LOONSTATEN Dokter Claudia (97) visie op televisie Houdt Dal in 't oog EISENÏÏOWER TERUG Chroesjtsjefs reis naar Oostenrijk 500 Vissers omgekomen MIK0JAN IN NOORWEGEN Russen verlaten Genève TRACEURS CONSTRUCTIEBANKWERKERS AANBOI'WERS BOORDERS en GOEDE HULPKRACHTEN r.k. kinderverzorgster Gebr. Paes DREEF - DREEF Huurt niet, MAANDAG 27 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van onze t.v.-medewerker) „Adieu Angèle" Het tweede lustrum van de Maas trichtse toneel-academie is zondag bij de KRO gevierd met het debuut van alle vier geslaagden voor het eind examen in het t.v.-spel „Adieu An gèle", door een van de cursisten, Eric Schneider niet zonder talent ge schreven. En de regie berustte bij Wim Bary, zelf als leraar aan de aca demie verbonden. Als we ons goed herinneren, dan heeft Bary nu reeds voor de zesde keer de eindexamen- candidaten voor de t.v.-camera's ge haald; maar voor de eerste keer was er opdracht gegeven tot het schrijven van een spel. Eric Schneider belooft wel iets als auteur en acteur; hij heeft zelf verklaard, boordevol ideeën voor de t.v. te zitten en na zijn vroe ger succes met het leerlingenstuk „Voor ons geen Ararat" was zijn „Adieu Angèle" stellig een vooruit gang. De intrige van dit sfeer-stuk was niet ingewikkeld; met de komst van het stadskind Angèle (de leer linge Marja Habraken) in Villeneuve was men daar even geraakt uit de regelmaat van het alledaagse leveh. De Maastrichtse geslaagden hebben de intrige aardig voorgesteld en ook de beide leerlingen van de tweede klas lieten zich niet onbetuigd. Adieu Theo Eerdmans Niet zonder weemoed heeft Theo Eerdmans, die meer dan twee jaar de VARA-quiz „Je neemt er wat van mee" met succes en kennis van za ken heeft geleid, afscheid genomen. Hij is tenslotte de quizmaster die het 't langst heeft volgehouden en die in de uitzendingen zelden tekenen van verslapping heeft gegeven. Tot 't laatst toe heeft hij fris en vaardig de band tussen „slachtoffers" en kij kers levendig gehouden. Origineel was zijn uitnodiging aan al degenen, die ooit de duizend gulden hadden gehaald, bij dit afscheid aanwezig te zijn. Hij heeft hen allerlei nieuws ontlokt, dat was ontstaan na het be halen van de zege. We kwamen aan de weet, dat van de 34 deelnemers aan de quiz precies de helft de eind streep heeft gehaald. De laatste van hen was de geestige leraar R. A. Posthuma die alles van de drafspor-t wist en die veel contact met de zaal had. Gelukkig heeft men ten aanzien van de heer J. Stapel een gemaakte fout hersteld en hem alsnog gelegen heid geschonken, naar de duizend gulden toe te gaan. Hij liet het bij de 500 om zijn kans voor een reis naar het Britsch museum in Londen niet te missen. Nauwleijks had hij daarover gesproken, of uit gans het land kwamen de giften los. Jammer tenslotte, dat de charmante Vlaamse mevrouw A. van HalVangrieken de zege met Felix Timmermans niet kon halen. Eerdmans beklaagde zich. dat nooit een van de vrouwelijke deelnemers winnares is geworden. Met geschenken over en weer kwam het einde. Adieu T.V.-weekblad Het derde adieu in deze rubriek betreft het T.V.-weekfblad, da na een bestaan van twee jaar is ten onder gegaan. De exploitatie was veel te kostbaar voor een abonnementental van ruim 50.000. Met dit verdwijnen is waarschijnlijk tevens overbodig geworden de verdere procedure over eigendomsrechten van t.v. en radio nieuws in andere dan officiële Om roepbladen. Intussen staat wel vast, dat die bladen steeds meer de belan gen van kijkers en luisteraars in het oog houden. Allerlei Het teenager-ritme van de VARA leverde een kleine wedstrijd op tus sen twaalf combo's. Voor de jonge lui was het programma wel attrac tief; ouderen zullen zich afvragen, of jr.nge kinderen niet al te zeer wor den geëxploiteerd in een muziek genre, dat ze kwalijk zelf zullen /at- ten. In de nieuwe rubriek „Espresso" hebben we de artistieke Guusje de Wit bezig gezien met haar fantasti sche collages. He NTS-journaal had een interessante reportage over vijf tien jaar Ver. Naties en aan het slot, een boeiend filmverslag van de TT te Assen. Komende programma's De film van dinsdag is speciaal voor t.v. gemaakt. Men moet er maar eens extra naar kijken. Intussen heeft de katholieke keuring de leef tijd bepaald op veertien jaar. Woens dag komt de staatssecretaris van On derwijs iets vertellen over de verho ging van t.v.-kijkgeld en vrijdag bij de KRO zou staatssecretaris mr Th. Bot in het Gastenboek van Louis Frequin een inzicht geven in de si tuatie van Nieuw-Guinea. Deze uit zending is echter onverwachts reeds gisteravond op het beeldscherm ge weest Eenvoudiger Goedkoper Off dealer Gebr. van Ulden Verdamstraat 6 Telef. 23041 (Advertentie). Minder toeslag op export-boter De toeslag op de export van boter naar niet bij de Euromarkt aangeslo ten landen en naar Italië zal van 70 op 60 cent worden teruggebracht. Voor Engeland gaat deze prijsverla ging vandaag al in; voor de andere landen op 17 juli aanstaande. Om half drie gistermiddag is in Gouda een autobusje, waarin zeven personen zaten, door nog onbekende oorzaak te water geraakt. Het busje kwam op het pas geopende Bolwerk aangereden, reed daarna plotseling over het trottoir en kwam in het water terecht. Een onbekend geble ven dame sprong het busje onmid dellijk na en was in staat de deur onder water te openen. Alle inzit tenden konden worden gered. Jeugdigé vertegenwoordiger hield meisje verborgen De 22-jarige Amsterdamse verte genwoordiger W. C. B. is door de kinderpolitie te Amsterdam aange houden, op verdenking van schaking van een minderjarig meisje. Hij wil de met het meisje, de 20-jarige W. C. van D., trouwen, maar de ouders van het meisje wilden geen toestemming verlenen. Negen dagen geleden ver liet het meisje de ouderlijke woning en was sindsdien spoorloos. De jongeman heeft zich zaterdag morgen zelf bij de politie gemeld, nadat hij het meisje ruim een week in zijn woning verborgen had gehou den. Zelf kwam hij niet in het huis, want hij was bang, dat zijn gangen werden nagegaan. Het meisje was alleen in het huis gebleven en dorst niet open te doen als er werd gebeld. Nu en dan verliet zij het Amster damse huis om inkopen te doen of om haar vriend ergens anders te ont moeten. Felle bos- en heide branden bij Putle en Assen Langs de Nederlands-Belgische grens, bij de gemeente Putte, heeft zaterdagmiddag een hevige bosbrand gewoed, waarbij ongeveer 100 ha na tuurschoon een prooi der vlammen werd. De brand werd bestreden door de brandweren van Putte en het Bel gische Kalmthout en militairen uit Bergen op Zoom, Woensdrecht en Os- sendrecht Heide, vliegdennen en jon ge aanplant waren binnen enkele ogenblikken verteerd. De militairen werden in legerwagens naar de meest bedreigde plaatsen gebracht. Bij de nablussing die vele uren in beslag nam, werd ook hulp verleend door een groot aantal Nederlandse bur gers. Even voordat in Assen de start plaats vond van de TT-races, brak op de terreinen achter de triunes een felle heidebrand uit waarvan de tienduizenden bezoekers achter de tribunes aan de races getuige waren. Nu en dan naderde het vuur zelfs de geparkeerd staande auto's tot op veertig meter. De Asser brandweer is tot 's avonds acht uur bezig geweest met het blussen van de brand, geas sisteerd door militairen van het gar nizoen van Assen. Ongeveer 50 ha heide gingen verloren. De vijftienjarige Deddo Wol gen uit Winschoten is zondagmiddag bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. De jongen stak, ten noorden van Winschoten, op een bromfiets de rijksweg naar Gronin gen over en werd toen gegrepen door een Duitse personenauto. De auto sloeg bij dit ongeval over de kop. De twee inzittenden werden eruit geslingerd en ernstig gewond. Een ambtenaar van de PTT, de 34-jarige heer S. Vasse te Harden- berg, is zaterdagmiddag, toen hij zijn vader hielp bij het hooien, van een hooiwagen gevallen en op slag ge dood. De heep Vasse wilde een voer hooi vastbinden, maar viel van de wagen doordat het bindtouw brak. De man brak beide polsen en een rugwervel. 'TWEEJARIG MEISJE NA NACHT SPEUREN GEVONDEN Liesbet, het tweejarige dochtertje van het echtpaar Van der Diezen uit Soestdijk, dat gistermiddag bij het wandelen in een bos bij Baarn spoor loos was verdwenen, is vanochtend omstreeks half negen gevonden. Ze lag twaalfhonderd meter van de plaats waar de ouders de vèrmissing gistermiddag omstreeks half vijf hadden ontdekt in het bos te sla pen. De politie van Baarn en Lage Vuursche heeft de hele avond en nacht met speurhonden koortsachtig de bossen afgezocht. Persoieel van het staatsbosbeheer assisteerde daar bij. Vanochtend omstreeks vier uur kwamen ook ongeveer honderdtwin tig militairen van de legerplaats Soesterberg een handje helpen. Met vereende krachten werd het bos sys tematisch afgezocht met het vermel de gunstige resultaat. BOERDERIJ IN DE AS GELEGD Om ongeveer kwart voor vier za terdagmiddag brak een grote brand uit in boerderij van mevrouw L. Hop aan de Kruisweg te Hierden. De boerderij, die bewoond werd door de heer T. van de Berg, zijn zuster, mej. D. van de Berg en de heer en mevrouw P. van de Berg, brandde geheel uit, hoewel de brandweer vrij spoedig ter plaatse was. Het grote vee heeft men nog kun nen redden. De schade wordt ge raamd op 100.000 gulden en de oor zaak van de brand is nog onbekend. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. MR. DR. BEAUFORT O.F.M. Mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., hoogleraar in het volkenrecht, zal naar aanleiding van het bereiken van de zeventigjarige leeftijd een open baar afscheidscollege geven op don derdag 7 juli 1060 te 4 uur des na middags in de aula der R.K. Uiniver- siteit te Nijmegen, Wilhelminasingel 13. Na afloop receptie in het aulage bouw. MEVROUW SALOMONS ONDER SCHEIDEN By K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau bij be vordering, mevrouw A. M. F. van Wageningen-Salomons, letterkundi ge, wonende te 's-Gravenhage. De versierselen bij deze onderscheiding zijn mevrouw Van Wageningen-Sa lomons zaterdagmiddag uitgereikt in Pulchri Studio in Den Haag, door de directeur-generaal voor de kunsten en buitenlandse culturele betrekkin gen, mr. H. J. Reinink. Brahant verwacht binnenkort 1,5 miljoenste inwoner Noord-Brabant telde eind vorig jaar reeds 1.484.671 inwoners en wanneer de bevolkingsgroei in het zelfde tempo als voorheen doorzet, kan over enige maanden de ander half miljoenste inwoner tegemoet worden gezien. Per duizend inwoners groeide de bevolking vorig jaar met 18,9, dit is wel iets minder dan in 1958, maar toch meer dan in voorgaande jaren. Sir Andrew Noble zal de nieu we ambassadeur van Groot Brittan- n?ë in Den Haag zijn. Hij zal op deze post sir Paul Mason opvolgen, die naar de Navo-raad in Parijs zal gaan. Sir Andrew Napier Noble werd ge boren in 1904. Hij studeerde in Eton en in Exford. In Genua is het zaterdagavond tot gevechten gekomen tussen poli tie en enkele honderden jongelui, die protesteerden tegen 't komende congres van de neofascistische par tij. Het stadsbestuur van Genua is van oordeel, dat men het congres niet kan verbieden, omdat de Itali aanse „Sociale Beweging" een grond wettelijk toegestane partij is. President Eisenhower is zondag te 14.00 uur per vliegtuig van zijn reis naar dc Phiiippijnen, Formosa en Zuid-Korea te Washington terugge keerd. Hij werd verwelkomd door vice-president Nixon en minister van buitenlandse zaken Herter. Voorts hadden zich een duizend belangstel lenden verzameld op de luchtmacht basis te Andrews, nabij Washington, waar het presidentiele vliegtuig landde. Er waren diplomatieke vertegen woordigers van de door Eisenhower bezochte landen aanwezig, alsmede de Japanse zaakgelastigde Nishij aima, met wie de president een stevige handdruk wisselde. De in goede stemming verkerende Eisenhower legde geen verklaring af. Hij verzocht Nixon en Herter het kabinet zo spoedig mogelijk te doen bijeen komen ter bespreking van de resultaten van zijn reis enter be handeling van zaken, die gedurende zijn afwezigheid niet werden afge handeld. De president zal maandagavond voor de Amerikaanse televisie-sta tions verslag van zijn reis uitbren gen. Chroesjtsjef zal donderdag met vrouw, dochter Helena en schoon zoon Alexei Adzjoebei, die hoofdre dacteur van de „Izwestia" is, in Oos tenrijk aankomen voor een officieel bezoek van negen dagen. Er zijn in Oostenrijk bijzonder strenge maatregelen genomen ter be scherming van Chroesjtsjef. Zo moe ten de mensen in Klagenfurth, die langs de route wonen, welke de Rus sische premier bij zijn bezoek aan deze stad zal volgen, de ramen van liun huizen gesloten houden. De Oostenrijkse pers heeft al kri tiek uitgeoefend op deze „overdreven beschermingsmaatregelen". Volgens welingelichte Weense kringen moet men geen spectaculaire resultaten verwachten van Chroesjtsjefs be zoek. Kanselier ,Raab van Oostenrijk heeft zondag in een radiorede ver klaard, dat premier Chroesjtsjef op een „vriendelijke ontvangst kan re kenen". Volgens hem zal voornamelijk over de economische betrekkingen van ge dachten worden gewisseld. I Men vreest, dat ongeveer 500 Phi- lippijnse vissers zijn omgekomen tij dens een storm die zich heeft voor gedaan na het passeren van de ty foon „Olive" die zondag en maandag morgen vroeg het midden en het zuiden van het eiland Luzon heeft getroffen. De vissers waren zondag uit twee plaatsen in Midden-Luzon uitgeva ren. Op weg naar de baai van Ma nilla, en geen van hen is terugge keerd. In een andere plaats in Mid den-Luzon worden 30 personen als vermist opgegeven. Volgens andere berichten zou ter hoogte van Camarines in het zuiden van Luzon, een schip met zestien op varenden zijn vergaan. De tyfoon heeft waarschijnlijk gro te materiële schade aangericht. Dit is de tweede maal binnen een maand, dat de Phiiippijnen door een tyfoon zijn getroffen. Op 28 mei kwamen als gevolg van de tyfoon „Lucille" meer dan 300 mensen om het leven. De Noren voelen zich niet erg ge lukkig met het bezoek yan Mikojan. Deze blijkt nl. de gastvrijheid, welke hij in Noorwegen geniet, te misbrui ken voor aanvallen op Amerika en op de bondgenootschapspolitiek van de Noorse regering. Vrijdagavond kreeg Mikojans toespraak op een hem door de Noorse regering aangeboden diner een uiterst koele ontvangst. De Rus uitte er zijn teleurstelling over, dat Noorwegen, zoals hij zei, zich had laten gebruiken voor me dewerking aan de Amerikaanse spio- nagevluchten over Rusland. Zijn toe spraak van zaterdag bij de opening van een Russische industrietentoon stelling, werd door een tolk in het Noors voorgelezen. „De agressierve krachten van het Amerikaanse im perialisme, aldus de toespraak, zon den een spionagevliegtuig naar het Sowjet-Russische luchtruim, hebben spionageactiviteit tot officiële poli tiek verheven, torpedeerden de top conferentie in Parijs en stelden zich ten doel de koude oorlog nieuw le ven in te blazen en de bewapening voort te zetten". Voorts laakte Mikojan de houding van de Britse premier Macmillan en president De Öaulle van Frankrijk, omdat zij geen voldoend krachtige houding tegenover Eisenhower in Parijs hadden aangenomen. De Sowjet-Unie heeft vandaag me degedeeld, niet langer te kunnen deelnemen aan de tienmogendheden- conferentie over de ontwapening, welke in Genève wordt gehouden. De Russische gedelgeerde Valerian Zorin verklaarde, dat een „abnorma le en ontoelaatbare" situatie is ont staan op de conferentie. Als gevolg van de omstandigheid, dat het Wes ten blijft voortgaan met het beant woorden van de Russische voorstel len met argumenten van onderge schikt belang. Zorin, zei, dat het probleem met meer succes in de Verenigde Naties kan worden besproken. Na Zorin spraken de gedelegeer den der overige communistische lan den, die allen herhaalden hetgeen Zorin had verklaard. Waarnemers zeiden, dat Zorin's verklaring vermoedelijk de „doods klok" voor de ontwapenings be spre kingen betekent. De Russische verklaring kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, dat nieuwe voorsetllen in voorbereiding had, die aan de con ferentie zouden worden voorgelegd. De conferentie is praktisch al van af het begin in een impasse verzeild, toen het Westen en de Sowjet-Unie ieder afzonderlijk ontwapenings plannen indienden. Het oorspronke lijke plan van het Westen voorzag in een evenwichtige ontwapening voor zowel de conventionele wa pens als kernwapens, in drie stadia, onder doeltreffende internationale controle. Het oorspronkelijke Russi sche plan was hetzelfde als in sep tember jongsleden door premier Chroesjtsjef aan de Algemene Ver gadering der V.N. werd voorgelegd. Nadat de vijf communistische af gevaardigden vanmorgen hun op schrift gestelde verklaring hadden voorgelezen, stonden zij op en ver lieten de conferentiezaal. Marktberichten ROTTERDAM, 27 juni Vee Aan voer 2169; 1*\01 vette koeien; 868 var kens; vette koeien 290820, 260 280. 250—260; varkens 155, 153. 150; vette koeien aanvoer iets ruimer, handel slepend, prij.'en gedrukt, pri ma's boven notering; varkens aan voer even minder, handel zeer kalm, prijzen iets lager, liohte vleesvarkens boven notering, zware varkens van 121125 per. kg. waren moeilijk te plaatsen in verband met de teruglo pende prijzen. N.V. NEDERLANDSCHE ELECTROLASCH MAATSCHAPPIJ. LEIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding voor naar afd. KETELBOTTVV en APPARATENBOUW voor de Chem Industrie: JONGELUI met ol zonder Ambachtsschool-diploma, hetzij, dat zij direct ln de produktie wensen opgenomen te worden, hetzfj om opgeleid te worden als traceur, constructie- bankwerker. plaatwerker of elektr. lasser ln onze BedriJfsleerschool. Gedurende de leertijd wordt het normale loon betaald als vastgelegd ln de CA.O. voor de Metaalindustrie. Schriftelijke sollicitaties te richten aan N.E.M., Post bus 6, Lelden; mondeling bij de Personeelsafdeling Zoeterwoodseweg 1, dagelijks geopend van 8.30—12.30 Gevraagd te Bilthoven een in gezin met 8 kinderen. Intern. Eigen kamer met c.v. Salaris ƒ200.per maand. Brieven onder no. 271 aan het bureau van dit blad. Gevr. nette zelfstandige juffrouw voor de winkel. En een hulp in de huishouding Eventueel huishouding winkel. Vg.g.v. Hoog loon. SPRUIT Bakkerij Lage Rijndijk 63, tel. 22881 BREESTRAAT 58 naast Stadsgehoorzaal TELEF 23620 Toonkamers Dreef Burgstccg 3, 5, 12 Nieuwstraat 1 4 panden vol met de nieuwste MEUBELEN van lste-klas fabiikaat aparte vormgeving en houtsoorten. Magnifieke bekledingen. Elke prijsklasse. -Vakmanschap. Voorlichting.- fS" Leraar B.N.S., gehuwd, zonder kinderen, zoekt te gen sept. voor 10 maanden woonruimte (event, gem koopt nu uw wasmachine 1.50 p.w.; centrifuge a 1.p.w.; koelkast 2.50 p.w. Postbus 166, Leiden 3? Gulf-smeerstation. Se- neuse aandacht voor uw kostbare auto. Gulf-servi- ce. Verdamstraat 6. gr Overhemdenreparatie. oorden en manchetten enz. vernieuwen onder ga rantie, ook no-iron Smits overhemden- en kousenreparatiebedrijf Nieuwe Rijn 94. tel. 25391 2" Aangeboden: Singer handnaaimachine, in goe de staat, met garantie 35.-; Naumann handnaaimach, in zeer goede staat met garantie 23, Leidt Leiden, tel. 32027. 2* Door de bank in beslag genomen wasmachines w.o. Erres met wringer volt worden tegen la- woude. 2 Iedereen is enthousiast als wij uw matras over trekken met damast. Een één-pers. v.a. ƒ19.50; twee pers. v.a. 26.50. Smits bedden- en taphtenmaga zijn, Mare 98. vrouwen steeg 9, tel. 23913. SP Gulf benzine. Een wel- .aad voor uw motor, ook mengsmering. Gulf-servi- Hoge Rijndijk 90 2 Leert D.A.F. rijden Eenvoudiger, goedkoper InL bij Gebr. v. Ulden, 2 WU betalen veel geld voor gebruikte goederen zoals radio's, .stofzuigers, piek ud's. gram.-motoren electr motoren, meubelen, fietsen, brom. en motor fietsen auto's enz. In- en verkooD. G van Vliet. Jan- vossensteeg 34. 2 Dagelijkse rondvaart over Kager- en Brasemer- meren, met bezoek „Avi fauna". Afvaart: werkda gen: Roomburgerweg (wilhelminabrug) 11 u. Tarief: promenadedek volw. 3.50, kind. 2.50: hoofddek: volw. 3.00. kind 2.incl. toegang „Avi- b.g.g. 01720—3000. 2* Aangeboden: 60 liter verpopte Snow Queen kralen. Te bevr. bij: L. J. Rekelhof Langeraarse- weg 43, Langeraar. 2* Aangeboden: houten kajuitmotorboot met Ford motor, loopt ook op trac torolie. Ligplaats Maas. Utrechtse Jaagpad, Leiden, tel. 24047. 2 Aangeboden: in goede staat zijnde Gazelle tan dem met Berini motor (eitje). J. J. Noest. Donk laan 57, Voorschoten. 2 Wij hebben ze!!! Zon gordijnen (Balastore). Volop licht in uw vertrek. Warmte en zon houdt U buiten, van 40 tot 260 br., 2.10 lang, vanaf ƒ2.80. De monstratie in de winkel. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62. tel. 2312% 2 Verf, behang en glas koopt U bij de schilder- behanger met 35-jarige ervaring. Afwasbare muurverven, lakken en vernissen. Wij garanderen ten volle kwaliteit. Rich J. Blok. Hogewoerd 62, tel. 23123. Erkend schil der-behanger. 2* Aangeboden: Puch 250 c.c. Jan Steenlaan 17 Warmond. 21 Dagelijkse rondvaart over Kager- en Brasemer- meren, met bezoek „Avi fauna Afvaart zondagen: Lage Rijndijk (Zijlpoort) om 12 uur. Tarief: prome nadedek: volw. 3.50, kind. 2.50: hoofddek: volw. 3. kina. 2.incl. toegang „Avifauna Rederij Neu teboom. tel. 0171030339. b.g.g. 01720—3000. 2 Te koop gevr.: oude Indische of Chinese kunst voorwerpen, clasone va zen, beeldjes. boedha's. wapens, enz. Br. onder no. 300 bur. v. d. blad. 2* Gevraagd: werkstu- dent(e); prima autorijden met als liefhebberij vis sen en Jagen. Br. onder no. 6333 bur. v. d. blad. 2* Wasmachines 135.— nog enkele dure machines, iets beschadigd 155.—: centrifuge. Fa. Dusoswe, Turfmarkt 1—3, tel. 24409 Prijs 10 cent per stuk. Bfj grotere afname redactie Nieuwste model. N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32-3-* - LEIDEN t'.l 11IMI ...I „„„„.j

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3