Priesterbroers ontmoeten elkaar na een halve mensenleeftijd Meisje verongelukt na openen van verkeerde treindeur Nieuw plan van SER-commissie voor branche-verdeling levensmiddelen 2 zwaar-, 24 licht gewonden Acht verdrink'ngsgevallen in één warm weekeinde Dank zij ongeluk vluchtelinge gepakt Lichte aardhillingen in Limburg en Brabant DAME DOOR AUT GEGREPEN MAANDAG 27 JUNI 1960 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 6 Ontwerp Veldkamp te omslachtig A en B artikelen Na bijna een halve mensenleeftijd gescheiden te zijn geweest, is een ontmoeting tussen twee broers (oud- Zoeterwoudse), beiden Paters van het H. Hart, een intieme gelegenheid waar men de eerste ogenblikken lie ver niet tussenkomt. Onze corres pondent was echter in de gelegen heid om van beide paters Schuur na hun aankomst te Rotterdam, in een kort vraaggesprek enkele bijzonder heden te vernemen. Ondanks briefwisseling en ver schillende foto's keken beiden even vreemd op na zoveel jaren. „Maar" zei pater Jan Schuur, „de moeiten die wij hebben moeten doen om deze ontmoeting eindelijk te doen plaats hebben (moeiten vanwege de grote afstanden en het regelen van beider arbeid en ook de kloosterregelen die bepaalde tijden van verlof voor schrijven) zijn het alleszins dubbel waard". En hoewel de eerste gedachten waren aan de dierbaren, die dit niet meer mochten beleven, waren de beide paters weldra in een druk ge sprek gewikkeld over hun beider ar beid die hemelsbreed verschillen én door klimaat én door de wel heel verschillende volkeren. Enerzijds Dij pater Simon Schuur in Nieuw Gui nea een op de laagste trap van be schaving staand volk en een moor dend klimaat, anderzijds b;i pater Jan in Brazilië een prima klimaat en een goed beschaafd volk. Hopenlijk kunnen wij later van beider hand eens een artikel publi ceren over hun arbeid in deze ver schillende streken. Vermoedelijk door het openen van een verkeerde deur is het zesjarige meisje Eileen Daniels, afkomstig uit Horten in Engeland, zaterdagmorgen omstreeks 11.10 uur onder de ge meente Rijen nabij de overweg Huiten uit een militaire trein gevallen en op slag gedood. Het meisje keerde met haar ouders en twee andere kinderen van een va kantie in Engeland met een Engel se verlofgangerstrein van Hoek van Holland naar Dusseldorp terug, waar de vader als sergeant bij het Britse leger is gedetacheerd. Her hoogte van Rijen verwijderde het kind zich even uit de coupé om naar het toilet te gaan. Blijkbaar heeft het daarbij de verkeerde deur geopend. De ouders werden door een jonge medepassagier op het gebeurde at tent gemaakte doch eerst in Tilburg werden maatregelen genomen toen de trein daar tot stilstand kwam. On'slagen monteur bleef rustig doorwerken De directie van de rijwielfabriek „De Magneet" heeft de Weesperpo- litie in de arm moeten nemen om een op staande voet ontslagen personeels lid het bedrijf uit te kunnen krijgen. Aldus bericht „De Volkskrant". De halsstarrige doorwerker was de 30-ja- rige monteur H. S. uit Amsterdam die door bemiddeling van de reclas sering in het bedrijf was geplaatst. S., die een proeftijd van een voor waardelijke straf moest doormaken, maakte het in de fabriek al spoedig erg bont door zijn onhandelbaar en brutaal optreden. Hij werd na en kele dagen op staande voet ontsla gen. S. ging echter gewoon door met werken. De politie heeft tenslotte, na vreedzame pogingen de man naar het politiebureau gebracht en proces-ver baal wegens huisvredebreuk en ple gen van verzet tegen hem opgemaakt. Anders dan staatssecretaris Veld kamp het heeft ontworpen heeft een commissie van de Sociaal Economische Raad advies uitgebracht over de ves tigingsregeling levensmiddelenbedrijf. Het plan-Veldkamp heeft deze com missie (onder leiding van prof. dr. Th. L. M. Thurlings) afgewezen. Het stelsel-Veldkamp vindt de commissie te ingewikkeld. Zij voelt er meer voor een inde ling van A- en B-artikelen. De A-ar tikelen zullen voor bepaalde branches voorbehouden blijven. De verkoper zal hiervoor een zekere vakbekwaam heid moeten bezitten. B-artikelen zullen darentegen in alle levensmid- delenbedrijven verkocht mogen wor den. Men behoeft alleen een zekere ver trouwdheid met de verkoop van deze artikelen te bezitten. De commissie heeft er geen bezwaar tegen, wanneer de verschillende artikelen van de verschillende bedrijfstakken elkaar overlappen. Zij voelt niets voor de vermoeiende methode-Veldkamp waarin een stelsel van uitputtende exclusieve branche- omschrijving werd gevolgd. De kleine ondernemei moet ook geholpen worden. Daarom voelt de commissie ook niets voor een mini mum-eis, waarin gesteld wordt, dat een levensmiddelenbedrijf een assor timent moet voeren, dat zich ten minste over vijf bedrijfstakken uit strekt. De commissie voelt meer voor een wat soepeler verdeling. Als een mid denstand-ondernemer een levensmid delenbedrijf wil oprichten is het vol doende, dat hij aan vakbekwaam heidseisen voldoet voor artikelen, die gelden voor de A-lijst Voor het ove rige kan hij verkopen zo veel hij wil. Het invoeren van deze A-liist be tekent bijv. voor kruideniers, dat zij Twee bussen botsten: Bij Kerkrade zijn zaterdagmorgen twee autobussen met elkaar in bot sing gekomen. Twee zwaar gewonden werden in ziekenhuizen te Heerlen en Kerkrade opgenomen. Van de overige passagiers werden 24 personen licht gewond en konden, na behandeld te zijn, naar huis terugkeren. De chauffeur van een der bussen verloor, vermoedelijk door de glad heid van de weg, de macht over het stuur, slipte in een flauwe wegbocht en botste frontaal tegen een bus van de LTM, die op weg was naar Heer len. De 29-jarige chauffeur W. Erens uit Nieuwenhagen en het 12-jarige meisje G. Vonken uit Schaersberg werden ernstig gewond. K'eu'er viel uit rijdende bus De twee-jarige Gr eet je van Dam uit 's-Gravenzande is zaterdag te Den Haag om het leven gekomen, toen zij uit een rijdende autobus viel en onder het achterwiel terecht kwam. De bus van de W.S.M. reed juist van een halte aan de Loos. duinseweg weg, toen het kind, dat bij haar moeder op schoot zat, on verhoeds wegliep. Bij de middenpor- tierene die op dat moment nog niet tieren, die op dat moment nog niet buiten. Het overleed ter plaatse. MOTORRIJDER VERONGELUKT Zaterdagavond is de 23-jarige on gehuwde landbouwer, B. Klazmga uit Slootdorp, (gem. Wieringermeer), bij de katholieke kerk aldaar in vol le vaart tegen- een lichtmast gere den. Hij liep verwondingen op aan het hoofd en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Vermoedelijk is het ongeluk te wjjten aan het feit, dat de motorrij der de macht over zijn motor ver loor, toen hij met losse handen reed, om te trachten zijn wind-jack vast te maken. De 26-jarige ongehuwde H. W. Kappert uit Deventer is zaterdag bij een auto-ongeluk op de Bandijk bij Terwolde om het leven gekomen. Kappert wierp scherp het stuur om teneinde een botsing met een tegen ligger te voorkomen. De auto tui melde van de dijk en de twee inzit tenden werden eruit geworpen. Kap pert kwam tegen een in een weiland staande pomp terecht en was opslag dood. De andere inzittende, H. Jan sen, werd licht gewond. Acht gevallen van verdrinking was weer de trieste balans van een week einde met warm weer. Zondagmiddag zijn een jongen en een meisje, die aan het pootje ba den waren in een Randkanaal langs de polder Oostelijk Flevoland, nabij Elburg, in een diepe vaargeul ge raakt en verdronken. Na drie uur dreggen heeft de politie uit Kampen eerst de jongen en twee uur later net meisje opgehaald. Zij zijn twee kinderen van de familie Karei uit Kampen. Het 16-jarige meisje Lenie en haar 13-jarige broertje Joop. Een jeugdige toerist vond schoe nen en kousen van de slachtoffers er. waarschuwde de politie te Elburg. De beide slachtoffers die ongeveer vijftien jaar zijn, zijn naar het zie kenhuis te Kampen overgebracht. Twee kinderen uit één gezin zijn zaterdagmiddag verdronken in de Holterkolk in Deventer. Om streeks drie uur 's middags zagen kinderen de lichaampjes van de vijf jarige Corrie en de vierjarige Tonnie Hogelander aan de kant van de kolk, waar vroeger het Holterzwembad is geweest in het water drijven. De kinderen zijn afkomstig uit een ge zin van zes kinderen. Zij woonden in de rivierenwijk in de onmiddellijke nabijheid van de diepe kolk en waren gaan zwemen zonder de zwemkunst machtig te zijn. De achtjarige Rudolf Jansen is zaterdagmiddag in de Luyckenkolk bij de Remibrandtkade te Deventer verdronken. Vriendjes vonden zijn kleren aan de kant liggen en brach ten deze naar huis. Van gemeente wege was men dezer dagen juist be gonnen de kolk af te rasteren en voor zwemmers te sluiten. In het zwembad Sloterplas |e Amsterdam-west is zaterdagmiddag de 41-jarige kantoorbediende D. de Boer uit Slotermeer onder de ogen van zijn vrouw, zoon en dochter ver dronken. Te kwart voor vier zou de vader met zijn ongeveer elfjarige zoon om het hardst zwemen naar het Dank zij een ongeluk is de politie er in geslaagd een gevaarlijke psy- chopate, mej. D., ontvlucht vorige week uit de Van der Hoeve-kliniek te Utrecht, te pakken. De ontvluchte zat achter op een bromfiets. De be rijder botste in Zenderen tegen een stoeprand en kwam mét zijn duo- passagiere te vallen. Mej. D. bleef op de grond liggen. Zij bleek onder de invloed van sterke drank te zijn. Daar niet direct geconstateerd kon worden of haar bewusteloze toestand het gevolg was van hersenschudding of alcohpl, is zij voor nader onder zoek naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht De artsen constateer den geen letsel. Maar de politie kwam tot de ontdekking dat zij een goede vangst had gedaan. De vrouw is naar Utrecht teruggebracht zogenaamde tweede eiland. Halver wege zonk de man plotseling en kwam niet meer boven. Vier bad meesters hebben een uur lang ver geefs naar de drenkeling gezocht. Eerst te acht uur 's avonds heeft de Rijkspolitie het stoffelijk overschot opgedregd. De 23-jarige B. de Boer uit Tirns (gemeente Wijmbritseradeel) is zon dagmiddag tijdens het zwemmen in de Franeker Vaart verdronken. Twee van zijn kameraden met wie hij in het water was gegaan waren even min als het slachtoffer de zwem kunst voldoende machtig. In de Maas ten zuiden van het sportcentrum „Randwijck" te Maas tricht is de 22-jarigp J. Hendricks uit Maastricht verdronken. De jon geman verdween plotseling in de diepte en kon pas na een half uur opgehaald worden. Zaterdagmiddag heeft zich in Zuid- Nederland een miniatuur aardbevink- je voorgedaan. Om twaalf seconden voor half vier registreerden de seis- mografen van het KNMI te De Bilt enkele zwakke trillingen, die afkom stig waren uit gebieden in Oost-Bra bant, Limburg en uit de Belgische provincie Limburg. Deze zwakke tril lingen komen wel eens meer in de Nederlandse bodem voor. De trillingen hebben ongeveer tien seconden geduurd. Uit verschillende plaatsen uit het zuiden, o.a. Roer mond en Venlo, kwamen op De Bilt telefonische meldingen binnen. Hier en daar. leek het er op, alsof er een zware vrachtwagen door de straten reed. Er werd, voor zover bekend, nergens schade aangericht. In Belgisch Limburg hebben de trillingen echter wel enige lichte schade aan woonhuizen toegebracht. Ook op 'n seismografisch observato rium bij Keulen zijn trillingen gere gistreerd. Zaterdagmiddag, omstreeks tien over half twee is op een niet bevei ligde overweg de 73-jarige mevrouw Van Stee uit Heynikenszand onder een zogenaamde tramtrein gekomen. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis is over leden. De tramtrein is een goederen- treintje, dat door de zak van Zuid- Beveland rijdt. In Schoondijke in het westen van Zeeuws-Vlaanderen is een praktijdschool voor landbouwtechniek en arbeidsrationalisatie geopend. De school is de eerste van die soort in Nederland. STOMPWIJK Drumband-concours we'd g-oo' succes Onder grote belangstelling werd op het sportterrein van de gemeen te Nootdorp de laatste dag van het Federatief Bondsconcours gehouden van de h.K. Bond van Muziekgezel schappen in Zuid-Holland. 18 Drum bands treden in de afdelingen om d' Grundemann-wisselbeker. De ju ry, bestaande uit de heren M. Schnei der en Th. Jansen, leden van de KMK kende het hoogste aantal pun ten toe aan de drumband Kinder vreugd te Den Haag. Deze band nam deel buiten mededinging en behaal de 219 punten. 213 punten werden behaald door „Adeste Musica" Sas- senheim, dat hiermede reeds vorig jaar door haar gewonnen wisselbe ker met succes verdedigde. De jury was het er over eens dat de gemid delde prestaties van de drumbands de laatste jaren op een steeds hoger plan komen. Na afloop van het con cours gaf de MCC-band Laren nog voor het talrijkt publiek een show, dat met een dankbaar applaus werd beloond. De volledige uitslag: Tweede afd.: St. Caecilia, Voorburg, 171 purrten, 2e prijs; Victoria, Delft, 165 p., 2e pr.; Phoenix, Wateringen, 198 p., Ie pr.; St. Jansband, Zoeterwoude, 180 p., 2e pr.; St. Caecilia, de Lier, 195 p., 2e pr.; "St. Caecilia, Schipluiden, 203 p., Ie pr.; St. Matthias, War mond, 198 p., Ie pr.; St. Gregorius, Kwintsheul, 186 p., 2e pr.; Excelsior, Noordwijk, 18572 p., 2e pr. Eerste afdeling: Leidse Harmonie kapel 189 p., 2e pr.; Godsdienst en Kunstzin, Berkel, 144 p., geen prijs, daar in rubriek 1 geen 6 gehaald werd; Pius X, Poeldijk, 20272 p., Ie pr.; MCC, Laren, 213 p., Ie pr.; Adest Musica, Sasseuheim, 212 p. Ie pr.; Arti et Religioni, Langeraar, 19972 p., Ie pr.; DSS, Aarlanderveen, 210 p., Ie pr.; Kindervreugd, Den Haag, 219 p., Ie pr. met lof v. d. jury. Afd. Uitmuntendheid: St. Lauren- tius, Voorschoten, 20872 p., Ie pr. LEIDSCHENDAM Arti et Charitati organiseerde groot nationaal zangconcours Ter gelegenheid van het 16-jarig bestaan van de R.K. gemengde zang vereniging „Arti et Charitati" heeft de R.K. Bond van zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland de orga nisatie toevertrouwd aan de jubile rende Leidschendamse zangvereni- ging. In het katholieke verenigingsge bouw te Leidschendam had gister morgen de officiële ontvangst plaats van het hoofdbestuur van de Bond, het erecomité, het uitvoerend comité en de directeuren en voorzitters van de deelnemende verenigingen. De voorzitter van „Arti", de heer C. Groenewegen deelde mede dat meer dan 800 zangers aan het natio naal concours deelnamen, onder nauwlettende aandacht van een des kundige jury, bestaande uit de he ren Frans van Amelsvoort uit Den Bosch, Theo v- d. Bijl uit Amster dam en August Vörding uit Hengelo. In korte trekken releveerde de heer Groenewegen dat „Arti" aan veel moeilijkheden het hoofd heeft moeten en dank zij de steun van de gemeen- exclusief mogen verkopen kaas, peulvruchten en gereed vers pluim vee. „Vishandel" staat omschreven als: kleinhandel in vis, schaal- en schelp dieren, banketbakkersbedrijf: het ma ken van gebak, koekjes, suikerwerk, consumptie-ijs en luxe-kleinbrood. Naast de exclusieve branche-om schrijving is er de B-lijst van arti kelen, die door al deze bedrijven mo gen worden verkocht. Het zijn onder meer: specerijen, sauzen, spijsoliën, spijsvet, rijst en graanproducten, con serven, half-conserven, koffie, thee, boter, margarine, eieren, suiker, ca cao, boterhamstrooisel, brood, koek jes, gebak, voorverpakte aardappe len, groente en binnenlands fruit, voorts zwak-alcoholische dranken met uitzondering van bier en vruchten wijn. Voor tabaksartikelen worden vol gens het plan van de commissie geen vakbekwaamheidseisen gesteld Het gaat om merkartikelen en men heeft slechts een eenvoudige vorm van han delskennis nodig. Wel dienen eisen aan kredietwaardigheid te worden gesteld. GEEN AUDIëNTIE Mgr. dr J. A. E. van Dodewaard verleent deze week nog niet de ge bruikelijke audiëntie. Mgr Jansen zal woensdag a.s geen audiëntie verlenen. Het gebouw van de Franse Na tionale Vergadering is zaterdag ten gevolge van zware slagregens ern stig beschadigd. Het glazen dak be zweek onder de watermassa's, tapij ten, meubilair en het electronische stemapparaat liepen zware schade op. De slagregen hielden vijf uur aan. Twee straalvliegtuigen van de Westduitse luchtmacht zijn zondag op een berghelling van Noord-Ma- iorca verongelukt. De vier inzitten den, twee Westduitse officieren en twee Amerikaanse instructeurs, kwa men om het lever. De toestellen wa ren van Barcelona op weg naar de basis San Juan, nabij Palma. LISSE Na aankomst in ziekenhuis overledei te, de parochiële geestelijkheid en liefhebbers van de zangkunst ook heeft kunnen bieden. Onder de velen die bij het bestuur hun opwachting maakten was ook het bestuur van de plaatselijke christ. zangvereniging „Zanglust". Met gro te voldoening gaf spr. blijk dat tus sen de beide zangverenigingen een voortreffelijke harmonie bestaat. De heer J. A. Spigt uit Hoogkars- pel, voorzitter van het hoofdbestuur, sprak vervolgens zijn waardering uit voor de keurige wijze waarop de ju bilerende vereniging dit concours heeft georganiseerd. Nadat de heer B. van Veen, direc teur van de harmonie St Cecilia, na mens de harmonie-leden zijn geluk wensen voor „Arti" had uitgesproken vertrok het gezelschap naar Den Haag waar in Dilligentia de aan het concours deelnemende 19 zangvereni gingen haar beste krachten gingen inspannen. Aan de bekende bijna 50 jaar be staande dames-zangvereniging „St. Caecilia" uit Noord-Scharwoude was de eer het concours te besluiten. Oor verdovend was het applaus dat de dames en de" directeur, de heer B. J. Wolters voor hun prestatie in ont vangst mochten nemen en ook door de jury met het hoogst aantal punten werd gewaardeerd- De uitslag door de jury bekend gemaakt luidde als volgt: 2e afdeling gemengde koren: Arti et Charitati, Rotterdam 294 punten 2e prijs; Rokozano, Noordwijkerho: 281 punten, 2e prijs; Cantca Nova, Berkel en Rodenrijs 329 punten, 2e prijs; R.K. Gemengd Koor, Alkmaar 338 punten, le prijs; Huyghewaert, Heerhugowaard, 337 punten, le pr.; Santa Lucia, Zoeterwoude 302 pun ten, 2e prijs. Eerste afdeling gemengde koren: Arti et Charitati, Leidschendam 333 punten le prijs; La Vita Nuova, Zwaagdijk 365 punten le prijs met lof; Musica Laïca, Haarlem 315 p., 2e prijs. Eerste afdeling dameskoren: R.K. Dameskoor, Den Helder 343 p., le prijs; R.K. Westfries Dameskoor, Spanbroek 354 punten, le prijs. Superieure afdeling mannenkoren: De Verenigde Westfriese Zangers, Wognum 337 punten, le prijs. Afdeling uitmuntendheid gemengde koren: Zingen is Leven, Warmenhuizen 364 punten, le prijs met lof; Vox Laeta te Roelofarendsveen 371 punten, le prijs met lof; St. Caecilia, Noord- Scharwoude, 396 punten le prijs met lof. Ere afdeling gemengde koren: Volksadel, Breda 337 punten, le pr.; Arti et Religioni Naaldwijk 353 p., le prijs. Superieure afdeling gemengde ko ren: Neerlands Bloemenkoor, Boven kerk, 347 punten, le prijs. Afdeling uitmuntendheid dames koren: St. Caecilia, Noord-Scharwou de 396 punten, le prijs met veel lof. Als slot van het concours gaf de heer-Spigt als zijn oordeel te kennen dat dit concours fantastisch is ge weest. Alle verenigingen hebben ge toond dit concours met zorg te heb ben voorbereid. Met de wens dat van dit concours een krachtige stimulans moge uitgaan tot meerdere beoefe ning van de koorzang in het alge meen en tot hoger bloei van „Arti et Charitati" aanleiding moge zijn, werd het concours onder luid applaus be sloten. Zaterdagavond is op de Oran\ laan, de omleidingsweg bij Lisse, e ongeluk gebeurd dat aan de 28- rige mevrouw Bauer-Philippo, daar, het leven heeft gekost. Het ongeval gebeurde ter hooi van de kleuterschool op de hoek v de Nassaustraat. Bij het overstek van de weg heeft mevr. Bauer wai schijnlijk niet voldoende gelet op van links komende verkeer Zij we gegrepen door een uit de richti Leiden komende auto, die bestuv werd door de heer v. G., evenee wonende te Lisse. Zeer ernstig gewond werd slachtoffer naar het Academis Ziekenhuis te Leiden overgebracl waar zij kort na aankomst is ove leden. RIJNSATERWOUDE Overleden na Ira van een paard Zaterdagavond omstreeks half ac had op de boerderij van de Wed. R kelijkhuizen langs de Herenweg ongeval plaats, waarbij een jong man op slag gedood werd. Drie zoo van de veehoudster waren nog het hooien, en kwamen met een gen naar het erf. Terwijl de jongs een hek opende, stuurde de 22-jari Aad de wagen met 2 paarden. O verwachts nam een der paarden e; sprong en sloeg de jongen met 2 nen tegen de borst. Het slachtoff werd nog door zijn broer opgeva: gen, maar overleed enkele ogenbl ken later. Dokter Brinkhorst, i zeer spoedig aanwezig was, consti teerde, dat door de trap de mild g scheurd was, wat de dood tengevol had. Dit zeer tragische sterfgev ging vooraf aan het overlijden, twi jaar geleden, van de veehouder ze na een slepende ziekte; vorig ia; verloor tijdens de hooibouw een bi jaarde arbeider door een ongeval h leven. Aad Rijkelijkhuizen was pei ningmeester van de LTJ, afdelii Leimuiden en Rijnsaterwoude. Bij uitvaart en begrafenis die aanstaat de dinsdag plaats vindt, zu'len zij LTJ vrienden hem naar zijn laats rustplaats dragen. ZOETF.nwnn^i? Geslaagd Bij de te Den Hai afgenomen examens slaagde m Cobi van Cromvoirk voor het dip ma Kinderbescherming A. „SJZ", afd. damesgymnastiek Enkele weken geleden stelde het b stuur de gehuwde dames in de ge! genheid, lid te worden van de d mesgymnastiek. Van deze gelegei heid hebben velen gebruik gemaal 34 gehuwde dames traden toe als lj De verwachtingen van het bestui gingen hiermede te boven. Het be stuur moet nu eerst eens bekijke hoe of het verder geregeld kan woi den met zaalruimte, leidster, de ti. den van oefenen, enz. Dit alle maakt het noodzakelijk, het toetn den van nieuwe leden tijdelijk sto te zetten tot nadere aankondiging. ZOETERWOUDE (H. R.) Een klein brandje De Leid: brandweer met groot materiaal w gistermiddag om 1 uur, binnen et kele minuten na melding aan de Ht ge Rijndijk bij het bedrijf van N.V. Hendriksen, doch behoefde gee dienst te doen. Door de felle zonnt stralen door twee glazèn dakpanne: was er een fles met chemische b; strijdingsmiddelen tegen onkru: stuk gesprongen. Het weglopend vocht verspreidde zich in het kast] en geraakte door de warmte brand. De rustig-buitenzittende, koffie drinkende familie Hendriksen ont dekte de snel ontwikkelende rooi welke zo hevig was, dat ernst: brandgevaar werd gevreesd. Me vereende krachten werden de auto' naar buiten gereden en met ee: straal van de waterleiding lukte he de steeds verder uitlopende brand blussen. Na een gezellig praatje met, een dankwoord van de heer Her. driksen aan de Leidse Brandwee: voor hun activiteit kon de brand weer vertrekken. Haags nieuwe Rode Kruisziekenhuis eind dit jaar in gebruik Eind oktober van dit jaar zal hel nieuwe Rode Kruis-ziekenhuis aar de Sportlaan in Den Haag officiee in gebruik worden gesteld. Hemels breed ligt het nieuwe ziekenhuis on geveer 150 meter meer noordelijk dar het oude Rode Kruisziekenhuis aar de Sportlaan dat in november 191! op bevel van de bezetter ontruim'! moest worden. Tijdelijk vond met toen onderdak in het oude Mannen- en Vrouwenhuis in het centrum van Den Haag, dat ruimte bood voor 1&! bedden. Het nieuwe ziekenhuis zal, inclusie: de inrichting, ongeveer 16 miljoec gulden kosten. De Haagse architect M. J. Luth mann heeft het ziekenhuis ontwor pen, dat in crême-kleurig Zuidlim burgse hardvormsteen is opgetrok ken en staat op 1040 palen met eer totale lengte van 7,5 kilometer. He ziekenhuis heeft een capaciteit van 360 bedden. De speciale Rode Kruis-taken zo als de trombosedienst. de bloedtrans fusiedienst en de radio-medische dienst zullen eveneens in het nieuwe gebouw onderdak vinden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6