ylido 1000 jaar Zwammerdam Is er één dorp mei zo uitgesproken karakier Last van insekten? Moord na 20 jaar onfdekt H. Priesterwijdingen in Bisdommen Rotterdam en Haarlem Twaalf jaar geëist in zaak „Tijger Annie" VRIJDAG 10 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 spuiten met Aan de rede welke gisteren bij de opening van de viering van het 1000- jarig bestaan van Zwammerdam door prof. dr. F. L. van Muiswinkel werd uitgesproken, ontlenen wij het vol gende. Wanneer wij ons op dit ogenblik opmaken om het grootste en luister rijkste feest uit de hele historie van ons dorp te vieren doen wij dit, om dat er maar één „Damme" is. Schier 2000 jaar geleden kunnen wij teruggaan en vinden dan als mar kering omstreeks het jaar 1000 de roemrijke Burcht Swattingaburum. Wij Zwammerdammers zijn „niet vele rijken en niet vele edelen", maar toch is het belangrijk, dat wij dit feest vieren, omdat ons dorp een echte levende gemeenschap is. Daarom is ons feest, ondanks dreigende grens wijziging, niet een soort potverteren. Neen, het is de moeite waard onze liefde voor onze zelfstandigheid al dus te demonstreren. Strijd om Zwammerdam is er ove rigens altijd geweest. De bisschoppen en de graven, ridders en roofridders hebben op dit terrein gevochten. En nu dreigt Zwammerdam het slacht offer te worden van de moderne tijd geest van het planologische potlood, dat nieuwe grenzen trekt. Toch is er reden om feest te vieren, omdat onze historie er een is van mensen, die in oorlog, voorspoed en tegenspoed, hun dagedijkse arbeid hebben ver richt, hen door God op de handen gelegd. De geschiedschrijvers schrijven als regel alleen over de machtstrijd van de groten der aarde Toch liet het „gewone volk" zich ook niet onbe tuigd. Het koos partij, omdat hij als mens een overtuiging bezat. Over de allereerste tijd weten wij uit vondsten in de bodem dat hier Romeinse legioenen, vermoedelijk ge vormd uit Germanen, gelegerd zijn geweest. Er omheen groepeerden zich ambachtslieden en kleine boeren. Hoe hebben deze mensen geleefd? Plinius verhaalt over de Nederlanden dat er veel hoge eiken waren dat in de plas sen grote stukken laagveen ronddre ven. Nigropullo de naam van de mi litaire nederzetting zou dan kunnen betekenen, plaats bij donkere slappe veengrond. Buiten de door de Rijn gevormde hoge kleigronden, was er dus laagveen en plassen. Geen beste levensomstandigheden dus. Over de eeuwen na het terugtrek ken der Romeinen is niets bekend. Maar omstreeks 1000 duikt de naam Swattingaburich op. Het zou een ver binding kunnen zijn met Zwade, wat moerassig land betekent. Maar Swat betekent ook grens. Dus kan het grenskasteel zijn. Er zou dan dus een waterscheiding moeten zijn geweest. Voor wat betreft Ziende en Meije is deze nog aanwezig En het lustoord onzer jongensjaren, de Dammekade is er ook aan de andere zijde, ook daar moet dus water zijn geweest. De ge schiedschrijver P. Plemper spreekt over een sterk „bewald" blokhuis. Krijgsrumoer. Krijgsrumoer is er in die tijden meer dan genoeg in deze streek ge weest. Uit deze tijden dateert ook de dam en in 1358 wordt het dorp als Swadenburgerdam genoemd. De naam van het geslacht Swane- burch is echter ook te verklaren en daarmede de naam van diens kasteel, indien men aanneemt dat hij het recht van „zwanendrift" heeft ge had. Het houden van zwanen was in die tijd een bijzondere onderschei ding en de heren van Swanenburch waren ongetwijfel een dapper ge slacht. Is er een dorp, dat door de eeuwen heen zo uitgesproken zijn eigen ka rakter heeft bewaard? En ons hart en ons verstand zeg gen: neen. Daarom vandaag „aan allen die in Hoogheid zijn gezeten" en die over onze zelfstandigheid moeten beslis sen, zeggen wij: „Weet wat gij doet". Kunnen zelfstandige gemeenten on derling hun zaken niet oplossen? Moeten de historisch gegroeide ver houdingen kunstmatig worden gecor rigeerd? Er zijn wel andere oplossin gen denkbaar. Spr. besloot met een zegen-wens over de gemeente. ♦Advertentie) Aan de volgende theologanten van het Groot-Seminarie Warmond zal resp. te Rotterdam en te Haarlem morgen de H. Priesterwijding worden toegediend. C. Backx, Haarlem. L. Bergen Henegouwen, Loosdui nen. P. Bosma, Amsterdam. J. Breukel, Alphen a. d. Rijn. Th. Doodeman, Heemskerk- J. Duin, Midden-Beemster. J. van Duin, Hoorn. Th. van Eyk, Den Haag. H. Groeneveld, Rotterdam. A. Groenewegen, Bleiswijk. M. de Groot, Amsterdam. J. Heikens, Hilversum. W. Heyster, Vianen Het huis voor DRAAGBARE RADIO'S SPOORWEGBEVEILIGING PRINSENBEEK Bij de spoorwegovergang in de Klinkertweg-Steenakkerstraat in de gemeente Prinsenbeek zal op 10 juni, een automatische knipperlichtinstal latie in dienst worden gesteld. Bij deze installatie zullen geen waar- schuwingslichten worden geplaatst. Deze overweg is niet die, waarop in het begin van dit jaar een kind door de trein werd gegrepen. Men herinnert zich, dat na dit laatste on geval ongeveer 54 ouders van kin deren besloten hun kinderen niet meer naar school te zenden. De bur gemeester van Prinsenbeek zond toen ook een telegram naar de Tweede Kamer waarin hij aandroeg op het nemen van maatregelen. De over weg in de Grindweg (waar dus wél het laatste ongeval gebe.jde) zal worden opgeheven zodra een paral- (Advertentie) ielweg gereed zal zijn. Prinses slaagde als onderwijzeres P. Vink, Noord-Scharwoude. J. van Kan, Rotterdam. Th. van Kester, Kwintsheul. A, Kortmann, Boskoop. P. Lansbergen, Overschie. J. Levelt, Heemstede. A. Leyen, Bergen. H. Litjens, Uden. H. Meyer, Oude-Tonge. B. Mols, Hilversum. H. Peet, Hilversum. A. Planken, Den Haag. H. Schaapherder. Laren. G- van Slobbe, Schiedam. J. Swart, Zuid-Schermer. S. Tol, Volendam. Y. Tuyn, Heemskerk. J. Veldt. Castricum. F. Velzeboer, Amsterdam. J. Werner, Den Haag. Student, die op hoog'eraar schoot, voor de rechter De 34-jarige Bulgaarse student Jo- sif L., die op 2 januari j.l. te Wage- ningen een poging deed mevr. prof. dr. G. A. Reinders-Gouwentak en haar echtgenoot prof. dr. E. Reinders van het leven te beroven door uit een pistool op korte afstand op het echtpaar te schieten, zal op maandag 20 juni terecht staan voor de recht bank te Arnhem. Mevr. Reinders werd slechts licht gewond, haar be jaarde echtgenoot in het geheel niet. Als getuigen a charge zijn gedag vaard mevr. prof. Reinders en een lid van de examencommissie van de landbouwhogeschool. Aan de Bul gaarse student is een tolk in de Sla vische talen toegevoegd. Hoofdambtenaren namen steekpenningen aan Rekenen niet „hun sterkste zijde" De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gistermid dag gevangenisstraffen van vijf en zeven maanden geëist tegen twee hoofdambtenaare die terecht stonden op de verdenking dat zij in de loop van het vorig jaar van een Amster damse vloerenfirma steekpenningen hadden aangenomen. De ambtenaren, de 46-jarige J. G. H. V. en de 47-ja- rige M. J. F., waren beiden belast met het toezicht van gemeente-ge bouwen. Zij kwamen daardoor regel matig in contact met de vloerenfir ma. V., tegen wie vijf maanden werd geëist, had een bedrag van 300 gulden aangenomen, dat het verschil vormde tussen de reeële en de gefingeerde kosten voor het leggen van een vloer in een gebouw van de Amsterdamse universiteit. Hij verklaarde zijn daad met de opmerking, dat hij oorspronke lijk voor dit project een begroting van ruim achtehonderd gulden had in gediend. Later bleek dat die te hoog was en hij had de moed niet gehad om tegenover zijn chef te erkenen, dat hij zich vergist had. De hoofdambtenaar F., tegen wie zeven maanden werd geëist, had een dergelijke handelwijze gevolgd. Verschillen in zijn berekeningen verklaarde hij als vergissingen. „Re kenen is nooit mijn sterkste kant ge weest", zo zei hij. Een gevangenisstraf van twaalf jaar en terbeschikking stelling van de re gering heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, gis termiddag geëist tegen de 20-jarige zeeman S. R. uit Rotterdam. Deze stond terecht, omdat hij op 11 fe bruari j.l. de 28-jarige A. W. van der Na twee laren studie aan de kweekschool in Stockholm heeft prinses Desi- S., die op Katendrecht bekend stond ree van Zweden haar onderwijsakte gehaald. Nadat zij het diploma in ont- als „Tyger-Annievan het leven vangst had genomen, werd zij omhelsd door haar zuster prinses Birgitta ^j^kei^eroofd- (links). dachte, doch zei niet te bedoeling te hebben gehad de vrouw te doden. Óp een hotelkamer hadden zij onenigheid gekregen, die er volgens herdachte tenslotte op uitdraaide^ dat hij een zich om haar hals bevin dende nylonkous zou hebben aange haald. Uitvoerig ging de rechtbank in op de vraag of de vrouw zelf de kous, bij wijze van uitdaging, om haar hals had gedaan of dat ver dachte dit op zijn geweten zou heb ben. Het aantal zelfbedieningswinkels in Nederland bedroeg op 1 januari j.l., volgens gegevens van de vereniging van zelfbedieningsbedrij ven 1785, of 638 meer dan op 1 januari 1959. Opmerkelijk noemt men van de zijde van deze te Arnhem gevestigde vereniging de stijging van het aan deel der kruidenierswaren dat via zelfbediening wordt omgezet. Dit aandeel was in 1954 drie procent, in 1955 vijf, in 1956 acht, in 1957 der tien, in 1958 negentien en in 1959 vijfentwintig procent. Op internationaal niveau komt thans ook ervaringsuitwisseling op dit gebied tot stand tengevolge van het onlangs te Parijs genomen besluit 'n internationale organisatie van ver enigingen van zelf bedieningsbedrij - ven op de richten. ROEKELOOS GEREDEN Na op het Rapenburg te Leiden te zijn doorgereden na een botsing zon der dat zijn identiteit bekend was, kreeg een hotelhouder uit Voorscho ten op 11 maart j.l. met zijn perso nenauto nog een ongeluk op de Vink- weg te Voorschoten. Hij moest nu voor de Haagse politierechter ver schijnen om zich te verantwoorden over het rijden onder invloed van sterke drank en het veroorzaken van de aanrijding op de Vinkweg. Boven dien was hij gedagvaard vanwege het doorrijden na een botsing zonder be kendmaking van zijn identiteit. Dat verdachte ten tijde van het ongeluk op de Vinkweg niet in staat zou zijn een auto naar behoren te besturen, kon de officier van justitie niet be wijzen. Hij kwam echter wel tot de conclusie, dat verdachte het verkeer op een lelijke manier in gevaar had gebracht. De hotelhouder zou toch wel enigszins onder invloed zijn ge weest. Deze gaf zelf ook toe vier bor rels te hebben gebruikt De officier vorderde voor beide gevallen een ge vangenisstraf van vier weken, waar van twee voorwaardelijk met een driejarige proeftijd en één jaar ont zegging van de rijbevoegdheid met aftrek. De politierechter veroordeelde ver dachte conform de eis van de officier. Mevrouw Sarah Jane Harvey, een 65-jarige weduwe uit Rhyl (Engeland) wordt ervan verdacht twintig jaar geleden mevrouw Frances Alice Knight van het leven te hebben beroofd. Het lijk van mevrouw Knight werd vijf weken geleden gevonden in een kast van mevrouw Harvey. Het misdrijf kwam aan het licht, toen de 29-jarige zoon van mevrouw Harvey bii het behangen een mummie in een dichtgeplakte kast ontdekte. Foto boven: mevrouw Sarah Jane Harvey; linksonder: Leslie Harvey, zoon van de ver dachte; rechtsonder: wijlen mevrouw Frances Alice Knight. ALBERT HEIJN GUNSTIG JAAR Blijkens het jaarverslag van Al- bert Heijn N.V. in Zaandam, voor het concern als geheel gunstig ge weest. De kosten, verbonden aan de bestudering van nieuwe activiteiten, en de voorbereidingen van de nood zakelijke uitbreidingen, leggen een zekere druk op de winsten. Het eind resultaat is niettemin opnieuw gun stiger dan dat van het voorgaande jaar. Blijkens de geconsolideerde ver lies- en winstrekening heeft de ex ploitatiewinst 14,3 min (v.j. 12,7 min) bedragen. Nadat hierop af schrijvingen ad 7,4 min 6,8 min) in mindering zijn gebracht, alsmede interest-lasten ad 2,4 min 1,8 min), en voor vennootschapsbelas ting 1,4 min 1,3 min) is terzijde gesteld, resteert een winst ter ver deling van 3,1 min 2,8 min). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 procent. De personeelsvoorziening blijft zorg baren. Belangrijke investerin gen staan voor de eerstvolgende ja ren op het programma De omzetten van het detailbedrijf geven aanleiding tot tevredenheid. De stijging in de verkoop was be langrijk en overtrof relatief die van de gehele bedrijfstak in het land. Eind 1959 beschikte het concern over 363 verkoopplaatsen, waarvan 120 zelfbedieningszaken en 7 super- markets. Aangenomen wordt dat de supermarket voor de vennootschap de aangewezen vorm voor verkoop zal zijn. Er zijn plannen ontwikkeld om gedurende de eerstvolgende jaren een aantal van deze bedrijven te openen- De melkbedrijven van de ven nootschap in Nederland hebben, on danks ongunstige factoren, een rede lijk resultaat opgeleverd. De bedrij ven te Casablanca en Tripoli heb ben bevredigend gewerkt. De pro- duktie van consumptie-ijs die in Tri poli in 1959 ter hand is genomem heeft reeds een bijdrage geleverd tot het gunstige resultaat. De resultaten van de consumptie- melkbedryven tot nu toe in 1960 zyn zeer teleurstellend als gevolg van het prijsbeleid van de regering op het gebied van de consumptiemelk. Onderhandelingen met de overheid worden gevoerd, doch intussen lij den de bedrijven gedurende de eer ste maanden van 1960 verlies. De restaurants van het concern in Amsterdam, Den Haag en Utrecht werden zeer druk bezocht. Zoals be kend, werd in december The Ame rican Lunchroom in Amsterdam her opend onder de naam American Cor ner. De gunstige zomer van 1959 is van invloed geweest op de resulta ten van de verkoop van consumptie ijs. Voor I960 en 1961 staat thans op het programma de stichting van een nieuw gebouw, waar de hulpdien sten van het ijsbedrijf zullen wor den ondergebracht. Vertegenwoordigers van de New Yorkse bond van artiesten en de liga van producers hebben 'n regeling ge troffen die het einde van de staking in de New Yorkse toneelwereld, waardoor de theaters op Broadway reeds een week gesloten zijn. in zicht brengt. De stakin? heeft acteurs en producers veel geld gekost. Drie se ries voorstellingen zullen niet wor den hervat en 42 nieuwe voorstel lingen, die in de herfst zouden be ginnen, moeten voor onbepaalde tyd worden uitgesteld. Heeft iemand mijn rakkertjes gezien? Tijdens hei verhoor betonte w stoot is ook duidelijk ztohtUuurl Donderdagavond presenteerde de VARA het T.V.-spel „heeft iemand mijn rakkertjes gezien?'1 Lanting als Maqnire in een bonding welke de titel van het spel goed tot uiting brengt Dat hij Op de foto John hierbij zijn hoofd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7