M SÊ m De Gouden Cit*kel" DOKTER JANE Jan Nolten en Jan Smeekens beste Nederlandse gewichthelfers Hans Meerum Terwogt Ned. zwemploeg uit Leipzig terug i 11 1 B B i m 4 w 8 i 4i DINSDAG 14 JUNI 1960 LKV-er K. Devilee eerste in vedergewicht De revanche kampioenschappen van Nederland gewichtheffen, een wedstrijd georganiseerd met het doel de „moge lijken" voor Rome, namelijk Jan Nolten, Jan Smeekens en Arie v. d. Toorn, een laatste kans te geven hun kunnen te to nen, is op een teleurstelling uitgelopen. Van een revanchewedstrijd was geen sprake, aangezien een zevental gewicht- heffers door werkzaamheden of blessu res niet van de partij konden zijn. Or- ganisotorisch heeft het alleen maar geld gekost, aangezien het handievol toe schouwers onmogelijk het reiseeld van de atleten heeft kunnen bijeenbrengen. De Haagse middengewicht Arie van der Toorn mag zich praktisch uitgeschakeld noemen voor de olymnische ploeg, om dat hij zonder bericht weg bleef. Jan Nolten en Jan Smeekens kwamen zon der tegenstand niet tot de limieten van resDectieveliik 310 kg in het vederge wicht en 340 kg in het middeneewicht. Jan Nolten, de Haagse kastelein, stak ver uit boven de overige deelnemers met zijn totaal van 307,5 kg voor de drie olympische oefeningen, en was niet zijn derde drukbeurt op een haartje af gekeurd dan had hij het Nederlandse record in de lichtgewicht-klasse ge ëvenaard. Jan Smeekens kwam met 335 kg nog tot een dragelijk resultaat, on danks vijf keer falen bij het drukken, bekken en stoten, maar de Bredase chauffeur, die 's nachts voor een zuide lijke krant langs de weg zit en hard en lang moet werken heeft bij lange niet zijn vorm van een jaar geleden. Een bijkomstigheid is dat Jan Nolten op het ogenblik zes kg te zwaar is en met zijn 307,5 kg in de lichtgewicht klasse internationaal geen enkele kans maakt op een behoorlijke klassering. Het laatste woord is aan het Neder- landsch Olympisch comité, dat binnen kort nog met het bestuur van de kracht sportbond bijeenkomt om te praten over de „definitieven" voor Rome. Mocht het NOC besluiten Jan Nolten af te vaar digen dan zal de Hagenaar het over tollige gewicht moeten zien kwijt te raken, want zijn enige kans op een goe de internationale verrichting is die in de vedergewichtklasse. De uitslagen luiden: Vedergewicht: L Hans Meerum Terwogt, de nestor van de Nederlandse sportjournalisten, was 20 oktober 1883 geboren. Veel langer dan halve eeuw heeft deze markante figuur zich met zwier en gratie in de wereld van de Nederlandse sport be wogen. Hij ic zelf actief sportman ge weest en werd, in de jaren vóór en kort na de eerste wereldoorlog als scheids rechter zowel nationaal als internatio naal zeer gewaardeerd. Maar de meeste bekendheid verwierf Meerum zich als slagvaardig, briljant en vaak sarcastisch ridder van de pen en van het woord, daarbij altijd blijk ge vend van een uiterst gedegen kennis van zaken, van geloof in de toekomst van de Nederlandse sport, van een goed hart voor de jongeren in weerwil van een soms ietwat hautaine pose, en van een veelzijdige belangstelling, die de grenzen van de sport verre overschreed. Meerum Terwogt werd in 1909 be noemd tot sportredacteur van de Nieu we Rotterdamse Courant, maar toen had hij al een carrière achter zich als me dewerker of redacteur van tal van tijd schriften en periodieken, o.m. van wij len Leo Lauer's onvolprezen Revue der Sporten. Alle prominente figuren in onze sportkringen sinds de eeuwwisse ling heeft hij persoonlijk gekend, en er is welhaast niemand onder hen, aan wie hij niet eens of herhaaldelijk bijdragen heeft gewijd in een van de vele bladen, die het zich tot een eer rekenden hem onder hun medewerkers te tellen. Zelf heeft hij zich door zijn werk een blij vende plaats verzekerd in de rangen van de pioniers, die tot in lengte van dagen met eerbied genoemd zullen worden, omdat ze de Nederlandse sport mee heb ben helpen groot maken. De mijlpaal van 75, in oktober 1958 bereikt, betekende voor Meerum geen afscheid van de sport. Hij is ook, na zijn pensionering bij de NRCrt actief ge bleven en heeft tot aan zijn opneming in het ziekenhuis toe de sport met zijn geestige pen gediend. Nog gisteren kon men in een van onze sportperiodieken een artikel over ir. J. W. Kips, de oud voorzitter van de KNVB, aantreffen, 'n artikel dat onmiskenbaar het stempel van Meerum droeg. Zijn heengaan, volkomen onverwacht want de operatie die hij moest on dergaan was niet van ernstige aard naar wij vernamen laat een leemte na, r.iet alleen in kringen van zijn vak broeders maar in de gehele wereld van de Nederlandse sport. K Devilee (LKV-Leiden) 230 kg 67,5, 72,5, 90 ;2. J. Heppener (Simson-Den Haag) 225 kg 70, 65, 90: 3. J. v. d. Does (Simson-Den Haag) 217,5, 65, 67,5, 85; Lichtgewicht: 1. J. Nolten (Hercules- Den Haag) 307,5 kg 90, 97,5, 120; 2. Kop pen (Sparta Leiden) 260 kg 85, 80, 95; Middengewicht: 1. J. Smeekens (BGV- Breda) 335 kg 97,5, 107,5, 130; 2. A. Ver- aar (Hercules-Den Haag) 302,5 kg 90, 82,5 120. Zwaarmiddengewicht: 1. F. Teeuwen (Hercules-Eindhoven) 320 kg 90, 100, 130, 2. J. de Romijn (LKV-Leiden) 267,5 kg 75. 82,5, 110. Lichtzwaargewicht: 1. J. de Waard (Olympia-Rotterdam) 322,5 kg 92.5, 100, 130; 2. L. v. d. Heuvel (BGV-Breda) 277.5 85, 82,5, 110. Zwaargewicht: 1. A. Maas (Hercules- Den Haag) 327,5 102,5; 100, 125. WIELRENNEN BAANWEDSTRIJDEN IN UTRECHT In het Utrechts stadion werden gis teravond wielerwedstrijden gehouden, waarin o.m. werd deelgenomen door de olympische selectieploeg o.l.v. Arie v. Vliet. De nationale kampioen Aad de Graaf uit Rotterdam won de sprint, vóór de Hagenaar Piet v. d. Touw. oud-kampi oen Mees Gerritsen en J. Koot. De tandem-wedstrijd eindigde met 'n zeee voor de sterke combinatie Schep- Kappel. De formatie Legrand-Paul werd tweede. In het programma was voorts een stayerswedstrijd voor professionals op genomen. De kampioen van Nederland, Martin Wierstra. werd met 3 punten winnaar voor Wout Wagtmans (4 p.), de Utrechter Noppie Koch f5 p.>. Arie van Hou welingen (9), Jan Pronk (10) en Stakenburg (11 p.). JO DE HAAN OPTIMISTISCH Jo de Haan is zelf heel wat optimis tischer over zijn op tweede Pinksterdag bij een valpartij in Eindhoven opgelo pen schouderblessure dan zijn vader, die zich zondagavond tegenover Klaas Büchli nogal somber uit liet inzake de komende Ronde van Frankrijk. Achter af blijkt de blessure toch minder erg te zijn dan men aanvankelijk had gedacht. Jo de Haan heeft gisterochtend zelf al weer e®i korte trainingsrit op de fiets gemaakt en is zelf ervan overtuigd op 26 juni met de Nederlandse ploeg uit Rijssel voor de grote Ronde te kunnen vertrekken. Marcel Bidot, de leider van de Franse nationale ploeg in de Ronde van Frank rijk, heeft gisteren de namen bekend gemaakt van de zeven renners, die de ploeg zullen completeren. Het zijn: Ro bert Cazala, Raymond Mastrotto, Clau de Coletto, Louis Rostollan, Jean Dotto, Jean Stablinski en Francois Mahé. Reeds eerder had Bidot in zijn tour- ploeg opgenomen Henry Anglade, An dre Darrigade, Pierre Everaert, Jean Graczyk, René Privat, Roger Rivière en Jacques Anquetil, van wie de laatste zich echter na zijn overwinning in de ronde van Italië heeft teruggetrokken. Voor de enige nog vakante plaats zal Bidot na de zondag a.s. te houden wed strijd „Le circuit des boucles de la Sei ne" de 14e renner aanwijzen. De Maastrichtenaar Eugène Beckers heeft de derde en laatste etappe van de Ronde der Twaalf Kantons gewonnen. Hij reed de 168 km van Diekirch naar Pentange in 4 uur 43 min. en 2 sec. Het eindklassement luidt: 1. Helle mans (B.) 12.57.57; 2. Verhoeven (B.) 12.59.48; 3. Alberti (It.) 13.01.55; 4. Hentges (Lux.) 13.02.20; 5. Marcaletti (It.) 13.03.59. Onze landgenoten Friesen, Beckers en Harings bezetten resp. de 9e, 18de en 20e plaats. uitkwam en hieruit eerst na 6 achter eenvolgende kampioenschappen promo veerde. A.s. zondag dus Teylingen 1-Victoria 4; de wedstrijden vangen aan te 10.30 uur. Gespeeld worden 2 damesenkel spelen, 2 herenenkelspelen, 2 gemengde dubbels, 1 damesdubbel- en 1 heren- dubbelspel. De Sassenheimse kleuren zullen worden verdedigd door Ed Oost (aanvoerder), mevr. C. v. d. Berg, mej. H Otto, mej. A. Tüssen en John Oost. VOETBAL DE KNVB-POOL Er is gisteren plots wijziging geko men in de stand van de KNVB-pool, want er kwamen gisteren drie gegadig den met 14 punten. Het zijn: Ph. Jans sen (Venlo); W. Machielsen (Oirschot) en J Hameter (Joure). Zaterdag a.s. zal het westelijk ama teurelftal in Papendrecht een wedstrijd spelen tegen een elftal uit de Alblas- serwaard. Het westelijk elftal is als volgt samengesteld: Doel: Doesburg (VCS); achter: de Vries (Gouda en Meyers (Sparta); mid den: Dekker (VFC), de Gruil (Gouda) en Liebregts (Excelsior); voor: Ver- straate (Laakkwartier), Verhey (de Musschen), v. d. Most (RFC), Kleinjan (Feyenoord) en v. Buren (DHC). De Peruviaanse internationale arbiter Yama Saky Maldonako zal de ontmoeting Mexico-Nederland, die zondag 26 juni in Mexico City wordt gespeeld, leiden. De ontmoeting begint om 11 uur plaatselijke tijd (18 uur Nederlandse tijd). op alles om weer terug te keren. E. het ene winstpuntje na het andere haal den de Rotterdammers binnen. Slechts vier remises, vijf partijen gingen ver loren! En een partij werd dan toch een Leidse zege, net voloende voor de nood zakelijke 3 punten. Maar deze ene partij maakte, behalve de promotie, ook veel weer goed voor LSG. Men oordele zelf: Wit: D. H. J. de Jongh (LSG). Zwart: F. Polak (NRSV). 1. e2-e4, c7-c5; 2 d2-d4 (weinig ge bruikelijk maar even goed als 2: Pf3>, 2,c5xd4; 3. c2-c3 (het Morra-gam- biet, dat meer en meer wordt toegepast), 3d4xc3; 4. Pbl x c3. Pb8-c6; 5. Lfl- c4, d7-d6: 6. Pgl-f3, Lc8-g4? (een erns tige misgreep, welke minstens een pion kost, maar veel erger, zwart in onover komelijke moeilijkheden brengt. 7. Lc4xf7f, Ke8xf78. Pf3-g5t, Kf7- e8; 9. Ddlxg4. Pg8-f6. 10 Dg4-e6! (Fei telijk is zwart reeds uitgespeeld. De wijze waarop wit echter aan alle ver weer een einde maakt is bewonderens waardig), 10Pc6-d4; 11. De6-f7f, Ke8-d7; 12. 0-0, h7-h6; 13. Tfl-dl! (na Pc6; Pxe6. Dxe6 cn 't voordeel is vrij wel ongedaan). Stelling na 13. Tdl. TENNIS De Nederlander Piet van Eijsden be haalde gisteren in de eerste ronde he renenkelspel van de open kampioen schappen van Londen op „Queens club" het laatste grote tournooi voor Wim bledon een overwinning op de Zuid- slaaf Jovanovich. De cijfers waren 86 6—1. TEYLINGEN 2 PROMOVEERT NAAR DE 4e KLASSE Dank zij een 53 overwinning thuis tegen degradatie-kandidaat Katwijk is de promotie naar de vierde klasse voor Teylingen 2 thans een feit. Teylingen 1 speelde in Amsterdam tegen DDV IX en won met 62. Wan neer a-s. zondag thuis van degradatie kandidaat Victoria 4 uit Rotterdam wordt gewonnen, vindt promotie plaats naar de tweede klasse. De resultaten zijn toch wel bijzonder goed, daar dit team vorig jaar nog in de vierde klasse Tengevolge van het feit, dat te elfder ure de sintelbaan woensdagavond niet beschikbaar is, zal het 2e gedeelte van de onderlinge meerkampen geen door gang vinden. Deze wedstrijden worden nu besloten op woensdag 29 juni a.s. Ook zal er morgenavond geen buiten training zijn. MOTORSPORT TT OP MAN De Italiaanse wereldkampioen Carlo Ubbiali, heeft op een MV Agusta de openingsrace van de TT op het eiland Man, de race in de 125 cc-klasse, ge wonnen. Het was de eerste race in deze klasse voor het wereldkampioenschap 1960 voor renners en merken. De Brit Mike Hailwood en de Aus traliër Ken Kavanagh, die beiden een Ducati reden, kwamen in resp. de eer ste en derde ronde ten val, waardoor zij de strijd moesten staken. Beiden lie pen slechts lichte verwondingen op. De race in de zijspanklasse, die over dezelfde afstand ging als die in de 125 cc-klasse, eindigde in een overwinning voor de West-Duitser Fath met BMW, die ook reeds de eerste wedstrijd voor het wereldkampioenschap, namelijk de grote prijs van Frankrijk te Clermont Ferrand, had gewonnen. In de 250 cc-klasse nam Gary Hocking (Rhodesia) revanche voor zijn neder laag tegen Carlo Ubbiali in de 125 cc race. Hij won op MV Augusta, 303.68 km in 2 uur 53 seconden, hetgeen een recordgemiddelde betekent van 150.698 km p. uur. Qarlo Ubbiali werd tweede. CRICKET DE EERSTE TESTMATCH Zuid-Afrika stond aan het einde van de vierde dag van de eerste cricket- testmatch tegen Engeland voor de las tige taak om met nog 7 wickets in han den 190 runs te maken om deze eerste wedstrijd te winnen. Toen alle Engelse batsmen in de twee de innings hun beurt hadden gehad wees het scorebord 203 aan. Daar Engeland in de eerste innings 292 had gescoord en Zuid-Afrika 186, moesten de Zuid- afrikanen 310 maken om de wedstrijd te winnen. Engeland was begonnen met de stand 89 voor 4, die geen enkel uitzicht bood. Doordat de laatste drie wickets 85 runs verzamelden, groeide het totaal op 203. Zuid-Afrka begon slecht en verloor het openingspaar, Mc Glew en Goddard voor slechts 5 runs. Pithey en McLean redden de situatie door voor het derde wicket een stand van 53 op te zetten. Met de stand van 62 kwam het einde WATERPOLO DE ZIJL-DWT 4—3 In een spannende maar harde kamp hebben de Zijl-bewoners hun eerste overwinning binnen, al moet gezegd worden, dat het een dubbeltje op zijn kant was. Aanvankelijk ging het goed voor de thuisclub, want nadat Hensing bij een goede aanval tegen de staander had ge schoten en even later een DWT-speler het water werd uitgezonden, zorgde Hensing voor 10. Verbeten kwam DWT terug, maar keeper Plezier keerde het gevaar en opnieuw kwam de bal bij Hensing. Leune was goed opgezwom- tr.en en maakte geen fout (20). In de tweede helft werd de strijd steeds heftiger, maar ook rommelig waardoor steeds spelers uit het water werden gezonden. Een fout in de Zijl achterhoede werd dankbaar benut (2-1) en nu gingen twee spelers naar de kant, gevolgd door een DWT-speler. Jammer was het, dat de Zijl het nu wat kalmer aan deed, want na een DWT-aanval ging ook een Zijl-speler naar de kant met het gevolg, dat de goed keepende Plezier een tam schot liet glippen (22). Toch kwam de Zijl terug en nadat Leune opnieuw de paal had beproefd, schoot v. Kampen raak (32). Weer ging een DWT-speler naar de kant en tot overmaat van ramp mis ten de bezoekers een straf worp. Van Kampen bracht daarna de stand op 4-2 maar opnieuw was de thuisclub niet veilig. Bij een DWT aanval werd kee per Plezier met een ver schot totaal verrast 43 en steeg de spanning ten top, doch zonder verandering kwam het einde. De overige uitslagen waren: de Zijl- LZC b (jongens) 32; de Zijl 4- HZ en PC 3 0—9; de Zyl-Shell (dames) 2—2. DAMMEN De uitslagen van de 4e ronde om het pers. damkampioenschap van Leiden luiden: hoofdklasse groep A: A. Sladek- W. Nijenhuis afgebr.; J. Passchier-P. Oli vier 02; I. Teleng-J. Dubbeldeman uitgest.; J. Passchier-W. Nijenhuis 20. Groep B: Th. Uittenbogaard-H. Brou wer 2—0; M. Brinks-J. de Vink 11. Finale le klasse: D. Ligtvoet-J. Sjar- aijn 02; S. Mandi-C. J. Hakemulder 20; A. v. d. Putten-G. Noteboom uit gesteld; B. P. M. Lammens-P. Zeegers 0—2. G. Noteboom heeft nu de leiding met 5 punten uit 3 partijen, gevolgd door J. Sjardijn en S. Mandi met 5 punten uit 4 partijen. De Nederlandse zwemploeg, die tijdens een indrukwekkende drietanden-zwem wedstrijd in Leipzig 2 wereld-, 6 Euro pese en 5 Nederlandse records wist te verbeteren, arriveerde gisteravond op het centraal station in Utrecht. Foto v.Ijli. zittennd: Wil Lamboer, Wieger Mensonldes en Marianne Heemskerk. Vlnr. staand: mevr. Veldthuizen (leid ster), Tineke Lagerberg, Ria v. Velsen, Corrie Schimmel. Ada den Haan en Atie Voorbij Bijna ll'/t miljoen inwoners telt Nederland. Op 1 mei jl. bedroeg het aantal inwoners 11.456.468, op 1 mei 1959 was dit 11.157.351. Het aantal levend geborenen in april dit jaar was 19.957, tegen 21.146 in april '59. hft mm Schaakspel Voor de promotie naar de tweede klasse van de Kon. Ned. Schaakbond speelde LSG II een wedstrijd tegen de Nieuwe Rotterdamse Schaakvereniging. De Leidenaars behoefden deze wedstrijd zelfs niet te winnen; ze moesten alleen zorgen minstens drie bordpunten te be halen. Dat is hun gelukt, doch met grote moeite. De NRSV, eens kampioen van Nederland, geregeld uitkomend in de Hoofdklasse-competitie, in enkele jaren afgezakt naar de onderbond, zette alles I V I I', 1 1 4 I 1 1 1 töi 1 iö' 5 S 3' 1 3 1 O A B C D F G H 13h6xg5; 14. Tdlxd4, Dd8-a5; 15. Lclxg5! (opnieuw zeer sterk gespeeld. Wit laat zijn tegenstander geen tijd om zich te /herstellen en brengt achtereen twee stukoffers om de zwarte koning het vrije veld in te jagen. 15Da5xg5; 16. Tdlxdöf!; Kd7x d6 (er is niets anders op Kc8 volgt Dc4f en mat evenals op Kc7; 17. Tal-dl, Kd6-e5 (de enige zet, die niet direct mat tengevolge heeft). 18. g2-g3 (dreigt zowaar mat in een zet of dameverlies Toch vindt zwart weer de enig redden de zet); 18 TH8-h4; 19. Kgl-hl; stel ling na 19. Khl. I O A B C D F G H Nu kan 19.Txh2f, 20. Kxh2, Dh5f; 21. Dxh5, Pxh5; 22. Td5f en 23. Txh5 met gewonnen eindspel voor wit. Er volgde 19Dg5-h5; 20. f2-f4f, Th4xf4; 21. Tdl-d5f! Pf6xd5; 22. Df7x h5f, Ke5-d4; 23. Dh5xd5 en zwart gaf op. 46) Jane keek het slanke figuurtje in de eenvoudige blauwe jurk na en dacht: wat een verschil, wat ziet ze er veel gelukkiger uit dan laatst. En aan het boodschappen doen voor haar manZou ze toch besloten hebben te vechten om haar man en „een man" uit de jonge Clay Morton te maken, tegen de wil van z'n vader in? Lola kwam al gauw terug, bezig het pakje in haar tas te doen. „Hebt u tijd even met me mee te rijden?" vroeg ze. „Niet lang. Ik weet dat u om één uur spreekuur hebt." „Jawel", zei Jane een beetje aar zelend, „maar „Toe; ik zou u graag even speken." „Nu, goed dan." Zich afvragend wat er aan de hand was, liep Jane achter haar aan naar de rode sportwagen, en stapte in. Mevrouw Morton begon pas te spreken toen ze eenmaal op weg wa ren. „U vraagt zich natuurlijk af waar al die geheimzinnigheid goed voor is, en waarom ik u in de auto meesleep." Ze wierp even een snelle blik opzij. „Maar er is al te veel ge kletst." Daar kon Jane het roerend mee eens zijn, maar ze hield haar mond. Eerst maar eens afwachten wat er komen ging. Mevrouw Morton reed voorzichtig langs een groepje kin deren. Ze liepen op de stoep maar je kon nooit weten, scheen de voor zichtigheid mevrouw Morton aan te manen. Toen ging ze verder: „Ik heb over uw raad na zitten denken en voorlopig ga ik hem opvolgen. Over Clay en z'n vader, bedoel ik. Het is thuis een paar keer nogal stormachtig toege gaan, maar, weet u, dokter Langford, ik geloof dat Clay trots op me is. En hij heeft een fonds gevormd voor ge vallen van polio op de fabriek, met een bijdrage uit eigen middelen waar zijn vader bijna een beroerte van kreeg." Ze lachte luid en vrolijk. „Ik wou dat u het gezicht van de oude Morton gezien had toen Clay hem voorstelde eenzelfde bedrag te stor ten. En hij heeft 't uiteindelijk nog gedaan ook." „Ik ben erg blij voor je, Lola!" „Maar eigenlijk wou ik u iets heel anders vêrtellen." Jane wachtte af. Ze waren nu bui ten en reden met een kalm gangetje voort. De wind woelde licht door hun haar, en Jane moest ineens denken aan wat Lance gezegd had. Lola Mor ton „hield er een of andere dwaze theorie op na om de gevolgen onder de ogen te willen zien, of zoiets" Lola Morton viel haar toch wel heel erg mee. Best mogelijk dat ze een goede invloed op Clay en z'n vader zou kunnen hebben. „U herinnert zich die keer natuur lijk nog wel toen ik bij u ben komen uithuilen?" ging mevrouw Morton verder, en Jane knikte, hoewel Lola niet naar haar keek. „U zei toen iets over een Jones uit de hut, en of die misschien betaald werd om erop te zweren dat ik voor het kind was uit geweken Ze zweeg even om een langzaam rijdende boerenwagen te passeren, en Jane herinnerde zich de ontstelde uitdrukking die toen op haar gezicht was verschenen en de woorden „Dan zou dat de reden „Meneer Morton ik ben aan het proberen hem „vader Morton" te noe men, maar dat valt niet mee na alles wat hij gezegd en gedaan heeft zou woest zijn als hij wist dat ik u dit alles ga vertellen, maar ik vind dat u daar recht op heeft. De Mor tons hebben u al genoeg kwaad ge daan." Jane had haar wel willen toe schreeuwen op te schieten met haar verhaal, maar zoiets deed je natuur lijk niet tegen iemand die schoon schip aan het maken is. Dus hield ze haar mond, en me vrouw Morton ging snel en gretig verder, of ze al een hele tijd er naar verlangd had om haar hart te luchten. „Ineens begreep ik toen hoe het hele maal in elkaar zat. Natuurlijk had Clay's vader die man betaald dat is nu precies iets voor hem, zo zoiets smerigs en achterbaks. Hij denkt dat je met geld alles kunt kopen geld is zijn afgod." Haar lip krulde minachtend. „Totdat ik met Clay trouwde, had ik 't nooit gehad, en daar weet ik dus niets van. Mis schien heb ik er daarom ook wel niet het juiste respect voor het Morton respect" „In ieder geval", kwam ze weer op haar verhaal terug, „ik ging naar huis met het plan het hem voor de voeten te werpen. Maar 't hoefde niet meer. Jones uit de hut was er, half dronken, en hij stond te schreeuwen dat u er alles vanaf wist en dat hij dit-en-dat zou zjjn als hij er voor moest op draaien. Het was prachtig, dokter Langford. Meneer Morton stond bijna even hard te schreeuwen als Jones. Ik nu ja, ik heb aan de deur staan luisteren. Ik had in geen eeuwigheid zo van iets genoten." Jane voelde iets van medelijden voor Jones. Met zijn door whisky vertroebelde brein zou hij nooit te gen Clay Morton op kunnen. „Ik wou dat u ze had kunnen ho ren", lachte Lola Morton. „Juffrouw Christy had haar vrije dag en Clay's vader dacht dat hij alleen in huis was. U had zijn gezicht moeten zien toen ik daar binnen kwam wandelen. Trouwens, dat van Jones ook. Ik ge loof dat hij dacht dat de Mortons in troepen op hem afkwamen om hem in een hoek te drijven." „En wat gebeurde er?" „Eigenlijk niets." Maar Lola zag er uit als een poes die een paar ver raderlijke veertjes van d'r bek zit af te poetsen, zo vergenoegd keek ze. Ze maakte een vaag gebaar. „Hele maal niets nadat ik ra'n schoon vader gezegd had dat de pers reus achtig in z'n schik zou zijn met het bericht dat hij Jones uit de hut er voor betaald had om te zeggen wat hij gezegd had. Oh, ik héd ze allebei precies waar ik ze hebben wou, dok ter Langford! Ik had meer dan ge noeg gehoord!" „Dat moet wel, ja." Lola keek haar even vragend aan. „Ik weet niet wie van beiden banger was. Mijn schoonvader stond te stot teren van woede, en dat zielige hut mannetje zag eruit als 'n geslagen hond. Hij begreep ternauwernood wat er met hem was gebeurd, of wat er ging gebeuren. Eigenlijk had ik me delijden met hem." „Ja, dat kaD ik begrijpen." „Het was natuurlijk wel helemaal z'n eigen schuld. Hij had gehoord dat die advocaat-vriend van u aan het zoeken was naar een getuige van het ongeluk, en daarom is hij naar mijn schoonvader gegaan en heeft aange* boden te zeggen dat hij had gezien, hoe ik geprobeerd had dat meisje te ontwijken maar dat alles had ik voor die tijd heus nooit geweten; echt niet!" voegde Lola er met klem aan toe. (Wordt vervolgd) door Adeline McEllresh

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5