A A rA Chefarine„4 Tegenstand in Eerste Kamer tegen archiefwet OPZET B'J BALK0NM00RD NIET BEWEZEN Poliiie joeg twee uur op vluchteling in onderbroek UITNODIGING TEN MAALTIJD WOENSDAG 15 JUNI 1960 ÜE I.EIDSH GlHJkA I PAGINA 8 Nieuwe opera van Badings vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen j tegen pijnen en griep. l. Woensdag: gaat in de Stadsschouwburg te Amsterdam de wereldpremière van Henk Badings' opera „Martin Korda, D.P.". Foto: een scène uit de opera. Eensgezind was gistermiddag de Kamer in haar afkeer van de nieu we archiefwet. Senatoren van alle grote partijen dreigden tegen te zul len stemmen. Het wetsontwerp houdt zich bezig met toezicht op de archie ven; de geheimhouding die hier en daar nodig kan zijn, enzovoorts. Thans is er een bepaling toegevoegd omtrent de gedwongen afgifte van particuliere archieven. De Kamerle den spraken van aantasting van het particuliere eigendom. In feite komt zij overeen met onteigening. Daar de Eerst Kamer een wets voorstel slechts kan aannemen of verwerpen, niet wijzigen, is er dus een kans, dat dit voorstel, dat ont wikkeld is door minister Cals, van de hand wordt gewezen. De senato ren verklaarden om strijd, dat de Tweede Kamer aan dit voorstel te weinig aandacht heeft besteed, hier mee ook bewijzend dat de Eerste Kamer nog steeds als controlerend en redresserend lichaam bestaans recht heeft. Staatssecretaris Schol ten verklaarde, dat het hier op ver- wervingsrechten van archiefstukken gaat. die kennelijk voor de overheid van belang zijn. Stukken dus die bij, de overheid thuis horen, zoals over waterstaat, forten en wegen. Er is geen sprake van nadrukkelijke ont eigening en van onrechtmatig han delen ten opzichte van iemand die een voor de staat belangrijk stuk in zijn bezit heeft. De onafhankelijke rechter kan altijd een uitspraak doen. Aan het eind van de verga dering schorste voorzitter Jonkman de vergadering tot 21 juni. Over een week zal men dus eerst weten of de Eerste Kamer het ontwerp laat door gaan, óf terugwijst. Voorschot op melkgarantie omhoog- Minister Marijnen heeft thans of ficieel besloten de doorlopende voor schotten, die de mklveehouders ont vangen op de hun krachtens de melkgarantieregeling voor het jaar 1959/1960 toekomende gelden, te ver hogen. De lage opbrengst van de melk heeft hem hiértoe aanleiding gegeven. De voorschotten bedroegen tot nu toe één gulden per 100 kg melk plus een kwartje per procent vet per 100 leg melk. Zij worden nu, met terug werkende kracht tot het begin van het melkprijsjaar (8 november 1959), 1,50 per 100 kg melk plus 40 cent per procent vet per 100 kg. Dat be tekent, dat het totale voorschot per kilogram melk van twee tot drie cent verhoogd wordt. Bouw personeelskanloorj te Utrecht stopgezet Pilaren van skelet kwamen scheel te staan De bouw van een nieuw perso neelsadministratiekantoor voor Van Gend Loos aan de Catharijnesin- gel te Utrecht is stopgezet. Er is ge bleken, dat bij het storten van be ton voor het fundament fouten zijn gemaakt, waardoor sommige beton nen pilaren scheef zijn opgetrokken. Aanvankelijk bestond de vrees, dat het gebouw, dat reeds tot de derde verdieping gevorderd was, geheel zou moeten woren afgebroken. Na een voorlopig onderzoek is echter de hoop gewettigd, dat de gebreken misschien minder ingrijpend te ver helpen zijn. Een klein deel van de veertien timmerlieden, die bij de bouw betrokken zijn, is inmiddels ontslag aangezegd. De anderen zijn pHorc t«» eesteld. Hoge Raad: Uitspraak doende in de zaak te gen de 30-jarige chauffeur A. A., die door het Haagse hof tot tien jaar was veroordeeld wegens de „balkon- moord" in de Rotterdamse St.-Aga- thastraat, heeft de Hoge Raad dit vonnis vernietigd en de zaak verwe zen naar het gerechtshof te Amster dam. De Hoge Raad heeft bij deze uit spraak overwogen, dat de gebezigde bewijsmiddelen niets behelzen, waar uit de rechter heeft kunnen afleiden, dat de chauffeur de opzet heeft ge had de 39-jarige administrateur L. P. van W., de echtgenoot van zijn vroegere minnares te doden. In de nacht van 19 op 20 novem ber 1954 is de heer Van W. van het balkon van zijn woning te Rotter dam op straat terechtgekomen. Hij was op slag dood. Vier jaar later stonden de chauffeur en Van W.'s vrouw terecht, omdat men hen er van verdacht de administrateur met opzet te hebben gedood, waarna de chauffeur het slachtoffer van het balkon zou hebben geduwd. Op di Afsluitdijk tussen Kórn- werdex-zand en Breezanddijk is van nacht omstreeks een uur het stoffe lijk overschot aangetroffen van de 61-jarige heer D. Stoop, kruidenier te Bant in de Noordoost-polder. Het slachtoffer werd aangetroffen naast de auto, waarmee hij zijn echtgenote had weggebracht naar een ziek fa milielid in Noord-Holland. De auto bleek vernield. Omtrent de oorzaak van het ongeval is niets bekend. Een gedetineerde in de jeugdgevan genis van Zutfen, afkomstig uit Am sterdam, was maandagavond met nog enkele anderen aan het werk op de terreinen van de strafinrichting. Eensklaps nam bij echter zijn kans waar en nam de benen door onder een hek door te kruipen dat om de gevangenis staat. Een op dat moment niet dienst doende agent van politie de man was in zijn tuintje bezig zag de ontvluchting en ging er onmiddellijk achteraan. Toen de gedetineerde ech ter merkte dat hij achterna gezeten werd greep hij een fiets waardoor hy wist te ontkomen, niettegenstaande zijn achtervolger gebruik maakte van een brommer. Voorlopig redde de vluchteling het tot hij voor een vij ver kwam te staan. Hij gooide toen de fiets aan de kant, ontkleedde zich snel en sprong, slechts gekleed in on derbroek, het water in. Hoewel de achtervolgers, behalve de politieman óók enkele bewaarders van de gevan genis, een kordon om de vijver trachtten te trekken was de ontsnapte hen net weer iets te vlug af. Op dat moment werd een motor brigade ingeschakelddoch er moest een speurhond aan te pas komen om de Amsterdammer weer te kunnen inrekenen. Uiteindelijk werd hij ge CHRISTEN VANDAAG IEDEREEN wordt voor morgen uitgenodigd - en het is een uitnodiging, die wij ons verstouten te doen namens nie mand minder dan O.L. Heer zelf (en hoger kan het toch al niet!) - de dag gezamenlijk met Hem te vieren. Evenals verjaardagen en jubilea aanleiding zijn, onze vrien den en kennissen een pleziertje te doen en een blijk van onze genegenheid te geven, zo is nu SACRAMENTSDAG de uit verkoren dag om Christus e enattentie te bewijzen, een atten tie van oprechte dank voor de gave-van brood en wijn, waar mee Hij onze hongerende zielen voedt tot eeuwig leven. „Wie Mij eet, zal door Mij leven" - heeft Hijzelf gezegd, en Zijn gave genoemd: „het brood, dat uit de hemel is neergedaald." jTVOOR HET HART der christenheid, Rome, trekt morgen- avond een feeststoet naar het Colosseum, naar dat grootse, maar walgelijke, bloed-doortrokken Colosseum. Daar zal dan, in tegenwoordigheid van de Vader der christenheid, dat kleine stukje Brood zijn intrede doen, de Heer zelf, in de nederige gedaante, welke het hovaardig Colosseum van de wereld door zijn lusten verfilindt en in stille majesteit overwint. WAT BETEKENT EUCHARISTIE? Het woord (Grieks) betekent dankzegging. Deze zeer oude benaming voor het H. Sacrament des Altaars is ontstaan uit de dankzeggingen in prefatie en canon van de H. Mis. Het Duitse woord voor Sacramentsdag „FRONLEICHNAM" be tekent ,,'s Heren Licham" (van het ook in het middeleeuws Nederlands bekende woord vroon of heer, vgl. Leidse vroon wateren). vonden in een roggeveld, waar hij zich veilig waande doch van de hond niet terug hebbende zich overgaf. De Gaulle maakt zich nieuwe vrienden Speelgoedpistool kan onder vuurwapenwet vallen De directeur van een N.V. te Al melo, H. H. A. S. verkoopt speel goedpistolen, die echter sprekend lijken op echte vuurwapenen. De rechtbank te Almelo veroordeelde hem tot een geldboete op grond van overtreding der vuurwapenwet. De rechtbank zag in dit pistool een voor bedreiging en afdreiging geschikt voorwerp (art. 1 vuurwapenwet). Een cassatieberoep van de officier van justitie te Almelo tegen deze be slissing heeft de Hoge Raad verwpr- pen. Voortvluchtig meisje in Amsterdam aangehouden Het 18-jarige meisje Rosa Maria Laveau, wier opsporing gisteren werd verzocht en sinds 10 mei spoorloos was, is gisteravond door de Amster damse recherche aangehouden. Na het opsporingsbericht van gisteren kwamen bij de centrale recherche reeds meteen enkele tips binnen. Een van deze tips wees in de richting van de Amsterdamse „walletjes". Gisteravond om elf uur deed de recherche een inval in een cafeetje aan een zijsteeg van de Zeedijk, waar het meisje inderdaad werd aan getroffen in het bijzijn van twee mannen, die tevens werden gearres teerd. Deze lieder waren geen onbe kenden op de Zeedijk en van hen zal worden nagegaan in hoeverre zij het minderjarig meisje behulpzaam zijn geweest bij haar vlucht voor de politie. ring (CHU) schrijft de minister, dat na besprekingen met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, die, tot overeenstemming hebben geleid, een bijzonder opleidingsprogramma voor dit personeel is opgesteld. Hierin zijn ondermeer opgenomen: Een cursus aan het instituut voor alle uit te zenden officieren en on derofficieren, waarmee in het mid den van deze maand wordt begon nen; een cyclus van filmvertoningen die op Ned. Nieuw-Guinea betrek king hebben; een tweedaagse cursus aan de militaire school voor preven tieve geneeskunde in Neeirynen, te volgen door al het uit te zenden personeel, in verband met de bij zondere eisen van hygiëne in de tro pen; een aantal voordrachten, toege licht met lichtbeelden, door officie ren met troepenervaring in Ned. Nieuw-Guinea. Minister Visser deelt ten slotte mede, dat aan iedere militair voor zijn uitzending een voorlichtings brochure over Ned. Nieuw-Guinea zal worden uitgereikt. De Israëlische premier Davb. Ben Goerion brengt een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad. Dinsdag heeft hij besprekingen gevoerd met president Charles de Gaulle. Foto vXn.r.: premier Ben Goerion, president De Gaulle, mevr. Ben Goerion, en mevr. De Gaulle. Voorlichting van Nieuw Guineatroepen De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft bekend gemaakt op welke wijze de militairen, die be stemd zijn voor uitzending naar Ned. Nieuw-Guinea, zullen worden voor bereid op de lokale omstandigheden in het tixxpengebied. In antwoord op desbetreffende vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Van de Wete Traditionele ceremonie in Windsor Castle Vreemde ziekte in fabriek voor lederwaren Vreemde ziekteverschijnselen doen zich voor bij personeelsleden van een lederwarenfabriek te St. Mi chielsgestel. De eigenaar was ver plicht de fabriek te sluiten. Reeds twaalf werknemers lijden aan de kwaal. Over de oorzaak tasten des kundigen in het duister. De eerste patiënten van de fabriek meldden zich enige tijd geleden bij de huis arts. Zij spraken over verschillende klachten, in het bijzonder over ver- moeidheid en slapeloosheid. De ^ge neesheren schreven vitamine voor. De patiënten bleven echter komen en het getal zieken van de fabriek werd van lieverlee uitgebreid, tot de geneesheren verontrust werden door verlammingsverschijnselen bij de betrokkenen. Men heeft van alles gedaan om de oorzaken van deze in het bedrijf onrustverwekkende se rie kwalen te achterhalen. Labora toriumproeven, ook door TNO te Delft genomen, bleven zonder re sultaat. De directie heeft daarom besloten het bedrijf te sluiten. De gezonde werknemers, vijftig in ge tal, worden in een nevenbedrijf te Tilburg tewerk gesteld. Enige medici zijn van mening, dat de verschijnselen, die zij „polioneu- ritis" noemen veroorzaakt worden In de troonzaal van Windsor Castle zijn vier nieuwe ridders in de Orde van de Kousenband geïnstalleerd, door slechte ventilatie in het be- De kleurrijke ceremonie werd o.m. bijgewoond door H.M. koningin Elizabeth II van Engeland cn Z.K.H. prins drijf. Philip. Op de foto zien we het koninklijk paar op weg naar de troonzaal. VERGADERING VER. PROEF STATION VOOR DE BLOEMBOLLENCULTUUR Tjokvol zat de zaal van de Lissese „Nachtegaal"Dat was dinsdag avond toen daar het Proefstation voor de Bloembollencultuur de le denvergadering hield. Ir. H. J. We zenberg vertelde daar over de voor- en de nadelen van compost en stal mest, de heer G. Papendrecht sprak over het bewaren van tulpenlever baar en -plantgoed in de komende zomermaanden en de heer P. Hoae- terp belichtte het onderwerp: ,fiet laatste nieuws over kruiskruidmid- delen". Voorzitter A. Braam heette alle aanwezigen o.w. prof. dr. ir. J. v. d. Want, de directeur van het labo ratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse en mej. A. vanNLennep van het TNO welkom en herdacht de onlangs overleden directeur van de tuinbouw, ir. Honig. De heer Kwaad, penningmeester van het Proefstation, gaf hierna een korte toelichting bij de behandeling van de begroting en bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de aftredende en niet-her- kiesbare heer Fr. Veldhuyzen van Zanten gekozen de heer H. de Vroo- men uit Lisse. In zijn causerie over compost en stalmest wees ir. Wezenberg er op, dat organische meststoffen beslist noodzakelijk zijn. Ze stimuleren het bacterieleven in de grond, bevorde ren de vochthoudendheid, werken structuurverbeterend en brengen voedingsstoffen in de grond. Hoewel de samenstelling van stalmest kan variëren is het vrij constant.. Dat kan van compost niet gezegd worden. Compost is een verzamelnaam voor vele „soorten". Stalmest is altijd de meststof geweest. Het gebruik van compost op vrij grote schaal dateert van na de oorlog, o.m. als gevolg van de kruistocht die ir. Cleveringa heeft gehouden. Het voordeel van compost is echter, dat het gemakkelijk strooi- baar is. De heer G. Papendrecht hield een causerie over het bewaren van tul pen. De heer Hoogeterp, sprekend over de bestrijding van het kruiskruid, was gauw klaar. Men heeft vele mid delen op het proefstation uitgepro beerd, maar kruiskruid doden en de bolgewassen niet beschadigen is uit gesloten. Of het kruiskruid blijft leven of men ziet meer of minder schade in de bollen. Na de pauze beantwoordde een forum, bestaande uit de heren We zenberg,, Papendrecht, Hoogeterp en verder de heren D. Twisk en H. J. Langeveld, een aantal vragen. Geen zondagssluiting van cafés met ontspanning Uit een uitspraak van de Hoge Raad is nu wel vast komen te staan, dat wanneer een café meer biedt dan alleen consumpties, sluiting van dat café op zondag in strijd zal zijn met de zondagswet. De Hoge Raad heeft een arrest ge wezen in een reeds lange tijd lopend proces tegen de Oud-Beijerlandse café-houder P. Both. Er is thans uit gemaakt, dat een café, dat b.v. voor zien is van televisie, een jukebox, een leestafel en een biljart een ont spanningslokaal is dat zodoende niet gesloten kan worden verklaard door een gemeentelijke wetgever. Een al gemeen geldende uitspraak is echter ook nu nog niet verkregen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8