rSéjtf m$T bioscopen! LM $LM£LGM A p itofb Ms Lustrum-uitvoering Lyra Academica DUINSTREEK Kantongerecht Leiden nam afscheid van gerechtsdeurwaarder P. A. H. van der Woude De Leidse ZATERDAG 11 JUNI 1960 DE l.EIDSE C.'OtlRAN'l PAGINA 2 m P. B. ESDERTS 25 JAAR BIJ DE LEIDSCHE GROOTHANDEL. Hedenmorgen vond een huldiging plaats van de heer P. B. Esderts, vanwege het feit, dat hij 25 jaar ge leden in dienst kwam by de Leidsche Groothandel. Op het kantoor aan de Langebrug werd hij met zijn echtgenote ontvan gen door de heer H. Th. v. d. Steen Bedevaart naar Heiloo IJ ET BEDEVAARTEN zit de men- sen geloof ik wel in het bloed. Christenen en niet-Christenen kennen hun bedevaartplaatsen en het pelgrimeren maakt een meer of minder belangrijk deel van de gods dienst uit. Voor Mohammedanen is de pelgrimstocht naar Mekka voor geschreven. Wij kennen geen voor schrift aangaande bedevaarten, maar verschillende katholieken hebben er toch een gewoonte van gemaakt naar een of ander pelgrimsoord te trek ken om daar hun noden aan God aan te bevelen en gesterkt naar huis te rug te keren. Ook de katholieken van Leiden kenden deze goede ge woonte: er bestaan hier nog diverse broederschappen, die elk een of an dere bedevaart verzorgden. Velen hebben aan deze gewoonte vastge houden en trekken nog elk jaar rouw naar O.L.Vrouw ter Nood in Heiloo. Toen mgr. Huibers hier nog kape laan was, leidde hij reeds de bede vaart naar Heiloo en ook mgr. Jan sen begeleidde als deken graag de jaarlijkse bedetocht. Met deze excel lente voorbeelden durf ik vertrou wen. dat er ook dit jaar weer zeer velen zullen meegaan naar O.L.Vr. ter Nood. De priesters zullen niet achterblijven. De missie-bisschop J. Buis zal hen voorgaan en zal de Pon tificale Mis in Heiloo celebreren. We hopen, dat alle Leidse parochies en alle parochies in de omgeving van Leiden goed vertegenwoordigd mo gen zijn. Er zijn er toch altijd wel, die een dag daarvoor kunnen vrij maken. De Maria-devotie neemt een belangrijke plaats in in het leven van de katholiek. Laten we er op 15 juni op een massale wijze getuigenis van geven. Het vertrek is bepaald vanuit Leiden om 8 uur vanaf de Kaasmarkt. Voor de parochies in de omgeving van Leiden raadplege men de affiches in de kerkportalen, waar de juiste tijd van vertrek op s*aat aangegeven. A. WENTHOLT GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden, is heden geveild: huis met schuur, erf en tuin Was- ;traat 43 in bod 17.400.koper D. an Vliet te Leiden voor 17.950. Notaris M. P. Kaptein te Leiden: luis en erf Kalvermarkt 11, in bod 4.350.koper J. C. G. Alkemade 2 Voorschoten q.q. voor ƒ4.351.—. Tuis en erf Havenkade 12 in bod 2.200.koper M de Tombe te Lei en q.q. voor ƒ3.000.Huis en erf evendaal 189 in bod 5.800.is uit 'e hand verkocht. en het gezamenlijk personeel. In zijn toespraak wees de heer v. d. Steen op de stiptheid en werklust van de jubilaris, die nu reeds jaren als ver tegenwoordiger op voortreffelijke wij ze zijn werkzaamheden verricht. Als blijk van waardering overhandigde spreker hem een enveloppe met in houd. Namens het personeel werd de ju bilaris toegesproken door de heer Selier, die een klok en een plant over handigde. Ook mevrouw Esderts werd in de huldiging betrokken. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. WEER VAKANTIE VOOR DE LEIDSE JEUGD. Vandaag wordt u op straat een vlaggetje aangeboden met de woorden „vakaniebezigheden Leidse jeugd". Uw gift komt geheel ten goede aan het jeugdvakantiewerk vooi de Leid se jeugd, die men graag een paar vreugdevolle weken wil bezorgen. Verschillende activiteiten worden ook dit jaar weer op touw gezet door de commissie voor de jeugdvakantiebe- zigheden van de Leidse bond van speeltuinverenigingen, het R.K. stede lijk comité voor vakantiebezigheden van het Leidsche Volkshuis. Het verbouwen van een winkel en woonhuis aan de Vrouwenkerkkoor- steeg werd namens de heer S. G. de Groot opgedragen aan het aannemers bedrijf C. W. Lindenhoff te Leiden. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, heeft gister middag aan acht meisjes prijzen uit gereikt welke waren gewonnen na een opstelwedstrijd. De opstellen waren gemaakt naar aanleiding van een in januari gehouden beroepententoon- stelling, welke o.m. door de hoogste klassen van de lagere scholen werd bezocht. Het beste opstel was van Thea Pieterse, van de school aan de Lorentzkade. De uitreiking der prij zen vond plaats op het Gew. Arbeids bureau aan de Doezastraat. De leerlingen van de BI/D-school aan het Pieterskerkhof en van de be schutte werkplaats zullen maandag middag om half vier gratis een bezoek aan de kermis voor de deur mogen brengen. Zij worden getracteerd en de- kramen draaien „om des keizers baard". Eleclrische installatie bejaardencentrum gegund Het warmte- en electrotechnisch adviesbureau P. W. Deerns te 's-Gra- venhage, heeft namens de stichting bejaardencentrum te Leiden onders hands aanbesteed het aanleggen van licht-, kracht- en zwakstroominstal laties, zusteroproep, bliksembeveili ging, noodverlichting en centaal an- IN HET KADER van het Universi taire Lustrum concerteerde gister avond in de Gehoorzaal het gezel schap van musicerende studenten „Lyra Academica", geselecteerd uit de bekende studenten muziekgezel schappen. Het Lustrum-programma van Lyra Academica viel niet te on derschatten. Men had de beschikking over een koor, een orkest en een so praansoliste en deze mogelijkheden wilde men zo artistiek en effectvol als mogelijk is, gebruiken. Onder leiding van twee jonge voortvarende dirigenten, die beurtelings optraden, werd er gemusiceerd. Huub Buur man, welbekend als dirigent van het Collegium Musicum, had het oog la ten vallen op drie delen van Handels meesterwerk „Samson" en wij hoor den de orchestrale inleiding „de Simfonia" in een reproductie, die in derdaad op prijzenswaardig peil stond. Hierna zong de sopraan-soliste, Isa van der Meulen, de grote aria „Let the bright Seraphim". Haar so listische bijdrage stond op hoog ni veau. In 't bezit van een (vooral in de hoge ligging) krachtig en wellui dende sopraanstem, imponerend door haar paraat musiceren, heeft haar muzikale voordracht grote bewonde ring gewekt. Het succes van deze jonge belovende zangeres was vol komen. Verzuimd mag niet worden melding te maken van het obligaat trompet, dat brillant geblazen werd, een geslaagd duo vormend met de so praan; ondersteund door strijkorkest. Hierna het slotkoor: „Let their celes tial concerts all unite". Door gron dige partij-beheersing kon grote spanning verkregen worden naar aanleiding van het tekstuele gegeven. De dirigent betoonde zijn voorname muzikaliteit; en koor en orkest, het juiste begrip voor wat de dirigent verlangde. HIERNA NAM Dick Blokbergen de leiding over het orkest in een vertolking van Beethovens sympho- nie no. 2 in. D gr. t., waarvan op bij zondere wijze werd genoten. Over het geheel mag men van een geslaag de uitvoering spreken. Mocht het dartel scherzo iets te kort hebben ge kregen aan flitsend scherzo-type, de finale was weer zo gespeeld, dat zij terstond volledig aanspraak maakte op de uiterste aandacht van de luis terenden, en daarmee tevens op de reacties van dankbaarheid, die dan ook uitbundig volgden. Onder leiding van Huub Buurman zong het koor tien van de achttien van Brahms Liebestwalzer, en (wat zij ook inderdaad zijn), hij heeft ze (nadat men even ingezongen was) herschapen tot meesterstukjes van geest, charme en welluidendheid. Luide bijval, waarna een reprisfe van het laatste Liebeslied. De vierhan dige begeleidende klavierparty werd door de dames Van Woerden en La- gerweij voortreffelijk muzikaal ge speeld. De tweede solist Robert Alexander Bolinke, speelde Mendelssohns eer steling: concert g. kl. terts voor kla vier en orkest onder leiding van Dick Blokbergen. Bohnke solieerde in het afgelopen seizoen al twee keer in Leiden. Wij zouden dus kunnen ver wijzen naar de toen geschreven ver slagen, maar gaarne willen wij nog eens naar voren brengen zijn edele kunstzinnige eenvoud, die voortkomt uit een wisselwerking van verstand, goede smaak en intuïtie. Het musice ren van Bohnke steunt bovendien op hechte basis van technisch vermo gen; heersend over levende klank. Dick Blokbergen leidde zijn orkest oergezond en doelbewust. Met veel belangstelling heeft men de boeiende reproduktie beluisterd, gewaardeerd en eindeloos toegejuicht. In dank hiervoor werd een herhaling van het laatste deel gegeven. Er waren voor de beide solisten prachtige boeketten van bloemen in de Leidse kleuren en blauwe linten. J. KORTMANN tennesysteem van het in aanbouw zynde bejaardencentrum aan de Churchill-laan. De inschrijvers wa ren: Smit en van der Linden te Rot terdam 99.645; Langezaal en Inni ger te Leiden 94.485; N.V. v.h. H. Croon Co, Rotterdam 79.105; N.V. IEMCO, Leiden 73.757 en J. L. Nouwens, Oegstgeest 72.243. De uitvoering van het werk werd aan de laagste insohrijver opgedragen. De raming was 85.000. UITSLAGEN SCHIET WEDSTRIJDEN OP WAALSDORP Gisteren zijn op Waalsdorp in het kader van de universitaire lustrum feesten schietwedstrijden gehouden. Deelnemers waren: Politie, Pro Pa- tria, Vliegveld Valkenburg, Sociëteit Amicitia, Kokschool Leiden, S.M.D. Marine. Juistheidsvuur: voor ploegen: 1. Vliegveld Valkenburg; 2. Politie, 3. Pro Patria; individueel: 1. luitenant ter zee Juta, Valkenburg; 2. hoofd agent Graveland, Politie; 3. niet uit gereikt. Snelheidsvuur: voor ploegen: 1. Politie; 2. Valkenburg, 3. Pro Patria; individueel: 1. luitenant ter zee Juta, Valkenburg; 2. inspecteur Nooijens, Politie; 3. E. v. d. Veen, Pro Patria. De prijzen werden ter Sociëteit uitgereikt door luitenant P. K. M. Cremers, praeses van Pro Patria. Burgerlijke Stand Geboren: Carlo Willem Joannes zn van J. J. M. Beenakker en E. A. A, Manaresi. Mendy Irenne dr van H. Verver en M. van Polanen; Maya Dorothee dr van T. Walburg en H. M. van der Beek; Margarete Wij- bigje dr van A. de Groot en B. C. de Bruin; Femmetje dr van P. S. G. den Hollander en E. R. van der Linden; Cornelia Wilhelmina dr van C. Snoep en M. Peters; Cornelia Fran- cina Maria dr van J. van der Kolk en M. van den Nieuwendijk; Elisa beth Anne dr van J. J. P. den Heeten en C. W. van Zonneveld; Wilhelmus Johannes Gerardus zn van J. W. Ba- rendse en A. W. van der Lans. Overleden: A. M. G. de Laaf 8 jr dr; H. J. Boelee 47 jr man; G. C. A. van Hirtum 10 maanden zoon; G. Janson 89 jr wed. v. M. Verberg; T. Kras 63 jr man; C. J. Laterveer 84 jr man. Ondertrouwd: C. J. van Dorp en F. C. Wesseling; M. C. Planje en Y. M. J. Huizer; P. Wildervanck de Blé- court en M. Devilee; A. M. van Kes- teren en M. R. Sandvos; W. Rosdorff en M. H. van Eek; R. Gemert en C. C. M. van Woudenberg; H. Bogaards en A. J. van Weizen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer J. J. v. d. Goes van Naters te Apeldoorn; voor het No tarieel ex. 3e ged. de heren F. H. van Praag te Waddinxveen; H. F. G. Moussault te Rotterdam en II. Wind- horst te Boskoop; vooi het Cand. ex. Psychologie mej. M. M. S. Schoe- maker te Den Haag en mej. M. Th. L. van Hoof te Utrecht; voor het Cand. ex. Engelse taal- en letterkun de mej. E. Hoog te den Haag; mej. M. A. M. J. Schrijvers te Voorburg en de heer J. Boswinkel .e Haarlem. Geslaagd voor het Cand. ex. Gen. II de heer K. A. Dicke te De Bilt; voor het Doet. ex. Gen. II mej. A. G. Dekker te den Haag en de heer L. Goodkin (USA); voor het Semi- artsex. mej. A. J. ten Bokkel Hui- nink te Rotterdam; mej. E. van Pelt te Voorburg, en de heren Th. J. J. M. Bloem te Voorburg en S. H. Over- diep te Leiden; voor het arts-x. mej. E. Onderstal te Wassenaar en de heer G. Schoemaker te den Haag. Leidse agenda ZATERDAG 11 JUNI Lustrum. 8 uur nam. Show Knip me maar, Schouwburg; 8 uur nam. opening feestterrein „Lustrum", De Burcht; 7 uur nam. Sterticht mu ziekkorpsen naar feestterrein De Burcht. ZONDAG 12 JUNI Ballonrace, Schuttersveld, 3 uur. MAANDAG 13 JUNI Kath. Vrouwengilde. Avondmis half negen, St. Lodewijkskerk. Daar na bijeenkomst in „Hoeksteen", Le vendaal 1. DINSDAG 14 JUNI ARKA-jaarvergadering, 8 uur, tea room v. d. Heyden; Huishoudelijke en gezinsvoorlichting, feestelijke slot- avond, 8 uur, Levendaal 1. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 juli). Wilt U iets weten? j Esperantisten. Ph. L. te L. vraagt hoeveel Esperantisten er in Neder- land zijn. Hoeveel Nederlanders Es peranto spreken is ons niet bekend, wel dat er in Nederland 3000 georga niseerde Esperantisten zyn. Passiespelen. A. L. te A. vraagt hoelang duren de Passiespelen en hoe laat zijn de voorstellingen? De opvoeringen hebben plaats als volgt: In juni op 5, 6, 11, 12, 18, 19, 25 en 26 juni. In juli: 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23. 24, 30 en 31 juli. Op 6, 7, 14. 15, 20, 21, 27 en 28 augustus en op 3 en 4 september. Aanvangstijden: 14.15 uur precies, einde ongeveer 18.20 uur. Wij raden u aan zich in verbinding té stellen met de Ned. Reisvereniging voor Katholieken, Keizersgracht 229, Amsterdam. Vraag: Route per fiets Roelof- arendsveen-Eakkum, hoeveel 'km? Antwoord: Roelofarendsveen, Lis- se, Haarlem, Santpoort, Beverwyk, Castricum, Bakkum; afstand 59 kan. BALLONBERICHT j Hoe is de wind I De Bilt deelde ons vanmor- gen mee: Morgenmiddag verwachten we vrij veel wind. We rekenen op windsnelheden tussen 5 en 10 i meter per seconde. Dit wil zeg- i gen matige tot krachtige wind. De windrichting is tussen zuid- west en west. In de bovenlucht (een gebied dat door de ballon- j nen niet bevaren zal worden) op 3 tot 5 kilometer hoogte, ver- wachten we zelfs windsnelheden i van 20 tot 30 per uur. In- dien men in aanmerking neemt, dat één uur 3600 seconden heeft kunnen de deelnemers aan de j ballonwedstrijd van de Leidse Courant uitrekenen wat onge- veer de snelheid van de ballon per uur zal zijn. 5 Overigens verwacht De Bilt j ook morgenmiddag enige opkla- ringen. Van mevr. Boesman verna- men wij, dat bij een windsnel- i heid boven de 8 meter per se- conde de ballonen waarschijn- j lijk niet zullen opstijgen. Men j wacht dan een later uur af, de wind gaat tegen de avond lig- J gen, om alsnog op te stijgen. Mochten de ballons in het ge- heel niet vertrekken, dan heb- j ben de deelnemers, die 0 kilo- meter op hun formulier invul- den een goede kans. OEGSTGEEST Geboren: Peter z.v. P. Lang- hout en T. C. Bod; Johanna Jacque line d.v. D. Zijlstra en M. van Eg- mond; Saskia Johanna d.v. R. van den Berg en C. Reyers; Esther Ka- rina d.v. J. B. Hugenholtz en A. M. Riesen; Paulus Augustinus Theodo- rus Maria z.v. G. Prinsen en C. T. M. Reiring; Johannes Theodorus z.v. F. vna Egmond en L. H. van den Ende. Ondertrouwd: H. Schipper 29 j. en Ch. A. Hildering 28 j. Getrouwd: M. J. van Heuven 26 j. en A; van Nieuwkoop 24 j.; M. P. J. van Hoeken 28 j. en P. M. Klin kenberg 24 j.; J. P. Webbers 32 j. en A. M. H. Vellekoop 28 j.; E. W. Smith 25 j. en H. M. van Dijk 21 j. Overleden: A. M. Schols 67 j.; C. J. van Klaveren 57 j.; M. Meyer 86 j. w.v. D. Spijker. N00RDWIJK Tafeltennis r.k. TOV. In een ge zellige en sportieve strijd hebben de junioren van TOV zich dapper ge weerd in de wedstrijden om het club kampioenschap junioren. Na veel spannende ontmoetingen kwamen in de finale Rudi Alkemade en Theo v. d. Ploeg- Eerstgenoemde won deze ontmoeting in twee sets en veroverde het clubkampioenschap junioren, 2. werd Theo v. d. Ploeg, 3. A. Wijs man, 4. J. de Ridder. Ook de aspiranten hebben om de hoogste eer gestreden en speelden in competitieverband, zodat hiermede enkele weken werden gemoeid. Met de hoogste eer ging strijken Th. Steenvoorden, 2. J. Pex en 3. P. v. d. Wiel. Op het Veense aardbeien- tournooi wist geen enkele TOV'er tot de finale door te dringen. P. de Haas bracht het tot de halve-finale nog het verst. Zondag 19 juni a.s. zullen de TOV'ers deelnemen aan de mas sakamp in Dongen (N.B.). De kosten hieraan verbonden bedragen slechts 3,50 voor de senioren. De junioren kunnen deze trip op kosten van de vereniging maken. „Blijf voor 't Land". Bij de laat ste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de wisselmedailles gewonnen door de volgende schutters met de buks: A. van Egmond 46 punten le klasse; D. A. Lüschen 45 pnt. 2e klasse; mevr. Wassing 44 pnt. 3e klasse. De volgende K.B.O.-schutters won nen de medaille: D. A. Lüschen 55 pnt. le klasse; J. P. Goudriaan 57 pnt. 2e klasse, In de 2e klasse behaalden J. P. Goudriaan, J. de Jong en J. Plug, allen 57 punten, maar door het beste lagste schot werd eerstgenoemde winnaar. In dé koppel wedstrijd werden de koppels 4, 6 en 8 winnaar met res pectievelijk 20, 13 en 5 punten boven het gemiddelde. Casino. ,Ik was Monty's dubbel ganger" behandelt een (geromanti- eerde) gebeurtenis uit de laatste vereld-oorlog. Om de vijand te mis leiden over de juiste plaats van de in vasie stuurden de geallieerden een namaak-Monty naar Afrika om de ndruk te wekken, dat vandaar uit de aanval op het vasteland van Euro pa zou geschieden. De film vertelt deze zotte historie op een grappige manier. De man, die generaal Mont gomery moest voorstellen, is een ge vezen toneelspeler, die alle manier tjes en eigenaardigheden van de ge neraal eerst goed bestudeert en dan op de troepen wordt losgelaten. Duit se spionnen meldden de komst van de generaal in Afrika en het gevolg was, dat de Duitsers een troepenmacht an 60.000 man in Afrika achter hiel den, hetgeen de verdedgingskracht van de Atlantic-wall verminderde. Het is een film voor alle leeftijden. LIDO. De film „La dolce vita" van de Italiaanse filmregisseur Fe- derico Fellini heeft in ons land reeds veel stof tot kritiek gegeven. Deze film „Het zoete leven" heeft betrek Oplossing no. 513: Horizontaal: 1. Rome, 4. Anna, 7. eenre, 9. piëde stal, 10. abt, 11. bed, 15. Leimuiden, 18. Eelde, 19. elft, 20. ante. Verticaal: 1. rups, 2. meetbrief, 3. eed, 4. Ars, 5 .Netterden, 6 aalt, 8. net, 12. elke, 13. nul, 14. ende, 16. met, 17 Ida. king op de hele Romeinse wereld, maar dan is het toch wel een heel eenzijdige kant van die wereld, die in de laatste jaren zoveel stof heeft doen opwaaien. Wanneer hier de waarheid verteld wordt over hetgeen zich aan de zelfkant van het Romein se nachtleven afspeelt, dan mag men het toch niet zo voorstellen of heel de wereld zo is. Wij weten bovendien niet welke coupures de Nederlandse filmcensuur in deze rolprent heeft aangebracht, maar Fellini was het, naar hij gis teren te A.msterdam verklaarde, hier mee helemaal niet eens. Men zou ook niet anders van de regisseur kunnen verwachten. De sexuele excessen worden hier - al dan niet gecamoufleerd - als heel gewoon beschouwd en de tegenstel lingen zijn nu ook niet bepaald ver heffend. Waarom bijv. moet de heli kopter, die over een aantal in bad kostuum op een daktuin gelegen „dames" heenvliegt, een Christus beeld meevoeren - bestemd naar het heet om op een kerk geplaatst te worden? In een persconferentie te Milaan, verklaarde Fellini op de vraag: „Waarom beperkt u zich tot een be schrijving van het kwade? Waarom suggereert u geen oplossing?", dat hij het probleem in de meest werk zame vorm heeft gesteld, en dat hij geen zieleherder is om daarvoor een oplossing te vinden." Bewust het kwade in de mens uit beelden is een kwaad op zichzelf. Daarom kan de film „Het zoete le ven', leven van eenietincen en uit spattingen ons in het geheel niet h koren. Wij vinden het jammer, dat er schatten van geld aan deze film zijn besteed. De KFC heeft deze film met het grootste voorbehoud aanvaard, doch haar niet willen afkeuren. Naar wij vernemen is echter herkeuring aan gevraagd. Luxor heeft „de Kinderrechter" nog een weekje op het programma gehouden. Toegang 14 jaar. Rex „Vuurgevecht in Dodge Ci ty" is een episode uit het leven van een zekere Bat Masterson, die inder tijd in het Wilde Westen een be ruchte revolverheid moet zijn ge weest. Maar zoals dat met alle film helden het geval is, ondanks hun ru we uiterlijk, bezitten zij toch van binnen een fijn gevoel voor recht en billijkheid en ook hier wordt de re volver in dienst gesteld van de wre kende gerechtigheid. Er is dus span ning genoeg aanwezig voor de lief hebbers. Toegang 14 jaar. Studio toont, dat de „Wunder- kinder" inderdaad wonderkinderen zijn, want zij zyn al weer geprolon geerd. Alle leeftijden. Trianon. „Babette", die „op het oorlogspad gaal, is B.B. oftewel Brigitte Bardot. Op het eerste ge zicht zou men denken, dat Brigitte gewapend met Amors pyl en boog ten strijde ging trekken, maar dat is toch niet het geval. Zij gaat echt het oorlogspad op, als handlangster van een bijzondere illegale van En geland uit geleide organisatie tijdens de Duitse bezetting van Parijs. Zij moet een generaal zien te ontvoeren en dat lukt ook. Alles lukt zelfs wel wat onwaarschijnlijk voorspoedig, maar dat komt omdat men Babette toch niet midden in een drama kan zetten. Er moet de nodige humor aan te pas komen en deze heeft men dan ook kwistig in elkaar geknut seld. Vooral de Gestapo is het mik punt geworden van allerlei geestig heden en de Obersturmführer Schulz, het hoofd van de Gestapo te Parijs, is zelfs een regelrechte schertsfiguur geworden. Men moet het dus alle maal niet zo nauw nemen met deze „oorlogsgeschiedenis" de karikatuur ligt er dik boven op. Wie zich eens amuseren wil, kan gauw met Babet te het oorlogspad op gaan. Toegang 14 jaar. Gouden eremedaille Oranje Nassau Hoewel gerechtsdeurwaarder P. A. H. van der Woude reeds per 1 mei j.l. wegens het bereiken van de verplich te leeftijdsgrens als deurwaarder bij het Leids Kantongerecht eervol ont slag werd verleend, vond eerst gis termiddag het offciële afscheid plaats. Ter gelegenheid van dit feit waren zowel de kantonrechter, mr R. de Bruyn, de officier van Justitie, mr E. v. d. Schans, de griffier en plv. kan tonrechter, mr W. de Koning, als mede de oud-kantonrechter mr F. Ligtenberg, vele Leidse advocaten, tal van collega's en oud-collega's, de des kundigen van de pachtkamers, het voltallige personeel van de griffie en het kantongerecht in de rechtzaal voor een „extra zitting" bijeen geko men om van de scheidende deurwaar der, die vergezeldwas van zijn echtge note en enkele familieleden, harte lijk afscheid te nemen. Mr de Bruyn, die zich als eerste spreker tot de heer v. d. Woude richtte, herinnerde er aan, dat deze zijn ambt méér dan 30 jaar uitoefen de een tijdperk dus, dat ook in onze wetgeving als langste termijn van verjaring een belangrijke rol speelt en dan ook in vroeger jaren, toen men minder snel dan heden ten dage leefde, een periode van een mensen leeftijd betekende. In die periode van ruim 30 jaar heeft de heer v. d. Woude, aldus spr„ zijn ambt in het volle leven van Lei den uitgevoerd en heeft hij veel wel en wee vooral dit laatste bij de bevolking onder ogen gezien. Het was in vele opzichten niet altijd een dankbare taak, vooral daar velen ver_ gaten, dat ook hij bijna uitsluitend handelde in opdracht van derden en dus slechts zijn plicht, hem door de wet opgelegd, kwam uitoefenen. Nadat spr. nog had opgemerkt, dat hy het niet meer verschijnen van de heer v. d. Woude ter zitting, als een gemis voelde, was het hem een groot genoegen te kunnen mededelen, dat het H.M. de konigin had behaagd de heer v. d. Woude te onderscheiden met de gouden eremedaille behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. Na dit hoogtepunt, sprak de offi cier, mr v. d. Schans namens het O. M. nog met veel waardering over de wijze waarop de heer v. d. Woude zijn taak ter zitting heeft verricht. Mr de Koning wees hierna nog met een enkel woord op de ijver en de toewijding en bovenal de eerlijkheid van deurwaarder v. d. Woude, die r.u na een lange periode van dienen in naam van het recht, het niet voor hem zo gemakkelijk te aanvaarden ambteloos burgerschap tegemoet gaat. Als blijk van grote waardering en dank voor de alleszins prettige sa menwerking, overhandigde spreker hem namens alle functionarissen van het kantongerecht oud-kantonrech ter mr Ligtenberg incluis een zil veren sigarendoos met inscriptie. Namens de rijksadvocaten aan de Leidse balie, voerde hierna mr P. J de Ruyter de Wildt nog het woord Hierna richtte zich de heer G. Ver hagen, secretaris van de Ned. Vei v. Gerechtsdeui-waarders met een geestig toespraakje tot zijn scheiden de collega, die het voorrecht had, al dus spreker, in de volle kracht van zijn leven afscheid te mogen nemen van zyn mooie ambt. Een uitgebreic assortiment sigaren vergezelde zyr woorden van waardering en sympa thie. De heer T. J. v. d. Heyden sprak als laatste nog een enkel woord van lof en waardering, die de collega's in Leiden voor hun scheidende ambtge noot koesterden. Hij overhandigde de heer v. d. Woude namens de collega's nog een kist sigaren. Tot slot sprak de heer v. d. Woude nog zijn oprechte dank uit tot H.M de koningin en allen, die hem en zijn echtgenote deze dag tot een onver getelijke hebben gemaakt. I'oto: De kantonrechter speldt de scheidende deurwaarder de hoge on derscheiding op. BIOSCOPEN De films in de week van 10-17 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ik was Monty's dubbelgan ger", alle leeftijden. Lido: „La dolce vita", strikt volwas senen. Luxor: „De kinderrechter", 14 jaar. Studio: „Wix Wunderkindcr", alle leeftijden. Trianon: „Babette op het oorlogs pad", 14 jaa:. Rex: „Vuurgevecht in Dodge City", 14 jaar.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2