Gevacolor Dronken chauffeur zaaide paniek in Leidse Burgsteeg ct. N.R.K.M. opent nieuw bondsgebouw 1 in Den Haag chauffeur rijdt door Mob:el verkeerslicht in Den Haag WOENSDAG 15 JUNI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Inzegening door mgr M.A Jansen In het bijzijn van vele prominente figuren uit middenstands- en andere kringen is gisteren het nieuwe bondskantoor van de Nederlandse Rooms- Katholieke Middenstandsbond, na door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam te zijn ingezegend, officieel in gebruik genomen. De voorzitter van de bond, de heer J. A. Koops was wegens ziekte ver hinderd; in zijn plaats werden de honneurs waargenomen door de vice- voorzitter, de heer Th. S. J. Hooy. Voorts gaven van hun belangstelling blijk de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, alsmede drs. Wijsen, dir.-generaal voor Middenstand en Econ. Zaken, als vertegenwoordigers van staatssecretaris dr. Veldkamp. Na de zegening der kruisbeelden en de inwijding van het gebouw spraken zowel de bisschop als drs. Wijsen woorden van gelukwens. De officiële plechtigheid werd gevolgd door een druk bezochte receptie. (Advertentie) Blijkens een publikatie in het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift „Airlift" hebben de 16 luchtvaart maatschappijen, die verbindingen on derhouden over de Noord-Atlanti sche Oceaan in 1959 tezamen 1.367.000 passagiers op deze route vervoerd, hetgeen bijna 15 procent meer is dan in 1958. De KLM komt als vierde in het Oceaan-verkeer. In Luneburg, in Neder-Saksen, is dinsdag het proces begonnen tegen Westduitslands brandstichter no. 1, Heilbert Rademacher, wien 53 geval len van brandstichting ten laste zijn gelegd. Deze jongeling, die door de kinderrechter wordt berecht, heeft met zijn liefhebberij een totale schade aangericht van enkele miljoenen mark. KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. nu 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfilms 4x65 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. yQiëO 2.80 2 95 Gevacolor kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen AJ3fé 3.60 5.60 Ontwikkelen t.80 Exterieur van het nieuwe hondsge bouw van de N.R.K.M. aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. bijzonder tot de commissie uit het hoofdbestuur, de architect prof. ir. A. 'van Kranendonk, de binnenhuisar- chitecte mevr. Van Kranenburg en het aannemersbedrijf L. Schroder uit Wassenaar. Van de voorzitter, de heer J. A. Koops, die wegens ziekte verhinderd was de plechtigheid op deze voor de N.R.K.M. zo gewichtige dag mee te maken, was een telegrafische geluk wens binnengekomen. Hierop werd onder'algemene instemming telegra fisch geantwoord met de beste wen sen voor een spoedig herstel. Een en twintig mensen zijn maandag verdronken in de Pools- Tsjedho-Slowaakse grensrivier Dju- naject, door het omslaan van een boot met toeristen. Onder de slacht offers bevonden zich 18 Poolse schoolkinderen. duizendmaal mooier! Drie gewonden bij autobotsing Drie mensen werden gisteren te Diemen min of meer ernstig gewond door de onvoorzichtige manipulaties van een autobestuurder. Diens on verantwoordelijke rijden had tot ge volg dat een wagen kantelde en twee andere auto's op elkaar botsten. Het ongeval had plaats op de Mer- wedebrug onder Diemen. Toen de Amsterdammer B., komende uit de richting van het Gooi even voor de brug een wagen passeerde naderde uit dezelfde richting met grote snel heid een andere auto, die beide el kaar passerende wagens voorbij stoof. Hierdoor moest de bestuurder van een tegenligger, de heer P., plot seling zóver naar links uitwijken, dat hij met de auto van de heer B. in botsing kwam. De automobilist, die door twee wagens gelijktijdig werd gepasseerd, schrok hiervan zodanig, dat hij met z'n auto in de berm te rechtkwam, waar de wagen kantelde. Er waren drie gewonden: B. en diens passagier V. d. P. uit Purme- rend en M. P. uit Amsterdam. Zij werden met gebroken ledematen en inwendige kneuzingen overgebracht naar een der Amsterdamse zieken huizen. De nog onbekende automobilist, die door zijn onvoorzichtig rijden de oorzaak was van het ongeval, is met grote snelheid doorgereden. De be stuurder van een Ford Zephyr, die getuige was van het ongeluk, wordt verzocht zich tot het verstrekken van nadere inlichtingen in verbin ding te stellen met de groepscom mandant van de Rijkspolitie in Die men. EEN BAKEN IN ZEE Mgr. M. A. Jansen werd in de grote vergaderzaal van het nieuwe en rian te gebouw aan de Laan van Meerder voort nr. 16 welkom geheten door de tweede voorzitter van de N.R.K.M., de heer Th. S. J. Hooy, waarop direct de liturgische plechtigheid volgde. De bisschop werd hierbij begeleid door mr. H. W. van Doorn. Na de in zegening hield mgr. Jansen een toe spraak, waarin hij de bond geluk wenste met zijn nieuwe „visitekaar tje". Mgr. wilde daaraan echter ook een pastoraal woordje verbinden. Bij een bond als de N.R.K.M. eisen de materiële belangen grote mis schien wel eens te grote aandacht, aldus de bisschop, maar de eigenlijke taak van de bond is niet gelegen op materieel terrein doch in het geeste lijke vlak. Wanneer dat niet het ge val zou zijn dan was er ook geen ka tholieke standsorganisatie nodig. De bond zou echter aan zijn beginsel tekort doen wanneer hij alleen aan dacht zou wijden aan de belangen van zijn leden alléén; in samenwer king met anderen moet de N.R.K.M. ook meewerken aan de opbouw van de Nederlandse gemeenschap. -Hoofd bestuur en leden moeten, elk op hun wijze „apostel zijn"; daarmee zijn zij niet alleen zelf gebaat, maar ook de gehele Nederlandse gemeenschap. Mgr. besloot met de wens uit te spre ken dat Gods zegen moge rusten op het werk in het nieuwe gebouw. Bepaalde tevredenheid. Drs. Wijsen bracht de gelukwensen over van Staatssecretaris dr. Veld kamp, die verhinderd was de ope ning zelf bij te wonen. Spr. stelde in een korte rede de vraag hoe de posi tie is van de middenstand in ons land; drs. Wijsen geloofde dat er re den is voor een bepaalde tevreden heid. Het is z.i. duidelijk dat de mid denstand als groep een redelijk deel heeft verworven van het nationaal inkomen. Spr. herinnerde aan de ver schijning van de brochure „Midden stand in Beweging", waaruit blijkt dat speciaal de N.R.K.M. zich ernstig beraden wil over zijn taak en met name over het aandeel dat de vrije organisatie daarbij moet hebben. Al is er dan reden tot enige tevre denheid, er moet zeker nog veel wor den gedaan; regionaal gezien beant woordt de positie van de midden stand nog niet altijd aan het alge mene welvaartspatroon. Onze tevre denheid mag dus niet betekenen dat men op zijn lauweren gaat rusten doch ze moet integendeel een stimu lans zijn op de weg voort te gaan. Ons huidige bestel is gegrond op samenwerking, aldus drs. Wijsen, sa menwerking tussen overheid en be drijfsleven. De organisaties mogen daarom niet zijn een optelsom van individuele belangen en belangetjes en de overheid verwacht dat de or ganisaties zullen tonen te geloven in eigen zaak. Spr. wenste tenslotte dat vanuit het nieuwe gebouw vele goe- órdinatie' 'te komen! Dinsdagmorgen vroeg is de motorkotter „Wilhelmina", WR. 136, ten noorden van' Wijk aan Zee aan de grond gelopen. Het scheepje maakte zoveel water dat via Radio Scheveningen dringend om hulp moest worden De heer Hooy sprak daarop vele verzocht. Het strandvlot bij Wijk aan Zee heeft later de bemanning van boord gehaald. De foto toont de dankwoorden naar vele zijden, in bet kotter met slagzij In de ruwe branding. Acht gewonden, waarvan drie zeer ernstig Een twee en twintig-jarige onder aannemer uit Leiden heeft vannacht om tien voor half een een „doden rit" door de Burgsteeg gemaakt. Na een bezoek aan „het Hof van He den" nam hij dronken plaats achter het stuur van zijn auto en reed kris kras door de Burgsteeg en de Koorn- brugsteeg, waarbij hij vijf personen verwondde, waarvan drie zeer erns tig. Hij zelf en twee inzittenden raakten eveneens gewond. De foto laat de wagen zien, nadat deze tegen de muur langs het Stadhuisplein zijn noodlottige reis beëindigd had. (Zie ook elders in dit blad) (Advertentie) Ook draadloos ie bedienen Na Utrecht, Rotterdam en Amster dam wordt sinds maandag ook in Den Haag. een proef genomen met een verplaatsbare verkeerslichten installatie. Het is de bedoeling dat deze instal latie daar wordt ingezet, waar be hoefte is aan tijdelijke verkeersrege ling. De verkeerslichten-installatie kan op 3 manieren bediend worden: met de hand, waardoor de verkeers agent met een enkele druk op de knop het verkeer regelt, volautoma tisch (voor elke richting is de instel- tijd regelbaar van 10 tot 90 seconden) en draadloos op afstand, waardoor het mogelijk is dat de agent zich, voorzien van de ongeveer 1 kg we gende zender, op een hoog punt on geveer 100 meter van de installatie verwijderd, opstelt. De verkeerspolitie in Den Haag kon over de' opgedane ervaringen nog niet veel zeggen. Wel achtte men het bezwaarlijk dat deze installatie slechts twee richtingen kan bedie nen; bij de tot nu toe gebruikte in stallaties was het mogelijk bijvoor beeld drie verkeersrichtingen tege lijk stop te zetten. Deze „kinder ziekte" zal echtei aan de fabriek worden doorgegeven. De proef wordt In Den Haag tot en met dinsdag 21 juni gehouden. Aparte voor'ichting voor uit te zenden militairen Aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen begint een cursus voor alle naar Ned. Nieuw-Guinea uit te zenden officieren en onderofficie ren. Bovendien komt er een cyclus van filmvertoningen die op Nieuw- Guinea betrekking hebben, voor al het uit te zenden personeel een twee daagse cursus aan de Militaire School voor Hygiëne en Preventieve Genees kunde te Neerijnen en een aantal voordrachten met lichtbeelden door officieren met tropenervaring. Dit zijn onderdelen van een bij zonder opleidingsprogramma, dat is opgesteld voor de militairen, die be stemd zijn voor uitzending naar Nieuw-Guinea, zo deelt minister Vis ser mede in antwoord op desbetref fende vragen van het CH-Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering. Menselijke vleermuis Frankrijk heeft weer een nieuwe „Vogelman": het is de 27-jarige parachu tist Guy Masse Lin, die reeds een duik van 9000 meter goed heeft volbracht. Ondanks de droeve ervaringen van andere vogelmannen is Guy optimistisch en hoopt hij zijn techniek zo te verbeteren, dat hij nog grotere glijvluchten kan maken, alvorens hij zijn parachute open moet trekken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7