RAMPSTAD WORDT HERBOUWD Tweede Kamer gaf hei paard zijn hele staart terug MINISTER GEEFT LIK OP STUK Overheidspersoneel van weekloon naar maandsalaris Twee doden bij verkeersongeval Koningin Juliana bezocht Twenthe Dader wurgpoging nog niet gevonden Kader- en specialisten opleiding wordt bekort gezin aan de dood ontsnapt Prins Bernhard bezichtigde collectie „Peter Stuyvesant" DINSDAG 5 JULI I960 L)h I Hl >SH l HIWANT PAGINA 7 Vier maanden na de aardbevingsramp welke de Marokkaanse stad Agadir practisch met de grond gelijk heeft gemaakt, heeft koning Mohammed V van Marokko temidden van de overigens snel verdwijnende puin hopen de eerste steen gelegd voor een nieuw ziekenhuis met een capaciteit van vijfhonderd bedden. De foto geeft een beeld van deze historische plechtigheid. Nieuwe verordeningen dierenbeschermig Afsnijden van paardestaarten wordt verboden. Ook honde-oren mogen niet gecoupeerd worden. Dit laatste was al bij de wet verboden, maar zoals bekend, "wilde mej. mr Ten Broecke Hoekstra (WD) hier voor alle hondenvrienden verande ring inbrengen, omdat anders de Nederlandse honden niet op inter nationale wedstrijden konden in schrijven. Haar voorstel werd gisteren echter in de Tweede Kamer van de hand gewezen met 76 tegen 32 stemmen. De regering voelde in principe De Kamer over Euro-beleid Agrariërs ongerust over gevolgen voor de landbouw De Tweede Kamer kan zich in gro te trekken met het Europees beleid van de regering verenigen. Gisteren is dit tijdens het debat wel duidelijk geworden. Niet minder dan vijftien sprekers kwamen aan 't woord. De re gering werd vertegenwoordigd door de minister-president en de minis ters Luns, De Pous, Marijnen, Cals en Van Roo-y. Ook de staatssecreta rissen Veldkamp en Stijkel zaten achter de regeringstafel. De belang stelling van de Kamerleden was ge ring. Is men het in grote lijnen eens met de ontwikkeling van de Europese organisatie, op verschilende punten bestond ook ernstige kritiek. Kritiek werd bijvoorbeeld geuit door mr P. A. Blaisse (KVP), die van mening is, dat het Europees beleid bij de ko- lencrisis heeft gefaald. In de kolen- en staalgemeenschap is alleen maar gezocht naar een nationale oplossing. Mr Blaisse waarschuwde daarbij: de kolencrisis duurt nog steeds voort. Mr F. G. van Dijk (VVD) vroeg onder meer, wat de consument nu eigenlijk merkt van de Europese Economische Gemeenschap aan prijsverlagingen. Prof. Samkalden (PvdA) vroeg op zijn beurt om een actief kartelbeleid, dat moet voor kómen, dat de voordelen van de EEG alleen ten goede komen aan het Europa van de kartels. Belangrijk onderdeel van het de bat waren de verkiezingen voor het Europese parlement. Mr Blaisse (KVP) vroeg verkiezingen in 1963. De andere partijen wilden eerst lie ver een omschreven machtspositie voor dit parlement en daarna pas verkiezingen en het samengaan van de zeven landen, die rond Engeland zijn gegroepeerd. Prof. Korte weg (VVD) merkte op, dat een Europa zonder Engeland geen Europa meer is. Hij was overigens niet enthousiast voor velerlei vormen van Europese samenwerking. Agrarische afgevaar digden in de Kamer toonden nog maals hun ongerustheid over 't feit, dat de Nederlandse landbouw slechte invloed ondervind van de Europese eenwording van de Europese land bouw. Verschillende afgevaardigden vroegen naar de plannen van de re gering ten opzichte van de Europese landbouw. eigenlijk weinig voor een verbod op het snijden van paardestaarten. Mej. Schilthuis echter heeft een harts tochtelijk pleidooi voor het behoud van de staart gehouden' en velen méégekregen: ongeveer de helft van de KVP-fractie, haar partijgenoten (WD) en enkele CH-ers en Anti revolutionairen. Haar voorstel werd met 56 tegen 52 stemmen aangeno men. Verdeeld werd gereageerd op het voorstel van mr Van Rijckevorsel (KVP) de wet op het doden van katten en honden, die op het land of erf van derden overlast bezorgen uit te breiden. Zijn voorstel werd met 67 tegen 39 stemmen verworpen. Wel werd het voorstel van de CH- afgevaardigde de heer Diepenhorst aanvaard, waardoor politie-agenten het recht krijgen lastige honden en katten te grijpen of te doden. De eigenaar dient dan wel op de hoogte gesteld te worden. Verworpen werd het regeringsvoorstel om een advi serende raad voor de dierenbescher ming op te richten. Men moet deze zaken ook weer niet te vér voeren, was de mening van de meerderheid. De regering kreeg hierbij slechts de steun van de socialistische oppositie. Aan het slot van het debat werd de wetswijziging op de dierenbescher ming met algemene stemmen aan genomen. De regering krijgt dus thans volmacht regelingen te treffen voor de behandeling van kistkalve ren en waakhonden. Voorzieningen worden getroffen voor circussen, handel in dieren etc. Onnodig be zeren van een dier wordt gestraft, evenals dieren laten hongeren of te zware arbeid laten verrichten. LANDBOUWTELLING MEI 1960 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft opnieuw een aantal voorlopige uitkomsten van de land bouwtelling mei 1960 gepubliceerd en wel betreffende appels, peren, zaaiuien, vroege aardappelen en groenten onder glas. In het algemeen kan worden ge constateerd, dat de verschuivingen of wijzigingen in deze groep van landbouwprodukten van geringe be tekenis zijn. De oppervlakte beteeld met toma ten onder verwarmd glas nam ech ter met 200 ha toe (18 pet.), terwijl die onder koud glas met 68 ha (5 pet terugliep). Bij de komkommers, waarvan de teelt met 74 ha (13 pet) toenam, valt een sterke verschuiving van plat glas (8 pet) naar staand glas (63 pet) waar te nemen. De omvang van de teelt van aard beien bleef ongewijzigd, die van me loenen liep met 5 pet. terug. Minister beveelt aan LOONVORMING IN DE LAND EN TUINBOUW Naar het Landbouwschap mee deelt is de loonvorming 1960-61 voor de tuinbouw thans nagenoeg gereed gekomen. Alle tuinbouwcontracten, behalve dat voor Utrecht, zijn nu goedgekeurd en voor het overgrote gedeelte ook al in druk verschenen. Wat Utrecht betreft is er op 24 juni een hearing geweest bij het col lege van rijksbemiddelaars, naar aanleiding van het feit dat de des betreffende CAO slechts door één werkgeversorganisatie (het Utrechts Landbouwgenootschap) was afgeslo ten. Nader beraad tussen de organi saties heeft er inmiddels toe geleid, dat ook de ABTB en de CBTB zich alsnog met de CAO akkoord hebben verklaard. De goedkeuring der CAO door het college kan thans spoedig worden verwacht. Ook de loonvorming in de land bouw is vrijwel beëindigd. Met uit zondering van de provincie Gronin gen (zonder Veenkoloniën en Wes- terwolde) kon overal overeenstem ming over een CAO worden bereikt. Op de CAO voor Overijssel na wer den alle contracten inmiddels ook door het College goedgekeurd. Op de provinciale weg tussen Ven- lo en Horst is maandag omstreeks half zeven een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waarbij twee per sonen om het leven kwamen en één ernstig werd gewond. De twee do den zijn de 36-jarige J. Fikkert en zijn moeder, de 70 jarige mevrouw Fikkert-Nooij, wonende te Venlo. De ernstig-gewonde is de 30-jarige E. J., directeur van een fabriek te Tegelen. Het ongeluk gebeurde toen de wa gen van de heer J., komende uit de richting Venlo, plotseling moest af remmen voor een tegenligger, die op het laatste moment de auto van de heer en mevr. F. passeerde. De heer J. verloor zijn macht over het stuur, waarna de wagen in botsing kwam met de auto van de familie F. De laatste wagen werd volkomen vernield, terwijl die van J. licht be schadigd in de greppel belandde. Uitbundig enthousiasme van nijvere streek Gisteren heeft H.M. Koningin Ju liana een werkbezoek gebracht aan Enschede, Oldenzaal en Denekamp. Dit was tevens haar eerste officiële vlucht met de nieuwe „Friendship" Kigk Huis, de „Gerben Sonderman". In Enschede bezocht Hare Majes teit het revalidatiecentrum „Overijs sel", waar 22 volwassenen en 15 kin deren verpleegd worden, en het „So ciaal Fonds vooh de textielindus trie". De vorstin werd overal uitbundig begroet door duizenden belangstel lenden en bijna 10.000 schoolkinderen, die met vlaggetjes zwaaiden. De Ko ningin werd bloemen aangeboden door de 15-jarige Giny Muihof, leer linge van de Mytylschool. Het hoofd doel van het bezoek aan Oldenzaal was het kantoor en laboratoria van de Nederlandse aardoliemaatschappij. In de directiekamer van de N.A.M., gaf dr. H. A. Stheeman, directeur een korte uiteenzetting over het werk van dit bedrijf. 's Middags arriveerde het hoge ge zelschap in Denekahip bij de St. Ni- colaasstichting, een internaat, en scholen voor kleuter-, lager- en nij verheidsonderwijs. Zij werd hier ont vangen door de burgemeester van De nekamp, jhr. A. J. E. E. C. van der Heijden van Doornenburg, alsmede de provinciaal overste der zusters Franciscanessen, moeder Adelharda en haar assistente moeder Mechtildis. Koningin Juliana maakte een rond gang over de uitgebreide terreinen van deze stichting, waar zij verschil lende bebouwen bezocht. Vervolgens zette het gezelschap koers naar de richting Brecklenkamp, een histori sche Havezathe, thans in gebruik als jeugdherberg. Hier werd de thee ge bruikt. Tegen zes uur vertrok het gezel schap naar de vliegbasis Twenthe, vanwaar de „Fokker Friendship" de Koningin terugbracht naar Soester- berg. N00RDWIJKERH0UT PRIESTERFEEST IN ST. VICTOR De recherche van het bureau War moesstraat in Amsterdam heeft nog geen spoor gevonden van de ongeveer 29-jarige man, die in de nacht van 2 op 3 juli in een ho.teletje op de O.Z. Achterburgwal heeft gepoogd de 32- jarige prostituee B., bijgenaamd „Doetje", te wurgen. De politie be schikt slechts over een vaag signale ment van de man. Hij ontmoette de vrouw in een café, ging met haar naar het hotel, "waarna een woorden wisseling en een vechtpartij ontstond. De onbekende bezoeker wond „Doet je" met een nylonkous vast aan een waterkraan. De vrouw heeft ver klaard dat zij kon blijven ademen omdat zij haar hand tussen de kous en haar keel had gestopt. Nadat zij zich had bevrijd en op haar hulpge roep niemand was komen opdagen, is ze zelf naar de politie gegaan. Zij had een opgezet oog en een snede erboven. De legerleiding wil de opleidingen van reserve-officieren, dienstplichti ge onderofficieren en specialisten wel ke langer duren dan 8 maanden, met ingang van 1 oktober a.s. met twee maanden bekorten. Indien de oplei ding, zoals die bestaat voor dienst plichtige onderofficieren en een deel van de specialisten, niet langer dan 8 maanden duurt, wordt deze met een maand bekort. Dit besluit is ge nomen na een onderzoek door de generale staf in verband met het streven, de tekorten aan kaderper soneel en specialisten bij de parate eenheden zoveel mogelijk aan te vul len. Evenals het staatsbedrijf der PTT, dat op korte termijn overgaat tot het uitbetalen van maandlonen voor de ongeveer 35.000 werknemers die thans nog in weeklonen worden be taald, zouden de departementen, rijksdiensten en gemeentebesturen moeten overgaan tot het overschake len van weekloon op maandloon voor he' overheidspersoneel. Dit heeft mi nister Toxopeus van Binnenlandse Zaken de overheidsdiensten aanbe volen. Om de overschakeling zo goed mo gelijk te doen verlopen is de minis ter bereid, een „overbruggingsuit kering" te geven in de vorm van een week extra loon met eventuele kindertoelage. „Hel leven begin! bij 40' trekt kort geding in Het kort geding, dat door de stich ting „Het leven begint bij veertig" aanhangig was gemaakt tegen de stichting „Boven de veertig" is thans door het bestuur van „Het leven be gint bij veertig" ingetrokken. Het geding was in appèl in behandeling bij het gerechtshof. De stichting „Het leven begint bij veertig" had geëist, dat de stichting „Boven de veertig" de naam zou ver anderen, omdat deze verwarrend zou kunnen werken. Bovendien waren het adres en het telefoonnummer dezelf de als die van de vroegere secretaris van „Het leven begint bij veertig". Het geding is nu ingetrokken omdat het bestuur meent, dat werkgevers en werknemers na de vele publica ties in de kranten nu wel zullen we ten, waar de stichting „Het leven be gint bij veertig" zich bevindt. DODE BIJ JOY-RIDING In Wateringen is gistermiddag 'n jongeman omgekomen bij een rit met een auto, die hij in een gram storige bui van zijn werkgever had weggenomen. Het slachtoffer, de 23- jarige L. K. uit Den Haag, had tij dens zijn werktijd, samen met de 18-jarige H. v. d. M. uit Waterin gen ,een café bezocht. Dat kostte de twee jongemanhen ontslag op staande voet en uit wraak namen zij de auto van hun ex-werkgever bij de veiling in Kwintsheul weg. Op de bovendijk in Wateringen ver loor K. de macht over het stuur, waarna de auto over de kop sloeg. Vrachtauto week onverwacht uit, Een Utrechts gezin, de heer en mevrouw D. Lopez Gomenez met 'n 4-jarig kindje, is gistermiddag ter nauwernood aan de dood ontsnapt, toen zijn personenwagen op de rijks weg Utrecht-Amsterdam nabij de Utrechtsebrug over de Amstel in Amsterdam bij het passeren van 'n vrachtauto werd geramd door het plotseling naar links van de weg uit wijken van de vrachtwagen. Deze sloeg op de middenberm van de vierbaansweg over de kop waarbij de cabine in zijn geheel werd ver nield. De chauffeur liep slechts en kele onbeduidende hoofdwonden op. De geraakte personenwagen zwierde over de weg naar rechts en kwam in een droge sloot tot stilstand. De inzittenden kropen ongedeerd uit de licht beschadigde auto. De politie heeft nog geen verkla ring kunnen vinden voor de onver wachte uitwijkmanoeuvre van de vrachtwagen. ONDERSCHEIDING VAN PRINS BERNHARD Prins Bernhard zal worden be noemd tot grootkruis in de Balije van de Orde van Sint John. De ver sierselen van de onderscheiding zul len de prins op 19 juli in St. Johns Gate in Londen worden overhan digd door de hertog van Gloucester. ZK.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag in de Peter Stuyvesandfa- brieken te Zevenaar de Peter Stuy- vesant-collectie, een verzameling schilderijen, vervaardigd door kunste naars uit dertien Europese landen, in ogenschouw genomen. De prins is voorzitter van de Fondation Euro- peënne de la Culture, die in samen werking van de stichting Kunst eci Bedrijf en de Peter Stuyvesantfa- brieken de kunstenaars heeft aange wezen die hun land in de collectie ver tegenwoordigen. Prins Bernhard werd rondgeleid door de president- directeur van de N.V. Turmac, de heer A. Orlow. Later liet hij zich de schil ders aan zich voorstellen. MEISJE GEDOOD DOOR MILITAIRE VRACHTAUTO Het 16-jarige meisje S. M. K. is gistermidag omstreeks 13.35 uur op de Kromme Rijnbrug in Utrecht door een militaire wagen aangere den en gedood. Het meisje reed samen met een vriendinnetje op haar fiets in de richting van de Maliebaan. De bestuurder van de militaire vrachtauto, de 23-jarige sergeant D. P., gelegen in Utrecht, bemerkte na bij de Krome Rijnbrug te laat zijn tegenligger, een gemeentebus, en zwenkte plotseling naar rechts, waardoor het meisje werd gegrepen. Zij kwam met haar hoofd onder 't rechterwiel van de vrachtauto en was op slag dood. De marechaussee heeft het onder zoek in handen. SCHOOLHOOFD VAN FRAUDE VERDACHT. De politie te Bruinisse stelt een onderzoek in naar frauduleuze han delingen, die het hoofd der Chr. school de heer B. F. J. B. te Bruinis se zou hebben gepleegd. Hangende dit onderzoek is de heer B. als schoolhoofd geschorst. Op zondag 10 juli 1960 zal Rinus van Emmerik in de kapel van het St. Joseph's College te Mill Hill in Lon den uit handen van mgr. A. D. Gal- vin, Apostolisch Vicaris van Miri op Borneo, de H. Priesterwijding ont vangen. De neomist zal op zondag 17 juli daaropvolgend om 9.15 u. in de parochiekerk van St. Victor zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen. Het plechtig Lof is die middag om 4.30 uur. Father Van Emmerik reci- pieert die zondag van 2 uur tot 3.30 in „De Voorzienigheid" aan de Kerk straat. Zwemmen bij Hmuiden gevaarlijk voor gezondheid Het Noordzeexanaal, dat als open ziool dient voor de centrale van het Provinciaal electriciteitsnet, de pa pierfabriek Van Gelder, voor de Hoogovens en verderop naar zee voor de fabrieken rond de vissershaven van IJmuiden is niet langer geschikt als zwemwater Vanaf midden juli zullen daarom langs het Noordzee- kanaal borden worden geplaatst met de opschriften: „Zwemmen en baden verboden gevaar voor de gezond heid". „Waarschuwing! Baden en zwemmen bij de pier verboden. Ge vaarlijk voor de gezondheid Een onderzoek van het Rijksinsti tuut zuivering afvalwater heeft n.l. uitgewezen, dat het water daar scha delijk is voor de gezondheid. Ook het stukje strand tussen de Zuidpier en de strekdam bij de ha veningang wordt tot verboden zwem- gebied verklaard. De honderden strandhuisjes en con sumptietenten, die binnen de pier zijn gebouwd, zullen naar het zuidelij ker gelegen strand moeten verhui zen. Het stoffelijk overschot van de gistermiddag in de z.gn. „Lark" bü Arnhem verdronken 18-jarige F. G. A. S. uit Arnhem is door de rijkspo litie te water opgehaald. S. was daar met twee vrienden gaan zeilen. Op een gegeven moment sloeg het boot je om. De twee vrienden wisten zich zwemmend te redden, doch S., die de zwemkunst niet machtig was, ver dronk. De Tweede Kamer is maandagmiddag begonnen met het debat over de verslagen omtrent de uitwerking en toepassing van de Europese Economische Gemeen-schap en van de Europese Gemeenschap voor Atoom energie over de periode 1 jan. 19581 aug. 1959. Foto: de regeringstafel v.l.n.r. mr V. G. M Marijnen mr J. M. A, H. Luns, prof. dr J. E. de Quay en de heer J. W. de Poos.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7