EEN DODE BIJ BOTSING Moeder Zusters Ursulinen 50 jaar in Nieuw Vennep Twee maal afscheid aan de Kath. Vakschool te Leiden weekelykse CRonycke ZATERDAG 9 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT Amerikanen zien er nog 'n op-Fokkertje ir Laat Uw fiets steeds paraat staan! Een Amerikaanse vereniging van luchtvaartenthousiasten, de Antique Aircraft Association, heeft het plan op gevat de historische KLM-vlucht Amsterdam-Batavia uit 1927 met een antieke Fokker F-7A te herhalen. Zij heeft de hand weten te leggen op de vroegere PH-NA DP, waarmee de Amerikaanse zakenman van Lear Black destijds vele vluchten heeft gemaakt. Het toestel stond, als PH-NLL, zonder onderstel en motor in een loods op de vliegbasis Gilze-Rijen (zie foto). Het vliegtuig is thans gereed gemaakt voor verzending naar de V.S. De Amerikanen zullen nog heel wat moeten dokteren om de ruim dertig jaar oude kist luchtwaardig te maken. De gladheid van de oprit naar de verkeersbrug tussen Dordrecht ten Zwijndrecht heeft gisteravond een noodlottige botsing veroorzaakt tus sen een bestelatuo en een vracht wagen. Twee personen zijn ernstig gewond uit de ravage van de wrak ken gehaald. Er zijn volgens voorlo pige gegevens nog drie andere per sonen gewond. Omstreeks half elf moet de vracht auto in een bocht aan het slippen zijn gegaan en reed tegen de weg- schoeiing, waardoor de aangekoppelde oplegger dwars over de weg schoof. De bestelauto reed op het gevaarte en kwam met een brandende, ineen- gedrukte cabine tot stilstand. Het ongeval veroorzaakte een ern stige stagnatie op de brug die eerst omstreeks middernacht kon worden opgeheven. De 22-jarige metselaar A. Stoo- ker uit Maarssen is gisternacht in de Vecht verdronken. Hij keerde van een feestje naar huis terug en is on derweg te water geraakt. Gisteroch tend is het stoffelijk overschot in Breukelen opgehaald. 't HOORNTJE IE VOELT EEN STEEK in je zy, •'even achter de onderste rib, en je schrikt onwillekeurig. Wij verkeren in de benauwende zekerheid, dat de blinde darm nog aan boord is, een soort blinde passagier, een blind ganger zelfs, die plotseling uit de sluimering kan ontwaken en je met een vulkanische uitbarsting in de rampspoed kan slingeren. Eens kan het zover zijn, denk je dan, en in de consternatie van het schrikmoment vergeet je de juiste ligging van de onruststoker. Totdat je vrouw zegt: ben je mal, gekkie, dat ding zit toch heel ergens anders; nou, en dan voel je je weer kiplekker. Zo ging dat ook bij ons, vorige week. Eerst de schrik en dan de ge ruststelling. Het was dus allemaal prima in orde, maar de steken, bleven. Toen werden wij ineens ziek, want een collega zei, met een serieuze grijns, „ik zou daar toch maar niet te lang mee blijven I lopen", als een 1 journalist serieus wordt, i s er iets aan de hand. De kolommenvullers kunnen, als ze er geen gat meer in zien, monsters van Loch Ness in het leven roepen, maar ze zija ook in staat iemand een ziek te op te dringen. Het zijn meester lijke bespelers van de suggestie en meestal met succes. We zouden zo zeggen, beste lezer, ga uzelf maar eens na. Wij lagen in bed en de verhoging kwam. Rondom ons ging het leven zijn gewone gang. Ternauwernood was er beschutting te vinden tegen de flitsende zwabber, er werden de kens en kleedjes gelucht, overgeble ven muggen en ander kruipend klein wild met angstige kreetje ge liquideerd en er was water, veel water. Onze dochter kreeg de dage lijkse verzorging en dan is ons slaapkamertje een binnenbad, want wij zijn, begrijpende lezer, slechts kleinbehuisd. Er kwam een dokter, een vreemde en nog jonge. Onze eigen arts is ook aan het bed gekluisterd, maar hij had ons kunnen genezen. Evenals alle geneesheren van den bloede schrijft onze dokter recepten die niet te ont cijferen zijn. En dat wekt vertrou wen. Dat is nog een oud volksgeloof ten tijde van de bezweringen, de aderlatingen en het purgeren. Het dóét je iets en je wordt gewoon weer beter. De jonge, onbekende dokter schreef ook een recept, maar volkmen leesbaar. We lezen het als een niet geslaagd baardaapje. Onze temperatuur zakte tot kamerwarm- te, maar de steken zijn tot de huidige dag gebleven. De jonge dokter wordt nog wel een groot arts. Als hij eerst normaal recepten heeft leren schrij ven. EEK. Baby-huidje De veertigjarige landbouwer J. de Leeuw te Kamperzeedijk (gemeente Genemuiden) is gistermiddag onder een kantelende tractor gekomen en vrijwel op slag gedood. De heer De Leeuw bestuurde de tractor, die een wagen met zand trok. Vlak bij zijn huis zwenkte hij van de weg af om over een dam te rijden. In de bocht drukte *de zwaar beladen wagen door de helling van de weg zo zwaar te gen de tractor, dat deze omver werd geduwd. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Op zondag 31 juli a.s. gaan de zus ters Ursulinen hun gouden feest in Nieuw-Vennep vieren. Op deze dag zullen zij vijftig jaar verbonden zijn aan de Sint Anthoniusschool, waar van zij al deze jaren de meisjesschool voortreffelijk hebben geleid. Ook het schoolgebouw staat dan een halve eeuw in Nieuw-Vennep. Op zaterdag 30 juli worden de zus ters des avonds om half zeven fees telijk ingehaald met muziek en een deputatie van parochiële verenigin gen en jeugdorganisaties. Na de ont- Advertentie) vangst wordt om 7 uur een plechtig lof gecelebreerd. Op zondag 31 juli zal des morgens om half negen een plechtige hoogmis worden opgedragen tot intentie van de jubilaressen. In de middag be staat van 34 uur gelegenheid de zusters geluk te wensen tijdens een receptie. Buiten de kerkelijke viering wacht de zusters nog een tweetal feestelijke parochie-avonden op vrijdag 5 en zondag 7 augustus a.s. Deze avonden worden opgeluisterd met zang, mu ziek en toneel. Het ligt in de bedoeling, dat tijdens de receptie aan de zusters een feest geschenk van de parochie en oud- leerlingen wordt overhandigd. De zusters hebben de wens te kennen gegeven, dat het geschenk besteed wordt aan de restauratie van de ka pel. De samenstelling van het Kapittel der Souvereine en Militaire Orde van Malta, afdeling Nederland, is na het aftreden van de werkmeester, E. A. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, als volgt gewijzigd: Mr E. H. J. Baron von Voorst tot Voorst, presi dent; Mr E. L. M. H. Baron Speijart van Woerden coadj.-schatm.; Mr H. L. F. M. Baron van Hövell van We- zeveld en Westerflier, kanselier; Ir J. A. H. J. G. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, werkmeester; Jhr. R. M. J. F. L. van Grotenhuis van On- stein, le kap. ridder; Dr S. F. C. A. M. Baron van Wijnbergen, 2e kap. ridder; Jhr Mr L. M. E. von Fisenne, 3e kap. ridder. Op de autoweg tussen Amsterdam en Haarlem heeft zich vrijdag ter hoogte van het Kruithuis een gecompliceerde aanrijding voorgedaan, waarbij een persoon om het leven is gekomen. (Advertentie) Hedenmorgen hebben 2 leraressen na werden de leerlingen in de ge. afscheid genomen van de RK. Vak- Iegenheid gesteld om dank te be- tuigen aan de scheidende leraressen. school voor Meisjes aan het Galge-. water, nL mevr. J. Th. M. Nipper- „Cabaret" Mens, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en mej. Door de leerlingen van alle op- J. A. M. Broerse, adjunct-directrice, [eidtngsklassen werd een openings- lied ten tonele gebracht, wegens het aanvaarden van een be noeming tot directrice te Amster dam. Na afloop van de H. Mis in de Hartebrugskerk werd in één der lo kalen van de Vakschool door het be stuur en leerkrachten afscheid ge nomen van de beide leraressen met hartelijke toespraken, welke verge zeld gingen van geschenken. Namens het bestuur sprak de voorzitter, pastoor H. J. Tijnagel OFM. Afscheid van de leerlingen Vrijdagmiddag was in het Anto- nius clubhuis reeds op feestelijke wijze afscheid genomen van mej. Broerse en mevr. Nipper-Mens door de leerlingen. De feestelijke middag werd ge opend door de directrice mej. van Mechelen. In haar toespraak merkte ze o.a. op dat mevr. Nipper na 36 jaar les gegeven te hebben, nu de pensioengerechtigde leeftijd had be reikt. Ook richtte ze enige woorden tot mej. Broerse die 17 jaar op school was geweest, waarvan 12 jaar als adj. directrice. Mej. Broerse gaat de school ver laten wegens benoeming tot direc trice aan een R.K. huidhoudschool te Amsterdam. Ze eindigde haar toespraak met de wens, dat mevr. Nipper nog een prettige oude dag mocht hebben en wenste mejuf. Broerse veel succes toe in haar nieuwe loopbaan als directrice. Daar- Veel succes oogstte de primaire op leiding met haar „12 heit de klok". De modinettes van de vakopleiding brachten een „Frans" tintje aan de feestelijke middag. Na de pauze kwamen nog de vor- mingsklas en de assistenten aan de beurt, waarin de leerlingen o.a. aan haar leraressen bloemen, platen, boeken enz. aanboden. Iedereen kreeg een ijsje, waarna mevrouw Nipper en mej. Broerse een dank woord richtten tot allen, die hun beiden zo'n feestelijk afscheid had den bezorgd. M. H. Dees weeck de fietsen maer eens by de kop genoomen. Geen Tour de France, oh nee, de Laurarit, die vanuyt ALPHEN de provincie door gingh touren, vier daeghen langh, een heele langhe sit. Reeds dartien mael, oh waey, synse vertrocken, die stoere ryders, yeder jaer weer meer. 'k Heb se gesien in wind en natte reeghen, soo veelen frisch, een ander soms met „seer". Geluckigh is een fietser niet argh bygeloovigh, sy maelen en niet om die dartien mael, dat ongeluck sou kunnen (soo geseyd) beteeck'nen maer eevengoed besteegh men 't ros van stael. In LEYDEN syn Wiener Bonbons weer aengekoomen, een kynderschaer uyt 't verre Oostenryck. Die kryghen hier een tyd waer se soo langh van droomden en ondervinden Leyden weer als troosten-ryck. NOORDWYCKERHOUT heyt afscheyd moeten neemen van eenen man, in heel de streeck bekend: de secretaeris van dat frisch en vroolyck dorp jen, waer selfs een Braebander al spoedigh raeckt gewend. Hy wierd gevierd soo als se dat daer kunnen, met swier en suyd'lycke gemoed'lyckheyd. Heer Pynenburg „rust" nae een langhe tyd van wercken in tyd van vreê en tyd van naerigheyd. En leeser, heyt U 't oock in onse crant geleesen van eenen schipper uyt ons eyghen dorp CATWYCK? Die roock op 't waeter groote vaeten whisky en dacht: nu ben 'k whisky als water ryck. Hy dronck 't als waeter, 't is hem slecht bekoom en en voer syn schuyt maer qualyck door de Schie. De rackers van de schout hebben hem meegenoomen het (whisky)waeter afin de o - lie! WILLEM VAN HORSTENDAEL. De 58-jarige fabrikant J. F. NOG GEEN ITALIANEN NAAR ONS Leistra uit Heemstede is gisteravond LAND. bij een gecompliceerd auto-ongeval Het vertrek van het team, dat in op de Haarlemmerweg bij Amster- Italië tweeduizend ongehuwde arbei- dam om het leven gekomen. ders voor ons land zou gaan aanwer ven, is voorlopig uitgesteld. Met de Italiaanse regering moeten nog enkele zaken die met de werving verband houden worden geregeld. Een team uit West-Duitsland is al geruime tijd in de Italiaanse plaats Verona aan het werk en selecteert vier tot zevenhonderd arbeiders per dag. In Amsterdam hebben twaalf indus trieën en de gemeente bij het Gewes telijk arbeidsbureau aanvragen in gediend voor totaal 550 zowel ge- schoolde als ongeschoolde Italiaanse arbeiders. De stadsreiniging wil als proef vijftig Italianen aanstellen als straatveger. Er is een tekort aan straatvegers van twee tot driehon derd man. BOSKOOP ECHTPAAR KRUISWIJK-DE VINK VIJFTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar W. Kruiswijk—H. de Vink hoopt op 15 juli a.s. zijn vijf tigjarig huwelijksfeest te herden ken. De 75-jarige bruidegom en zijn 24-jarige bruid genieten beiden nog een goede gezondheid. De heer Kruiswijk geniet als drukker-uitge- ver van het Boskoops Nieuws- en Advertentieblad in wijde omgeving een algemene bekendheid. Van dit bedrijf, dat bekend staat als de Bos- koopse Handelsdrukkerij, heeft hij nog steeds de leiding. Het lijdt geen twijfel of het zal het bruidspaar op zaterdag 16 juli, wanneer van 15 tot 16.30 uur daartoe de gelegenheid bestaat, niet aan belangstelling ont breken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7