S)e CeidaeSoti/fcci/rit Algerijnen niet naar komen Parijs Vrijheid is een verantwoordelijk bezit Begint in het weer Kenia? Chroesjtsjef als toerist in Oostenrijk In Nederland berucht S.D.-er gearresteerd Voor mevrouw Chroesjtsjef geen politiek De relletjes in De Kongo KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 5 JULI 1960 51ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. Althans voorlopig nog niet afhankelijkheid verzocht. De pre miers van Tschaad en Gabon, Fran cois Tombalbaye en Leon Mba, en de presidenten van Kongo en de Cen- traal-Afrikaanse Rupubliek. Fulbert Youlou en David Dacko, verklaarden echter dat hun landen lid van de Franse gemeenschap willen blijven- Tschaad, Kongo en de Centraal- rijnse regering slechts een vertraging Afrikaanse Republiek hebben beslo- betekent in het streven van generaal ten een „Unie van Centraal-Afri- De Gaulle om een bestand te bewerk- kaanse republieken te vormen. Tot stelligen. Men ziet het besluit niet deze unie een feit is zullen de deel- „voorlopige Algerijnse rege- nemende landen elk afzonderlijk over hun onafhankelijkheid onderhande- als een definitief einde van het over leg. Ook politieke waarnemers in Tu- len, zo zeide Tombalbaye. Gabon zal ring" heeft in Tunis een communi- ^is beschouwen de stap niet als een niet deel uitmaken van de unie, maar einde. Men ziet alleen niet, hoe het nauwe economische banden met de que uitgegeven over de bespr k g n overieg weer op gang te brengen is. aangesloten landen onderhouden, die de twee afgezanten der Algerijn- Men verwacht dat het wel enige tijd se rebellen verleden week te Melun zal duren voordat er weer voelhorens worden uitgestoken, bij Parijs hebben gevoerd en daarin afwijzen van de Gaulle's voor- verklaard, dat onder de huidige om- waarden maar het open laten van de standigheden het opnieuw zenden deud?or_ da Algerijnse delegatie wordt in Tunis gezien als een blik van onderhandelaars naar Frankrijk van politieke rijpheid der Alge- niet opportuun is. rijnen. De rebellen zeggen, dat de Fran sen hen „vanuit de gevangenis wil len laten onderhandelen". Frankrijk wil uitsluitend onderhandelen over een staking van het vuren en wei gert de opstandelingen te beschouwen als afgevaardigden van een „rege ring". In het communiqué wordt de deur opengelaten voor voortzetting van het officiële contact tussen Frankrijk en de Algerijnse rebellen, doch wordt tevens te verstaan gegeven, dat bij een eventueel volgend bezoek van afgezanten der rebellen aan Frank rijk, deze afgezanten dienen te wor den beschouwd als een bevoorrechte delegatie en dat deze contact moet kunnen hebben met de pers. „Als de Franse regering zou accep teren, dat de status van de delegaties niet unilateraal wordt vastgesteld, zou de „voorlopige regering" van de Algerijnse republiek bereid zijn haar afgezanten een tweede maal qaar Frankrijk te sturen", aldus het com muniqué. De Franse gemeenschap In Parijs zijn gisteren besprekingen begonnen tussen de Franse regering en vertegenwoordigers van vier West- Afrikaanse republieken, die binnen he kader van de Franse gemeenschap volledige onafhankelijkheid wensen. Dahomey, de Ivoorkust. Niger en Op per Volta wensen zelf zeggenschap over zaken betreffende internationale defensie en financiën, zodat zij begin augustus volledig onafhankelijk kun nen zijn. De leiders van vier staten van het vroegere Frans Equatoriaal Afrika Tsohaad, Kongo, de Centraal-Afri- kaanse Republiek en Gaibon heb ben president De Gaulle gisteren on- Bij de anderhalf milj'oen sterke Kikoejoe-stam in Kenia is men weer begonnen met eedafleggingen zoals de Mau Mau dat vroeger deed, zo wordt in officiële kring te Nairobi meegedeeld. Voormalige geïnterneer den spelen daarbij een leidende rol. De leiders van de andere stammen zien dit met lede ogen. Zij vrezen, dat de kans van Kenia op onafhan kelijkheid er kleiner door wordt. Ook de blanke bewoners van Kenia vervult deze ontwikkeling met zorg. Zij wijzen er op, dat met de eed- afnemingen begonnen is na de op heffing - in januari - van de nood toestand. die zeven jaar had ge duurd. Een groot aantal geïnterneer den kreeg toen de vrijheid. De overheid slaat de gebeurtenis sen in Kikoejoeland, vooral na het invallen van de duisternis, nauwlet tend gade. Zij schijnt vooralsnog geen grote golf van terreur te ver wachten. In Leopoldstad hebben enige bloedige gevechten plaatsgevonden tussen leden van de verschillende stammen en politieke partijen. Foto: door middel van een luid spreker tracht een militaire patrouille een groep opge wonden vrouwen tot kalmte te manen. Bij het Westduitse plaatsje Hassfurt is maandag een stelling bij een in aanbouw zijnde suikerfabriek door onbekende oorzaak ingestort. Van de c.a. twintig arbeiders, die zich op de stelling bevonden werden zes tien gewond, van wie slechts één niet in het ziekenhuis behoefde te worden opgenomen. Ze komen wel terug. In Parijs is men van mening, dat het besluit van de voorlopige Alge- Russisohe raketproef Oude bekenden Russische deskundigen hebben een geslaagde raketproef genomen, waar bij twee honden en een konijn tot op een hoogte van 208 km zijh ge komen en herouden naar de aarde teruggekeerd. De proef werd geno men met een één-trapsraket. De nut tige lading (behalve de dieren be vatte zij ook wetenschappelijke in strumenten en radiozenders) woog 2.100 kg. De toestand van de proefdieren, was bij de landing bevredigend, al dus een officiële verklaring, die door het Sowjet-persbureau „Tass" is verspreid. Voor één van de honden, Otwasjnaja, was het de vijfde ruim tereis. De proef heeft waardevolle gege vens opgeleverd over ionisatiewol- ken, die op giote hoogte ontstaan, over de ionen-samenstelling van de atmosfeer en de elektrische eigen schappen ervan en over de straling van de aarde en de zon. Tenslotte zijn nieuwe gegevens verkregen over het gedrag van de proefdieren in een toestand van ge wichtloosheid. De verkregen gegevens en waar nemingen worden op het ogenblik geanalyseerd, aldus Tass. Premier Chroesjtsjef was maan dag, de tweede dag van zijn rond reis door de Oostenrijkse provincies, in een zeer goede stemming. De dag was voor Chroesjtsjef be gonnen met een hartelijke ontmoe ting met een oude bekende, een vrouw die hem dertig jaar geleden in de Kaukasus heeft gekend. Zij was maandagochtend naar zijn ho tel getogen, doch zij kon niet door het politiekordon dringen. Zij slaag de er echter wel in, een oude foto, waarop zij met Chroesjtsjef stond afgebeeld aan een lid van Chroesjt- sjefs gevolg te geven, waarop de Sowjetpremier haar onmiddellijk bij zich liet komen en haar hartelijk be groette. Hij nodigde de vrouw en haar Oostenrijkse echtgenoot uit naar de Sowjet-Unie te komen om te zien hoe de toestand daar in dertig jaar was veranderd. Bij zijn bezoek aan de fabriek van Voest drong de Sowjet-premier door het politie-kordon heen, toe hij een vroegere kameraad, een oude Oos tenrijkse communist, gewaar werd. Hij begroette hem hartelijk en wan delde gearmd een eindje met hem op, druk pratend. Bij een bezoek, dat Chroesjtsjef maandagmiddag bracht aan een proef boerderij te Wels in Opper-Oos- tenrijk zijn een honderdtal verslag gevers in staking gegaan. Zij moch ten het terrein niet betreden en kon den derhalve niet de rede horen, die Chroesjtsjef zou uitspreken. Zondag waren fotografen reeds in staking gegaan omdat zij niet genoeg facili teiten kregen. Bij een bezoek aan Salzburg ver klaarde Chroesjtsjef in een redevoe ring dat de Sowjet-Unie niet werke loos zou toezien als een land zou proberen Oostenrijks neutraliteit te schenden. Evenals op de voorgaande dagen leverde hij weer felle kritiek op West-Duitsland. Hij wilde niet de vriendschappelijke betrekkingen tussen Oostenrijk en West-Duitsland verstoren, zei hij, doch echte vriend schappelijke betrekkingen zijn met Duitsland alleen mogelijk als de Duitsers afzien van elke politiek van weerwraak en agressie. Een Nederlands echtpaar heeft maandag zijn verblijf in een vroe ger kasteel van Ribbentrop (de voormalige nazi-minister van buiten landse zaken) te Fuschl moeten af breken, omdat Chroesjtsjef er moest overnachten. Het echtpaar had in 't kasteel de vroegere slaapkamer van Ribbentrop betrokken, doch zij moesten maandag verhuizen naar een bijgebouw Op het ogenblik, dat Chroesjtsjef in het kasteel arriveerde kregen de mannen van de veiligheidsdienst de schrik van hun leven toen met groot geraas een fotograaf door een tafel zakte. Chroesjtsjef glimlachte en vroeg belangstellend: „Wat voor land was het dat daar viel? Was het een Amerikaan?" Het bleek een Euro pese fotograaf te zijn. Er waren veel mensen in Salzburg op de been om Chroesjtsjef te bekij ken toen hij het geboortehuis van Mozart bezocht. Doch toen hij voor een raam op de zesde verdieping verscheen en enige malen in het Duits „vriendschap" riep, ging er zowel gefluit als gejuich op. opvatting van de strekking daarvan. In de nota wordt niet gerept over enigerlei andere vorm van genoeg doening of over de Argentijnse eis om terugzending van Eichmann. Diplomatieke waarnemers zien in de bewoordingen van de nota een uit nodiging aan Argentinië om de zaak als gesloten te beschouwen, waarbij echter de deur wordt opengehouden voor verdere bespekingen, als Argen tinië op een andere vorm van genoeg doening mocht staan. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's De politie van München heeft gis teren de vroegere S.D.-officier Erich Deppner gearresteerd, vedacht van medeplichtigheid aan massamood op Russische en* Nederlandse gevange- nen. Deppner was gedurende de bezet- M» \A/ C Lir^4* h00fd van de afdeling van de rif, W. I. jCnOKKinOT ,-Sicherheits polizei" in Den Haag. In J april 1944 zou hij bevel hebben ge- geven zeventig zieke Russische Oud-minister krijgsgevangenen dood te schieten. 0°k zou Deppner verantwoordelijk VanL/OrlOg 2Ün voor de moord op 49 Nederland se gevangenen. Tot in de laatste maanden van de oorlog zou hij te genstanders van het nazi-regime heben laten fusilleren. Terwijl haar man zich met ernstiger dingen bezighield, heeft mevrouw Chroesjtsjef in Wenen een bezoek ge bracht aan de school voor mannequins „Hetzendorf", waar zij een heerlijk kopje koffie kon drinken (links) en de nieuwste modellen kon bewonderen In Coquihatstad, de hoofdstad van de Equatoriale provincie zijn giste ren ongeregeldheden uitgebroken, die aan tien mensen het leven heb ben gekost. Zestien mensen, onder wie drie militairen, liepen verwon dingen op. De relletjes ontstonden toen een grote menigte Kongolezen, die een aanzienlijke loonsverhoging eisten, barricaden opwierpen, waardoor vele anderen niet naar hun werk konden gaan. Honderden betogers waren gewapend met pijl en boog, messen en lansen. Toen de politie er niet in slaagde, de menigte uiteen te drijven, werden militairen te hulp geroepen, die tweemaal een salvo op de betogers afschoten, nadat zij wa ren aangevallen. Israëlische nota aan Argentinië Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de tekst vrijge geven van de nota, welke maandag avond door de Israëlische ambassa deur in Buenos Aires op het Argen tijnse ministerie van buitenlandse zaken is overhandigd, als antwoord op de nota van 8 juni, waarin Argen tinië de terugzending van de oorlogs misdadiger Adolf Eichmann eiste. De nota herhaalt het Israëlische standpunt, dat „de betuigingen van leedwezen, waaraan wij reeds rech- streeks aan de Argentijnse regering uiting hebben gegeven, een afdoen de genoegdoening vormen". Ook ver wijst de nota naar verklaringen van de Amerikaanse, Engelse en Franse gedelegeerden bij de Veiligheids raad, die overeenkwamen met die van mevrouw Meir, en zegt dan dat geen enkel lid van de Veiligheidsraad een protest heeft doen horen tegen deze Interpretatie van de resolutie en deze In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is na een ernstige ziekte in de afgelopen nacht overleden mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, oud-minister van Oorlog en Marine. De heer Schokking was 59 jaar. Hij studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advocatuur uit. In 1939 nam hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in de gemeenteraad van de hoofdstad. Tijdens de mobilisatie trad mr. Schokking, die ook reserve- kapitein der artillerie was, op als auditeur bij de krijgsraad te velde. In 1942 werd hij door de Duitsers als gijzelaar naar Sint Michielsgestel gebracht, waar hij acht maanden ver bleef. Kort na de bevrijding koos de Amsterdamse gemeenteraad mr. Schokking tot wethouder van open bare gezondheid en het ziekenhuis wezen. Toen in 1948 het ministerie Drees- Van Schaik geformeerd werd, nam mr. Schokking hierin zitting als mi nister van oorlog, waarna hij ook „Marine" ging beheren. In beide functies heeft de minister ons land verscheidene malen in het buitenland vertegenwoordigd en nam hij deel aan de besprekingen van de leiders van de geallieerde strijdkrach ten. Voorts wijdde hij bijzondere aan dacht aan de belangen van de gerepa- trieerden uit Indonesië en zo het maar enigszins mogelijk was, heeft hij bij aankomst in de thuishaven van de troepenschepen de gerepatrieerden toegesproken. In 1950 vroeg mr. Schokking ont slag als minister van Oorlog en Ma rine. H.M. de Koningin benoemde hem tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw voor de aan de lanTe be wezen diensten. In 1951 werd hij lid van de Raad van State, welke functie hij nu nog bekleedde. Geen vast weer De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tussen een lagedrukgebied bij IJs land, dat vooral in de hogere lucht lagen goed is ontwikkeld en een ho- gedrukgebied bij de Azoren, komt op de Oceaan een westelijke circulatie voor, die zich geleidelijk verder over West-Europa uitbreidt. In de weste lijke stroming bewoog een depressie mee, waarvan het centrum vanoch tend bij Ierland aankwam. Verwacht wordt, dat dit langedrukgebied mor gen op de Noordzee komt te liggen, waardoor het weer in Nederland on standvastig zal zijn. De wind zal westelijk worden en tamelijk koele Oceaanlucht aanvoe ren. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTENWIND. Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, later wis selend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west. Iets lagere temperaturen. 6 Juli zon op 04.28-, onder 21.01; maan op 18.15; onder 02.31. Hoogwaterstanden 6 Juli: v.m. 0.37; n.m. 1.13. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 15 9 STOCKHOLM regenbui 21 12 OSLO zwaar bewolkt 21 13 KOPENHAGEN zw. bew. 18 10 ABERDEEN mist 18 12 LONDEN regen 23 15 AMSTERDAM licht bew. 20 14 BRUSSEL zwaar bewolkt 22 15 LUXEMBURG mist 19 13 PARIJS zwaar bewolkt 24 15 BORDEAUX zwaar bew. 24 13 GRENOBLE zwaar bew. 23 12 NICE zwaar bewolkt 26 17 BERLIJN geheel bewolkt 17 7 FRANKFORT regen 23 13 ZüRICH regen 20 9 GENèVE 21 11 LOCARNO zwaar bewolkt 27 14 WENEN onbewolkt 18 13 INNSBRUCK zwaar bew. BELGRADO zwaar bew. ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON half bewolkt 31 24 onbewolkt 30 16 licht bew. 26 15 onbewolkt 30 15 14 zwaar bew. 24 17 Korreltje Wie God zoekt, vindt Hemwaar men wil.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1