SUNILj Mgr. Huibers' afscheid van geestelijkheid van bisdom Selderie en peterselie, bespoten met dodelijk gif, ontvreemd Knaapje in zwembad verdronken Bellen en blaffen verveelde weduwe 4-Jarig zoontje mef pakfouw aan stoel vastgebonden V D bouwt in Alphen een nieuw riant bedrijf Wetsontwerp subsidie kerkebouw met rapport Sassen als leidraad DINSDAG 28 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Gisteren dan hebben de priesters van het bisdom Haarlem, in gezel- schap overigens van een niet onbe duidend getal collega's uit het Rot terdamse diocees, officieel afscheid genomen van hun bejaarde bisschop, mgr. J. P. Huibers. Met enkele hon derden waren zij present in de ka thedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem, waar hun scheidende bis schop een pontificale F. Mis opdroeg. Hij werd daarbij geassisteerd door de proost van het kapittel, mgr. H. J. van Deursen, als presbyter, terwijl de ere-kanunniken deken P. van der Meer uit Hoorn en deken \V. Zijl stra uit Haarlem als troondiakens fun geerden. Diaken en subdiaken wa ren de neomist H. Peet en de theo logant A Fritschy, beiden van het Warmondse seminarie. Zowel de vaste als de wisselende gezangen werden volgens de Gregoriaanse zetting ge zongen. Alleen het offertorium Re- cordare werd meerstemmig gezon gen naar een compositie van Albert de Klerk. I Toen de bisschop de kathedraal bin nenschreed voorafgegaan door het ka pittel, klonk het Gaudeamus op ter inleiding van een plechtigheid, die bijzonder indrukwekkend werd en welke ook werd bijgewoond door de nieuwe bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dode waard. Afscheidstoespraak. In het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem verenigden zij zich daar na wederom, waar zij mgr Huibers met een donderende ovatie begroet ten. Deken J. Kraakman uit Alkmaar voerde namens de priesters van het Haarlemse diocees het woord en hij verklaarde uit het diepst van zijn hart, dat geen enkele priester hier plichtmatig gekomen was. Iedereen neemt niet zonder weemoed afscheid van U, zo verzekerde hij mgr. Hui bers. Wij hebben in IJ een fijne bis schop gehad met vele kwaliteiten. Een bisschop vooral, die altijd pas toor is gebleven en ons op voorbeel dige wijze is voorgegaan in de vie ring van de liturgie, in de verkondi ging van Gods Woord en in de devo tie tot de Moeder Gods. Voor ons al len bent u een geestelijke vader ge weest, waaraan wij veel hebben te danken. Deken Kraakman wenste mgr. Huibers nog vele goede jaren toe in „Bosbeek" te Heemstede, en het leek hem niet onwaarschijnlijk, dat Veldpost naar Ned soldaten in Frankrijk Gedurende de oeefningen in Frank rijk door onderdelen van de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht dient het veldpostadres voor La Courtine als vogt te luiden: rang, naam en voorletter, registratie nummer, onderdeel, NAPO 280 Utrecht-station. Voor de vaste detachementen in Mourmelon luidt het nummer: NAPO 281 Utrecht-Station; voor Bourges: NAPO 282 Utrecht-Station. Verder geldt voor deze detachemen ten dezelfde wijze van adresseren als voor J_.a Courtine. Van Nederland uit kan men druk werken zenden tot 3000 gram, brie ven tot 2000 gram, briefkaarten en nieuwsbladen. eerlang de geruchten de ronde zou den doen, zoals destijds over de in Patmos vertoevende apostel Johan nes, namelijk, „dat deze leerling niet zou sterven". Een mooie tijd gehad. Mgr. Huibers was bij dit afscheid te ontroerd om direct te spreken. Hij bracht er stamelend uit: ,,'t Is te veel". Maar tenslotte was hij weer zichzelf en verzekerde hij zijn pries ters: „Wat hebben wij een mooie tijd gehad". Hij overschouwde nog eens zijn leven, greep terug naar de jaren op Hageveld en Warmond en stortte zijn hart vol dankbaarheid uit over wat hij in zijn veelzijdige en ruim zestig jarig priesterleven had mogen doen. Hij was daarvoor God en Maria dankbaar, ook zijn priesters, aan wie hij zoveel te danken had. Hij bond hun op het hart het gebedsleven niet te verwaarlozen, „ook al hebben jul lie het nog zo druk". Het verheugde hem, dat mgr. Van Dodewaard zijn opvolger was geworden. „Ik heb," zo zeide hij, „altijd voor mijn opvolgers gebeden, en ziet, ik heb er twee ge kregen, een voor Rotterdam en een voor Haarlem. Tenslotte wees hij naar mgr. Van Dodewaard met de woor den: „En hier is Uw nieuwe bis schop". De nieuwe bisschop. Mgr. Van Dodewaard werd met een hartelijk applaus ontvangen, toen hij het spreekgestoelte betrad. „Ek ben dus nu Uw geestelijke vader", aldus begon hij „maar het is ons een troost, dat wij grootvader met zijn ervaring en wijsheid nog in ons midden heb ben". Mgr. Van Dodewaard rekende op de steun van zijn priesters en deelde tenslotte mede, dat hij mgr. J. M. Groot herbenoemd had als vica ris-generaal. Het „Io Vivat". Nadat allen de twee bisschoppen het Io Vivat hadden toegezongen kreeg aan het eind van de door de Koorschool muzikaal omlijste plech tigheid, ieder gelegenheid van de bisschop persoonlijk afsèheid te ne men en de nieuwe bisschop te be groeten. Van een tuin in Hillegom is gis teren een hoeveleheid peterselie en selderie ontvreemd, die zaterdag was bespoten met paration, een zwaar vergif, dat bij inwendig gebruik do delijk is. De groepscommandant van de rijkspolitie te Hillegom heeft in verband hiermee een waarschuwing uitgegeven, waarin de bevolking in en rond Hillegom wordt aangeraden de uiterste voorzichtigheid te be trachten bij het gebruik van peterse lie en selderie van onbekende her komst. Er wordt op gewezen, dat het vergif eerst na geruime tijd zijn do delijke werking heeft. AFSCHEID MGR. MCTSAERTS Op donderdag 7 juli, feestdag van O. L. Vrouw van Den Bosch, zal de scheidende bisschop van het Bossche diocees, mgr. W. Mutsaerts, afscheid nemen van zijn bisdom. Officieel draagt hij op 27 juni het bestuur over aan mgr. W. M. Bek kers. Op 7 juli 's avonds om zes uur pontificeert mgr. Mutsaerts een H. Mis in de kathedraal van St Jan. Daarna volgt een hulddgingsbijeen- komst waar ook kardinaal Alfrink bij tegenwoordig zal zijn. Het afscheidsgeschenk, dat die avond overhandigd wordt, bestaat uit een bijdrage voor de seminaries in het bisdom. In het diepe bassin van het na tuurbad Wijde Wormer is zondagmid dag verdronken de 10-jarige Wim Vleeshakker uit Zaandam. Bij slui tingstijd kwam een vierjarig broer tje vertellen, dat hij zijn broertje niet kon vinden. Men nam het kind mee naar het enig overgebleven sta peltje kleren, dat de kleuter herken de als behorende aan zijn broertje Reeds eerder op de middag had de badmeester jongens moeten terugroe pen uit het gedeelte van het water, dat niet meer tot het bad behoort en dat door een touw van het bad is ge scheiden. DUITS GRAPJE: „Bellen" betekent in het Duits „blaffen". Het is dus vergeeflijk dat Duitse bezoekers als zij op een Nederlandse deur „tweemaal bellen" lezen, tweemaal in het Duits blaffen. Dat was ook het geval bij een weduwe in de Bol- waterstraat te Venlo. Op de duur echter kan hetzelfde grapje wel eens erg Vermoeiend worden en daarom had de weduwe besloten de eerstvolgende Duitser, die blaffend op haar bel drukte, met een emmer water betaald te zet ten. Zij hield de emmer achter fle deur gereed, wachtte twee da- pen en kreeg toen haar kans. De man aan de deur kreeg de volle jaag en stond druipnat voor de drempel. Het was echter geen Duitser, maar een Nederlandse vertegenwoordiger, die wilde ko men informeren of hij vijf dagen in pension kon komen. En het blaffen was geen blaffen geweest, maar kuchen. De vrouw ver klaart thans, dat het kuchen nét blaffen leek, maar de vertegen woordiger is toch maar ergens an ders gaan proberen. OUDERS GINGEN ZWEMMEN Zondagmiddag heeft een echtpaar in de Utrechtse wijk C een vierjarig zoontje met touwen in een stoel vast gebonden opdat zij verder zonder last te hebben van het kind zouden kunnen gaan zwemmen in het Am sterdam-Rijnkanaal. Buren hoorden de hele middag lang al het angstig gehuil en geroep van het kind, dat alleen in huis was achtergelaten. Men wist, dat het echtpaar Van V. met hun drie andere kinderen wa ren weggegaan en toen het huilen bleef aanhouden hebben buren kans gezien, via een raam het huis bin nen te komen. Op een benauwde en gloeiend warme overloop vond men Jantje v. V. op een stoel vast gebonden met de handjes op de rug, de armpjes en beentjes met pak- touw gesnoerd tegen stoelleuning en stoelpoot en de rug van het ventje met een ceintuur tegen de leuning getrokken. Volgens de ouders is Jantje, op één na het oudste kind van het ge zin, erg lastig. Het vastbinden kwam hen dus wel het best voor om maar even van het kind af te zijn. Toen het echtpaar en de drie kinderen thuiskwamen werden zij opgewacht door de woedende buren, die Jantje inmiddels naar het politiebureau hadden gebracht. De vader was hier op zijn beurt verontwaardigd over en stapte op hoge benen naar het bureau. Hier vertelde men hem, dat Jantje nu bij zijn grootmoeder was. Toen de vader ween thuiskwam wa rén de gemoederen zo verhit, dat men hem te lijf ging. De vader werd hierbij gewond. Gistermiddag heeft de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. IJ. Scholten, het va kantiecentrum ,,'t Hout" te Bakke- veen (gemeente Opsterland) ge opend. Dit recreatiecentrum ligt temidden van bossen en in de nabijheid van de Bakkeveenster zandduinen. Het om vat een geheel bebost terrein van on geveer twintig hectare. In de directe omgeving ligt meer dan 1000 hectare loof- en naaldbos. Na een week van rust hebben de Chinese communisten maandag de beschieting van de eilandjes Quemoy hervat. Zij vuurden 177 granaten af. VVV wAsrsiMiehP WIL. MsmjrruwuwrfMiusr H GRAPJES VAN FORMAAT Grote verkoophal voor courante artikelen Het zich vernieuwende centrum van Alphen aan den Rijn wordt bin nen afzienbare tijd weer verrijkt. Ditmaal met een nieuw pand van Vroom en Dreesmann, dat de direc tie te Leiden Iaat verrijzen aan de Van Boetselaerstraat op een plek, waar thans nog een woestenij is. Het oude pand is reeds enige tijd ontoe reikend om de zich steeds meer uit breidende toeloop op te vangen. Om het veel te kleine oude pand nu te ontlasten is gedacht aan een semi permanent gebouw, dat later even tueel vooral in de hoogte kan worden uitgebreid. Het oude pand blijft evenwel gehandhaafd. Het gevelfront aan de Van Boet selaerstraat vertoont een breedte van 83 meter. Verschillende panden worden tot een groot vierkant ver enigd van ongeveer 40 x 30 meter. De totale oppervlakte van de nieu we V D-nederzetting wordt onge veer 2000 m2. Aan de Van Boetse laerstraat krijgt het gebouw een verdieping, waarin kantoren en een kantine worden ondergebracht. Het nieuwe Alphense filiaal van V D, dat onder beheer van de Leidse di rectie blijft, wordt gebouwd door het architectenbureau Geels en Kam steeg te Leiden, aannemer is de heer Oudenes te Alphen. Veel zelfbediening Gedacht is aan een zaak met veel zelfbediening, waar mogelijk, of se- mi-zelfbediening voor levensmidde len en andere courante artikelen als manufacturen, kleding, schrijfwaren e.d. Ook een snackbar is geprojec teerd. De bevoorrading uit Leiden wordt opgeslagen in de kelder. Een overdekte rijwielstalling zal een probleem oplossen. Begin volgend jaar hoopt men de bouw voltooid De rechtbank te Arnhem heeft van ochtend de 34-jarige Bulgaarse stu dent aan de Landbouwhogeschool te Wageningen J. L. veroordeeld tot 'n I gevangenisstraf van twaalf maanden, j waarvan één maand voorwaardelijk j met een proeftijd van drie jaar, zon- i der aftrek van voorarrest, zomede verbeurdverklaring van het in beslag Jll genomen pistool. De officier van jus titie had een jaar .en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. De student heeft terecht gestaan wegens het lossen van pistoolschoten uw mCii uc isvuw Het grootste servicestation dat op de hoogleraar aan de landbouw-» tê'hebbën!' Het" Alphens™ pësoneeï de Caltex tot op heden in oons land hogeschool, mevrouw prof dr. C. A. dat thans 50 mensen omvat, zal geopend door de wethouder van open- Remders-Gouwentak op de avond waarschijnlijk verdubbeld kunnen bouwde is gistermiddag in Rotterdam ïïïfï ™S. dp ™t worden. Over de medewerking van IT - kogels trof haar in de schouder, met het Alphens gemeentebestuur heeft bare werken, mr. H. Bavmck. Hij de andere kogel raakte de Bulgaar de directie niets dan lof. V&D heeft wees op de gunstige ligging ervan: zichzelf in het been. De student had veel vertrouwen in de toekomst van aan een van de uitvalswegen naar moeite het onderwijs in de bosbouw- Alphen als centrumgemeente. Amsterdam en Den Haag, en vlak kund,e aan de landbouwhogeschool „i-j JA- j te volgen. Prof. Reinders had hem bij by het Blydorpplem, dat in de toe- verschiIiende gelegenheden duidelijk komst verbindingen zal krijgen met iaten blijken, dat zij hem niet ge- Ook voor de Leidse nederzetting Hoek van Holland en de grote weg schikt achtte voor het volgen van heeft de directie nog plannen in naar Gouda. hoger onderwijs. petto. In Leiden speelt de directie - ook met gedachten aan uitbreidin gen. Zo wil men hier roltrappen gaan gebruiken omdat de twee lif ten de zaterdagse stroom niet meer kunnen verwerken. Roltrappen in Leiden Nieuwe Gereformeerde kerk in Alphen Olie wordt van Pernis naar Duitsland gepomt Gistermorgen is de oliepijpleiding van Pernis naar het Westduitse Rijn land officieel geopend door de bur gemeester van Venlo, dr L. J. de Gou. De in Pernis met tankers aange voerde olie, wordt door deze pijplei ding naar de raffinaderijen bij de Duitse plaatsen Godorf en Wesseling gepompt. De pijpleiding wordt ge ëxploiteerd door de N.V. Rotterdam- Rijn pijpleidingmaatschappij. De aan delen van deze maatschappij zijn in handen van de B.P.M., de Caltex en de Gelsenberg Mobil Oil Handels und Transport-Gesellschaft. Te Manilla is medegedeeld, dat volgens voorlopige gegevens 94 men sen om het leven zijn gekomen als gevolg van de tyfoon „Olive", waar door het eiland Luzon (Philippijnen) zondag en maandagmorgen vroeg is getroffen. Voorts worden nog 29 mensen vermist. BINNENKORT: Naar wij vernemen heeft de rege- gering besloten over de subsidiëring van de Kerkebouw een wetsontwerp te doen verschijnen, dat goedgunstig over deze zaak beslist. Zij zal het rapport-Sassen als uitgangspunt ne men. In het rapport-Sassen werd vastgesteld, dat kerkelijk leven een openbaar belang is; de snelle groei van de steden vereist veel nieuwe kerken. Men dient daarbij met zeer hoge bouwkosten rekening te houden. De bekende Amerikaanse filmkomiek uit de jaren twintig, Harold Lloyd, arriveerde gelijktijdig met de Ilarlem Globetrotters op het vliegveld van Het rapport wijst er voorts op, dat Berlijn. De heer Lloyd lanceerde enige grapjes over de lengte van de leden de grond bijna altijd in handen is van van de basketbalploeg. Harold Lloyd is jurylid van het tiende international# do overheid, zodat grondschenkin- filmfestival van Berliin. gen dus niet meer plaats kunnen heb ben, zoals dat vroeger dikwijls door particulieren gebeurde. Over de sub sidie bestaat er tusesn de kerken overeenstemming. Bij de overtuiging, die leeft in de brede lagen van de bevolking over de noodzaak van een krachtig ker kelijk leven, mag de overheid niet onverschillig bleven. Noodzakelijk voor een goed kerkelijk leven is ech ter de aanwezigheid van voldoende kerkgebouwen en pastorieën. De commissie adviseerde, zoals men zich zal herinneren, bijdrage in de kosten van kerkgebouwen niet lager dan een kwaxt van de stichtingskos- ten. Dezer dagen is de nieuwe Gereformeerde kerk van Alphen a.d. Rijn in gebruik genomen. Deze kerk is een ontwerp van architect ir. L. R. T. Os kam alt Dordrecht en werd in ruim een jaar tijds gebouwd door het Kat- wijkse aannemersbedrijf J« van Rhijn en Zn. De architect heeft op de eerste plaats een praktisch gebouw - getuige de zeven zaaltjes, die onder de eigenlijke kerk zijn gebouwd en voor velerlei doeleinden gebruikt kun nen worden - ontworpen, maar daarnaast niet de goede sfeer vergeten, die bij een kerkgebouw past. Zowel in- als exterieur zijn bijzonder geslaagd. (Foto Courant)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8