Martin v. d. Borgh ontging eerste étappe-zege door een verkeerde weg te nemen Pechduivel van der Borgh had pech Kan Uitslagen en klassementen Lex van Kreuningen won aisteren de zware Ronde van Limburg MAANDAG 27 JUNI 1960 DE LFTDSE COUR ANTI De Tour-razernij is gisteren begonnen Gestuurde Vier van Njord naar Rome Belg Schepens won 1e halve étappe, Rivière de tijdrit De tienduizend Belgen op de nogal schaars bevolkte tribunes van het Hey- zelstadion schreeuwden zich de kelen schor over de triomf van hun landge noten Schepens en Hoevenaers, die in de schaduw van het atomium de eerste halve étappe van deze 47ste Tour de France tot een volledig succes hadden gemaakt. Buiten het stadion echter had den toen al vele tienduizenden Brusse laars, die in dikke rijen over een afstand van zeker tien kilometer urenlang had den gewacht om hun favorieten toe te juichen, de Belgische wielervedetten de rug toegekeerd. Want zij hadden de triomf en de eerste gele trui in gedach ten al toegekend aan „de Ollander" Martin van den Borgh, die de buiten wijken van Brussel binnenreed met een voorsprong van ongeveer 150 meter, een haast zekere waarborg voor de étappe overwinning. Maar die Belgen hadden wellicht nog nooit gehoord van de eeuwige pechvo gel Van den Borgh. Want vlak voor de poorten van het stadion sloeg de Lim burger een verkeerde weg in en toen hij op het goede pad was teruggekeerd, was de kostbare voorsprong verloren. Toch reed Van den Borgh aan het hoofd van de kopgroep het stadion binnen. Vlak achter hem lagen de Belgen Schepens en Hoevenaers en de Itali aanse favoriet Nencini op de loer en tegen het geweld dat dit drietal in de laatste driekwart ronde over de sintel- baan ontketende, was de Limburger niet bestand. Zowel Schepens en Hoe venaers, die in een bijzonder felle eind spurt om de ere-bloemen streden, als Nencini gingen de teleurgestelde Van den JJorgh voorbij. Toch konden de Nederlanders met de vierde plaats van Van den Borgh en de vijfde van de veteraan Wim van Est niet ontevreden zijn. Het was dat Piet Damen bij het binnenrijden van de piste met de brit Simpson ten val kwam. Anders zouden er waarschijnlijk drie Nederlanders bij de eerste tien zijn geweest, en dat is voorwaar geen slecht resultaat. Damen moest zich nu tevreden stel len met de veertiende prijs, Piet van Est en Ab Geldermans kwamen binnen met het grote peloton, dat een achter stand van 2 min. 56 sec. had. Hierbij bevonden zich ook de draper van de gele trui Bahamontes en wereld kampioen André Darrigade. De overige drie Nederlanders Jo de Roo, Jaap Kersten en Coen Niesten eindigden ver in de achterhoede op negen minuten en 51 seconden. Coppi en Saint herdacht. Het had er overigens in het begin van deze openingsétappe niet naar uitgezien, dat er zulke verschillen zouden ont staan. Na een indrukwekkende plech tigheid ter herdenking van de overle den campionissimo Fausto Coppi en de jonge Fransman Gerard Saint, in wie velen een toekomstige tourwinnaar had den gezien, vertrok de 128 renners tel lende fel-kleurige karavaan in een ma tig tempo van de boulevard Lebas in Rijssel, dat er onder een verwarmend zonnetje heel wat vriendelijker uitzag dan de voorgaande dagen. De ontsnappingspoging van Groussard, noch de eerste lekke band voor reke ning van de Spanjaard Manzaneque vermochten enige opschudding te ver wekken. Dat gebeurde ongetwijfeld wel in de kringen van de organisatie, toen de karavaan na 37 km. op Belgisch grondgebied onverwacht moest stilhou den voor gesloten spoorbomen. Er zal heel wat gezwaaid hebben voor de on gelukkige, die op deze zondagstrein niet had gerekend bij het uitkienen van het parcours. Pechvogels waren er al spoedig meer, o.a. Jo de Roo en Henri Anglade, maar met de hulp van de ploegmakkers was de opgelopen achterstand snel over brugd. De slag valt. De grote slag viel pas in de straten van Enghien (na 71 km.) waar Hoeve naers, Bruni, Groussard, Schepens en Anglade het lont in het kruit staken. De stapels musettes bij de ravitaillering bleven onaangeroerd, want deze actie vergde de volle aandacht van de azen in de hoofdmacht. De leiders kregen hulp van onverwachte zijde, nl. van de hobbelige kasseien op de smalle wegen na Enghien. De tourradio kon het bijna niet meer bijbenen. Onophoudelijk wer den de radeloze ploegleiders opgeroepen om hun door pech lamgeslagen renners te komen bijstaan. Op deze kinderhoofd jes werd de hoofdmacht in stukken uit een gereten. Intussen hadden ook de vijf vluchters zich niet lang kunnen handhaven. Eerst werden zij overweldigd door een acht tal tegenstanders, onder wie Jo de Roo. Net op het moment dat de aansluiting tot stand kwam, kreeg De Roo de lekke band, die hem naar de achterhoede deed verhuizen. Zijn rol werd overgenomen door Wim van Est, Martin van den Borgh en Piet Damen in het gezelschap van onder meer Rivière en Nencini. Er volgde hergroepering op hergroepering. Na 90 km. was de leidende meute uit gegroeid tot een fors peloton van 29 renners. De eigenlijke hoofdmacht be vond zich toen op 1 min. 20 sec. Teke nend voor de situatie was de aanwezig heid van niet minder dan tien Belgen in de leidende groep. Onze zuiderburen beheersten de koers volkomen en daar om was het een complete verrassing, dat Martin van den Borgh op de brede Expo-wegen alleen vluchtte. Voordat de Belgen, die meer op Nencini en Rivière hadden gelet, zich konden herstellen, was Van den Borgh tientallen meters los. En zonder zijn fatale vergissing zou de- Limburger dat ook wel gebleven zijn. Een koninkrijk voor een fiets. Ook tijdens het tweede deel van de eerste étappe, de rit tegen het uurwerk, met het Heyselstadion als start- en eindpunt, heeft de pech de Nederlan ders nog een tijdlang achtervolgd. Nu waren Jo de Roo en Jaap Kersten de slachtoffers. Op 13 km. voor de finish brak Jo de Roo voor de vierde maal in dit seizoen zijn vork. Hij reed met de moed der wanhoop nog een tijdje door, wetende dat de officiële wagen, die hem volgde, hem alleen maar aan een nieuw wiel zou kunnen helpen en niet aan een kader. Maar de inwendige breuk maakte zijn fiets onberijdbaar en toen hij steeds heviger begon te slinge ren stapte hij af. Een paard, een paard, een koninkrijk voor een paard, riep Richard III vele eeuwen geleden in een dergelijke benarde situatie, al streed de Rivière in actie. MARTIN VAN DEN BORGH die de kans op eerste étap- liet glippen. Engelse vorst destijds niet in een Tour de France. „Een fiets, een fiets, wie heeft voor mij een fiets", riep Jo de Roo, terwijl hij zijn strijdros in de berm gooide. Nog geen halve minuut later zat de felle renner uit Schore op een fietseen damesfiets. Bijna had de internationale wielerwereld de sensatie beleefd een Tour de France renner een étappe te zien uitrijden op een dames fiets. Maar Jo de Roo heeft er nog geen 20 meter op gereden. Toen bood een spor tieve Belgische toeschouwer zijn tour- rijwiel aan. Het blauwgrijze karretje met op de stang in keurige witte letters de naam van de eigenaar René Pee- ters geschilderd, was veel te klein voor de Nederlander, die intussen al een minuut of twee had verspeeld. Stam pend en zwoegend en in een onmoge lijk lage zit zette hij echter door en alles in aanmerking genomen was zijn 45 min. 52 sec. nog lang geen slechte prestatie. Kersten, die in de ochtenduren al een kapotte derailleur had gehad, brak bij het schakelen onmiddellijk na de start van de tijdrit zijn achter-rozet, waar door eerst een tandwiel, daarna een tweede onbruikbaar werd. „Vaak hoorde ik een toeschouwer langs de kant schreeuwen: ge rijdt een te groot ver zet, man. Maar dat was voor mij geen nieuws, ik kon alleen niet kleiner. Ik kon alleen maar de 15 en de 14 tanden gebruiken. Het leek wel of ik stilstond als ik tegen die heuvels op moest", ver telde de doodvermoeide Kersten. DE TIJDRIT Het bestuur van Roeibond zal aan het Nederlandsch Olympisch Comité voorstellen de Vier met stuurman van Njord uit te zen- pe-zege gisteren den naar de Olympische roeiwedstrij- den, die eind augustus op het Meer van Albano, dat op ruim 20 km van Rome is gelegen, worden gehouden. Over de eventuele uitzending van an dere ploegen zal te zijner tijd worden beslist. Baldini niet fietsen Wim van Est moge met zijn 37 jaar dan wel de oudste van de ge hele rennerskaravaan zijn, hij blijkt nog over de vechtlust van een jon ge leeuw te beschikken. Hij heeft op deze eerste tourdag op bijzon dere wijze van zich af gebeten met een vijfde en een zevende plaats in de beide ritten als resultaat en hij bezette zondagavond in het al gemeen klassement de vierde plaats. Het is natuurlijk de vraag hoe lang hij het volhoudt, maar een feit is het dat Wimme de vorm te pakken heeft. Typerend voor de oudste van Est is, dat hij in een dergelijke con ditie nooit tevreden is over eigen prestaties, en dat kwam zondagmid dag in het Heyselstadion op een merkwaardige en eigenlijk erg ko mische manier tot uiting. Nadat van Est als een der laatste gestarte rij ders de rüim 27 km. lange rit in de uitstekende tijd van 42 min. 29 sec. als zevende had beëindigd, stapte hij nog donkerder kijkend dan an ders op de flesjes mineraalwater af. „Ik heb slecht gereden, ver draaid slecht gereden", mopperde hij. „Man, hoe kom je erbij", wier pen enkele landgenoten tegen. „Je bent sneller geweest dan Baldini" Van Est keek de zegsman even aan en zei toen: „Nou dan kan Baldini niet fietsen". Etappe-klassement. Het klassement Anglade (Fr.) 3.28.30 op 31 seconden; 3 van de eerste halve étappe RijsselPlanckaert (België) 3.28.47 op 48 sec.: Brussel luidt: 1. Schepens (België) 4. Wim van Est (Ned.) 3.28.50 op 51 2.46.21 (met bonificatie 2.45.51): 2. Hoe- sec.; 5. Simpson (GB) 3.29.05 op 1 min. venaers (België) 2.46.21 (met bonifica- 6 sec.; 6. Adriaenssens (B.) 3.29.23 op 1 tie 2.46.06); 3. Nencini (Italië): 4. Van min. 24 sec.; 7. Rivière (Fr.) 3.29.31 op den Borg (Ned.); 5. Wim van Est 1 min. 32 sec.; 8. Barbosa (Int. ploeg) (Ned.); 6. Barbosa (Int. ploeg); 7. Plane- 3.29.54 op 1 min. 55 sec.; 9. Hoevenaers kaert (België); 8. Adriaenssens (Bel- (B.) 3.30.02 op 2 min. 03 sec.; 10. Van gië); 9. Mahé (Fr.); 10. Groussard (Fr. den Borgh (Ned.) 3.30.06 op 2 min. 07 west); 11. Anglade (Fr.); 12. Foucher sec.; 24. Geldermans (Ned.) 3.32.44; 53. (Fr. west); 13. Simpson (G.B.) allen in Damen (Ned.) 3.34.00 op 6.01; 91. Piet dezelfde tijd als de winnaar. 14. Damen van Est (Ned.) 3.37.10 op 9.11; 121 Nies- (Ned.) dezelfde tijd als de winnaar; 15. ten (Ned.) 3.41.02 op 13.03; 124. De Roo Defilippis (It.) 2.48.40; 16. Anastasi (Ned.) 3.41.39 op 13.40; 126. Kersten (Oost-Zuid-Oost): 17. Van Geneugden (Ned.) 3.45.12 op 17.13. (Belg.); 18. Brankart (Belg.); 19. Pau- r» t-» o j i wels (Belg.); 20. Mas (Spanje) allen in „,?c„^5 ?el"e van de internationale dezelfde tijd als Defilippis. 45. Piet van PIoeS en Schmitz van de Zwits -Luxem- Est (Ned.) 2.49.17; 58. Geldermans burgse ploeg overschreden in de eerste (Ned z.t.; 121. De Roo (Ned.) 2.56 12; halv? t!apEe de ^^'nuet en werden 122. Niesten (Ned.) z.t.; 125. Kersten u,t de str,Jd genomen. Aan de wedstryd (Ned.) z.t. Met overschrijding van de ne"'len no£ 126 renners deel. tijdslimiet kwamen binnen: 127. Schmitz ?T«n,cp rasse,me? T (Zwits./Lux.)128. Retvig (Int. ploeg) ?'e,7 2? 35j 2\ Jr?" De Spanjaard Otano heeft dertig ki- }non?n' c' L "i oi 1 le lometer voor de finish een val gemaakt. Fran k rij k - west .10.34.12; 6. Men vreesde dat hij het rechter sleutel- P rittannie 10.35 42; 7. Zwitser- been heeft gebroken. Klaas Buchly kon zich zondagavond in de handen wrijven. Want behalve de prachtige vierde plaats van Wim van Est in het algemeen klassement, ver overd dankzij een werkelijk fantastisch gereden tijdrit, konden de Nederlanders nog bogen op tal van andere successen. In de ochtendrit was de zege Martin van den Borgh door een vergissing wel iswaar ontgaan, maar er zaten toch maar drie gelederen, vierde, Wim van Est vijfde en Piet Da- men door een val veertiende werd. De tqd van Nencini leek onaantast- Toen sleepten de Nederlanders ook de baar. Want noch Willy Trepp, noch eerste prijs voor de kleine ploegen in Henry Anglade, noch Ercole Baldini, de wacht. En tenslotte bleek Martin bad genoeg kracht om de Italiaan van van den Borgh ondanks een matige zijn leidersplaats te verdringen. En tijdrit in het algemeen klassement toch zelfs toen de tijd van Rivière halver- nog op de tiende plaats te prijken met wege bekend werd gemaakt, behoefde een achterstand van slechts 2 min. 22 Nencini zich geen zorgen te maken, sec. op Nencini. Want terwijl hij zelf de 13.9 knr in l9 min. 20 sec. had afgelegd, had Rivière Die tijdrit zal de Nederlanders lang 20 seconden meer nodig gehad. De te- land/Luxemburg 10.36.31; 8. Frankrijk y. oost-zuid-oost 10.38 03: 9. Duitsland De tijdrit De uitslag van het tweede 10.38.15; 10. Frankrijk centraal-zuid gedeelte van de eerste étappe was: 1. 10.38.56; 11. Internationale ploeg 10.39 04 Roger Rivière (Fr.) 27.8 km. in 41 min. 12. Spanje 10.39.11; 13. Frankrijk Parijs- 21 sec.; 2. Nencini (It.) 41.53; 3/4 An- noord 10.40.00. glade (Fr.) en Trepp (Zwits./Lux.) Algemeen puntenklassement: 1. ex beiden 42.09; 5. Planckaert (B.) 42.26; aequo: Schepens. Nencini en Rivière (L' PfJT|bianco (It.) 42.27; 7. Wim van elk 10 pnt; 4. Hoevenaers 6 pnt; 5. ex Est (Ned.) 42.29; 8. Baldini (It.) 42.32; aequo Trepp en Anglade beiden 3</f Simps°n fQ.B.) 42.44; 10. Strehler pnt; 7. Van den Borgh 3 pnt; 8. Wim ^wits/Lux.) 42 45; 20. Geldermans van Est en Planckaert 2 pnt; 10. Pam- (Ned.) 43.27; 29. Van den Borgh (Ned.) bianco 1 pnt. 44.00; 48. Piet van Est (Ned.) 44.37; 53. N esten (Ned.) 44.50: 71/72 De Roo Wieruckl vervangt Jonsson (Ned.) en Lorono (Sp.) beiden 45.27; In de tour. 104. Damen (Ned.) 47.19; 122. Kersten (Ned.) 49.00. De Pool Thadee Wierucki neemt de passement. Het algemeen plaats van de Deen Arne Jonsson in de ontgaan maar er zaten locn eenzame strijd moest beginnen was de a a gemeen plaats van de Deen Arne Jonsson in de P3& rtS'en* wïïïïSS? "Sff l P'°'8 V°°f R°"d* M oP® Ronde van Limburg Is zonder twij- ten. Tientallen en tientallen renners ver in het geheugen blijven door een enor- leurstelling voor Nencini was des te fel de lastigste van de Nederlandse ama- dwenen uit de strijd. Want de strijd te- me krachtsinspanning van Wim van groter, toen Rivière bij het binnenrij- teur-klassiekers, daar de tocht over vrij- gen de zon die hier zijn tropische bij- Est. De sterke Brabander startte als den van het stadion in de tweede helft wel alle Zuid-Limburgse heuvels gaat. naam „koperen ploert" alle eer aandeed een der laatsten en slaagde erin 'n zeer niet alleen de 20 seconden achterstand Maar de Ronde van Limburg, die giste- was zo mogelijk nog zwaarder dan de verdienstelijke zevende plaats te ver- bleek te hebben goedgemaakt, maar bo- ren voor de twaalfde maal werd gehou- strijd tegen de concurrentie al hielden overen tussen de grote specialisten in vendien nog eens 32 seconden winst den, was beslist de zwaarste uit deze de „groten" zich zelfs op de' gloeiend dit onderdeel van het vak. Heel lang veroverd bleek te hebben. Inmiddels reeks en bijgevolg dus één van de moei- hete'Limburgse heuvels verre van rus- heeft Nencini in deze rit de leiding ge- had ook Wim van Est halverwege een lijkste ritten uit de geschiedenis van de tig. had. De Italiaan was als 21e gestart en prachtige tijd laten afdrukken, name- Nederlandse wielersport. had een tijd gemaakt van 41 min. 53 lijk 19 min. 51 sec., waarmee hij op de Terwijl aan de staart van het peloton sec., op dat moment veruit de beste vierde plaats stond. Maar in de terug- Het was vanaf de start in Maastricht de ene renner na de andere moest afha- prestatie. Door een wat ongelukkige in- rit naar Brussel vlotte het niet meer zo tot aan de finish in Beek een pure slij- ken- waren voorin de schermutselingen deling had Nencini zo vroeg moeten" best. Stampend kwam ijzeren Wim in tageslag. Wie gedwongen door de enor- aan de orde van de dag. De beslissende vertrekken. Achteraf gezien is het voor een zeer groot verzet het stadion bin- me hitte een ogenblik verslapte raakte aanval werd ingezet door Kees de Jong. hem toch niet zo ongunstig geweest, nen, waar voor hem een tijd van 42 los en zag vervolgens zijn achterstand clie de nabijheid van Valkenburg zijn want later in de middag, toen de con- min. 29 sec. werd vastgelegd, goed voor met enkele seconden stijgen zonder de 18 metgezellen, met wie hij op dat mo- currentie aan de bijna 28 km. lange de zevende plaats. macht te hebben om nog terug te vech- ment de kopgroep vormde, in de steek liet. Op de Cauberg had hij reeds een voorsprong van enkele minuten op Lex van Kreuningen die zich op zijn beurt uit het peloton had losgemaakt. Na een felle achtervolging haalde van Kreunin gen de Jong in en na de moeilijke Epe- nerberg voegden nog drie renners zich bij het leidende tweetal t.w. Dukkers. Jvan deze eerste etappe van de Waard en van Hees Met drie minu- 47ste tour met pech te ten voorsprong begonnen de vijf kop- een harde klap voor die jon- gen zijn, maar Ik heb het kampen had. Bij het binnen- lepers aan de laatste twee ronden van louse van het Brusselse Hey- en zijn tranen met moeite verbijtend, stond hij een mi nuut later op het middenveld terwijl de Belg Schepens on der de lulde toejuichingen van zijn duizenden landgeno ten zijn ere-ronde reed. „Daar gaat mijn duizend werkelijk niet kunnen voor komen. Niets wees er op, dat hij de verkeerde kant uit zou gaan. Toen ik zag, dat hij met de motorrijders mee naar links ging, inplaats van recht- selstadion uiting gal aan zijn ?£de,n mijn halve minuut teleurstelling. Alweer van UJdwinst suste van den den Borgh, die reden had de pechduivel te vervloeken? Inderdaad, het was weer Martin van den Borgh, die het om welke reden dan ook bij Vrouwe Fortuna had ver bruid. De Limburger is nu eens niet gevallen. Wat hem over kwam was zo mogelijk nog erger dan een val: als ogen schijnlijk onbedreigd win naar werd hij vlak voor de poort van het stadion in Brussel even in de war ge- Borgh tussen zijn tanden en bracht. Hij sloeg de verkeer de richting in en toen hij de moment zijn fiets fout eenmaal had hersteld, gesmeten, was de voorsprong geheel verloren gegaan. Van den Borgh kwam nog welaan Etappe-zege ontging hem toen hij de kans voor het grijpen had Later, toen wij bij de ove rigens zeer tevreden Klaas Büchly stonden, kwam de sprint rappere Belgen Sche- man, die als verantwoorde- pens en Hoevenaers en even lijk „verkeersleider" op de later ook de Italiaan Nen- splitsing stond. Hoofdschud- van den Borgh als vierde hij het verhaak „Je ro'ex- rqden van het stadion kwam 4 km. op het Adsteeecircuit. In de laat- Piet Damen ten val, hetgeen ste ronde rukte van Kreuningen zich on- hem enkele plaatsen, doch weerstaanbaar los om meer dan ander- vermoedelijk geen tijdver- halve minuut voorsprong te nemen en lies heeft gekost. te winnen. Op de kasseien naar Eng- door het stadion in. ben ik hien werd de Roo één van de Ve Ultsla8 was: hem schreeuwend achterna vele slachtoffers van de lekke i" biex van Kreuingen 195 km. in 5.19 38; gerend. Maar toen hij een- banden. Hij repareerde zelf. 2 Kees de Jong op 1.38; 3. Pietan Hees maal weer op het rechte pad maar had geen lucht voldoen- ®_Pukk'*rs.Pp ^aaP de was, zaten de anderen al bo- de en het was dus toch nog ".aard °P 1541 6 A- Boom op 5.43; 7. A. ven op hem. Het spijt me ver- nodig, dat de materiaalwagen op 5,548" Herrnes op 6.52; schrikkelijk voor die lcoge er aan te pas kwam. Solaro ,°P 8 28; 10. J. Schroder z.t. Hollander, maar ik kon er Kersten en Niesten zijn Deu ^e?tatlepr'js w®rd toegekend aan niets aan doen". trouw op de Zeeuwse tour- Huub Dukkers Kees de Jong werd win- debutant blijven wachten. n5ar V" de ..bergprijs1: In beide klas- maar nauwelijks lag het drie- !tmenlcrl "as dn tweede plaats voor tal weer op volle snelheid Lex van K"tnimeen. om de jacht op het peloton in te zetten of het versnel-? lingsapparaat van Kersten begaf het. De derailleur sloeg in het achterwiel en repare ren was onmogelijk, zodat Kersten genoegen moest ne men met de reserve-fiets van Wim van Est. Niet bepaald op maat voor de blonde Jaap en van he inhalen van de verloren gegane minuten willen geven. Het staat bo vendien vast dat van den Borgh de fout zelf had kun nen voorkomen door beter naar de borden te kijken, maar het is daarnaast toch wel opmerkelijk, dat het weer de altijd vlak om de koplo pers zwermende motorrijders komen. Klaas Büchly com-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7