LEIDENS„PRO PATRIA"WEER BRANDNIEUW HUIBERS Nog meer arrestaties rond adviseur VERONICA Scholieren onder zand bedolven Drie doden „Sonsbeek" in de Hortus te Leiden ZATERDAG 11 JUNI 1960 DP I FinSF COI IK A NT PAGINA 7 In het bijzijn van vele burgerlijke en militaire autoriteiten zijn van morgen op de Beestenmarkt bij mo len De Valk veertig nieuwe unifor men op symbolische wijze uitgereikt aan het Leidse Studentenweerbaar- heidskorps „Pro Patria". De unifor men zijn een geschenk van de Leidse Vereniging van Industriëlen. De voorzitter der vereniging, ir. A. van Driel, herinnerde in een toespraak aan de BRAND van Minerva, waar bij de oude uniformen verloren gin gen. Ir. Van Driel verrichtte de symbo lische overhandiging door de praeses van Pro Patria, !e heer P. KL M. Cremers, de kepi op het hoofd te zetten. De oud-commandant van Pro Patria, de heer s'Jacob, sprak een welgemeend dankwoord. De plech tigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van detachementen van de weerbaarheidskorpsen der universiteitssteden. Het muziekkorps der Genie uit Utrecht wandelde lus tig rond. Na afloop der uitreiking werd in de Breestraat voor de auto riteiten gedefileerd. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor G e b o o r t e aankondigingen (Advertentie). PRINS UIT ZIEKENHUIS Z.K.H. Prins Bernhard is, vanmid dag om kwart over twaalf uit het Academisch Ziekenhuis in Utrecht ontslagen. Hij werd afgehaald door H.K.H. prinses Beatrix en vertrok direct naar Soestdijk. MGR MUTSAERTS GAAT IN KLOOSTER WONEN Mgr W. Mutsaerts,. bisschop van Den Bosch, zal na de aanvaarding van zijn ontslag zijn intrek nemen in het klooster van de zusters There- sianen, aan de Papenhulst 2 te Den Bosch In dit klooster woont tot nu toe mgr. W. Bekkers, de coadjutor, die na het vertrek van mgr Mut saerts zijn intrek neemt in het bis schoppelijk paleis. Medeplichtigen bij bankbreuk De Amsterdamse centrale recher che heeft de heer J. L., een zwager van de technisch adviseur van de „Veronica", gearresteerd en vrijdag ochtend de heer B. Deze twee arres taties houden verband, zo deelde de officier van justitie mede, met de „verboden verkoop" in maart j.l. door de heer O. van zijn zaak aan de heer B. Zoals bekend werd de heer O. zelf, die als detailhandelaar in radio- en t.v.-artikelen in staat van faillisse ment is verklaard, begin van deze week onder verdenking van bedrie- gelijke bankbreuk en afgifte van on gedekte chèques, aangehouden. De zwager van de heer O., die voorheen als procruatiehouder in diens zaak werkzaam was, wordt verdacht van medeplichtigheid bij de verkoop daarvan. Hij was compagnon geworden in de nieuwe door de heer B- gedreven zaak. Beiden hebben, al- SubdiakonaaHwijdingen Rotterdam en Haarlem Mgr. M. A. Jansen bisschop van Rotterdam, heeft heden de subdiako- naatswijding toegediend aan de vol gende eerw. heren: J. J. M. van Adri- chem, H. A. van Es, L. F. de Groot, A. J. C. Hakert, L. H. J. M. Halkes, H. van- de Hondel, C. L. M. Hooge- weegen, M. J. Houdijk, M. L. van der Leeden, K. M. van der Made, Ph. G. G. Mudde, J. W. M. Olsthoorn, A. J. P. Spruit, J. G. J. Straathof, J. P. J. Zijerveld. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft heden de subdiako- naatswijding toegediend aan: J. J. de Boer, M. M. Buter, Th. P. M. Buys- man, A. B. M. Fritschy, J. C. M. Hendriks, A. W. C. de Jong, E. A. Karregat, S. G. Konijn, J. W. M. van der Meer, J. A. M. Smit, W. J. Spronk J. W. Stam, C. J. M. van der Velden, P. N. Wijnker. dus de officier van justitie de feiten toegegeven. De heer L. wordt, even als zijn zwager, vandaag voor de offi cier geleid. Naar verwacht kan wor den zal de heer B. volgende week worden voorgeleid. IERLAND ZET INVOER TOMATEN STOP Tot op heden was de invoer van tomaten in Ierland onbeperkt toege staan maar met ingang van 16 juni zal dat niet meer mogelijk zijn. De Ierse autoriteiten hebben besloten met ingang van deze datum de in voer van tomaten uit Nederland stop te zetten. Deze maatregel is genomen ter be scherming van de teelt in het eigen land. Tot op heden werden regelma tig tomaten vanuit ons land naar Ier land uitgevoerd. In de laatste wede van mei ging er 434 ton Nederlandse tomaten naar dit land, dat is onge veer 5 van de totale tomatenuit- voer van ons land in die week. Het vorig jaar ging de Ierse grens op 1 juli dicht voor tomaten en het in voerverbod duurde toen tot 23 ok tober. Twee dieven door pater en broeders ingerekend Twee 26-jarige textielarbeiders, W. S. B. uit Overdinkel en J. W. de V. uit Losser, zijn in het St. Olafkloos- ler van de paters Maristen te Gla- nerbrug bij Enschede gegrepen door de pater-overste en twee broeders toen zfj op zoek waren naar buit De politie heeft zich over het tweetal ontfermd. Het eerste alarm werd geslagen door de huishoudster van het kloos ter die beneden verdachte geluiden hoorde. Zij wekte de overste, pater Verschuren, die op zijn beurt de broeders Andreas en Joris mobili seerde. Bij hun behoedzame speur tocht troffen de overste en de broe ders in de spoelkeuken twee mannen aan die met knuppels gewapend wa ren. De bezoekers trachtten door een raam te ontvluchten, maar de eerste werd overweldigd door broeder An dreas. De andere man werd door broeder Joris in de bijkeuken gedre ven waar zich ook de diepvrieskast bevindt. Daar ontstond een gevecht tussen broeder Joris, die voor geen kleintje vervaard is, en de zich met zijn knup pel heftig teweer stellende inbreker. Toen pater Verschuren de broeder te hulp snelde was het pleit spoedig be slecht. De vechtpartij had inmiddels de aandacht getrokken van alle kloos terlingen, die al gauw op het ge vechtsterrein aanwezig waren. De rijkspolitie van Losser gaat thans na of het tweetal ook schuldig is aan andere inbraken die de laatste tiid in deze omgeving gepleegd zijn. Uit een schuur van het klooster is b.v. een big van 35 kilo gestolen. Nijenrode ontmoette 't buitenland De Pakistaanse ambassadeur in ons land, H. Exc. Begum Liaquat Ali Khan heeft vrijdag een bezoek gebracht aan het Nederlands opleidingsinstituut voor het buitenland op kasteel Nijenroode. We zien haar hier temidden van de studenten in de fraaie kasteeltuin tijdens een ongedwongen samen zijn. Zomertentoonstelling Amsterdams Rijksmuseum Gisteravond omstreeks half acht is te Nijverdal André Klumpert, leer ling van een lagere school te Apel doorn, in een zandafgraving onder zand bedolven en aan de gevolgen daarvan overleden. Zoals wel meer gebeurt, speelden daar ook vrijdagavond een aantal kinderen in het zand aan de Bonte- weg te Nijverdal. Plotseling gleed zand naar beneden, waardoor enkele kinderen bedolven werden. Op An dré na, konden alle kinderen door hun vriendjes bevrijd worden. Voor dat men André kon bereiken, geraak ten de jongens opnieuw onder val lend zand. Zij konden worden gered, maar toen men André eindelijk vond, was deze reeds overleden. Van de scholieren, worden nog twee jongens vermist; Wim Smits en Luc Bomhof, ook uit Apeldoorn. Men vermoedt dat zij in him angst het bos in gevlucht zijn. Het is echter niet uitgesloten dat althans één van hen ook onder het zand ligt. Een naast de zandafgraving staan de woning bewoond door de heer J. Knapen is op last van de po litie ontruimd omdat het huis zo dicht bij de rand staat, dat het elk ogenblik omlaag kan komen. Nader vernemen wij, dat na een hele nacht zoeken ook de beide an dere jongens dood zijn aangetroffen onder het zand. Het zijn de .'-jarige Wim Smit en de 10-jarige Luc Bom hof uit Apeldoorn. Bij de opsporing werd uiteindelijk gebruik gemaakt van graafmachines. De drie leden van het bestuur van de stewardessenvereniging van de KLM, die enkele dagen geleden we gens haarperikelen hun functies heb ben neergelegd, hebben per circulaire bij hun collega's aangedrongen op het houden van een ledenvergadering. Daar zou dan de kwestie van de haardracht, die de bestuursleden zien als een principiële zaak, ter algemene discussie moeten worden gesteld. (Alg. Dagbl.) Elk jaar biedt het Rijksmuseum te Amsterdam een zomertentoonstelling waarop een bepaald onderwerp wordt behandeld. Dit jaar van 11 ju ni tot 11 september - is de boekdruk kunst aan de orde gesteld. Onder de titel „Gedrukt in Nederland" wor den vijf eeuwen letter, beeld en band uitgebeeld. De tentoonstelling van dit alles is op touw gezet door de werkgevers- en werknemersorgani saties in het grafisch bedrijf, in sa menwerking uiteraard met de direc tie van het Rijksmuseum. Na onze rondwandeling vooraf moeten we wel zeggen, dat deze ex- Representatieve beeldententoonstelling ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste p'echtige H. Mis neomist i. Breukel Zondag a.s. hoopt de weleerw. heer J. Breukel, Jongkindt Coninckstraat 60, Alphen aan den Rijn, in de deke nale parochiekerk Sint Bonifatius al hier, zijn Eerste Plechtige H. Mis in zijn geboorteplaats op te dragen. De jonge priester heeft heden in de kathedraal van de HR. Laurentius en Ignatius aan de Westzeedijk te Rotterdam van zijn bisschop mrg M. A. Jansen de priesterwijding ontvan gen. Vanavond om 18.45 uur wordt de neomist feestelijk in de parochie in gehaald, vanaf de Castellumstraat via de Paradijslan, waarbij bruidjes, leden van de Schola Cantoruim als mede van de r.k. sportvereniging „Wilskracht" en gidsen alsmede Ver kenners voor de feestelijke entourage zullen zorgdragen. Het comité van ontvangst zal daar zijn opwachting maken en de neomist en zijn familie r.aar de kerk begeleiden waar de jonge priester zijn priesterlijke ze gen zal geven. Daarna is er een kort Lof. Zonda" om 9 uur is de plechtige Eerste H. Mis; van 1.30 tot 2 uur een officiële receptie in de Sint Joseph- zaal en van 2.30 uur af een algemene receptie. Om 4 uur wordt het feest besloten met een kort danklof in de kerk. De Hortus Botanicus, een van de oudste tuinen van Nederland, is een goede achtergrond gebleken voor de heeldententoonstelling, die wordt ge. houden naar aanleiding van het 77e lustrum van de Leidse universiteit. De organiserende studenten hebben hierbij vriendelijke medewerking ontvangen van gemeente en univer siteit. Dank zij financiële steun was het mogelijk veel beeldhouwers uit te nodigen, 45 kunstenaars, die met elkaar bijna 115 werken Instuurden. Het is een representatieve tentoon stelling van de omvang Sonsbeek, waarin men op de eerste plaats aan dacht heeft geschonken aan werken, die in de laatste jaren gereed geko men zijn. Een enkel ouder werk staat daar tussendoor, zoals twee voorstudies voor het Hildebrand-monument van Jan Bronner. Zeer aardig is de indeling der wer ken, die men in „orangerie" heeft ge volgd. In deze voortreffelijk belichte zaal heeft men met een „Oipheus" van Onkenhout een trait-d'union ge plaatst ussen figuratieve en non-figu ratieve vormgeving. Abstracte en abstraherende werken vindt men ook in het park, maar het getal prettige, makkelijk aanspreken de openlucht-beeldjes heeft de over hand. Het park met zijn eeuwenoude bomen en priëel-achtige groene hoek jes leent er zich bijzonder goed voor. In de hal van het academie-gebouw wordt gelijktijdig een kleine verkoop tentoonstelling gehouden van Neder landse schilders-in-vele-technieken. positie een :.iet gemakkelijke ls; an ders gezegd: van het kijkend publiek zal veel worden geëist en de vraag is, of de doorsnee-museumbezoeker wel belangstelling heeft voor zoveel by elkaar gebrachte letters en papie ren uit het verleden. Een en ander neemt echter niet weg, dat hier een pracht-collectie van welhaast zes honderd nummers bijeen is gebracht, die niet alleen zeldzaam is, maar die vooral een dui.'eiijke kijk geef* op wat in Nederiand in de loop der ja ren zoal werd gedrukt. Een van de kostbaarste bijdragen komt uit de Uo'versiteitsbibliotheek van LEIDEN, namelijk het enige exemplaar in ons land van een klein boekje, dat door Rembrandt werd geïllustreerd. Verder zijn van de zelfde bibliotheek afkomstig enkele „proeven van letteren" uit de zeven tiende eeuw. Leiden was toen het centrum van vetenschap en leverde onder meer proeven van Chinees schrift, hetgeen de tentoonstelling laat zien. Het zuiden hechtte zich aan het handschrift Vóór het j?ar 1500 - zo heeft men ons uitgele6d - werd in het zuiden van de Nederlanden minder gedrukt dan in het noorden. Daar hechtte men namelijk grote waarde aan het handschrift, terwijl in het noorden ?erder een zekere geletterdheid in rlruk bestond. Ons land telde toen dertien drukkers, onder andere in Nijmegen, Den Bosch en Leiden; ip Vlaanderen waren vooral de druk kers uit Antwerpen, Brugge en Leu ven bekend. Tezamen hebben de Ne derlanders steeds bijzondere aanleg en liefde getoond voor de vormge ving en de techniek van het druk ken. En net historisch overzicht van hun prestaties laat zien hoe buiten gewoon belangrijk de plaats is, die de drukkunst en de ontwikkeling van de letter in de cultuur van ons land innemen. Op de tentoonstelling vindt men die kunst in al haar verscheidenheid: van de vroegste blokboeken tot aan de volmaakte technische produkten van onze daren. Men kan zien, hoe zelfs het zuiver typografische druk werk tegelijk lectuur en beeld is. Er wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis van de letter, het lettergieten, de illustratie en de boekband. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor de krant, die vooral in Nederland op een rijke geschiede nis kan bogen. Nemen we bijvoor beeld de historie van ons eigen dag blad in de loop van zovele jaren. „Gedrukt Nederland" is een min of meer afgerend verhaal van vijf eeuwen Nederlandse drukkunst, te beginnen bij de middeleeuwen toen vooral de kloosterlingen zovele prach tige specimina hebben gewrocht, tot de huidige dag waarin steeds nieuwe lettertypen worden geïntroduceerd. Interessant is, dat geschreven en ge drukte boeken op deze tentoonstel ling naast elkaar zijn gelegd om de achtergrond te tonen van de ge dachtegang, die leidde tot het druk ken van boeken, toen men in begin sel het drukken van prenten be heerste. Verder zyn ook techniek en cultuur naast elkaar aanwezig. Wie op de tentoonstelling zelf zich wil laten voorlichten, vindt in elke zaal een hooglopende witt- kolom, byna volledig bedrukt met knap ge schreven inleidende teksten van Remco Campert,

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7