Te kleine centrale krijgt lucht door nieuwbouw in Breestraat en Leiden-Noord Ook verbetering door nieuwe wijkcentrale in Oegstgeest VRIJDAG 15 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Telefoondienst Leiden heeft weer wachtlijst met 500 namen TJTET IS GEEN geheim, dat de telefooncentrale in Leiden al jaren te klein is. De wachtlijst voor abonnees-in-spe neemt respectabele afme tingen aan. Zij moeten onbeperkte tijd wachten; soms langer dan twee jaar, vóór er aansluiting volgt van het moderne toverinstrumentje, dat telefoon heet. In de sprookjes van Duizend en een Nacht is reeds sprake van een rijke sultan, die beschikte over eèn wonderbloem welke hem in staat stelde met zijn onderdanen te spreken. Zo óud als de geschiedenis is, is het ver langen naar een geheimzinnig instrument, dat het op elk uur van de dag mogelijk maakt te spreken, „over de wolken heen", met lotgenoten in dit ondermaanse. Geen wonder dat de telefoon zo'n snelle vlucht heeft geno men, sneller dan de PTT haar bij kan houden. _P7T kan al te snelle ontwikkeling niet bijhouden Gebouw buitendienst bijna gereed HET ZAL NU zowat zestig jaar geleden zijn, dat in Leiden aar zelend de eerste Bell-telefoons op contract werden aangelegd. In de kantoren waar zij geplaatst werden bekeken de bedienden met hun hoge boorden en grijze morsmouwen het ding met enige argwaan. Het stond in de hoek, liet slechts zelden zijn stem horen waarom ook want er was bijna niemand om mee te praten en óls het gerinkel weerklonk sprongen de bedienden van schrik een meter van hun kantoorkruk ken omhoog. Het hing naast de schrijfmachine, een log hoog ding met veel knopjes en toetsen, dat al even argwanend bekeken werd. Massale wens De tijden zijn snel veranderd; De schrijfmachine is thans een crême- kleujrig luxe-gevalletje, dat elec- trisch reageert op .elke toetsaanslag. En de telefoon is een instrument, dat iedereen in minder dan een halve minuut in staat stelt contact te leg gen met weet niet welke relatie of bloedverwant. Hij mag in Groningen wonen of Zuid-Limburg. De tijd is niet ver meer, dat met hezelfde ge mak van „cijfertjes draaien" ook Pa rijs of Londen binnen het bereik liggen van elke abonnee. In Den Haag is dit reeds mogelijk met Bel gië en Wes-tDuitsland. Maar zo'n toverding wil dan ook Foto van de voorgevel in Leiden- noord. In dit gebouw wordt de bui tendienst gevestigd. bijna iedereen hebben en die massale wens veroorzaakt het probleem waarmee de PTT thans te maken heeft. Er zijn vijfhonderd ongeduldigen in Leiden en randgemeenten. Zij willen allemaal morgen aansluiting hebben. De PTT zou het hen graag willen leveren, indien zij maar niet met een geweldig nijpend ruimte probleem in de Leidse centrale te kampen had. Het gebou v aan de Boommarkt te Leiden is te klein. NIET ALLEEN het technische cen trum van Leiden en gemeenten in de nabijheid is hier gevestigd, maar ook de buitendienst, welke dienst alle employe's omvat die werkzaamheden buiten de centrale verrichten. U kent ze wel, de lieden, die met gereedschapstas en/of v i^en er op uit trekken om bij de abon nees thuis of elders de noodzakelijke werkzaamheden te verrichten. Zij zijn het nijvere front van deze enor me onderneming, het front dat zich steeds verder en 'ijner vertakkend, de stad en omgeving vangt in een spinneweb van draden. Deze buiten dienst, die ook onder meer de draad omroep, de huistelefoondienst, de dienst „uitvoering kabelwerken", de administratie, het magazijn etc. bevat was in het gebouw aan de Boommarkt slecht behuisd. In zijn honger naar grotere ruimte heeft de centrale deze diensten voor zich uit gedreven tot zij waren samengedron gen in de weinige vertrekken van het gebouw, die nog overbleven. Hierna is het besluit gevallen een nieuw gebouw voor de buitendienst nabij Groenoord te plaatsen achter de gashouder van de SLF en dit ge bouw is thans bijna gereed. DE GEHELE buitendienst, omvat tend ruim honderd man perso neel (die overigens nooit allen te gelijk „binnen" zijn) wordt hier bin nenkort ondergebracht. En dit geeft opnieuw wat lucht aan de binnen haar muren beklemde centrale. Want de centrale heeft plaats nodig voor de apparatuur. De ingewikkelde ma chinerieën die hier staan en- uur na uur zoemend en klikkend dezelfde taak verrichten, die voorheen ge daan werd door de telefoonjuffrouw, bepalen het aantal nieuwe abonnees dat aangesloten kan worden. Zoals een telefoonjuffrouw, die maar een mens is zij het soaps een lieftal lige, zo is een automaat maar een automaat, die ook in één uur niet meer kan doen dan een zich respec terende automaat in staat is te ver richten. Dit is het euvel van de te lefoondienst, en daarom zijn er op het moment in Leiden alleen al 500 wachtenden, die soms langer dan twee jaar gedula moeten oefenen. Het is niet anders. De PTT hebben een serie maatre gelen genomen, die verbetering moe ten brengen. Als het complex van maatregelen is voltooid is er „geen pijn meer" en is er voorlopig ruimte genoeg voor abonnees. Een van die maatregelen is: het nieuwe gebouw voor de buiten dienst. Een ander is uitbreiding van de centrale aan de Boommarkt tót aan de Breestraat waar-een geheel nieuw gebouw zal verrijzen in plaats van de serie pandjes (naast het ka daster), die voorheen de belasting en de laatste jaren afdelingen van de telefoondienst bevatten. F\E OUDE PANDEN worden afge- broken, een nieuwe gevelwand zal verrijzen. Derde maatregel is de bouw van een wijkcentrale in Oegst geest aan de Karei Doormanlaan en de Admiraal de Ruyterstraat, voor welk bouwwerk onlangs de eerste paal is geslagen. Deze wijkcentrale zal de centrale in Leiden ontlasten, omdat de abonnees van Oegstgeest, die haar aangesloten worden plaats maken voor nieuwe abonnees in de Sleutelstad. Om ook in de toekomst tijdig het hoofd te kunnen bieden aan de snel wassende stroom van te- lefoonaanvragen wordt de bouw van nog enkele wijkcentrales voorbereid. Een andere zeer efficiënte maat regel is tenslotte de aansluiting van te voren in alle nieuw te bouwen flats te Leiden. In elke nieuwe wo ning wordt een kabeltje gebracht, die aansluitingsmogelijkheid biedt op telefoon, draadomroep en een ne- venlijn voor brandweer of kerkte lefoon. Van laatstgenoemde lijn wordt vooral in de buitengemeenten veel gebruik 'emaakt. De gelovigen kunnen de (protestantse) kerkdien sten volgen door middel van de te lefoon. Vooral voor zieken en ouden van dagen is dit een uitkomst. In Leiden heeft de PTT reeds 600 van zulke woningaansluitingen ge maakt. HET GEBOUW IJ ET NIEUWE GEBOUW voor de buitendienst is eenvoudig maar smaakvol. Het heeft de vorm van een L. Aan de voorzijde zijn de ruimten voor administratie en de lo ketten, daarnaast is een ruime can- tine, aan de achterzijde bevindt zich het ruime magazijn. Beneden en bo ven is voldoende ruimte om de vele diensten te herbergen. Op de eerste verdieping zijn onder de vele ruim ten (die op groei berekend zijn) een praktijk- en theorielokaal. Want op leiding van het personeel is onont beerlijk. Elk jaar komen er weer vele nieuwe vindingen, waarvan de werking moet worden gedemon streerd. Voorts heeft men deze klas lokalen nodig voor de opleidingscur sussen. De toekomst ziet er rooskleurig uit voor de abonnees uit de dienst- kring Leiden. Maar let wel: niet de zeer nabije toekomst, want het zal nog wel enige jaren duren voor de nieuwbouw in Leiden en Oegstgeest gereed is. Nieuwe uitkeringsbedragen AOW en A.W.W. Emia'ant Brakenhoff in N. Zeeland overleden Ouders kwamen niet meer op tijd De Nederlandse emigrant Albert Brakenho^f, die kort na zijn aan komst in Nieuw-Zeeland aan een dodelijke ziekte bleek te lijden, is vandaag overleden. De ouders van de jongeman zijn eergisteren naar Nieuw-Zeeland vertrokken om him zoon nog levend te kunnen zien, maar waarschijnlijk zijn zij te laat aangekomen. Zij zouden vandaag om vier uur aankomen in Sydney en vandaar doorreizen naar Waikate waar Bra- kenhoff werd verpleegd. Zowel van Nederlandse als van Nieuw-Zeeland- se zijde bestond een dergelijk mede leven met het tragische geval, dat er geldinzamelingen zijn gehouden, die de ouders in staat stelden naar Nw.- Zeeland te reizen. Naar het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede deelt is binnenkort de publikatie te verwachten van het Koninklijk Be sluit waarbij de nieuwe uitkerings bedragen ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Algemene We duwen- en Wezenwet worden vast gesteld. De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 april 1960. Jngevolge de AOW zul len de ongehuwden per jaar 1134, gaan ontvangen en de gehuwden 1794.—. Ingevolge de AWW zullen de we duwen zonder kinderen per jaar 1512,krijgen en de weduwen met kinderen per jaar ƒ2196,Voor we zen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op 480,vastgesteld, voor wezen van 10 tot 16 jaar op 732.— en voor wezen van 16 jaar tot 27 jaar op 960.—. In deze bedragen is de compensa tie voor de huur- en melkprijsstij ging inbegrepen. De nieuwe uitke ringen betekenen voor de ongehuw den, die AOW-pensioen genieten, een maandelijkse verhoging van 13.50 en voor de gehuwden een verhoging van 17.50. Weduwen zon der kinderen ontvangen ƒ15.50 meer en weduwen met kinderen 19.. Voor wezen beneden 10 jaar bedraagt de verhoging ƒ4.per maand, voor dezen tussen 10 en 16 j. 6,en voor wezen tussen 16 en 27 jaar 8. Vanaf 1 april is op deze verho gingen reeds een maandelijks voor schot gegeven. Deze voorschotten bedroegen voor ongehuwde AOW- trekkers ƒ7.per maand en voor gehuwden f 11.Weduwen zonder kinderen ontvingen een voorschot van 9.en weduwen met kinde ren 14.per maand. Het voor schot voor wezen tot 10 jaar, wezen van 10 tot 16 jaar en van 16 tot 27 jaar bedroegen resp. ƒ3,ƒ4.50 en 6.per maand. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in mindering wor den gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de bedoeling dat de ach terstallige bedragen in augustus wor den uitbetaald. rijnsburg Villabouw. Namens A. Star en H. Bloemendaal werd het bouwen van een dubbele bungalow aanbe steed. De vijf inschrijvers, die voor dit werk waren uitgenodigd, gaven hun prijzen als volgt op: firma van Iterson, Rijnsburg 62.500; P. Kort, Rijnsburg 61.700; W. Beugelsdijk, Leiden 60.500; J. Verloop, Katwijk aan Zee 59.640 en L. Guyt te Kat wijk aan Zee 57.782. De gunning is nog aangehouden. WV-enquète werd succes Dat er in Rijnsburg een VW zal ko men is nu wel zo goed als zeker; gezien de enquête die een succes is geworden. Ruim 50 Rijnsburgers hebben zich al als lid opgegeven. Er zijn nu reeds 40 bedden beschik baar. Zoals wij reeds eerder meld den zal het informatiekantoor in veiling Flora gevestigd worden. Uiteraard zullen de logiesprijzen iets lager komen te liggen dan in Katwijk en Leiden. Deze winter zal een in Neder lands, Frans; Duits en Engels ge schreven foldertje worden uitgege ven, waarin in het kort de beziens waardigheden van Rijnsburg zul len worden geschreven, zoals het Spinozahuis, de oude toren en de veiling. Het ligt in de bedoeling het bezoek van toeristen aan de veiling in de toekomst te stiimule- sassenhiim Koster P. van der Burg - Sint Pancratiuskerk - in het zilver Deze foto-combinatie toont drie modellen uit de collectie van de Romeinse módevorsten voor de komende herfst en winter. Links: „Torero", een strak uitgewerkt pakje van Rapuano. Het is gemaakt van lichte wol en satijn. Onder het korte jasje wordt een witte blouse gedragen, de mouwen reiken tot juist over de ellebogen. Midden: van het Huis Valentino is deze avond-cocktailjurk van pauw-blauwe shantung en organza. Aan de rechtervoor- zijde zit een grote gedrapeerde knoop. De jurk heeft geen mouwen of schouderbandjes, de bijbehorende lange handschoenen komen tot onder de ellebogen. Rechts: voor herfstmorgens met een kansje op zon ontwierp Va lentino dit japonnetje van grijze wol en zijde. Het kleine jasje kan worden aangetrokken of in de hand worden meegedragen. Het hoofddeksel is zeer origineel en heeft een Aziatische inslag. Nederlandse bus in Duitsland veronge'ukt Op de autosnelweg tussen Bruch- sal en Heidelberg is gisterochtend een autobus uit Apeldoorn in bot sing geraakt met een vrachtauto. In de bus werden 46 personen gewond, van wie een dame ernstig Drie in zittenden van de vrachtauto liepen eveneens verwondingen op. Een deel van de inzittenden kon na ter plaatse verbonden te zijn de reis van Montreux naar Nederland voort zetten. Volgens DPA is de toedracht van het ongeluk nog niet geheel duide lijk. De bus raakte ter hoogte van de afrit naar Kronau in botsing met een vrachtwagen en slingerde ver volgens meer dan zeshonderd meter ver van links naar rechts over de snelweg, daarbij ook komend op de banen voor het tegemoetkomende verkeer. Een vrachtautochauffeur, die daar reed, kon nog juist een frontale botsing vermijden door naar uiterst rechts te zwenken. De eerste vrachtauto werd door de bus van de weg gedrukt en kwam geheel ver nield terecht in het veel lager gele gen terrein naast de .nelweg. De Duitse politie heeft verklaard, dat de autobuschauffeur oververmoeid was. De naam van de ernstig gewonde dame, die is opgenomen in het zie kenhuis van Bruchsal, wordt door AFP opgegeven als mejuffrouw Jo hanna Vink, afkomstig uit Rotter dam. Toen de passagiers gisteravond in Arnhem aankwamen, konden zij geen van allen iets médèdelen over de toedracht van het ongeluk. „Het was half drie vannacht en we lagen allen in de bus te slapen. We schrokken even wakker van een enorme klap", zo vertelden de pas sagiers. De onfortuinlijke reizigers waren allen vol lof over de hulp en de medewerking, die men onmiddellijk na het ongeval had gekregen van het Duitse Rode Kruis en de politie. De vader van mej. Vink vertelde, dat de verwondingen van zijn doch ter gelukkig achteraf nog al meege vallen blijken te zijn. Zyn echtge note is bij haar dochter in het zie kenhuis achtergebleven. De overige passagiers werden slechts licht ge wond. Zij konden, na zo goed moge lijk te zijn behandeld, de reis ver volgen. De beide chauffeurs van de bus zijn echter ter plaat;3 achter gebleven. katwijk Duivensport. Met 64 oude dui ven hield de postduivenvereniging „De Rhijnmonders" een wedvlucht vanaf Orleans, afstand 510 km. De eerste duif kwam aan te 15.21.10 u., snelheid 1082.75 m. per minuut. De uitslagen: C. Kraayenoord 1, T. Meij- vogel 2, 9; B. Pouw 3; L. v. Duyn 4; Nic. Kleen 5; L. van der Plas 6; M. Souverein 7; T. de Mooy 8 en J. Heemskerk 10. Ook werd een wedvlucht gehou den met 281 jonge duiven vanaf Til burg, afstand 85 km. Ze werden ge lost te 13 uur. De eerste duif kwam aan te 14.52.37 uur, snelheid 771 m. per minuut. Uitslagen: J. Meulen- dijk 1 6; J. Winter 2; L. van Duyn 3, 5; L. Knetch 7; B. Mulder 8; B. Pouw 9. Eet nu peen. In tegenstelling tot wat we langen tijd meemaakten, nl. dat waspeen een buitengewoon gevraagd artikel was is nu het vet, hopelijk tijdelijk, van de ketel af. Donderdag draaide pl.m. 75% van de aanvoer van dit artikel door! oegstgeest Bouw toonzaal en kantoren aan de Geversstraat Door het archi tectenbureau Th. N. J. Geels en G. Kamsteeg N.V. alhier, is namens het Automobielbedrijf Kamsteeg N.V. het bouwen van een toonzaal en kantoren aan de Geversstraat opgedragen aan L. C. v. d. Marel's bouwbedrijf te Katwijk aan Zee. leidschendam Bedrijfsvoetbaltoernooi In die beslissingswedstrijd in het kader van het zomeravond bedrijfsvoet baltoernooi van de ontwikkelings- en ontspanningsvereniging „Kon- takt" versloeg Gemeente I van de poule I „Nooit Gedacht" die eerste was met 2-1 in de poule II. Het streekplan Zij die belang stellen in het ontworpen streek plan „Westland" kunnen hiervan kennis nemen op de gemeente- se cretarie. Tot 31 augustus a.s. be staat hiervoor de gelegenheid en tot genoemde datum kunnen even tuele bezwaren tegen het plan wor den ingediend. Aanleg centrale verwarming in Raadhuis Het architectenbureau Kropholler te Wassenaar^ heajt, namens B. en W. het aanleggen der centrale verwarming in de uitbrei ding van het Raadhuis opgedragen aan de firma Kiepe, Centr. Verw. Bedr„ te Voorburg. 31 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. van der Burg, als koster in vaste dienst trad van de St. Pancratiuskerk te Sassenheim. De thans vijjtigjarige jubilaris was aanvankelijk in het bloembollenbe- drijf werkzaam, maar werd in 1935 op voordracht van wijlen J. A. v. d. Voort tot koster aangesteld. Bij elke gebeurtenis in de parochie dopen, trouwen of begrafenis, is de koster steeds op zijn post en hij stelt er dus een eer in alles tot in de puntjes te verzorgen. Hij staat altijd en voor een ieder klaar met raad en daad en is daar door een zeer geziene figuur, die echter zelf het liefste op de achter grond blijft. Zijn grootste aandacht heeft de versiering van het altaar. Zo groot is zijn liefde voor dat werk, dat niets hem daarvan afhoudt. Het- moet klaar zijn, „al wordt het nacht", is een typerend gezegde van. hem. In de kerstnacht gaat hij zelfs nooit naar bed. Naast zijn werk in en om de St. Pancratiuskerk, verzorgt hij reeds jaren het ziekentriduum in de kapel van Huize „St. Bernardus" en leidt hij de jaarlijkse Sacramentsprocessie in de tuinen van dat tehuis. Ook de versiering van de kapel van het An- nagesticht is een van de punten van zijn programma. Het vijfentwintigjarig ambtsjubi leum van koster Van der Burg zal niet ongemerkt voorbij gaan. Zondag 31 'juli a.s. zal hij in het KSA-gebouw gehuldigd worden. Van 15.00 tot 16.00 .uur is er die dag receptie, waarop alle parochia nen en andere belangstellenden wel kom zijn. Op het verdere programma van die dag komen wij nog nader te rug. wassenaar Dappere daad beloond. Aan de 16-jarige Kees Bats, die in januari j.l. met eigen levensgevaar in de Zijl watering de 7 jarige Dorothy Theil uit een wak redde, is door het Carnegie Heldenfonds een loffelijk getuigschrift voor moedig gedrag toegekend. Het getuigschrift met 'n fraai polshorloge met insriptie wer den Kees Bats op het raadhuis uit gereikt door loco-burgemeester mr dr J. Hazenberg.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4