Sluiting Gemeentelijke Bureaus Demonstratie in Beatrixstraat groeide uit tot een rel Leiden gaat over tot het stichten van een pedologisch instituut met school Leidse politie had de handen vol Duizendjarig Zwammerdam zette feestviering stijlvol in DONDERDAG 9 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De Leidse politie heeft gistermiddag in de Doezastraat en gisteravond in de Beatrixstraat de handen vol gehad. Hoe moeilijk zij het nu en dan had met belangstellenden, die niet snel genoeg op het bevel om door te lopen gevolg gaven blijkt wel uit bovenstaande foto. Huisvrouwen in conflict over ontslag opnieuw in actie Politie had hei zwaar mei straatjeugd ie siellen BLOEMPOTTEN UIT VENSTERS; RUITEN VERNIELD „Ramen en deuren dicht, licht uit!" Dit was gisteravond ver na midder nacht in Leiden-Noord het consigne van de Leidse politie, dat door middel van de geluidswagen bekend werd gemaakt. Grote onrust en kwajongensachtig optreden had tot dit ogenblik het ge beuren rond de Beatrixstraat geken merkt. Na de actie, die door huis vrouwen, ex-klanten van de filiaal houder van een melkwinkel aan de Beatrixstraat, in de Doezastraat ont ketend was, heeft gisteravond hoofd zakelijk de straatjeugd aan dit onver kwikkelijke geval een staartje ge breid. Van acht uur af was er reeds beweging voor de winkel Beatrix straat. Maar het bleef tamelijk rus tig en de twee hier posterende agen ten behoefden niet noemenswaard tot actie te komen. Tot omstreeks tien uur jongelui dit conflict aangrepen om hier een flinke rel op poten te zetten. Een van de ergste belhamels Iclom tegen de gevel van het huis om een dakraam binnen te klimmen, het zonnescherm boven de winkel en een winkelruit werden vernield. Hierop rukten twee kleinere be mande politewagens en de overvalwa gen uit om de rust te herstellen. Naar schatting twaalf agenten zijn daarna tot half twee in de nacht vrijwel constant bezig geweest met het uit voeren van charges op het publiek, dat deels door nieuwsgierigheid ge dreven, niet uiteen wilde gaan. Hier bij hebben belhamels zich niet ont zien twee ruiten van politie-auto's door middel van een fietspomp en een straatkei te vernielen. Uit ramen van hogere verdiepingen werden bloem potten naar de politie gegooid. Van daar het bevel, dat deuren en ramen gesloten moesten blijven. Een briga dier werd licht-gewond. In schuur. De straatjeugd verschanste zich op een gegeven moment in een schuur aan de Sophiastraat en tartte de poli tie binnen te komen, opdat haar dan „de hersens ingeslagen zou worden". Zover is het niet gekomen. Nadat agenten de voordeur van de schuur hadden opengebroken, vluchtten de knapen met grote spoed aan de achterzijde van het gebouwtje. De politie heeft geen arrestanten gemaakt. Vanmorgen was het weer rustig in de Beatrix-straat, zo rustig, dat de be trokken winkel weer even geopend kon worden. De eigenaar heeft echter besloten, dat de bezorging in deze buurt wordt beëindigd. Oorzaak en aanleiding. Zoals wij gisteren reeds meldden is'de aanleiding van het conflict het ontslag van de filiaalhouder in dienst van de zuivelhandel De G. aan de Doezastraat. De man werd eergiste ren met vrouw en twee kinderen op straat gezet, daar hij na het ontslag de woning niet wilde verlaten. Huisvrouwen hebben partij voor hem getrokken. De gemoederen wa ren zeer verhit. Door een gerechtelijk vonnis en door een commissie van onderzoek, gevormd door leden van de commissie voor de melksanering is de eigenaar in het gelijk gesteld. Het feit, dat beide kinderen van de filiaalhouder ziek zijn, heeft ook aan kweken van hevige animositeit tegen de eigenaar bijgedragen. Eigenlijk had de filiaalhouder begin juni al de dienstwoning moeten verlaten op last van de rechter. De eigenaar heeft hem, met het oog op genoemde omstandigheden, echter nog een week uitstel gegeven. Het is wel duidelijk, dat de actie der gewezen klanten van de huisvrouwen uitgegroeid is tot een publieke rel, waarin van rustig en rechtvaardig overleg geen sprake meer is. Zeker niet op het moment, waarop de straatjeugd zich met het conflict ging bemoeien. Het is te hopen, dat de rust in het be lang van Leidens goede naam thans teruggekeerd is. Ook in de Doezastraat is het giste ren tot in de avond onrustig geble ven. GEM. AANKONDIGING WIJZIGING GESLOTENVERKLA RING HAARLEMMERSTRAAT OP ZATERDAGMIDDAGEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Gemeenteraad heeft be sloten de geslotenverklaring van de Haarlemmerstraat op zaterdagen van 14 tot 18. uur in zoverre te wijzigen, dat deze geslotenverklaring zal gel den voor alle motorrijtuigen en voor rijwielen met een ingeschakelde hulpmotor. Het besluit treedt in werking op zaterdag 11 juni 1960 Een afschrift van dit besluit is gezonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minis ter van Verkeer en Waterstaat aan gewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. PASTORIE STUDENTENPAROCHIE AAN HET RAPENBURG Door het kerkbestuur der R-K. Studentenparochie Maria, Zetel der Wijsheid, is het verbouwen van het pand Rapenburg 102 tot pastorie, op gedragen aan de firma Eik en Bree- develd te Leiden. Officiële publikaiie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de zaterdagen gedurende de maanden juni, juli en augustus de bureaus van de volgende gemeentelijke instellingen zijn gesloten: de Gemeentesecretarie; het Gemeentelijk Huisvestingsbureau; de Gemeentelijke Accountantsdienst; het Gemeente-Archief; de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken; de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a.; de Dienst van Gemeentewerken; de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen en het kantoor van de Gemeente-Ontvanger. Het bovenstaande lijdt uitzondering voor het bureau van de Burgerlijke Stand, dat uitsluitend voor het doen van aangifte van geboorten en over lijden op de zaterdagen in die periode geopend zal zijn van 8.4510.00 uur. Gedurende deze periode zullen op de overige werkdagen de afdelingen van de Gemeentesecretarie en de hieronder genoemde diensten voor het publiek zijn opengesteld op de hierna genoemde tijden: Gemeentesecretarie: van 8.45 tot 12 uur; van 13.45 tot 15 uur; Bureau Huisvesting van 8.45 tot 12 uur; Dienst Gemeentewerken van 8.45 tot 12 uur; Dienst Kasbeheer en Kredietwezen van 8.45 tot 12 uur; Gemeente-Ontvanger van 8.45 tot 12 uur; Dienst voor Sociale Zaken van 8.45 tot 12 uur en van 13.45 tot 17.00 uur. (advertentie) Dorado voor oud- Zwammerdammers Gelukkig hebben de weergoden weieens respect voor het menselijk gebeuren en alle sombere vooispel- lingen ten spijt heeft het weer de eerste dag van ue feestelijkheden van de viering van het duizendjarig be staan van Zwammerdam alleszins meegewerkt. Het was een stijlvolle dag en de organisatie 1< ed reeds deze eerste dag niet aan de meestal gebruikelijke vertragingen. De hoogtepunten van deze dag zijn zeker ook wel de hoogtepunten van het feest. Daar was eerst de herden king in de Herv. kerk. In de geheel gevulde kerk, zeer smaakvol aange kleed met palmen, luisterde men Medewerking van de universiteit Onder de lagere-schoolbevolking in Leiden en omgeving bevindt zich een groot aantal kinderen die leermoeilijkheden hebben. De meeste van deze gevallen worden besproken in de commissie voor schoolmaatschap- pelijk werk. Waar dat wenselijk is, worden de kinderen of door een psy choloog, óf door de psychiater van het Medisch Opvoedkundig Bureau onderzocht. Bij deze onderzoeken is gebleken, dat de moeilijkheden, in vele gevallen niet te wijten zijn aan algemene zwakbegaafdheid, maar dat de oorzaak daarvan moet worden gezocht in factoren, die veelal niet zijn te onderkennen zonder een uitgebreid klinisch onderzoek (medisch, peda gogisch en psychologisch) en/of in sommige gevallen, een uitvoerige ob servatie. Voor dit onderzoek en deze observatie is het nodig te beschikken over een pedologisch instituut met een daaraan verbonden school, waar door observatie ook een geadviseerde therapie op haar juistheid en doel treffendheid kan worden getoest. VOOR KINDEREN MET LEERMOEILIJKHEDEN De Hoofdinspecteur van !het bui ten gewoon lager onderwijs heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat er, naast de bestaande scholen, ver bonden aan de pedologische institu ten te Amsterdam (twee) en Nijme gen en de te stichten scholen te Gro ningen en Utrecht, behoefte bestaat aan een zesde school van deze soort. Hij acht Leiden, dat dank zij de ge vestigde Rijksuniversiteit over een bij uitstek deskundige staf kan be schikken, hiervoor de aangewezen plaats. Ook het College van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland dringt sterk aan op de vestiging van zulk een instituut in deze provincie. B. en W. hebb-en de volgende des kundigen bereid gevonden de weten schappelijke staf van het instituut te vormen: Prof. dr. L. de Klerk, buitengew. hoogleraar in de pedagogiek aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. P. v. d- Broek, hoofd van de afdeling Sehoolpsychologie van het Psycholo gisch Instituut van deze universiteit en mevrouw E- Nass-de Jong, psy chiater, verbonden aan het Medisch Opvoedkundig Bureau. De taak van het pedologisch Insti tuut zal omvatten: 1. het selecteren van de kinderen, 2. de observatie van de leerlingen, 3. het aangeven van de therapie, 4. researchwerk. Aanmelding. Bij het instituut kunnen worden aangemeld alle kinderen van de la- gere-schoolleeftijd voor wie de ouders of andere opvoeders hulp inroepen wegens moeilijkheden met het leren en de opvoeding thuis of op school. De wetenschappelijke staf onderzoekt of de kinderen voor plaatsing op de school van het instituut in aanmer king komen. Wanneer de kinderen op grond van de wettelijke bepalin gen tot de school worden toegelaten, worden zij óf in een speciale obser vatieklas óf in één van de hierna te noemen groepen geplaatst. De ob servatieklas is bestemd voor leerlin gen, voor wie bij het onderzoek geen duidelijke diagnose kon worden ge steld. In de groepen worden de kin deren geplaatst, wanneer uit het on derzoek en/of de observatie is geble ken, welke therapie moet worden Moeilijkheden. De verschillende groepen kunnen bijvoorbeeld omvatten: a. kinderen met leesmoeilijkheden, b. kinderen met rekenmoeilijkhe- den, c. kinderen met taalmoeilijkheden, d. kinderen met emotionele stoor nissen, e. anderszins gestoorde kinderen. De school zal o.a. dienen te beschik ken over een spelöbservatielokaal, 'n handenarbeid- en een gymnastiek lokaal. Het spelöbservatielokaal zal ook worden gebruikt door leerlingen van gewone lagere scholen, voor wie een poliklinische behandeling met speltherapie voldoende is om de leer moeilijkheden op te heffen. Al naar de aard van hun moeilijk heden zullen de meeste kinderen na kortere of langere tijd ten hoogste twee jaar op de gewone lagere school worden geplaatst. Niet duur. Het bedrag wegens honorarium, dat de leden van de wetenschappe lijke staf dienen te ontvangen voor de selectie, die het Besluit b.l.o. 1949 voorschrijft, kan worden gesteld op f 10.000 per jaar. B. en W. merken op, dat het pedologisch instituut met zulke geringe kosten van honoraria kan werken, doordat twee leden een functie hebben bij de Rijksuniversi teit en als zodanig de onderzoeken mede ten behoeve van de universi teit verrichten. De school kan worden gevestigd in het gebouw van de lagere school Langebrug 62, welke met ingang van 1 augustus zal worden opgeheven. Bij de restauratie, waarvoor het gebouw reeds lange tijd in aanmerking komt, kan met de speciale eisen van het in stituut en de school rekening worden gehouden. Op grond van, de ervaringen van de commissie voor schoolmaatschap- pelijk werk verwachten B. en W. dat de school zal kunnen beginnen met pl.m. 50 leerlingen en zich langza merhand zal ontwikkelen tot een school met pl.m. 100 leerlingen. Zoals wij reeds meldden is bij een aanrijding op de Haarlemmerweg, vorige week, de achtjarige Paula de Laaf, wonend aan de Pasteurstraat te Leiden, levensgevaarlijk gewond. Het meisje zat achter op de fiets bij haar zusje. De aanrijding ontstond nadat de bestuurder van het rijwiel van het fietspad nabij het viaduct naar de rechterzijde van de weg overstak. De bestuurder heeft erkend dat hij te snel reed. De begrafenis van het slachtoffertje vindt plaats zaterdag om 11 uur op het kerkhof aan de Zijlpoort. NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN Zoals gemeld is in de nacht van zondag op maandag de 47-jarige H. J Boelee in zijn woning aan de Lam- menschansweg 165 te Leiden van de trap gevallen. Hij liep een schedel- basisfractuur op.' Vannacht is hij in het Academisch ziekenhuis aan de gevolgen van zijn ongelukkige val overleden. BIOSCOPEN. De films in de week van 310 juni zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De geluksvogel", alle leef tijden. Lido: „Pijn en gijn in de kazer ne", alle leeftijden. Lnxor: „De kinderrechter", 14 jaar. Studio: „Wir Wunderkinder", alle leeftijden. Trianon: „S.O.S. Pacific", 14 jaar. Rex: „Het beest in mensenge daante", 18 jaar. Voetbalveldslag" De kleedkamers werden in brand gestoken, flessen en ste nen vlogen over en weer, stoelen werden kapot, geslagen en de tribune werd bijna afgebroken: dat was het beeld bij een wed strijd om het voetbalkampioen schap van Cyprus. Twintig toeschouwers moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, vuurwerk werd als strijmiddel gebruikt en zelfs zou er geschoten zijn. De oorzaak? Als zo vaak, een deel van het publiek was het niet eens met enkele arbitrale beslissingen OPNIEUW BOKSER OVERLEDEN AAN GEVOLGEN KNOCK-OUT Voor de tweede maal in dit jaar is in de Verenigde Staten een bokser overleden aan de gevolgen van een knock-out. Ditmaal was het de 20- jarige Tommy Pacheco (Porto-Rico), die maandagavond j.l. bewusteloos uit de ring was gedragen nadat hij enkele seconden voor het einde van znij gevecht tegen Benny Gorden was uitgeslagen. Men slaagde er in de kleedkamer niet in, Pacheco bij te brengen. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht, waar hij een hersen-operatie onderging, die anderhalf uur duurde. Pacheco over leed hedenmorgen zonder weer bij kennis te zijn gekomen. Hij laat een vrouw en een zoontje achter. naar de redevoeringen van de heer Blok, voorzitter van het comité, de burgemeester van Zwammerdam de heer C. G. van Dobben de Bruyn en tenslotte de werkelijk eminente rede van de oud-Zwammerdammer prof. dr. F. L. van Muiswinkel. De heer Blok releveerde, in het kort de vorming van het comité en de prettige wijze waarop gewerkt was. De oud-voorzitter, de heer Kalk man, die wegens vertrek naar Bos koop zijn functie moest neerleggen, is de grondorganisator van het feest geweest. Het door hem gegeven pa troon heeft men volledig aan kun nen houden. Nadat de burgemeester een kort geschiedkundig overzicht had gegeven waarbij Zwammerdam in feite ouder werd gesteld dan dui zend jaar gaf prof. dr. Van Muis winkel in zijn rede een indruk van de mens van Zwammerdam. Zijn le vensomstandigheden en levensinstel ling ten opzichte van de dagelijkse dingen des levens en ook zijn gees telijke instelling. Kostelijk waren de herinneringen aan zijn jongensjaren. Vele oude Zwammerdamse namen passeerden de revue. Op de rede zelf hopen wij nog terug te komen. De heren Sierevelt en Vos zorg den tijdens de wisseling van de spre kers voor uitstekende muziek. Een plein vol deinende ballonnen wachtte daarna op de onthulling van de herinneringssteen in de gevel van het raadhuis. De zelfstandigheid Na de onthulling door dr. K. Gill volgde de overdracht door de heer W. Hoogendoom voorzitter van de Binnenpolder. Beiden hoopten op een blijvende zelfstandigheid van Zwam merdam. De burgemeester die de steen voor de gemeente aanvaardde deed hiervoor niet onder en stelde voor niet alleen een telegram van aanhankelijkheid en trouw aan H.M. de koningin te zenden maar tevens telegrammen aan de minister van binnenlandse zaken en het college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Ook hier weer de vraag om zelfstandigheid mede in verband met de groeiende bevolking en het uit breidingsplan De Burcht". De receptie van het gemeente bestuur was zeer druk bezocht en een eerste belangrijk ontmoetings punt voor de Oud-Zwammerdam- mers. Het ging er dan ook zeer ge animeerd toe en het gemeente bestuur kreeg honderden handen te Een beeld uit het geslaagde open luchtspel, dat 's avonds werd opge voerd. drukken. En altijd maar weer was het „een zelfstandig Zwammerdam". De historische tentoonstellingen sa mengebracht door de goede zorgen van mej. J. G. van Muiswinkel en haar helpers en helpsters is zeker ver boven de middelmaat. Er was met zorg gerangschikt en een om schrijving gegeven van het uitgestal de. Een bezoek aan deze tentoonstel ling is voor Zwammerdammers die iets meer van hun gemeente willen weten zeker de moeite waard. Trou wens deze ee'-ste dag was er al een overstelpend druk bezoek. Historisch spel Het grote sluitstuk van deze dag was het historisch speL Door de vele spelers was het stuk uitstekend in gestudeerd. En de regie had de meer dan 70 spelers behoorlijk in de hand. Niet alleen werd op tijd begonnen, maar er waren geen hiaten in de op voering. Het hoge gezelschap, namelijk de commissaris der koningin met echt genote en zcon en de Dijkgraaf van Rijnland met zijn Hoogheemraden zullen dan ook zeker niet teleurge steld zijn geweest. Als eerste tafereel Jacoba van Beieren en natuurlijk een van Zwa nenburg. Een zeer kleurrijke en or delijke groep met ruiters en voetvolk. De verzoening van Tromp en De Ruyter op de nog bestaande boerde rij Kruident" rg, en de gewelddadig heden van de Fransen in 1672 volg den. Deze vertoningen boeiden. Jan van Zwammerdam op zoek naar de woning van zijn grootouders en de Legende van de Paardenburch wer den heel vlot gespeeld. Het publiek leefde dan soms ook intens mee ge zien de gefluisterde opmerkingen. Ook hier tenslotte weer de annexa tie. Een vergadering van de Minister raad. Meesterlijk gespeeld. Niet in het'minst wanneer de heren minis ters zich terugtrekken en in rusthou- ding achter de ministertafel bliiven zitten terwiil hun papieren met de wind wegdwarrelen. En dan het oude zelfstandige Zwammerdam, verpersoonlijkt in al le medespelenden van de vorige de len. De heren schrikken hier kenne lijk van en schieten snel onder de tafel. De trompet wordt gestoken en het spel is ten einde. Waarlijk een goed spel en een goede vertoning waarvan de schrij ver van het stuk, de heer Zonruiter uit Gouda, zeker alle eer mag heb ben. En terwijl het hoge gezelschap nog een wandeling door het feestvierende dorp maakte verzamelden de oud- Zwammerdammers en vele Zwam merdammers zich in de Nutszaal voor het uitwisselen van hun nieuws. Barstensvol was het er, èn geani meerd. De herkenningen waren niet van de lucht en voor velen was dit zeker „het programma" van de dag.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4