DOKTER JANE Eerste eiland op Loosdrechtse plassen opengesteld Het vaar- en oefen programma der marine Ü3HAMEAÜ1 Eert tentoonstelling die u niet mag overslaan Dokter Oaudia (80) ZATERDAG 4 JUNI 1960 DE LEIDSE COURANT De Gaulle en de sterren In het Franse nationale theater van het paleis Chaillot te Parijs heeft pre sident De Gaulle temidden van zeer vele Parijse autoriteiten de „Grande nuit de la chancelierie" bijgewoond. De president drukt hier de hand van Mariene Dietrich terwijl v.l.n.r. toekijken: Sacha Distel, Daniel Darrieux en Maria Schell. De voorzitter van het plassenschap Loosdrecht en omstreken, de heer J. Hooft Graafland, heeft gistermiddag het eerste eiland op de Loosdrechtse plassen voor het publiek opengesteld. Hy deed dit door een groot „verboden toegang" bord te verwisselen voor 'n naambord waarop „Geitenkaai" te lezen valt, de historische naam voor dit 300 meter lange en 25 m. brede eiland. Er zullen in de toekomst 16 eilan den in de plassen worden aangelegd die de golfwerking tegen zullen gaan en daarnaast grote recreatiemogelijk heden voor het publiek zullen bieden. Het eiland „Geitenkaai" is door de Provinciale Waterstaat van Utrecht uitgevoerd en gemaakt op resten van oude eiland groepjes. Men heeft er 20 meerpalen geplaatst en een haven tje van 30 bij 12 m. aangelegd. Aan de zuidkant van het eiland waar wind en water vrij spel hébben is een hou ten beschoeiing gemaakt. Het vaar- en oefenprogramma van de marine voor juni luidt als volgt: smaldeel 1, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Ruyter (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Gelderland, Hr. Ms. jager Overijssel, Hr. Ms. jager Utrecht en Hr. Ms. onderzeeboot Walrus, staat ter beschikking van de oplei dingen. Mr. Ms. Gelderland, Hr. Ms. Over ijssel en Hr. Ms. Walrus zullen vanaf 8 juni a.s. oefenen in het Kanaal, in welke periode een operationeel be zoek zal worden gebracht aan Tor- bay en Portland. Smaldeel 5, bestaande uit Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Limburg en Hr. Ms. jager Groningen is thans op vlagvertoonreis naar Neder lands Nieuw-Guinea. Hr. Ms. fregat De Bitter maakt thans een kruisreis met adelborsten. In deze maand zullen door dit schip Nice, Oporto (Portugal) en Rouaan worden bezocht. Hr. Ms. fregat Pan ter houdt als visserij-politiekruiser toezicht op het naleven van de in ternationale visserijbepalingen in de Noordzee. Hr. Ms. fregat Van Amstel bevindt zich in de Caraïbische wateren en is ter beschikking van de commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen. Drie mijnenveegsquadrons oefenen op de Noordzee. excellent voorhuiden handen j Hét is de Homomelis die hef'm doet 1 (Advertentie! in het stewardessenhaar zit een Gordiaanse knoop KLM-gastvrouwen in de lucht anti Ligne-KLM Ingevolge een besluit van de directie van de KLM zijn de ste wardessen van deze maatschappij verplicht heur haar te laten mo delleren volgens de „Ligne- KLM". Deze „haarwet" schrijft voor, dat de dames kunnen kie zen uit zes kapsels, die geselec teerd zijn uit de laatste Parijse zomercollectie van coiffures. De meeste gastvrouwen- in-de-lucht voelen hier echter niets voor. De ruzie over de hoofdtooi liep zo hoog, dat drie bestuursleden van de KLM-stewardessenvereni- ging prompt uittraden. De aan gebleven bestuursleden zyn van mening, aldus staat te lezen in een schrijven, dat alle stewar dessen ontvingen, dat er tal van stewardessen slordig uitzien. „Dat kan wel zijn", zo hoort men thans op Schiphol, „maar de slordige meisjes zullen slordig blijven, óók als ze de „Ligne- KLM" dragen". Het grootste bezwaar schijnt te zijn, dat de meeste dames de nieuwe haardracht onpraktisch vinden. De nieuwe modellen zijn alle kort en voor vele stewardes sen betekent het afknippen van het lange haar een te sterke in greep in het privé-leven. Als de dames in „burger" zijn vinden zij dikwijls, dat lang haar beter flatteert. De strijd is nog altijd niet bijgelegd; mogelijk dat op een algemene stewardessenver gadering de Gordiaanse (haar) knoop wordt doorgehakt. KAMERVRAGEN OVER ROLOT „Bestaat er een zo kenmerkend ver schil tussen de sportprijsvragen, waaronder de voetbalpool, en het lottospel, dat de regering enerzijds, blijkens het wetsontwerp, meent, dat de sportprijsvragen uitdrukkelijk wettelijk behoren te worden gere geld en aan stringente voorwaarden behoren te worden gebonden, onder meer op het terrein van de maxi- muminzet en de maximumprijs, ter wijl anderzijds he lottospel, dat, ge zien de ervaringen in het buitenland, o.a. West-Duitsland, een veel grotere aantrekkingskracht op het publiek heeft dan de voetbalpool, zonder uit drukkelijke wettelijke regeling uit sluitend op een niet aan wettelijke voorschriften gebonden vergunning van de minister van Justitie mag worden georganiseerd? Deze vraag s^elt het Tweede-Ka merlid, de heer Geertsema (VVD) aan de minister van justitie. Het ka merlid doelt hierbij op het gokspel „Rolot" waarvoor zoals gemeld de minister toestemming heeft gege ven. PASSAGIERSBELASTING OP SCHIPHOL? Luchtpassagiers, die van Schiphol vertrekken, moeten in de toekomst waarschijnlijk een belasting gaan be talen van een rijksdaalder a drie gulden. Op die wijze zou het jaar lijkse exploitatietekort van de lucht haven een half miljoen gulden klei ner zijn aldus meldt „Trouw". Een dergelijke belasting wordt op tal van luchthavens reeds geheven en is door de directie van de lucht haven Schiphol reeds meermalen overwogen. Zolang men een dergelijke, ietwat onsympathieke belasting kan voor komen, zal dit zeker gebeuren op Schiphol. „Het is echter niet onmo gelijk, dat wij gedwongen zijn in de toekomst hiertoe ook op Schiphol over te gaan", zo heeft de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de lucht haven Schiphol, donderdag ver klaard. Doordat de luchthaven voortdurend uitgebreid en gemoderniseerd moet worden, stijgt het tekort. Een passa- giersfoelasting kan dan een noodza kelijke aanvulling worden. PTT: een weekloon extra bij overgang naar maandloon V Vanaf 1 augustus zullen alle week. loners bij de PTT bun loon per maand ontvangen. De directieraad van de PTT heeft bovendien aanleiding gevonden om aan het personeel, dat in de over schakeling van week- op maandloon wordt betrokken, in de tweede helft van augustus één week loon extra uit te keren. De overschakeling zal plaatsvinden met toepassing van een systeem, waarbij op 5 augustus het loon over de maand augustus wordt uitbetaald en elke volgende maand de uitbetalingsdatum een of twee da gen wordt opgeschoven tot de defi nitieve uitbetalingsdatum is bereikt. Deze laatste zal worden gesteld op een datum liggende tussen de 20ste en de 24ste van de maand. Daarmee rekening houdende zal eind 1961 de definitieve uitbetaaldatum zijn be reikt. Ook voor de huidige maandloners Jan van Goyen in de Lakenhal Meester van het Hollandse landschap CINDS 1903 zijn er niet zo veel kos- telijke Van Goyens in ons land bijeengeweest als thans in de Leidse Lakenhal het geval is. Jan van Goyen, de grote Leide- naar, is de hartstochtelijke minnaar van het landschap. We kennen hem als de rusteloze avonturier, die met zijn schetsboek op zak door het Hol landse land trok en die steeds weer gegrepen werd door de onmetelijke wolkenluchten, de woelige wateren, het golvende landschap. Bijna altijd is Nederland onderwerp van zijn trefzekere notities. In zijn jonge ja ren is Van Goyen eenmaal naar Frankrijk geweest. Hij heeft er veel geschilderd, maar nimmer heeft hij de hoogte bereikt, die hij in zijn eigen land kon bereiken. r\E VERDIENSTE van deze ten- U toonstelling is dat zij een prach tig beeld geeft van de ontwikkeling van deze door en door Hollandse meester. Men moet bewondering hebben voor zijn talent, maar ook voor de directie van de Lakenhal, die er met veel geduld in slaagde vijftig prach tige doeken, stuk voor stuk koste lijke en kostbare specimina van Van Goyens kunst, te verwerven. Zij kwamen uit alle delen van de we reld. Dikwijls was veel overredings kracht van Leidse zijde nodig om particuliere verzamelaars en direc teuren van musea zó ver te krijgen dat zij een doek afstonden. Maar het resultaat is er. I"\E LAKENHAL heeft thans op overzichtelijk wijze zestig schetsen van Van Goyen tentoonge steld, benevens de vijftig olieverf- doeken, waaronder ook de jeugdwer ken van Van Goyen een representa tieve plaats innemen. Slechts hier is er verschil met de tentoonstelling, die in 1903 te Amsterdam werd ge houden. Op deze vorige in Amster dam door Frederik Muller georga niseerde expositie ontbraken de doe ken uit Van Goyens jeugd. Thans acht men uitstalling van deze wer ken belangwekkend, omdat men ook gaarne iets wil laten zien van de ontwikkeling van deze merkwaardi ge kunstenaar. Het getal tekeningen is groter dan in 1903. In de kleine albumbladen ligt voor de aandachtige beschouwer een schatkamer aan kunstgenot wyd- zal de betaling worden gesteld op een datum, liggende tussen de 20ste en de 24ste van de maand. Ook deze maatregel gaat in augustus in. („Tel."). De 68-jarige luitenant van het Rode Kruis uit Hilversum, de heer W. van der Waay, is op de oude Loosdrechtseweg in Loosdrecht gis termiddag op slag gedood, toen hij met zijn bromfiets linksaf wilde slaan. Op dit gedeelte van de weg is geen maximum snelheid voorgeschre ven. Verduisterde auio ging van hand tot hand De verduistering van een auto heeft politiekorpsen in diverse plaat sen in Nederland in actie gebracht. De 30-jarige chauffeur J. B. had woensdag in Den Kaag een splinter nieuwe Volkswagen gehuurd, die hij de volgende dag niet terugbracht. Hij bleek de auto in een café aan de 37-jarige handelaar in eieren A. T. uit LJsselstein te hebben verkocht voor 4.000. Donderdagochtend had deze man de wagen meteen weer van de hand gedaan met 100 winst aan een autohandelaar in LJsselstein, die de wagen dezelfde dag wilde doorverkopen aar een klant in Leer dam voor 4.600. Deze kreeg echter argwaan, want hij vond de gevraagde prijs voor een nieuwe Volkswagen wel heel erg aan de lage kant. Hij slaagde erin inzage te krijgen in het kentekenbewijs en belde prompt de autoverhuuder in Den Haag op die inmiddels aangifte van verduistering had gedaan. PRINS BERNHARD. De temperatuur van Z.K.H. de prins is, naar de behandelende ge neesheren hedenmorgen mededeelden, nog niet geheel normaal. Het ver loop van de ziekte blijft zich gunstig ontwikkelen. Het uitvaren van de vissersvloot. Een schilderij uit het jaar 1655. open. Van Goyen was een kundig schetser. Men zal plezier beleven aan een studie van zijn techniek. Loop deze zaal dus niet te snel voorbij, temeer omdat de notities van deze meester tevens een verrukkelijk beeld geven van het leven in 't Hol land van de zeventiende eeuw. Met liefde heeft Van Goyen de trek schuit, de visser, de herberg aan het water en duizend andere zaken, die zijn oog troffen, genoteerd. Vergeet de schetsboekbladen niet. Als kleine toegift vindt men er beelden van oud-Leiden. Topografisch niet hele maal juist getekend. Van Goyen nam het met de werkelijkheid niet zo nauw, maar wie treurt daarom? ÖEEDS in zijn jeugdwerken ont- popt deze schilder zich als de vriend van het landschap. Zijn „rond jes" met „landschap met een oude boom", en „zomer", zijn nog wat on beholpen geschilderd, maar reeds herkent men de to.»ts van de mees ter^ De schilderijen uit zijn latere periode zijn met zorg geselecteerd en naar thema en in chronologische volgorde in de Schottenzaal opge hangen; meesterlijke variaties op één thema: Holland. Hij besteedde steeds méér aandacht aan de wol ken en speelde op de duur een spel met de ruimte, dat welhaast abstract aandoet. Om dit alles en om de kans, die u blijkens de ervaring slechts éénmaal in een halve eeuw geboden wordt, mag u deze tentoonstelling niet overslaan. Straks bezoekt u met vacantie in het buitenland misschien beroemde musea. Daar treft u niet aan, wat de Lakenhal thans vertoont. Tot 27 juli aanstaande. Veilig kopen! bij de erkende^^ vakhandel met W volledige garantie van De Technische Unie. I volkomen j J door Adeline McElfresh 39) Even stonden ze elkaar zwijgend aan te staren, en Jane zag moeilijk verborgen onrust in zijn ogen. Dan keek ze omlaag naar de grote, sappig uitziende bramen in de emmers by z'n voeten. „Wil je me nog wat bramen ver kopen?" Verbazing lichtte door de angst in z'n ogen heen: „Waarom niet as u se hebbe wil." HOOFDSTUK XIII De oude dokter wreef met verwon dering over z'n als een baby zo rose, kale hoofd. „Juffrouw Dawson zal wel blij zijn geweest met de bramen, maar „Oh, maar dat was ze zeker. Ze is ze direct voor diepvries gaan klaar maken." Ik begrijp niet goed wat je er mee denkt te winnen", ging dokter Johnson verder alsof Jane er niet slapende hond nu, Janie. Geloof je niet, dat het 't beste zou zijn hem maar niet wakker te maken?" Hij was 't niet met haar handel wijze eens. dat had Jane onmiddellijk gemerkt, maar ze geloofde niet dat het kwam omdat hij, net als alle anderen in Halesville, bang voor de Mortons was. Ze wou al uiting geven aan haar teleurstelling toen hij haar voor kwam. „De storm heeft de mensen iets anders gegeven om over te pra ten, Jane. Dat ongeluk, de kletspraat jes, die zijn ze gauw genoeg vergeten. En bovendien zeg je dat Clay Morton alle onkosten van de behandeling van het kind van Andrews betaalt en haar vader koestert geen wrok Ineens zag Jane de ogen van Tom Andrews weer voor zich, die dag in het ziekenhuis, toen er de blik van een gevangen dier in had gelegen. Tom Andrews was bang geweest Koppig zei ze: „En vrouw Rogers dop? TT kunt nir>t ontkennen dat een operatie, een week eerder, haar ze ker vijftig procent kans had gegeven. U kunt niet ontkennen dat Clay Mor ton met haar leven heeft gespeeld, en het verloren heeft." De oude dokter hief z'n hand op om haar woordenstroom te stuiten. „Dat ontken ik ook niet, Janie. Maar we kunnen er nu niets meer aan ver anderen." „Dat weet ik wel, maar „Natuurlijk zal het Clay wel even een schok geven als hij merkt dat je zijn spelletje doorzien hebt." Jane keek op. „Dat is 't juist." Ze was langzamerhand toch begonnen te twijfelen. Was het erg dwaas van haar om door te zetten, alleen omdat ze wilde weten tot hoever Lance had meegedaan bij die intrige van Clay Morton om zijn schoondochter van schuld vrij te pleiten? „Zou ik ook deel uitmaken van dat spelletje van hem?" De oude dokter leunde achterover en begon te lachen. „Ja hoor 'ns, als ik in Clay Mortons schoenen stond zou ik daar zeker bang voor zijn." Weer ernstig vroeg hij: „En wat zijn nu je verdere plannen?" „Afwachten denk ik.*1 „En daarna?" ,ïk weet 't waarachtig niet, dokter Ed." De telefoon begon te rinkelen; hij luisterde even en beloofde toen langs te komen. Toen hij opgehangen had, zei hij tegen Jane: „Kijk eens, kind. Ik begrijp je wel. Er is iemand ge storven die je misschien had kunnen redden. Maar vergeet niet dat een groot deel van de schuld bij Lizzy Rogers lag. Je kunt het niet alleen aan Clay Morton wijten." „Nee nee, dat is ook zo." De oude man stak z'n arm uit en klopte haar troostend op haar stijf ineengeklemde handen. „Als je prak tijk wilt uitoefenen in een kleine plaats als Halesville, Janie, komt er altijd nog meer kijken dan alleen het genezen van je patiënten. Daar zul je op den duur wel aan wennen." Zou ik daar werkelijk aan wennen? dacht Jane Maar voor onrechtvaar digheid zal ik toch nooit mijn ogen kunnen sluiten Elke dag kon de oude dokter haar nu zeggen dat hij volkomen uitgerust was, en dat hij z'n praktijk weer hele maal zelf op zich kon nemen. Dan zou ze weg kunnen gaan maar waarheen? Deed ze er nu maar niet beter aan haar droom te vergeten en terug te gaan naar het fraaie rusthuis van Dr. Randall? Had Lance eigenlijk niet gelijk als hij zei dat rijke mensen ook wel ziek werden of pijn kregen? Maar ze kon het nog altijd niet prettig vinden. Het was helemaal niet wat ze graag wou. Er stond tegenover dat ze ook niet in Halesville kon blijven en dokter Ed concurrentie aan gaan doen. Zelfs al was dat meisje op het bureau van Bill Latham er niet geweest, dan zou ze dat nog niet kunnen doen. Nadat de oude dokter naar de pa tiënt was gegaan die zojuist had op gebeld, ruimde ze het bureau op, zorgde voor het invullen van de kaar ten van de patiënten die die middag op het spreekuur waren geweest, en ging toen naar haar auto. Lance had gelijk: Halesville had geen twee dok toren nodig. De oude dokter wist dat ook, maar hij vond 't vervelend haar te zeggen dat ze niet meer nodig was... „Hallo." Jane schrok op. „Oh, hallo, me vrouw Morton." „Ik hoop dat u me niet kwalijk neemt dat ik in uw auto heb zitten wachten, maar het leek me betei als mijn aanwezigheid hier niet opviel." „Natuurlijk De nu weer felrode lippen glim lachten. „Ik heb m'n auto bij de bio scoop laten staan, dokter Langford. Hij staat er al een uur. dus er is vast wel iemand die mijn schoonvader vertelt dat ik naar de film ben ge gaan". Ze dook nog wat meer in elkaar alsof ze bang was dat er „iemand" zou zijn die haar nu zag. „Dat klinkt niet erg aardig, vindt u niet?" Langzaam schudde Jane het hoofd. „Ik neem het u niet kwalijk als u me niet vertrouwt." ging de jonge vrouw verder, „niet na de manier waarop ik u heb laten opofferen." Opofferen. Dat was het woord geweest dat Peter Farley gebruikt had. „Offer je niet op voor een ideaal", had Peter gezegd. Ze kon 't hem nog zo duide lijk horen zeggen alsof het pas gis teren was geweest. Nu, dat had ze dan ook niet gedaan. Inplaats daarvan had ze haar ideaal opgeofferd. Met moeite dwong ze haar gedach ten weer naar haar bezoekster. „Och, mevrouw Morton, zo erg was het nu ook weer niet. Misschien hebben uw man en zyn vader trouwens wel ge dacht dat ze gelijk hadden. Tenslotte hebben ze 't voor u gedaan." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8