Scherp Spoor van jubilerende verkennners werd getrokken over geheel Leiden Overgangsexamens Rembrandt- Lyceum te Leiden DE SPEELTUINPLANNEN IN LEIDEN ZUID-WEST Einihoven-herdenking ie Leiden Hoogleraar benoemd Leidse agenda TOUR DE FRANCE MAANDAG 27 JUNI 1960 DE LEIDSE (JOUKAN'! PAGINA 2 CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN Lyst van geslaagden examen H.B.S.- B, groep 4: A. Verlinde, W. Vlasblom mej. E. J. Voerman, M. D. Serdijn, N. de Vreugd, N H. van Weelden, G. van Swieten, J. M. Vogel, C. W. v. d. Wiel. Afgewezen 1. EINDEXAMENS S. ADELBERT- COLLEGE (WASSENAAR) Heden slaagde voor het eindexa men HBS-A: mej. M. Linthorst, de heren B. Guinée, T. Meyer, T. Riet- velt en J. Jongrna. Geslaagd voor het einddiploma Gymnasium a: de dames I. S. Gart ner, Oegstgeest; L. v. Kregten, Was senaar; J. Meuleman, Oegstgeest; S. T. Meulendük, Noordwijk/Binnen; L. L. Rosenwald, Warmond; M. de Se- rière, Wassenaar; A. J. W. Spoor, Wassenaar; A. v. d. Velden, Wasse naar; de heer W. G. Sprenger, Was senaar. Er zijn geen kandidaten af gewezen. Met 3 kandidaten wordt het examen voortgezet. Van klas 1 naar klas 2 zijn bevor derd aan de lagere land- en tuin bouwschool te Leiden: G. Barnhoorn, Valkenburg; J. van Egmond, Oegst geest; P. van Egmond, Valkenburg; A. van den Ende, Voorschoten; F. E. van Gastelaars. Voorburg; R. Harms, Voorschoten; Chr. van Ipenburg, Voorschoten; A. Kroon, Hazerswou- de, K. van Leeuwen, Warmond; M- van der Meij, Leiden; M. Mosterd, Rijswijk; A. Mulder, Leiden; G. Ooms, Valkenburg; H. Oostdam, Voorhout; S. van der Poel, Zoeter- woude; G. Roodenburg, Voorburg; J. van Santen, Wassenaar; D. Sol, Ha- zerswoude; F. Tengnagel, Den Haag; J van der Velden, Voorschoten; J. Verkerk, Reeuwijk. Niet bevorderd 2. Van klas 2 naar klas 3 zyn bevor derd: C. van Dam, Hazerswoude; IJ. van Dijk, Katwijk aan Zee; F. Hana, Voorschoten; H. Heijkoop, Warmond; A Kromhout, Rijnsburg; A. Kroon Hazerswoude; F. Los, Nieuwe Wete ring; F. van Meurs, Voorburg; R. Pasma, Leiden; J. uit den Boogaard, Woubrugge. Niet bevorderd 2. Er kunnen overigens voor deze school nog enkele leerlingen worden toegelaten. Te land en ie water Water. JUBILARISSEN Vanmorgen zijn vier jubilarissen bij de Grofsmederij gehuldigd. Het waren de heren S. Fuahs, C. Plug, A. Piket, die 40 jaar aan de Grofsme derij zijn verbonden, en de heer H. J. v. d. Laan, die 25 jaar aldaar werk zaam is. De jubilarissen werden in de vergaderzaal van de fabriek aan de Zuidsingel door de directie gehul digd. De directeur, ir M. C. de Jong. sprak hen achtereenvolgens toe. De heer Fuchs heeft vele jaren als eer ste klas kettingsmid en vervolgens als kettingcontroleur een belangrijke plaats aan de kettingfabriek ingeno men. De heer Plug is vele jaren ket- tingsmid geweest, de latere jaren was hij werkzaam in de toetsafdeling van de kettingfabriek. De heer A. Piket is zijn loopbaan begonnen in de scheepsbouw, later werd hij overge plaatst naar de gieterij, waar hij nog steeds in functie is. De heer v. d. Laan werkte allereerst in de sme derij van de oude fabriek en werd opgeleid tot schaver in de draaierij, welk vak nog door hem wordt uit geoefend. Na gelukwensen en woorden van dank voor de door hen gepresteerde arbeid overhandigde de directeur de jubilarissen als geschenken de en veloppe met inihoud, een blauw her inneringsbord en namens de Maat schappij voor Nijverheid en Handel het ere-diploma alsmede het zilve ren draaginsigne. Voorts spraken nog de heren G. v. d. Waals, bedrijfsleider kettingfa briek, ir J. v. d. Hoek, bedrijfsinge- nieur, G. Schraa, werkmeester van de draaierij, B. Bekkering, -namens ae collega's, A. Aben, namens de ondernemingsraad, en D. de Haan, namens de personeelsvereniging. Woensdag 29 juni en vrijdag 1 juli 1960 houdt clubhuis De Spreeuw - pot op het VTL-terrein, Rijksstraat weg te Oegstgeest het Leids Voetbal- tc.urnooi van de klubhuizen. De deel nemende klubhuizen zijn; klubhuis de Mirt", Lage Rijndijk, klubhuis ,,'t Mierennest", Morsweg, klubhuis „de Spreeuwpot", Nieuwe Rijn en klulbhuis „de Sperwers", Langegraoht. Vier „veelbelovende" knapen in de leeftijd van 10 tot 15 jaar zijn door de politie van Leiden aangehou den, omdat zij uit de gereformeerde kerk aan de Herengracht een collec- Paulusband komt dreunend voorbij, tebus ontvreemd hebben. In een ka- no op de Nieuwe Rijn werden de had een van de drukkere punten ge- jongelui op heterdaad betrapt, ter- kozen door op het plein vóór molen wijl zij de bus van zijn inhoud „De Valk" demonstratie in enige ty- trachtten te ontdoen, pische behendigheidszaken te geven. Nog meer belangstelling bestond er Vermoedelijk door insluiping voor de St Leonardusgroep, die naast heeft een onbekende zich zaterdag- de Kamer van Koophandel op de avond toegang verschaft tot een per-[ Stationsweg liet zien hoe je een ceel aan de Steenstraat waar hij een Om half vier trok een voltallige „Yaker" moet maken, de „Spinning gouden zegelring, een zilveren scha- Paulusband op de boten van de Pau- rope" en andere handigheden. Voorts keiarmband, Franse en Engelse lusgroep aan de Botermarkt voorbij, demonstreerde de St Lode wij ksgroep munten een zilveren damesring, Het spoor van de verkenners voerde aalmoezenier, pater Beekman, stuur- n in het v. d. Werffpark, St. Lode- vier lipsticks en een tube tandpasta saterdagmiddag over geheel de stad. de de sleepboot. Voorts zag men hier wijksgroep I en de Marnixgroep ontvreemdde. Waarschijnlijk is de Dit „spel" was ernst, want met een een demonstratie waterski, een der hielden een tentoonstelling van pio- onbekende via daken achter het huis toewijding, die op het publiek diepe deelnemers liet zich slepen op een nierswerk in het troephuis Marnix binnengekomen. Indruk maakte, hebben de welpen stuk drijfhout. Keurig presenteerden aan de Warmonderstraat, en verkenners van de Katholieke zich voorts de zeeverkenners van de Jeugdbeweging en van de Neder- „Jan van Galengroep". Overdracht, landse padvinders in Leiden demon- Feestelijk slot van de demonstra- stratles gehouden naar aanleiding Land. ties was de overdracht van het nieu- van het vijftigjarig bestaan van het Op het 5 Mei-plein zorgde de we houten troeplokaal op het terrein verkennen in Nederland. „Waingungagroep" voor een specta- aan de Haarlemmerweg door wet- Het blijkt dat „het spel van ver- culaire demonstratie torenbouw, houder Van Schaik aan de Prinses kennen" toch nog modern genoeg is tentenkamp en kabelbaan; verschil- Irenegroep. Toespraken werden hier de bedrijven is een belangrijke zaak, om belangstelling te trekken. Het lende demonstraties gaf dezelfde gehouden door de waarnemend voor- De directie van der Nederl. Rotogra- hangt er slechts vanaf, zoals ds P. L. groep op de Boshuizerkade, terwijl zitter P.C. Leiden: de heer M. v. d. vure Mij. tracht dit o.a. te bereiken Schoonheim dat bij de opening van in het Roomburgerpark de „Dauw- Voet en de voorzitter van het stich- baar nprannppi hii tiid en wiile de demonstraties op het Pieterskerk- trappersgroep" enige kringspeleri tingsbestuur van de Prinses Irene- hof zei, of het zich steeds aan de tijd vertoonde. De „Ewout Joppersgroep" groep, de heer A. Trippenzee. en gewijzigde omstandigheden blijft Bevorderd van de le naar de 2e klasse: G. H. Agterhorst, C. Boom, Chelly Griffioen, J. J. Hansen, E. J. A. Hellemink, Leiderdorp, E. v. d. Hoeven, A. F. Janssen, H. O. v. d. Kooi, Jannie Libochant, W. A. P. Lincewicz, met lof, B. S. Nix, C. J. Onvlee, B. Ouwendijk, J. P. Planjer, J. A. Reyntjes, Marie Anne Stark, H. de Vos, Ineke Witjas, J. M. Ar- bouw, P. S. Arbouw, P. J. Bekooy, C. Brussee, Zoeterwoude, J. C. Free- ke, R. J. Galjaard, Ruchama Hage naar, R. Hayes, A. P. Hoeke, Voor schoten, Ietje Lubach, W. F. Nooy, Voorschoten, R. Prins, met lof, Lei derdorp, H. J. Punselie, R. Tjalkens, Margreet Vreedenburgh, Leiderdorp, Margreet Muis, P. W. Akkerman, F. J. A. Beumer, J. N. Bouter, C. S. Buma, C. M. van Dorp, Woubrugge, J. J. v. Exter, Noordwijk a.z., A. Gast A. P. Jansen, M. v. d. Kaaay, Sandra Moolenbeek, A. L. van Norden, H. N. M. van Rijn, R. A. Segaar, Jeanet v. d. Star, R. van Assen, C. Bouwmees ter, D. Carrée, Thora Dekker, Kat wijk a. d. Rijn, J. de Geus, W. H. Hollander, met lof, Leiderdorp, R. v. d. Hulst, Emy Laernoes, Voorscho ten, K. v. d. Moolen, G. D. van Nor den, Lieske Ouwerkerk, A. F. B. Reyngoud, H. C. v. d. Sterre, Leider dorp, Lenie Wickel, Leiderdorp, R. G. de Wit, J. J. Zitman, A. Alt, R. R. Boot, Warmond, R. D. van Caubergh, met lof, D. Erades, P. Glasbergen, S. W. E. Hagedoorn, J. Huber, T. M. Klinkert, met lof, Elly Laman, R. J. Oostergo, Voorschoten, G. J. Philip- sen; P. J. Schoonheim, met lof, W. Vleeshhouwer, Marion Weetzel, met lof. Bevorderd naar klasse 3, ajd. h.b.s. G. W. Brust, R. Daalmeyer, Jetty Iestra, R. J. v. d. Kamp, A. Koren, J. Marks, met lof, K. M. Nix, D. Slothouwer, H. J. Snip, H. J. in 't Veld, Warmond, F. N. Wempe, P. W. v. d. Berg, Warmond, E. M. Fallaux, H. J. Feyen, J. van Houten, met lof, G. de Jonge, Marjan Knöptels, P. K. Koster, J. van Meygaarden, R. H. Nolles, R. de Roo, Rineke Scheer, H. J. Ubbink, Marina v. Beveren, Zoe terwoude, G. J. van Dissel, B. Grin, J. W. Harting, P. J. W. R. Janssen, N. Laterv.eer, Margreet Leenen, H. Oosttrom, G. B. Schmidt, R. A. A. Strietman, R. C. Strietrpan, J. Wijn beek, L. H. Cohen, H. F. v. d. Hoe ven, Trix Hoogendoorn, Zoeterwou de, W. F. Iestra, Ellen de Jonge, C. T. Koole, F. M. J. Laman, Zoeter woude, Irma van Leeuwen, H. W. v. d. Meulen, Fieke Schoemaker, Was senaar, E. K. Taconis, J. J. Vavier, met lof, C. Visser, Katwijk a.z., F. J. A. v. d. Waals, D. P. van Wijk, J. van Zomeren, H. Zwolle, Leider dorp. Bevorderd naar klasse 4 ajd. h.b.s. H. C. Akkerman, H. J. Alt, H. Altink J. W. Bödeker, Katwijk a. d. Rijn, J. Brouwer, M. C. Cadée, Alphen a. d. Rijn, Nelly Heemskerk, G. L. Jans sen, R. de Jong, C. I. Kleinman, F. Pasman, A. Vermond, A. W. Ba- rendsz, Boskoop, N. P. Passchier, Noordwijk a.z., P. Reyneveld, Voor schoten, W. H. de Ruwe, Warmond, Lia Sloos, J. Strenger, Leiderdorp, W. Bol, Leiderdorp, N. van Dijl, Oegstgeest, Ineke Fakkel, R. Frey- zer, Katwijk a.z., D. A. Fritschi, Voorschoten, W. L. de Koning, M. J. M. du Prie, M. J. Raatgever, Oegst geest, S. Rendering, Noordwijk. Bevorderd naar klasse A5, ajd. h.b.s. Yke Bakker, H. L. Boshuizen, D. J. Flaman, N. Gans, A M. Groos, L. J. den Holder, A. Hollander, W. F. v. d. Horn, Tinie Koster, E. C. A. van Noort, Hedy Nooy, Voorschoten, A. J. W. Otten, M. H. de Reede, H. R. Troost. Annemarie Visser, Katwijk a.z., Winny van Hooff, Voorschoten, D. Horneman, Voorschoten, Annet de Jonge, Olga Kloos, A. J. v. d. Linden, Leiderdorp. G. Oude Elferink, Ellen Plesman, P. R. W. v. d. Poel, Voor schoten, H. Schaart, Katwijk a.z., A. E. Snellink, Leiderdorp, Willy van Toorn, Voorschoten, Miep Vallent- goed, J. Visser, Katwijk a.z. Bevorderd naar klasse B5 ajd. h.b.s. D. L. Kettenis, L. P. Leune, L. Nederlof, J. M. Rijnsburger, Leider dorp, C. M. Wilson, E. de Jong, Lei derdorp, P. J. Laterveer, C. de Le- zenne Coulander, R. A. W. Ruiten berg, G. K. Troost, G. H. Versluis, Leiderdorp, C. D. Voorhorst. Bevorderd naar klasse UI. ajd. gymnasium: J. M. Bongers, Voor schoten, H. J. Bos, met lof, Voor schoten, J. J. G. van Egmond, Da nielle Hagedoorn, Rienke v. d. Kley, Leiderdorp, D. Koopman, W. van Kuilenburg, met lof, M. F. N. E. A. Laman, A. Majolée, A. P. Scheffer, A. Slothouwer, met lof, H. Stikkelo- rum, met lof, Ria Veltman, P. A. Smit. Bevorderd naar klasse IV, ajd. gymnasium: J. P. van Ark, D. M. v. d. Boomgaard, Voorschoten, Josien de Bruin, Marjan Daalmeijer, Nel van Duin, Noordwijk a.z., Carolien Korrelboom, Voorschoten, P. C. M. v. d. Linden, R. Molenaar, Ria van Wingen. Go°d contact Ro'ogravure De binding van het personeel aan aanpassen. Het begin van deze demonstratie, die gegeven werd onder de leuze: „kom eens kijken" lag op het Pie terskerkhof waar om drie uur enige groepen van welpen rond de vlag geschaard stonden en waar voorts aanwezig waren commissaris A. Buis, die een openingswoord sprak, de po- Men schrijft ons: Leiden Zuid-West, bij de meeste gehouden. Leden van de speeltuin lezers beter bekend als omgeving vereniging krijgen dan waarschijn- door haar personeel bij tijd en wijle een grandioze feestavond aan te bie den. Een tweede doel hiervan is, zo als de directeur, de heer J. C. Staf- fleu dit zei in zijn openingswoord, de mensen eens echt ongedwongen met elkaar in contact te brengen. Hier voor bestaat in het werk geen gele genheid. De nadruk waarmee zowel door directeur als door de voorzitter van 't feestcomité, de heer W. Streef- omgeving van de 5 Meilaan worden ■^an^1.c^ gepensioneerden j/oor het LJïlivCfSitcit welkomen. Hij wenste de aanwezige NRM-ers die de grote zaal van de Stadsgehoorzaal zaterdagavond bijna geheel vulden een prettige avond met Jan Blaazer en zijn gezelschap. De artiesten brachten op een mag nifieke wijze de revue „Eurovisite" De namen van zijn medewerkers, de comediant Joop Doderer zangeres Sascha Denisent, de imitator Dick Engelbracht en Carla Lahnstein met haar sprekende poppen, garandeerden reeds een heerlijke onbezorgde avond, terwijl de Willanty's met hun accor deons en Leslie Davids met zijn piano-omlijsting op voortreffelijke wijze de muzikale noot in het pro gramma brachten- Een aardige geste van de directie was het koude hapje, dat het perso neel werd aangeboden tijdens het om toveren tot balzaal, waarna tot ver in de nacht het dansorkest „Music Parol" o.l.v. Jean Benée, de dans- lustigen ongedwongen bezig hield. litie-commissaris de heer J. Dreeuws. 5 Meilaan, begint al een hele stads- lijk een reductie op de entreeprijs, heerst. voetlicht werden gebracht, sprak van de goede geest, welke in dit bedrijf De heer Streefland mocht tevens de commandant van de Koksschool wjjjc te worden. Een mooie stadswijk welke door genoemde commissie voor overste Th. Wessels, de adj. comman- met veei plantsoenen tussen de hoge haar evenementen gevraagd wordt, de heer en mevröuw Coebergh ver dant van de brandweer, de heer W. fiats en de andere woningen. Het is A. Kosten, de heer Steinbach (na- eeil kinderrijke wijk, wat wel te be mens L.J.A.) de commissarissen grijpen valt. Vele mensen kregen Duindam, Cornelisse en Valken- hier voor het eerst een gerieflijke burgh, de diocesaan commissaris woning. Cocken, en ds Schoonheim, die na- Kinderen vragen echter speci mens de Leidse Jeugdactie de vlag ruimte, waar de plantsoenen nu ten - - In tegenwoordigheid van enkeie fa- fenomenale resultaten heeft bereikt. hees. De genodigden bezochten ver- ene male niet voor gebruikt kunnen milieleden, de president-curator der Dertig jaar heeft Einthoven gewerkt volgens de verschillende demonstra- tiepunten in geheel de stad. worden. De betreffende gemeente- Leidse universiteit, dr J. E. baron De om te komen tot zijn definitieve diensten hebben dit begrepen en ge- Vos van Steenwijk, de rector-magni- theorie over het wezen van het elek- zorgd voor enkele speelweiden. Ook ficus, prof. mr J. E. Jonkers is za- trocardiogram. Befaamd in de we- spelen nog vele kinderen op de nog terdagmiddag in het fysiologisch la- reld zijn zijn snaargalvanometer en braak liggende terreinen die echter boratorium der Leidse universiteit de vacuum-snaargalvanometer. De binnen afzienbare tijd zullen zijn hel feit herdacht, dat het dit jaar een wereld eerde hem door hem in 1924 volgebouwd. eeuw geleden is, dat prof. dr W. Eint- de Nobelprijs voor fysiologie en ge- De Leidse Bond van Speeltuinver- hoven werd geboren. neeskunde toe te kennen, Nederland enigingen vond de tijd rijp ook in Prof. dr Einthoven, die van 1886 door hem te benoemen tot comman- het zuidwestelijke stadsdeel te gaan tot 1927 aan de Leidse universiteit deur in de Orde van Oranje-Nassau. ijveren voor een speeltuin en het is hoogleraar in de fysiologie was, is de nu dan gekomen tot de voorlopige grondlegger van de moderne hart- oprichting van een speeltuinvereni- diagnostiek, waarvoor hij in 1924 de ging. Een voorlopig bestuur is ge- Nobelprijs voor fysiologie en voor ge vormd door mevr. J. Lardee en de neeskunde ontving, heren J. Koldenhof, J. W. Muusse, J. Pro', dr A. de Waart uit Den Haag, Minnaard en D. H. v. d. Ham. De een der vroegere medewerkers van vertrek van prof. dr C. H. van S:hoo- laatstgenoemde vervangt de heer W. prof. Einthoven, haalde enkele her- neveld is bij K. B. van 14 juni 1960, G. Visser die eerst in het voorlopige mneringen op uit de tijd, dat hij no. 18 met ingang van 1 juli 1960 be- bestuur zitting had genomen. nauw met Einthoven samenwerkte. noemd tot gewoon hoogleraar in de Aan het eind van deze rede kon faculteit der letteren en wijsbegeerte WAAR" nog de stem van Einthoven worden aan de Leidse universiteit om onder- beluisterd van een geluidsband, die wijs te geven in de Balto-Slavische De vraag rust nu: Waar komt ae was vervaardigd van een oude was- talen dr A H. Kuipers, speeltuin?. Men weet het nog niet. rol ujt het jaar 1924. Men hoorde Het is praktisch gesproken onmoge- Einthoven een deel van zijn laatste lijk om een speeltuin op te richten publikatie, die posthuiuim is versche- zonder de medewerking van het ge- nen dicteren, meentebestuur. Er zijn vele duizen- In de vacature ontstaan door het No. 526. Horizontaal: 1. gem. in Limb., 9. bijwoord, 10. gesloten 11. de 5 Meilaan weten dat de 5 Meilaan pers. voornaamw., 13. steen, 15. nu al een drukke verkeersweg be- voornaamw., 16. achting, 18. hoofd gint te worden en hopen dan ook Kuipers die op 10 november 1919 is geboren, studeerde aan de universiteit te Utrecht, waar hij zijn candidaatsexamen Klassieke letteren aflegde en te Amsterdam waar jij in Krr>T —r mmnKers voerue nier- 1948 cum laude zijn doctoraal exa- hffftï'waaf deg1uee8ltu^ekomt na het woord en zei' dat Einthoven men deed met als hoofdvak algeme- plaats waar de speeltuin komt. fysiologie Dio- ne taalwetenschap en Russisch en D®iSen0nerS^ niersarbcid heeft ^r richt en daarbij Kerkslavisch als bijvakken. Hu pro- k vaiiaan R Moiianrv moveerde aan de Columbia Univer- ZZÏ'TIltZ prof. mr J. E. Jonkers voerde hier- deksel, 20. teken, 22. bedorven, 24 bereide dierenhuid, 26. wolvlokje, 29 bakt men brood van, 31. familielid, 32. voegwoord, 34. jongensnaam, 36 stuk stof, 37. water in Limb. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. eiken schors, 4. hoepel, 5. jongensnaam, 6. bijwoord, 7. part., 8. smerig, 12. li chaamsdeel, 14. Europeaan, 17 gor del, 19. houten vat, 21. kneep, 23. hoogste punt, 25. zuiver, 27. stap, 28 medewerking te verlenen schel, 30. water in *1 00 *n w^nvnnr» sel, 35. voorzetsel. Oplossing morgenavond. MAANDAG 27 JUNI VOLA. Lezing over reis met Fok- op twee speeltuinen, ter weerszijde van de 5 Meilaan. Het voorlopige be stuur zal hiervoor ijveren maar acht de kans op twee speeltuinen voor- w lopig nog klein. De kans wordt ech- ^er Friendship, 8 uur Zomerzorg, ter groter al naar gelang het leden aantal stijgt. DINSDAG 28 JUNI Het voorlopige bestuur van de Speeltuinvereniging Leiden Zuid- riollana sity te New York op een proefschrift ever het Karabijns. Van 1951 tot 1955 was dr Kuipers assistent professor in de Slavistiek aan de universiteit van Brits Colum- bit te Vancouver. Thans is hij assis tent professor aan de Columbia Uni versity, waar hij Georgisch en Ar- mens doceert. Dr Kuipers heeft stu- cw;,,„7 die gemaakt van het Turks, van Festtval-Toonkunstkoor. ^oord-Amerikaanse indianentalen en West in oprichting" zal ook proberen Hohe Messe> J. S. Bach, 7.45 uur -g gespecialiseerd in de Noordwest - - 1bij de nam. Bieterskerk, Kauikasische talen. door de commissie voor de «ruinaniiivoi/oiiioiwi ipe utrecht slaagde voor het di- Jeugdvakantie-Bezigheden in de ko- Geopend apotheek Kok, Rapenburg ploma costuimière mej. J. C. M. Hil- mende vakantiemaanden ook voor de 9, tel. 24807. horst te Leiden. Dinsdag 28 juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr J. S. Barbas, geboren te Bemmel en tJhans wonen de te Arnhem, aan de Leidse Univer siteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap. OEGSTGEEST Mechanisatie administratie Het inwonertal van het aantal gemeen ten, dat de bevolkingsadministratie heeft gemechaniseerd, overschrijdt reeds de 9 millioen zielen. Daar het in de toekomst steeds moeilijker zal zijn extra werkzaam heden zoals verkiezingen, bevol kingscontrole, doorlichting e.d. te verrichten, achten b. en w. van Oegstgeest het tijdstip gekomen, ook tot mechanisatie over te gaan. Men wil dit bereiken door aansluiting bij het ponskaarten-systeem van Sam son N.V. te Alphen a. d. Rijn. Hierdoor zal niet alleen de arbeid voor de afd. Bevolking ter secretarie tot een constante hoeveelheid wor den teruggebracht, maar het zal nu ook mogelijk zijn om overzichten en inlichtingen, welke anders niet of met grote moeite konden worden sa mengesteld, binnen enkele dagen ge reed te hebben. Mogelijk zal het systeem ook voor de belasting administratie dienst baar kunnen worden gemaakt. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 3000 beschikbaar te stellen, evenals een bedrag van 1000 voor de aanschaffing van een frankeermachine. Deze machine is nodig, nu de PTT m.i.v. dit jaar een ander systeem heeft ingevoerd voor de verzending van dienststukken. Voorheen berustte dit op steekproef- gewijze telling en kwam men op een bedrag van ruim 3000 's jaars. Het nieuwe systeem gaat uit van het in wonerstal, waardoor dit bedrag tot 7000 stijgt. Door de aan te schaffen machine wordt het verschuldigde posttarief nauwkeurig geregistreerd. Instelling sportraad Indien de gemeenteraad zich a.s. woensdag avond kan verenigen met het voor stel van b. en w., zal binnenkort een sportraad gevormd worden volgens de bij het voorstel behorende veror dening. Aanleiding tot dit voorstel is het Te Lichtervelde, 120 km van. de start, hadden twee renners,Beuif- feuil van Centrum Zuid en de Ita liaan Bruni, die om 14.26 uur pas seerden 2.5 minuut voorsprong op het grote peloton dat werd aange voerd door De Roo, Messelis, Streh- ler en Pavard. Sommige renners hadden achterstand. Op 4.5 minuut kwam de Zwitser Schleuniger voor bij en op vijf minuten Thielin van Centrum Zuid. HOCKEY NEDERLAND-FRANKRIJK Z— 0 In het vijflanden tournooi hockey dat in Rome wordt gehouden heeft Nederland gisteren met 2-0 gewonnen van Frankrijk. De ruststand was 1-0. gezamenlijk schrijven van de in Oegstgeest bestaande sportorganisa ties, waarin aan b. en w. werd ver zocht hun standpunt kenbaar te ma ken over een in te stellen sportraad. B. en W. zijn tot de conclusie ge komen, dat een sportraad zeer nuttig kan zijn voor de voorbereiding van beslissingen, die de sport raken. Deze sportraad zien b. en w. als een ad viserend orgaan in hoofdzaak met betrekking tot de exploitatie der ge meentelijke sportterreinen. De aan leg der nieuwe sportvelden is uiter aard ook een belangrijk onderwerp waarover de sportraad tijdens de voorbereiding der plannen kan wor den geraadpleegd. De voorzitter en secretaris van de sportraad zullen door b. en w. worden benoemd, ter wijl de daarvoor in aanmerking ko mende verenigingen elk met 1 lid vertegenwoordigd zullen zijn. De sportraad zal na afloop van ieder jaarverslag van zijn werk zaamheden uitbrengen aan b. en w., die dit verslag ter kennis van de ge meenteraad brengen. Het schoolonderwijs irl lichamelij ke opvoeding zal buiten de bemoei ingen der sportraad vallen. Raadsagenda De raad vergadert woensdag a.s. te 19.30 uur. Agenda: voorstel van b. en w. met betrekking tot het ontwerp uitbreidingsplan in hoofdzaak 1960: a. behandeling van de ingekomen bezwaarschriften; b. vaststelling van het plan met ren vooibepalingen; idem met betrekking tot het bezwaarschrift van de heren Robert en de Graaf naar aanleiding van de bouw van een bedrijfspand achter hun woningen; vaststelling van een nieuwe rooilijn voor de hoek Geversstraat-Rhijngeesterstraatweg: beschikbaarstelling van een krediet: a. voor de volkstelling; b. voor de mechanisatie der bevolkingsadmini stratie, c. voor de aanschaffing van een frankeermachine: aankoop van gronden van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Willibror- dus; instelling van een sportraad; idem tot het aangaan van een geld lening; beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een open bare kleuterschool; beschikbaarstel ling van een krediet voor de bouw van een bijzondere kleuterschool, uitgaande van de Stichting tot op richting en instandhouding van Chr. scholen te Oegstgeest; verzoek van het bestuur der school „Duinzicht" om ingevolge artikel 72 L.O. wet medewerking te verlenen voor de uitbreiding der v.g.l.o. school.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2