Een nieuwe wijk in Leiden, die bijna 4V2 miljoen gulden kostte Nederlandse Maatschappij van Nijver heid besprak werktijdsverkorting Ballons varen 10 iot 30 km Straaljager brandend in Usselmeer gestort DONDERDAG 16 JUNI 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Discussie op Gedold oefenen i Advertentie» psychologische attractie is. Verlen ging van de vakantie heeft alleen zin als men ook tot een beter welstands- peil is gekomen. Op de vraag, of voor alle catego rieën van geëmployeerden werktijds- verkorting integraal zal moeten wor den ingevoerd, wees de heer Suur- hoff op de reeds lang bestaande kor tere werktijd voor het administra- Prof. dr. Oldendorff legde er de tief personeel. Moet nu de werktijd Lno-f ni\/öail nadruk op, dat men bij het invoeren voor hen opnieuw worden bekort? IIL/Kjy lllvtJO U van overleg geduld moet oefenen en paren zou z.i. wat moeten worden het ook moet continueren; een gun- gedaan. Onder voorzitterschap van mr. A. stig effect verwachtte hij eerst na Over de inschakeling van de ge- Spr. wilde voorts waarschuwen te- E. C. de Groot van Emden uit Heem- twee jaar huwde vrouw in het bedrijfsleven, gen dirigisme op het gebied van de stede is vandaag in de Rivièrahal te De vraag kwam aan de orde op een vraagstuk dat vervolgens aan vrije tijdsbesteding. Hij zeide enigs- Botterdam de algemene vergadering welke wijze arbeidstijdverkorting zal de orde werd gesteld, meende men zins de mensen te wantrouwen, die gehouden van de Nederlandsche moeten worden gegeven. het te moeten betreuren als het ad- de mond vol hebben over zinvolle Maatschappij voor Nijverheid en Prof. dr. Kuin noemde verschil- vies om haar meer en meer in het vrijetijdsbesteding; wat voor de een HandeL Als gast waren oan. aan we-lende mogelijkheden: de leerplichti- bedrijfsleven te betrekken op grote zinvol is, is het voor de ander niet. zig mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, mi- ge leeftijd verhogen, vervroegd pen- schaal werkelijkheid zou worden. Hij meende voorts, dat men duide- nister van sociale zaken en volksge- sioneren of meer vakantie geven. De heer Suurhoff merkte op dat lijk moet onderscheiden wat ver- zondheid, de heren B. Roolvink, Misschien zit men teveel vast aan het werken door de gehuwde vrouw staan wordt onder een tweede baan. staatssecretaris van hetzelfde depar- het idee van de vrije zaterdag. een verschijnsel is, dat er ook zou Als het een volledige betrekking be- tement en W. K. N. Schmelzer, staats- Anderen meenden, dat er in ze- zijn als er geen sprake is van ar- treft moet men dit vlakaf verbieden, secretaris van algemene zaken, als- kere zin al een keuze is gedaan. En- beidstijdverkorting. Er is nu een- al zal dit niet zo eenvoudig zijn. mede verscheidene kamerleden en kele grote bedrijven hebben nl. al maal, zeide hij, een ongelooflijk ster- Maar als de man op zaterdagmorgen vertegenwoordigers van het college besloten tot invoering van de vrije ke consumptiestimulering. Aan be- er iets bij wil doen, zou hij hem dat van b. en w. van Rotterdam. J"~ 1 J: A' Deze algemene vergadering was gewijd aan het onderwerp „arbeids tijdverkorting", waarover prof. dr. P. Kuin, buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en prof. dr. A. Oldendorff, hoogle raar aan de technische hogeschool te Eindhoven, pre-adviezen hadden uit gebracht, de eerste over de econo mische aspecten, de tweede over de sociale aspecten van het vraagstuk. Nadat beiden nog een toelichting hadden gegeven begon onder voor zitterschap van mr. J. Kroese, lid van de raad van beheer van Phs van Ommeren N.V., een forumdiscussie, In de aula van de Rijksuniversiteit te Groningen zijn woensdagmiddag achter elkaar twee echtelieden, beiden longarts, verbonden aan het sana torium Beatrixoord te Appelscha, tot doctor in de geneeskunde gepromo veerd. Promotor was prof. dr. J. K. Kraan. Het betrof hier de promotie van de heer Renke Jan Mulder, geboren te Oud-Beijerland, en zijn echt genote Maart je Tetje Mulder-De Jong, geboren te Groningen. Foto: dr. R. J. Mulder en dr. M. T. Mulder-De Jong. zaterdag, die bovendien een grote lastingbelemmeringen voor gehuwde niet willen beletten. I 'lil' ben de oorspronkelijke plannen ook Vandaag opening assistenten huizen een zwembad, een speeltuin v00r de 1 kinderen en een centrale wasserij a forumdiscussie Dit is een luchtfoto van de nieuwe universitaire woonwijk in het Boer- verijdeld- .d® cr®" waarbij men de 90 ingekomen vxa- haavekwartier te Leiden, die1 vanmiddag om half vijf geopend zal worden. w^£ende oudlS X^p^t pro" een en afwijkende meningen in ver- De piloot va„ Aerophoto Holland maakte haar vanuit noordelijke richting:. °P 1 Pr0 schillende groepen had samenge- Op de achtergrond ziet men de spoorbaan Leiden-Amsterdam, daarvoor hicrvan heetrnen pen rerrrl-i bracht "Js van de tramremise aan de Rijnshurgerweg. Op de voorgrond laat de g 8 j f h t ooecnomen Als leden vain het forum traden op *oto bet verlengde van de Marienpoelstraat zien, daarachter het verlengde n p opgenomen, mr. C. A. van Gorcum, secretaris ian de Boerhaavelaan. Kosten Rijksdienst voor het Nationale Plan, Zoals bekend zijn deze huizen speciaal opgetrokken voor de leden van de heer W. F. Heinemeijer, weten- de wetenschappelijke staven, die aan de verschillende universitaire insti- De totale stichtingskosten bedragen schappelijk medewerker sociografi- tuten werken., in het bijzonder aan het Academisch ziekenhuis, dat hier vier miljoen vierhonderdduizend gul- sche werkgemeenschap van de uni- niet ver vandaan ligt. den. Hiervoor heeft het stichtings- versiteit van Amsterdam, de heer J. comité onder leiding van prof. dr. G. Suurhoff, oud minister van so- Miiron '4nt I 250 - DPT maand 0nder hen men gedacht Bij h. A. E. van Dishoeck twee leningen ciale zaken en volksgezondheid, prof.u,c' IUI rcl "«aoiiu het compiex behoren een restaurant, via de gemeente Leiden kunnen slui- dr. H. Thierry, hoogleraar aan de een levensmiddelenwinkel en een ten. Architect de heer E. F. Groos- vrije universiteit van Amsterdam, ir. Op de voorgrond van de foto ziet kleine polikliniek, waar als eerste man uit Rotterdam is reeds in 1954 B. Wilton, directeur van de dok- en men enige welstandswoningen, die de tandarts zitting gaat houden. Ge met het ontwerpen van de plannen werfmaatschappij Wilton-Feijenoord bewoond worden door de meest ka- vestigd worden nog een autoservice- begonnen, de aanbesteding vond in te Schiedam en de beide inleiders. pitaalkrachtige leden van deze uni- station met benzinepomp en eer. d- 1957 plaats. Aamemersbedrijf Kors- versitaire gemeenschap. Daarnaast meskapsalon. Gebrek aan geld heb- wagen belastte zich met de bouw. Allereerst werd de kwestie van en daarachter de ééngezins-flatwo- de prioriteit onder de loep ge- ningen en links de zeven verdiepin- inomen, nl. de vraag of het de gen hoge flat, die drie- en vierkamer- kant zal opgaan van loonsverho- woningen bevat. De huren zijn niet ging of van werktijdverkorting, laag, gemiddeld liggen zij bóven de Prof. dr. Kuin was van me- honderd gulden, maar - afgezien van ming, dat men beter van hoog enige ongemakken waarover de be- niveau uit hier een uitspraak woners van de flats geklaagd heb- kan doen dan af te gaan op de ben en verbeterd zijn - comfortabele, mening van de werknemers, die modern gebouwde woningen worden er z.i. nogal eens van uitgaan, voor deze huurprijs geboden. Voor dat wanneer de vrije tijd een- <je vrije huisjes wordt f 250 per maal binnen is, de loonsverho- maand betaald. ging wel vanzelf komt. De woningen - 140 in getal - zijn Ook prol dr. Oldendorff meen- ree(js ane bewoond, de, dat de mensen zelf de con- De kleinste flatwoningen (voor sequenties van hun keuze niet vrijgezel) hebbei een woonkamer, 'n zien. Hij acht zelfs de mogelijk- kleine slaapkamer, een kleine dou- heid aanwezig dat er zijn die che> een toilet en een berging, hum vrije tijd willen benutten Dg grote, vrij liggende woningen ere wlJze meer te ver" hebben de beschikking over garage en studeerkamer, drie slaapkamers, badkamer, eetkamer en een tuin. Start in Leiden kwart over zeven Over de ballon wedstrijd zaterdag aanstaande vernemen we nader: Voor de eerste maal in de geschie denis zaj hiermee een avondwedstrijd voor grote wedstrijd-ballons worden gehouden. De president van de lus trumcommissie van het Leidse stu dentencorps. jhr. mr. L. van Speng- ler, heeft de voorzitter der Neder landse ballonvaarders, J. Boesman, bereid gevonden dit lustrum-evene ment te organiseren op zaterdag 18 juni van het Schuttersveld te Leiden, De ballons die op 12 juni niet kon den vertrekken wegens stormachtige wind, die een kracht van 70 tot 80 km. per uur had, zullen nu aan de start verschijnen voor een behendig heidswedstrijd. Balloncommandanten uit België, Frankrijk, Zuid-Duitsland en Nederland zoillen een thans nog geheime opdracht krijgen om op een cirkel rond Leiden te landen. Deze gordel zal liggen op een afstand die wordt vastgesteld aan de hand van de laatste weerberichten. De sportcommissaris van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, jihr. I. L. v. d. Berch van Heemstede deelde mede, dat hij aanneemt dat de af te leggen afstand ligt tussen 10 en 30 km. van Leiden af. De hoofdprijs zal op 18 juni zijn de „Plaquette van het rode vest". De vulling van de vijf grote wedstrijd ballons zal om 5 uur 's middags aan vangen. Het startcommando „vul- slurf open.alles los" zal te kwart over zeven worden gegeven. Mevrouw Nini Boesman heeft bij loting nr. 1 getrokken. Zij zal starten met een bemanning van vier perso nen in de nieuwe ballon „Utrecht". Commandant Koen Jansen zal in elk geval een reportage van zijn vaart voor onze krant verzorgen. Slachtoffers dolle rit redelijk wel Van de Leidse politie vernamen wij hedenmorgen dat de slachtoffers van de dronkenmansrit in de Burgsteeg en Koornbrugsteeg het naar omstan digheden redelijk wel maken. Er be staat voor geen van de betrokkenen levensgevaar. De chauffeur van de wagen, die in het politiebureau is opgesloten zal zaterdag voor de officier worden ge leid. De politie heeft uit de stroom van ooggetuigen een keuze gemaakt, zodat van elk moment in de vrij lange rit, die de dronken chauffeur maakte, getuigenis kan worden afgelegd. CAD0RICIN 's-Werelds besle haarglans- middel dienen. Discussie Verschillende sprekers wezen op de grote verscheidenheid van me ningen die tijdens een enquete naar voren was gekomen. Verschillen Daartussen in liggen allerlei andere woningtypen. Hoofdzaak is dat we- Anderen waren de mening toege- tenschappelijke werkers aan de uni- daan, dat het niet enkel gaat om de versiteit voor kortere of langere tijd keuze tussen loonsverhoging of ar- "ler een comfortabel onderdak kun- beidstijdverkorting; er is een hele nen vinden. Ook aan de vrijgezellen scala van mogelijkheden. Het forum behandelde ook de TOERISTISCH RIJWIELPAD DOOR werktijdverkorting op zichzelf, be- ALBLASSERWAARD ginnerïd met de produktiviteitsreser- ve, respectievelijk de efficiency. In het kader van de uitvoering van De heer Suurhoff verklaarde zich het rijwielpadenplan van de provin- overtuigd, dat een aanzienlijk deel cie Zuid-Holland is het eerste gedeel- van ons bedrijfsleven enkele gro- te van het centrale rijwielpad door te bedrijven buiten beschouwing ge- de Alblasserwaard gereed gekomen, 'aten nog allerlei latent aanwe- Dit toeristische rijwielpad begint op zige produktiviteitsreserves kunnen een punt aan de zuider Lekdijk even aanboren. beoosten de bebouwing van K'txder- Prof. dr. Kuin was van mening, dijk en loopt over circa 3Vi km lemg- dat het accent teveel gelegd wordt te door een bijzonder fraai polder- op de houding van de arbeiders, als- landschap met talrijke oude wind of van hen alleen de stijging van de molens. Teneinde langs dit rijwiel- produktie zou afhangen, Het gaat er pad te kunnen verpozen is een zes- z.i. vooral om, of de bedrijven goed tal rustpunten ingericht In het be- georganiseerd zijn. De hoogconjunc- lang van de rust in het betrokken tuur moet op zichzelf al een belang- gebied mogen bromfietsen het rij- rijke impuls zijn voor de verhoging wielpad slechts berijden met uitge- van de produktiviteit. schakelde hulpmotor. Piloot redde zich met rubbervlotje NOG EEN BLIK OP ETEND RAPENBURG Weledelzeergeleerd echtpaar Aan de overzijde van de universiteit gaf de Raphap, waarvan wij gisteren berichtten eveneens een massale in druk. 1500 Studenten, leden van de wetenschappelijke staf en professoren namen aan de lunch deel. De orga nisatie was in handen van de Vereniging voor Vrouwe lijke Studenten. Zij sneden ongeveer 500 wittebroden klein en vulden talloze potjes met boter, jam, pindakaas en Gelderse worst. Intussen voer op het Rapenburg een schip heen en weer met muziek aan boord. Vanmorgen is boven het eiland Marken een straaljager van het type Hunter 4 in brand gevolgen en in het IJsselmeer gestort. De piloot is boven de wolken uit het vliegtuig gesprongen. Het neergestorte toestel was er een van twee Hunters, die van de vliegbasis Woensdrecht waren opge stegen voor een oefening. Om onge veer kwart voor tien merkte de pi loot van een van deze twee vliegtui gen, dat het andere toestel in brand stond. Hij waarschuwde de piloot van het brandende toestel, die zijn straaljager tot 32.000 voet hoogte op trok en daarna uit het vliegtuig sprong. De piloot dreef in een rubber Dinghy twee mijl ten noorden van Muiderberg in het IJsselmeer. Een Harvard welke is opgestegen van Soesterberg heeft het rubbervlotje ontdekt. Volgens de politie in Hui zen is het vliegtuig zeven mijl ten noordwesten van Huizen in het Us selmeer gestort. De piloot van de verongelukte straaljager is door een helicopter van de marine uit het water gehaald en naar het vliegveld Soesterberg over gebracht. Het is de 22-jarige 'gehuw de sergeant-vlieger J. P. Vleeming uit Tholen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7