DEBURCHTIS BOUWVALLIG Scherp AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD Groot succes voor „De Burcht" te Baarn DONDERDAG 9 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Restauratie kost kwart mil/oen Blijkens een ingesteld onderzoek verkeert de arena van de Burcht in een zeer vervallen toestand. Som mige kantelen van de muur hellen gevaarlijk over en staan zelfs ten op zichte van de voet van de muur 61 cm. uit het lood. Enige kantelen moesten wegens het gevaar voor om vallen worden afgebroken en provi sioneel worden opgemetseld. De bui tenwand vertoont op vele plaatsen grote gebreken. Sommige gedeelten van de buitenmantel zijn reeds ver dwenen, terwijl deze op andere plaatsen bol staat. Ook de steunberen vertonen ernstige gebreken. Van de bogen in de binnenwand moeten en kele worden vernieuwdaan de ove rige bogen moeten de nodige herstel lingen worden verricht. De trap. die naar de omloop voertis van het met selwerk losgescheurd en dient der halve te worden vernieuwd. B. en W. van Leiden hebben een restauratieplan met kostenbereke ning doen opmaken. Zoals de begro ting, welke eveneens bij de stukken is gevoegd, doet zien, worden de res tauratiekosten geraamd op f 215.000. Aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben B. en W. verzocht een zo hoog mo gelijke rijkssubsidie in de restaura tiekosten toe te kennen, terwijl zij aan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie hebben verzocht te bevorde ren, dat in die kosten mede een pro vinciaal subsidie wordt verleend. De foto duidt een van de beurse plekken in dit oude bolwerk aan. Het is reeds dikwijls gerestaureerd, maar veelal zeer ondeskundig met stenen, die niet bij het type passen, dat oor spronkelijk gebruikt is. Teneinde de financiering van het plan door de gemeente en het ver krijgen van een bijdrage in de res tauratiekosten van het rijk en van de provincie te vergemakkelijken, komt het hen gewenst voor de restauratie werken over een periode van drie jaren uit te voeren en wel zodanig, dat zal worden verwerkt in het eer ste jaar een bedrag van f 88.000, in het tweede jaar 67.000 en in het derde jaar 60.000. Steenstraat 8 - Herenstraat 6 Haarlemmerstraat 204 OOK VOOR FRISDRANKEN (Advertentie! Tweede Pinksterdag heeft het Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" op het nationaal concours te Baarn groot succes behaald. Dit con cours was uitgeschreven door het Baarnse Harmoniegezelschap „Cres cendo" en stond onder auspiciën van de Kon. Ned. Fed. van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Onder de bekwame leiding van de dirigenten, de heer W. Marks (orkest) de heer K. de Jeu (drumband- en marswedstrijd) behaalden de jeugdige Leidse muziekambassadeurs met 264 punten een tweede prys in de con cert-afdeling en met resp. 105 en 194 punten twee eerste prijzen in de mars- en drumband wedstrijd, terwijl zij bovendien voor een extra prijs in aanmerking kwamen, omdat bij de mars wedstrijd het cijfer 9 en bij de drumbandwedstrijd 't cijfer 8 als ge middelde werd toegekend. De heer J. van Oosten, voorzitter van de werkcommissie. deelde mee, dat een lang gekoesterde wens in ver vulling was gegaan en dat Jeugdor kest en Drumband met een nieuw vaandel aan dit concours zou deelne men. Hierna mocht de voorzitter, de heer G. Sierat uit handen van spre ker een zeer fraai bewerkt vaandel in ontvangst nemen. De hr. Sierat sprak nog een enkel woord van dank tot de werkcommis sie en uitte daarbij de wens, dat „De Burcht" achter dit fraaie vaandel nog vele fraaie successen zal mogen be halen. Het eerste fraaie succes werd dezelfde dag dus reeds een feit. EINDUITSLAGEN BEDRIJFS- TAFELTENNISCOMPETTTIE De Leidse Bedrijfs-tafeltenniscom- petitie seizoen 1959/60 heeft weder om een zeer spannend verloop gehad. De organisatie van het geheel was in goede handen bij wedstrijdleider J. H. Commijs. De einduitslagen luid den: Groep A: Synthese A. 19 14 4 1 32 125— 55 A.-Kliniek 19 14 2 3 30 120— 60 Babov 18 13 3 2 29 121— 59 I.B.B. 18 9 3 6 21 95— 87 Tw. Bank 18 9 1 8 19 88— 92 Synthese B. 18 5 6 7 16 82— 98 R.MacBee 18 4 2 12 10 76—104 N.I.P.G. 18 3 4 11 10 68—112 Sikkens 18 4 0 11 8 65—115 Stadhuis 18 3 1 14 7 62—118 Groep B: N.I.P.G. 8 7 1 0 15 66—14 A.-Kliniek B 8 4 2 2 10 51—29 Synthese C 8 3 4 1 10 42—38 Babov 8 2 0 6 4 29—51 Sikkens 8 0 17 1 12—68 Natuurvrienden in de Leidse Hortus Het bestuur van de aquarium- en terrariumvereniging „De Natuur vriend" heeft gisteravond een goede zet gedaan door een excursie te or ganiseren door de kassen en tuinen van de beroemde Leidse Hortus. Oud-voorzitter van de Natuurvriend en tevens chef van de tuinen en kas sen, de heer W Zwart, leidde deze leerzame rondgang en gaf deskun dige explicaties bij de diverse ge wassen. Interessant en zeer duidelijk wa ren zijn uiteenzettingen over de tro pische en subtropische en koude gewassen. De Leidse Hortus Botanicus is ont staan na de stichting van de Leidse Universiteit (1574) in 1587, toen er een hoekje vrijgegeven werd voor een kruidentuin. Rechts van de in gang werd in 1601 de eerste boom (Gouden Regen) geplant, die, gestut door ijzeren balken, elk jaar op nieuw tot bloei komt. Men vindt er ook nog de stokoude en zeldzame Liriodendron Tulipifera (Tulpen boom) uit Noord Amerika. De heer Zwart toonde de zeldzame Oranjerie die door zijn zeldzaamheid onder Monumentenzorg staat. De kinine-, koffie-, peper-, rubber-, en alle andere exotische planten met o.a. Boomwurgers, hadden ieders volle belangstelling Men kon tevens het zaadplantje van de Victoria Re- gina aanschouwen, die in een klein flesje zat en wiens bladeren in een paar maanden tijd de kracht en grootte ontwikkelen, dat een klein kind er op plaats kan vinden. Dit jaar wordt voor het eerst getracht de Regina ook 's winters te laten bloeien. Na deze bezichtiging, die door de vele belangstellenden erg op prijs werd gesteld, dankte de voorzitter, de heer C. Borghart, de excursielei der voor de zeer geslaagde rondgang. etalage-wedstrijd in Leiden gehou den. De beoordeling van de etalages geschiedt door het publiek. Zij kun nen wedstrijdformulieren in ont vangst nemen bij deelnemers. De RKEHBO Peerke Donders houdt vanavond in het Lyceum Ma- riënpoelstraat de laatste vervolgcur susavond (met verrassingen). Het bestuur hoop*, dat alle gediplomeer de leden aanwezig zullen zijn. Aan- van acht uur. potlood No. 512. Horizontaal: 1. gem in Z.H., 8. kubieke meter, !0. oude lengte maat, 12. tijdrekening, 13. scheikun dig element (afk.), 14. buitenha ven, 18. voorzetsel, 17. verandering, 18. voorvoegsel, 19 rund, 20. boom, 21. dikke boterham, 23. pauselijke encycliek (afk.), 24. Europeanen, 26. overeenkomstig. Verticaal: 2. overblijfsel bij ver branding, 3. onheilaanbrengende go din, 4. zekere zoetwatervis. 5 spoedig. 6. assistant engineer (afk.). 7. lange dennen heipaal, 9 raaklijn (meetk.), 11. gem. in Groningen, 13 zangstem, 15. boomloot, 16. niet harde slag, 21 vlies, vel, 22. water in Z H., 24. mu zieknoot, 25 onbekende. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511 Horizontaal: 1. rats, 4 spel, 7 rob, 8. klip. 9. bron, 11. Orleans, 14 aar, 15 gelaten, 19 Aden, 20. iets, 21. adé, 22 span, 23. spar. Verticaal: 1 Rika, 2. trio, 3. so praan. 5. para, 6 lens. 9 bereids, 10. ont, 12. lat, 13. bed. 15. gans, 16. Leda, 17. neep, 18. Aser. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 13 juni 1960 te veertien uur. Te behandelen onder werpen zijn onder meer: Benoeming van een viertal tijde lijke leerkrachten aan het Gymna sium en het Rembrandtlyceum. Mevr. Robijns-Trimp en de heren Andries- sen, Van der Starre en Mooren. Benoeming van een vijftal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs. De heren Muntinga, Brand, dames: v. d. Heyden, Kramer-Spruyt en van Heek. Benoeming van een drietal tijde lijke leraren aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school. Heren Koopman, Kruyt. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer D. J. van Kooten uit zijn betrekking van tij delijk leraar aan het Rembrandt-ly- ceum en intrekking van het besluit tot benoeming van de heer J. Wil- lemsen tot tijdelijk leraar aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling mid delbare meisjesschool. Voorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan een viertal leer krachten bij het openbaar lager on derwijs. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan de heer J. Koopman uit zijn betrekking van leraar aan de Gem. Bedrijfstechnische school. Voorstel inzake het vaststellen van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter, le lid, van de Lager-onder- wijswet 1920, met betrekking tot het openbaar gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs over het jaar 1958. Voorstel inzake het verlenen van een krediet voor de uitbreiding met twee lokalen van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Van Vollenhovenkade, uitgaande van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor de aanschaffing van leer middelen en enig meubilair ten be hoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Boshuizer- kade (ƒ3.650). Voorstel inzake het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Boshuizerlaan, uitgaande van het be stuur van de Stichting Roomsch-Ka- tholieke Scholen te Leiden 10.160). Voorstel tot het stichten van een pedologisch instituut en een aan dat instituut te verbinden, school in het gebouw Langebrug 62. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de restaura tie van de arena van den Burcht. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage in de restauratiekosten van de synagoge aan het Levendaal. Voorste] inzake het verlenen van een bijdrage in de restauratiekosten van de gevel van perceel Rapenburg 29. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor verbetering van de waterhuishouding van het sportveldencomplex in de Kikker- polder. Voorstel inzake het aankopen van de percelen Pieter Huibershof 13, 14 en 18. Voorstel inzake het aankopen van het perceel St. Jorissteeg 40. (ƒ4300 Noord-zuid-verbinding) Voorste] Inzake het aankopen van de percelen Waardgracht 95 en 99 (ƒ5.800). Voorste] inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Curacaostraat, hoek Suriname- straat. Voorstel inzake het verkopen van bouwterrein, gelegen aan de Bonai- restraat. Voorstel tot het huren van het als „algemene" begraafplaats ingerichte gedeelte van de begraafplaats „Rhijn- hof". Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van een tiental woningen. Voorstel tot het deelnemen in de aandelenemissie van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van 446.000. Voorstel tot het instellen van één- richtingverkeer op de Kijfgracht. Voorstel om Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland te verzoeken het bedrag van de vergoeding voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad te verhogen. GEMEENTE KOOPT HUIZEN Aan de gemeente zijn te koop aan geboden de percelen Pieters Huiberts- hof nrs 13, 14 en 18, mst bijbehoren de tuinen en erven, alsmede de on verdeelde aandelen in een gedeelte straat en pad, voor de prijs van 14.000 in totaal. Het bezit var de percelen c.a. ia voor de gemeente van belang, aangezien zij liggen in het wederopbouwplan „Leiden-Sta- tionsplein en omgeving". CONCERT Morgenavond om 8 uur wordt in de Stadsgehoorzaal in het ka der van de burgerijdagen van het Universitaire Instrum een burgerij concert gegeven door Lyra Acade mica. Dit gezelschap van musiceren de studenten geniet weinig bekend heid, aangezien het slechts enkele malen optreedt, namelijk alleen bij lustra. Het is samengesteld uit de grote Leidse studentenmuziekgezel schappen als Sempre Crescendo, het Collegium Musicum en de muziek- club van de WSL terwijl ^ok niet- georganiseerde" musicerende stu denten aan Lyra Academica zijn toe gevoegd. Door een strenge selectie uit de bekende muziekgezelschap pen is een orkest van circa 50 man samengesteld, dat op een kwalitatief zeer aantrekkelijk peil staat. Het burgerij concert zal, evenals de latere concerten van Lyra Academica tijdens de lustrumweken, welke la tere concerten speciaal voor de Uni versitaire gemeenschap zijn bedoeld, geleid worden door 2 dirigenten. Tot deze zeer ongebruikelijke 2-hoofdige leiding werd besloten, omdat de aard van de uit te voeren werken bijzon dere eisen aan de dirigent stelden en omdat het repetitieprogramma wel haast niet uit te voeren was onder eenhoofdige leiding. Dit zou de diri gent en de uitvoerenden voor een overbelasting stellen, waaraan onge twijfeld de kwaliteit zou moeten worden opgeofferd. De twee bekende dirigenten zijn de heren H, Buurman en D.* Blok- bergen. Onder het motto Leiden Studen tenstad wordt van 1018 juni een In de maand mei 1960 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 2.026.817,84 en terugbetaald 1.734.660,75. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 429 en het aantal afbetaalde boekjes 288. Op 6.724 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 154.105,25 bijgeschreven. Er werden 1.155 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 28.809.30. Het tegoed der 45.550 inleggers be droeg aan het einde der maand 36.733.547,63. Aanwinsten R-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Ontwikkelingslectuur Austria: a book of Photograhs, Van Bentum: Vloeren, wanden en plafonds, Charles-Pisard: Zo leefden de Carthagers; De wereld waarin wij wonen en werken, ld. 1; Duys: Muzi kanten van nabij; von le Fort: Het naamloze document; Guardini: De heilige in ons wereldbeeld; idem: De naastenliefde in gevaar; Hietbrink: Het licht in ons huis; Van der Keu ken: Salsburg en Salzkammergut: Van der Meer de Walcheren: Alles is liefde; Naaykens: Liefde en barm hartigheid; Van Praag: Beknopte ge schiedenis der Spaanse letterkunde, dl. 3; Scholte; Gids voor Griekenland; Switzerland: a book of photographs; Vehenne: Leven en gesprekken van de Eerw. Pater Dominique Pire. Nederlandse romans Van Aerde: Fraude; Van Assum- burg: De tweede vrouw; Breedveld: De witte zwaluw; Eekhout: De man met de harmonica; Eising: Katewa; Haasse: Cider voor arme mensen; Haimon: Het landgoed Solitude; De HartogMeyes: Gesprekken met een kleindochter; Van Maanen: Taal noch teken; Vanderschaeghe: Vergeef mij Kajafas; Walschap: De familie Root- hooft. Vertaalde romans Bates: Het bloedrode zwaard; Böll: Biljarten om half tien; Bottome; Het geschonden hart; Chauvet: De dans op de vulkaan; Christie: De man in het bruine pak; idem: De moord op Roger Ackroyd; Ekert—Rotholz: Het gouden web; Gaiser: Slotbal: Gilbert Oude dame verdwijnt: Hudson: Rima: Maurois: Rozen van September- Ryan: De langste dag; Wass: Het ver. loren spoor; West: Advocaat van de duivel. Engelse romans Allingham: The Beckoning Lady: idem: Look to the lady; idem: Police at the funeral; Behrman and Froe- schel: Me and the Colonel; Carr: It walks by night; Christie: A pocket full of Rye; Collins* London belongs to me Crofts: Golden ashes; Culling- ford: Framed for hanging: Dourlein: Inside north pole: Innes: The lonely skier; Jameson: The hidden river; Lewis: Cass Timberlane; Linklater: Magnus Merriman- Pawle: The secret war; Quentin: The wife of Ronald Sheldon; Rawlings: The Yearling; Roueche: The last enemy; Shute: The rainbow and the rose; Smith; Maggie-now; Steeemuller: La grande mademoiselle: Sterling: The evil of the day; Wentworth: The waters- plash. Gevonden voorwerpen Tas inh. kleding; portefeiulle; por temonnee, legertas, lap stof, wandel wagentje, kwitantiezegels, muntbil jet, bankbiljet, winterjas, 1 paar voetbalschoenen, sleutels, duiven- korf, pet, dameshandschoenen, heren schoenen, japon, colbertjasje, auto- step, jongenstrui, herenpolshorloge, kinderdriewieler, parasol, vulpen, overall, kinderjasje, boek, kinder jack, aktetas inh. boeken, regenjas, regenbroek, damespolshorloge, motor regenjas, kinderwagenplaid, zegel ring, passerdoos,, lakens, dames ondergoed, kinderpakje, étui inh. schrijfbenodigdheden, deux-piece, di- plomatentas, mapje inh. foto's, kin derringetje, étui inh. geldsbedrag, meetlint, damesshort, bril, dames handtasje, herenvest, tas inh. gereed schap, schakelarmband, badhand doek, zwem* oekje, 1 pak dekens, vierkleureni otlood, slagplank, orm- bandje, autowiel compleet, jopper- tje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woens dag- en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtin gen kunnen niet worden verstrekt. Leidse agenda DONDERDAG 9 JUNI Jongerenkontakt Groep F, Open- Gespreksavond, 8 uur n.m. in de Ro- manuszaal. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid". (T.m. 3 juli). APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Burgerlijke Stand Geboren: Dolinda Louise dr. v. C. Klerkx en T. H. Dirksz. Clasina dr. v. H. van Uffelen en S. B. van de Wetering. Katinka Henriëtte dr. v. W. J. Huiskamp en H. T Zekveld. Johannes Pieter Willem zn van J. P. W. Lodewijk en A. Visser Josephine Christine dr. van T. Ligtvoet en M. J. W Broeken. Annemarieke Mar griet dr. van J. Buis en G. J. Boe- zaard; Aleida Elisabeth dr. v. A. J. M. van Oosten en E Linthuis. Johan Erik zn. van A. Mol en A. M. M. van Amerom. Joannes Jan zn. van H. Nonkes en A. C. van Putten. Casper Johannes z. v. P. H. J. van Es en M. C. van der Heyden. Anna Maria Louise d. v. D. H Wijnnobel en C. A. Oomen. Gijsbert Hubertus zn v. G. C. H. van der Laan en H. C. M. Wolvers. Pieter Zacharias zn. van P. Z. Sierat en A. P. Missler. Leonardus Mattheus z. van H. van Noort en C. M. Duivenvoorde. Overleden: C. G. van der Salm 28 j. echtgenote van J. P. J. Fleur. W. C. Borleffs 77 j. man. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER De burgerijdagen ter gelegenheid van het 77ste lusLrum der Leidse univer siteit spelen zich in verschillende de len van de stad af. Bovenstaande tekening geeft hiervan een beeld en behoort bij Let programma dat op pagina 5 is afgedrukt. Stop en geef voor rang aan het verkeer op de andere weg

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2