£1 „De Gouden DOKTER JANE Technisch adviseur van »Veronica« verdacht van bedrog gearresteerd spaar de nieuwe sportpiaatjes Meisje bij Maastricht aangerand Veilig kopen! GARANTIE Bij het kersenplukken omgekomen Meihodische personeels beoordeling VRIJDAG 10 JUNI 1960 DE I RIDSfi COURANT Ongedekte chèques aan Duitse schuldeisers De heer H. Oswald uit Amsterdam, die een belangrijk aandeel heeft ge had in het technisch deel van de tot standkoming van „Radio Veronica", is dinsdagochtend j.l. in zijn woning ge arresteerd, onder verdenking van net plegen van bedriegelijke bankbreuk en het afgeven van ongedekte che ques. Hij is opgesloten in liet hoofd bureau van politie en za! zaterdag ochtend voor de officier \an justitie worden geleid. Radio Veronica is de „vogelvrije" reclamezender die vóór de kust, bui ten territoriaal gebied, uitzendt. Bij vonnis van de rechtbank te Am sterdam van 19 april jl. werd de heer O. als» detailhandelaar in radio- en televisie-artikelen in staat van fail lissement verklaard. Dit faillissement was aangevraagd door de Nederlandse Middenstandsfinancieringsbank. Op 14 juni a.s. zal de verificatievergade ring worden gehouden. Indertijd had de heer O. medege deeld, dat hij als generaal agent op trad voor de in Liechtenstein geves tigde commerciële radio-onderne ming „Veronica". Hij was' voordien technisch directeur van de Vron ge weest, die medio april jl. werd op geheven en waarvan de Veronica op volgster is. De heer N. C. Jürgens die, toen de Panamese regering de „Veronica" uit het koopvaardij register liet schrappen, als onderhandelaar tussen de „Vero nica" en de Panamese consulgene- raal in Rotterdam optrad, heeft me degedeeld, dat de heer O. nimmer ge- neraal-agent is geweest. Wel is deze, toen de zaak nog op het technische vlak lag, als woordvoerder van de „Veronica" opgetreden. De heer O. is technisch adviseur, aldus de heer Jürgens. Voorts zei hij zelf met in gang van 8 juni tot generaal-agent te zijn benoemd en, nu de „Veronica" uitzendt, met de behandeling van de commerciële zaken te zijn belast. „Vóór mij is er nooit een generaal- agent geweest". Ongedekte chèques. De officier van jusitie, mr. R. L Heukels, deelde mede dat hij enige tijd geleden van een Duitse firma via een Nederlandse advocaat een aangifte had gekregen dat O. aan deze firma als betaling voor levering van televisietoestellen in december jl. drie ongedekte chèques op een Nederlandse bank had afgegeven. Tij dens het onderzoek naar deze zaak deed de curator in het faillissement aangifte dat O. in het vooruitzicht van zijn faillissement zijn zaak zoge naamd verkocht zou hebben aan een ander. De heer O. heeft, aldus de of ficier, tegenover de politie toegege ven, dat hij dit gedaan heeft ter be driegelijke verkorting van de rechten van zijn schuldeisers. Ook het geval met de drie chèques. (voor een waar de van 17 a 18.000 gulden) heeft hij bekend De officier zeide dat het een vrij uitgebreid onderzoek wordt in deze, overigens geheel buiten de „Veronica" staande, zaken. Inbeslagneming. Wel behandelt mr Heukels twee andere meer technische zaken, die op de toenmalige VRON betrekking hebben. Dit betreft de inbeslagne ming, op grond van overtredingen van de telegraaf- en telefoonwet, door een PTT-opsporingsambtenaar van zendapparatuur, bestemd voor het indertijd in Emden liggende ra dioschip, in december en februari j.l., resp. in het magazijn van de zaak van de heer O. in de Beursstraat te Amsterdam en bij de grenspost Ter Apel. In deze zaken is een gerechte lijk vooronderzoek aan df gang en zijn getuige-deskundigen gehoord. VISSTERFTE IN v OUDE I)SEL Sinds dinsdagavond is er een mas sale vissterfte in de Oude IJsse' bij Doetinchem. Dinsdagavond was reeds te merken dat het water bijzonder zuurstofarm was. Gisteravond schat te men het aantal dode vissen op on geveer 4000. Voorn, blei, paling en zelfs snoek en brasem stierf door gebrek aan zuurstof. De zeelt, die anders nooit aan de oppervlakte komt, werd door zuurstofgebrek naar de oppervlakte gedwongen. Een ongewoon gezicht was het donderdag voorts, dat scholen van honderdtallen vissen - de snoek broe derlijk naast de voorn - de wijk na men in de richting van de Duitse grens. SAMSON SHAG (Advertentie) Verzorging militaire maaltijd liet te wensen over Naar aanleiding van het incident in de nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag, waar de militairen van drie aldaar gelegerde subsistentencompag- nleën op donderdag 2 juni de avond maaltijd hebben geweigerd, is een onderzoek ingesteld. Hieruit is ge bleken, dat tengevolge van verzui men in de juiste naleving van de voor de verzorging van de militairen gestelde regelen, in enkele opzich ten onbevredigende toestanden wa ren ontstaan. De voor die verzuimen aansprakelijke functionarissen zijn ter verantwoording geroepen. Ander zijds zijn die militairen, die hun weliswaar gerechtvaardigde grie ven op een onder de militaire ver houdingen onjuiste wijze tot uiting hebben gebracht, daarvoor gecorri geerd Dit is medegedeeld door de le- gervoorlichtingsdienst. De huisarts de heer J. F. Pieck afkomstig uit Voorburg (Z.H.) en sedert kort in Den Bosch woonach tig is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Bij de politie te Maastricht is, zo werd gisteren door de politie meege deeld, op Eerste Pinksterdag aangif te gedaan van een aanranding op de zaterdagavond voor Pinksteren. De dader, een 18-jarige leerling-reclame schilder H. M., die in een opvoe dingsgesticht te Cadier verblijft en die met Pinksterverlof was gezonden, is in de ouderlijke woning aangehou den. De jongen had het meisje, de 18-jarige E. M. ontmoet in een café, waarna hij haar uitnodigde voor een rit per bromfiets Even over de Bel gische grens randde hij het meisje aan, waarna hij haar naar Maastricht terugbracht. De jongeman, die tegenover de po litie bekende, dat hij in het café on geveer 20 glazen bier had gedron ken, blijkt het meisje, dat zich hevig verzette, te hebben willen wurgen. Het meisje vertoonde duidelijke spo ren van wurging op haar hals en ge zicht. bij de erkende fÖhnl vakhandel met volledige garantie van De Technische Unie. volkomen geruisloos I van.» 388," met TECHNISCHE UNIE- PRINS MORGEN NAAR HUIS. Naar de behandelende geneesheren mededelen is de temperatuur van Prins Bernhard normaal gebleven en mag verwacht worden dat hij mor genochtend het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar Soestdijk terug te keren. Gisteravond is in het ziekenhuis te Sittard aan de gevolgen van een val uit een boom "overleden de 14- jarige zoon van de Ambonese familie Z. uit het woonoord Graetheide-Sit- tard. De knaap was woensdag te Urmond in een boomgaard in een kersenboom geklommen en daaruit gevallen. De jongen liep een schedel- basisfractuur op. Automobilist bedreigde meisjes met pistool en sloeg daarna de hand aan zichzelf Op de Wieringerrandweg in de Wieringermeer is gistermiddag in een auto die in een sloot lag het stoffe lijk overschot gevonden van de 24- jarige employé van de rijkswerf W. B. De man had een schotwond in het hoofd. Deze vondst werd gedaan door de rijkspolitie, nadat daar kort tevoren twee meisjes aangifte hadden gedaan, dat zij onder bedreiging met een pistool waren aangehouden door een man met een auto. Het eerste meisje, de 17-jarige J. Renooy uit Slootdorp, werd door de man aangehouden op de Zuiderzee weg tussen Wieringen en Midden- meer. Zij voldeed niet aan de som matie om af te stappen en de man schoot niet. Het tweede meisje, dat aangifte deed was de 14-jarige F. Lont uit Hyppolytushoef, die werd aangehouden op de Wieringerrand weg, toen zy naar huis reed van de landbouwhuishoudschool in Sloot- dorp. Dit meisje kreeg een schot na van de man toen zij doorreed, maar zij werd niet geraakt. Vlakbij de plaats waar het tweede meisje werd aangehouden vond men het stoffe lijk overschot van de man. Er is een onderzoek gaande onder leiding van de officier van justitie te Alkmaar, mr. F. Reigersman. Dr. Zeldenrust zal vandaag sectie ver richten. Ongeveer een miljoen haringen, die de door de redersverenigingen vast gestelde minimumprijs niet konden halen, zijn tot nu toe doorgedraaid en in de vismeelfabrieken verwerkt. Oe minimumprijs per kantje is momen teel 70.Ruim 1000 kantjes wer den doorgedraaid. BiJ HET RIJK Met ingang van 1 juli zal voor al het rijkspersoneel, dat op weekloon werkt, een „methodische personeels beoordeling" worden ingevoerd, al dus de „Volkskr.". Dit betekent, dat het personeel beoordeeld zal worden volgens tevoren vastgestelde normen naar gedrag, de houding ten opzich te van de leiding, manier van wer ken en dergelijke. Het zal een „open personeelsbeoordeling" zijn, waarbij het voor de ambtenaar dus mogelijk is, kennis te nemen van de beoor deling. Een en ander is van belang voor de promotiekansen en voor het be palen van de hoogte van de presta tiebeloning. In de vergadering van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in ambtenarenza ken, die donderdag gehouden is en waarbij minister Toxopeus (Binnen landse Zaken) aanwezig was, is hier over overeenstemming bereikt. Tot nu toe bestond er geen „me thodische personeelsbeoordeling die gold voor het hele Rijkspersoneel. Er waren wel enkele diensten, zoals PTT, waar ze werd toegepast. Het wordt nu voor de hele Rijksdienst verplicht. Aan de lagere organen (gemeenten, provincies en dergelij- DAMPO-MASSAGE verdrijft pijnen en stijfheid uit ledematen,spieren en gewrichten Jen maakt deze weer lenigg| (Advertentie) ke) zal geadviseerd worden, even eens per 1 juli deze personeelsbe oordeling in te voeren. "Verder werd overeenstemming be reikt over de volgende punten: de werkclassificatie voor de rijks- werklieden zal belangrijk verbeterd worden; de tariefspercentages zullen verhoogd worden van 25 tot 33; de prestatiebeloning zal minstens verhoogd worden van 8 tot 12 per cent. Verpleegster opende brieven en kreeg principiële boete De politierechter te Dordrecht heeft de 64-jarige verpleegster W. M., wonende in Rotterdam, veroor deeld tot een principiële boete van /l,sub. 1 dag omdat zij in een bejaardentehuis in Strijen brieven van patiënten had opengemaakt. Zij had dit gedaan, zoals zij de politie rechter vertelde, omdat er brieven waren binnengekomen, waarin stem ming werd gemaakt tegen de direc trice van het tehuis, die haar pleeg dochter is. Zij had de rust van het tehuis willen herstellen door daar een stokje voor te steken. De offi cier van justitie noemde het een merkwaardig delict, dat juridisch niet tot de gemakkelijkste behoorde. Hij eiste voor „beschadiging van an dermans goed" een boete van ƒ20 subs. 4 dagen. De raadsman, mr. H. G. C. L. Polak, concludeerde op ju ridische ronden tot vrijspraak. Hij was van mening, dat er in dit ge val geen sprake van „beschadiging van andermans goed" kon zijn. De politierechter was het daar min of meer mee eens. Aan de andere kant vond hij dat strafoplegging moest volgen. Hij volstond echter met het opleggen van een principiële boete. Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be. ■«/rijdt U snel en afdoende van die pij nen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0,95, f 2,40, f 8,88. DIRECTEUR VAN DE TUINBOUW TERAARDEBESTELD. Gisteren is, in alle stilte in Den Haag de begrafenis geschied van in specteur F. W. Honig, in leven di recteur van de tuinbouw van het mi nisterie van Landbouw en Visserij. De heer Honig is op 6 juni na een vrij langdurige ziekte in de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag overle den. Hij bereikte de leeftijd van 61 jaar. OMtminOmim- nm minimal or. BwmuiHcrMsrmD ornmrm rr ma un door Adeline McElfresh 43) „In de buurt van de fabriek." Hij legde haar uit waar het was, en ze haastte zich weer naar haar auto. In Central City waren gevallen van kin derverlamming had ze in de kranten gelezen. Het adres bleek een piepklein, vrij verveloos, maar kraakzindelijk buisje te zijn. Jane volgde een erg ongeruste moeder naar binnen. Het kind, een jochie van een jaar of drie met een verwarde bos blond haar, lag lusteloos in bed. Jane voelde het voorhoofd dat gloeiend heet was, en de pols die erg onregelmatig sloeg. Ze deed de thermometer in zijn mond, nam haar stehoscoop en beluisterde de ademhaling. „Hoe lang is hij al zo?" vroeg ze „Sinds gisteren. Maar eergisteren is hij misselijk geweest." „Hoofdpijn? Keelpijn?" Het jonge vrouwtje knikte. „Is denkt u dat 't polio is?" „Dat weet ik nog niet." Jane keek op de thermometer. Bijna veertig graden. „Hoe laat komt uw man van zijn werk?" „Hij is onder dienst. In Korea." „Uw ouders, misschien?" „Alles wat ik in de wereld heb zijn Joe en en kleine Joey. Oh, dokter Langford!" De magere hand greep Jane's schouder. „Laat me hem niet verliezen!" Niettegenstaande haar scholing voelde Jane een brok in haar keel schieten. Hoe kon je onpersoonlijk blyven tegenover zo'n smeekbede? Ze stond op en legde kalmerend een arm om de schouders. „U moet niet gaan huilen, mevrouw Ward. Dat zou Joey onrustig kunnen maken." Alsof h|j de angst van zijn moeder aanvoelde begon kleine Joey nu zachtjes te huilen. Mevrouw Ward liet zich op haar knieën naast het bed neervallen. „Stil maar, stil maar, m'n jongetje", vleide ze. „Je bent mamma's grote jongen toch? Je gaat toch niet huilen, lieverd?" En wonder boven wonder, hij werd weer stil; en hij bleef stil, ook toen ze hem in dekens wikkelden en snel met hem naar het ziekenhuis in Mar tinsburg reden. Daar hoorde Jane dat haar vermoedens juist waren. Het was kinderverlamming. Ze zag de hoop uit het gezicht van de moe der wegtrekken toen ze 't haar ver telde. „Hij zal naar Central City moeten, mevrouw Ward", vervolgde Jane. „Er is hier geen gelegenheid voor goede behandeling en voor isolatie." „Oh, ja, ja natuurlijk! Het geld er voor zal ik wel bij elkaar zien te krijgen." „Maakt u zich nu voorlopig maar geen zorgen over geld. Tijd is op het ogenblik het belangrijkste." In de tien minuten die ze had voor dat ze weggingen, belde Jane Hales- ville op en gaf voor dokter Johnson een boodschap bij de telefoniste af. Daarna vroeg ze de zaak van Bates aan. Ze moest meneer Bates zeggen dat ze morgen pas terug kwam zodat hij en zijn vrouw zich geen zorgen over haar zouden maken. Bill Latham kwam aan de telefoon. „Meneer Bates is «net een recept bezig, Jane. Wil ik hem even roepen?" „Nee, laat maar, BilL Er is haast bij. Luister 'ns, Bill Snel ver telde ze hem wat er aan de hand was. „Ik ga met mevrouw Ward mee, Bill Dokter Ed heeft me niet "nodig en dat arme kind is zo alleen." Ze voeg de er niet bij dat er nog wat anders was wat ze in Central City wou doen. „Natuurlijk, Jane. Ik zal 't de oude dokter zeggen." „Oh, sorry, Bill. Ik had er niet meer aan gedacht." Hij werd niet kwaad, zoals Lance in zulke gevallen. Hij zei kalm: „Oma's gebraden kip zal een andere keer even lekker smaken. Kan ik nog iets anders voor je doen?' De bedaarde rust van zijn stem waar het duidelijk verlangen in door klonk haar tot steun te zijn, vulde Jane met een nieuw vertrouwen, iets waar ze hard behoefte aan had. Ze was bang, ze had nog nooit eerder een polio-geval gehad en er was zo weinig van bekend „Ja", fluisterde ze. „Ja Bill. Bid voor Joey, Bill Bid voor mij. We zullen het allebei nodig hebben." Ze hing op voordat hij verder iets had kunnen zeggen, voordat de tra nen in haar ogen begonnen te vloeien. Ze kwamen tegen het vallen van de avond bij het City-ziekenhuis in Central City aan. Jane voelde zich opgelucht toen haar patiëntje was ge- installeerd en in handen was van verpleegsters en doktoren die met de gevreesde ziekte beter bekend waren dan zij. Het werd mevrouw Ward toegestaan bij haar zoontje te blijven; zeker, dat was in orde. De vrouw sloeg een paar dankbare ogen op naar dokter Warren. Jane's chef in de tijd toen ze daar assistent was geweest. „U weet niet half wat 't voor me betekent. Ik ben zo bang geweest dat ik niet bij hem zou mogen blijven en oh, ik zou me geen raad weten. Ik moet bij hem blijven!" „Maar natuurlijk, mevrouw Ward", zei dokter Warren met-die wonderlijk geruststellende glimlach van hem. Ook Jane glimlachte. „Gaat u even mee een kop'koffie drinken, mevrouw Ward, nu dokter Warren bij ons pa tiëntje is." In de zitkamer van de afdeling bracht een verpleegster hen een kop koffie met brood uit de kantine van het ziekenhuis. Toen ze klaar waren zei Jane: „Morgenochtend voor ik naar huis ga, kom ik nog even kij ken hoe 't er mee is." Zenuwachtig zat mevrouw Ward met haar kopje te spelen. „Zou ik zouden ze het goed vinden, als ik de kosten met kleine beetjes afbetaal, denkt u?" „Oh, ja, daar ben ik van overtuigd." Bij ingeving vroeg Jane: „Kan ik u misschien met wat geld helpen?" Ik wil niet onbescheiden zijn, maar als u hier moet blijven „Oh, zou u dat willen? Ik bedoel ze bloosde, ik heb nog maar een paar dollar en wat kleingeld. Mijn toelage Jane ledigde haar beurs op tafel; het was bijna veertig dollar. „Maar dat is alles wat u hebt!" protesteerde Joey's moeder. „Dat hindert niet. Ik heb kamers hier in de stad. En morgenochtend kan ik naar de bank gaan." Toen ze buiten kwam, besloot Jane naar het Randall herstellingsoord te gaan. Het was niet ver; dan kon ze daar een cheque verzilveren en hoef de ze niet te wachten tot de bank de volgende dag openging. Mogelijk kon ze dokter Mac ook even spreken. Hij zou nu wel klaar zijn met het avondspreekuur „Alleen op afspraak" en zou zoals gewoonlijk nog wel wat zijn blijven hangen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8