De Vluchteling van (ayenne« „De Gouden ANWB-voorzitter over de nijpende problemen van deze tijd - f. 538,- GARANTIE MAANDAG 27 JUNI 1960 Wegenwacht, verkeer en recreatie blijven de aandacht vragen DE LEIDSE COURAN'Ï PAGINA 5 L d. zaterd.middag geopende jaar vergadering van de ANWB in het Palacehotel te Scheveningen heeft de voorzitter, de heer P. F. Zimmer man medegedeeld, dat er voor de bond tal van redenen zijn tot tevre denheid. Het aantal leden blijft toe nemen. (Op 31 december 1959 wa ren er 430.000 ingeschreven) en ver wacht wordt, dat dit aantal aan het eind van dit jaar rond 450.000 zal bedragen. Ook het aantal Wegenwachtleden neemt toe als gevolg van het feit, dat de motorisering van ons volk voortschrijdt en de kleinere motor rijtuigen steeds populairder worden. Een aantal van 300.000 Wegenwacht leden eind 1960 lijkt geenszins on bereikbaar. Dat is ook nodig, want de Wegenwacht heeft nog een groot uitbreidingsprogram te verwezenlij ken: méér avond- en ochtenddiensten op méér wegen, méér wegenwach ten op drukke zondagen, méér we gen opgenomen in het Wegenwacht- net. Ook in andere richting ontwikkelt Wegenwacht zich. T ^ake de proefnemingen op een gec -lte van Rijksweg 13, de drukke weg van Den Haag naar Rotterdam, zeide spr., dat op het ogenblik de mogelijkheden imn de moderne techniek, de radio en telefoon, bij het verlenen van hulp aan weggebruikers, die met pech te kampen hebben, wordt onderzocht. De telefoonzuilen langs de weg, in Duitsland reeds een algemeen be kende verschijning, zullen de mei van ongevallen en pechgeval len kunnen versnellen. De met radio uitgeruste wegenwacht zal bovendien naar de plaats des onheils gediri geerd worden in plaats van uitslui tend op zijn route heen en weer te rijden en het ongeval aldus tegen te komen. Hoog gespannen zijn de verwachtingen van het werk van hen, die de technische mogelijkhe den thans onderzoeken en de moei lijkheden trachten op te lossen, op- :en feilloos werkend systeem zal kunnen worden ingevoerd. Het nieuwe hoofdkantoor Het nieuwe hoofdkantoor, in aan bouw in Den Haag naast het park Clingendael, bereikt dit jaar een be langrijk stadium. Over enkele maanden nl. zal het grote kantoorgebouw bevolkt worden door het personeel van onderschei dene afdelingen, welke in verspreid jelegen kantoren in Den Haag wa ren ondergebracht. De laatste hand wordt nu gelegd aan de afwerking en inrichting van dit imposante ge bouw van zes verdiepingen, dat bijna honderd meter lang is en waar in het grootste gedeelte van het per soneel van het hoofdkantoor zal worden ondergebracht. Hetgeen nog ontbreekt is in hoofdzaak de hal, waarin onze honderden bezoekers dagelijks te woord gestaan zullen worden. Deze diensten zullen worden on dergebracht in één grote hal, ge bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. met TECHNISCHE UNIE- plaatst vóór het kantoorgebouw en daarmee door een verbindingsgang verbonden, wfelke nu in aanbouw is. Door deze concentratie van de af delingen die het meeste contact met de leden hebben, in één ruimte, hoopt hot bestuur de dienstverle ning aan de leden te kunnen ver beteren. De dienstverlening werd ook de laatste tijd weer uitgebreid. Bij vo rige gelegenheden is reeds uiteenge zet dat wij ernaar streven, voor onze leden het reizen zoveel mogelijk te veraangenamen en hun eventuele moeilijkheden van hen af te nemen. Een hele reeks van diensten is de laatste jaren ontwikkeld, alle be doeld om de leden te helpen of te- g mslag of moeilijkheden voor hen op te vangen of op te lossen. De waarschuwingsdienst via radio-Lu xemburg. de repatriëring van voer tuigen en inzittenden, de jurid'sche en technische hulp in het buitenland zijn bekende voorbeelden. Kort ge leden daaraan voor het gemak der leden toegevoegd de levering van reisdeviezen en eigen ANWB-reis- chèques. Verkeer Inzake de toekomstige ontwikke ling van het verkeer, zeide spr., dat het beeld daarvan op zichzelf reeds zó beklemmend is, dat het bestuur zich in vertwijfeling afvraagt of men ooit in staat zal zijn tijdig het hoofd te bieden aan de verkeersvloed, die wogen en steden dreigt te verstik ken. Dan is geen bijzondere visie voor de toekomst nodig; het heden spreekt reeds duidelijke taal. Wij zien immers dagelijks, of zo u wilt van week tot week, de verkeersaf wikkeling op kruispunten, bij weg versmallingen en op de traversen en grote invalswegen van onze steden moeizamer en met steeds langere filevorming verlopen. De parkeerproblemen groeien in evenredigheid met de autodichtheid, doch ook de verkeersonveiligheid en dit probleem is van nog kwellen der aard neemt toe, al is de toe- liame gelukkig niet recht evenredig met de groei van het verkeersge- wicht. De ANWB is van mening, dat op het gebied van de engineering, dus de constructie en reconstructie van de verkeersruimten, nog zeer veel (en in snel tempo!) moet worden ge daan om de verkeersafwikkeling be ter en veiliger te doen verlopen. De grote steden, waar deze pro blemen het meest voelbaar zijn, zijn na uitvoerige studies gekomen tot plannen voor verkeersvoorzieningen, zowel voor het motorisch verkeer als voor het openbaar vervoer, plannen die op een enkele uitzondering na voorlopig niet gerealiseerd kunnen worden, omdat daartoe de geldmid delen ontbreken. De ANWB is van mening, dat het sociaal-economisch potentieel, dat deze steden in ons land vormen, van zódanige waarde is en dat het daar in geïnvesteerde kapitaal zó groot is, dat een uitgave van enige miliar- den guldens in een tijdsverloop van 10, hoogstens 15 jaar, ten behoeve van onze verkeersvoorzieningen al leszins verantwoord en noodzakelijk is om deze waarden veilig te stellen. Het is dringend noodzakelijk, dat daartoe niet alleen de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten wordt herzien, doch dat daarnaast het Rijk de oplossing, althans ver betering, van de verkeers- en ver voersproblemen in onze grote steden beschouwt als van nationaal belang en dienovereenkomstig daarvoor fi nanciële steun verleent. Het is thans zó gesteld, dat zelfs de eenvoudige voorzieningen zoals verkeerslichten, het aanbrengen van gesloten stroeve wegdekken, het vol tooien van gedeeltelijk uitgevoerde profielswijzigingen, uit geldgebrek achterwege blijven. Het verwezenlij ken van ingrijpende stedelijke ver-, keersvoorzieningen vergt in verband met de onteigeningsprocedure dusda nig veel tijd, dat daarmede in een vroeg stadium moet worden begon nen, opdat, als de verkeersnood het hoogst gestegen zal zijn, de redding tenminste nabij is. Spr. wees nog op een ander punt, nl. de kruising van weg en rail. In onze grote wegen bevinden zich te veel overwegen die een ontoelaatba re profielsvernauwing vertonen, of waar de weg een onmogelijke en verkeerstechnisch onverantwoorde „spekhaak" beschrijft, opdat toch maar een haakse en dus meest goedkope kruising ontstaat. Het tempo waarin deze spoorweg overgangen (en het zijn er tiental len!) moeten worden verbeterd, dient opgevoerd te worden. En dan is er no-g een vraagstuk dat speciale aandacht verdient, nl. het wetenschappelijk verkeersonder- zoek; spr. bedoelde hiermede niet verkeerstellingen en analyse van verkeersstromen naar samenstelling, herkomst en doel. doch onderzoek naar het menselijk gedrag en de menselijke reacties in het verkeer, naar ongevallenconcentraties, de analyse van verkeersongevallen, de studie van de „veilige weg" in de geest van het Engelse Road Safety Laboratory. Het verkeer is zózeer een afspie geling, of liever draagt zózeer het stempel van de specifieke levens- en denkgewoonten en van het gedrags patroon van een bepaald land, dat grote voorzichtigheid is geboden bij het overnemen van buitenlandse voorschriften of maatregelen, of het zich baseren op de resultaten van buitenlandse onder oekingen op ver keersgebied. De daarbij gevolgde systematiek is van meer belang. Een systematische, wetenschappelijke iu- die van de verkeersonveiligheid is nodig en de ANWB pleit daarom voor het in het leven roepen van een dienst ten departemente, die belast kan worden met de wetenschappe lijke voorbereiding en behandeling van verkeersproblemen. Na nog een en ander te hebben gereleveerd over de bewegwijzering sprak de voorz. over de Recreatie Dit vraagt telkens opnieuw de be langstelling en heeft deze ook zo erg hard nodig. Want alleen door volhardend volhouden zal bereikt kunnen worden, dat de overheid de oplossing dezer problemen met gro tere daadkracht ter hand neemt dan thans het geval is. Vele zijn de pro blemen op het gebied van de re creatie en de bescherming van na tuur- en stedeschoon. De regering geeft blijk, deze problemen te ken nen, getuige o.a. de verhoging van de begrotingsposten voor de aankoop van natuurreservaten en voor het herstel van monumenten en molens. Belangrijk ook is het feit, dat voor het eerst een post voor „de recrea tie" op de begroting is veschenen en dat blijkens recente berichten bij de ontsluiting van z.g. probleemgebie den ook aan toeristische voorzienin gen gedacht wordt; de economische betekenis van de recreatie en het toerisme voor een bepaalde streek wordt aldus onderstreept. Steeds meer wordt het duidelijk, dat wij voor de recreatie van ons dichtbevolkte land niet kunnen vol staan met te trachten te behouden en te beschermen wat ons nog aan recreatie-ruimte overgebleven is, maar dat wij doelbewust moeten streven naar het scheppen van nieu we recreatiegebieden. De vijfdaagse werkweek staat voor de deur, de drang om uit te gaan gedurende één of twee da een, zal begrijpelijk zijn. De mogeliikheid daartoe dient men op redelijke af stand van ziin woonplaats te vinden. Onze stranden zullen dichter be volkt worden dan ooit, een gebied als het Gooi zal het bezoek vermoe delijk niet meer kunnen verwerken, de capaciteit van de duinen en van de merengebieden is evenmin onbe perkt. Uit sociaal oogpunt is het on aanvaardbaar. dat men de vrije za terdag zou invoeren zonder de mo gelijkheid te bieden, deze met ge paste ontspanning door te brengen. De oplossing van het recreatie- vraagstuk voor de Randstad Holland kan in de toekomst alleen gevonden worden door het scheppen van be langrijk meer mogelijkheden tot ont spanning in de open lucht, niet al leen aan de buitenzijde, maar iuist in het hart van die Randstad. Hier over berichtten we gisteren reeds. AetherHmken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.10 V. d. kleuters. 10.25 Lichtbaken, lezing. 10.35 Gram. 11.000 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Wij vrouwen v.h. land: voor de plattelandsvrouwen. Waterski-ontmoeting tussen „De Brasem' en Skianna DUBBELE BELGISCHE ZEGE OP WOELIG WATER Hoewel de waterski-wedstrijd, die gisteren op het Braasemermeer te Oude-Wetering plaats vond een in ternationaal karakter droeg - een Nederlandse club kwam uit tegen een Belgische - mocht toch niet wor den gesproken van een echte inter land-wedstrijd. De tegen elkaar strijdende ploegen waren immers geen echte nationale teams. Dat neemt niet weg, dat de wed strijden toch een spannend verloop hadden, vooral wat betreft de dames. De prestaties waren over het alge meen niet zo geweldig en konden 14.45 Dood in de jungle, hoorsp. 15.25 Gram. 15.30 Ziekenlof (Tussen 16.00 en 17.30 Rep. Tour de France). 16 00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Suriname werkt aan zijn toekomst, door mr dr H. J. Roethof. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: De betekenis der begaafd heid voor school, beroep en maat schappelijke opklimming, door dr Ph. M. v. d. Heyden, derde lezing 19.00*Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojan- dum. 19.30 Tour de France (herh.) 19.40 Gram. 20.30 Holland Festival 1960: Residentie-ork. 21.05 Nabe schouwing Tour de France. 21.15 Pianorecital. 21.45 Comm. over Kon go. 22.00 Tour de France. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ge zin en huwelijk, lezing. 22.50 Film- muz. 23.10 Cello en piano. 23.35 Ka- merork. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V .d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. land bouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Concertgebouw- ork. en sol. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De grote pan is dood, lezing. 15.40 Pianorecital. 16 10 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gevar. muz. 17.50 De dierenwereld en wij, lezing. 18.00 Nws. 18.15 Rep. Wim bledon. 18.25 Gram. 18.30 Lichte muz., 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws 20.05 Lichte muz. 20.40 Klipperschepen jagen naar Londen, hoorsp. 22.00 Bas en piano. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber., 22.45 De toverstaf van het woord.lezing. 23.00 Gram. 23.55 24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20 40-22.15 Speelfilm. Evt. Filmverslag Ronde van Frank rijk. bijvoorbeeld niet vergeleken worden met de wedstrijd, die de W.S.F.C. „de Brasem" op 22 mei j.l. speelde tegen Skianna te Antwerpen. Maar de omstandigheden waren ook ge heel anders. In Antwerpen werd ge skied op gesloten water bij rustig weer. In Oude-Wetering stond giste ren een stijve N.O.-bries over een baan aan lager wal. Vooral het num mer figuren had zwaar te lijden van het wel zeer onrustige water. Door dat in de loop van de wedstrijd de wind wat afnam maakten de later skiënde dames het nummer figuren beter dan de heren. Toch bleef de Nederlandse Conny Dane de enige die kans zag twee parcoursen volle dig af te werken. Alle andere deel nemers kwamen vroeger of later ten val. In de slalom was de beste pres tatie voor Pierre de Kinder van Skianna, die 27 boeien rondde. De snelheden in dit nummer waren ge reduceerd tot 42, 45, 48 en 51 kmh voor resp. elk volgend parcours. Be halve de winnaar wist echter geen enkele deelnemer het tot twee par coursen te brengen. In tegenstelling tot de andere onderdelen waren de prestaties bij het schansspringen be ter dan in Antwerpen. Jac. de Kin der van Skianna bracht het zelfs tot een sprong van niet minder dan 28 meter! De wisselbeker werd veroverd door de Antwerpenaren met een totaal van 356.8 punten voor de heren, te gen „de Brasem" 225.1 punten. Bij de dames was het verschil lang niet zo groot. De Nederlandse dames brachten het tot 117.7 punten, maar moesten de eer laten aan haar Bel gisch rivalen, die een fractie méér nl. 118.3 punten haalden. De beste persoonlijke prestatie le verde Pierre de Kinder van Skianna door 139.6 punten op zijn naam te brengen. Overige persoonlijke uitslagen: ('t eerste getal geeft de toegekende pun ten aan, het 2e de wedstrijdpunten). Figuren heren: 1 F. Stevens 290 (60) (Skianna); 2 P. de Kinder (Ski anna) 155 (32.5) 3 en 4 ex aequo P. van Alsem (Brasem) en B. Wolte ring (Brasem) 120 (25.2); 5. J. de Kinder (Skianna) 90 (18.9); 6 J. Berg (Brasem) 80 (16.8). Buiten me dedinging haalde Adriaansen van Skianna 60 punten. Figuren dames: 1 Conny Dane (Brasem) 345 (60); 2 Jul. v. Drooge- Amsberg (Brasem) 150 (25.5); 3 Jo Jonson (Skianna) 135 (22.9); 4. An nette de Cort (Skianna) 100 (17). Slalom heren: 1 P. de Kinder (Ski anna) 27 boeien (60); 2 Joop Berg (Brasem) 13 b. (28.8); 3 J. de Kin der (Skianna) 11 b. (24.4); 4 F. Ste vens (Skianna) 5 b. (11); 5 B. Wol tering (Brasem) 4 b. (8.8); 6 P. van Alsem (Brasem) 3 b. (6.6); buiten mededinging rondde Adriaensen 13 boeien en Meerbergen 6. Slalom dames: 1 Jo Jonson (Skian na) 13 b. (60); 2 en 3 ex aequo Con ny Dane (Brasem) en Anette de Cort (Skianna) 4 b. (18.4); 4 Jul. v. Drooge-Amsberg (Brasem) 3 (13.8). Schansspringen heren: 1 J. de Kin der (Skianna) 28 meter (60); 2 P. de Kinder (Skianna) 22 m. (47.1); 3 F. Stevens (Skianna) 20 m. (42.8); 4 J. Berg (Brasem) 19 m. (40.8); 5 B. Woltering 18 m. (38.6); 6 P. van Al sem (Brasem) 16 m. (34.2). Voor zover het tijdschema dat toe liet werden de verschillende num mers afgewisseld door shownummers waarvan vooral het fraaie nummer van Hilly Zegers met Henk van de Veer groot succes oogstte. WANDELSPORT „DE FLIEREFLUITERS" De eerste krachtproef, die de jon ge L.W.S.V. „De Flierefluiters" met het organiseren van haar eerste wan deltochten zaterdag en zondag heeft afgelegd, is een groot succes gewor den. Naast ruim 200 individuelen, namen ruim 300 wandelaars (sters) in groepsverband aan de tochten deel, zodat in totaal ruim 500 wan delsportliefhebbers (sters) op pad zijn geweest. Ondanks de nogal hoge temperatuur waren er geen uitval lers. SOFTBALL De jaarlijkse schoolsoftballwedstrijden onder auspiciën van de Gemeentelijke Schoolsportcommissie zijn zaterdagmid dag op het UVS-terrein weer succesvol verlopen en de organisatoren onder de algemene leiding van de heert L. Adri- aansche, alsmede de jeugdige deelnemers kunnen terugzien op een zeer geslaagde sportmiddag. Evenals vorig jaar is de ploeg van het Rembrandt-Lyceum wederom ongeslagen softballkampioen-1960 geworden. In de finale boden zowel de ploeg van ULO-Pietersk. straat, als die van het Rijnlands Lyceum prima tegenstand, doch zij moesten uiteindelijk met resp. de 2e en de 3e plaats genoegen nemen. Bij de meisjes werd ook dit jaar op zeer overtuigende wijze het kampioen schap behaald door de ploeg van het Gymnasium, die in de finale met niet minder dan 16-6 de ploeg van het Rem- brandtlyceum naar de 2de plaats ver wees. De uitslagen luiden: Poule A: Chr. LyceumRembrandt Lyc. 7-9: Or. Nas sau ULOChr. Lyc. 0-14; Rembrandt LycOr. Nassau 10-1. Poule B: UTSULO Pietersk. straat 1-10; Pietersk straatGymnasium 10-3; GymnasiumUTS 12-4. Poule C: ULO PlesmanlaanLyc. Bo- naventura 9-8; Lyc. Bon.Rijnlands Lyc. 2-16; ULO PlesmanlaanRijnlands Lyc. 6-9. Poule D: Rijnl. Lyc.—Chr. Lyc. Al phen 14-4; Chr. Lyc. AlphenULO Plesmanlaan 3-3; Lyc. Bon.Chr. Lyc. Alphen 7-4. Poule D (meisjes) Rembrandt Lyc. ULO Pietersk. straat 14-3; ULO Pieters kerkstraatAgnes Lyc. 3-11; Agnes Lyc. —Rembrandt Lyc. 9-8. Poule E (meisjes) GymnasiumULO Plesmanlaan 7-1. Finale jongens: Rembrandt Lyc.ULO Pietersk. straat 6-4; ULO Pietersk. str. Rijnlands Lyc. 11-8; Rijnlands Lyc. Rembrandt Lyc. 1-1. Finale meisjes: Rembrandt Lyc. Gymnasium 6-16. Einduitslagen: 1. Rembrandt Lyceum 3 punten: 2. ULO Pietersk. str. 2 pnt.; 3. Rijnlands Lyceum 1 pnt. Meisjes: 1 Gymnasium 2 pnt.; 2. Rem brandt Lyc. 1 pnt. QmSwiKHftrr sa^tK/imnum itmmmtMm vnuKBamnhmn HKHHtrmumr nlKKtuftmrnm miebmuamn» ifwimmKcrt DOOR OTTWELL BINNS Bij de laatste woorden draaide Langdon zich om en met grote moei te op de borst zwemmend keek hij landwaarts. In de schijn van het zoek licht kon hij de kust op nog geen honderd meter afstand ontdekken, een muur van zware bomen, die helder groen weerkaatsten in het fel le licht. Het licht verwijderde zich weer van het land en kwam lang zaam op hen toe. „Naar rechts, Langdon",' fluisterde Jules. Misschien gaat het dan nog langs ons af. O, die vervloekte honden!" Het licht had hen ontdekt. Ver blindend hield het de zwemmers ge vangen in zijn genadeloze greep. Zij hoorden opgewonden kreten en daar na het regelmatige gedreun van de schroef toen de motorboot hen begon te achtervolgen en ten slotte een geweerschot. „Snel duiken", schreeuwde Jules en de Engelsman gehoorzaamde hem. Vlak naast elkaar kwamen zij weer boven in een beschermende duister nis, terwijl de lichtstraal vijftig meter verder het water afzocht. „Goddank" hijgde de Fransman en toen hij met zijn voet tastte, voelde hij een modderige bodem onder zich. „Vooruit Langdon, we kunnen lopen. Geef me een arm." Dudley Langdon had echter meer dan de steun van een arm nodig. Toen zijn voeten de modder voelden, struikelde hij, en viel bewusteloos voorover in het water. Zijn makker greep hem onder de oksels, en sleep te hem met moeite naar de kust, terwijl het zoeklicht voortdurend vlak rond hen speelde, maar hen door een gelukkig toeval geen en kele keer raakte. Met een laatste krachtsinspanning trok hij de bewusteloze man aan land, en struikelde met zijn last voor waarts naar 't veiligheid biedende groen. Daar beland, viel de uitgeput te man zelf bewusteloos neer, naast zijn vriend, die hij gered had, met groot gevaar voor zijn eigen leven en vrijheid. Het duurde meer dan een vol kwartier, eer hij zich weer kon be wegen. Op hetzelfde ogenblik bereik te het geluid van stemmen zijn oren. Hij richtte zich voorzichtig een wei nig op, en bleef doodstil staan luis teren. „Ik zeg dat het hier ongeveer ge»- weest moet zijn", klonk een harde stem, minder dan tien meter van de luisteraar verwijderd. Iemand struikelde, vloekte hard en schreeuwde: „Steek jullie lampen toch aan, ezels!" Een ogenblik later doorkliefde een heldere straal de duisternis en viel, als geleid door een of andere duivels- vijandige geest, precies op de recht opstaande vluchteling hem geheel verblindend. Een der vervolgers slaakte een kreet van verrassing, en instinktmatig bukte Jules zich; juist op tijd, want een seconde later sloeg een geweer kogel met een harde slag tegen een boom, vlak achter hem. Jules begon, zo snel als hij kon langs de bosrand te rennen, zodat hij zichtbaar was in 't zoekend licht, inplaats van onmid dellijk de veilige dekking te zoeken van het dichte woud. Op deze manier hoopte hij de aandacht van zijn ver volgers geheel op zich te kunnen houden, en, met gevaar voor zijn eigen vrijheid, zijn bewusteloze mak ker te behoeden voor ontdekking. Nu eens in de diepste duisternis, dan weer in een golf van licht rende hij voort. Tweemaal knalde een ge weer achter hem, en grimmig lachend hoorde hij de kogels vlak langs zijn oren suizen. Dan hoorde hij weer het monotoon geluid van een schroef. De motor boot begon hem langs de kust te vervolgen. Deze kon hij met geen mogelijkheid ontlopen, en wetende dat zijn krijgslist toch geslaagd was, dook hij onder in het woud, en na een poosje begon hij zijn weg terug te zoeken in een halve cirkel door het bos, in de richting van de plek, waar hij zijn vriend had moeten achter laten. De weg was verre van gemakkelijk. Halverwege kwam hij in een moeras terecht, en het scheelde niet veel of hij had hier zijn einde gevonden. Toen hij eindelijk weer vaste grond onder de voeten had, was hij het spoor volkomen bijster. „Wat nu?" mompelde hij in zich zelf, terwijl hij in de duisternis staar de. Toen plotseling bereikte een ge luid zijn oor, het geklotst van een scheepsschroef dat hem de richting van de zee wees. Hij werkte zich het bos uit, uiterst voorzichtig. Tweemaal waarschuwde een geritsel tussen de bladeren hem voor slangen, en meerdere malen voelde hij de vleugel van een gewel dige vampier vleermuis langs zijn wangen strijken. Tenslotte vertelde een zwakke glans voor hem, dat hij de zee bereikt had, en zonder acht te slaan op de schorpioenen die rond hem kropen, sloop hij op handen en voeten verder. Het bos hield plotse ling op, en zwak hoorde hij over het water het tjoek-tjoek van de onzicht bare boot tot hem komen. Bijna recht voor hem uit, slechts op enkele tien tallen meters van de kust verwijderd, zag hij de lichten van een klein schip. Hij keek ernaar met verlangende ogen. Aan boord daarvan zou hij in veiligheid zijn, peinsde hij. Dan draaide hij zich vastbesloten om en oordelend, dat er op het ogenblik geen gevaar meer te vrezen viel, zocht hij zijn weg langs het smalle strand naar de plaats waar hij zijn vriend achter had gelaten. De was sende maan verlichte zijn pad, en het wrak van hun boot, dat tegen de kant was gedreven, wees hem de goede richting. Eindelijk vond hij zijn eigen voetsporen in de modder te rug. Deze volgde hij tot aan de bos rand, en belandde ten laatste op de plaats waar Langdon moest zijn ach tergebleven. Hij herkende de plek met zekerheid door de grote boom, waarnaast zij gelegen hadden. Maar de man, die hij zocht, was er niet meer. Vertwijfeld schreeuwde hy zijn naam door de duisternis: „Langdon, waar ben je? Ik ben het, Jules!" Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5