Koningin Juliana bracht kort bezoek aan Warmond Hartelijke ontvangst door de burgerij Mgr Lemmens in het ziekenhuis Vertier voor Nederl. troepen in La Courtine Deens vliegtuig verongelukt Muijers regeren Beneden Kongo Russische interventie in de Kongo? MAANDAG 18 JULI I960 DE LEIDSE COUKAN7 PAGINA 8 Nadat de „Piet Hein" met koningin Juliana en haar gezelschap waar onder de prinsessen Margriet en Ma rijke, aan boord een rondvaart ge maakt had over de Kagerplassen, voer het fraaie witte schip de War- monder Leede op en meerde om cir ca half zes aan de gemeentekade. Het was stralend weer die zater dagmiddag; de hemel was strak blauw en de zon scheen vriendelijk over het wijde Kagerlandschap, dat zich aan de overzijde van de Leede uitstrekt. In de verte wemelde het van de witte zeilen op de plassen, de driekleur wapperde in de wind van de hoogste wiekentop der Zwanen burger molen, met het wiekenkruis in vreugdestand. Oranje en rood-wit-blauwe vlag gen gaven aan de wat nuchtere ge meentehaven een feestelijke tint. Méér nog droegen echter daartoe bij de honderden schoolkinderen, zwaai end met rood-wit-blauwe vlaggetjes en de kleinsten getooid met een oranje muts; verschillende jeugdver enigingen in uniform en het muziek corps, gevormd uit leden van de beide Warmondse verenigingen „Sint Matthias" en Warpionds Fanfare. Eén zy'de van het havenpleintje was geheel bezet met bejaarden, die op twee lange rijen stoelen gezeten, de voor hen heugelijke gebeurtenis sen rustig afwachtten. Burgemeester Von Fisenne maakte de kóningin na haar ontsrheping op hen opmerk zaam, en zij werden speciaal door H.M. zeer vriendelijk begroet. Jhr. mr. L. M. von Fisenne stelde daarop de beide wethouders van Warmond, de heren J. Dekker en P. F. Vergeer, aan de vorstin voor, alsmede gemeente-secretaris M. M. B. Pieterse, de heren Th. R. de Vroomen en K. Günther, resp. voorzitter en secretaris van de Stich ting Warmonds feesten, en de secre taris van de Commissie Koninginne- feesten, de heer H. A. J. Roels. Met ieder dezer heren wisselde de ko ningin hartelijke woorden, vergezeld van een stevige handdruk. F en kinderkoortje, gevormd uit leerlingen van de drie War mondse scholen, zong onder leiding van zuster Lidewijde twee couplet ten van „De Zilvervloot" overi gens toepasselijk op de naam van het aan de kade liggende witte schip en „Vrouwe van Neêrland, wij groeten u blijde". Ciska Schrijvers had tevoren de tekst van de liederen aan H.M. aangeboden. Na het gezang te hebben aangehoord dankte de ko ningin zuster Lidewijde met een hartelijke handdruk. Enkele specifiek Warmondse pro- dukten werden de vorstin vervolgens aangeboden, voortbrengselen van de veeteelt, van een typisch Warmondse industrie de vervaardiging van kerkkaarsen en van de bloembol lencultuur. Van het jonge echtpaar Th. War merdam ontving de koningin een Leidse kaas; namens de beide War mondse kaarsenfabrieken werden twee dozen met hun produkten aan geboden door de heren C. v. Leeu wen en C. Papót. Tenslotte overhan digde de bollenkweker J. P. van der Hulst een fraai bloemstuk van een lila-rose Nanus-gladiolus, een exclusieve variëteit, waaraan enkele weken geleden officieel de naam „Warmunda" was gegeven. j^a een kort gesprek met de ver- schillende schenkers ging de ko ningin en haar gezelschap langs ha- Koningin Juliana luistert naar de zanghulde. Naast H.M. burgemeester jhr. mr. L. v. Fisenne; achter deze prinses Marijke en nog juist zicht baar prinses Margriet. gen van de jeugd van Warmond naar de reeds gereedstaande open hof- auto's, waar afscheid werd genomen van mevr. mr. Chr. A. de Ruyter- de Zeeuw, waarnemend commissaris der Koningin in Zuid-Holland, als mede van jhr. en mevr. Von Fisenne. Hartelijk toegejuicht door de be volking van Warmond, die in dikke rijen langs de straten van het dorp, waarlangs de stoet trok op weg naar Soestdijk, de Dorpsstraat, Burg, Ke telaarstraat, Warmundastraat, He renweg en Oosteinde, verliet H.M. Warmond omstreeks zes uur en was het korte, maar niettemin door de dorpelingen zeer gewaardeerde be zoek van de vorstin ten eindet De 75-jarige mgr. dr. G. Lemmens, emeritus-bisschop van Roermond, is zondagmorgen wegens een acute buikaandoening opgenomen in het „St. Laurentius"-ziekenhuis te Roer mond. Tegen de avond heeft de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, hem op zijn verzoek en wegens zijn hoge leeftijd, uit voorzorg de laatste Heilige Sacramenten toegediend. MINIMUMPRIJZEN VOOR BONEN. Vandaag, 18 juli, treedt voor bo nen op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling in werking van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen. Voor princessebonen geldt een op- houdprijs van 25 cent per kg.,- even als voor snijbonen. De vergoeding bij eventuele doordraai is voor de kwaliteiten 1 van deze bonen 20 ct. per kg. en voor kwaliteit 2: 15 cent per kg. Ten behoeve van het mini mumprijsfonds van het centraal bu reau van veilingen zal dit seizoen op alle aangevoerde princessebonen een heffing van 0.25 per 100 kg. worden ingehouden en op snijbonen van ƒ0.30 per 100 kg. De afgelopen week is de aanvoer van bonen op de Nederlandse vei lingen toegenomen. De binnenlandse markt kon grote hoeveelheden ge bruiken en de prijs bleef vrij stabiel op ƒ0.80 tot ƒ1.per kg. voor de goede kwaliteit. EX-GEVANGENE KWAM DOOR STELEN AAN DE KOST Twee Haagse rechercheurs hebben dit weekeinde de 26-jarige kok H. W. gearresteerd, die gesignaleerd stond voor diefstallen en verduiste ringen in verschillende steden van het land. In mei was W. na 'n von nis (wegens diefstal) ontslagen uit de gevangenis. Hij werkte twee we ken in Rotterdam, maar kreeg toen ruzie met zijn baas. Sindsdien heeft hij met stelen in zijn levensonder houd voorzien. In Rotterdam stal hij vijf fietsen, verkocht hij een gehuurd fototoestel en ontvreemdde hij nog een fototoe stel uit een geparkeerde auto. In Amsterdam bemachtigde W. drie rij wielen en ook hier verkocht hij 'n gehuurd fototoestel. In Delft stal hij twee fietsen en in Leiden een pro jectie-apparaat, dat hij in Den Haag van de hand deed. Tenslotte heeft hij in Den Haag nog 12 fietsen ge stolen en een gehuurde bromfiets verkocht. De eerste week van de grote ma noeuvres van het Nederlandse leger in het kamp van La Courtine is ge ëindigd. Vijfduizend manschappen hebben aan de verschillende dag- en nachtoefeningen meegedaan. Voor de vrije tijd is een goede or ganisatie getroffen. Twee grote ten ten dienen als „feestzaal". De groot ste daarvan telt 'n duizendtal plaat sen. Deze tenten staan midden in het kamp van La Courtine. Elke avond worden Nederlandse film vertoond. Het programma wordt om de twee dagen vernieuwd en wordt gelijktijdig op drie plaatsen in het kamp vertoond. Op zaterdag avond, zondagmiddag en zondag avond komen Nederlandse cabaret gezelschappen voorstellingen geven. Er worden in het weekeinde ex cursies naar bezienswaardigheden in de omgeving georganiseerd. Generaal-majoor F. van der Veen, commandant van de vierde divisie infanterie, heeft zaterdagochtend in de onderprefectuur van Ussel aan de onderprefect Blondel een vriend schapsgeschenk aangeboden. Joop Z opnieuw gearresteerd Verdacht van valsemunterij Nadat hij op vrije voeten was ge steld is de 47-jarige Joop Z. opnieuw aangehouden, verdacht van valse munterij. Joop Z. is bekend als de se cretaris van de commissie, die een onderzoek moest instellen naar de gedragingen van de Duitse minister Oberlander in de oorlog. De valse munterij zou op zijn drukkerij zijn geschied ten behoeve van de Alge rijnen die in Frankrijk wonen. Hij zou toestemming hebben verleend aan de Haarlemse chemigraaf A. O. om n zijn drukkerij te Amsterdam val se pasjes voor de Algerijnen te ver vaardigen. Ook de stenograaf S. S., zou hieraan medewerking hebben verleend. Het drietal werd enige maanden geleden gearresteerd, maar Joop Z. werd op vrije voeten ge steld, na overleg met zijn advocaat. De arrestatie geschiedde in samen werking met de Franse en Duitse politie. Een piloot van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij, op weg van Havanna naar Miami, heeft zondagavond zijn toestel met 50 passagiers bij Kingston aan de grond gezet en de autoriteiten van Jamaica politiek asiel verzocht. De piloot zeide, dat Russische technici in Cuba tooezicht uitoefenen op de bouw van militaire bases voor ge bruik door de Sowjet-Ünie. LICHTMAST OP HET HOOFD De 59-jaige expeditie-chef P. van der Es uit Groningen heeft zater dagmiddag op een kolenopslagter- rein een vallende lichtmast op het hoofd gekregen. Een vrachtauto die achteruit moest rijden raakte name lijk een schuurtje waaraan de licht mast bevestigd was. De lichtmast viel met het schuurtje omver en het uiteinde raakte de- expeditiechef op het hoofd. Het slachtoffer is over leden. Waarschijnlijk door hooibroei is brand ontstaan in een boerderij in St. Johannesga bij Heerenveen. Het blussingswerk bleek na korte tijd vergeefs. De boerderij waarin de familie Bergsma woonde, brand de geheel af. In het kader van de Warmondse feestweek ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Koninklijke zeil-, roei- en motorsportvereniging „De Kaag", is zaterdagavond op het voorplein van het „Huys te War- mondt" een taptoe gehouden door de kapel van het garderegiment Jagers. Er was goede belangstelling van de zijde van het publiek. Het was dan ook een imponerend gezicht, de witte gevels van het Huis, badend in een zee van licht uit vele schijnwer pers, een décor waartegen de mos groene uniformen van de muzikan ten fraai afstaken. Ook het bos was door een groot aantal schijnwerpers verlicht en het geheel bood een feërieke aanblik, waarvan de vele luisteraars en wandelaars intens hebben genoten. Begeleid door mevr. mr. Chr. de Ruyter-de Zeeuw, waarn. Comm. van de Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van Warmond ver laat de koningin na de huldiging de Gemeentehaven. Acht inzittenden van een Deens vliegtuig zijn omgekomen, toen het toestel zaterdagmiddag ter hoogte van Kopenhagen in de Sont neer stortte. De enige overlevende is de piloot. Hij werd met ernstige verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis en kon geen verklaring geven voor het ongeluk. Behalve de piloot waren acht be kende voetballers aan boord. Zij wa ren op weg naar Herning in Jut land, waar zij een wedstrijd zouden spelen. Drie van hen waren geko zen voor de Deense Olympische ploeg. Een andere voetballer ont snapte aan de dood, doordat hij we gens een blessure niet kon spelen en op het laatste moment besloot in Kopenhagen te blijven. Onmiddellijk nadat het tragische nieuws bekend was, toerden alle sportwedstrijden in Denemarken af gelast. De radip- en televisie-pro gramma's werden gewijzigd. De bestuurder van het vliegtuig, dat zaterdag in de Sont veronge lukte waarbij acht Deense voetbal lers om het leven kwamen, had na het opstijgen van het toestel geen zicht tengevolge van plotseling op tredende regenbuien. Dit heeft de piloot, die zwaar gewond in het zie kenhuis ligt, bij een kort verhoor verklaard. Hij zei, dat de twee mo toren normaal hadden gefunctio neerd., Het 14 of 15 jaar oude toestel mocht alleen bij goed weer vliegen. Zo had het geen ruitenwissers. Daar bij de start het zicht nog vijf km was, had de bestuurder toestemming gekregen om in de lucht te gaan. Door onverwachte regenbuien had hij op de instrumenten moeten vlie gen, waarbij hij zijn oriëntering kwijtraakte, vooral ook doordat een sterke zijwind 't toestel uit de koers drong. moemba hebben aangekondigd, mi litaire steun aan Moskou te vragen, indien de Belgische troepen niet binnen 72 uur uit Kongo zouden worden teruggetrokken. Samenzwering op Cuba Het blijkt steeds duidelijker, dat de Kongolese muiters heer en' mees ter zijn in het gebied van de be- neden-Kongo tussen Insiki tot aan de grote Oceaanhaven Matadi. De muiters zijn hier goed gewa pend en oefenen er een ware ter reur uit. Zij houden konvooien aan, beschieten de vliegtuigen die Euro peanen trachten te evacueren en ge hoorzamen aan geen enkel gezag van de overheid. Eén van de gevolgen van dit op treden der muiters is, dat de aan voer van levensmiddelen en voorra den via Matadi volkomen tot stil stand is gekomen. In Leopoldstad wordt gehoopt, dat de 400 Marokkaanse militairen, de helft van het Marokkaanse contin gent van de V.N.-strijdmacht, die zondagavond in Kongo is aangeko men, er in zal slagen de orde en rust in het gebied van Thysstad en ten zuiden ervan te herstellen. De toestand in Leopoldstad zelf blijft rustig. De busdiensten functio neren normaal en de post wordt weer bezorgd. „De Belgische regering beschikt over inlichtingen, die haar verplich ten aan te nemen dat onder bepaal de omstandigheden het gevaar van een Kongolees verzoek om Russi sche interventie aanwezig is". Dit is maandagmorgen officieel in Brussel medegedeeld. In deze officiële mededeling wordt verder gezegd, dat de Bel gische regering echter niet officieel op de hoogte is van het voornemen van de Kongolese regering om een dergelijk beroep op de Sowjet-Unie te doen. Volgens beiriohten uit Stanley- stad zou minister-president Loe- De Cubaanse politie heeft zaterdag te Havana bekend gemaakt, dat zij een groep samenzweerders heeft op gerold. De groep had haar hoofd kwartier op 20 kilometer afstand van Havanna. Bij de inval in het hoofdkwartier kwam het tot een vuurgevecht, waarbij één samenzweerder werd ge dood en twee gewond. Ook twee man van de politie werden zwaar ge wond. De politie nam zeventien mensen, onder wie vijf vrouwen, in hechtenis. Amerikaanse nota aan Cuba. De Amerikaanse ambassadeur in Havanna, Bonsai, heeft zaterdag op het Cubaanse ministerie van buiten landse zaken een nota overhandigd, waarin de Verenigde Staten Cuba be schuldigen van „economische en poli tieke agressie tegen de Verenigde Staten". Raoel Castro in Moskou. De Cubaanse minister van defensie, Raoel Castro, is zondag in Moskou aangekomen voor overleg met de Russische regering, zo meldt Tass. De Etna werkte weer De Etna is zondag weer gaan wer ken. Na een geweldige ontploffing begon de lava langs de hellingen van de vulkaan, die aan de zeekant lig gen, naar beneden te stromen. Bo ven de krater hangt een paddestoel wolk, die veel overeenkomst ver toont met de wolk, die ontstaat na de ontploffing van een kernbom. De Etna is zoals bekend ruim 3000 meter hoog. Duizenden boeren, die bij de hel lingen van de vulkaan wonen, vluch ten naar Catania. Er zijn op verschillende plaatsen branden uitgebroken, die men bezig is te bestrijden. In de loop van de nacht is de Et- na enigszins tot rust gekomen. Gis termiddag werd een acute alarm toestand afgekondigd, na een ont ploffing die tot op 100 km afstand werd gehoord en tot op 25 kilome ter as deed nederdalen. De padde- stoelvormige rookwolk bereikte 'n hoogte van 10.000 meter, uit de kra ter werden brokken gloeiend lava geworpen die op de hellingen van de 3263 meter hoge berg talrijke brand jes veroorzaakten. De naar Catania gevluchte bewoners mogen thans weer naar hun woonsteden terugke ren maar voor alle zekerheid, mocht opnieuw een spoedige evacuatie ge wenst zijn, blijven carabinieri in de dorpen achter. Worosjilof uit partijpresidium Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de oud-president maarschak Kli- menti Worosjilof op zijn verzoek ont slag is verleend als lid van het pre sidium der communistische partij. De 79-jarige Worosjilof werd op 7 mei jl. van zijn amot als pres.aent ontheven in verband met zijn ge zondheidstoestand. Hij maakt ver moedelijk nog wel deel uit van het presidium van de Opperste Sowjet, waarin hij na zijn aftreden als presi dent met algemene stemmen werd ge kozen. Met Worosjilof is een van de laat ste „oude bolsjewieken" uit de partij leiding verdwenen. Met hem verdwijnt ook de laatste man uit de partijleiding, die in juni '57 Chroesjtsjef niet gesteund heeft tegen de z.g. „anti-partijgroep" van Molotof, Malenkof en anderen Bij die gelegenheid zag Chroesjtsjef zich geplaatst tegenover een meerderheid in het partijpresidium. In één door hem belegde bijeenkomst van het voltallige centrale comité wist hij echter alsnog de overwinning op zijn tegenstanders te behalen. "Y r maf

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6