Meer en grotere ANWB-borden op autosnelwegen geplaatst „,De Gouden Cirkel" Perfectionering der richtingborden in helle kleuren Rotterdarn^. NOLET'S Weekendshirts Kamer voelt voor grenswijzigingen Groene strook recreatiegebied door geheel Zuid-Holland herenmode-tip Tricot Sportshirts T r- Ll 171 f 11.®° Peel CtCloppenburg Friendship voor Koninklijk Huis VRIJDAG 24 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA De Kon. Toeristenbond ANWB zal het systeem van richting en voor- ridhtingborden op de autosnelwegen verder perfectioneren. Bij elke afrit zullen in de toe komst tenminste vier en ten hoogste zeven grote borden worden geplaatst. In principe zal het eerste ongeveer 2,5 meter hoge bord op een afstand van 1000 meter voor de afrit in 4e rechterberm worden geplaatst. Het volgende bord staat rechts op 600 meter en het dan volgende bord op 300 meter op de middenberm voor de afrit om de doorgaande route aan te geven. Op 25 meter voor de afrit volgt dan een aftakkingsbord. Men zal zdch dus op 300 meter voor een aftakking kunnen vergewissen van de doorgaande route, hetgeen als een voordeel tegen vergissingen wordt gezien. Bij zeer belangrijke afritten zal het aantal (voor)-richtingborden tot zeven kunnen worden uitgebreid. Alle verkeerspleinen met toeleiden- de wegen krijgen volgens dit nieu we systeem samen minstens 24 rich tingborden. Door dit systeem kan het aantal verwijzingen per bord - verminderd worden. Als proefneming zijn enige nieuwe borden al geplaatst op de wegen Den HaagUtrecht en Am sterdamUtrecht. Blauwe transparant lichtbakken Proefnemingen, die gedurende de afgelopen winter plaats vonden, heb ben thans geresulteerd in een geheel nieuw type wegwijzer. In plaats van do gebruikelijke witte, plaatijzeren armen maakt men thans bij deze nieuwe wegwijzer gebruik van zeer Wegenwacht en praatpalen Bijzonder verheugd vertelde de heer H. Rienstra, directeur van de ANWB-wegenwacht, tijdens een persconferentie, dat het nieuwe „praatpalen-systeem" langs rijksweg 13, gecombineerd met het Wegen wachtstation Pauwmolen en het mo bilofoonsysteem, bijzonder goed vol doet. De hulp van de wegenwacht langs deze drukste Nederlandse weg is aanzienlijk sneller en doelmatiger geworden. Hulp van wegenwacht, politie en ambulance bij een onge luk was doorgaans binnen vier tot vijf minuten na melding reeds aan wezig. Van eind april tot half juni werd in 1500 pechgevallen op rijksweg 13 door de Wegenwacht hulp verleend tegen 600 maal in de overeenkom stige periode van 1959. Een kwart van de meldingen kwam via de telefoonzuilen op het wegenwachtstation Pauwmolen bin nen. De benzinestations gaven 6 per cent van het alarm en 38 percent opvallende, blauwe transparante lichtbakken, die twee a drie maal groter zijn dan de bestaande borden. Ook de opschriften zijn hierop aan merkelijk groter aangebracht, waar door zij reeds, zowel hij dag als bij nacht, op een afstand van 100 meter duidelijk zullen kunnen worden af gelezen. Op elke wegwijzerarm zul len bij dit nieuwe type niet meer dan twee plaatsnamen voorkomen; de helder-witte letters hebben een hoog te van 25 cm. Elke arm van deze „ANWB-lichtbakens" zal 1.80 m lang en 60 cm hoog zijn. Een TL-buis in elke arm zal ervoor zorg dragen, dat men zich ook bij duisternis zonder moeite zal kunnen oriënteren. Uitgebreide proeven hebben geleid Met vakantie in Moderne Spaanse en Italiaanse kleuren. Neem vooral een Tweka Zwembroek mee! LICHT GEWICHT Colberts en Pantalons BOTERMARKT 8—9 (Advertentie» tot de keuze van een naar beneden ^rhnilWDn Dllivolanrl taps toelopend model, waardoor de JLMUUWCll L/UlYclallU weggebruikers ook van zeer nabij de opschriften duidelijk kunnen lezen en geen hinder ondervinden van spie- Van 78 tof O Qemeenten gelingen van de eventueel aanwezige straatverlichting op het vlak van de wegwijzerarm. In feite is bij deze proeven een nieuwe wegwijzer van geheel eigen, Nederlandse, vormgeving te voor schijn gekomen, waarvan de ANWB grote verwachtingen koestert. Het ligt in de bedoeling, dat gaan deweg op de belangrijke kruisingen in de grote Nederlandse steden de gebruikelijke wegwijzers vervangen zullen worden door deze „lichtba kens". Prachtig gedurfd plan ANWB Tussen Amsterdam en Rotterdam Over de gemeentelijke indeling van Schouwen en Duiveland heeft de Tweede Kamer gisteren gespro ken. De kern van dit ontwerp is het doen opgaan vai de bestaande acht tien in zes nieuwe. De KVP-ers Van Dongen, de AR Verkerk en de CH Beernink zien enige bezwaren in de ze grootse plannen, zij zijn er echter van overtuigd, dat Schouwen en Duiveland bij herindeling zeer ge baat zijn. deze zaterdag Italiaanse Import zuiver katoenen garens,\ krimp- en kreukvrij, zonnige Rivièra kleuren.' Speciaal verlaagde prijs Anderen ontwikkelden slechts ge ringe bezwaren. De heer Kodde (SGP) houdt in het algemeen niet Van grenswijzigingen en samenvoe gingen. Men gaat nu gemeenten met 'n totaal verschillend karakter samen smelten. Spr. voelt daar niets voor. Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Ooster- land en Preischor moeten zelfstan dig blijven. De socialist Scheps wil niet zes maar vijf gemeenten. Middenschou- wen kan er volgens hem best af. Deze gemeente kan beter worden op gedeeld tussen Brouwershaven, Zie- rikzee en Westerschouwen. De minister gaf een algemeen ant woord, waarna de beraadslagingen werden uitgesteld. De amendemen ten van de heer Scheps zullen dan in stemming komen. (Advertentie) werd door de patrouillerende wegen wacht langs de weg aangetroffen. Ruim 30 percent van de pechgeval len werd op het terrein van de Pauw molen verholpen. Voor het ene per cent zeer ernstige reparaties werd garagehulp ingeroepen. De van het leger geleende mobi lofoon-installaties worden thans ver vangen door nieuwe met een groter bereik. Proeven worden genomen hoe groot dit bereik onder alle om standigheden kan zijn. Ook wordt geprobeerd hoe ver de telefoonin stallatie met „praatpalen" kan rei ken. Reeds worden nieuwe zuilen bijgeplaatst. Reeds is gebleken, dat voor pech en ongevallen buiten de weg Den Haag-Rotterdam het wegenwachtsta tion ook wordt gewaarschuwd. Dit gebeurt vooral 's nachts. Indien het geval binnen redelijke afstand ligt gaat de wegenwacht er heen. Anders wordt snel op andere wijze assisten tie verleend, bij voorbeeld door het waarschuwen van een dichtbij zijn de garage. Een weigering en een verzoek 'n Merkwaardig staaltje uit de X geschiedenis van de Wegen- wacht van de ANWB vertelde X gistermiddag de heer H. Rien- X stra, directeur dezer zo nuttige instelling. Op 'n avond kreeg de Wegen- T waaht via een „praatpaal" het X verzoek een vliegveld op te bel- len om te vragen een bepaald vliegtuig op te houden. De man zat nl. in een file en vreesde niet op tijd te zullen komen. De Wegenwacht voldeed aan het verzoek, doch op het vlieg- veld voelde men er niet veel voor i aan het verzoek te voldoen. Maar de Wegenwacht was hiermee niet tevreden. Een in specteur trok er op uit om te trachten de gestrande passagier via de parallelweg op te sporen, doch hij haalde hem pas in op het vliegveld, dat hij inmiddels had kunnen bereiken. Enige ogenblikken later kwam bij de Wegenwacht een verzoek binnen om de piloot van het vliegtuig, die in een verkeersop stopping zat op te sporen, aan gezien het vliegtuig anders niet kon vertrekken de openluchtrecreatie schept allerlei problemen die dringend om een op lossing vragen. Met name gedurende de weekeinden in de zomer blijkt steeds duidelijker dat het Neder landse wegennet, de openbare ver voermiddelen, de logiesverstrekken- de bedrijven, de kampeerterreinen en de gemakkelijk bereikbare re creatiegebieden op vele plaatsen in ons land een onvoldoende capaciteit hebben om de stroom van recreatie- zoekenden op te vangen. Vooral ten aanzien van de recrea tiemogelijkheden voor de inwoners van de Randstad Holland ziet de AN WB met zorg de toekomst tegemoet. De groeiende bedrijvigheid in dit landsdeel leidt onvermijdelijk tot een steeds grotere concentratie van de bevolking in de Randstad. De ste den zullen verder groeien ten koste van de overgebleven groene ruim ten. Het wonen in de stad, het werken in de bedrijven en de toeneming van de spanningen en het tempo van het dagelijks leven, zullen een massale behoefte doen ontstaan aan recrea tie in de open lucht De verdere mo torisering van de massa en vooral de invoering van de geheel vrije zater dag zal gedurende elk weekeinde een recreatievloed veroorzaken, waarvan men zich nu nog nauwe lijks een voorstelling kan maken. Vele instanties hebben zich reeds enkele jaren met een mogelijke op sporing bezig gehouden om in de Randstad Holland, waar de steden bij de week groter worden, meerdere recreatieruimte te scheppen. Zowel door de Rijksdienst voor het Nationale Plan als door de Provin ciale Planologische Dienst van Zuid- Holland wordt aanbevolen groene stroken tussen de afzonderlijke ste delijke agglomeraties van de Rand stad te handhaven en voor de open luchtrecreatie geschikt te maken. Maar deze groenstroken tussen de steden voorzien nog niet in de be hoefte aan recreatieanogelijkheid op grotere afstand van de bevolkings agglomeraties, waaraan juist na ver lenging van 't weekend ongetwijfeld een zeer grote behoefte zal ontstaan. Recreatiegebieden die daarvoor ge schikt zijn vindt men nu nog voor namelijk aan de buitenzijden van de Randstad, namelijk langs het strand en in de duingebieden, in het Gooi en op de Utrechtse heuvelrug en langs de Brielse Maas. Aan de bin nenzijde van de Randstad is alleen de recreatie te water tot een belang rijke ontwikkeling gekomen. In een gistermiddag gehouden persconferentie heeft de heer M. Ruytenschlldt uiteengezet hoe de ANWB van mening is, dat slechts een massarecreatiegebied in het hart van de Randstad ln een zeer grote behoefte zal voor zien. Bovendien zal zo'n recrea tiegebied de druk op recreatie gebieden bulten de Randstad en de daarmede gepaard gaande verkeersspanningen verminde ren. In de recreatienota die in 1957 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is uitgebracht wordt de ontwik keling van de recreatie binnen de Randstad voornamelijk gezocht in de aanleg van rijwielpaden door de gehele provincie. Verder stelt men zich voor om langs de wegen en rij wielpaden gelegenheid te scheppen om zich te verpozen op de wegber men en in de beplantingsstroken, die ZUSTERS URSULINEN VAN BERGEN. In het kapittel van de Zusters Ur- sulinen van Bergen is tot algemene overste gekozen zr Concordia (Scha- gen), en tot raadwszusters: zr. Dilec- ta (van der Laan), zr Maria Regina (Scholten), zr Dolorosa (Borst), zr. Magdaleni (Dijker) en zr. Beata (Boogmans). PARKLANOSCHAP IN DE RANDSTAD HOLLAND daarvoor aangelegd zouden kunnen worden. De ANWB meent dat hiermede reeds een groot toeristisch belang gediend zou zijn, maar dat het pol derland dan toch nog niet voldoet aan de eisen die de massarecreatie in de toekomst zal stellen. Want hoe moei ons polderland ook moge zijn voor de massarecreatie is-faet niet in trek. Bossen en speelweiden Het centrale Hollandse polder land kan pas goed voor de mas sarecreatie dienstbaar gemaakt worden wanneer de weilanden en landbouwgronden op vele plaatsen afgewisseld worden met speelweiden tussen stroken be planting en wanneer op ruime schaal boscomplexen worden aangelegd. Kampeerterreinen, bungalowbedrijven, speelweiden met zwemvijvers en natuurba den zullen er in ruimp mate een plaats moeten vinden. Als voorlopig denkbeeld stelt de ANWB zich voor, dat een dergelijk recreatiegebied met handhaving van zoveel mogelijk agrarische be drijven zich dan zou kunnen uit strekken van de Kralingerhout bij Rotterdam tot het Amsterdamse Bos, een aaneengesloten „groene zóne", welke de vorm van een parkland schap zou moeten verkrijgen. De boerderij in het Amsterdamse Bos stelde spr. daarbij als goed voor beeld. De ANWB is van mening, dat een dergelijk groot recreatiegebied in 't hart van de Randstad tevens een waarborg zal vormen tegen het in de verre toekomst dichtgroeien van de Randstad tot één grote metropool. Overigens valt thans in dit gebied immers reeds te constateren, dat op vele plaatsen zomerhuisjes verrijzen, een ontwikkeling, die, mits in goede banen geleid, volkomen logisch te noemen valt en die een bewijs te meer vormt voor de drang naar re creatie binnen het raam der week end-mogelijkheden. De ANWB verzamelt momenteel gegevens, welke ter beschikking van de overheid zullen worden gesteld, en welke, naar men hoopt, aan als uitgangspunt zullen kunnen dienen voor maatregelen van overheidswege ter bevordering van het stichten van een groot recreatiegebied in het hart van de Randstad. Waar dit probleem, naar de me ning van de ANWB, primair van pla nologische aard is en gezien de wen selijkheid, dat een afweging van be langen in een zo vroeg mogelijk sta dium zal dienen plaats te vinden, meent de Toeristenbond, dat een na dere uitwerking van dit ANWB- denkbeeld straks in de eerste plaats zal liggen op het terrein van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Binnen afzienbare tijd zal de Koninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker de F-27 „Friendship" afleveren, welke hier is gebouwd voor gebruik door het Konink lijk Huis ter vervanging van de bekende „regerings- dakota". In tegenstelling tot een „gewone" Friendship heeft de PH-PBF, zoals de machine staat geregistreerd, drie cabines, namelijk van voor naar achter (en op de foto vJ.n.r.) een mosterdgroen beklede luxe-cabine met zes zitplaatsen, een lounge met banken uitgevoerd in dezelfde kleur en een staatsieruimte met vier zetels, welke in rustbedden kunnen worden veranderd. Als de prins de machine, welke twee miljoen gulden kost, voor de jacht zal gebruiken, kan de voorste luxe-cabine worden omgebouwd tot wapenkamer.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3