TEUTOBURCERWOUD RUSTIG HEUVELLAND MET PRACHTIGE PANORAMA'S ZATERDAG 11 JUNI 1960 DE LETDSE COURANT Van de heuvels rond Detmold heeft men' een prachtig uit zicht over het beboste gebied. Op de achtergrond het ge denkteken van „Arminius". Helman &ij,H aael de hamen deen reisdoel dicht naast de deur laaal U nag in de halten kunt aelcUaalen Van onder uit ziet men omhoog tegen het zich op ongeveer veertig meter hoogte bevindend buikje van de grote „Hermann". Waar kom ik nog meer Ie welen Inlichtingen over logies verstrekt ook gaarne het Duits Reis-informatie-bureau N.Z. Voorburgwal 270 te Amsterdam of het Verkehrs-verband Teu- toburgerwald, Detmold, Bismarckstr. 8. U kunt uw brief gerust in het Nederlands schrijven. De des kundige directeur, de heer Otto Zumkeller, zal u graag alle inlichtingen verstrekken. Detmold is tevens een plaats met industrie, die ech ter het landschap niet bederft. Bekend is de SENALCO limonade-fabriek, die de heerlijkheden van de natuur, welke rond deze stad zo rijk gezegend is in flesjes vangt en naar alle delen van de wereld verzendt. Onze gids, de vriendelijke, gepensioneerde hoofdonder wijzer, de heer G. Mesch, zeven en zeventig jaar, kwiek als een -eekhoorn, vertelt, dat er onder de geleerden strijd bestaat over de vraag of deze rotspieken, die zo coquet zich spiegelen in het water van een rfmantisch meertje ook al een verzamelplaats voor de heidense Germanen waren. Hij denkt van wel. Zoals er veel Germaanse plaatsen en gebruiken ge kerstend zijn geldt dit zijns inziens ook voor deze oude offerplaats. In elk geval heeft men in de elfde eeuw in de rotswand een prachtig reliëf aangebracht voor stellend de kruisafname. Aardige bijzonderheid is, dat vóór de laatste oor log op bevel van hogerhand de bomen moesten wor den omgehakt en het lieve meertje voor de rotsen, speciaal voor. de gemütlichkeit aangelegd, gedempt moest worden. De partijleiding verklaarde niet van deze „mane- schijn-romantiek" te houden. Het moesten Germaanse naakte rotsen op een berg worden. De bewoners van het Lippische land zaten na de oorlog met deze erfenis, maar ze hebben het al weer gauw in de oude vriendelijke geest hersteld. LEX BRUTNHOF. Typisch voorbeeld van de bouwstijl die in dit deel van Westfalen gebruikt werd. De foto toont een vleugel van het raadhuis in het oude stadje Schwalenberg. ALS U NOG NIET weet waar u deze vacantie naar toe wilt gaan weten we een heerlijk plekje voor u. Eigenlijk mag u het niet verder vertellen, want er zijn daar nog gebieden, waar het zo rustig is, dat reeën door het raam naar binnen kijken om te zien wat er op tafel staat. We hebben het oog op het Teutoburger- wald en spreken dan op de eerste plaats over het centrum van dit prachtige heuvelland, bedelrt met on metelijke wouden: Lippe-Detmold. De naam zal de meeste Nederlanders niet vreemd in de oren klinken, want hebben wij niet bij de verloving van Prins Bern- hard Van Lippe-Biesterfeld op de scholen gezongen: Lippe Detmold eine wunderschöne Stadt. De Prins komt uit deze streek van Duitsland. Het is deze stad, waarheen onze laatste reis, op zoek naar schone plekjes niet te ver van huis ons voerde. y Lippe-Detmold zelf is een vriendelijk stadje van enige tienduizenden inwoners, dat opvalt door een mo derne brede opzet van imposante negentiende eeuwse gebouwen, waaronder een prachtig Leopold-theater, dicht bij het wild-romantische park, dat het slot van de Lipissche vorsten omsluit. Er is ook een groot concert gebouw. In dit theater voerde in 1857 Johannes Brahms de dirigeerstok. Op de gemoedelijke marktplaats pleeg de Albert Lortzing te wonen, als hij in Detmold de Figaro zong. De kleinsteedse gemoedelijkheid spreekt uit alle delen van de stad. Een snel-vliedende beek kronkelt zich er dwars door en een handig visser zou in staat zijn hier een forel aan zyn haak te slaan, ware het niet dat al deze wateren verpacht zijn. Oude merkwaardige „fachwerk-huizen" treft u in dit stadje aan. Bekend is de vele eeuwen oude „Kromme Straat". HERMANN UKUNT ER verrukkelijk eten voor niet te veel geld: bijvoorbeeld, „Eisbein mit sauerkraut", of „Kasse ier". De Duitse keuken is „als thuis" smakelijk, goed maar niet overdreven. Maar de grootste attractie in dit gebied is toch wel de rijke gelegenheid, die de bossen bieden tot wandelen. Over de prachtige allee bijvoorbeeld kunt u vanuit Detmold het beroemde Hermann Denkmal, bereiken: een 54 meter hoge gedenkteken, dat op de top staat van een 480 meter hoge heuveltop en dat werd opgericht ter herinnering aan Arminius, die in het jaar 15 n. Chr. hier het Romeinse leger versloeg, hetgeen voor die dagen een bijzonder staaltje van moed en strijdlust geweest moet zijn. Ernest von Bandel is de bouwer van dit gedenkteken. Een „Hermann-Denkmal" was al een jeugddroom van hem. Eerst in 1875 werd het ingewijd. Indien men in aanmerking neemt dat Von Bandel in het jaar 1800 als zoon van een Pruisische „Regierungsdirektor" geboren werd, begrijpt men dat deze jeugddroom eerst laat ver wezenlijkt werd. Het resultaat van zijn arbeid is zodanig dat de be schouwer begrijpt, dat het niet in een paar dagen kon worden opgebouwd. Ongetwijfeld heeft het geheel een Pruisisch karakter. De inschriften in het zeven meter lange zwaard, dat Hermann krijgshaftig voert en in de stenen onderbouw wijzen in deze richting. Het werd trouwens ook voltooid in een jaar, waarin Duitsland nog verkeerde in de overwinningsroes van de tegen Frankrijk met succes besloten oorlog. Daarom werd ook geschiedkundig ten onrechte .besloten, dat het beeld het zwaard dreigend moest richten naar Frank rijk. In zuid-westelijke richting dus. Een wandeling naar het Hermann-Denkmal moet op het program van elke vakantieganger naar het Teuto- burgerwald staan. LOGIES DETMOLD EN OMGEVING bieden uitstekende kan sen aan vacantiegasten. Zij kunnen bijvoorbeeld in een van de vele Bungalow-dorpen in de omgeving overnachten. Een prachtig kamp is gelegen in Horster horst, Ueber Detmold. (Zó kunt u uw aanvrage adres seren). Hier is nog rust en natuur. Het dorp ligt in de bossen ongeveer 270 meter hoog daarboven strekken zich de enorme wouden uit tot een hoogte van 480 me ter. De Externsteine, een merkwaardige reeks rots pieken, die reeds vele eeuwen geleden verza melplaats voor de gelovigen was. In de rots wand bevindt zich een oud reliëf EXTERNSTEINE EEN prachtige tocht van 't Delmold biedt ook een be zoek aan de beroemde Externsteine, een grillige groep rotspieken die beschouwd worden als een van de oudste Christelijke heiligdommen in Duitsland. Hier kwamen al vóór de tiende eeuw de gelovigen bijeen om naar de preek te luisteren en het misoffer te volgen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4