150 Zwemsters en zwemmers deden een duik in het Rijn-Schiekanaal te Leiden OLYMPIAderie Ned. wielerploeg voor Rome MAANDAG 18 JULI 1960 DE LEII)SH U>l PAGINA 10 WIELRENNEN De sportcommissie van de KNWU heeft aan het NOC voorgesteld de volgende renners af te vaardigen naar de wielerwestrijden, die in het kader van de Olympische Spelen te Rome zullen worden gehouden: Sprint: A. de Graaf (Rotterdam) en P. van der Touw (Den Haag). Kilometer-tijdrit: P. van der Touw (Den Haag). Tandem: M. Gerritsen (Amsterdam) M. Paul (Den Haag). Ploegenachtervolging op de baan: H. Nijdam (Eelderwolde) of C. Schuuring, )Amsterdam)P. v. d. Lans, (Sassenheim)J. Oudkerk (Amsterdam)T. Nikkesen, (Sieben- gewald). Reserve: J. Ie Grand (Am sterdam) Voor de weg, tevens ploegentijd rit over 100 km.: J. Hugens (Amsten- rade), J. Janssen (Nootdorp), L. van Kreuningen (Utrecht), R. Lotz (Stein) en A. Sluis (Badhoevedorp). Ter plaatse zal door de chef d'equipe worden beoordeeld welke vier van deze vijf renners definitief zullen deelnemen aan de Olympische Spe len. WATERPOLO Waterpolo'ers naar Rome Negen kandidaten voor de Neder landse waterpoloploeg zullen zich van 1 tot 5 augustus a.s. in Rome voor bereiden op het Olympisch toernooi. De training, onder leiding van de coaches Frans Kuyper en Cor Braassem, geschiedt in samenwerking met de Italiaanse Olympische ploeg. De geselecteerde spelers zijn: Fred van Dorp, Henk Hermsen, Ben Kniest, Harrie Lamme, Bram Lee- nards, Hans Muller, Haro Ran, Har rie Vriend en Fred van der Zwan. ROEIEN Argo's twee met stuurman voorge dragen voor Rome Het bestuur van de Nederlandse roei- bond heeft besloten de twee met stuur man van Argo (Wageningen) aan het Nederlands Olympisch Comité voor te dragen voor uitzending naar de Olym pische roeiwedstrijden die eind augustus op het meer van Albano bij Rome wor den gehouden. Het bestuur van de roeibond heeft deze beslissing genomen nadat de ploeg van de Wageningse studenten tijdens de nationale kampioenschappen die zondag op de Bosbaan te Amstelveen zijn ge houden, het nationale record had ver beterd tot 7 min. 41.7 sec. Het nationale baanrecord stond op naam van Laak met 7 min. 47 sec.. Het internatio nale Bosbaanrecord is in het bezit van Zwitserland met 7 min. 36.7 sec. en da teert van de Europese kampioenschap pen van 1954. Eerder besloot het NOC al, op voor dracht van de Nederlandse roeibond, de skiffeur Lex Redelé, de dubbel twee Rentmeester-Bakker, de twee zonder stuurman Blaissé-Veenemans en de vier met stuurman van Njord in te schrijven voor Rome. WANDELSPORT De Amsterdammer Jan Cijs heeft zondagmiddag in Rotterdam beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland 50 kilometer snelwande. len. Met zijn tijd van 4 uur 54 min. en 3,2 sec. was hij ruim 25 minuten sneller dan zijn naaste concurrenten Van de Goes en Maas, die vrijwel gelijk over de eindstreep kwamen. De kampioen van het vorig jaar, Hein Zethof uit Aalsmeer, staakte na ruim twee ronden de strijd, hij bezette op dat moment de eerste plaats, die hij direct na de start ver overd had. Zijn spieren bleken niet langer bestand tegen de stromende regen die vrijwel onafgebroken op de snelwandelaars neerdaalde. CRICKET CVHW—LCC Tussen de vele regenbuien door pro beerde CVHW de bowley van LCC op goede wijze te bespelen. Het peil van de Haarlemmers stond echter zo laag, dat voor 74 alle 11 hun beurt hadden ge had. Nico den Hoed bowlde met de harde wind en regenvlagen in de rug, zo snel dat hij met de verdiende cijfers 636 uit de bus kwam. Henk Laman pikte ook een graantje mee 27, terwijl Guus Wondergem ditmaal het geluk niet aan z'n zijde had 025. LCC kreeg door tijdgebrek een kleine 2 uur de tijd wat later onder deze moei lijke omstandigheden iets te kort bleek. G. Wondergem 15 en N. den Hoed 13 openden goed en er was alle hoop dat het lage totaal van CVHW overschre den zou worden. Toen captain Kantebeen op een per soonlijke score van 19 runs bijzonder ongelukkig uitging zat er niets anders meer op dan de resterende 10 minuten uit te spelen. Leo v. Es en Hans Laman lieten zich door de felle Haarlemmers niet van de wijs brengen en bewerk stelligden derhalve een draw. Het einde van deze minder prettige wedstrijd ein digde op 70 voor 7 zodat LCC z'n vierde punt veroverde. A.s. zondag ontvangt LCC koploper Concordia en het is te hopen dat de Leidse dan weer volledig is. Het zag er in het begin van de wed strijd niet naar uit, dat een volledige match gespeeld kon worden. Juist op het moment, dat de eerste bal door Spiering gebowld werd (Garrison Hook had de toss gewonnen en verkoos te batten) begon het te regenen, doch dit mocht het eerste half uur de beide teams niet beletten door te spelen. La ter werd het erger en kon in combina tie met de lunch de schade zoveel mo gelijk worden beperkt. Spiering, maar vooral Bouman had er goed het oog in, daarbij gesteund door een veld, zoals zelden wordt vertoond. In totaal zes catches, waaronder enkele uitstekende zorgden er voor, dat Garrison niet ge vaarlijk kon worden. De wijze waarop P. von Oven Tingling uitving, mag zeker niet onvermeld blijven. Totaal 71 all out. Bouman 6 voor 20! en Spiering 3 voor 50. Tingling bleek de eerste twee batsmen van Ajax te moei lijk, doch Spiering en R. Smith wisten er wel raad mee en in snel tempo voer den zij de score omhoog. Via 4 voor 2 werd het 58 voor 3 en tenslotte 72 voor 5, de winning hit geslagen door Bou man met een zes. Daarvoor had echter Smith met 27 en Spiering 32 not out laten zien, dat zij weer in vorm waren. Al met al een verdienstelijke overwin ning voor de thuisclub. Sport in 't kort Aggressor, de vijfjarige hengst van de Brit sir Harold Wernher, heeft zater dag de Engelse bookmakers een onaan gename verrassing bezorgd door vóór de grote favoriet „Petite Etoile" als eer ste te eindigen in de King George VI en Queen Elizabeth stakes, een race gedo teerd met 23.345 pond sterling. Nederland zal naar de Europese roeikampioenschappen voor dames, van 8 t.m. 13 auustus a.s. vertegenwoordigd worden door de skiffeuse Marian Lude- rus (Nereus) en de dubbel vier Nautilus/ Dordtsche-combinatie. Gerrit Kortweg (DZV) heeft zon dag in het Zuiderparkbad een nieuw Nederlands record gevestigd op de 100 meter vlinderslag. De tijd was 1 minuut 5.5 seconde. Het oude record stond reeds met 1.06.2 op zijn naam. De Amerikaan Jeff Farrell heeft zaterdag in het zwembad van de „Vale- universiteit" in New Haven een prach tige prestatie verricht door de 200 meter vrije slag te zwemmen in 1 minuut en 59.4 seconde. Hij was daarmee de eerste zwemmer ter wereld, die op deze af stand onder de twee minuten bleef. De prestatie kan echter niet als een wereld record worden erkend, omdat het bad niet de reglementair noodzakelijke lengte van 50 meter had. Het 15-jarige Hongaarse meisje Csilla Madarasz, dat veertien dagen ge leden het Europees record 100 meter vrije slag van onze landgenote Cockie Gastelaars overnam met een tijd van 1 min. 2.8 sec., heeft zaterdag dit record nog scherper gesteld, n.1. op 1 min. 2.5 sec. Het Russische waterpoloteam heeft de tournee door West-Duitsland zaterdag in Hamm besloten met een krappe 4-3 zege op het officiële Westduitse zeven tal. De wereldkampioen der amateurs op de weg, de Oostduitser Gustav Schur, zegevierde zondag op overtuigende wij ze in de 21e internationale „Harz-Rund- fahrt". De Nederlanders Steenvoorden en Reekers, die eveneens aan deze wedstrijd deelnamen, staakten de strijd. De Duitse amateur-wielerploeg vele kandidaten voor de olympische spe len kon zaterdagavond in Krefeld een landen wedstrijd tegen Frankrijk met 12-9. Mik Snijder is zondag als tweede geëindigd in een internationale wegwed strijd voor amateurs in Stuttgart. De Lichtensteiner Heeb zegevierde met een tijd van 4 uur 31 min. 07 sec. over de 170 kilometer (15 ronden). De Oostduitse volleybalploeg be haalde zaterdagavond voor het zeslan- den toernooi in Leipzig een 3-1 zege op Frankrijk. Zuidslavië won met 3-2 van de Oostduitse B-ploeg. Het Nederlandse olympische hockey- elftal (voorlopig) heeft op het terrein van Tilburg in een oefenwedstrijd een overwinning met 1-0 (rust 0-0) behaald Rotterdams metro nog boven de grond In Rotterdam is zondag op de Floriade een grote maquette voor bezichtiging opengesteld, waar men een blik in de toekomst kan werpen: modeltreintjes trekken er namelijk hun rondjes onder een maquette van het Rotterdamse stadsbeeld zodat men als het ware kan zien hoe de metro later zal rijden. Op de foto zien we de heer J. C. Wiegman, ontwerper en uitvoerder van de maquette, terwijl hij met zijn assistente de laatste hand aan de installatie legt. op de Batavieren. Het enige doelpunt in deze matige wedstrijd werd geschoord door Van Vroonhoven uit een voorzet van De Beer. De Westduitse équipe Koegel-Roeh- rich met een Mercedes 190d heeft de 22e internationale rallye van Wiesbaden ge wonnen met 0 strafpunten en 74.3 winst punten van de 142 gestarte équipes. Tijdens de Russische atletiekkam- pioenschappen die in Moskou worden ge houden verbeterde Ianis Krasovskis het Europese record polsstokhoogspringen tot 4.65 meter. Het oude record stond se dert 20 juli 1959 op naam van zijn land genoot Vladimir Butalov, met 4.64 meter. Gisela Birkemeyer (O. Did.) heeft zaterdag het wereldrecord op de 80 meter horden dames met een tijd van 10.6 sec. geëvenaard. Het wereldrecord staat op naam van vijf atletes: Zenta Kopp-Gastl (Did.), Galina Bystrova en Rimma Koscheleva (beiden Rusland), Norma Thrower (Australië) en Irina Press (Rusland). Het landen-volleybaltournooi te Leipzig is gewonnen door Zuidslavië in een zwaarbevochten zege (3-2) in de laatste wedstrijd, waarin Frankrijk de tegenstahder was. De Oost-Duitse natio nale ploeg eindigde op de tweede plaats. Nederland versloeg zondag Finland met 3-1, waardoor onze landgenoten op de vijfde plaats kwamen. Slotavond Bijstand III In het Amsterdamse Concertgebouw vond zaterdag de slotavond van de derde Nationale Bijstand Actie plaats. Cees de Lange en notaris mr. M. J. Meijer maakten - ieder op hun eigen wijze - de prijzen bekend. KOERSEN OP DUINDIGT De uitslagen van de zondag op Duin- digt gehouden rennen luiden: Grande Lolotteprijs: 1. Spoetnik (F. Delbrassenne); 2. Cold Water; 3. Phro- lic. Toto. w.: 1.80 (stal), pL 1.20, 1.60, 1.30, gek. 6.90, cov. 5.30. Gouden Zweepprijs, afstand ca. 2400 m.: 1. Altai (A. W. van Dijk) tijd 2.35.3; 2. Talisman; 3. Cornet. Toto. w.: 1.30 (stal), pl. 2.30, 1.40, gek. 4.50, cov. 6.40. De Hoefslag wisselbeker: 1. The Ser pent of Iran (G. C. Dekker) tijd 2.14.1; 2. Staatsgeheim: 3. Heraut. Toto. w.: 3.70, pl. 1.70, 1.90, gek. 1.30, cov. 3.80. Troc-prijs, afstand ca. 1350 m.: 1. Mystic Boy (A. W. van Dijk) tijd 1.24.7; 2. Good Books: 3. Raden Mas. Toto. w.: 3.30, pl. 1.60, 2.80, 2.90, gek. 12.50, cov. 10.-. Vorstin Marie-prijs, afstand 2540 m.: L Young Aune (W. H. Geersen) tijd §.48.8 km. tijd 1.31.5; 2. Xonacatepec; 3. Xanthia's. Toto. w.: 6.-, pL 2.20, 2.70, 1.60, gek. 39.20, cov. 9.90. Willy Quettreville-prijs, afstand 2100 m.: 1. Walnut Erebus (J. Hof) tijd 3.04.4 km. tijd 1.27.3; 2. Valeur; 3. Winnifred. Toto. w.: 6.60, pl. 2.80, 2.70, 2.60, gek. 17.40, cov. 6.70. Schatulle-prijs. afstand 2100 m.: 1. Walter Pluto H. Tuzee) tijd 3.03, km. tijd 1.27.3; 2. X Mieke Hollandia. Toto. w.: 2.50, pl. 1.40, 2,-, 1.80, gek. 7.10, cov. 6.-. Derby Proef-prijs, afstand 2100 m.: 1. Ysvogel S (M. Vergay) tijd 3.02.1, km. tijd 1.25.9; 2. Yberfloete; 3. Yemen. Toto. w.: 3.10. pL 1.50, 1.60, 1.60, gek. 7.30, cov. 6.70. Elly Brooke-prijs, afstand 2100 m.: 1. Vita Kunley (J. Vóórhaar) tijd 2.57.3, km. tijd 1.24.5; 2. Vainqueur; 3. Very Nice. Toto. w.: 3.60, pl. 1.40, 1.40, 1.70; gek. 4.10, cov. 5.-. Cavalcade-prijs, afstand 2100 m.: 1. Typhoon (P. A. Strooper) tijd 2.56.5, km. tijd 1.22.5; 2. Sammy Mars; 3. Theo Messidor. Toto. w.: 13.20, pl. 1.50, 1.50, 1.10, gek. 3.10, cov. 3.60. Total isator-omzet ƒ142.707,50. Bijzondere prestatie Noordwijkse brigade Voor de 42ste maal organiseerde de Leidse Reddingsbrigade zaterdag middag in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart) de prestatietocht ge kleed zwemmen over een afstand van 550 meter voor deelnemers (sters) vanaf 16 jaar en over 200 meter voor jongens en meisjes tot 16 jaar. Via een geluidsinstallatie sprak de voor zitter van de L.R.B., de heer A. van Egmond, er zijn vreugde over uit, dat hij niet alleen 150 zwemmers en zwemsters, doch ook een groot aan tal toeschouwers welkom mocht he ten. Spreker dankte allen, die tot het welslagen van deze middag had den meegewerkt en richtte zich hier bij in het bijzonder tot de opzichter A. van de Prov. Waterstaat, de heer N. Belogne, die wederom een groot aandeel had in de beschikbaarstelling van het kanaal en de verkeersrege ling te water, de inspecteur van po litie, de heer H. Oudman, die niet alleen met zijn mannen voor een prima verkeersregeling had gezorgd, doch ook het startschot zou lossen, de Rijkswaterpolitie, die de scheep vaart regelde, alsmede de dienst doende leden van de EHBO-raad. Nadat spreker aan allen, die niet kunnen zwemmen, de raad had ge geven dit alsnog spoedig te leren en daarna bij de LRB 't reddend zwem men te gaan beoefenen, sprak de heer M. P. Viool, bestuurslid van het district West,nog een propagandis tisch woord en memoreerde o.m. dat ook bij de LRB het redden van dren kelingen uit te water geraakte auto's intens wordt beoefend. Hierna gaven enige leden van de LRB een aantal spectaculaire demonstraties in het redden van drenkelingen o.m. met behulp van het z.g. hoofdtuig en de reddingsstok, alsmede een aantal deskundige bevrijdingsgrepen. Om streeks half vijf loste de heer Oud man het startschot voor de presta tietocht over 200 meter, kort daarna gevolgd door de 550 metertocht voor de senioren. Extra vermelding Alle deelnemers (sters) volbrach ten de tocht en meerderen onder hen (ook by de junioren) deden dit nu voor de derde of vierde maal in suc cessie, terwijl mej. M. Gijzeny (LRB) als de enige, die voor de vijfde achtereen volgende maal deel nam, een extra vermelding verdien de. Zij, die de tocht voor de eerste maal volbrachten, ontvingen een medaille, terwijl de anderen een bronzen jaarcijfer ontvingen ter be- START VAN DE SENIOREN vestiging aan het lint van de reeds eerder verworven medaille. De wis selbeker, beschikbaar gesteld voor de Brigade, die met het grootste aan tal leden de tocht volbracht, werd voor de derde achtereenvolgende maal gewonnen door de Noordwijkse Reddings Brigade, die met 37 leden deelnam. Met deze bijzondere pres tatie kreeg de NRB de beker dus de finitief in eigendom. De lauwertak voor de Brigade, die 't verst weg woont, ging ook dit jaar weer naar de RB „Sint Hyronimus" uit Roozen- daal (N.B.). De technische leiding was bij de heren L. Plug en P. Stouten weer in prima handen. De deelnemers(sters) waren: Noordwijkse Reddingsbrigade: de dames J. Kortekaas (vierde maal), Joke Caspers, H. van t. Wout, D. Ha- zenoot (allen derde maal), C. Bal (eerste maal), de heren: W. Caspers (4e maal), J. Ooms, D. v. d. Bergh (3e maal), J. Smal, P. Ploeg, A. van Went (allen 2e maal), D. Kramer, G. Kleton, V. Went, J. v. d. Ploeg, R. de Winter, H. Weent, S. Rende ring, J. Hens (allen 1ste maal); de meisjes: J. Smit (3e maal), J. Schut, C. Lette, R. Caspers (allen 2e maal) Q. Groeo, J, Kazeacwt, 6- Krijger (allen 1ste maal); de jongens: A. Hazenoot( 3e maal); Sj. v. d. Ploeg, G. Broks (beiden 2e maal), A. G. Plug, L. 't Wout, K de Mooy, L. v. d. Bent, R. van Nes, J. Meyrink, H. Meyers (allen 1ste maal). De Delftse Reddingsbrigade Boskoopse Reddingsbrigade: mej. L. Klaverveld (2e maal); de heren: A. Metselaar (2e maal); A. van Els- wijk, A. Zijde (beiden 1ste maal); de meisjes: J. Benschop, W. Benschop, A. Koemans, E. van Stevelingen, R. Verhey, C. Wever (allen 1ste maal); de jongens L. Wever, J. Rodenburg, K. Veerman (allen 1ste maal). De Goudse Reddingsbrigade. De Roozendaalse R.B. „St. Hyno- mius". Leidse Reddingsbrigade: de dames M. Gijzenij (5de maal) en mevr. J. Tegelaar (3de maal), de heer H. Broers (2de maal); de meisjes: Ans van Vliet (4de maal), Erica van Tuyl (3de maal), Carla Middelham (2de maal), Ria van Vliet, Corrie Broers (beiden 1ste maal). Wassenaarse Reddingsbrigade: mej. E. Planje (1ste maal); de heren: B. Kennedy (4de maal), H. v. Velzen, M. Kern, E. Kerkhof (allen 1ste maal); de meisjes: E. Laurier (3de maal), J. Zonneveld (2de maal), E. Lousberg, P. v. d. Berg, M. Wilden berg, A. Tetteroo, A. v. Stein, J. de Bleker, P. Keemijk, A. v. Rhijn, C. Boon, C. de Groot, G. Bunschoten (allen 1ste maal); de jongens: H. de Vos (2de maal), E. de Vos, J. Koole, J. Bakkers, A. Fischer, H. Kompeer, B. Bekkers, A. Schrijver, H. v. d. Hoeven, W. Verpoorten, W. Hazelaar, A. v. Rhijn, K. v. Straaten, B. v. Straaten, R. Bommel (allen 1ste maal). De Kleine Does: de dames: E. Prins, R. Kasteel, G. Rijlaarsdam, J. Scheepstra (allen 1ste maal); de meisjes: I. Heykoop, L. Roodenburg (beiden 2de maal), A. Roodenburg, H. de Dood, N. Mom, M. Vermeuelen N. v. Oosterom, E. v. Gent, W. v. d. Horst (allen 1ste maal); de jongens: P. v. Egmond (2de maal), D. Mole- ma, D. v. Buuren, H. v. Straten, J. Gardemeer, L. van Barsten, J. Ani- ba, B. Buurman (allen 1ste maal). Leidse Golfbrekers: de heer Th. v. Noort (1ste maal). De Zijl: Elsje de Veer (2de maal), Jan de Veer (1ste maal). Individueel: Hans Damen (2de maal). BOSKOOP HULDIGING GOUDEN BRUIDS PAAR KRUISWIJKDE VINK. De herdenking van het 50-jarig hu welijk van het echtpaar W. Kruiswijk H. de Vink, is tijdens de zaterdag middag gehouden receptie een ware huldiging geworden. De 75-jarige heer Kruiswijk, die zich van werk nemer tot werkgever heeft weten op te werken van de handelsdrukkerij en uitgeverij van het Boskoops Nieuws- en Advertentieblad, ver wierf in de loop der jaren grote be kendheid en achting. Ook op het ter rein van het vakorganisatieleven in het district Gouda, arbeid op geeste lijk terrein en het gewone vereni gingsleven was en is de heer Kruis wijk een bekende stuwende kracht. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat tijdens de receptie enkele honderden personen het echtpaar kwamen gelukwensen. Hieronder waren o.a. burgemeester Verkerk, wethouder Taat en de burgemeester van Benthuizen en Moercapelle, de heer Steenbakker de Morilyon Loy- sen. De harmonie Excelsior liet zich evenmin onbetuigd want nadat zij de muzikale medewerking bij de ope ning van het nieuwe voetbalterrein had verzorgd werd een serenade aan het gouden echtpaar gebracht, ter wijl dit in de avonduren door de harmonie Concordia werd gedaan. WOUBRUGGE Bijzondere vriesheiler op „De Dageraad" te water gela'en Vis wordi op zee ingevroren bij 45 graden Zaterdagmorgen is te Woubrugge op de scheepswerf „De Dageraad" v.h. Wed. J. Boot, onder grote be langstelling de vriestreiler „Egmont", een voor de visserij zeer belangwek kende aanwinst, dwars van de hel ling tewatergelaten. De treiler, de grootste ooit voor Nederlandse reke ning in Nederland gebouwd, is ge bouwd volgens een nieuw invries- systeem. De gevangen vis wordt onmiddel lijk ingevroren bij een temperatuur van 45 graden onder nul en verder bewaard in ruimen, waarin de tem peratuur constant 25 graden onder nul bedraagt. De capaciteit van het schip is twintig ton ingevroren vis per dag. De doopplechtigheid werd verricht door de heer Gorter, een oom van de reder Schipper wordt de heer H. Krab, die al jaren lang vaart voor de eigenaar van de nieuwe treiler, de rederij „Batavia" te IJmuiden. Ver wacht wordt, dat dit bijzondere schip eind september in bedrijf kan wor den gesteld. De „Egmont", die het registratie nummer IJm. 990 draagt, is 52 meter lang, 8.70 meter breed en 4.30 meter hoog. Er komt een motor in van 1200 Pk en verder twee aggregaten van 290 Pk. De bemanning telt acht tien koppen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10