Alphense Pius X-parochie bereidde pastoor A. Groen een grootse feestavond De Pius X-kerk van buiten Aanbieding maqueiie van nieuwe parochiekerk BRUG VOOR VEILIG VERKEEI binnen Eerste kerk in Zuidpoolgebied SPORT HET MONSTER VAN DE KOMKOMMERTIJD KORTE golf DINSDAG 21 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT Na de luisterrijke kerkelijke her denking van de priesterwijding 25 jaar geleden van bouwpastoor A. Groen van de Pius X-parochie te Al phen aan den Rijn, zondag j.l., heb ben de parochianen de juoilaris maandagavond een grootse feest avond aangeboden in de kantine van de cacao- en chocoladefabriek Baro nie n.v., door de directie bereidwil lig en belangeloos beschikbaar ge steld. De feestavond werd o.m. bij ge- Pastoor A. Groen, kennelijk in zijn schik met de „nieuwe kerk", bedankt hier een der vervaardigers van de maquettes, de heer P. Heemskerk. woond door oud-deken L. H. M. Nieu- wenhuizen van Alphen aan den Rijn, emeritus-pastoor J. C. Schiphorst aldaar en de kapelaans M. J. A. Hui- berts en C. J. Heijnen van de deke nale Sint Bonifaciusparochie. Een bondig en toch sympathiek welkomstwoord werd gesproken door de heer G. van Deuren, die voor zitter is van het feestcomité. Hij uitte zijn vreugde over de talrijke en spon tane opkomst. Onder leiding van de heer J. G. Dijkman en met pianobe geleiding van de heer Jac. M. van Leeuwen zongen de aanwezigen nogmaals het welkomstlied, dat za terdagavond en zondag reeds was ge zongen. Het kerkkoor zong hierna onder dezelfde leiding, maar met pianobe geleiding van mevra C. BurgerRoe- lofs de priestercantate „Haec Dies" van J. Algra. Ook voor deze gelegen heid was het kerkkoor versterkt met een knapen-koortje. Kleuterhulde. Bijzonder aardig was het optreden van de kleuters der parochie, die o.l.v. mej. Th. Boere, hoofdleidster van de kleuterschool van de Pius X- parochie, heel feestelijk uitgedost, met een gezamenlijk uitgesproken en gezongen gelukwens het programma, dat vrijwel geheel door de school kinderen was verzorgd en door Pim Burger werd aangekondigd, inleid den. En terwijl klokgelui ten gehore werd gebracht boden deze kleintjes, vrij en frank, een maquette aan van het exterieur en het interieur van de te bouwen nieuwe stenen kerk. Deze fraaie uitbeeldingen zijn vervaardigd resp. door de heren P. Heemskerk en H. Groenendijk. Bij dit en volgende optreden van de kleuters alsmede bij zangnummers welke door de oudere leerlingen wer den vertolkt, begeleidde mej. Boere op verdienstelijke wijze met de man doline. De kinderen vertolkten heel wat stukjes en zangnummertjes waarbij het opviel, dat veel aandacht is ge schonken aan de voordracht, uitbeel ding en gebarenspel en niet het al lerminst aan de duidelijkheid van de uitspraak bij de kinderen. Het was ook een goede gedachte van de lei ding om bepaalde delen aanschou welijk voor te steleln door middel van kleding e.d., zoals b.v. in het A.B.C. (C, clown enz.) en in „De brievenbus die niet meer wilde". Aan het geheel moet een serieuze studie zijn voorafgegaan en de dames en heren onderwijskrachten moeten veel tijd en inspanning eraan ten kos te hebben gelegd, want het ging al lemaal even aantrekkelijk, vlot, leuk en vooral goed verzorgd van stapel. Voor een welkome afwisseling heb ben gezorgd de „Houtpiepers", een blokfluitclub van ca. 42 meisjes, o.l.v. de heer A. Groenendijk. De club mag zowel kwantitatief en kwalitatief er zijn! De Mariagarde van jonge meisjes voerde op sierlijke wijze een leuk lintenspel op. De band van de heer H. Boet (3 man) zorgde voor een geheel ander genre muziek, die niet minder ge waardeerd werd. Behalve klassikaal traden kinderen ook individueel of met enkelen teza men op en dan was vooral duidelijk waar te nemen hoe deugdelijk en ver zorgd de voorbereiding voor dit op treden is geweest. Wij doen niemand tekort als wij met ere noemen het hoofd van de kleuterschool, mej. Boere en het hoofd van de lagere school de heer J. M. van Gils van wie beiden de al gehele leiding uitging. Vermelden wij nog dat de zesde klas o.l.v. de heer J. G .Dijkman, aan de piano be geleid door mevr. C. BurgerRoe lof s, op geslaagde wijze de cantate „Benedicamus Domino" uitvoerde. Parochiegeschenk. Toen kwam als slot het hoogte punt van de feestavond, de aanbie ding van het parochiegeschenk, een zilveren kelk met een nodus van bergkristal, vervaardigd in het atelier van de firma Van der Heijden te Bo degraven. Bij de aanbieding sprak de heer Van Deuren een toepasselijk woord en vertelde o.m., dat door de parochianen van Pius X ca. 1700, is bijeengespaard en dat bij dit be drag nog 3000.kon worden ge voegd, afkomstig van parochianen van de Sint Bonifacius-parochie. Hij bood de jubilerende bouwpastoor de kelk aan alsmede een enveloppe met inhoud. De pastoor was hiermede zeer ver blijd en dankte allen voor de hem deze dagen betoonde goedheid, liefde en sympathie. De misdienaars, die zich hiertoe in superplie hadden gestoken, boden hun pastoor een pick-up aan. Bij de bouw van een nieuwe, bijna 300 meter lange, brug over het Mahg Fall-Dal in de grote verkeersweg naar Salzburg, een vijftig kilometer vai München, heeft men terdege rekening gehouden met de belangen van di wielrijders en voetgangers. Onder het 23 meter brede brugdek voor h« snelverkeer, dat op het hoogste punt 70 meter boven het dal ligt, is eei elipsvormige galerij gemaakt, waarover dit langzame verkeer naar de over kant van het dal kan komen zonder te worden bedreigd door auto's, motorer en dergelijke. De foto toont deze „onderbrugse" galerij in gebruik. Op de foto's ziet u de maquettes van het in- en exterieur van de nieuwe Pius-X kerk in Al phen a.d. Rijn. Noordoostpolder één gemeente Een nieuw voorstel, over de. sa menvoeging tot één gemeente van de Noordoostpolder heeft de Tweede Kamer bereikt. Minister Toxopeus vervangt hiermede het voorstel van zijn voorganger mr. Struycken, die deze polder in vier gemeenten vilde indelen. De minister vindt de indeling in vier gemeenten te kunstmatig. De opbouw is zodanig, dat zij geogra fisch, sociologisch en economisch een geheel vormt. Alle dorpskernen zijn geheel georiënteerd op Emmeloord, aldus de minister. Voor een provinciale indeling van deze te stichten gemeente acht de minister de tijd nog niet rijp. De commissaris van de koningin in Overijsel kan voorlopig worden be last met het toezicht op de openbare orde. GEEN TV-UITZENDING VAN „HOLLAND FESTIVAL". Door allerlei omstandigheden kan de Nederlandse televisie ook dit jaar geen rechtstreekse uitzendingen ge ven van het Holland Festival. Er is evenwel geen sprake van onwil van de zijde van de organisatoren van het festival; het is eerder een kwestie van vrees van de artisten voor dit nieuwe medium. Deze mening kan niet alleen in NTS-kringen worden beluisterd, maar is ook die van mr. J. den Daas, een der directeuren van het „Holland Festival", die ons desgevraagd mede deelde dat samenwerking met de Ne derlandse Televisie Stichting op hoge prijs wordt gesteld. Dit medium heeft zijn plaats nog niet gevonden, zo zei mr. Den Daas. Wij moeten er even wel in zien te slagen de moeilijkhe den, die voornamelijk op het artistie ke en financiële vlak liggen, te over bruggen. De Nederlandse Televisie Stichting had dit jaar met name beslangstel ling voor de „Little Ballet Troupe from Bombay", het Spaanse ballet Pilar Lopez, de Bayerische Staats- oper, het Wiener Burgtheater, de Nederlandse Opera, de Nederlandse Comedie en het Nationaal Theater van België. Nadat de directie van het „Hol land Festival" de contracten met de artiesten en gezelschappen had afge sloten, heeft de Nederlandse Televi sie Stichting onderhandeld over de mogelijkheid van rechtstreekse uit zendingen. Enkele weken geleden ont ving zij tenslotte aanbiedingen voor een reportage van twintig minuten van het ballet uit Bombay en zo mo gelijk een uitzending door het natio naal theater van België („De spiegel der minnen"). Van deze aanbiedin gen is geen gebruik gemaakt; de eer ste was te duur, terwijl men boven dien deze onderdelen weinig repre sentatief achtte voor het „Holland Festival" als geheel. De tweejarige Erik J. D. uit Amsterdam is zondagmorgen om streeks half tien op de Hondsbosse- weg tussen Petten en Schoorl gegre pen door een auto, bestuurd door de Amsterdammer S. van der W. De Op de Poeldijkseweg in Monster is gistermiddag omstreeks half vier het vijfjarige jongetje A. W. M. van Vliet, dat m de buurt van de ouder lijke woning plotseling van achter een rijdende auto de weg overstak, door een van de andere kan: komen de vrachtauto aangereden. Het ven tje overleed ter plaatse. UIT OBSERVATIEHUIS GEVLUCHT houden en zullen worden overgege ven aan de politie in Voorburg. In die gemeente hebben zij n.l. een scoo ter gestolen, waarmee zij naar Rot terdam zijn gereden. Aan een agent, die gisteravond hun papieren wilde controleren, vertelde een hunner deze niet bij zich te hebben gesto ken. Daarop vroeg de agent het ken tekennummer van de scooter en toen zij dit niet konden opgeven, besloot de politieman de jongens mee naar een bureau te nemen. Eerst gingen ze met hem mee, maar opeens weigerden zij hem verder te vergezellen. De duo-passagier ging er vandoor, de ander raakte slaags met de agent. Geluikkig voor de agent kreeg hy spoedig assistentie van eni ge collega's, omdat het publiek de Twee jongens van zeventien jaar, zijde van de jongen koos. Nummer die zondag j.l. uit een Haags obser- twee kwam ook niet ver. Hij werd vatiebuis zijn ontvlucht, zijn aange- in Schiedam aangehouden. De vroegere priesterarbeider, père Berangé, thans aalmoezenier van het Franse Zuidpoolgebied, heeft de eer ste kerk in de Antarctica gebouwd. Het is één zwaar betonblok met kruis, omdat de kerk de zware Zuid poolstormen moet weerstaan, welke soms snelheden bereiken van 150 km per uur. De kerk, welke gebouwd is aan de haven van de Kerguelen eilanden, is zeer toepasselijk toege wijd aan O. L. Vrouw van de Wind. Père Berangé heeft zijn kerk kun nen bouwen dank zij de Franse ka tholieken en met behulp van de robben jagers en de bevolking van de Kerguelen eilanden. SIKKENS GEEFT 6—1 VOOR SPRONG IN LAATSTE INNINGS PRIJS Door de twee homeruns, welke de Amerikaan Marvin in de eerste ei derde inning met resp. 2 en 3 honkei bezet op zijn naam bracht, kwam Sik- kens al na 10 min. spelen aan eei veilige voorsprong van 50. Wel scoorde VUC in de 3e inning eenmaal tegen, doch de honkslag van Marvin waardoor Sikkens uitliep to: 61 gaf de VUC-aanhang nog weinig hoop op succes. In de 3 laatste innings bleek echter hoe kwetsbaar het Sikkens team is. Enkele kostbare veldfouten, waardoor de stand via 56 op 66 kwam, had den het moreel van de Sassenheimen teveel aangetast. Nadat Sikkens in de laatste slag- beurt geen enkel punt in zijn voor deel op het scorebord kon brengen, bleek de ploeg mentaal niet sterk ge. noeg om het gelijke spel in de gelijk makende slagbeurt van VUC op de juiste wijze te verdedigen. Opnieuw werden veldfouten aan de lopende band gemaakt, waarvan de Hage naars gretig profiteerden, zodat de uitslag rovaal in hun voordeel uit viel (11—6). Door de overwinning van VUC er. de nederlaag van USC tegen SW U is de strijd om de ereplaats in nog heviger mate toegenomen. gespeeld punten U.S.C. 5 S.V V. II6 A.D.O. II 5 Sikkens 6 V.U.C. 6 Sparta IV 6 Laakkwartier 6 Zondag a.s. ontmoet Sikkens op eigen terrein Sparta IV, aanvang 11.00 u<ur. De Amerikaanse marine heeft maandag meegedeeld, dat uit gege vens, die door de op 13 april gelan ceerde transit-kunstmaan zijn over geseind, kan worden opgemaakt da: de aarde peervormig is. ZJH. de Paus heeft de Neder landse Jezuiet pater S. Tromp be- ophotbefaamd. ,M?nsler comnüssfe^ die "voortfereidend van Loch Ness - vanouds een toeristische trekpleister en al jaren 'n uitkomst voor journalisten sonSer nieuws. vooThet^Tme^S,S Dlnsdale heeft het filmpje dezer dagen voor de Britse T.V. laten zien en poseerde daarna met een door hem rnterAftorn vervaardigd „schaalmodel" van het monster, dat, naar hij verklaarde, veel overeenkomst vertoont met een doceert theologie aan de riana" te Rome. plesiosauris. „Grego-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6