Sa£cidse<2ou^atit Nieuwe stap naar vrede in Algerië De Gauüe OP WEG NAAR 'ROYAL ASCOTWEEK Rede van De Gaulle voor de tv. Vrijheid van meningsuiting voor aüen Ondergrondse explosie proef in V.S. bi"ch°l' van Haailein IKE NAAR TOKIO HOE wordt WOENSDAG 15 JUNI 1960 51ste JAARGANG Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur- L C J ROOZEN Telefoon- Directie 4bonnero. Drukkerij 20935: Red 20015 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ 12.55 p maand, f750 p kwartaal Franco p. p f8.— Advert.: 17 ct p m.m Telefoontjes f IJS* KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 lokt de Algerijnen delijk in onze handen aan stukken zou zijn gevallen. Het is volkomen natuurlijk om heimwee te voelen naar wat eens het In een dinsdagavond voor de Franse televisie uitgesproken rede, heeft rijk is geweest, evenals u misschien president De Gaulle met betrekking tot Algerië een belangrijke nieuwe stap het zachte schijnsel van de olielam- voorwaarts gedaan door toe te zeggen, dat de aanhangers van alle verschil- Spraf'dï Aame°nvand d™ dS>r lende meningen, ook diegenen die voor een algehele onafhankelijkheid van paarden voortgetrokken rijtuigen. Algerië zijn, zullen kunnen deelnemen aan de verkiezingscampagne voor Maar wat helpt dat? het bepalen van Algerije's toekomst, en aan de controle op de verkiezingen. Aan het einde van zijn rede, die 24 minuten heeft geduurd en voorna melijk aan Frankrijk's economische politiek op lange termijn was gewijd, zei de generaal: „Nooit tevoren zijn wij dichter bij het bereiken van een wezenlijke oplossing in Algerië geweest." BEROEP OP REBELLENLEIDERS Generaal De Gaulle deed een be roep op de leiders der Algerijnse op standelingen om naar Parijs te ko men, om gezamenlijk naar een eervol einde van de gevechten te zoeken, een regeling te treffen voor de bestem- tig jaar tweemaal zo welvarend zal GUNSTIGE REACTIES Messali Hadzji, de leider van de Nationale Algerijnse beweging (de rivale bij het verzet tegen de Fransen van het Algerijnse Bevrijdingsfront) heeft dinsdagavond in Parijs ver klaard, dat de rede van De Gaulle nieuwe elementen bevat, die kunnen bijdragen tot een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Maar, zo zei hij, wij blijven gelo- zijn als thans. De Europese gemeen- ven in het nut van een ronde-tafel- schappelij'ke markt zal dit tempo conferentie, die alle aspecten van het zelfs kunnen doen versnellen. Algerijnse vraagstuk dient te onder- Met betrekking tot Frankrijks be- zoeken om tot een eervolle wapen trekkingen met Afrika merkt de pre- stilstand te komen, sident op, dat het nutteloos is een op- De mededeling, dat alle partijen of somming te geven van de oorzaken groepen zullen kunnen deelnemen deins^?dre7saL61VS^ekdeerenek0mSt der evolutie, die Frankrijk er toe aan het toezicht op de verkiezmgen, ue sirjjuers ie verzcKcren. heeft geleid een einde te maken aan is een volkomen nieuwe ontwikkeling 7j)rtra dit is ceschipd aldus dp ce- h«' kolonialisme. Frankrijk heeft het in de politiek van generaal De Gaulle, neraal verder Sllen wii alS in het Iecht erkend van dienen die vroe- die nu voor de eerste maal in de open. werk stellenondat het Aleeriinse Ser van Frankrijk afhankelijk waren, baarheid is gebracht. Zij betekent, SMeha« over zichzelven te beslissen. Zulks te dat De Gaulle niet langer bevreesd volk in een vreedzame atmosfeer zijn weigeren zou in tegenstelling zijn ge- is voor de mogelijke reacties van de weest met ons eigen ideaal, aanlei- Europese extremisten, wier poging ding hebben gegeven tot oneindige tot opstand hij in februari geheel al- gevechten, ons de afkeuring van de leen bezwoer, en in de tweede plaats gehele wereld hebben bezorgd, en dat dat hij de positie van de leiders der alles in ruil voor iets dat onvermij- Algerijnse opstandelingen verzwakt. Afscheid van Mgr. J. P. Huibers a's Russen uitgenodigd wensen tot uitdrukking kan brengen. „De beslissing zal er één van het Al gerijnse volk alleen zijn". „Maar ik ben er, wat mij betreft, zeker van, dat het volk een beslissing van het gezonde verstand zal nemen: het volbrengen, tezamen met Frank rijk en in samenwerking met de lan den der Franse gemeenschap, van de hervorming van Algerijns Algerije in een modern en broederlijk land", al dus de Franse president." Op industrieel gebied Het grootste deel van de rede van de Franse president was gewijd aan Sow jet-Unie uitgenodigd waarnemers te sturen om een ondergrondse ex- men. Maar evenmin is men zover ge- worden gehouden ten huize Nieuwe bied te moderniseren. „Wij moeren plosie met 500 ton chemische spring- vorderd dat een akkoord in zicht Gracht 80 te Haarlem, van 12 tot 2 een grote industriële mogendheid stoffen voor onderzoekingsdoeleinden komt. Daar de onderlinge afspraak uur in Amerika bij te komen wonen. De om gedurende de conferentie geen proef zal op 12 juli in de Nevada- kernproeven van welke aard ook te v Uybu»6 -e woestijn op ongeveer veertig meter ondernemen het Amerikaanse njjt- Die dag zal 's avonds om 7 uur in kracht met vier procent. Dit betekent, diepte uitgevoerd worden. De bedoe- wikkelingsprogram voor vreedzaam de Kathedrale basiliek van Sint Ba aidus De Gaulle, dat, een catastrofe ling is door ondergrondse explosie, gebruik van kernenergie begint te vo aan de Leidse Vaart een pontifi- voorbehouden, Frankrijk over twin- eerst van chemische springstoffen en remmen heeft Amerika onlangs be- caa-l lof worden gecelebreerd, waar- later ook met behulp van atoomener- sloten de proefexplosies van beperkte onder de scheidende bisschop de ge- gie, na te gaan op welke wijze deze omvang en alleen ondergronds te her- lovigen zal toespreken. Maandag 27 explosies dienstbaar gemaakt kunnen vatten. De eerste experimenten zul- juni, des morgens om half 11, draagt worden aan industriële doeleinden, len gedaan worden met „ouderwet- mgr. Huibers in de kathedraal een Het gehele onderzoekprogramma van se" springstoffen, later wil men kern- pontificale H. Mis op, waarbij in het de Amerikanen met ondergrondse ex- ladingen gaan gebruiken. bijzonder alle priesters worden uit- plosies is voor vreedzame doeleinden Om te laten zien dat eerlijk spel genodigd. Na afloop van deze H. Mis bedoeld en niet om kernwapens te wordt gespeeld zullen buitenlandse is er een ontvangst van de priesters testen. Daarom zijn de Russen uitge- waarnemers onder wie Russen de in Gebouw Sint Bavo aan de Smede- OP ZONDAG A.S. arriveert presi- nodigd zich daarvan te komen over- proeven kunnen bijwonen. straat, dent Eisenhower in Tokio voor tuigen. De Amerikaanse afgevaardigden in Op de recepties is ieder van harte - Genève Wadsworth die de Russen de welkom, die persoonlijk afscheid van De uitnodiging werd in Genève ge- invitatie overhandigde sprak de hoop de bisschop wil nemen. Er zullen geen speciale uitnodigingen worden Bij gelegenheid van het afscheid bod op het houden van proeven met van mgr. J. P. Huibers als bisschop kernwapens. Sedert de conferentie van Haarlem zal er zondag 26 juni begon heeft geen van de deelnemen- a voor aUe iefcen en religieazen u« nan&c picaxucni. wao Kcvviju aai. De Verenigde Staten hebben de de landen Amerika, Rusland en hetgeen de regering heeft gedaan en Sowjet-Unie uitgenodigd waarnemers Engeland meer kernproeven geno- (Moeders en zusters) een receptie doet om Frankrijk op industrieel 1"r ÉS ÉT u J bied te moderniseren. „Wij moe een grote industriële mogendl wordèn of anders achteruitgaan". De regeringsplannen voorzien in proef zal op 12 juli een jaarlijkse verhoging der koop- Anna Pauker overleden een bezoek aan de Japanse-regering. Het bijzondere van deze reis is niet, dat de president van het land, dat de daan op de drielanden-conferentie die uit dat de Sowjets bij dergelijke proe- eerste atoombom wierp, nu het land nu al bijna twee jaar zoekt naar een ven in hun land ook Amerikaanse verzonden. Zowel zondag' als maan- bezoekt, waar die eerste atoombom regeling voor een internationaal ver- waarnemers zullen toelaten. De Sow- dag zal er op de receptie tevens ge- - - jetgedelegeerde Tsarapkin reageerde legenheid zijn de opvolger van mgr. neerkwam. Dat is al weer zo lang geleden, dat men het haast vergeten zou. Het bijzondere van deze reis van Eisenhower is de onzekerheid hoe de president ontvangen zal wor den. Wij kunnen ons voorstellen, Enthousiasme in Manilla Meer dan een miljoen juicheude „voorzichtig" maar wees de uitnodi ging niet onmiddellijk af. Huibers, mgr. J. A. E. van Dode-* waard, te begroeten. 0 dat de Amerikanen er weinig en me^ viagrgetjes zwaaiende Philip- voor voelen om hun president pjno>s hebben gisteren president opnieuw blootgesteld te zien aan een Eisenhower een groots welkom be- onwaardige en beledigende behande- reid Manilla. Moet ik die kant op? Anna Pauker, de voormalige vrou welijke, communistische minister van buitenlandse zaken van Roeme nië, is een week geleden op 70-jarige leeftijd overleden. Zij zou aan een hartaanval zijn gestorven. Haar dood is tot dusver niet in de Roemeense pers bekend gemaakt. Anna Pauker was minister van buitenlandse zaken en lid van het „politburo", totdat zij in 1952 in on- f genadé viel en een baantje kreeg bij wwl een staatsuitgeverij. Later werkte zij op een ander regeringsbureau. Zij behoorde tot de met vaste hand regerende communistische leiders van Roemenië en haar naam werd dikwijls genoemd in verband met haar onbuigzame politiek. In aanwezigheid van het Britse ko ninklijke paar is in Engeland de „Royal Ascot week" geopend. On danks de slagregen arriveerden HJH. koningin Elizabeth en Z.K.H. prins Philip in een open landauer, slechts beschermd door een paraplu. Het talrijke publiek wist deze houding naar waarde te schatten en begroette het paar eens zo enthousiast. van geweld verbiedt bij het regelen van internationale geschillen, aldus de brief. In kringen van de V. N. vraagt men zich in verband met deze brief af of Djakarta wellicht voorbereidingen treft om het geschil opnieuw voor de V. N. te brengen. Men merkte op, dat de toetreding van de nieuwe Afri kaanse staten tot de V. N., waarvan de meeste wel zullen sympathiseren met het „anti-kolonialisme", een krachtige steun kan betekenen voor Indonesië. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. Geldig van woens dagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG ling, nadat hij zo Het Amerikaanse staatshoofd arri- êezet. Des- veerde >s morgens op de internatio- alniettemin heeft Eisenhower door nale luchthaven van Manilla waar gezet; de reis was nu eenmaal vast- j,,-: wer(j verwelkomd door presidert gesteld en de oude generaal wenst carjos p. Garcia, zich niet te laten intimideren door Duizenden politie-mannen zagen een aantal betogers. Dat is ongetwy- zich genoodzaakt,hard op te treden feld een moedige houding, maar wij om de wii<j juichende menigten langs veronderstellen, dat er nog wel an- de straten in toom te houden. Een dere motieven zijn, welke geleid heb- gr0otvaantal personen raakte hierbij ben tot het besluit om het bezoek gewon(j. te laten doorgaan ondanks de drei ging van relletjes en opstootjes. Ook op de daken stonden duizen den mensen die met papiersnippers De demonstraties m Tokio zijn niet g00iden toen de open wagen met bei- gericht tegen de persoon van presi- de staatslieden erinpasseerde. Ergens dent Eisenhower, maar tegen het langs de route wierp een zeer en- Amerikaans-Japanse verdrag, dat thousiaste persoon zelfs een aantal door de regering van premier Kisji kartonnen dozen die Eisenhower is ondertekend en thans door het maar- net misten. Leden van de Ame- parlement wordt geratificeerd, oppositie tegen dit verdrag rikaanse geheime dienst zwermden onmiddellijk om de presidentiële voornamelijk uit van de socialisten, auto heen om Eisenhower voor meer die op stang zijn gejaagd door de van dergelijke projectielen te be- communisten en bang zijn voor de schermen. gevolgen van Amerikaanse raketten- bases op de Japanse eilanden. Het De Philippino's stonden op som mige plaatsen meer dan twintig verdrag is nl. een legalisering van rjjen dik. de na de oorlog ontstane toestand, President Eisenhower zal tot mor- waarbjj de Japanse veiligheid door genmiddag in de Philippijnen ver- de Amerikaanse strijdkrachten werd blijven om dan met een Amerikaan- verzekerd. Nu kan Japan wel weer se kruiser naar Formosa te varen, voor zichzelf zorgen, maar Amerika zou ongaarne z'n bases daar missen. Bovendien houdt het over het alge meen graag een vinger in de pap, want het heeft niet voor niets Japan politiek en economisch op de been gehouden. In Kisji en zijn volgelingen heeft de Amerikaanse regering betrouw bare bondgenoten gevonden; zij wil hen zo veel mogelijk steunen tegen defensie heeft bekendgemaakt, dat er de door de communisten beïnvloede zich dinsdag aan boord van de kern- oppositie. Vandaar het besluit van duikboot „Sargo", die in de haven de president om toch naar Tokio te van Pearl Harbour ligt, een ont komen ondanks de slechte ervawn- pjoffing heeft voorgedaan. Een gen van zijn perschef Hagerty. Het woorder van het ministerie zei dat Japanse volk moet de indruk krij- bet geen kernontploffing geweest is. gen, dat de oppositie weinig vat heeft E^n en misschien twee mannen wor- op de grote massa, dat zij slechts een den vermist. klein percentage vormt en dat de grote meerderheid van de bevol king achter de Amerikaans georiën teerde politiek staat. Ontploffing op kernduikboot Het Amerikaanse ministerie van De ontploffing gebeurde toen er vloeibare zuurstof in het sohip werd gebracht. De brand was beperkt tot Vandaar dat deze goodwill-reis één ruim en is geblust. Er is geen ge- De aankomst van president Eisenhower op de vliegbasis Elmendorf in van de Amerikaanse president spe- vaar voor straling. De kernreactor Alaska: twee kleine Eskimo-meisjes, Helen (R.) en Stella Mosquito begroet- ciaal voor Japan van grote beteke heeft in het geheel geen schade op- ten de president met bloemen - een grote dag in het leven van kleine nis is, gelopen. meiskesl Indonesië beschuldigt Nederland De Indonesische afvaardiging bij de V. N. heeft dinsdag in een brief aan secretaris-generaal Dag Hammars- kjoeld van de V. N. Nederland be schuldigd van het voeren van een „oorlogszuchtige politiek". De leider van de delegatie, Sukard. jo Wirjorpranoto, zeggt in de brief, dat er een „explosieve toestand" is ontstaan door de „vijandige houding van de Nederlandse regering", die troepen naar West-Irian heeft gezon den. Hij vroeg Hamarskjoeld de brief te laten circuleren onder alle léden van de V.N. Het besluit van de Nederlandse Te- gering om haar politiek in West- Irian te steunen door troepen kan slechts beschouwd worden als een flagrante schending van het Hand vest van de V- N., dat het gebruik DROOG De afgelopen 24 uur is de lucht druk boven West- en Noord-Europa belangrijk gestegen. Daarmede sa menhangend trok de depressie voor de kust van Noorwegen naar het noorden en vulde verder op. Boven West-Europa ontstond een afzonderlijk hoge drukgebied, waar van het centrum vanmorgen boven Frankrijk was gelegen. Tussen dit hoge drukgebied en een depressie ten zuiden van IJs land dringt warmere oceaanlucht op in de richting van West-Europa. Het front, dat deze lucht aan de voorzij de begrenst, is weinig actief en het zal morgen ons land nog niet berei ken. Door aanvoer van lucht uit zui delijker streken zal toch de tempera tuur overdag weer iets hoger wor den. Regen wordt er niet verwacht. Droog weer en veranderlijke bewolking. Vannacht vrij koud, morgen overdag hogere tempe raturen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 10 juni: zon op 04.19; onder 21.02; maan op 00.53; onder 12.53. Hoogwaterstanden 16 juni: vm. 8.42; n.m. 9.16- Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI geh. bew. 20 14 STOCKHOLM onbew. 20 10 OSLO licht bew. 17 9 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 9 ABERDEEN half bew. 14 9 LONDEN half bew. 17 8 AMSTERDAM zwaar bew. 18 10 BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bew. 17 9 onbew. 16 6 onbew. 19 7 licht bew. 20 9 half bew. 21 9 half bew. 23 16 zwaar bew. 20 12 half bew. 19 6 regen 14 10 licht bew. 16 11 half bew. 19 7 zwaar bew. 22 15 geheel bew. 20 14 regen 17 10 half bew. 29 12 onbew. 30 onbew. 29 16 half bew. 17 15 onbew. 28 15 zwaar bew. onbew. 22 Korreltje Alles wat we doen, wat we zeggen en schrijven is bedoeld voor de toe komst. (Baron de Vos van Steenwijk).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1