Honderd-vijf-en-twintig stammen in één staat AUSTRIA- EXPRESS IN DE CABINE Tien jaar Katholieke Kinderuitzending in de gemeente Alkemade DINSDAG 21 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De Belgische Kongo wordt op 30 juni 1960 onaf hankelijk. Maar wat dar? Hoe zal het gaan? Menige Belg en menige Kongolees vraagt zich af hoe het verder zal gaan met de onafhankelijkheid van de Kongo, die zo gemakkelijk werd verkregen. De blanken, die tot dusver een zeer groot geduld aan dag hebben gelegd, hebben met schrik en ver bazing moeten beleven, dat Brussel hen zonder meer prijsgaf, zonder enige garantie voor de toekomst.... dat de Belgische Kongo met miljarden guldens aan investeringen een gebied viermaal zo groot als Frankrijk, 78 maal zo groot als België of 30 maal zo groot als de Benelux zomaar werd opgegeven en overgelaten aan onberekenbare politieke bewe gingen, die nog niet in staat zijn uit de 125 stammen van vier Afrikaanse rassen een natie te vormen. Hun lot wordt aan volkomen onbekende politici zon der ervaring overgelaten. Op het ogenblik na de kalme, maar in hun resul taat verrassende verkiezingen met de jonge Patrice Loemoemba als „kampioen", staat de barometer in Leopoldville, de mooie hoofdstad van de Belgische Kongo, op algemene „Exodus". De Belgen verlaten Leopoldville; niet allen, maar wel velen van de 18.000. Nog sterker voelt men het vertrek der blan ken te Stanleyville, waar de spanning groter is. Ve len gaan naar Brazzaville in de Republiek Kongo van de Franse Communauté, de in 15 minuten be reikbare zusterstad van Leopoldville, waar iedere hotel kamer bezet is. De vliegmachines naar Europa zijn volgeboekt. De rest probeert op schepen weg te ko men of wacht gewoon af, in de hoop, dat zij misschien nog voor een tijdsje onmisbaar zullen blijven. Er is echter geen twijfel, dat de Afrikanen naar de be trekkingen der blanken zullen grijpen, naar de functies in de administratie, in de directies der on dernemingen, op kantoren, in de haven- en trans portbedrijven. Men vertelt onder de blanken, dat er anonieme telefoontjes binnenkomen, dreigend soms, dat hun huizen en auto's clandestien reeds worden Bezoek aan kleuterparadijs' Het is nu 10 jaar geleden, dat in opgericht van de Kath. Kinderuit zending. Tien jaar kinderuitzending, dat betekent: meer dan honderd kin deren genoten van een minstens zes van Kinderuitzending, afd. weken (soms 36 maanden) durend Alkemade. verblijf in een kindertehuis te Bak- kum, Boxtel, Bunde, Goirle of, als het kleuters betrof, te Zeist. Die tien jaar heeft het bestuur met als geestelijk adviseur pastoor Saraber met het zomerseizoen is het badhuis zich ingespannen om de ouders te met ingang van deze week openge- helpen de daaraan verbonden finan ciële lasten te dragen. Speciaal door de goede zorgen van mevr. v. d. Veld uur en 18.30 tot 20.30 uur. Op zater- •Bots, presidente-secretaresse en de dag van 9 uur tot 20.30 uur doorlo- toewijding van mevr. Muskens, pen- ningmeesteresse en hoofdbestuurslid, tezamen met de overige bestuursle den, mevr. Kolfschoten, mevr. v. d. Werf, zr Rusman en de heren Nieu- wint en Ponsioen is deze periode af gesloten zonder schuld, maar ook zonder baten. Om de uitzending mo gelijk te maken is in alle delen van de gemeente veel medewerking ont vangen van een aantal jongedames, die jaarlijks hun rondgang maken om de milde bijdragen in ontvangst te nemen. Het bestuur is deze dames en de milde gevers zeer dankbaar. Ter gelegenheid van pend. WOUBRUGGE Echtpaar G.Linting- S'.eensma 50 jaar getrouwd éen autobus uit de gemeente enige bestuursleden en de ijverige collectrices om nu eens echt te zien waarvoor in de afgelopen jaren ge- i!?S ÏÏLSï e rit S^nsma is afkomstig uit het nabF tig gepauseerd werd ging de reis pp]p~pn Vepnwouden Na hun hiwe- naar het kleuterhuis „Prinses Mary- f... f 1Qin wna ppr LintinP ve]e ke" te Zeist, waar het hele gezel- BIOSCOPEN. Casino: „De dochter van de woes tijn" (vrijdag,, zaterdag en zondag). 14 jaar. Vanaf maandag: „Getuige a charge", 14 jaar. Mdo: „La dolce vita", strikt vol wassenen. 'iuxor: „Kamerkatjes van de lucht macht", alle leeftijden, studio: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. prianon: „Goliath", 18 jaar. ^ex: „Met een bajonet in de rug", 14 jaar. versjacherd en zelfs hun vrouwen en dochters. Zei niet een van de politieke drijvers, dat in de toekomst geen Afrikaanse vrouwen meer door blanke mannen zullen worden gehuwd, maar blanke vrouwen door Afrikaanse mannen! Of dat, zo kon men in het „Abako-dagblad" lezen, de tijd van de verwekking van mulatten door blanke mannen met zwarte vrou wen voorbij was en dat in de toekomst mulatten de nakomelingen zouden zijn van zwarte mannen en blanke vrouwen! Iedere Afrika-kejiner weet, dat dit geen scherts is. Dat de diverse „auto-liefhebbers" reeds de keuze van „hun wagen" hebben gedaan, staat vrijwel vast, maar het gevaar bestaat, dat er teveel liefhebbers voor de aanwezige objekten uit de Belgische nalatenschap aanwezig zijn. Uit de vele botsingen der laatste maanden blijkt ook, dat de drie of vier figuren die in deze poli tieke strijd hun koppen boven de onberekenbare mas sa hebben verheven hun mensen nog in het geheel niet onder controle hebben. En wie zijn de nieuwe bazen van de Kongo? In de eerste plaats is te noemen de ongekroonde koning van de Bakongostam, die ervan droomt het oude Ba- kongorijk te herstellen door de Republiek van de Franse Kongo met de Provincie van Leopoldville en Portugees Noord-Angola te verenigen. In hoeverre in zijn aderen het bloed der oude Kongo-koningen stroomt, zou moeilijk vast te stellen zyn. Ondanks zijn opleiding in de filosofie en de klassieken in een Jesuietencollege, wantrouwt hij principieel alles wat van Belgische herkomst is. Volgens zijn mening spe len de Kongolese nationalisten de Belgen in de kaart. Als wij pro-Belgische politici willen zoeken, dan vinden wij Moise Tsjomfoe, die in de provincie Ka- tanga de sterkste is, de provincie die in het geval van anarchie direct over zal lopen naar de Federatie van Rhodesië, ondanks de rassenstrijd met Dr Banda van Nyassaland. In deze provincie werd geld ver diend, gewerkt en de blanke waardeert de zwarte arbeider evenals de zwarte weet, hoe belangrijk het werk van de blanke ondernemer is. Echter Tsjombo noch Kassavoeboe hebben buiten hun provincie enige invloed! Equatoria, Kivoe, de oostelijke provincie cn Kasai gehoorzamen aan Patrice Loemoemba, die bo vendien ook in de overige provincies enige invloed heeft verkregen. Hij is 34 jaar oud, draagt 'n baard, lacht altijd triomfantelijk en raast in zijn framboos- kleurige convertible auto door het land. Nog geleden een klein ambtenaartje bij de posterijen, verdonkeremaande de jonge man 25 mille, die hij no dig had om het nationalisme aan te wakkeren. Zyn voormannen verkopen oranje-kleurige hemden en lidmaatschapsbewijzen, aan de aanhangers. Politiek vraagt Patrice Loemoemba een centrale regering (m Loemoeaburg in de Kasai-provincie, vanaf 30 juni a.s. de hoofdstad van de Kongo) mits de eenheid nog zou kunnen worden gehandhaafd. Hij is een slim man. In de inheemse idiomen zegt hy juist het tegen overgestelde wat hij de Belgen in het Frans laat ho ren. Loemoemba is zeker in menig opzicht van socia listische ideeën doordrongen, maar de massa van zijn aanhangers begrijpt daaronder meer „kanibaal-socia- lisme", zij zijn „radikaal". Loemoemba is heden poli tiek de sterkste man. Morgen zullen hem misschien de centrifugale krachten verslinden, mits de blanken niet voor het te laat is de dreigende algemene anarchie kunnen opvangen. Ten slotte zijn het 125 stammen, die nu als een „quasi geëmancipeerde mo derne Afrikaanse republiek" op de kaart moeten verschijnen. Terug naar het oerwoud? Er .is geen werk, de bouwplannen zijn stilgelegd, het kapitaal is met de zuidenwind verdwenen, overgeboekt, het land uitge- gireerd. Leopoldville beleeft een nog grotere exodus *van de zwarten, dan van de blanken. Zesduizend wil len naar de Kasai-provincie vertrekken; zij voelen zich niet gerust onder de Baloeba's van Leopoldville! Twintigduizend Angolanen zijn weggegaan. Op het vliegveld van Leopoldville hebben zich 300 of 400 Loe- loea's vrijwillig achter prikkeldraad begeven, omdat zij de Baloeba's vrezen. Zoals zich nu de situatie aftekent, bestaat er geen twijfel meer, dat de van de Belgische administratie overgenomen indeling in de zes grote provincies, geen kans heeft om een administratief beheer te blijven vormen. Nu reeds blijkt, dat de meeste provincies in republieken uiteen zullen vallen en dat men pas na 30 juni zou kunnen pogen, deze in een soort fede ratie vaster aan elkaar te hechten. De provinciale par lementen in het oude „provincie-schema" zullen niet bij elkaar kunnen komen. De vorming van een mo derne staat volgens democratische beginselen zou moeilijk lukken, omdat de diverse grotere stammen dit verhinderen zullen. En persoonlijke dictaturen zyn niet uitgesloten. wmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊMmÊÊÊMsmÊÊÊMmmmÊÊMÊtÊÊÊÊÊmÊaMBm van de OOOOOOOOOOOOOO een aansporing zijn, al het mogelijke te doen om voor de kinderen, aange wezen door schoolarts of huisarts, te helpen hun uitzending zo spoedig mogelijk te realiseren. Als dit jaar bij U aangeklopt wordt tiet is nu iu jaar geieaen, aai m yoor d ^^«zending, dan stelt de gem Alkemade een afdehng werd y toch njet tc]eur? Het bestuur re_ Dwars door Nederland (vqn onze verslaggever) Eindhoven (P P) - De stationsklok wijst even over negen uur in de morgen, wanneer met donderend geraas de Austria-Express het station Eindhoven binnenrolt. Een lange slang blauwgekleurde wagons, getrokken door een van die moderne, machtige locomo tieven, komt knerpend langs het perron tot stilstand. Conducteurs lopen langs de rijtuigen; „Eindhoven 1 Eindhoven klinkt hun roep. Passagiers, zware koffers torsende, verlaten de trein en een stroom van mensen begeeft zich naar de uitgang. Voor ons bete kent de aankomst van de Austria-Express op dit station het begin van een interessante reis, zoals die door de directie van de N.S. slechts aan weinigen wordt toegestaan. Wij zijn namelijk de gast van de machinist van deze trein en zullen het traject van Eindhoven nonstop naar Rotterdam in zijn gezelschap in de kabine van de elektrische locomotief 1300 meemaken. toch kent op uw steun, die ook mogelijk is via giro 95108 van de Boerenleen bank te Oude Wetering ten name ALKEMADE Openstelling badhuis. In verband steld op woensdag van 18.30 uur tot "1.30 uur. Op vrijdag van 14.0017.30 Op 2 juli a.s. zal het een halve uiii-i. aai eeuw geleden zijn, dat het echtpaar G- LintingSteensma, wonende aan de Vierambachtsweg 91, in het hu- lustrum vertrok zondagmorgen 11 u. °e ..Y. éen autobus uit de gemeente met VCDfb^egom Gosse Linting, be- kend om zyn nog altijd grote kuif, werd geboren te Oenkerk in Fries land voor 70 jaar. De bruid Greetje lijk in 1910 was de heer Linting vele jaren als landarbeider werkzaam. In Onwennig klimmen we langs de metalen treden omhoog in de cabi ne en nestelen ons op en hoge ze tel, die anders slechts weinig ge bruikt wordt, aangezien de machi nist vrijwel altijd alleen in de ca bine is. Natuurlijk nemen de Nederlandse Spoorwegen het risico niet, dat wij door ons gezelschap de machinist zouden kunnen afleiden en daarom worden wij vergezeld door de heer Diependaal, technisch ambtenaar bij de N.V., een man vergrijsd in het vak, die zo'n veertig jaar geleden zelf op de locomotief heeft gestaan en een van de weinigen is, die het hele spoornet in Nederland op zijn duimpje kent. Aan hem hebben wij een zeer goede gids, en terwijl de machinist zich geheel geconcentreerd aan zijn taak kan wijden, vertelt on ze begeleider ona de fijne kneep jes van het vak. Nog stilstaand langs het perron be gint het al. „Kijk, ziet u die rode lamp daar aan het einde van de overkapping? Zolang die op rood staat zal de machinist niet wegrij den, ook al zou de perronchef het vertreksein geven. Natuurlijk doet hij dat niet, want ook h." let op die lamp. Dat rode sein W"tt na melijk aan, dat voor onze trein het traject buiten het station nog niet veilig ls. Kijk, nu springt het licht op wit en zouden we kunnen ver trekken. Maar dat gebeurt nog niet, want het is nog geen tijd." De wielen draalen De heer Diependaal leunt uit de deuropening van de cabine en let nauwkeurig op de perronchef. Fluit jes klonken, de conducteurs en de opzichters controleren of alle deu ren gesloten zijn en ja hoor, daar gaat „het spiegelei" omhoog en de machinist trekt de trein weg. „Nu moet u goed opletten," onze leidsman wijst ons een vierkant bordje op een paal langs de rails, waarop het cijfer 7. „Dat is een snelheidsbeperking." verteld hij. „De machinist weet nu dat hij hier niet harder dan zeventig kilometer per uur mag rijden. Achter de aangege ven cijfers moet hij dus steeds een nul plaatsen." Iets verderop treffen we een groene driehoek op een paal met de punt omhoog. „Dit betekent, dat de machinist hier zijn snelheid mag opvoeren tot de normale voor dit traject en dat is 125 km per uur," legde de heer Diependaal uit. We denderen over de laatste wis sels en inmiddels geeft hij ons uit leg over de apparatuur van de ca bine. De machinist zit achter een schakelbord met vele knoppen en meters, waarvan een soort klein auto stuurwiel heel belangrijk is, want daarmee regelt hij de kracht van de loc. en dus tevens de snel heid van de trein. Wanneer hij het wiel draalt in bepaalde standen krijgt hij verschillende serie- en pa rallelschakelingen, die tot een be- schap te gast was ran de directrice 192g het gezin naar het westen mej. De Lange Het kleuterhius mag on vestjg(je zjcb achtereenvolgens in genoemd worden een kleuterpara- Langera| A1 hen a d. Ryn (Rid. dtjs. 'n Prachtige villa met verblij- derbuurt) en sinds 1932 in Wou- ven voor kleuters, directrice en an- fc Er werden n kinderen ge- der personeel; hoogtezonkamer, eet- boren. 6 meisjes en 5 jongens, ter zaal, speelzaal. Alles zonnig, kraak- wyj ook nog een pleegkind werd helder en voorzien van fraaie wand- grootgebracht. Alle kinderen zijn in decoraties, alles afgestemd op de models gehuwd en de beide inmid- kleuters; slaapzalen en keuken, aues 70-jarig» overgrootouders heb- werd bezichtigd en bewonderd. On- ben 18 kleinkinderen en 3 achter- der leiding van gediplomeerde kin- kleinkinderen. derverzorgsters trokken de kleuters 0ok in Woubrugge was de nog het aangrenzende bos in om te ge- krasse bruidegom elf jaren als land- nieten van spel en gezonde lucht. De arbeider werkzaam. Nij hij van een sfeer in het kleuterhuis was uitste- welverdiende rust geniet, houdt hij kend, overal blijde gezichten. De nog een klompenhandel bij. Joch directrice wordt door de kinderen trekt het geboorteland nog steeds, wel heel erg bemind, waar zij zich 2,0 trok het echtpaar er vroeger per ook vertoonde werd zij door de toe- fiets nog meerdere malen cp uit om snellende kleuters enthousiast be- de familie in Noord-Oost-Friesland groet. Overal echt gelukkige kinde- weer op te zoeken, ""'n. Het bruidspaar hoopt de bruiloft Dit bezoek aan het kleuterhuis is te vieren bij één der getrouwde paalde aandrijfkracht lelden. Recht bevindt zich de handel van de lucht- drukrem. Eigenlijk is het een soort kraan, waardoor hij lucht kan la ten ontsnappen met als gevolg dat de hydraulische remmen van de trein In werking treden. Hoofdzake lijk met deze belangrijke apparaten bestuurt da machinist de trein. Rechts tegen de wand bevindt zich een zelfregistrerende snelheidsmeter. Op een band in het apparaat wordt een grafiek getekend van de snelhe den van de trein. Hierdoor is con trole mogelijk en kan men d-.ardoor precies aflezen hoe de machinist het traject gereden heeft. Natuurlijk is zo iets heel belangrijk bij een on geval, want dan is men in staat, om de snelheid en de handelingen van de machinist te controleren. Waarschuwingen te over Wanneer wij het station Tilburg na deren, staan er weer verscl 'lende sne(heidsbeperklngsbordjes en het blijkt nu, dat er steeds op geruime werk, maar ook onze begeleider heeft constant zijn blik op de bann gevestigd tijdens ons gesprek. En dat is ook begrijpelijk, wanneer men zich bewust is over de rails te ra cen met een snelheid van 125 1—1 per uur en een gewicht van tonnen achter zich aan. Bij het passeren van de vele onbe waakte overwegen op dit traject wordt het ons volkomen duidelijk, dat wanneer er een ongeluk gebeurt, dat in principe altijd de schuld is van de weggebruiker en niet van de treinmachinist. Deze man ls mach teloos en heeft minimaal zo'n zeven honderd meter nodig om zijn trein tot stilstand te brengen. De wegge bruiker daarentegen ls altijd tijdig gewaarschuwd voor d; komende overweg. Hij dient zich er van te overtuigen dat er geen trein in aan tocht is en bovendien is hij daartoe ln staat. De schrik. Op dit traject is het on> gebeurd, dat wU werkelijk ons hart vasthiel den. In de bnurt van Breda waa er een fietser, die zonder blikken of blozen de onbewaakte overstak ter wijl onze trein op volle snelheid na derde. De machinist kon niets an ders doen dan zijn hoorns in wer king stellen. Laid galmden de klan ken over de baan. maar de man maakt« geen haast. Vlak achter hem denderden w(j voorbij. Het was inte ressant het benauwde gesloht van machinist te zien, dle volkomen machteloos deze manoeuvre moest accepteren. Het is een droevig feit, dat vele weggebruikers zich niet voldoende Cabine-Interieur. voor allen een openbaring geweest, Het zal voor bestuur en collectrices dochters woonachtig te Leiden. afstand er voor een soort waarschu wingsbord te vinden is. Een vier kant bord op zijn punt, zoals wij die kennen als voorran wegbord- waarop de komende snelheids beperking reeds door het cijfer wordt aangegeven. Even verderop ontmoet de machinist dan het defi nitieve bord en dan dient zijn snel heid reeds tot de aangegeven hoog te geregeld te zijn. Als een trein met een snelheid van 125 km per uur rijdt, heeft ze niet minder dan een goede zevenhonderd meter nodig. Ook de bloklengte ruim een kilometer is dan begrijpe lijk. Het is werkelijk een aparte sensa tie nu eens niet opzij uit het raam pje te kijken, maar door de voor ruit, hooggezeten in de cabine, de rails onder je door te zien vlie gen. Geen risico! Tijdens onze rit in de Austria-Ex press viel het ons op, hoe weinig risico men bij de N.S. neemt. Niet alleen dat men dus gebruik maakt van het vernuftige veilige blok-sy- steem, maar de aanwijzingen langs de lijn laten de machinist niet in twijfel over wat hij niet en wel kan doen. De machinist houdt zijn ogen geen ogenblik van de baan af en is volkomen geconcentreerd op zijn bewust zijn van de risico's die zij nemen wanneer zij een overweg pas seren, terwijl er een trein nadert. Later, wanneer we bij avond terug rijden op de loc., blijkt het, dat we een geheel ander beeld te zien krij gen. De koplampen van de trein werpen helle lichtbundels vooruit en verlichten een groot stuk van het traject en de tekens langs de rails. Van de cabine uit kijken we in de donkere avond en het is een adem benemend schouwspel de lichtjes van de steden in de verte te zien flonke ren en zelf in het duister er langs te snellen. Een bijzonder goede baankennis is voor de machinist dan wel een eerste vereiste, want wij, leken, lieten ons nog wel eens mis leiden door rode en groene lichtjes in de verte die niet tot het waar schuwingssysteem behoorden. De machinist daartentegen kent zijn lichtjes op een prik. Hij weet precies waar hij dit of dat sein zal ontmoeten en vooral bij het binnen komen van een station, waar zove le lichten twinkelen, is dat belang rijk. Maar de treinbestuurder op zo'n traject is goed getraind en rijdt het niet voor de eerste maal. Hij weet precies zijn weg tussen al die rails en komt keurig het helverlich te station binnen, waar hij ons en de andere reizigers netjes aflevert. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5