DE ANDEREN Juwelen van Sophia o Loren waarschijnlijk Q niet in Nederland Militaire bedevaart naar Lourdes Minister opent B O-herstellingsoord Gouden echtpaar H. Simmerman-Wolvers ZATERDAG 11 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT reeds een complete electrische machine vanaf (Ad verten tie i De heer en mevrouw H Simmer- manA. SimmermanWolvers, wo nende aan de Prins Hendrikstraat 100, achter de watertoren te Alphen aan den Rijn hopen dinsdag a.s. hun gou den echtvereniging te vieren. De heer Simmerman is 11-juli 1883 te Nieuwkoop geboren, mevrouw SimmermanWolvers zag het levens licht te Woubrugge op 16 augustus 1887. Zij zijn getrouwd in de paro chie Hoogmade. Het echtpaar kreeg 12 kinderen, waarvan er nog acht in leven zijn en allen gehuwd, terwijl het in het gelukkige bezit is van 32 kleinkinderen. De heer Simmerman is ongetwijfeld een man van behoudende inslag. Na korte tijd in de betonindustrie F. P. Bos te hebben gewerkt, trad hij op 35-jarige leeftijd in dienst van open bare werken van de gemeente Alphen aan den Rijn. Daar heeft hij het vol gehouden dertig jaar lang, tot hij op 65-jarige leeftijd werd gepensioneerd. Voorts bewoont hij met zijn echtge note en eerder ook met zijn kinderen, dertig jaar lang hetzelfde huis achter de watertoren in de Prins Hendrik straat, aan de Rijn. Ook is hij meer dan een halve eeuw trouw gebleven aan zijn dagblad de „Leidse Courant". Zowel man als vrouw genieten' nog een uitstekende gezondheid en maken vrijwel dagelijks hun „ommetje" en „wippen" dan eens bij het ene dan weer eens bij het andere kind, dat zij het hunne mogen noemen, binnen. Vermelden wij de aardige gewoonte van burgemeester Z. Bruis Slot om in gezelschap van zijn echtgenote, mevrouw J. J. Bruins SlotPadding, een bezoek te brengen aan gouden echtparen. Zo viel vrijdagmiddag hun bezoek ten deel aan het echtpaar SimmermanWolvers alsmede een boeket bloemen, dat zij namens het gemeentebestuur aanboden. Levensmiddelen nog niet aangekomen. Toen de lange trein het station van Lourdes binnenreed, klonk uita de meer dan 900 kelen het Lourdeslied, een aangrijpend moment dat velen te machtig was. Een onaangename verrassing wacht te onze militairen in Lourdes toen daar bekend werd dat de levensmid delen, welke vooruit waren gezonden, als gevolg van de staking nog niet in het genadeoord gearriveerd waren. Deze teleurstelling was echter maar van korte duur, want kort daarop maakten de Fransen reeds bekend dat er inmiddels reeds 900 maaltijden uit eigen middelen in voorbereiding waren. Niettemin hoopt men dat de Ne derlandse levensmiddelen vandaag in Lourdes zullen arriveren. Het officieuze onderzoek door Je Rotterdamse politie naar de gestolen juwelen van de Italiaanse filmster Sophia Loren heeft geen enkel re sultaat gehad. De verklaring van de gevangene in Londen, dat een vrouw met de juwelen naar Nederland is gegaan, mist volgens de politie waar schijnlijk elke grond. Bedoelde vrouw is voor vakantie op Majorca. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, zal op donderdag 23 juni in Arnhem de officiële opening ver richten van het BIO-herstellings- oord voor minder-valide kinderen, dat aldaar door de stichting BIO- vacantieoord is gebouwd. In het BIO-herstellingsoord zal in de toe komst plaats zijn voor 120 minder- valide kinderen in de me^st uitge breide zin van het woord, die een langdurige verpleging nodig hebben. De patiëntjes zullen tenminste drie maanden in het tehuis verblijven. „DE EERSTE HAAGSE WOLKENKRABBER" Onder auspiciën en in het gebouw van de Academie van Bouwkunst te Amsterdam wordt van 1522 juni a.s. een tentoonstelling gehouden „De Eerste Haagse wolkenkrabber". De tentoonstelling omvat de prijsvraag ontwerptekeningen en maquette voor het nieuwe hoofdkantoor van een ver zekeringsmaatschappij (De Nederlan den van 1845) in Den Haag. Dit ge bouw zal aldus de directie dier maatschappij het hoogste kantoor pand in ons land worden, n.l. ruim 80 meter. In 20 verdiepingen zullen 4000 ambtenaren worden onderge bracht. Even voor half vier is gistermiddag het Nederlandse detachement van de internationale militaire Lourdes- bedevaart met een speciale 13 wa gons lange trein in Lourdes aangeko men. Op het station was een afvaar diging van geestelijke hoogwaardig heidsbekleders en militaire autoritei ten aanwezig om Kardinaal Alfrink, die de reis meemaakte in de kwali teit van legerbisschop, en de hoofdle geraalmoezenier mgr. Van Straelen, te verwelkomen. Daarna konden ook de circa 900 militairen, 30 zieken, 22 Deense en 3 Noorse militaire bede vaartgangers de trein verlaten en hun vermoeide leden strekken. In Neder land had men 100 belangstellende militairen moeten afwijzen. Buiten het station van Lourdes stonden Franse parachutisten met walkie-talkies opgesteld om de troe pen naar de verschillende hotels en tentenkampen te dirigeren. Voor de ziëken waren uiteraard brancardiers aanwezig. Zij werden onmiddellijk, vergezeld van de dok ters en zusters, die ook tijdens de treinreis niet van hun zijde waren geweken, naaf het hospitaal overge bracht. De sfeer is vanaf het moment van het vertrek in Roosendaal in alle opzichten uitstekend geweest. De geestelijke leiding was in han den van aalmoezenier Schoonebeek, die de meditaties per microfoon gedu rende de reis leidde. 's Morgens had mgr. Alfrink in de Sacré Coeurkerk van Bordeaux, een K. Mis opgedragen. Een koor, dat uit de bedevaartgangers zelf gerecru- teerd was, verzorgde de gezangen. Voor de zieken die in de trein moesten achterblijven celebreerde vanuit zijn coupé aalmoezenier Schoonebeek eveneens een H. Mis. Kort voor de aankomst in Lourdes dankte mgr. Alfrink onze militairen voor hun voorzeldig gedrag en prees de gods vrucht welke zij getoond hadden. „Deze heeft mij zeer blij gestemd", zeide hij. Ver. Vrienden van Veere schonk schilderij Hedenmiddag heeft dr. mr. W. Hugenholtz, oprichter en voorzitter van de Vereniging Vrienden van Veere namens zijr vereniging aan deze stad een door Bob Bruyn ge schilderd portret van H.M. Konin gin Juliana aangeboden. In zijn toespraak tot het gemeen tebestuur van Veere, herinnerde dr. mr. Hugenholtz er aan, hoe enkele jaren geleden in het stadhuis van deze plaats de Vereniging Vrienden van Veere was opgericht, die onder meer ten doel heeft de belangen van deze stad in de meest uitgebreide zin des woords te behartigen. Niemand beter dan u, mijnheer de burgemeester zo vervolgde hij HH weet hoezeer wij. Vrienden van Vee- h re, begeesterd zijn door uw merk- 7 tï waardige, oude stad, waarvan dr. P. l1-• H. Ritter jr. heeft gezegd, dat zij „de lokkende betovering van de zee- op een voor-show van de nieuwe collectie van het huis Horrockses in Lon- ^^clPteLh^^dsAOTnh°°d den was o.ra. deze jurk met bijpassend kort jasje te zien. De combinatie is van Veere te hebben aangehaald, gaf gemaakt van rode stof met fijne zwarte ruiten. Op de losse taille wordt een spreker een gedetailleerd overzicht cc|ntUur van kalfsleer gedragen. De met een strikje gesierde hoed is ..«W. Aa nrnnt-en Vll<z+/vt-l« van Hp Ktari van hetzelfde materiaal. Het vestje is afgezet met zwart koord. „Gelooft u me, mevrouw, mijn nicht voelde zich dodelijk beledigd toen ik haar vertelde van alle boos aardige praatjes, die haar schoon zuster achter haar rug rondstrooit. Het was toch mijn plicht, haar de waarheid te vertellen, ook als die een beetje onaangenaam klinkt Nee, in negen van de tien geval len heeft men absoluut niet de plicht kletserijen dóór te vertellen. Men zou eigenlijk helemaal niet moeten luisteren, of, wat nog veel beter is, het slachtoffer tegen de ander in bescherming nemen. Kleine porties kan men, behalve in mosselschalen, ook op wittekool- bladeren serveren. Men weekt de kop van de kool eerst wat in wa ter, zodat de bladeren wat gemak kelijker loslaten. In deze „schalen" laten zich vooral slaatjes van rauw kost, haringslaatjes enz. goed op maken. Adieu winter! Klopt u eerst het stof uit uw bondmantel en het nieuwe leven erin, vóór u de man tel voor de zomer weghangt. Daar toe neemt u het best Spaanse riet jes en slaat de mantel daarmee af wisselend met snelle, ritmische sla gen tot u iedere vierkante centi meter bewerkt hebt. Daarna bor stelt u het bont tegen de draad in en dan kan de mantel naar de mot- tenvrije zak verhuizen. Uil de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Voor een paar dingen zou het deze week nog net tijd zijn! Er is nog postelein die, omdat ze nu het goedkoopst is, ingemaakt zou kun nen worden. En dat is bij postelein wel heel gemakkelijk! Het gehalte aan plantenzuren is namelijk zo hoog dat postelein niet gesterili seerd behoeft te worden, dus geen soesah met weckketel en -flessen! Men laat eenvoudig de gewassen postelein koken tot ze geslonken is, laat ze daarna goed uitlekken en brengt ze dan heet, met behulp van een trechter, in heel zorgvuldig schoongemaakte wijn- of azijnfles sen over. Met de steel van een houten lepel wordt de groente af en toe aange stampt, de fles met het kooknat bij gevuld, met een kurk gesloten en deze tot slot in gesmolten lak on dergedompeld. Punt 2 zijn de bloelende vlier struiken! En denk tot slot nog eens aan asperges die er de volgende maand al niet meer zijn! ZONDAG: toastjes met radijs, as perges met kaassaus, kalfsfrican deau, aardappelen, rabarber met schuimkop. MAANDAG: huzarensla met kom kommer, drie in de pan. DINSDAG: saucijsjes, bloemkool, aardappelen, grape-fruit met bul- gaarse yoghurt. WOENSDAG: gevulde andijvie kropjes, aardappelpuree, hangop met noten. DONDERDAG: hard gekookt ei, spinazie, rauw gebakken aardap pelen, caramelvla (tutti frutti in de week zetten). VRIJDAG: gestoofde vis, peterselie aardappelen, worteltjes of tutti frutti. ZATERDAG: gebakken- vlierbloe sem, stoofschotel, aardappelen met ham, beschuit met bessensap. Asperges met kaassaus. De asperges in stukken snijden, schillen, gaar koken en laten uitlek ken. Een glad gebonden saus ma ken van het aspergewater, boter en bloem. Van het vu ut af per dL. saus 25 gr. geraspte kaas toevoegen. De bodem van een vuurvaste schotel met boter besmeren, de helft van de kaassaus erin gieten, de asperges erop leggen en de rest van de saus erover. Wat paneer meel en geraspte kaas door elkaar roeren en over de saus strooien en het gerecht in de oven vlug een bruin korstje geven. BRUIDSJAPON UIT NIEUWSTE COLLECTIE VAN BALMAIN Dit is een bruidsjapon uit de collectie voor 1960 van de Par(jse ontwerper Pierre Balmain. Zij is gemaakt van zijden organdie, ge borduurd met witte guipure (een soort kant), de dubbele rok is van wit satijn. Als hoofdbedekking dient een dnif van witte veren, waarvan een slnier van witte tnle afhangt. Gebakken vlierbloesem. Overal staan de vlierstruiken in volle bloei, straks zullen de bloe sems bessen hebben gevormd die heerlijk geurig en smakelijk zijn, maar ook de bloem zelf is met z'n weinig uitgesproken maar bijzonder aparte smaak een delicatesse. De schermen (2 per persoon is meer dan voldoende!) worden gewassen, ondergedompeld in beignetdeeg, waaraan iets zout is toegevoegd en in niet al te heet frituurvet gebak ken. Wel een zeer goedkope groen te die de prijs van het zondagmaal- tje weer een beetje goedmaakt! TOMATENTIJD! seL Tomatenjam kunt u maken van 1 kg. tomaten, 3/4 kg. suiker, 2 eet lepels citroensap, en zo mogelijk een beetje geraspte citroenschil. De tomaten schillen, doorsnijden en met een bodempje water gaar ko ken. Daarna wrijft u de vruchten fijn en laat u die massa in een pan inkoken totdat zij tot de helft van de volume ingedampt is. Ver volgens voegt u de suiker toe en laat u alles koken tot de massa de dikte heeft van jam. Vervolgens voegt u het citroensap en de ci troenschil toe en laat u de jam nog even inkoken. In vooraf goed schoongemaakte potjes doen en met een deksel of met cellofaan afslui ten. Tomatenpuree of tomatensap wordt als volgt bereid. De tomaten wassen, in vieren snijden en in een gesloten wijde pan vlug tot moes koken, al dan niet onder toevoeging van kruiden (peterselie, selderij, laurierblad, ui, kruidnagel) en zout. Wrijf de massa voorzichtig door een zeef zodat de schilletjes en pitten achterblijven. Voor sap de gezeefde vloeistof meteen in de schoonge maakte en 10 minuten uitgekookte flessen overdoen, voor puree het sap eerst nog in zeer goed schoon gemaakte flessen overdoen. Deze sluiten met uitgekookte kurken en tot over de hals van de fles, in ge smolten lak, paraffine of kaarsvet dompelen. Steriliseren van tomaten, toma tenpuree of tomatensap geschiedt als volgt. Glazen, deksels en ringen zeer goed schoonwassen. De toma ten schillen en met wat zout zo dicht mogelijk op elkaar in de gla zen leggen. De glazen sluiten met een gummiring, een deksel en een knip en het geheel gedurende een half uur bij een temperatuur van 80°C verwarmen in een pan of in- maakketel met water. De glazen uit het water nemen en op een koele, doch tochtvrije plaats laten afkoe len. De knippen na afkoeling ver wijderen. Op dezelfde wijze kunt u tomatenpuree- of sap inmaken in flessen met gave kurken. De fles sen niet hoger dan tot 3 cm. onder de rand vullen. De kurken uitkoken en losjes op de fles binden met een kruistouw. Na het inmaken drukt u de kurken stevig in de fles. Wanneer de inhoud koud is ge worden, sluit u de flessen lucht dicht af door de kurken in gesmol ten lak. paraffine of kaarsvet te dompelen tot over de hals van de fles. 0 T 1' "?j - )X van de grootse historie van de stad Terveer. lOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOllOIIOllOIIOIIOIIOIIOoilOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI ALPHEN AAN DEN RIJN IR STAF TOEKOMSTIG PRES.- DIRECTEUR NED. HEIDE MIJ Met ingang van 1 juli a.s. is ir C. Staf, oud-minister van oorlog en ma rine en oud-directeur-generaal van de Landbouw, benoemd tot adviseur van het bestuur der Ned. Heide Maat schappij. Van 1941 tot 1947 was ir Staf reeds president-directeur van de Ned. Heide Mij. Het is de bedoeling dat hij deze functie weer opneemt als in oktober 1961 de huidige president, directeur, ir H. J. A- Hendrikx, met pensioen gaat.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10