangs ge sloten vriendschapsverdrag. Met betrekking tot de gruwelen, die zich in Kongo hebben afgespeeld verklaarde Kanza, dat de Kongolese regering „bereid is te erkennen, dat PARLEMENTAIRE DEMOCRATIE n Om allereerst nog even terug te ko men op onze slotopmerking van de vorige keer: de „politiek", zoals wij daarvan in ons land de beste op vatting behoren te hebben, is be paald niet (altijd) gelijk aan de wens van de meerderheid, ook niet aan die van „het gehele volk". Af gezien nog van het feit, dat laatstge noemde term sommigen vrij gemak kelijk in de mond ligt (men zou kun nen zeggen, dat zich bijvoorbeeld voor een „onbeperkte toto" toch eigenlijk in hoofdzaak alleen de daar bij geïnteresseerden hebben uitge sproken) moet toch worden gesteld, dat het aanvaardbaar compromis, mede uit hoofde van verdraagzaam heid bij beslissingen ook een grote rol heeft te spelen. Men zou anders zo licht van de politiek, die via be raadslaging de kunst van het be reikbare pleegt in te houden, bij de een of andere vorm van dictatuur zelfs in de z.g. democratie belan den! jV/Iaar om nu op ons uitgangspunt het gewenste beraad ingevolge de motie-Romme terug te komen: naast enigszins excessieve misvattin gen aangaande de politiek bestaan er ook wel twijfelgevoelens, die ieder bij zich kan voelen opkomen, die het wel met onze parlementaire demo cratie meent en die haar in de ge stalten, waarin ze zich vertoont, be langstellend gadeslaat. Die gevoelens betreffen naar onze overtuiging in de eerste plaats de zich herhaaldelijk opdringende con statering, dat er voor een efficiënter werkwijze van de Staten Generaal (laat ons kortheidshalve ons maar tot de Tweede Kamer bepalen) nog wel wat bijdragen gegeven zouden kunnen worden. Zo veel belangrij ke zaken moeten veel te lange tijd op behandeling wachten, terwijl de kostbare tijd vaak wordt gevuld met wat men soms wel politieke beuzela rijen zou kunnen noemen. Prof Rom- me gaf destijds als voorbeeld een tijdrovend Kamerdebat over.... de winkelsluitingstijden in de St. Nico- laasweek. Men zou naar onze smaak dat voorbeeld kunnen aanvuren met bepaalde onderdelen van het recente „beraad" over de dierenbeschermings wet e.d. Men moet zich immers toch wel af vragen, of in een steeds dynamischer wordende tijd ook dé Kamers zich niet hebben aan te passen door on der meer taken af te stoten, die el ders heel waarschijnlijk vlotter en ook in een geschikter milieu zouden kunnen worden afgedaan. Wij den ken met name aan de publiekrechte lijke bedrijfsorganen, waarvan er sommige ook tot stimulering van de publieke interesse wel wat meer bevoegdheden zouden kunnen gebruiken. Veel van het doen en laten in de Kamers gaat naar onze stellige over tuiging nog te zeer in de trant „der vaderen". Men is thans volop doen de in materiële zin de outillage van de Tweede Kamer door verbouwing en uitbreiding van haar huisvesting te verbeteren. Het zou een prachtig resultaat zijn wanneer tegelijkertijd met de voltooiing van die moderni sering ook in niet-materiële zin de nodige wijzigingen werden toege past. Wy denken voorts aan een gaande weg inschakelen van „maatschap pelijke organen", waarvan we er in ons staatsbestel thans nog geen heb ben, maar die bijvoorbeeld wel reeds in het ontwerp „Mammoetwet" van minister Cals zoiets als een prena taal bestaan leiden. Ook prof. Romme moet daarop destijds hebben ge doeld, toen hij op een (nieuwe) be zinning op de juiste taken van het parlement aandrong. Blijft dan over de vraag, hoe de Kamers het restant van haar werk zaamheden, dat een voldoende soor telijk gewicht moet hebben, zal af doen. Na een onderzoek van de ta ken, dus een aangaande de werkwij ze. Daaromtrent zou eveneens veel te zeggen zijn Wij willen dat bij ge legenheid nog graag eens doen, ten einde ditmaal niet te uitvoerig te worden. Moge de regering inmiddels een eerste stoot geven voor een begin van parlementaire beraadslaging over deze kwesties! onmatigheden hebben plaatsgehad". „Daarentegen is zij verheugd de orde te hebben kunnen handhaven, ter wijl de Belgische provocaties en kne velarijen slechts zijn toegenomen". Kanza noemde vier voorwaarden opdat „de Kongolezen hun hart weer openstellen voor België": stopzetting van het agressieve optreden van de Belgische troepen d.w.z. geen verdere versterking van de Belgische legermacht in Kongo. zo spoedig mogelijke terugtrek king der Belgische troepen van Kon golees grondgebied. geen erkenning van de onafhan kelijkheid van Katanga. een erkenning dat de Kongo lese regering bevoegd en bekwaam is om de levens, bezittingen en inves teringen van Belgen en andere bui tenlanders in Kongo te beschermen. Belgisch antwoord. De Belgische minister Wigny her innerde aan de talrijke berichten over mishandelingen, martelingen en verminkingen, aanrandingen van vrouwen en meisjes en moordpar tijen. „Gelooft u dat wij, wanneer wij werkelijk een complot hadden ge smeed, onze vrouwen en dochters bij u, mensen zonder eergevoel, in de hel zouden hebben achtergela ten?" zo riep Wigny uit, zich recht streeks tot de Kongolese afgevaardig de wendend. „De waarheid is, dat u de muiten de troepen niet meer in de hand had en uw regering heeft niets gedaan, kon niets doen, om hen te kalmeren. „Ons tussenbeide komen was agressie noch waanzin maar wordt verklaard door het feit dat de Kon golese regering niet bij machte was de orde te herstellen, terwijl de ra dio bleef oproepen tot geweldpleging en moord", aldus de Belgische minis ter. „Overal waar wij tussenbeide zijn gekomen, was het om vrouwen en kinderen te redden". GEEN FEEST IN BELGIE De 21 ste juli pleegt in België de nationale feestdag te zijn, waarop met talloze manifestaties en plechtig heden de bevrijding wordt herdacht. De gebeurtenissen in Kongo heb ben de regering doen besluiten alle festiviteiten af te gelasten en alleen aan het feit, dat vrijwel alle over heidsdiensten zijn gesloten en van vele gebouwen en woningen de na tionale vlag wappert is het bijzon dere karakter van deze dag te mer ken. De wreedheden, die in Kongo te gen hun landgenoten zijn bedreven, is voor een aantal Brusselaren aan leiding geweest de vlag halfstok te hijsen. HAMMARSKJOELD VIA SCHIPHOL NAAR BRAZZAVILLE Verwacht wordt, dat de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, zondag 24 juli per DC8-vliegtuig van de KLM uit New York zal vertrekken om via Schiphol naar Brazzaville te reizen, waar hij maandag 25 juni zal arrive ren. De DC8 wordt zondag om 12.40 op Schiphol verwacht. Om 14.15 uur zal de heer Hammarskjoeld de reis per KLM DC-7c naar Brazzaville voortzetten. In Stanleyville zijn woensdag drie vertegenwoordigers van het voorma lige bestuur in Kongo door de Kon golese autoriteiten aangehouden. Zij worden ervan beschuldigd „een sa menzwering tegen de Kongolese staat" te hebben beraamd. Verwacht wordt, dat ze het land zullen wor den uitgezet. Het zijn de voormalige gouverneur van de provincie Kasai, Goffin, de voormalige burgemeester van Stanleystad de heer Depoorter, en de chef van diens kabinet, Dele- court. Volgens donderdagochtend onvangen berichten heerste er in Stanleystad een ernstige spanning tussen de Kongolese troepen en de eenheden van de V.N.-strijdmacht, bestaande uit militairen uit Ghana en Ethiopië. De Europese bevolking zou verder blootstaan aan mishandelingen, ver volgingen en arrestatie. Alle radio amateurzenders in de stad zijn in be slag genomen. De plaatselijke commandant van de V.N.-troepen heeft om verster kingen gevraagd om het vliegveld van de Kongolese muiters te kun nen overnemen en om te beginnen met de ontwapening van zowel de politie als de weermacht. Verder wordt gemeld, dat Kongo lese burgers vluchtelingen, die wor den geëvacueerd uit de plaats Boe- nia uit de Oost-provincie hebben aangevallen. Er werden geen slachtoffers ge meld. Wel zouden bezittingen van de evacué's verloren zijn gegaan. In het blad van de nationale Kon golese beweging, de partij van Loe moemba, wordt donderdag tegelij kertijd een heftige aanval gedaan op de Belgen en een beroep op hen gedaan het land niet te verlaten. De evacuatie van de Europeanen noemt het blad een doorgestoken kaart om de internationale opinie te beïnvloeden en een buitenlandse in menging in de zaken van Kongo uit te lokken. Op dezelfde pagina heeft het blad een lang artikel, waarin „de Europeanen wordt gesmeekt niet te vertrekken en Kongo niet aan zijn lot over te laten". Uit Afrika is een delegatie in New York aangekomen voor het bijwonen van de zitting van de Veiligheidsraad der V.N. over Kongo. We zien hier van rechts naar links op het vliegveld: Thomas Kanza, gedelegeerd minister voor Kongo bij de V.N., Andre Mandi, minister van buitenlandse zaken van Ghana, Andre Matoebanzoeloe, attache van Mandi, en generaal-majoor Henry T. Alexander, (telefoto) Wisselvallig DE BILT, donderdag 10 uur: Ach ter de randstoring, die woensdag veel buien veroorzaakte, breidde zich een rug van hoge luchtdruk over onze streken uit, waardoor tegelijkertijd een gebied met opklaringen mee kwam. Hierachter volgt een Oceaan front met een regenzone, die intus sen tot de Ierse Zee is doorgedron gen. Verwacht wordt, dat dit front donderdagavond de Nederlandse kust bereikt. Morgen zal na de frontpas sage de wind naar zuidwest tot west draaien en maritieme lucht blijven aanvoeren, waarin, naast opklarin gen, ook weer enkele buien voorko men. De temperaturen bereiken on geveer dezelfde waarden als van daag. Op 1 juli waren er bij de dienst luister- en kijkgelden 691.323 televi sietoestellen tegen 678.787 op 1 juni van dit jaar. Gisteren, 20 juli werd het 700.000ste toestel aangemeld. In de eerste helft van 1960 werden 106.557 tv ontvangers geregisteerd, d.w.z. acht procent meer dan in het corresponderende tijdvak van 1959, toen de oogst 98.614 bedroeg aldus een communique van de PTT. Hoe snel de televisie in Nederland ingang heeft gevonden blijkt uit het volgende staatje: 2 januari '57 100.000 16 oktober '57 200.000 29 april '58 300.000 12 januari '59 400.000 24 juli '59 500.000 19 januari '60 600.000 20 juli '60 700.000 In de loop van juni steeg het aan tal geregistreerde radio-ontvangtoe stellen van 2.638.756 tot 2.643.146. Voorts waren er op 1 juli j.L 484.533 aansluitingen op het draad- omroepnet tegen 485.262 op 1-6. Dil Dommer bestaat uit 12 pa(ina'i HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Vrij veel bewolking met aan vankelijk enige regen, morgen overdag plaatselijk enkele buien en matige, later af en toe vrij krachtige naar west ruimende wind. Weinig verandering in temperatuur. 22 Juli: zon op 04.46; onder 20.46; maan op 03.49; onder 19.35. Hoogwaterstanden 22 Juli: v.m. 2.37; n.m. 3.02. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. min. max. HELSINKI licht bew. 22 13 STOCKHOLM zw. bew. 19 10 KOPENHAGEN licht bew. 20 12 ABERDEEN zwaar bew. 16 9 LONDEN zwaar bew. 18 13 AMSTERDAM zwaar bew. 17 9 BRUSSEL zwaar bew. 19 12 LUXEMBURG zwaar bew. 19 10 PARIJS licht bew. 22 11 BORDEAUX onbewolkt 23 11 onbewolkt 21 12 licht bew. 26 19 geheel bew. 24 16 zwaar bew. 24 14 regen 17 13 licht bew. 22 11 onbewolkt 22 8 onbewolkt 26 14 zwaar bew. 26 17 regen 18 14 onbewolkt 35 25 onbewolkt 33 20 onbewolkt 27 16 licht bew. 32 18 onbewolkt 31 16 GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID LISSABON Korreltje Meer dan zeshonderd Zweedse militairen, die deel uit maakten van het leger der V.N. in de strook van Gaza, zijn op weg naar Kongo ter versterking van de V.N.- troepen, welke daar reeds zijn ingezet voor het bewaren van de orde. Na een treinreis van achteneenhalf uur door de snikhete woestijn van het schiereiland Sinai, rijn de mannen in Cairo aangekomen, waar zij zich zwetend van hun zware bepakking ontdeden om op Dapperheid is de kracht der zwak verder transport te wachten. ken. Fenelon.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1